رنگی دیگر برای شهر خاکستری تهران
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایرنا
  4. اجتماعی
رنگی دیگر برای شهر خاکستری تهران

رنگی دیگر برای شهر خاکستری تهران

ایرناخبرگزاری ایرنا |
تهران- ایرنا- شهر خاکستری تهران در آستانه نوروز با تصمیم شهرداری این کلانشهر، میزبان رنگ ها و نورپردازی ها خواهد شد اما آیا این قدم ها برای آوردن سرزندگی به پایتخت کافی خواهد بود.

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش‌های خبری ایرنا، برای همه ما اسفندماه یادآور ماه خانه تکانی و آمادگی برای نوروز است و امسال هم شهرداری تهران رنگ کردن و نو کردن دیوارهای شهر را در اولویت برای آمادگی سال نو قرار داده است.

چنانکه «پیروز حناچی» شهردار تهران در هفته گذشته در توییتر، زیر عکسی که گلدان‌های رنگی به دیوارهای کوچه‌ای در حال نصب است، خبر از رنگی شدن سیما و منظر شهر داد، مبنی بر اینکه شیوه نامه استفاده از رنگ در تهران توسط سازمان زیباسازی به مناطق ابلاغ می‌شود.

وی با ابراز امیدواری که بزودی سیمای تهران به کاربرد درستی از رنگ می‌رسد، نوشت: منظر رنگی شهر، نشانی از شخصیت آن و در نگاه عمیق میراث فرهنگی و هنری شهر است.

به طور کلی نفس رنگی کردن شهر برای افزایش نشاط اجتماعی قابل تحسین است زیرا پس از سال‌ها که شهر تهران تحت سیطره ماشینی شدن شهر و ساخت و سازها بوده است، در رویکرد جدید شهردار، انسانی کردن شهر و توجه به شهروندان مد نظر قرار گرفته است.

به نظر می‌رسد، ضرورت طرح چنین ایده‌ای این بوده است که در سال‌های اخیر، زیبایی منظر شهر تهران مورد غفلت بوده و برنامه مشخصی برای رنگ شهر و دیوارنگارها مد نظر نبوده است.

در سال‌های اوج ساخت و ساز در تهران که برج‌های بی روح قد علم کردند، شهر بیشتر رنگ سیمان و شیشه به خود گرفت و دیگر کمتر عنصر زیبایی بخشی در شهرها یافت شد. بی ضابطه بودن منظر شهری در سال‌های مختلف باعث شد که نمای شهر بازیچه کج سلیقگی بسازبفروش‌ها شود.

در مجموع خاکستری شدن شهر، فرایند سال‌ها بی توجهی و بی تدبیری در احوال تهران است که حاکی از زخم‌های عمیقی است اما این بار شهردار در برابر شهر خاکستری موضع گیری کرده است. براساس گزارش‌های منتشر شده چندین جلسه کارگروه رنگ در سازمان زیباسازی شهرداری تهران برگزار شده و بعد از خبر توییتری شهردار خبرهای رسمی از رنگی کردن شهر داده شد.

«برزین ضرغامی» مدیرعامل سازمان زیباسازی شهر تهران از شیوه نامه رنگ آمیزی در شهر در نشست خبری برنامه‌های نوروزی شهرداری تهران گفت: این شیوه نامه دارای نکات بسیار دقیقی است که چه سطوحی باید یا نباید رنگ زده شوند یا اینکه در هر بافتی چه نوع رنگی می‌توانند استفاده کنند. در مجموع سایر المان هایی که برای استفاده از رنگ در شهر باید رعایت شود یا اینکه رنگ مناسب با وضعیت بافت و فرهنگ چیست، مطرح شده است.

ضرغامی درباره دیوارنگارهای شهر گفت: بخشی از کارها مانند بازسازی و مرمت دیوارنگاری‌ها چه آنهایی که در حوزه کار شهرداری است یا بازسازی و مرمت تمثال شهدا که در حوزه کاری مشترک شهرداری و بنیاد شهید است را در طول سال انجام می‌دهیم اما برای عید نوروز یکی از کارهایی که انجام می‌شود همان دیواره‌های کوچک در محله‌های شهر تهران است که معمولا در معابر عمومی نیست.

