1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایرنا
  4. اجتماعی
رنگی دیگر برای شهر خاکستری تهران

رنگی دیگر برای شهر خاکستری تهران

ایرناخبرگزاری ایرنا |
تهران- ایرنا- شهر خاکستری تهران در آستانه نوروز با تصمیم شهرداری این کلانشهر، میزبان رنگ ها و نورپردازی ها خواهد شد اما آیا این قدم ها برای آوردن سرزندگی به پایتخت کافی خواهد بود.

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش‌های خبری ایرنا، برای همه ما اسفندماه یادآور ماه خانه تکانی و آمادگی برای نوروز است و امسال هم شهرداری تهران رنگ کردن و نو کردن دیوارهای شهر را در اولویت برای آمادگی سال نو قرار داده است.

چنانکه «پیروز حناچی» شهردار تهران در هفته گذشته در توییتر، زیر عکسی که گلدان‌های رنگی به دیوارهای کوچه‌ای در حال نصب است، خبر از رنگی شدن سیما و منظر شهر داد، مبنی بر اینکه شیوه نامه استفاده از رنگ در تهران توسط سازمان زیباسازی به مناطق ابلاغ می‌شود.

وی با ابراز امیدواری که بزودی سیمای تهران به کاربرد درستی از رنگ می‌رسد، نوشت: منظر رنگی شهر، نشانی از شخصیت آن و در نگاه عمیق میراث فرهنگی و هنری شهر است.

به طور کلی نفس رنگی کردن شهر برای افزایش نشاط اجتماعی قابل تحسین است زیرا پس از سال‌ها که شهر تهران تحت سیطره ماشینی شدن شهر و ساخت و سازها بوده است، در رویکرد جدید شهردار، انسانی کردن شهر و توجه به شهروندان مد نظر قرار گرفته است.

به نظر می‌رسد، ضرورت طرح چنین ایده‌ای این بوده است که در سال‌های اخیر، زیبایی منظر شهر تهران مورد غفلت بوده و برنامه مشخصی برای رنگ شهر و دیوارنگارها مد نظر نبوده است.

در سال‌های اوج ساخت و ساز در تهران که برج‌های بی روح قد علم کردند، شهر بیشتر رنگ سیمان و شیشه به خود گرفت و دیگر کمتر عنصر زیبایی بخشی در شهرها یافت شد. بی ضابطه بودن منظر شهری در سال‌های مختلف باعث شد که نمای شهر بازیچه کج سلیقگی بسازبفروش‌ها شود.

در مجموع خاکستری شدن شهر، فرایند سال‌ها بی توجهی و بی تدبیری در احوال تهران است که حاکی از زخم‌های عمیقی است اما این بار شهردار در برابر شهر خاکستری موضع گیری کرده است. براساس گزارش‌های منتشر شده چندین جلسه کارگروه رنگ در سازمان زیباسازی شهرداری تهران برگزار شده و بعد از خبر توییتری شهردار خبرهای رسمی از رنگی کردن شهر داده شد.

«برزین ضرغامی» مدیرعامل سازمان زیباسازی شهر تهران از شیوه نامه رنگ آمیزی در شهر در نشست خبری برنامه‌های نوروزی شهرداری تهران گفت: این شیوه نامه دارای نکات بسیار دقیقی است که چه سطوحی باید یا نباید رنگ زده شوند یا اینکه در هر بافتی چه نوع رنگی می‌توانند استفاده کنند. در مجموع سایر المان هایی که برای استفاده از رنگ در شهر باید رعایت شود یا اینکه رنگ مناسب با وضعیت بافت و فرهنگ چیست، مطرح شده است.

ضرغامی درباره دیوارنگارهای شهر گفت: بخشی از کارها مانند بازسازی و مرمت دیوارنگاری‌ها چه آنهایی که در حوزه کار شهرداری است یا بازسازی و مرمت تمثال شهدا که در حوزه کاری مشترک شهرداری و بنیاد شهید است را در طول سال انجام می‌دهیم اما برای عید نوروز یکی از کارهایی که انجام می‌شود همان دیواره‌های کوچک در محله‌های شهر تهران است که معمولا در معابر عمومی نیست.

در ابلاغیه شهرداری به مناطق ۲۲ گانه در روزهای اخیر، مراحل کاری قبل از سال نو و رنگ‌های مجاز در سطح شهر برحسب کاربری‌های گوناگون ذکر شده است و به طور کلی هدف از این کار را کاهش آلودگی بصری، تقویت روحیه نشاط و سرزندگی در معابر و سطح شهر و همچنین رنگ آمیزی اصولی با رویه یکسان و معنادار به دور از سلایق غیرحرفه‌ای پیمانکاران رنگ بیان شده است.

