1. خبری
  2. همه خبرها
  3. انتخاب
  4. سیاسی

تزریق سرمایه سیاسی به روحانی در میانه‌ی مواجهه کنونی با بحران در ایران / ظریف رابطه‌ی نزدیکی با آیت الله سیستانی دارد؛ او یکبار به وزیر خارجه ایران گفته بود: کتاب «آقای سفیر» شما را خوانده‌ام؛ شما شایسته مقام وزارت خارجه‌اید

انتخابخبرگزاری انتخاب |
سفر حسن روحانی به عراق، یک موفقیت برای رییس‌جمهور ایران بود. در حوزه همکاری‌های اقتصادی و سیاسی، چندین یادداشت تفاهم به منظور تسهیل تجارت، سرمایه‌گذاری، ارتباطات لجستیکی و مسافرتی میان دو کشور همسایه به امضا رسید. به علاوه در بیانیه مشترکی، دو کشور خواهان پایبندی به توافق ۱۹۷۵ الجزایر و ضمایم الحاقی به آن شدند که به دقت مسایل مرزی میان دو کشور را پوشش می‌دهد. اما بزرگترین دستاورد سفر او را باید دیدار بی‌سابقه با مرجع تقلید شیعیان عراق، آیت‌الله سیستانی دانست. این نخستین بار است که رییس‌جمهور در قدرت ایران به دیدار این مرجع می‌رود.
تزریق سرمایه سیاسی به روحانی در میانه‌ی مواجهه کنونی با بحران در ایران / ظریف رابطه‌ی نزدیکی با آیت الله سیستانی دارد؛ او یکبار به وزیر خارجه ایران گفته بود: کتاب «آقای سفیر» شما را خوانده‌ام؛ شما شایسته مقام وزارت خارجه‌اید - 0

المانیتور نوشت: سفر حسن روحانی به عراق، یک موفقیت برای رییس‌جمهور ایران بود. در حوزه همکاری‌های اقتصادی و سیاسی، چندین یادداشت تفاهم به منظور تسهیل تجارت، سرمایه‌گذاری، ارتباطات لجستیکی و مسافرتی میان دو کشور همسایه به امضا رسید. به علاوه در بیانیه مشترکی، دو کشور خواهان پایبندی به توافق ۱۹۷۵ الجزایر و ضمایم الحاقی به آن شدند که به دقت مسایل مرزی میان دو کشور را پوشش می‌دهد. اما بزرگترین دستاورد سفر او را باید دیدار بی‌سابقه با مرجع تقلید شیعیان عراق، آیت‌الله سیستانی دانست. این نخستین بار است که رییس‌جمهور در قدرت ایران به دیدار این مرجع می‌رود.

به گزارش سرویس بین الملل «انتخاب»؛ در ادامه این مطلب آمده است: آیت الله سیستانی در این دیدار از هرگونه تلاش برای بهبود روابط با همسایگان براساس منافع دوجانبه، احترام به حاکمیت یکدیگر و عدم مداخله در امور داخلی استقبال کرد. همچنین وی بر اهمیت سیاست‌های معتدل و متوازن منطقه‌ای و بین‌المللی برای پیشگیری از فجایع و خسارات تاکید کرد.

برای درک اهمیت این دیدار باید به نفوذ آیت الله سیستانی در ایران نگاهی بیندازیم. طبق گزارش دفتر آیت‌الله سیستانی، در سال ۲۰۱۳ حدود ۴۹۰۰۰ طلبه از سیصد حوزه علمیه در شهرهای مختلف ایران از جمله ۳۵۰۰۰ نفر طلبه در قم، ۱۰۰۰۰ طلبه در مشهد و ۴۰۰۰طلبه در اصفهان، از او کمک هزینه تحصیلی دریافت کردند. طلبه‌های ایرانی از دفتر مراجع مختلف کمک هزینه دریافت می‌کنند. البته طلبه‌هایی هستند که هیچگونه کمکی از کسی دریافت نمی‌کنند. بنابراین به نظر می‌رسد تعداد زیادی از طلبه‌های ایرانی به طور مستقیم از آیت‌الله سیستانی مواجب دریافت می‌کنند که علی‌رغم اقامت بلندمدت در عراق، دارای تابعیت ایرانی است.

شیعیان برای هدایت زندگی خود در مسیری همسو با دین، به راهنمایی‌های مراجع دینی متوسل می‌شوند. به این روحانیون بلندمرتبه، مرجع تقلید گفته می‌شود.

با این حال چند برداشت کلی را می‌توان در مورد آیت الله سیستانی در نظر داشت:

_آیت الله سیستانی دارای پیروان قابل توجه و متعهدی داخل ایران است.

_هر کسی که بخواهد با موفقیت در عراق حکومت کند به حمایت آیت‌الله سیستانی نیاز دارد.

_هر کسی که بخواهد با موفقیت در عراق کار کند به حمایت آیت‌الله سیستانی نیاز دارد.

