تقاضا برای نفت اوپک کاهش می‌یابد/ عوامل کاهنده عرضه نفت از سوی بزرگترین گروه نفتی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اقتصاد آنلاین
  4. اقتصادی
تقاضا برای نفت اوپک کاهش می‌یابد/ عوامل کاهنده عرضه نفت از سوی بزرگترین گروه نفتی

تقاضا برای نفت اوپک کاهش می‌یابد/ عوامل کاهنده عرضه نفت از سوی بزرگترین گروه نفتی

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین |
درحالی فروش روزانه اوپک در سال ۲۰۱۸بالغ بر ۳۰میلیون و ۶۰۰هزار بشکه در روز بود که پیش‌بینی‌ها حاکی از آن است که تقاضا برای نفت اوپک در سال جاری میلادی با کاهش یک میلیون بشکه‌ای روبرو خواهد شد.

اقتصادآنلاین-مریم علیزاده؛ با افزایش نوسانات در بازار جهانی نفت، پیش‌بینی‌ها در خصوص تقاضای این محصول همواره مورد توجه است. در این میان اما تولید روزافزون نفت از سوی آمریکا و روسیه سبب شده تا به تدریج سهم از بازار اوپک کاهش یابد.

در این خصوص مطابق با گزارش‌ها در سال گذشته میلادی روزانه بیش از ۳۰ میلیون و ۶۰۰ هزار بشکه فروش داشت. اما کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند باتوجه به روند رو به رشد تولید کشورهای غیر اوپک، تقاضا برای تولیدات این گروه بزرگ نفتی با کاهش یک میلیون بشکه‌ای در روز مواجه خواهد شد.

از سویی دیگر اخیرا بی‌پی گزارشی در مورد پیش‌بینی میزان عرضه نفت از سوی اوپک و‌غیر اوپک منتشر کرده که طبق آن عرضه از سوی اوپکی‌ها تا سال ۲۰۲۵ با کاهش ۵ درصدی مواجه خواهد شد.

تقاضا برای نفت اوپک کاهش می‌یابد/ عوامل کاهنده عرضه نفت از سوی بزرگترین گروه نفتی - 5

در این گزارش عرضه نفت خام تا سال ۲۰۴۰ از سوی دو‌ گروه اوپک و غیر اوپک پیش‌بینی شده است. گفتنی است هم‌اکنون عرضه نفت خام توسط اوپک ۴۱ درصد بازار را پوشش می‌دهد. اما این میزان تا سال ۲۰۲۵ با کاهش ۵ درصدی به رقم ۳۶ درصد می‌رسد.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران

اما از سال ۲۰۲۵ به بعد روند عرضه از سوی اوپک مجددا وارد فاز افزایشی شده و نهایتا در سال ۲۰۴۰ باز به رقم ۴۱ درصد می‌رسد. کارشناسان چهار دلیل عمده را برای افت عرضه و تقاضای نفت خام گروه اوپک مطرح می‌کنند که اصلی‌ترین آن‌ها، اعمال تحریم‌های ظالمانه از سوی آمریکا علیه برخی تولیدکنندگان اوپک است. عامل دیگر ظهور کارتل نفتی نوپک می‌تواند باشد که تا حد زیادی سعی در کاهش نقش اوپک در سو دهی به قیمت نفت خواهد گذاشت. لینک کوتاه لینک کپی شد

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با اوپک، نفت خام، بازار جهانی نفت، بشکه نفت و نفت اوپک از تلگرام

‍ 🔴 قدرت نمایی آمریکا در بازارهای اوپک

💢 ترجمه بلومبرگ 🔴

آسیا خرید نفت خام آمریکا را در سال گذشته و با وجود درگیریهای تجاری عمیق میان واشنگتن و پکن، بیش از دو برابر افزایش داد.

