1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فارس
  4. سیاسی
بوتفلیقه درصدد است دو سال دیگر در قدرت بماند

بوتفلیقه درصدد است دو سال دیگر در قدرت بماند

فارسخبرگزاری فارس |
یک عضو پارلمان الجزایر احکام صادره توسط رئیس جمهور کشورش را مغایر با اصول قانون اساسی دانست و گفت که بوتفلیقه کاری کرده تا دو سال دیگر بتواند در قدرت بماند.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، «عبدالمجید مناصره»، عضو پارلمان الجزایر و نائب رئیس جنبش «مجتمع السلم» (حمس) در این کشور گفت، تصمیم عبدالعزیز بوتفلیقه رئیس جمهور الجزایر در لغو دور پنجم نامزدی خود در انتخابات ریاست جمهوری الجزایر در حالی که هنوز در مسند قدرت است مبنای قانونی ندارد چون می‌تواند از یک سال و نیم تا دو سال دیگر حکومت را به دست داشته باشد.

نماینده الجزایری در گفت‌وگو با وبگاه خبری الخلیج اونلاین، افزود: بوتفلیقه ماموریت کمیته ملی انتخابات را قبل از پایان مهلت قانونی آن در اواخر سال ۲۰۱۹ لغو کرد و هم اینک برای اصلاح قانون اساسی کار خواهد کرد که زمان زیادی می‌برد.

مناصره تاکید کرد: بوتفلیقه تسلیم خواسته ملت شد؛ اما به شیوه خودش چون جز به شیوه‌ای که خودش قبول دارد حاضر به ترک قدرت نمی‌شود و حالا می‌خواهد بدون انتخابات در مسند قدرت بماند؛ اما آیا ملت این را خواهد پذیرفت؟

این رهبر جنبش مجتمع السلم الجزایر گفت: جریان اپوزیسیون سیاسی درالجزایر منتظر دیدگاه ملت است، اگر ملت این اقدامات بوتفلیقه را بپذیرد از آن استقبال می‌کند؛ اما اگر نپذیرد- چیزی که انتظار آن می‌رود- ما هم پشت آنها هستیم.

وی در خصوص انتصاب «نور الدین بدوی»، وزیر کشور الجزایر برای تصدی پست نخست وزیری این کشور هم گفت که بعید است این اتفاق راه حلی امنیتی در الجزایر باشد چون نخست وزیر منصوب شده یک شخصیت امنیتی نیست؛ بلکه شخصیتی اداری و نسبتا قابل قبول است و قبل از اعتراضات مردمی در الجزایر هم ایده انتصاب وی برای نخست وزیری وجود داشته است.

در وبسایت خبری بخوانید: پربازدیدترین اخبار روز سیاسی

مناصره ضن دعوت از مردم الجزایر برای مسالمت آمیز ماندن اعتراضاتشان گفت: بر ما واجب است که با اعتراضات مردمی و خواسته‌هایشان همراهی کنیم.

وی درباره امکان نامزدی یکی از برادران رئیس جمهور الجزایر، سعید یا ناصر بوتفلیقه برای ریاست جمهوری این کشور گفت: حکومت موروثی در الجزایر مطلقا ممنوع است و حتی تصور اینکه یک خاندان بر الجزایر حکومت کند و حکومت را موروثی کند هم اصلا وجود ندارد.

به گزارش فارس، عبدالعزیز بوتفلیقه رئیس جمهور الجزایر دوشنبه شب اعلام کرد در انتخابات ریاست جمهوری نامزد نمی‌شود.

پیش از این گفته می‌شد بوتفلیقه برای پنجمین بار متوالی نامزد انتخابات خواهد شد.

عبدالعزیز بوتفلیقه همچنین از تاخیر در برگزاری انتخابات ریاست جمهوری این کشور خبر داد.

