تولید اوپک به کمترین رقم در ۴ سال گذشته رسید
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. افکارنیوز
  4. اقتصادی
تولید اوپک به کمترین رقم در ۴ سال گذشته رسید

تولید اوپک به کمترین رقم در ۴ سال گذشته رسید

افکارنیوزخبرگزاری افکارنیوز |
تولید نفت اوپک در فوریه ۲۰۱۹ کمتر از ۳۰.۸۰ میلیون بشکه در روز بود.این رقم ۶۰ هزار بشکه در روز کمتر از ژانویه و پایین ترین تولید اوپک از مارس ۲۰۱۵ است.

به گزارش افکارنیوز،

تولید نفت اوپک در فوریه ۲۰۱۹ به پایین‌ترین حد از مارس ۲۰۱۵ رسید.

نظرسنجی گلوبال پلتس از مقامات صنعتی و تحلیلگران و اطلاعات کشتیرانی نشان می‌دهد ادامه سیاست کاهش تولید عربستان و مشکلات ونزوئلا تحت تحریم‌های آمریکا باعث شده تولید نفت خام اوپک در فوریه کمتر از ۳۰٫۸۰ میلیون بشکه در روز باشد.

این رقم ۶۰ هزار بشکه در روز کمتر از ژانویه و پایین‌ترین تولید اوپک از مارس ۲۰۱۵ است. در ۲۰۱۵ گابن، گینه و کنگو هنوز به اوپک ملحق نشده بودند و قطر عضوی از اوپک بود.

گلوبال پلتس عقیده دارد علیرغم این کاهش تولید، اوپک هنوز هم برای پایبندی کامل به توافق وین، باید تولید خود را پایین بیاورد.

طبق محاسبات گلوبال پلتس، ۱۱ عضو اوپک با سهمیه هایی که از این توافق دریافت کرده‌اند، در فوریه ۷۹ درصد قرارداد را اجرایی کردند و ۱۷۰ هزار بشکه بالاتر از سقف تولید قرار دارند. این مقدار بیشتر از ۷۶ درصد ماه ژانویه است. نیجریه و عراق بسیار بیشتر از سهمیه شان تولید کردند.

تولید کنندگان اوپک و غیر عضو اوپک در دسامبر ۲۰۱۶ توافق کردند مشترکا تولید نفت را کاهش دهند و پس از دوسال قیمت پایین نفت، به عرضه بیش از حد آن به بازار خاتمه دهند. اوپک موافقت کرد ۱٫۲ میلیون بشکه در روز از اول ژانویه ۲۰۱۷ تولید را کاهش دهد.

در خبری بخوانید: بروز ترین اخبار اقتصادی و بازرگانی از سراسر وب

تولیدکنندگان نفت غیرعضو اوپک مثل آذربایجان، بحرین، برونئی، گینه، قزاقستان، مالزی، عمان، روسیه، سودان و سودان جنوبی توافق کردند ۵۵۸ هزار بشکه در روز از اول ژانویه ۲۰۱۷ تولیدشان را پایین بیاورند.

اوپک و شرکایش تصمیم گرفتند این روند کاهش تولید را تا پایان ۲۰۱۸ در وین در ۳۰ نوامبر ادامه دهند. آنها قصد داشتند به عرضه بیش از حد نفت به بازار که طی سه سال به قیمت نفت و صنعت جهانی انرژی ضربه زده بود، خاتمه دهند.

پنجمین اجلاس وزرای اوپک و غیر اوپک در ۷ دسامبر ۲۰۱۸ در وین اتریش برگزار شد.

شرکت کنندگان در این اجلاس تصمیم گرفتند کل تولید نفت را با کاهش ۱٫۲ میلیون بشکه در روز متعادل کنند. این توافق از اول ژانویه ۲۰۱۹ به مدت ۶ ماه اجرایی شده است. سهم همکاری اوپک و سهم داوطلبانه کشورهای غیر عضو اوپک از این «اعلام همکاری» به ترتیب ۰٫۸ میلیون بشکه در روز (دو و نیم درصد) و ۰٫۴ بشکه در روز (۲ درصد) بوده است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم | شاهکار جدید احمدی‌نژاد؛ آموزش ساخت ماسک ضد کرونا، پای صندوق رای!

اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 روز قبل

تعطیلی مدارس تهران به دلیل پیشگیری ار شیوع کرونا

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین18 ساعت قبل

همخوانی قطعه مرغ سحر مقابل محل بستری محمدرضا شجریان +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل

مانور مقابله با ویروس کرونا در چین +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین21 ساعت قبل

فیلم | همخوانی «مرغ سحر» عاشقان شجریان با چشمان گریان، در حضور همایون

اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 روز قبل
اقتصادنیوز: جمع زیاد هواداران استاد محمدرضا شجریان که برابر بیمارستان جم چشم انتظار خبر سلامتی این هنرمند بی همتای موسیقی ایرانند، یک صدا و در حضور همایون فرزند استاد، ترانه معروف مرغ سحر را همراه با اشک‌و گریه همخوانی کردند.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴1 روز قبل
بر اساس بیانیه گروه ویژه اقدام مالی، در صورت پیوستن ایران به کنوانسیون‌های پالرمو و CFT، نام تهران دوباره از لیست سیاه حذف خواهد شد. این اما تنها تخفیف در نظر گرفته شده از سوی گروه ویژه اقدام مالی به ریاست چین برای ایران نیست. در نقطه مقابل نیز FATF نام ایران را به‌طور موقت از لیست سیاه خارج و اقدامات تقابلی علیه تهران را متوقف کرد. علی احمدی، پرویز داوودی، احمد توکلی و احمد وحیدی از دیگر مجمع‌نشینانی بودند که در اظهاراتی رسمی مخالفت خود با لوایح FATF را اعلام کرده‌اند. بدین‌ترتیب به نظر می‌رسد ایران دست‌کم تا نشست بعدی گروه ویژه اقدام مالی و با اتکا به ۲ تخفیف در نظر گرفته شده توسط FATF فرصت دارد تا نسبت به تصویب این لوایح در مجمع تشخیص مصلحت نظام اقدام کند.

نظرها

اخبار بیشتر