چین در نیمه دوم سال گذشته در بحبوحه اختلافات تجاری عمیق با آمریکا، از خرید نفت این کشور صرف‌نظر کرد با این حال نفت آمریکا را هدف افزایش تعرفه قرار نداد.

اما خرید بالای کره جنوبی که یکی از اقتصادهای برخوردار از رشد سریع در آسیا به شمار می‌رود، کمک کرد افت خرید چین از آمریکا جبران شود. این کشور آسیایی در دسامبر واردات نفت از آمریکا را به رکورد بالایی افزایش داد و از کانادا به عنوان بزرگترین خریدار نفت آمریکا سبقت گرفت. خرید نفت هند از آمریکا نیز افزایش پیدا کرد.

طبق آمار اداره آمار آمریکا که توسط بلومبرگ گردآوری شده است، کره جنوبی سال میلادی گذشته بیش از ۸۵ میلیون بشکه نفت آمریکا را خریداری کرد در حالی که میزان خرید این کشور در سال ۲۰۱۷ تنها ۲۰ میلیون بشکه بود. در نتیجه صادرات نفت آمریکا به آسیا به ۳۴۰ میلیون بشکه در سال ۲۰۱۸ در مقایسه با ۱۵۰ میلیون بشکه در سال ۲۰۱۷ صعود کرد.

با وجود این حقیقت که چین نفت آمریکا را خریداری نکرد، خرید آسیایی نفت آمریکا در نیمه دوم سال ۲۰۱۸ شتاب پیدا کرد و ۲۰۰ میلیون بشکه نفت آمریکا روانه شرق شد در حالی که در نیمه اول سال گذشته ۱۴۰ میلیون بشکه نفت به این منطقه صادر کرده بود.

طبق اطلاعات کشتیرانی، نشانه‌هایی از رشد تقاضای چین برای نفت آمریکا به چشم می‌خورد و نفتکش‌های حامل نفت آمریکا به مقصد بنادر چین در حرکت هستند. دونالد ترامپ و شیء جین پینگ، رؤسای جمهور آمریکا و چین تلاش می‌کنند به اختلافات تجاری میان دو کشور پایان دهند.

بلومبرگ فارسی✔️

www. bloomberg. com/amp/news/articles/۲۰۱۹-۰۳-۰۶/asia-remained-top-u-s-oil-buyer-in-۲۰۱۸-despite-china-trade-row


‍ 🔴 ویتول: احتمال افزایش قیمت نفت طی ماه‌های آینده

💢 ترجمه بلومبرگ 💢

تحولات بازار نفت در ماه‌های اخیر کم نبوده است. این بازار پس از بیرون آمدن از افتی چشمگیر در ماه‌های پایانی سال گذشته، شروع پرقدرتی از ابتدای ۲۰۱۹ داشته و قیمت‌ نفت حالا در بالاترین سطح در بیش از سه ماه گذشته قرار دارد. پیش‌بینی‌ می‌شود این رشد دست‌کم تا پایان نیمه نخست سال جاری میلادی، زیر سایه تلاش اوپک و همراهانش برای کاهش تولید ادامه داشته باشد. اما بهبود قیمت نفت در نیمه نخست سال جاری، به معنای رسیدن این بازار به ساحل امن قیمتی نیست، زیرا در نقطه‌ای دیگر از دنیا، در بیابان‌های جنوب آمریکا، زیرساخت‌هایی در حال تکمیل هستند که می‌توانند تلاش اوپک برای کاهش تولید و به تعادل رساندن بازار را به چالش بکشند.

مدیرعامل بزرگ‌ترین‌ شرکت معامله‌کننده نفت خام دنیا عقیده دارد قیمت نفت در حال حرکت به سمت رشد بیشتر است زیرا توافق کاهش تولید ۱٫۲ میلیون بشکه‌ای کشورهای عضو و غیرعضو اوپک با تحریم‌های نفتی ایران و ونزوئلا همزمان شده است. این همزمانی می‌تواند باعث «کمبود» عرضه نفت خام در بازار جهانی شود؛ به خصوص کمبود نفت خام سنگین که پالایشگران وابستگی زیادی به آن دارند. در نتیجه آن‌طور که راسل هاردی عقیده دارد، قیمت‌ها در بازار جهانی نفت خام این پتانسیل را دارند که تا چند ماه آینده با رشد بیشتری همراه شوند.

