1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فرارو
  4. سیاسی

شیفت داعش به ترورهای هدفمند!

فراروخبرگزاری فرارو |
این روزها حس متفاوتی در بغداد، پایتخت عراق، وجود دارد زیرا طنابی که بر گردن این شهر افکنده شده و درحال بند‌آوردن نفس‌هایش بود دیگر وجود ندارد. در خیابان اصلی که از محله کراده جدا می‌شود، پیاده‌روها مملو از فروشندگان و دستفروشانی است که کارشان پخت و فروش شیرینی‌های دلچسب است. رستوران‌هایی که در آنجا وجود دارند «المسکوف» می‌فروشند.

مسگوف (که در تلفظ عربی «المسکوف» خوانده می‌شود) یک غذای سنتی در بین‌النهرین است که از ماهی کپور تهیه می‌شود. این غذا اغلب به‌عنوان غذای ملی عراق شناخته می‌شود. مردم در بیرون کافه‌ها می‌نشینند و نوشیدنی می‌نوشند و سیگاری هم بر لب دارند. دو سال و نیم پیش، داعش یک خودروی مملو از مواد منفجره را به این منطقه شلوغ هدایت کرد و با انفجار آن چند کشته و زخمی بر جا گذاشت.

به گزارش دنیای اقتصاد، سی‌ان‌ان در گزارش ۵ مارس به قلم چهار تن از نویسندگانش «عروا دامون»، «قاضی بالکیز»، «موفق محمد» و «برایس لین» نوشت که اکنون جوانان شلوار ورزشی بر تن می‌کنند و مدل‌های موی عجیب و غریبی هم می‌گذارند.

در روزگاری نه چندان دور چنین تیپ‌هایی سرشان را بر باد می‌داد. بیشتر ایست بازرسی‌هایی که موجب ترافیک‌های چند ساعته می‌شد برداشته شده، جاده‌ها باز شده‌اند و قطعی برق هم دیگر مانند گذشته نیست هرچند هنوز هم وجود دارد. در شهرهای عراق نمایشگاه کتاب دایر شده است و در آن «برهم صالح»، رئیس‌جمهور عراق از آزادی بیان و چالش‌های تروریسم و تاریخ گذشته و پرشکوه عراق سخن می‌گوید.

اما حقیقت چیست؟ «هشام الهاشمی»، متخصص عراقی امور داعش می‌گوید: با وجود تمام تعریف‌هایی که سیاستمداران عراقی از عراق امروز بر زبان می‌آورند اما در این کشور ناکامی سیاسی، ظهور تروریسم و خشونت در هم تنیده است. وی می‌افزاید: عراق هنوز از مبارزه با داعش درس نگرفته است.

گزارشگران سی‌ان‌ان می‌افزایند زمانی که نیروهای آمریکایی درحال بازپس‌گیری بخش‌هایی از سوریه از داعش بودند، عراق پیروزی بر این گروه را اعلام کرد و افزود: این گروه اکنون به تعدادی نیروی از هم پاشیده تبدیل شده است. یکی از مقام‌های اطلاعاتی عراق به سی‌ان‌ان می‌گوید اما اکنون همین نیروهای از هم گسیخته داعشی از پایگاه‌های پراکنده خود در عراق درحال انجام ترورهای هدفمند هستند، روستاها را ویران و غارت می‌کنند، بمب‌های کنار جاده‌ای کار می‌گذارند و یک «نیروی ضربت» جدید تشکیل داده‌اند.

در صحراهای لم‌یزرع نزدیک کوه‌های «حمرین»، ساکنان اسیر باندهای داعشی هستند که «حاکمان شب» اند. نیروهای داعشی این منطقه را خوب می‌شناسند زیرا زمانی که در قالب «دولت اسلامی» فعالیت می‌کردند در این منطقه هم آمد و شد داشتند. این منطقه در زمره همان مناطقی است که تا مرز سوریه امتداد دارد و احتمال می‌رود که البغدادی هم در آنجا حضور داشته باشد.

«بازگشت به صحرا» استراتژی نیروهای داعش است. روستای «الزایا» یکی از مراکزی است که قربانی عملیات‌های خشونت‌بار داعش شده است. سه روز قبل از اینکه تیم گزارشی سی‌ان‌ان به این روستا برسد، ۶ نفر از سوی داعش در آنجا قتل عام شدند. یوسف هواز، ۷۲ ساله، هنوز در شوک به سر می‌برد. برادر بزرگ‌ترش، همسر بیمارش، سه فرزند پسرش و عروس او به دست نیروهای داعش کشته شدند.

