توافق کاهش تولید اوپک به نفت شیل آمریکا کمک کرد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اعتمادآنلاین
  4. اقتصادی
توافق کاهش تولید اوپک به نفت شیل آمریکا کمک کرد

توافق کاهش تولید اوپک به نفت شیل آمریکا کمک کرد

اعتمادآنلاینخبرگزاری اعتمادآنلاین |
محمد بارکیندو دبیرکل اوپک گفت شرکت‌های شیل آمریکا از تلاش‌های اوپک و متحدانش برای کاهش نفت و افزایش قیمت آن سود برده‌اند.

اعتمادآنلاین| محمد بارکیندو طی کنفرانس انرژی هوستون گفت شرکت‌های شیل آمریکا از تلاش‌های اوپک و متحدانش برای کاهش نفت و افزایش قیمت آن سود برده‌اند.

به گزارش رویترز، این نظرات بارکیندو پیش از نشست اوپک با تولیدکنندگان نفت آمریکا برای سومین سال پیاپی در کنفرانس سراویک بیان شد. این نشست نسبت به سال‌های گذشته کمتر مورد توجه قرار گرفته است.

دبیرکل اوپک گفت که متعادل کردن بازار جهانی نفت در حال انجام است و تنظیم عرضه نفت در ۲۰۱۹ ادامه می‌یابد.

با محدود کردن عرضه نفت توسط اوپک، تولید آمریکا افزایش یافته است. آمریکا در حال حاضر با تولید بیش از ۱۲ میلیون بشکه نفت در روز بزرگترین تولید کننده نفت جهان است و عربستان و روسیه را پشت سر گذاشته است.

اوپک در شرایط عجیبی قرار دارد که سهم خود را از بازار کاهش داده و سهم جهانی آمریکا را بالا برده است. اوپک توانسته طی چند سال گذشته با تولید کنندگان مستقل نفت آمریکا گفتگو داشته باشد. ولی در کنفرانس سال جاری مقامات اجرایی کمتری از شیل در بین سخنرانان حضور خواهند دارند در حالی که وزرای نفت عربستان و کویت، دو کشور برجسته عضو اوپک هم در کنفرانس سراویک حضور ندارند.

اوپک و متحدانش در اول ژانویه کاهش جدید تولید را آغاز کردند تا از عرضه بیش از حد نفت به بازار و فشار آوردن بر قیمت نفت جلوگیری کنند. آنها توافق کردند عرضه نفت را ۱٫۲ میلیون بشکه در روز برای ۶ ماه کاهش دهند.

در وبسایت خبری بخوانید: بروزترین اخبار اقتصادی ایران و جهان

یک مقام ارشد نفت خلیج فارس در حاشیه کنفرانس سراویک گفت که اوپک در آوریل در مورد تعادل عرضه و تقاضا صحبت خواهد کرد و به کاهش تولید نفت ادامه می‌دهد.

نمایندگان اوپک در روز دوشنبه با بیش از ۲۰ عضو سرمایه گذاران برتر انرژی دیدار کردند. یکی از شرکت کنندگان در این کنفرانس گفت که سوالاتی در مورد قانون آنتی تراست وجود داشته که مستقیما منظورش اوپک بوده است. اوپک در حال حاضر راه خود را در کنگره باز کرده و می‌تواند به شرکت‌های شیل آسیب برساند.

اوپک و متحدانش از جمله روسیه در هفدهم و هجدهم آوریل در وین دیدار می‌کنند. نشست بعدی آنها در ۲۵ و ۲۶ ژوئن خواهد بود. منابع اخیرا اعلام کرده‌اند که محتمل‌ترین سناریو این است که کاهش تولید در ژوئن ادامه یابد ولی بیشتر بستگی به وسعت تحریم‌های آمریکا بر ایران و ونزوئلای عضو اوپک دارد.

خالد الفالح، وزیر انرژی عربستان گفت که اجلاس آوریل برای تغییر سیاست تولید اوپک خیلی زود است و چین و آمریکا در سال جاری تقاضای نفت را پیش خواهند بود.