پیش‌بینی مدیرعامل ویتول این است که عرضه نفت خام تا سه ماه سوم سال جاری میلادی به تقاضا بسیار نزدیک باشد اما این شرایط در سه ماه چهارم ممکن است کاملا متفاوت باشد.

آنچه این تفاوت را رقم می‌زند، وارد مدار شدن خطوط لوله در حال احداث در حوزه نفتی پرمیان در آمریکا است. پرمیان بزرگ‌ترین حوزه نفت شیل در آمریکا است و با تکمیل خطوط لوله‌ای که حالا در دست احداث هستند، پتانسیل بیشتری برای تولید و ورود به بازار جهانی پیدا خواهد کرد. به این ترتیب در روزهایی که احتمالا قیمت نفت به دلیل کاهش تولید اوپک در اوج قرار دارد تولیدکنندگان شیل آمریکا با استفاده از موقعیت رشد قیمت‌ها، با توسعه زیر ساخت‌هابرای به چالش کشاندن اوپک و وارونه کردن پیش‌بینی‌های رشد قیمت آماده می‌شوند.

تولید نفت خام آمریکا در سومین هفته فوریه به ۱۲ میلیون بشکه در روز رسید. این میزان تولید که نسبت به همین بازه زمانی در سال گذشته میلادی رشدی حدودا ۲ میلیون بشکه‌ای در روز را نشان می‌دهد، می‌تواند تا پایان ۲۰۱۹ با رشد بیشتری نیز همراه شود. این انتظار با توجه به توسعه خطوط لوله انتقال نفت خام در آمریکا مطرح می‌شود. کمبود زیرساخت‌‌های انتقال نفت خام در آمریکا همواره به‌عنوان یکی از موانع رشد تولید بیشتر شناخته می‌شد اما با بهره‌برداری از چهار خط لوله اصلی در حوزه نفتی پرمیان، این مانع به میزان زیادی تا پایان امسال هموار می‌شود.

هرچند تاریخ بهره‌برداری کامل از این چهار خط لوله اصلی پایان سال ۲۰۲۰ عنوان شده است، اما بخشی از این پروژه تا پایان ۲۰۱۹ به نتیجه می‌رسد.

آنچه از نگاه هاردی می‌تواند بازار جهانی نفت را در سه ماه چهارم سال جاری دچار شوک افزایش عرضه کند نیز به همین خطوط لوله‌های انتقال نفت خام باز می‌گردد. این افزایش عرضه می‌تواند به نوعی تعادل بازار نفت در زمینه نوع نفت‌های عرضه شده به بازار را نیز بر هم بزند زیرا نفت تولید شده در میادین شیل آمریکا سبک و شیرین هستند در حالی‌که نفت تولید اوپک (که طبق برنامه در حال کاهش است) و دو عضو تحریم‌شده آن یعنی ایران و ونزوئلا (که با کمبود عرضه ناخواسته مواجهند)، از نوع سنگین و ترش هستند.

بلومبرگ فارسی✔️

https: //www. bloomberg. com/news/videos/۲۰۱۹-۰۲-۲۴/oil-prices-poised-to-move-higher-vitol-ceo-says-video


‍ 🔴 سرمایه گذاری ۵۰۰ میلیارد دلاری کویت در صنعت نفت

💢 ترجمه بلومبرگ 💢

شرکت نفت کویت برنامه‌های جدیدی برای یک سرمایه گذاری ۵۰۰ میلیارد دلاری در محوریت سرمایه گذاری خود قرار داده است و احتمال دارد در سال جاری میلادی ۸ واحد تجاری خود را در ۴ واحد ترکیب کند و سرمایه گذاری را در این ۴ واحد انجام دهد.

