1. خبری
  2. همه خبرها
  3. دنیای اقتصاد
  4. سیاسی
شیفت داعش به ترورهای هدفمند

شیفت داعش به ترورهای هدفمند

دنیای اقتصادخبرگزاری دنیای اقتصاد |
دنیای اقتصاد : این روزها حس متفاوتی در بغداد، پایتخت عراق، وجود دارد زیرا طنابی که بر گردن این شهر افکنده شده و درحال بند‌آوردن نفس‌هایش بود دیگر وجود ندارد. در خیابان اصلی که از محله کراده جدا می‌شود، پیاده‌روها مملو از فروشندگان و دستفروشانی است که کارشان پخت و فروش شیرینی‌های دلچسب است. رستوران‌هایی که در آنجا وجود دارند «المسکوف» می‌فروشند.

مسگوف (که در تلفظ عربی «المسکوف» خوانده می‌شود) یک غذای سنتی در بین‌النهرین است که از ماهی کپور تهیه می‌شود. این غذا اغلب به‌عنوان غذای ملی عراق شناخته می‌شود. مردم در بیرون کافه‌ها می‌نشینند و نوشیدنی می‌نوشند و سیگاری هم بر لب دارند. دو سال و نیم پیش، داعش یک خودروی مملو از مواد منفجره را به این منطقه شلوغ هدایت کرد و با انفجار آن چند کشته و زخمی بر جا گذاشت.

سی‌ان‌ان در گزارش ۵ مارس به قلم چهار تن از نویسندگانش «عروا دامون»، «قاضی بالکیز»، «موفق محمد» و «برایس لین» نوشت که اکنون جوانان شلوار ورزشی بر تن می‌کنند و مدل‌های موی عجیب و غریبی هم می‌گذارند. در روزگاری نه چندان دور چنین تیپ‌هایی سرشان را بر باد می‌داد. بیشتر ایست بازرسی‌هایی که موجب ترافیک‌های چند ساعته می‌شد برداشته شده، جاده‌ها باز شده‌اند و قطعی برق هم دیگر مانند گذشته نیست هرچند هنوز هم وجود دارد. در شهرهای عراق نمایشگاه کتاب دایر شده است و در آن «برهم صالح»، رئیس‌جمهور عراق از آزادی بیان و چالش‌های تروریسم و تاریخ گذشته و پرشکوه عراق سخن می‌گوید. اما حقیقت چیست؟ «هشام الهاشمی»، متخصص عراقی امور داعش می‌گوید: با وجود تمام تعریف‌هایی که سیاستمداران عراقی از عراق امروز بر زبان می‌آورند اما در این کشور ناکامی سیاسی، ظهور تروریسم و خشونت در هم تنیده است. وی می‌افزاید: عراق هنوز از مبارزه با داعش درس نگرفته است.

گزارشگران سی‌ان‌ان می‌افزایند زمانی که نیروهای آمریکایی درحال بازپس‌گیری بخش‌هایی از سوریه از داعش بودند، عراق پیروزی بر این گروه را اعلام کرد و افزود: این گروه اکنون به تعدادی نیروی از هم پاشیده تبدیل شده است. یکی از مقام‌های اطلاعاتی عراق به سی‌ان‌ان می‌گوید اما اکنون همین نیروهای از هم گسیخته داعشی از پایگاه‌های پراکنده خود در عراق درحال انجام ترورهای هدفمند هستند، روستاها را ویران و غارت می‌کنند، بمب‌های کنار جاده‌ای کار می‌گذارند و یک «نیروی ضربت» جدید تشکیل داده‌اند. در صحراهای لم‌یزرع نزدیک کوه‌های «حمرین»، ساکنان اسیر باندهای داعشی هستند که «حاکمان شب» اند. نیروهای داعشی این منطقه را خوب می‌شناسند زیرا زمانی که در قالب «دولت اسلامی» فعالیت می‌کردند در این منطقه هم آمد و شد داشتند. این منطقه در زمره همان مناطقی است که تا مرز سوریه امتداد دارد و احتمال می‌رود که البغدادی هم در آنجا حضور داشته باشد.