عبدالعزیز بوتفلیقه در حکمی رئیس و اعضای هیئت نظارت بر انتخابات کشور را برکنار کرد. رئیس جمهور الجزایر همچنین «نور الدین بدوی» را به عنوان نخست وزیر این کشور و «رمطان لعمامره» را به عنوان معاون نخست وزیر جدید این کشور تعیین کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

داستان سورنا، سردار مقتول / نخستین جنگ میان ایران و روم (+فیلم)

عصر ایرانعصر ایران12 ساعت قبل
سورنا، سردار ایرانی در این جنگ بود. کیفیت پایینکیفیت خوبعصر ایران؛ محسن ظهوری - «مارکوس لیسینیوس کراسوس» سردار بزرگ روم، از رود فرات در سوریه امروز که گذشت، پا به قلمروی تازه‌ای گذاشت. او از خیانت ارمنستان آگاه شده و همزمان پیشروی سپاه روم را می‌دید. پس سپاه ایران را به دو بخش تقسیم کرد تا بخشی به ارمنستان رفته و بخش دیگر مقابل روم بایستد. سپاه روم در تعقیب آن‌ها، وارد دشتی می‌شود که ۹ هزار کماندار اشکانی از هر سو آن‌ها را تیرباران می‌کنند.
نامه‌نیورنامه‌نیور10 ساعت قبل
جواد طباطبایی علیه خاتمیسید محمد خاتمی چندوز پیش در دیدار با اعضای شورای شهر مناسب‌ترین شیوه اداره کشور را فدرالیسم دانست. مهم‌ترین واکنش مربوط به سید جواد طباطبایی، استاد سرشناس علوم سیاسی و ایران‌پژوه برجسته به این سخنان واکنش نشان داد. من اضافه می‌کنم: آقای خاتمی بعید نیست، حتمی است! ضرورت تحقق برجام داخلیمحمدصادق جوادی‌حصار باور دارد که محدودیت‌های موجود بر دولت روحانی به مراتب بیش از دولت اصلاحات است. جوادی حصار در گفت‌وگو با روزنامه آرمان درباره محدوده اختیارات حسن روحانی گفت: «من معتقدم بخش زیادی از این اتفاقاتی که رخ می‌دهد در دولت رقم نمی‌خورد.

فیلم | لحظه انفجار مغز جوانی که مسموم شده بود!

خبرآنلاینخبرآنلاین3 ساعت قبل
بیمار جوانی در هند که به دلیل مسمومیت و وجود سم در معده‌اش به یکی از بیمارستان‌های این کشور مراجعه کرده بود حین درمان با دستگاه‌های پزشکی ناگهان مغزش دچار انفجار شد و با منفجر شدن ناگهانی سرش در مقابل پزشکان، پرستاران و خانواده‌اش جانش را به طرز دلخراشی از دست داد.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز12 ساعت قبل
عادل الجبیر گفته عربستان برای جلوگیری از جنگ، تمامی تلاش خود را به کار خواهد گرفتعربستان سعودی ضمن تاکید بر اینکه خواهان جنگ در منطقه نیست، ضمن انتقاد شدید از ایران، از سران کشورهای عرب برای بررسی اوضاع خلیج فارس دعوت کرده است. هفته گذشته، در دو نفتکش متعلق به عربستان سعودی و دو نفتکش دیگر متعلق به امارات و نروژ در آب‌های بندر فجیره در امارات عربی متحده انفجارهایی روی داد و خساراتی به بار آورد. در پی انفجار در این چهار نفتکش، وزارت امور خارجه ایران خواستار تحقیقات مستقل در این زمینه شده بود. هفته گذشته همچنین عربستان سعودی گزارش کرد که چند پهپاد حامل مواد منفجره به خطوط لوله نفتی این کشور حمله کرده و خساراتی بر جای گذاشته‌اند. عربستان خواهان جنگ نیستآژانس خبری سعودی در گزارش دیگری در روز یکشنبه، اظهارات عادل الجبیر، وزیر مشاور سعودی در امور خارجه را در مورد حوادث اخیر در خلیج فارس منتشر کرده است.

نظرها

اخبار بیشتر