منبع: تسنیم

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با اوپک، شرکت‌های شیل آمریکا و محمد بارکیندو دبیرکل اوپک از تلگرام

🔴 عربستان پایبند‌ترین کشور در توافق کاهش تولید نفت

💢 ترجمه بلومبرگ 💢

اوپک در اولین ماه اجرای توافق نفتی عملکرد موفقی از خود به جا گذاشته و تاثیر آن به‌صورت رشد قیمت‌ها در هفته اخیر به نمایش درآمد. اما بخش مهمی از ثبت پایبندی ۸۸ درصدی به توافق نفتی به عملکرد عربستان سعودی باز می‌گشت؛ این کشور حدود ۱۳۰ درصد به تعهدات خود پایبند بوده است. اما از سوی دیگر آمار نشان می‌دهد که متحدان و همراهان اوپک چندان در اجرای این توافق در اولین ماه موفق نبوده‌اند؛ کشورهای غیر اوپک پایبندی ۴۰ درصدی را از خود به جا گذاشته‌اند.

به یقین بخش مهمی از این ضعف در پایبندی به عملکرد سرگروه این کشورها، یعنی روسیه بازمی‌گردد، میزان پایبندی این کشور را حدود ۱۷ درصد اعلام می‌کند. به اعتقاد برخی تحلیلگران بازار نفت، اختلاف در عملکرد این دو کشور می‌تواند زمینه اختلافات در اوپک پلاس را کلید بزند و کار را برای تمدید توافق با پایان مهلت ۶ ماهه اجرای این توافق دشوار کند.

جولیان لی با بیان اینکه توافق نفتی برای کاهش تولید دو ستون اصلی داشته است تا همه اصول حفظ شود، می‌نویسد: «این دو ستون اصلی روسیه و عربستان بودند، چراکه این دو کشور حداقل از لحاظ حجم نسبت به دیگر کشورها تولید بیشتری را به خود اختصاص داده‌اند. از این رو این دو کشور موافقت کرده‌ بودند که نسبت به دیگر کشورهای حاضر در توافق نیز سهم بیشتری در کاهش تولید داشته باشند.

بین کشورهای عضو اوپک، عربستان سهم ۴۰ درصدی از کاهش تولید دارد و بین کشورهای غیرعضو روسیه سهم ۶۰ درصدی در توافق را به عهده گرفته است.» این توافق در دسامبر سال ۲۰۱۸ بین کشورهای عضو و غیرعضو اوپک حاصل و قرار شد سطح تولیدات مجموع کشورهای حاضر در توافق ۱٫۲ میلیون بشکه به مدت شش ماه از ابتدای ژانویه ۲۰۱۹ کاهش یابد.

سهم اوپک حدود ۸۰۰ هزار بشکه و سهم غیر اوپک حدود ۴۰۰ هزار بشکه در روز است. اما داده‌های منتشر شده از تولید کشورهای حاضر در توافق نشان می‌دهد در حالی که یک ستون (عربستان) به شدت به آن پایبند است، ستون دیگر (روسیه) در شرایط لرزانی قرار دارد؛ این موضوع می‌تواند در آینده اساس و موجودیت توافق را به کلی متزلزل کند.

_وفای به عهد

بر اساس آمار منتشر شده از سوی منابع ثانویه اوپک، عربستان در ماه گذشته میلادی ۱۰٫۲ میلیون بشکه در روز نفت تولید کرده، در حالی که این کشور بر‌اساس توافق باید سطح تولیدات خود را روی ۱۰٫۳ میلیون بشکه در روز قرار می‌داد.

بنابراین عربستان حدود روزی ۱۰۰ هزار بشکه بیشتر از تعهداتش از تولید نفت خود کاسته است. علاوه بر این، اظهارات اخیر وزیر انرژی این کشور در گفت‌وگو با فایننشال تایمز نشان می‌دهد که سعودی‌ها قصد دارند تولید نفت خود را بیشتر از این کاهش دهند. خالد الفالح اعلام کرده که عربستان تا ماه مارس تولید نفت خود را به ۹٫۸ میلیون بشکه در روز خواهد رساند، این یعنی تولید نفت این کشور به ۵۰۰ هزار بشکه زیر تعهداتش در توافق اوپک و غیراوپک خواهد رسید.