کاهش قیمت نفت، و از طرف دیگر کاهش تولید بر اساس توافق اوپک باعث شده است تا کویتی‌ها یک بازنگری مجدد درباره نحوه مصرف پول به دست آمده از درآمدهای نفتی داشته باشند.

این شرکت اعلام کرده است که تا سال ۲۰۴۰، حدود ۵۰۰ میلیارد دلار در پروژه‌های خود هزینه خواهد کرد.

همچنین شرکت نفت کویت احتمالا ۴ شرکت، Kuwait Foreign Petroleum Co. , Kuwait Oil Tanker Co. , Kuwait Gulf Oil Co و Petroleum Industries Co را در سیاست‌های بلندمدت خود با یکدیگر ترکیب کند.

از سوی دیگر وزیر سابق نفت کویت که در ماه دسامبر استعفا داد گفته است اختلافات داخلی در کویت پروژه‌های نفتی را به تعویق انداخته است. صنعت نفت emirats که بیش از ۹۰ درصد درآمد این کشور را تامین می‌کند، در حدود دو دهه است که درگیر مشاجرات سیاسی است.

شرکت نفت کویت در حال تلاش برای گسترش صنایع پالایشگاهی و پتروشیمی است علی رغم کاهش ۲۸ درصدی معاملات پایه نفت برنت از اکتبر تاکنون است.

اکثر کشورهای عربی خلیج فارس بودجه خود را از فروش نفت به دست می‌آورند و با توجه به تغییر سطح قیمت نفت در ماه‌های گذشته، دولت‌ها تلاش می‌کنند تا بازار رقابت را حفظ کنند که باعث شکل گیری یک موج بی سابقه ترکیب شرکت‌های نفتی در منطقه شده است.

نفت قطر دو واحد گاز طبیعی مایع خود را در سال ۲۰۱۸ ادغام کرده است. شرکت نفت آرامکو، بزرگترین صادرکننده نفت، در حال مذاکره برای به دست آوردن شرکت صنایع پایه سعودی است که بزرگترین معامله پادشاهی عربستان خواهد بود.

شرکت نفت کویت در حال بررسی سرمایه گذاری بر روی نفت سنگین است که تولید آن هزینه زیادی دارد. این سرمایه گذاری با هدف تولید روزانه ۸۵ هزار بشکه نفت سنگین تا سال ۲۰۲۰ یا ۲۰۲۱ انجام می‌شود و این شرکت در تلاش است تا بر روی مخازن نفت خام سرمایه گذاری کند.

کویت چهارمین تولیدکننده نفت اوپک است و روزانه دو میلیون و ۷۵۰ هزار بشکه نفت تولید می‌کند.

بلومبرگ فارسی✔️

https: //www. bloomberg. com/news/articles/۲۰۱۹-۰۲-۱۰/kuwait-petroleum-said-to-reassess-۵۰۰-billion-investment-plan


‍ 🔴 تحریم‌های آمریکا عامل افزایش هزینه فروش نفت ونزوئلا

💢 ترجمه بلومبرگ 💢

از آنجاکه تحریم‌های آمریکا سبب قطع واردات نفت ونزوئلا به این کشور شده، این موضوع هزینه فروش نفت خام ونزوئلا در کیلومترها دورتر در سرزمین اژدها را بالا برده است.

تحریم‌های ایالات متحده که به طور موثر واردات نفتی ونزوئلا را مسدود کرده‌اند منجر به افزایش هزینه‌های فروش نفت خام ونزوئلا در چین شده است چراکه شرکت بزرگ نفتی PetroChina برای فروش هر بشکه نفت ونزوئلا ۵ دلار حق العمل اخذ می‌کند. گفتنی است این وضعیت درست از زمانی بوجود آمد که ترامپ تصمیم گرفت تا دولت نیکلاس مادرو را تضعیف کند.