قاتلان ابتدا به صندوقچه‌ای که پول این خانواده در آن نگه داشته می‌شد دستبرد زدند، پولشان را دزدیدند و قبل از اینکه سوار بر خودرو شده و فرار کنند اعضای این خانواده را کشتند. این روستا در ماه‌های اخیر هدف حملات داعش بوده است. هواز می‌گوید داعشی‌ها یونیفورم‌های نظامی بر تن داشتند.

این تاکتیکی است که از قبل هم از سوی این گروه استفاده ‌شده است. این اقدام باعث شده مردم تمایزی میان نیروهای داعش و نیروهای مسلح رسمی عراق نگذارند. بدتر از آن، به دلیل سوءاستفاده نیروهای داعش از یونیفورم‌های نظامی، مردم به نیروهای مسلح بدبین شده و اعتماد خود را به آنها از دست داده‌اند.

گزارشگران سی‌ان‌ان می‌نویسند اندیشه خلافت همچون آهن‌ربایی است که نیروهای پراکنده داعش در عراق همچون براده‌های آهن به آن جذب می‌شوند. آنها معتقدند در فضای ملتهب عراق، نیروهای داعش با حملات پراکنده در حال بازسازی خود هستند و دیری نخواهد گذشت که بار دیگر داعش به عراق بازگردد.

این شرایط در حالی است که تخمین‌های سازمان ملل نشان می‌دهد در موصل هم اکنون ۸ میلیون تن خاک و نخاله ساختمانی و زباله وجود دارد که پاکسازی آن ممکن است ۱۰ سال زمان ببرد. «حاکمان شب» که روزگاری بخش‌هایی از عراق را زیر یوغ خود داشتند و اکنون به صحراها رانده شده‌اند، ممکن است بار دیگر خود را احیا کنند و این بار با استراتژی پیچیده‌تری بازگردند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