آمار نشان می‌دهد درصورتی که عربستان به این وعده خود عمل کند، در ماه آینده تولیداتش به کمترین سطح طی چهار سال اخیر (فوریه ۲۰۱۵) خواهد رسید. با این حال به نظر می‌رسد اصرار عربستان برای کاهش تولید نفت عمدتا به نیاز این کشور به قیمت‌های بالای این کالا باز‌می‌گردد. این کشور در بودجه سال جدید خود قیمت نفت را بیش از ۸۰ دلار بر بشکه لحاظ کرده است.

_بد عهدی روس‌ها

از سوی دیگر عملکرد روسیه کاملا متفاوت از عربستان بوده است، میزان تولید نفت این کشور با وجود اینکه در حال حاضر در دومین ماه اجرای توافق قرار داریم، همچنان نزدیک به سطح رکورد است. بر اساس توافق نفتی، روسیه باید سطح تولیدات خود را نسبت به اکتبر ۲۰۱۸ حدود ۲۳۰ هزار بشکه در روز کاهش دهد. اما آن‌طور که وزیر انرژی این کشور اخیرا گفته تولیدات روسیه در اولین ماه اجرای توافق حدود ۵۰ تا ۶۰ هزار بشکه نسبت به سطح اکتبر کاهش یافته است.

تحلیلگر بلومبرگ بر این باور است که حتی این مقدار نیز تحقق نیافته و سطح تولیدات روسیه در ماه ژانویه تنها ۴۲ هزار بشکه کاهش یافته است. البته عملکرد ضعیف روسیه در اجرای توافق نفتی از سوی اوپک بدون پاسخ باقی نماند. وزیر انرژی عربستان ماه پیش اعلام کرد که سرعت کاهش تولید نفت روسیه کندتر از چیزی است که ما انتظار داریم.

همچنین او که قرار بود در حاشیه اجلاس داووس با همتای روسی خود دیدار کند، سفر به برزیل را لغو کرد و به دنبال لغو برنامه سفر وزیر انرژی عربستان، نواک نیز در اجلاس داووس شرکت نکرد. بسیاری از تحلیلگران لغو این دیدار را نشان از شکاف و ایجاد اختلاف بین دو ستون اصلی توافق نفتی دانستند.

ادامه خبر … …..


🔴 کاهش صادرات نفت اوپک به آمریکا به کمترین میزان در ۵ سال گذشته

💢 ترجمه بلومبرگ 💢

با تحریم‌های نفتی ونزوئلا و اجرای توافقکاهش تولید اوپک، میزان صادرات کشورهای عضو اوپک به آمریکا به کمترین میزان ۵ سالگذشته رسید.

این روزها نفت بسیار کمتری از کشورهای خارجی به سواحل آمریکا می‌رسد چرا که کشورهای عضو اوپک تولیدشان را کاهش داده‌اند و آمریکا هم نفت ونزوئلا را تحریم کرده بنابراین صادرات از این کشورها به سمت آمریکا بیش از اندازه کاهش یافته است، ونزوئلا یکی از اعضای اوپک نیز است.

بر اساس آمارها و ردیابی شرکت اطلاعاتی کپلر، میزان صادرات نفت خام به آمریکا از سوی کشورهای عضو اوپک و هم پیمانانشان در ماه ژانویه به ۱٫۴۱ میلیون بشکه در روز رسید که کمترین میزان طی ۵ سال گذشته است همچنین بر اساس این اطلاعات کاهش واردات نفت از عراق و کاهش تولید نفت بیش از اندازه عربستان به کاهش صادرات به آمریکا کمک بیشتری کرده است.