این اقدامات ایالات متحده آمریکا گمانه زنی‌های مختلفی را درخصوص ادامه روند فروش نفت سنگین و ترش ونزوئلا در میان کارشناسان مطرح کرده است.

چرا که از سویی پالایشگاه‌های ایالات متحده که اصلی‌ترین مقاصد وارداتی نفت سنگین ونزوئلا بوده‌اند با دردسر مواجه شده وهم اکنون به دنبال پیدا کردن جایگزین برای خوراک هستند. از سویی دیگر چین به جهت پیشرفت‌های شگرف در بخش صنعت، در حال حاضر رتبه اول مصرف نفت خام سنگین در آسیا را برای تولید قیر و محصولات پایه قیری از آن خود کرده است که این موضوع نشان دهنده تمایل چینی‌ها برای واردات نفت از ونزوئلا است.

این در حالی است که طبق گزارش بلومبرگ از داده‌های ردیابی شده کشتی‌های نفتکش، واردات چین از نفت خام ونزوئلا در ماه ژانویه به بیش از دو برابر رسیده است.

اما این موضوع را نیز باید در نظر گرفت که کمپانی‌های نفتی ونزوئلا در حال حاضر به دلیل عدم اطمینان طرف خریدار چینی، متحمل هزینه‌های فروش بیشتری نسبت به معمول شده‌اند.

گفتنی است مطابق با آمارهای منتشر شده از سوی شرکت نفتی ونزوئلایی Merey در سال گذشته بیش از ۸۰ حمل و نقل دریایی امریکای لاتین به مقصد چین انجام شده است.

روش کار PetroChina بدین گونه است که هرماه قیمت پیشنهادی خود را مطابق با فرمولی به مشتریانش که عمدتا پالایشگاه‌های کوچک وخصوصی چینی هستند ارائه می‌کند.

برای مثال این شرکت نفت خام Merey را در ماه فوریه با پریمیوم ۵٫۰۲۷ دلار قیمت نفت خام وست تگزاس اینترمدییت بعلاوه ۲٫۷ دلار تخفیف به فروش رساند. اما در ماه ژانویه بنا به گزارش بلومبرگ این تخفیف به ۳ دلار در هر بشکه رسید.

البته این موضوع را نیز باید در نظر گرفت که با اعمال تحریم‌های سنگین آمریکا علیه ونزوئلا، قیمت‌های جهانی نفت درحال تقویت هستند که البته این موضوع برای نفت خام خلیج مکزیک بیشتر جلب توجه می‌کند. گفتنی است در حال حاضر قیمت نفت خام خلیج مکزیک به بالاترین رقم پنج سال اخیر خود رسیده است.

اما در عین حال نفت خام صادراتی خاورمیانه که تقاضای بیشتری را نسبت به نفت خام سنگین ونزوئلا پوشش می‌دهد، بطور متوسط نسبت به نفت خام برنت و شیل آمریکا کمتر دستخوش تغییرات شده است.

بلومبرگ فارسی✔️

https: //www. bloomberg. com/news/articles/۲۰۱۹-۰۲-۱۲/u-s-sanctions-spark-surge-in-venezuelan-oil-half-the-world-away


🔴 کاهش صادرات نفت اوپک به آمریکا به کمترین میزان در ۵ سال گذشته

💢 ترجمه بلومبرگ 💢

با تحریم‌های نفتی ونزوئلا و اجرای توافقکاهش تولید اوپک، میزان صادرات کشورهای عضو اوپک به آمریکا به کمترین میزان ۵ سالگذشته رسید.