خبری: برترین اخبار سیاسی ایرانی و خارجی

«بازگشت به صحرا» استراتژی نیروهای داعش است. روستای «الزایا» یکی از مراکزی است که قربانی عملیات‌های خشونت‌بار داعش شده است. سه روز قبل از اینکه تیم گزارشی سی‌ان‌ان به این روستا برسد، ۶ نفر از سوی داعش در آنجا قتل عام شدند. یوسف هواز، ۷۲ ساله، هنوز در شوک به سر می‌برد. برادر بزرگ‌ترش، همسر بیمارش، سه فرزند پسرش و عروس او به دست نیروهای داعش کشته شدند. قاتلان ابتدا به صندوقچه‌ای که پول این خانواده در آن نگه داشته می‌شد دستبرد زدند، پولشان را دزدیدند و قبل از اینکه سوار بر خودرو شده و فرار کنند اعضای این خانواده را کشتند. این روستا در ماه‌های اخیر هدف حملات داعش بوده است. هواز می‌گوید داعشی‌ها یونیفورم‌های نظامی بر تن داشتند. این تاکتیکی است که از قبل هم از سوی این گروه استفاده ‌شده است. این اقدام باعث شده مردم تمایزی میان نیروهای داعش و نیروهای مسلح رسمی عراق نگذارند. بدتر از آن، به دلیل سوءاستفاده نیروهای داعش از یونیفورم‌های نظامی، مردم به نیروهای مسلح بدبین شده و اعتماد خود را به آنها از دست داده‌اند.

گزارشگران سی‌ان‌ان می‌نویسند اندیشه خلافت همچون آهن‌ربایی است که نیروهای پراکنده داعش در عراق همچون براده‌های آهن به آن جذب می‌شوند. آنها معتقدند در فضای ملتهب عراق، نیروهای داعش با حملات پراکنده در حال بازسازی خود هستند و دیری نخواهد گذشت که بار دیگر داعش به عراق بازگردد. این شرایط در حالی است که تخمین‌های سازمان ملل نشان می‌دهد در موصل هم اکنون ۸ میلیون تن خاک و نخاله ساختمانی و زباله وجود دارد که پاکسازی آن ممکن است ۱۰ سال زمان ببرد. «حاکمان شب» که روزگاری بخش‌هایی از عراق را زیر یوغ خود داشتند و اکنون به صحراها رانده شده‌اند، ممکن است بار دیگر خود را احیا کنند و این بار با استراتژی پیچیده‌تری بازگردند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