در همین زمان صادرات نفت ونزوئلا به آمریکا حدود ۳۰ درصد کاهش یافته است که حدود نیمی از نفت ونزوئلا باید به بنادر آمریکا تخلیه شود و احتمالا نیم دیگر هم در خلیج مکزیک به میزان ۷٫۶ میلیون بشکه سرگردان و شناور است.

بلومبرگ فارسی✔️

https: //www. bloomberg. com/news/articles/۲۰۱۹-۰۲-۰۵/opec-s-oil-exports-to-u-s-fall-to-five-year-low-in-january


🔶 بهای نفت در پی توییت ترامپ رو به کاهش گذاشت

انتقاد تازه دونالد ترامپ از سیاست‌های سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) سبب کاهش بهای نفت شد. قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال امروز دوشنبه با کاهش ۸/ ۲ درصدی به ۶۵ دلار و ۲۵ سنت رسید.

ترامپ در توییتی بهای نفت را «بسیار بالا» توصیف کرده و از اوپک خواسته بود: «آرامش خود را حفظ کن. دنیا قادر به تحمل افزایش قیمت نیست.»

بهای نفت از آغاز سال جاری میلادی حدود ۲۰ درصد افزایش یافته است. دلیل اصلی آن کاهش تولید نفت اوپک و همراهان این سازمان است. تحریم‌های ایالات متحده علیه جمهوری اسلامی و ونزوئلا هم بر کاهش عرضه نفت تأثیر گذاشته است.

📌 اخبار روز دویچه وله را در این آدرس دنبال کنید:

https: //p. dw. com/p/۳E۱gB


اوپک چه زمانی برای سیاست‌های تولید نفت تصمیم گیری می‌کند؟

🛢اوپک و شرکایش احتمالا در آوریل تصمیمی در مورد سیاست تولید نفت نمی‌گیرند چون به نظر می‌رسد نمی‌توان تا آن موقع تصویری واضح از تأثیر کاهش تولید شان را بر بازار به دست آورد.


🔷قطر از اوپک خارج می‌شود

🔻قطر اعلام کرده است که از سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) خارج می‌شود. سعد الکعبی، وزیر انرژی قطر گفته است که این تصمیم پس از بررسی برای ارتقای نقش این کشور در جهان و در پی یک استراتژی بلند مدت گرفته شده است.

🔻قرار است قطر که نزدیک به شش دهه عضو اوپک بوده، اول سال میلادی جدید از اوپک خارج شود. هنوز مشخص نیست این تصمیم چه اندازه با قطع روابط کشورهای عربستان سعودی و امارات‌ متحده عربی با قطر و رقابت منطقه‌ای در ارتباط است. با این حال به گزارش رویترز وزیر انرژی قطر گفته است که این تصمیم «فنی و استراتژیک» است و سیاست نقشی در آن نداشته است.


تولید نفت اوپک در فوریه ۲۰۱۹ کمتر از ۳۰٫۸۰ میلیون بشکه در روز بود. این رقم ۶۰ هزار بشکه در روز کمتر از ژانویه و پایین‌ترین تولید اوپک از مارس ۲۰۱۵ است.