این روزها نفت بسیار کمتری از کشورهای خارجی به سواحل آمریکا می‌رسد چرا که کشورهای عضو اوپک تولیدشان را کاهش داده‌اند و آمریکا هم نفت ونزوئلا را تحریم کرده بنابراین صادرات از این کشورها به سمت آمریکا بیش از اندازه کاهش یافته است، ونزوئلا یکی از اعضای اوپک نیز است.

بر اساس آمارها و ردیابی شرکت اطلاعاتی کپلر، میزان صادرات نفت خام به آمریکا از سوی کشورهای عضو اوپک و هم پیمانانشان در ماه ژانویه به ۱٫۴۱ میلیون بشکه در روز رسید که کمترین میزان طی ۵ سال گذشته است همچنین بر اساس این اطلاعات کاهش واردات نفت از عراق و کاهش تولید نفت بیش از اندازه عربستان به کاهش صادرات به آمریکا کمک بیشتری کرده است.

در همین زمان صادرات نفت ونزوئلا به آمریکا حدود ۳۰ درصد کاهش یافته است که حدود نیمی از نفت ونزوئلا باید به بنادر آمریکا تخلیه شود و احتمالا نیم دیگر هم در خلیج مکزیک به میزان ۷٫۶ میلیون بشکه سرگردان و شناور است.

بلومبرگ فارسی✔️

https: //www. bloomberg. com/news/articles/۲۰۱۹-۰۲-۰۵/opec-s-oil-exports-to-u-s-fall-to-five-year-low-in-january


🔶 بهای نفت در پی توییت ترامپ رو به کاهش گذاشت

انتقاد تازه دونالد ترامپ از سیاست‌های سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) سبب کاهش بهای نفت شد. قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال امروز دوشنبه با کاهش ۸/ ۲ درصدی به ۶۵ دلار و ۲۵ سنت رسید.

ترامپ در توییتی بهای نفت را «بسیار بالا» توصیف کرده و از اوپک خواسته بود: «آرامش خود را حفظ کن. دنیا قادر به تحمل افزایش قیمت نیست.»

بهای نفت از آغاز سال جاری میلادی حدود ۲۰ درصد افزایش یافته است. دلیل اصلی آن کاهش تولید نفت اوپک و همراهان این سازمان است. تحریم‌های ایالات متحده علیه جمهوری اسلامی و ونزوئلا هم بر کاهش عرضه نفت تأثیر گذاشته است.

📌 اخبار روز دویچه وله را در این آدرس دنبال کنید:

https: //p. dw. com/p/۳E۱gB


در ادامه بخوانید

وانانیوزوانانیوز6 ساعت قبل
از هفتم خرداد و با هدف عرضه مستقیم خودرو به مشتریان واقعی آغاز می‌شود‎طرح فروش فوری اعتباری محصولات گروه خودروسازی سایپا با هدف عرضه مستقیم خودرو به مصرف کنندگان نهایی و مشتریان واقعی در راستای تنظیم بازار از ساعت ۱۰ صبح روز هفتم خردادماه آغاز می‌شود. به گزارش وانانیوز، ‎به نقل از سایپا، این طرح شامل برخی محصولات خانواده پلتفرم X۱۰۰ و X۲۰۰ با تسهیلات و بازپرداخت مناسب می‌باشد که بصورت فوری با اعمال محدویت کد ملی و سنی در اختیار مشتریان محترم قرار خواهد گرفت. محصولات X۱۰۰ شامل خودروهای خانواده پراید و X۲۰۰ شامل خودروهای تیبا، تیبا ۲، ساینا و کوییک است که طرح جدید فروش تسهیلاتی سایپا به عرضه تعدادی از این محصولات اختصاص دارد. ‎بر این اساس با برنامه ریزی صورت گرفته مشتریان می‌توانند فقط از طریق مراجعه به سایت اینترنتی فروش گروه خودروسازی سایپا به نشانی www. saipagroup. ir نسبت به ثبت نام خودرو اقدام کنند. همچنین مرکز ارتباط با مشتریان گروه خودروسازی سایپا با شماره تلفن ۰۹۶۵۵۰ پاسخگوی سوالات مشتریان خواهد بود.
ایران‌جیبایران‌جیب6 ساعت قبل
در راستای تنظیم قیمت خودروهای شرکت ایران خودرو در بازار، بدینوسیله به اطلاع کلیه متقاضیان و نمایندگان محترم می‌رساند، شرایط فروش …در راستای تنظیم قیمت خودروهای شرکت ایران خودرو در بازار، بدینوسیله به اطلاع کلیه متقاضیان و نمایندگان محترم می‌رساند، شرایط فروش فوری تنظیم بازار مطابق جدول ذیل و از ساعت ۱۰ صبح روز سه شنبه مورخ ۹۸/۰۳/۰۷ آغاز خواهد شد. بدیهی است امکان ثبت نام تا تکمیل ظرفیت فعال خواهد بود. لازم به ذکر است، عرضه محصولات جدول ذیل بر اساس قیمت حاشیه بازار تنظیم شده است.
افتصادنیوزافتصادنیوز9 ساعت قبل
قیمت دلار آمریکا در بازار آزاد که دیروز بین ۱۴۱۰۰ تا ۱۴۱۵۰ تومان قیمت خورده بود، ظهر امروز یکشنبه تا ۱۴۰۰۰ تومان نیز عقب نشست اما بدون حصول موفقیت در شکستن مرز ۱۴ هزار تومانی، ۵۰ تومان افزایش یافت و به ۱۴۰۵۰ رسید. صرافی ملی نیز صبح امروز ۷۰ تومان و ظهر ۵۰ تومان از قیمت خرید و فروش دلار و یورو کاست و مجموعا با ۱۲۹۰ تومان کاهش نسبت به دیروز به شرح زیر اعلام کرد. قیمت خرید دلار آمریکا: ۱۳,۷۵۰ تومان / قیمت فروش دلار آمریکا: ۱۳,۸۵۰ تومانقیمت خرید یورو: ۱۵,۶۵۰ تومان / قیمت فروش یورو: ۱۵,۷۵۰ توماندلار هرات نیز دیروز بین ۱۳۹۸۰ تا ۱۴۰۰۰ تومان به کارش پایان داد و ظهر امروز با ۱۰۰ تومان کاهش ۱۳۸۸۰ تا ۱۳۹۰۰ تومان قیمت خورد. جدول قیمت ۳ روز اخیر درهم امارات قیمت (تومان) مقدار تغییر درصد تغییر تاریخ ۳,۸۲۳ -۳۰ -۰٫۷۹ امروز ۳,۸۵۳ -۱۴ -۰٫۳۷ روز قبل ۳,۸۶۷ -۵۴ -۱٫۴ ۳ روز پیش به محض تغییر قیمت جداول بروزرسانی می‌شوندقیمت لیر ترکیه امروزلیر ترکیه در بازار داخلی هم ۲,۳۱۰ (دو هزار و سیصد و ده) تومان قیمت خورد. جدول قیمت ۳ روز اخیر منات آذربایجان قیمت (تومان) مقدار تغییر درصد تغییر تاریخ ۸,۲۵۹ -۶۳ -۰٫۷۷ امروز ۸,۳۲۲ -۳۲ -۰٫۳۹ روز قبل ۸,۳۵۴ -۱۱۷ -۱٫۴۱ ۳ روز پیش به محض تغییر قیمت جداول بروزرسانی می‌شوندآخرین نرخ درام ارمنستاندرام ارمنستان در بازار داخلی هم ۲۹ (بیست و نه) تومان قیمت خورد.
صدا و سیماصدا و سیما6 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما از سازمان بنادر و دریانوردی؛ محمد راستاد در نشست شورای مدیران این سازمان با اشاره به فعال شدن سامانه اطلاعات مکانی سواحل و بنادر GIS، تاکید کرد: امروزه مدیریت حرفه‌ای برای تصمیم گیری دقیق نیازمند اطلاعات به روز و ابزار مناسب است و بر همین اساس، سامانه اطلاعات مکانی سواحل و بنادر می‌تواند ابزار مناسبی برای تصمیم گیری مدیران سازمان بنادر و دریانوردی و فعالان این حوزه و مبنایی برای تصمیم گیری‌های آن‌ها باشد. مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی با اشاره به اهمیت سامانه اطلاعات مکانی سواحل و بنادر GIS، گفت: این سامانه، به لحاظ برنامه ریزی مدیریتی و تسهیل تصمیم گیری و سیاستگذاری در سواحل و بنادر جنوب کشور، گنجینه بسیار مفیدی برای سازمان بنادر محسوب می‌شود و این سامانه باید مبنای تصمیم گیری‌ها در بنادر باشد. معاون وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر مسئله به روز رسانی این سامانه اظهار داشت: به روز رسانی سامانه GIS در زمینه‌های مختلف به مکانیزم مشخص و فرایند محور نیاز دارد. راستاد افزود: سامانه اطلاعات مکانی سواحل و بنادر این امکان را فراهم می‌کند تا به لحظه بتوانیم وضعیت ترافیک کالا و کشتی را در اسکله‌ها رصد کنیم. مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به ترافیک نسبتا بالا کشتی‌ها در بنادر شهید رجایی، امام خمینی (ره) و امیرآباد، تصریح کرد: همه بنادر به ویژه سه بندر یاد شده باید استفاده از همه ابزار‌ها و مکانیزم‌های عملیاتی و نرم افزاری «ارتقای سطح کیفیت خدمات» و «کاهش زمان انتظار کشتی‌ها» را در دستور کار خود قرار دهند. راستاد تاکید کرد: بنادر شهید رجایی، امام خمینی و امیرآباد که عمده کالا‌های اساسی در این بنادر تخلیه می‌شود، باید با مکانیزم مشخص، زمان انتظار کشتی‌ها و میزان دموراژ را به حداقل ممکن کاهش دهند.