انتخابانتخاب21 ساعت قبل
با نگاه به تاریخ عراق می‌توان بیش از آن‌که از دوران صلح، ثبات و توافق یاد کرد اگر نه «ده هزار» بلکه «هزار» مرتبه بیشتر می‌توان قتل، اعدام، توطئه، کشتار، آشوب و بحران را بر شمارد. از یک سو، در بغداد، دولت عادل عبدالمهدی با مشکلات زیادی همراه شده است. همچنین، فشارهای زیادی از سوی احزاب و جریان‌های مختلف برای مجبور شدن عبدالمهدی به کناره‌گیری به راه افتاده است. همچنین، شکاف‌های قومی در عراق چند مرحله جنگ داخلی میان بغداد با کردها در شمال را در پی داشت. نمود بارز این امر را می‎‌توان در تعلل چندین ماهه عراقی‌ها در حکومت مرکزی و حکومت اقلیم برای تشکیل حکومت جدید مورد اشاره قرار داد.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین3 ساعت قبل
به گزارش گروه ورزشی خبرگزاری میزان و به نقل از سایت فدراسیون ووشو، جلسه هیئت رئیسه فدراسیون ووشو آسیا، امروز (شنبه) در هنگ کنگ برگزار شد و «مهدی علی نژاد» به عنوان نایب رئیس آسیا در این اجلاس حضور داشت. اعضای هیئت رئیسه در این نشست در خصوص بازی‌های آسیایی ۲۰۲۲ به بحث و تبادل نظر پرداختند که مقرر شد تلاش بی شائبه‌ای برای افزایش مدال‌های این رشته در بازی‌های آسیایی صورت پذیرد. در بازی‌های آسیایی ۲۰۱۸ جاکارتا در رشته ووشو ۱۴ مدال طلا توزیع شد و اکنون هیئت رئیسه قاره کهن در تلاش برای افزایش تعداد مدال‌های طلا است. با توجه به اینکه چین به عنوان مهد رشته ووشو، میزبان بازی‌های آسیایی ۲۰۲۲ است، شانس بسیار زیادی برای افزایش مدال‌های ووشو وجود دارد. در نشست هیئت رئیسه فدراسیون آسیا، دبیر کل آسیا گزارشی از عملکرد یکساله ارائه کرد.
صدا و سیماصدا و سیما2 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما نمایندگان در کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی ادامه بررسی راهکارهای رونق تولید در سال جاری را با حضور نمایندگان دستگاههای مختلف در دستور کار دارند. در کمیسیون اقتصادی لایحه اصلاح قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز برگزار می‌شود و علاوه بر آن تحقیق و تفحص از نحوه واگذاری هلدینگ پتروشیمی باختر به بخش خصوصی نیز در این کمیسیون بررسی خواهد شد. وزیر اطلاعات نیز دوشنبه برای بررسی آخرین اخبار و تحولات امنیتی به کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی خواهد رفت. کمیسیون بهداشت میزبان وزیر آموزش و پرورش خواهد بود تا بطحایی به پرسش شهریاری نماینده زاهدان و ۸ نفر دیگر از نمایندگان پاسخ دهد و علاوه بر آن رئیس جمعیت هلال احمر نیز درباره اقدامات صورت گرفته به منظور کمک رسانی به سیل زدگان به اعضا گزارش ارائه می‌کند. همچنین وزیر نیرو به کمیسیون عمران خواهد رفت تا علاوه بر اینکه به پرسش‌های نمایندگان خرم آباد، اهواز، بروجرد، دشتی و تنگستان، تهران و شهر بابک پاسخ دهد به اعضای کمیسیون در خصوص سیل‌های اخیر گزارش ارائه کند.
صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما به نقل از فدراسیون بسکتبال؛ کاروان تیم گروه بهمن بعد از نائب قهرمانی غرب آسیا دیشب به ایران بازگشت. بانوان گروه بهمن هفته قبل در مسابقات انتخابی باشگاه‌های غرب آسیا در اردن شرکت کردند و با یک باخت و سه برد به مقام نایب قهرمانی رسیدند. تیم هومنتمن لبنان که در روز نخست گروه بهمن را شکست داده بود، ​ قهرمان این دوره از مسابقات شد. تیم‌های فحیص و ارتدکس اردن و الثوره سوریه دیگر تیم‌های شرکت کننده در این مسابقات بودند و که تیم ارتدکس در اعتراض به شرایط دیدار مقابل فحیص از روز سوم مسابقات کناره گیری کرد. تیم گروه بهمن فصل قبل در لیگ برتر بسکتبال سوم شده بود؛ اما با توجه به نایب قهرمانی سال ۹۷ به عنوان نماینده ایران در این دوره از مسابقات غرب آسیا شرکت کرد.
صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، عمران خان که به دعوت رسمی آقای روحانی به ایران سفر می‌کند در این سفر دو روزه علاوه بر رییس جمهور با برخی از مقامات عالی رتبه کشورمان هم دیدار و گفتگو خواهد کرد. نخست وزیر پاکستان فردا ابتدا به مشهد مقدس سفر می‌کند و پس از زیارت بارگاه مطهر امام رضا (ع) و دیدار و گفتگو با مقامات استانی از جمله استاندار خراسان رضوی، ­­ یکشنبه شب به تهران می‌آید و روز دوشنبه دیدارها و مذاکرات خود را با مقامات ایرانی آغاز خواهد کرد. دیدار و گفتگو با جمعی از تجار و سرمایه گذاران ایرانی و پاکستانی بخش دیگری از برنامه‌های عمران خان در سفر به ایران را تشکیل می‌دهد. گسترش همکاری‌های تجاری بین دو کشور، ترویج همکاری در بخش گردشگری و مذهبی، تقویت سرمایه گذاری و تکمیل هر چه سریع‌تر خط انتقال گاز ایران به پاکستان موسوم به خط لوله صلح و تقویت شبکه جاده‌ای و ریلی بین دو کشور محور اصلی مذاکرات مقامات ایرانی و پاکستانی در این سفر خواهد بود. «شاه محمود قریشی» وزیر امور خارجه، «عبدالرزاق داوود» مشاور بازرگانی، «خسرو بختیار» وزیر برنامه ریزی، «اسد عمر» وزیر دارایی، «فواد چوهدری» وزیر تبلیغات و «غلام سرور خان» وزیر پتروشیمی نخست وزیر پاکستان را در این سفر همراهی خواهند کرد.
الفالف22 ساعت قبل
۰ نظر، ۶ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشارگروه سیاسی الف، ۳۰ فروردین ۱۳۹۸، ۱۶:۲۴ ۳۹۸۰۱۳۰۰۸۱عزت الله ضرغامی در حساب اینستاگرامی خمیازه در مطلبی با عنوان «اشتباهات مدیریتی من۱» نوشت: آدم برفی! اخیرا به این نتیجه رسیدم که خوب است این تجارب مفید که برای کشور هزینه هم داشته را به طور عمومی در اختیار صاحب نظران قرار دهم. هر چند #قضاوت_پسینی دارای اشکالاتی است که انسان را از واقعیات صحنه در آن تاریخ مشخص دور می‌کند ولی سر جمع می‌تواند مفید و راهگشا باشد. البته عدم همکاری مدیریت محترم وقت حوزه هنری سازمان تبلیغات هم در این تصمیم گیری بی‌تأثیر نبود ولی می‌توانستم با اجتهاد رسانه‌ای و هنری تصمیم درست‌تری بگیرم. هر چند در سال‌های مدیریتم در رسانه ملی آن را جبران کردم.

نظرها

اخبار بیشتر