در ابلاغیه شهرداری به مناطق ۲۲ گانه در روزهای اخیر، مراحل کاری قبل از سال نو و رنگ‌های مجاز در سطح شهر برحسب کاربری‌های گوناگون ذکر شده است و به طور کلی هدف از این کار را کاهش آلودگی بصری، تقویت روحیه نشاط و سرزندگی در معابر و سطح شهر و همچنین رنگ آمیزی اصولی با رویه یکسان و معنادار به دور از سلایق غیرحرفه‌ای پیمانکاران رنگ بیان شده است.

بر همین اساس در شیوه نامه رنگ در شهر، چهار رنگ نقره آبی، سبز، سفید گرم و نارنجی، رنگ‌های غالب هستند تا چهره خاکستری شهر را تغییر دهند اما رنگ‌های تند و نامناسبی که شهر را آشفته سازد غیرمجاز است. در این میان، نورپردازی روی بناهای مختلف هم در نظر گرفته شده است تا هر نوری نمایانگر هویت و کاربری بنا باشد.

به طور مثال در ابلاغیه شهرداری در موضوع رنگ‌ها و نورپردازی بیان شده است که وسایل بدنسازی در پارک‌ها با ترکیب رنگ‌های نارنجی و سفید رنگ شوند. پل عابر، ایستگاه اتوبوس، کرکره‌ها و سازه‌های مرتفع شهری از رنگ نقره آبی استفاده شود. نرده حاشیه خیابان‌ها، نیمکت، سطل و زباله رنگ سبز شود. در نورپردازی بناهای تاریخی از نور سفید، مساجد سفید، زرد و آبی استفاده شود.

با توجه به این رنگ‌ها به نظر می‌رسد جزئیات ابلاغیه جدید رنگ شهر تهران چندان تفاوت چشمگیری در سطح شهر پدید نیاورد چون رنگ‌های کنونی مبلمان و اسباب شهری نظیر نرده‌ها و … تفاوتی نخواهد کرد مگر اینکه دوباره همان رنگ قبلی شوند.

از سوی دیگر، از این ابلاغیه بر میاید که گویی با یک قل موی رنگ قرار است شهر را رنگی و سرزنده کنند در صورتی که سرزندگی شهر تنها به رنگ ختم نمی‌شود. همچنین محله گرایی و تقویت هویت محله‌ها با رنگ‌ها و المان‌های دیوارنگاری در این طرح دیده نشده است بلکه مانند سایر طرح‌های دستوری از بالا به پایین، رنگ‌های مد نظر به تمامی مناطق ابلاغ شده است.

در صورتی که در طرح رنگی کردن شهر می‌توانستند، مشارکت شهروندان مناطق مختلف را در اجرای شهر رنگی به کار گیرند تا شهروندان تعلق به محله و شهر خود را احساس کنند. چنانکه در پروژه‌های توانمندسازی زنان در شهرداری در گذشته، برنامه‌های مشارکتی برای زیباسازی محله با اهالی همان محله مطرح می‌شد تا محله بانشاطی را بسازند.

همین امر می‌توانست هویت هر منطقه را مشخص سازد اما در برنامه‌های از بالا به پایین شهرداری، یک رنگ یا المان شهری آنقدر در جای جای شهر تهران تکرار می‌شود که ویژگی منحصربه فردی اش را از دست می‌دهد و البته در مرحله بعد همان رنگ و المان در سایر شهرهای ایران هم کپی برداری می‌شود.

در موضوع رنگی کردن شهر تهران، مبحث رنگ‌های بومی و منطبق با فرهنگ ایرانی توجه شده است اما کمتر به مساله رنگ رونمای ساختمان‌ها و بنا توجه شده است. در صورتی که بخش عمده چهره خاکستری شهر را بناهایی بی کیفیت و بدون کمترین وجوه زیباشناسانه و معمارانه تشکیل داده است و از مسوولان شهرداری این انتظار می‌رود که همانقدر به رنگ شهر اهمیت می‌دهند، در طراحی و ساخت بناهای فاخر و درخور فرهنگ غنی ما، توجه لازم را نیز داشته باشند.