حکومت بغداد و مقامات ایرانی و آمریکایی در این کشور به خوبی می‌دانند که باید از جلب نظر مخالفت جویانه مرجع تقلید ساکن نجف، به شدت پرهیز کنند. نفوذ وسیع و فراتر از قانون آیت‌الله سیستانی در سیاست عراق، در فراخوان او برای شرکت مردم در انتخابات پس از سقوط حکومت صدام، نظر او درباره نخست وزیر انتخاب شده و مواضعش نسبت به داعش، قابل مشاهده است.

خبری: اخبار سیاسی روز ایران و جهان

وقتی در سال ۲۰۰۸ رییس‌جمهور تندرو محمود احمدی‌نژاد از عراق دیدار می‌کرد، آیت الله سیستانی درخواست ملاقات با او را رد کرد. اما برعکس وقتی آیت الله هاشمی رفسنجانی، سیاستمدار میانه‌رو و از حامیان حسن روحانی در سال ۲۰۰۹ به عراق رفت، موفق شد با سیستانی دیدار کند.

ظریف رابطه نزدیکی با آیت الله سیستانی دارد. او از سال ۲۰۱۳ که متصدی وزارت امورخارجه شده، به دفعات به دیدار آیت‌الله رفته است. به گفته یکی از منابع آگاه، در یکی از نخستین دیدارها آیت‌الله سیستانی به ظریف گفته بود که بیشتر کتاب ظریف با عنوان آقای سفیر را مطالعه کرده و او را شایسته مقام وزارت می‌داند. پس از رسیدن به پست وزارت، عراق نخستین مقصد خارجی ظریف بود.

نشانه دیگری از نفوذ مرجعیت نجف را باید حضور تاثیرگذار نماینده شخصی آیت‌الله سیستانی در ایران، یعنی آیت‌الله جواد شهرستانی دانست.

با داشتن این زمینه، اجازه دیدار دادن از طرف برترین مقام مذهبی عراق به روحانی و ظریف، حامل این پیام برای بغداد است که باید با دولت روحانی تعامل کنند. به علاوه دستاوردهای سفر این هفته روحانی باید برای دولت ترامپ و متحدان عرب آن روشن کرده باشد که ایران نه عراق را رها خواهد کرد و نه از آن بیرون خواهد شد. البته این را نباید به معنای جبهه گیری بغداد در کنار تهران علیه واشنگتن دانست.

در انتها و از همه مهم‌تر این است که ملاقات با آیت‌الله سیستانی به حسن روحانی که در داخل با بحران مواجه است، سرمایه سیاسی به شدت مورد نیاز او را در اختیارش قرار می‌دهد. روحانی تحت حملات شدید تندروها و مخالفان خود قرار دارد که با خروج ترامپ از برجام، بار دیگر به تکاپو افتاده‌اند. در حالی که سفر روحانی به بغداد یک شبه برنامه‌ریزی نشده بود، دستور کار او در این سفر اما بی‌تردید تحت تاثیر شرایط داخلی ایران و حمایت آشکار آیت االله سیستانی از اعتدال بوده است. پوشش گسترده اخبار دیدار روحانی با آیت‌الله نشان می‌دهد که این دیدار و پیام آن از چشم رقبای روحانی نیز دور نمانده است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

مصوبات امروز نمایندگان مجلس

صدا و سیماصدا و سیما18 ساعت قبل
نمایندگان مجلس با کلیات طرح تشدید مجازات اسیدپاشی و حمایت از بزه‌دیدگان ناشی از آن موافقت کردندبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ نمایندگان مجلس با کلیات طرح تشدید مجازات اسیدپاشی و حمایت از بزه‌دیدگان ناشی از آن موافقت کردند

فیلم | مسابقات جهانی ریش‌ و سبیل

همشهریهمشهری15 ساعت قبل
صدها مرد از سراسر جهان امسال به شهر آنتورپ در بلژیک آمدند تا در مسابقات جهانی ریش و سبیل ۲۰۱۹ شرکت کنند. این مسابقات در سه رده سبیل، ریش کامل و ریش تکه‌ای برگزار شد. شرکت‌کنندگان انواع و اقسام ریش و سبیل‌ها را به نمایش گذاشتند که در فیلم برخی از آنها را می‌بینید.

ویدیو / میزگرد فرید زکریا با برنز و هاس با موضوع ایران و ترامپ / برنز: ترامپ در قبال ایران، دست به قمار خطرناکی زده / ممکن است او اعتبار ابزار «تحریم» را از بین ببرد / هاوس: اروپا ترامپ را همراهی نمی‌کند، زیرا خبری از هیچ بسته دیپلماتیکی نیست / ابزارهای سایبری، دیپلماتیک و نظامی ایران برای واکنش به آمریکا را نباید دست کم گرفت