حجم بارش‌های تهران به ۳۸۲ میلی متر رسید

صدا و سیماصدا و سیما6 ساعت قبل
سید حسن رضوی در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما افزود: میزان بارندگی‌های امسال در مقایسه با ۲۲۰ میلیمتر بارش انجام شده در مدت مشابه سال گذشته ۷۴ درصد رشد و نسبت به متوسط بلند مدت با ۲۵۱ میلی متر بارش ۵۲ درصد رشد را نشان می‌دهد. وی با بیان اینکه بیشترین میزان بارندگی‌های استان تهران در فروردین اتفاق افتاده است، گفت: این مدل بارندگی در سال‌های ترسالی رخ می‌دهد بنابراین امسال از سطح نرمال گذشته و شرایط ترسالی بر سال آبی حاکم است. مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای تهران شرایط ورودی سد‌ها را نیز مناسب دانست و ادامه داد: برای مدیریت مخزن و سیلاب‌های احتمالی در بهار و اولین ماه از تابستان در برخی از سد‌های حوضه آبریز تهران ورودی و خروجی سده کنترل شده و بخشی از حجم مخزن خالی است. رضوی حجم فعلی مخازن سد‌های تهران را ۱ میلیارد و ۱۱۵ میلیون مترمکعب دانست و افزود: این میزان حجم مخزن از میزان ذخیره آب سد‌های تهران در مدت مشابه سال گذشته ۳۵۰ میلیون مترمکعب بیشتر است. وی گفت: ورودی سد‌های تهران از ابتدای سال آبی تاکنون ۱۰۸ درصد افزایش یافته است و شرایط نسبت به سنوات گذشته بهبود یافته است و هم اکنون در حالت نرمال قرار دارد.

نظرها

اخبار بیشتر