**پژوهش**۹۴۵۹**۱۵۵۲

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
حسین شهبازی گفت: پیش‌بینی‌های انجام شده در شرکت کنترل کیفیت هوا نشاندهنده افزایش موقتی غلظت آلاینده‌ها طی برخی ساعات صبح امروز (۳۱ تیر) به دلیل کاهش میزان ناپایداری جوی و ازدیاد تردد خودروها است. او با بیان اینکه با تغییر شرایط جوی تا بعد ازظهر برای برخی ساعات افزایش میزان ابرناکی و وزش باد شدید به بزرگی بالاتر از ۸ متر بر ثانیه انتظار می‌رود، ادامه داد: از این رو در برخی ساعات احتمال خیزش گرد و خاک و افزایش موقتی غلظت ذرات معلق وجود دارد. شهبازی افزود: با توجه به افزایش موقتی غلظت آلاینده‌ها به ویژه ذرات معلق در بعضی ساعات امروز (۳۱ تیر) وضعیت کیفیت هوای برخی مناطق شهر تهران در آستانه شرایط نامطلوب به‌ویژه برای گروه‌های حساس قرار می‌گیرد. او با اشاره به اینکه به‌تدریج با کاهش میزان ناپایداری جوی در ساعات پایانی امروز و تداوم آن تا فردا (۱ مرداد)، در برخی ساعات صبح شرایط برای افزایش موقتی آلاینده‌ها فراهم می‌شود، گفت: همراه با افزایش میزان ناپایداری جوی تا بعد ازظهر برای برخی ساعات افزایش ابر و وزش باد انتظار می‌رود. شهبازی در پایان با بیان اینکه کیفیت هوای ۲۴ ساعت گذشته تهران منتهی به ۸ صبح امروز با میانگین ۷۴ در شرایط سالم قرار داشت، اظهار کرد: کیفیت هوای هم اکنون نیز با میانگین ۶۸ همچنان در شرایط سالم است.

تاریخ‌گردی با فیس‌اپ / اگر زنده می‌ماندند، چه شکلی می‌شدند؟ (+فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
عصر ایران؛ محسن ظهوری این روزها پیر کردن صورت با اپلیکیشن فیس‌اپ، محبوب شده؛ بهانه‌ای برای ما، تا با چندتایی از شخصیت‌های تاریخ آشنا شویم. شخصیت‌های تاثیرگذار در سیاست و هنر که جوانمرگ شده‌اند و تا امروز، حداقل ۴۰ سال از مرگ آن‌ها گذشته است. میرزاده عشقی، احمدشاه قاجار، پروین اعتصامی، حسین فاطمی، مرتضی کیوان، داریوش رفیعی، منصور قندریز، فروغ فرخزاد، غلامرضا تختی، صمد بهرنگی، خسرو گلسرخی، بیژن جزنی، علی شریعتی و پرویز فنی‌زاده از جمله مشهورترین شخصیت‌های تاثیرگذار حوزه خود هستند که زود از دنیا رفتند و پیری آن‌ها را ندیدیم. شاید اگر زنده می‌ماندند، همین شکلی را داشتند که فیس‌اپ می‌گوید.
انتخابانتخاب1 روز قبل
پسر میترا استاد امروز پیراهن خود را که به هنگام روبه رو شدن با صحنه قتل مادرش به تن داشت، به دادگاه آورد. وی لحظاتی پیش برای پاسخ به سوالات قاضی در جایگاه قرار گرفت.