انتخابانتخاب17 ساعت قبل
فرید زکریا، تحلیلگر مشهور آمریکایی در میزگردی با حضور ریچارد هاس و ویلیام برنز درباره سیاست‌های ترامپ در قبال ایران به گفت و گو نشسته است. برنز در این میزگرد درباره تحریم‌های ترامپ علیه ایران می‌گوید ترامپ قمار از دو جهات بسیار خطرناکی کرده؛ یکی اینکه در دیپلماسی فشار، او صرفا فشار می‌آورد و خبری از دیپلماسی نیست و دیگری اینکه بدون اهداف واقعگرایانه، فشار حداکثری را اعمال کرده. هاس هم معتقد است ترامپ صرفا فشار می‌آورد و خبری از دیپلماسی نیست. فرید زکریا هم یکجانبه بودن تحریم‌ها را نگران کننده می‌داند و آن را به قدرت دلار ربط می‌دهد. برنز هم در پایان درباره این نحوه فشار آمریکا می‌گوید که ممکن است در آینده کارآمدی ابزار تحریم در دیپلماسی آمریکا از بین برود.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز20 ساعت قبل
صدا و سیماصدا و سیما14 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ علی نجفی خوشرودی در خصوص بررسی سند امنیت ملی آمریکا، در جلسه عصر امروز این کمیسیون گفت: بررسی این سند پیام روشنی دارد که ایران درباره همه روند‌های امنیتی در سطح منطقه و منافع و امنیت ملی خود بسیار حساس است. وی در توضیح جلسه عصر امروز کمیسیون امنیت ملی با موضوع بررسی سند امنیت ملی آمریکا در سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ افزود: این دستور امروز دومین دستور کار اعضای کمیسیون بود که از سوی یکی از مشاوران کمیسیون امنیت ملی این سند بررسی و در جلسه امروز ارائه شد. نجفی خوشرودی افزود: با توجه به تأثیرات نگاه امنیتی امریکا به مناطق پیرامونی جمهوری اسلامی ایران به خود و نوع روابط ایران و امریکا، بررسی دقیق‌تر این سند برای ما و همه اعضای کمیسیون اهمیت بسزایی داشت. سخنگوی کمیسیون امنیت ملی گفت: در این جلسه نمایندگانی از ستاد کل نیرو‌های مسلح، وزارت دفاع و مرکز پژوهش‌های مجلس حضور داشتند و هم آن‌ها و هم اعضای کمیسیون، نظرات خود را ارائه کردند. نجفی خوشرودی افزود: بررسی سند امنیت ملی امریکا، پیام روشنی دارد و آن اینکه جمهوری اسلامی ایران ازجمله مجلس شورای اسلامی، نسبت به همه روند‌های امنیتی در سطح منطقه و منافع و امنیت ملی خود بسیار حساس است و به صورت جدی این روند‌ها را دنبال می‌کند تا در شرایط لزوم تصمیمات مقتضی را اتخاذ کند.
صدا و سیماصدا و سیما14 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صداوسیما به نقل از خانه ملت؛ جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نامه‌ای از فرماندهی جهادی سردار اشتری، فرمانده نیروی انتظامی و از تلاش‌ها و مجاهدت‌های فرماندهان و مدیران این نیرو و کارکنان خدوم و سبزپوشان عرصه نظم و امنیت کشور تقدیر و تشکر کردند. متن نامه به شرح زیر است: نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران به لطف خدا در سال ۱۳۹۷، با وجود فشار‌ها و تحریم‌های ظالمانه استکبار جهانی و توطئه‌های دشمنان انقلاب، با همت والای فرماندهان و مدیران و همچنین دلسوزی، ایثار و پشتکار کارکنان خدوم خود و با بکارگیری همه ظرفیت‌ها و قابلیت‌ها، حضور فعال و چشم گیری در تمامی صحنه‌های نظم و امنیت داشته و تلاش نموده تا با روحیه‌ای جهادی، محیطی امن برای مردم ایجاد کرده و امنیتی درخور و شایسته نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و ملت ایثارگر و انقلابی برقرار نماید. حضور تاثیر گذار در مدیریت و برقراری نظم و امنیت در حماسه اربعین، همکاری با قوه قضائیه در شناسایی و برخورد قاطع با مفسدین اقتصادی و برهم زنندگان بازار ارز و محتکرین ارزاق عمومی، اجرای موفقیت آمیز طرح نوروزی برای برقراری انضباط و تامین نظم و امنیت در مبداء، مقصد و طول سفر مسافران نوروزی که خوشبختانه موجب کاهش مصدومین و جان باختگان حوادث رانندگی گردید و همچنین اقدام سریع و انقلابی در شناسایی و معدوم نمودن قاتل طلبه شهید همدانی از جمله اقدامات تحسین برانگیز نیروی انتظامی است. ما نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی بر خود لازم می‌دانیم از فرماندهی جهادی سردار اشتری، فرمانده محترم نیروی انتظامی و از تلاش‌ها و مجاهدت‌های فرماندهان و مدیران این نیرو و کارکنان خدوم و سبزپوشان عرصه نظم و امنیت کشور تقدیر و تشکر نمائیم. ضمن اعلام آمادگی مجلس برای تقویت و حمایت از ناجا تقاضا داریم دولت محترم با تقویت بیشتر این نیرو به ویژه فراهم نمودن حضور فعال‌تر پلیس در فضای مجازی نسبت به توسعه، تجهیز و تقویت آن اقدام عاجل بعمل آورد.

نظرها

اخبار بیشتر