شیفت داعش به ترورهای هدفمند!
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فرارو
  4. سیاسی

شیفت داعش به ترورهای هدفمند!

فراروخبرگزاری فرارو |
این روزها حس متفاوتی در بغداد، پایتخت عراق، وجود دارد زیرا طنابی که بر گردن این شهر افکنده شده و درحال بند‌آوردن نفس‌هایش بود دیگر وجود ندارد. در خیابان اصلی که از محله کراده جدا می‌شود، پیاده‌روها مملو از فروشندگان و دستفروشانی است که کارشان پخت و فروش شیرینی‌های دلچسب است. رستوران‌هایی که در آنجا وجود دارند «المسکوف» می‌فروشند.

مسگوف (که در تلفظ عربی «المسکوف» خوانده می‌شود) یک غذای سنتی در بین‌النهرین است که از ماهی کپور تهیه می‌شود. این غذا اغلب به‌عنوان غذای ملی عراق شناخته می‌شود. مردم در بیرون کافه‌ها می‌نشینند و نوشیدنی می‌نوشند و سیگاری هم بر لب دارند. دو سال و نیم پیش، داعش یک خودروی مملو از مواد منفجره را به این منطقه شلوغ هدایت کرد و با انفجار آن چند کشته و زخمی بر جا گذاشت.

به گزارش دنیای اقتصاد، سی‌ان‌ان در گزارش ۵ مارس به قلم چهار تن از نویسندگانش «عروا دامون»، «قاضی بالکیز»، «موفق محمد» و «برایس لین» نوشت که اکنون جوانان شلوار ورزشی بر تن می‌کنند و مدل‌های موی عجیب و غریبی هم می‌گذارند.

در روزگاری نه چندان دور چنین تیپ‌هایی سرشان را بر باد می‌داد. بیشتر ایست بازرسی‌هایی که موجب ترافیک‌های چند ساعته می‌شد برداشته شده، جاده‌ها باز شده‌اند و قطعی برق هم دیگر مانند گذشته نیست هرچند هنوز هم وجود دارد. در شهرهای عراق نمایشگاه کتاب دایر شده است و در آن «برهم صالح»، رئیس‌جمهور عراق از آزادی بیان و چالش‌های تروریسم و تاریخ گذشته و پرشکوه عراق سخن می‌گوید.

اما حقیقت چیست؟ «هشام الهاشمی»، متخصص عراقی امور داعش می‌گوید: با وجود تمام تعریف‌هایی که سیاستمداران عراقی از عراق امروز بر زبان می‌آورند اما در این کشور ناکامی سیاسی، ظهور تروریسم و خشونت در هم تنیده است. وی می‌افزاید: عراق هنوز از مبارزه با داعش درس نگرفته است.

گزارشگران سی‌ان‌ان می‌افزایند زمانی که نیروهای آمریکایی درحال بازپس‌گیری بخش‌هایی از سوریه از داعش بودند، عراق پیروزی بر این گروه را اعلام کرد و افزود: این گروه اکنون به تعدادی نیروی از هم پاشیده تبدیل شده است. یکی از مقام‌های اطلاعاتی عراق به سی‌ان‌ان می‌گوید اما اکنون همین نیروهای از هم گسیخته داعشی از پایگاه‌های پراکنده خود در عراق درحال انجام ترورهای هدفمند هستند، روستاها را ویران و غارت می‌کنند، بمب‌های کنار جاده‌ای کار می‌گذارند و یک «نیروی ضربت» جدید تشکیل داده‌اند.

در صحراهای لم‌یزرع نزدیک کوه‌های «حمرین»، ساکنان اسیر باندهای داعشی هستند که «حاکمان شب» اند. نیروهای داعشی این منطقه را خوب می‌شناسند زیرا زمانی که در قالب «دولت اسلامی» فعالیت می‌کردند در این منطقه هم آمد و شد داشتند. این منطقه در زمره همان مناطقی است که تا مرز سوریه امتداد دارد و احتمال می‌رود که البغدادی هم در آنجا حضور داشته باشد.

«بازگشت به صحرا» استراتژی نیروهای داعش است. روستای «الزایا» یکی از مراکزی است که قربانی عملیات‌های خشونت‌بار داعش شده است. سه روز قبل از اینکه تیم گزارشی سی‌ان‌ان به این روستا برسد، ۶ نفر از سوی داعش در آنجا قتل عام شدند. یوسف هواز، ۷۲ ساله، هنوز در شوک به سر می‌برد. برادر بزرگ‌ترش، همسر بیمارش، سه فرزند پسرش و عروس او به دست نیروهای داعش کشته شدند.