انتخابانتخاب1 روز قبل
بازداشت بی‌دلیل شهروندان آمریکایی را متوقف کنید.» بسیاری گمان می‌کردند با افزایش بهای نفت، آمریکا معافیت‌های نفتی ایران را تمدید کند. علی‌رغم تمایل اروپایی‌ها به حفظ روابط با ایران، ترامپ و بولتون به دنبال افزایش فشار بر ایران بودند. هر سه کشور خریداران عمده نفت ایران هستند و در کنار هم یک میلیون بشکه نفت ایران را خریداری می‌کنند. نفت همه کشورها باهم شباهت ندارد و سایر کشورها نفت سنگینی از نوع نفت ایران تولید نمی‌کنند که مورد مطالبه اغلب پالایشگران است. کارشناسان معتقدند چین در نهایت برای این توافق اهمیت بیشتری نسبت به چند صد هزار بشکه نفت ایران قائل خواهد شد.
الفالف18 ساعت قبل
علی مطهری از نظر سابقه سیاسی مانند فرزند برخی از اعضای مجمع است. شایسته بود علی مطهری استدلال مخالفین لوایح را نقد می‌کرد نه‌اینکه به ایشان توهین کند. محور بحث‌های وی در این یادداشت به FATF اختصاص داده شده است. امروز سه‌شنبه هم با توجه به اخباری که از گذشته درباره سفر رییس‌جمهوری به مناطق سیل‌زده وجود داشت، اخباری منتشر و براساس آن اعلام شد رییس‌جمهوری پنجشنبه به کرمانشاه سفر می‌کند. با توجه به روش‌هایی که وزارت نفت برای فروش در نظر گرفته به نظر نمی‌رسد، بود و نبود معافیت‌ها تغییری در فروش نفت داشته باشد.»
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین2 ساعت قبل
خبرگزاری میزان- رئیس دفتر نظامی فرمانده کل قوا گفت: در خصوص قرارگاه فرهنگی اجتماعی حضرت بقیه الله (عج) نیز باید بازتعریف صورت گیرد و همینطور درباره راهبردهای اصولی سپاه، گام‌های تکاملی باید تبیین و به فرمانده معظم کل قوا گزارش شود. گروه سیاسی خبرگزاری میزان؛ سردار سرتیپ بسیجی محمد شیرازی رئیس دفتر فرمانده معظم کل قوا صبح امروز (چهارشنبه) در مراسم تکریم و معارفه فرمانده کل سپاه، اظهار داشت: مقام معظم رهبری (مد ظله العالی) اوامر موکدی به سردار سلامی فرموده‌اند که ان‌شاءلله دنبال می‌کنند و اجرا می‌شود. اوامر ایشان در حکم سردار سلامی و سردار جعفری باید مورد دقت و پژوهش قرار گیرد و به صورت کاربردی درآید. وی افزود: در خصوص قرارگاه فرهنگی اجتماعی حضرت بقیه الله (عج) نیز باید بازتعریف صورت گیرد و همینطور درباره راهبردهای اصولی سپاه، گام‌های تکاملی باید تبیین و به فرمانده معظم کل قوا گزارش شود. سردار شیرازی ادامه داد: یکی از اوامر موکد رهبری در جابجایی و انتصابات، استفاده از نقاط قوت کارهای انجام شده و برطرف کردن ضعف‌ها و اشکالات است.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 ساعت قبل
به موجب این تصمیم، قیمت فروش گندم بابت مصارف صنف و صنعت به ازای هر کیلوگرم ۱۸۵۰۰ ریال به استثنای نانوایی‌های آزادپز تعیین شد. تصویب چندین لایحه موافقت‌نامه حقوقی بین ایران و برزیل در دولتهیئت دولت در ادامه، با تصویب چندین لایحه موافقت‌نامه حقوقی بین دولت‌های ایران و برزیل موافقت کرد. لایحه معاهده انتقال محکومین به حبس و نیز لایحه معاهده استرداد مجرمین بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری فدرال برزیل از موارد مصوب هیئت وزیران بود. همچنین دو لایحه معاهده معاضدت حقوقی متقابل در امور کیفری و مدنی بین دو کشور، به تصویب اعضای دولت رسید. دولت این تصمیم را با هدف افزایش مشارکت تشکل‌های مردم نهاد در امر کنترل و نظارت بر بازار اتخاذ کرد.
الفالف21 ساعت قبل
هیئتی اما در این کشور زندگی می‌کنند که تابلو ندارند، هفته‌ای یا سالی یکبار هم کنار هم جمع نمی‌شوند، چراغی هم روشن نمی‌کنند تا شناخته شوند، اما به واقع گویی اهالی جای دیگری هستند و فعلا در ایران مقیم‌اند: «هیئت سوئیسی‌های مقیم ایران» است و از این دست اهالی کشورهای دیگر - ژاپنی‌ها، دانمارکی‌ها، آلمانی‌ها یا آمریکایی‌های مقیم ایران – هم داریم. «هیئت سوئیسی‌های مقیم ایران» نیز اصرار دارند به دیگران و از جمله کودکان امروز بیاموزند که هیچ چیز نمی‌شوند و ایستادن پای این وطن، بی‌حاصل است. حاصل کنش‌های «هیئت سوئیسی‌های مقیم ایران» روح‌های خسته، ناامید و مستأصلی است که فقط از آن‌چه هستند شاکی‌اند و از آن‌چه می‌خواهند به آن برسند تصویری دارند مبهم و معلوم نیست چقدر واقعی، و به هر گامی مثبتی که زمزمه رو به جلو بودن دارد، بی‌اعتماد و ناامیدند. ایران ما حالش خوب نیست، اما «هیئت سوئیسی‌های مقیم ایران» هم حالش را اگر بدتر نکنند، درمانش هم نخواهند کرد. آن‌ها الزاما هم مقیم ایران نیستند، شاید گوشه‌ای از دنیا، فقط شهروند ایران در دنیای مجازی هستند.
مهرمهر20 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از افق، منابع محلی در ایالت فراه افغانستان از حمله موشکی طالبان به پایگاه هوایی تروریست‌های امریکایی خبر داده‌اند. بر اساس این گزارش، در جریان این حمله منازل مسکونی تروریست‌های آمریکایی هدف اصابت موشک‌های طالبان قرار گرفته است. تا کنون اطلاعات بیشتری در این خصوص منتشر نشده است.

نظرها

اخبار بیشتر