کولر آبی، قاتل آب شرب/ چه کنیم که مصرف کولرهای آبی را پایین بیاوریم؟ (+فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
کیفیت پایینکیفیت خوبعصر ایران؛ حسن حسینی ما در ایران با بحران جدی آب مواجه هستیم. سیل فروردین تاثیری بر ذخایر آب ما نداشته و ما همچنان با کم‌آبی دست‌ و پنجه نرم می‌کنیم. در این میان تابستان شرایط بدتر می‌شود و با آمدن کولر‌های آبی به مدار مصرف، ضرف سه ماه، ‌ دو برابر سد کرج آب مصرف می‌کنیم.

پایانی بر ۱۹۰ میلیون سال زندگی/ رگ سرخ هیرکانی قطع می‌شود (+فیلم)

عصر ایرانعصر ایران8 ساعت قبل
کیفیت پایینکیفیت خوبعصر ایران؛ حسن ظهوری به قد و قیافه‌‌اش نمی‌خورد اما بیشتر از ۲۰ سال سن دارد. اجدادش ۱۹۰ میلیون سال قبل سر از خاک درآوردند و احتمالا جزء اولین گونه‌های جنگلی شمال ایران بودند. هرچند جنگل هیرکانی در فهرست میراث طبیعی یونسکو به ثبت رسیده‌ اما سرخدار آخرین سال‌های حیات خودش را در نوار سبز ایران سپری می‌کند. این گونه نادر، که زیست کندی دارد سال‌ها مورد علاقه قلیان‌کش‌ها و سازندگان ابزارهای چوبی بوده و قطع بی‌رویه‌اش باعث شده تا امروز در خطر جدی انقراض قرار گیرد. سازمان جنگل‌ها با خارج کردن درختان ریشه کن شده، پیر و بیمار، سعی در بهبود وضعیت سلامتی جنگل هیرکانی داشت اما ماجرا به گونه دیگری پیش رفت و تخلفاتی اتفاق افتاد.

بررسی تغییر غیرمجاز کاربری‌های اراضی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، حجت الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی در جلسه شورای عالی قوه قضاییه به اعزام چند گروه بازرسی به مناطق مختلف کشور در هفته‌های اخیر اشاره کرد و گفت: در دست اندازی به منابع طبیعی، صاحبان قدرت و ثروت با ارتباطات ناسالم و اعمال نفوذ، در اراضی مختلف تغییر کاربری‌های غیرمجاز داده‌اند و مجوز‌هایی صادر شده که همه قابل بررسی است و انجام خواهد شد. وی در ادامه گفت: با روی گشاده با مردم مواجه شدن و مردمی بودن، وظیفه همه مدیران و مسئولان است تا مردم احساس کنند قبل از اینکه در‌ها باز باشد، با روی باز روبرو هستند. حجت الاسلام والمسلمین رئیسی افزود: فرمایشات رهبر معظم انقلاب برای ائمه جمعه کشور محور‌هایی داشت و نه فقط امامان جمعه بلکه همه ما و همه مدیران در سراسر کشور مخاطب این رهنمود‌ها هستیم و یکی از این موارد، گشاده رویی با مردم است. رئیس قوه قضاییه با تاکید بر ضرورت امیدآفرینی در جامعه گفت: این مسئله در رفتار قضایی، اداری و نظارتی مجموعه قضایی باید برای همه مردم امیدآفرین باشد و مردم احساس کنند ظالم به کیفرش می‌رسد و دستگاه قضایی از حق مظلوم دفاع می‌کند. حجت الاسلام والمسلمین رئیسی درباره تاثیر نپذیرفتن از صاحبان قدرت و ثروت افزود: این مسئله برای همه مدیران به ویژه مسئولان قوه قضاییه مهم است. وی به اعزام چند گروه بازرسی به مناطق مختلف کشور در هفته‌های اخیر اشاره کرد و گفت: در دست اندازی به منابع طبیعی، صاحبان قدرت و ثروت با ارتباطات ناسالم و اعمال نفوذ در اراضی مختلف تغییر کاربری‌های غیرمجاز داده‌اند و مجوز‌هایی صادر شده است که همه قابل بررسی است و انجام خواهد شد.

نظرها

اخبار بیشتر