قاتلان ابتدا به صندوقچه‌ای که پول این خانواده در آن نگه داشته می‌شد دستبرد زدند، پولشان را دزدیدند و قبل از اینکه سوار بر خودرو شده و فرار کنند اعضای این خانواده را کشتند. این روستا در ماه‌های اخیر هدف حملات داعش بوده است. هواز می‌گوید داعشی‌ها یونیفورم‌های نظامی بر تن داشتند.

این تاکتیکی است که از قبل هم از سوی این گروه استفاده ‌شده است. این اقدام باعث شده مردم تمایزی میان نیروهای داعش و نیروهای مسلح رسمی عراق نگذارند. بدتر از آن، به دلیل سوءاستفاده نیروهای داعش از یونیفورم‌های نظامی، مردم به نیروهای مسلح بدبین شده و اعتماد خود را به آنها از دست داده‌اند.

گزارشگران سی‌ان‌ان می‌نویسند اندیشه خلافت همچون آهن‌ربایی است که نیروهای پراکنده داعش در عراق همچون براده‌های آهن به آن جذب می‌شوند. آنها معتقدند در فضای ملتهب عراق، نیروهای داعش با حملات پراکنده در حال بازسازی خود هستند و دیری نخواهد گذشت که بار دیگر داعش به عراق بازگردد.

این شرایط در حالی است که تخمین‌های سازمان ملل نشان می‌دهد در موصل هم اکنون ۸ میلیون تن خاک و نخاله ساختمانی و زباله وجود دارد که پاکسازی آن ممکن است ۱۰ سال زمان ببرد. «حاکمان شب» که روزگاری بخش‌هایی از عراق را زیر یوغ خود داشتند و اکنون به صحراها رانده شده‌اند، ممکن است بار دیگر خود را احیا کنند و این بار با استراتژی پیچیده‌تری بازگردند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

در «باستی هیلز» لواسان چه می‎گذرد؟

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
نایب رئیس کمیسیون عمران در ادامه تاکید کرد: سازمان بازرسی کل کشور و قوه قضاییه باید به ساخت و ساز چنین شهرک‌هایی ورود پیدا کنند. علوی در پایان گفت: در جامعه‌ای که رهبر انقلاب در وسط شهر زندگی می‌کنند وجود چنین خانه‌هایی با قیمت‌های نجومی ناباورانه است. ویلا شبیه کاخ ساخته‎اندامام‌جمعه لواسان نیز با اشاره به ساخت و سازهای غیرقانونی گفت: ویلا شبیه کاخ سفید ساخته‌اند. وی افزود: یکی از سرمایه‌دارها به من گفت هیچ کاری نمی‌توانی بکنی چون معیار، پول است و پول هم دست من است. تعداد بازدید: ۶ کد ویدیو دانلود فیلم اصلیامام جمعه لواسان با بیان اینکه «فساد سیستماتیک در کشور نداریم»، گفت: اگر من آخوند در این مملکت از مبارزه با فساد حرف نزنم، چه کسی حرف بزند؟

اولین فیلم از حادثه تیراندازی در ماشین نماینده مجلس اصفهان

رکنارکنا1 روز قبل
به گزارش اختصاصی رکنا، راننده وی نیز در خیابان دانشگاه، تقاطع خیابان لبافی‌نژاد منتظر اتمام ضبط برنامه بودند تا پس از آن به همراه نماینده مردم اصفهان به دفتر کار مراجعت کنند. حدودا ۱۵ دقیقه از توقف خودرو کنار خیابان گذشته و راننده داخل خودرو مشغول کار با تلفن‌همراه بود که یک دستگاه موتورسیکلت با دو سرنشین حدودا ۱۷ تا ۱۸ ساله نزدیک این خودرو شدند. نفر ترک‌نشین ضمن پیاده شدن از موتورسیکلت ظاهرا به قصد سرقت نزدیک خودرو شد که راننده متوجه موضوع شده و به دنبال آنها دوید. راننده حین حرکت به سمت سارقان، با مسلح کردن اسلحه یک تیر هوایی شلیک کرد. در نهایت حین قراردادن اسلحه داخل غلاف، با توجه به مسلح بودن اسلحه یک تیر شلیک شده و به پای راست این فرد اصابت کرد که وی بر اثر این حادثه مجروح شد.