بر همین اساس در شیوه نامه رنگ در شهر، چهار رنگ نقره آبی، سبز، سفید گرم و نارنجی، رنگ‌های غالب هستند تا چهره خاکستری شهر را تغییر دهند اما رنگ‌های تند و نامناسبی که شهر را آشفته سازد غیرمجاز است. در این میان، نورپردازی روی بناهای مختلف هم در نظر گرفته شده است تا هر نوری نمایانگر هویت و کاربری بنا باشد.

به طور مثال در ابلاغیه شهرداری در موضوع رنگ‌ها و نورپردازی بیان شده است که وسایل بدنسازی در پارک‌ها با ترکیب رنگ‌های نارنجی و سفید رنگ شوند. پل عابر، ایستگاه اتوبوس، کرکره‌ها و سازه‌های مرتفع شهری از رنگ نقره آبی استفاده شود. نرده حاشیه خیابان‌ها، نیمکت، سطل و زباله رنگ سبز شود. در نورپردازی بناهای تاریخی از نور سفید، مساجد سفید، زرد و آبی استفاده شود.

با توجه به این رنگ‌ها به نظر می‌رسد جزئیات ابلاغیه جدید رنگ شهر تهران چندان تفاوت چشمگیری در سطح شهر پدید نیاورد چون رنگ‌های کنونی مبلمان و اسباب شهری نظیر نرده‌ها و … تفاوتی نخواهد کرد مگر اینکه دوباره همان رنگ قبلی شوند.

از سوی دیگر، از این ابلاغیه بر میاید که گویی با یک قل موی رنگ قرار است شهر را رنگی و سرزنده کنند در صورتی که سرزندگی شهر تنها به رنگ ختم نمی‌شود. همچنین محله گرایی و تقویت هویت محله‌ها با رنگ‌ها و المان‌های دیوارنگاری در این طرح دیده نشده است بلکه مانند سایر طرح‌های دستوری از بالا به پایین، رنگ‌های مد نظر به تمامی مناطق ابلاغ شده است.

در صورتی که در طرح رنگی کردن شهر می‌توانستند، مشارکت شهروندان مناطق مختلف را در اجرای شهر رنگی به کار گیرند تا شهروندان تعلق به محله و شهر خود را احساس کنند. چنانکه در پروژه‌های توانمندسازی زنان در شهرداری در گذشته، برنامه‌های مشارکتی برای زیباسازی محله با اهالی همان محله مطرح می‌شد تا محله بانشاطی را بسازند.

همین امر می‌توانست هویت هر منطقه را مشخص سازد اما در برنامه‌های از بالا به پایین شهرداری، یک رنگ یا المان شهری آنقدر در جای جای شهر تهران تکرار می‌شود که ویژگی منحصربه فردی اش را از دست می‌دهد و البته در مرحله بعد همان رنگ و المان در سایر شهرهای ایران هم کپی برداری می‌شود.

در موضوع رنگی کردن شهر تهران، مبحث رنگ‌های بومی و منطبق با فرهنگ ایرانی توجه شده است اما کمتر به مساله رنگ رونمای ساختمان‌ها و بنا توجه شده است. در صورتی که بخش عمده چهره خاکستری شهر را بناهایی بی کیفیت و بدون کمترین وجوه زیباشناسانه و معمارانه تشکیل داده است و از مسوولان شهرداری این انتظار می‌رود که همانقدر به رنگ شهر اهمیت می‌دهند، در طراحی و ساخت بناهای فاخر و درخور فرهنگ غنی ما، توجه لازم را نیز داشته باشند.