در ادامه بخوانید

اظهارات مدیر عامل شهروند غیر کارشناسی است

صدا و سیماصدا و سیما12 ساعت قبل
سید یاسر رایگانی در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما افزود: مجموعه شهروند ۲۳۰ تن برنج تقلبی موجود داشت که پیش از ورود تعزیرات ۲۰ تن از آن را با همان قیمت بالا عرضه کرده بود و وقتی تعزیرات ورود کرد با همراهی اتحادیه و بازرسان صنعت، معدن و تجارت ۸۰ تن از این برنج با قیمت مصوب (هر کیلوگرم ۱۰ هزار تومان) به فروش رسید. وی گفت: ۱۳۰ تن از این برنج توقیف شده است و قطعا پرونده مجموعه شهروند در تعزیرات در حال رسیدگی است و حکم آن صادر خواهد شد. رایگانی در پاسخ به سوالی درباره اظهار نظر اخیر مدیر عامل مجموعه شهروند که گفته بود ما خودمان پیش از تعزیرات به این تخلف رسیده بودیم، افزود: این اظهار نظر کارشناسی و پذیرفته شدنی نیست و طبق قانون صنفی هر شرکتی که کالایی ارائه می‌کند مسئول تضمین کیفیتی است که ادعا کرده است و فروشگاه شهروند مسئول عرضه کالا است و اینکه قبل از ورود تعزیرات ۲۰ تن از این برنج را با آن قیمت بالا به فروش رسانده است نشان می‌دهد که به صحت برنج اعتقاد داشته است. سخنگوی سازمان تعزیرات حکومتی همچنین به پرونده‌ای دیگر در خصوص کشف ۴ محموله قاچاق لوازم یدکی خودرو به ارزش ۶۰ میلیارد ریال اشاره کرد و گفت: این پرونده در اداره کل تعزیرات حکومتی استان لرستان در حال رسیدگی است. رایگانی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا اظهار نظر مردم مبنی بر اینکه سازمان تعزیرات منبع درآمدی برای دولت شده و احکامش دردی را از مردم دوا نمی‌کند چه پاسخی دارید؟ گفت: سازمان تعزیرات، حکم محور است و بر اساس قانون حکم صادر می‌کند و ما در برخورد با گران فروشان و در صورت مشاهده تخلف در نوبت اول، دوم یا سوم حکم متفاوت صادر می‌کنیم و اگر روند صدور حکم، رسیدگی و استعلام در یک سال اتفاق بیفتد منجر به پلمپ و اتفاقات بعدی می‌شود، اما زمان وقوع تخلف و رسیدگی و رسیدگی مجدد در شعب تجدید نظر روند کار را کند می‌کند. وی گفت: ما هم قبول داریم که قوانین صنفی بازدارنده نیست و متخلف باید پس از اینکه در تعزیرات و مراجع قضایی و شبه قضایی محکوم شد دیگر مرتکب تخلف نشود، اما قوانین موجود کشور این نتیجه را برای ما ندارد.

صف کشتی‌های خارجی در بندر امام برای تخلیه کالای اساسی +فیلم

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز11 ساعت قبل
به گزارش مشرق، واردات کالای اساسی از جمله شکر، روغن خام، کنجاله سویا، دانه‌های روغنی و … به کشور در مقایسه با سال گذشته از طریق بندر امام حدود ۸۵ درصد افزایش یافته است. مدیرکل بنادر و دریانوردی استان خوزستان در این‌باره گفت: در دو ماه ابتدای امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته تعداد کشتی‌های تخلیه شده در کالای اساسی ۸۵ درصد و در تناژ کالای بیش از ۹۰ درصد رشد داشته است. همچنین موجودی کالای در محوطه و انبار حدود ۶۰ درصد داشته است و در حوزه کالای اساسی ۲٫۸ میلیون تن است که سال گذشته ۱٫۸ میلیون تن بود. عادل دریس با بیان این‌که تعداد کشتی کالای اساسی امسال ۶۳ فروند بوده که در دو ماه مشابه سال گذشته تعداد کشتی‌ها ۳۴ فروند بود، افزود: بیش از ۳ میلیون تن موجودی انبار کالای اساسی بندر امام است که در ماه‌های فروردین و اردیبهشت ماه سال ۹۷ این رقم ۱٫۶ میلیون تن بود. در فیلم زیر صف کشتی‌های خارجی برای تخلیه کالای اساسی در بندر امام خمینی (ره) را ببینید.
خبرآنلاینخبرآنلاین15 ساعت قبل
قیمت طلا اخیرا با فشارهای کاهشی روبرو شده زیرا سرمایه‌گذاران با مشاهده تنش‌های تجاری میان آمریکا و چین ترجیح می‌دهند دلار خریداری کنند. در نظرسنجی کیتکونیوز از کارشناسان وال‌استریت، ۱۵ نفر شرکت کردند که از میان آنها ۹ نفر یا ۶۰ درصد افزایش قیمت طلا را پیش بینی کردند و ۵ نفر یا ۳۳ درصد نظری نداشتند و یک نفر نیز کاهش قیمت طلا را پیش بینی کرد. در نظرسنجی هفته پیش، اکثر سرمایه گذاران و کارشناسان وال‌استریت به افزایش قیمت طلا خوش بین بودند. من بر این باورم که سرمایه‌گذاران در هر دور افزایش قیمت طلا باید به فروش اقدام کنند زیرا ثابت شده که این افزایش قیمت‌ها موقتی است. افشین نوابی، مدیر معاملات گروه «ام کی اس» به کیتکونیوز گفت: اگرچه نارضایتی فزاینده‌ای میان سرمایه گذاران طلا وجود دارد، اما همچنان طلا را بهترین دارایی امن در بازار می‌بیند.