دو رئیس پیشین دستگاه قضا و یک استخدام/ اکبر طبری را بهتر بشناسید (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران15 ساعت قبل
سخنگوی قوه‌قضائیه، اعمال نقوذ در پرونده‌ها و بعضی روابط ناصواب را از دلایل بازداشت اکبر طبری معاون اجرایی سابق حوزه ریاست قوه‌قضاییه اعلام کرد. عصر ایران؛ بهنام اکبری - در حالیکه چند روز پیش دفتر آیت الله آملی لاریجانی اتهامات علیه معاون اجرایی پیشین قوه قضائیه را تکذیب کرده بود، روز گذشته رسانه‌ها خبر از بازداشت اکبر طبری دادند. هنوز اتهام طبری روشن نیست، اما پیش‌تر چند نماینده مجلس ادعا‌هایی مالی درباره او مطرح کرده بود.
خبر فوریخبر فوری2 روز قبل
شبکه العربیه خبری را از جنازه صدام حسین دیکتاتور سرنگون شده عراق منتشر کرد که بار دیگر گمانه زنی‌ها در خصوص جنازه وی را افزایش داد. این شبکه سعودی به گفته خود به نقل از منابع نزدیک به خانواده صدام حسین بدون ارائه هیچ سند و مدرکی مدعی شد که آنها با علم به امکان نبش قبر و انفجار قبر صدام توسط نیروهای حشد الشعبی شبانه قبل از ورود نیروهای حشد به روستای العوجه (محل دفن صدام) جنازه وی و دو فرزندش عدی و قصی را به مکانی نامعلوم منتقل کرده‌اند. کارشناسان در پاسخ به این خبر گفته‌اند این ادعاهای بی پایه واساس به هیچ وجه واقعیت ندارد و «منبع نزدیک به خانواده صدام» نمی‌تواند منبع موثقی به شمار بیاید، رسانه‌های سعودی همواره با انتشار خبرهایی از این دست سعی در ایجاد تفرقه و فتنه بین فرزندان ملت عراق را دارند. آنها در ادامه این خبرها را تلاشی ناکام از سوی نظام وهابی عربستان مرتبط با گروههای تروریستی در جهت احیای صدام و نظام سرنگون شده حزب بعث در عراق توصیف کرده و حشد الشعبی که برای نجات عراق از همه چیز خود مایه گذاشت را هدف اصلی این فتنه انگیزی‌ها دانستند. در همین راستا عمار الجبوری استاندار استان صلاح الدین عراق در کنفرانس خبری از برگزاری نشستی امنیتی با حضور سران ارشد نیروهای نظامی و امنیتی از جمله ابومهدی المهندس نائب رئیس حشد الشعبی با هدف تسریع عملیات بازگشت آوارگاه به منازل خود خبر داد.

دستگیری سارق زن منازل+فیلم

میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین1 روز قبل
خبرگزاری میزان- توضیحات رئیس کلانتری ۱۲۵ یوسف آباد را در مورد دستگیری و شیوه فعالیت فردی که در پوشش کار در منزل به عنوان نظافتچی اقدام به سرقت می‌کرد را می‌توانید ببینید. به گزارش خبرنگار گروه جامعه خبرگزاری میزان، توضیحات سرهنگ احمد ناصری رئیس کلانتری ۱۲۵ یوسف آباد را در مورد دستگیری و شیوه فعالیت فردی که در پوشش کار در منزل به عنوان نظافتچی اقدام به سرقت می‌کرد را می‌توانید ببینید: انتهای پیام/
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
عصر ایران - سردار محمدجعفر اسدی، فرمانده سابق مستشاران ایرانی در سوریه، گفت‌وگویی مفصل با خبرگزاری تسنیم انجام داده است. او به نکاتی درباره جنگ در سوریه و همچنین دیدار سردار سلیمانی با رئیس‌جمهوری روسیه اشاره کرده است. خلاصه‌شده این مصاحبه را به نقل از شرق در ادامه می‌خوانید: ‌بساطی که در سوریه به‌وجود آمد، بر سر شخص بشار اسد انقلابی فرزند حافظ اسد بود. ‌سردار سلیمانی به پوتین تفهیم کرد که «سوریه آخرین سنگر جبهه شرق است و اگر این را از دست بدهید، غربی‌‌ها ارزشی برای شما قائل نیستند». همچنین ارتشی در سوریه به‌وجود آمد که دفاع وطنی نام دارد و سردار سلیمانی و شهید حاج‌حسین همدانی برای به‌وجودآمدن آن بسیار تلاش کردند.

نظرها

اخبار بیشتر