**پژوهش**۹۴۵۹**۱۵۵۲

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

صدا و سیماصدا و سیما3 ساعت قبل
در جلسه‌ای که با دادستان کل کشور داشتیم، به پیشنهاد وی مقرر شد تا این پرونده در جلسه سران سه قوه مطرح شودوکیل مالباختگان پرونده سکه ثامن وکیل مالباختگان پرونده سکه ثامن در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صداوسیما گفت: در جلسه‌ای که با دادستان کل کشور داشتیم، به پیشنهاد دادستان کل مقرر شد تا این پرونده در جلسه سران سه قوه مطرح شود تا بتوان در مرحله دادسرا بخشی از مطالبات مالباختگان را پرداخت کرد. رسول کوهپایه زاده افزود: چهارشنبه هفته گذشته ۲۸ فروردین به اتفاق سه نفر از نمایندگان موکلان، جلسه با دادستان کل کشور برگزار شد که در این جلسه معاون دادستان کل در امور نظارت بر دادسراها نیز حضور داشت. وکیل پرونده سکه ثامن این خبر را خبری خوب و راه حلی عملی دانست و گفت: بر همین اساس درخواست کتبی خود را به وکالت از موکلان تقدیم دادستان کل کشور کردم و دادستان هم دستور داد گزارشی از پرونده مطرح شود تا هرچه سریعتر در جلسه سران سه قوه مطرح و دستور پرداخت مطالبات مالباختگان در این مرحله صادر شود. کوهپایه زاده گفت: موضوع دیگری که در این جلسه مطرح شد، تناسب نداشتن قرار تأمین صادره برای متهم ردیف دوم پرونده با افعال ارتکابی مجرمانه و میزان خسارات وارده به موکلان بود. کوهپایه زاده گفت: این جلسه با توجه به شأن و جایگاه قانونی دادستان کل کشور و وظیفه دادستان در احقاق حقوق عامه و صیانت از حقوق جامعه و با توجه به شرایط پرونده آثار و نتایج مثبتی داشت که امیدواریم در جلسه سران سه قوه مورد موافقت قرار گیرد.
صدا و سیماصدا و سیما2 ساعت قبل
امیر سرکرده در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، ​ درباره آخرین وضعیت جوی کشور افزود: امروز صبح دراکثر­شهرهای واقع در شمال غرب و نواحی شمالی کشور گزارش­برف و باران را داشتیم در حالی که برای نواحی جنوبی نیز مانند شهرهای استان کرمان و جنوب فارس بارش‌های پراکنده‌ای رخ داده است. وی گفت: امروز پیش بینی می‌شود که بارش‌ها همچنان در نیمه شمالی کشور ادامه داشته باشد و بارش‌ها در دامنه جنوبی البرز، سواحل دریای خزر، شمال غرب، و شمال شرق کشور و دامنه‌های زاگرس مرکزی واقع در کرمانشاه، لرستان، چهار محال بختیاری، ادامه دار خواهد بود. سرکرده افزود: امروز بارش‌ها را بیشتر به صورت برف و باران در استان‌های آذربایجان غربی، شرقی، کردستان، اردبیل و زنجان داریم، ​ این در حالی است که بارش‌ها در سواحل دریای خزر بیشتر به صورت باران است و استان هایی مانند گیلان، مازندران، گلستان، خراسان شمالی و رضوی نیز بارش دارند که در نواحی سرد سیر­به صورت برف هستند. ­کارشناس هواشناسی گفت: در دامنه‌های جنوبی البرز واقع در شمال استان‌های قزوین، البرز، تهران و شمال سمنان بارش‌ها را به صورت رگباری و موقت خواهیم داشت. وی افزود: پدیده غالب در نواحی مرکزی و جنوبی کشور وزش باد شدید است به طوری که در جنوب استان تهران، قم، مرکزی، جنوب استان اصفهان، قزوین، نواحی جنوبی سیستان و بلوچستان، کرمان و جنوب استان یزد وزش باد نسبتا شدید خواهد بود به طوری که­ پیش بینی می‌شود امروز وزش باد در این نواحی به ۷۰ کیلومتر نیز برسد.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین2 ساعت قبل
به گزارش گروه حقوقی و قضایی خبرگزاری میزان به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، ستاد حقوق بشر طی بیانیه‌ای سرکوب و بازداشت صد‌ها شهروند معترض انگلیسی را محکوم کرد. آخرین اخبار منتشره حاکی از دستگیری و بازداشت حداقل هزار شهروند و محاکمه بیش از ۴۰ نفر تنها به بهانه اعتراض صلح آمیز و انتقاد از سیاست‌های دولت انگلستان می‌باشد. خشونت گسترده نیروی پلیس مصداق نقض آشکار حقوق شهروندی خصوصا حقوق عرفی و تعهدات بین المللی دولت انگستان در حمایت و ارتقا از حقوق بشر از جمله ماده ۲۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر، مواد ۲۱ و ۲۲ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی، ماده ۸ میثاق بین المللی حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی، ماده ۵ اعلامیه مدافعان حقوق بشر و نهایتا نقض آزادی و حقوق ملت‌ها در برگزاری تجمعات صلح آمیز می‌باشد. ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران ضمن اظهار نگرانی شدید از روند جاری در برخورد با تجمعات مدنی در انگلستان، بکارگیری خشونت توسط پلیس این کشور بر علیه معترضان را محکوم نموده و همچنین ضمن یادآوری ضرورت تضمین تعهدات بین المللی و رعایت حقوق شهروندی توسط دولت انگلستان از شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد می‌خواهد تا در راستای وظایف و ماموریت خود موضوع نقض آشکار حقوق بشری فوق را بررسی و گزارشی در این خصوص تهیه نماید. انتهای پیام/
صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما‌؛ روز گذشته متهم عباس صمیمی یکی از مدیران وقت شرکت بازرگانی پتروشیمی، دفاعیات خود را ارائه کرد. همچنین وکیل وی و نماینده شرکت صنایع ملی پتروشیمی ایران اظهاراتی را مطرح کردند. در اولین و دومین جلسه دادگاه ۱۱ متهم حضور داشتند و به گفته قاضی مسعودی مقام سه متهم این پرونده خارج از کشور هستند. در سومین جلسه دادگاه، رضا حمزه لو مدیرعامل سابق شرکت بازرگانی پتروشیمی و مظاهری وکیل وی دفاعیات خود را ارائه کردند. همچنین، نماینده شرکت ملی صنایع پتروشیمی، برای پاسخ به سوالات قاضی به جایگاه آمد و از آنجایی که مستندات شکایت همراه وی نبود، قرار شد برای طرح شکایت با مستندات به دادگاه بیاید. در چهارمین جلسه پتروشیمی‌‌ به اتهامات مرجان شیخ الاسلامی آل آقا متهم فراری پرونده رسیدگی شد. متهمان این پرونده به ترتیب، رضا حمزه لو (مدیر عامل سابق شرکت بازرگانی پتروشیمی)؛ عباس صمیمی (عضو هیات مدیره شرکت بازرگانی پتروشیمی و مدیر عامل شرکت سرمایه گذاری ایران)؛ مصطفی طهرانی صفا (عضو هیات مدیره شرکت بازرگانی پتروشیمی)؛ علیرضا علائی رحمانی (عضو هیأت مدیره شرکت بازرگانی پتروشیمی)؛ محسن احمدیان (بازنشسته پتروشیمی)؛ مرجان شیخ الاسلامی آل آقا (مدیر عامل شرکت بازرگانی دنیز و هترا تجارت)؛ سید امین قرشی سروستانی، سام حامد ساعدیان دایر بر مشارکت در اخلال کلان در نظام اقتصادی کشور از طریق اخلال در توزیع ارز حاصل از صادرات پتروشیمی شرکت‌های تولید کننده صاحب محصول، سید علیرضا حسینی (مدیر عامل شرکت پتروشیمی شانگهای)؛ علی اشرف ریاحی، معصومه دری (مدیر عامل شرکت بازرگانی پتروشیمی دفتر دبی)؛ ابوالفضل ملکی شمس آبادی (تولید کننده نایلون و نایلکس)؛ سعید خیری‌زاده (مدیر مالی سابق شرکت بازرگانی پتروشیمی) و محمدحسین شیرعلی دایر بر معاونت در اخلال کلان در نظام اقتصادی کشور هستند.
صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، ابراهیم درستی در حاشیه بیستمین جلسه اطلاع رسانی و تبلیغات اقتصادی کشور در جمع خبرنگاران افزود: از ۲۶ فروردین امسال طرح ریجستری تلفن همراه (مسافران) قطع شد اما جلسه که امروز داشتیم این مسئله تا پایان اردیبهشت ماه به روال سابق خود برگشت تا تا آن موقع تامین کالا کنیم. وی گفت: وقتی تامین کالا و ارز مورد نظر تامین شد و تاجران توانستند آن کالاهای مورد نظر را مهیا کنند، دوباره بحث قطع ریجستری گوشی‌های تلفن همراه مسافران مطرح خواهد شد. درستی افزود: تا پایان اردیبهشت ماه طرح اصالت سنجی به صورت سابق است و مسافران گوشی‌های همراه خود را با کارت ملی به واحد‌های صنفی می‌برند و همین روال انجام می‌شود.
صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
­ به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، نماینده ولی فقیه، معاون رییس جمهور و رییس بنیاد شهید و امور ایثاگران با صدور پیامی انتصاب سردار سرلشگر حسین سلامی را به فرماندهی کل سپاه پاسدارن انقلاب اسلامی تبریک گفت. متن پیام حجت الاسلام و المسلمین سید محمدعلی شهیدی به شرح زیر است: سردار سرلشکر حسین سلامیفرماندهی محترم کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامیبا سلام و احترامانتصاب شایسته جنابعالی به عنوان «فرماندهی کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی» را که بیانگر تدبیر شایسته مقام معظم رهبری (مدظله العالی) و تجارب، تعهد و توانمندیهای برجسته جنابعالی در عرصه خدمت صادقانه به نظام و میهن اسلامی است، تبریک عرض نموده و امیدوارم در این مسوولیت خطیر، مهم و حساس با استفاده از تمامی ظرفیت‌ها در جهت اقتدار نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران همواره موفق و مؤید باشید. توفیقات روزافزون شما و همکاران خدوم آن نهاد انقلابی را از درگاه خداوند متعال مسألت می‌نمایم. سیدمحمدعلی شهیدی

نظرها

اخبار بیشتر