تبدیل شدن پله برقی به چرخ گوشت و پدید آمدن فاجعه انسانی +فیلم

افتصادنیوزافتصادنیوز18 ساعت قبل
به گزارش اقتصاد نیوز و به نقل از باشگاه خبرنگاران، افزایش تراکم جمعیت مسافران در مترو مکزیکوسیتی باعث شد پله برقی مثل چرخ گوشت عمل کند و جان چند تن از شهروندان این کشور را بگیرد. حجم فیلم: ۴ مگابایت

بازار خرید و فروش مسکن

صدا و سیماصدا و سیما7 ساعت قبل
صدا و سیماصدا و سیما10 ساعت قبل
حسن نیا افزود: شرکت‌های حمل و نقل توانمند بدان گونه که در قانون آمده با برخورداری از تعداد قابل توجهی کامیون و بهره گیری از ظرفیت منطقه‌ای می‌توانند در مواقع ضروری و تنگنا‌ها مشکلات بخش حمل و نقل جاده‌ای رابرطرف کنند. معاون وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: بیش از ۳۴۰ هزار کامیون در بخش حمل و نقل جاده‌ای فعال هستندکه بدلیل عمربالا چالش‌های جدی را در حوزه جابجایی بار و بهره وری حمل ونقل ایجاد کرده که چنانچه در قالب شرکت‌های توانمند ساماندهی شوند بخش قابل توجهی از مشکلات موجود برطرف خواهد شد. حسن نیا با توجه به درخواست مسئولان تشکل‌های صنفی برای اولویت و بکارگیری ناوگان ملکی شرکت‌های حمل ونقل برای حمل بار باتوجه به مسئولیت آن‌ها درمقابل صاحبان کالا افزود: این امرنیازمندبررسی بیشتراست، اما درشرایط کنونی که در بسیاری از استان‌ها از جمله خوزستان و فارس برداشت محصولات کشاورزی خصوصا گندم شروع شده می‌توان ازظرفیت کامیون‌های ملکی شرکت‌ها کمک گرفت. رئیس سازمان راهداری وحمل ونقل جاده‌ای در بخش دیگری ازصحبت‌های خودبه لزوم تعادل بین خواسته‌های استانی و ملی دربخش حمل ونقل تاکیدکرد و گفت: برای رسیدن به تعادل بین خواسته رانندگان، شرکت‌های حمل ونقل، تشکل‌های صنفی وکانون‌های مراکز بار نیازمندتعامل بیشتر منطقه‌ای هستیم ازاین انتظارمی رودمسئولان مربوطه تعامل بیشتری با یکدیگر برقرار کنند. وی همچنین درپاسخ به درخواست مسئولان تشکل‌های صنفی بخش مسافراستان با موضوع مشکل ایجادشده با راه اندازی طرح خط سیربرای شرکت‌های بومی تصریح کرد: یکی ازدغدغه‌های ما درسازمان راهداری به حداقل رساندن چالش‌های بخش حمل و نقل مسافر با آغاز بکار خط سیر یا شرکت‌های حمل ونقل توانمند مسافراست که امیدواریم در این زمینه نیز بادقت لازم اشکالات طرح را شناسایی و برطرف کنیم.

نظرها

اخبار بیشتر