1. خبری
  2. همه خبرها
  3. انتخاب
  4. سیاسی

تزریق سرمایه سیاسی به روحانی در میانه‌ی مواجهه کنونی با بحران در ایران / ظریف رابطه‌ی نزدیکی با آیت الله سیستانی دارد؛ او یکبار به وزیر خارجه ایران گفته بود: کتاب «آقای سفیر» شما را خوانده‌ام؛ شما شایسته مقام وزارت خارجه‌اید

خبرگزاری انتخاب |
سفر حسن روحانی به عراق، یک موفقیت برای رییس‌جمهور ایران بود. در حوزه همکاری‌های اقتصادی و سیاسی، چندین یادداشت تفاهم به منظور تسهیل تجارت، سرمایه‌گذاری، ارتباطات لجستیکی و مسافرتی میان دو کشور همسایه به امضا رسید. به علاوه در بیانیه مشترکی، دو کشور خواهان پایبندی به توافق ۱۹۷۵ الجزایر و ضمایم الحاقی به آن شدند که به دقت مسایل مرزی میان دو کشور را پوشش می‌دهد. اما بزرگترین دستاورد سفر او را باید دیدار بی‌سابقه با مرجع تقلید شیعیان عراق، آیت‌الله سیستانی دانست. این نخستین بار است که رییس‌جمهور در قدرت ایران به دیدار این مرجع می‌رود.تزریق سرمایه سیاسی به روحانی در میانه‌ی مواجهه کنونی با بحران در ایران / ظریف رابطه‌ی نزدیکی با آیت الله سیستانی دارد؛ او یکبار به وزیر خارجه ایران گفته بود: کتاب «آقای سفیر» شما را خوانده‌ام؛ شما شایسته مقام وزارت خارجه‌اید - 0

المانیتور نوشت: سفر حسن روحانی به عراق، یک موفقیت برای رییس‌جمهور ایران بود. در حوزه همکاری‌های اقتصادی و سیاسی، چندین یادداشت تفاهم به منظور تسهیل تجارت، سرمایه‌گذاری، ارتباطات لجستیکی و مسافرتی میان دو کشور همسایه به امضا رسید. به علاوه در بیانیه مشترکی، دو کشور خواهان پایبندی به توافق ۱۹۷۵ الجزایر و ضمایم الحاقی به آن شدند که به دقت مسایل مرزی میان دو کشور را پوشش می‌دهد. اما بزرگترین دستاورد سفر او را باید دیدار بی‌سابقه با مرجع تقلید شیعیان عراق، آیت‌الله سیستانی دانست. این نخستین بار است که رییس‌جمهور در قدرت ایران به دیدار این مرجع می‌رود.

به گزارش سرویس بین الملل «انتخاب»؛ در ادامه این مطلب آمده است: آیت الله سیستانی در این دیدار از هرگونه تلاش برای بهبود روابط با همسایگان براساس منافع دوجانبه، احترام به حاکمیت یکدیگر و عدم مداخله در امور داخلی استقبال کرد. همچنین وی بر اهمیت سیاست‌های معتدل و متوازن منطقه‌ای و بین‌المللی برای پیشگیری از فجایع و خسارات تاکید کرد.

برای درک اهمیت این دیدار باید به نفوذ آیت الله سیستانی در ایران نگاهی بیندازیم. طبق گزارش دفتر آیت‌الله سیستانی، در سال ۲۰۱۳ حدود ۴۹۰۰۰ طلبه از سیصد حوزه علمیه در شهرهای مختلف ایران از جمله ۳۵۰۰۰ نفر طلبه در قم، ۱۰۰۰۰ طلبه در مشهد و ۴۰۰۰طلبه در اصفهان، از او کمک هزینه تحصیلی دریافت کردند. طلبه‌های ایرانی از دفتر مراجع مختلف کمک هزینه دریافت می‌کنند. البته طلبه‌هایی هستند که هیچگونه کمکی از کسی دریافت نمی‌کنند. بنابراین به نظر می‌رسد تعداد زیادی از طلبه‌های ایرانی به طور مستقیم از آیت‌الله سیستانی مواجب دریافت می‌کنند که علی‌رغم اقامت بلندمدت در عراق، دارای تابعیت ایرانی است.

شیعیان برای هدایت زندگی خود در مسیری همسو با دین، به راهنمایی‌های مراجع دینی متوسل می‌شوند. به این روحانیون بلندمرتبه، مرجع تقلید گفته می‌شود.

با این حال چند برداشت کلی را می‌توان در مورد آیت الله سیستانی در نظر داشت:

_آیت الله سیستانی دارای پیروان قابل توجه و متعهدی داخل ایران است.

_هر کسی که بخواهد با موفقیت در عراق حکومت کند به حمایت آیت‌الله سیستانی نیاز دارد.

_هر کسی که بخواهد با موفقیت در عراق کار کند به حمایت آیت‌الله سیستانی نیاز دارد.

حکومت بغداد و مقامات ایرانی و آمریکایی در این کشور به خوبی می‌دانند که باید از جلب نظر مخالفت جویانه مرجع تقلید ساکن نجف، به شدت پرهیز کنند. نفوذ وسیع و فراتر از قانون آیت‌الله سیستانی در سیاست عراق، در فراخوان او برای شرکت مردم در انتخابات پس از سقوط حکومت صدام، نظر او درباره نخست وزیر انتخاب شده و مواضعش نسبت به داعش، قابل مشاهده است.

خبری: اخبار سیاسی روز ایران و جهان

وقتی در سال ۲۰۰۸ رییس‌جمهور تندرو محمود احمدی‌نژاد از عراق دیدار می‌کرد، آیت الله سیستانی درخواست ملاقات با او را رد کرد. اما برعکس وقتی آیت الله هاشمی رفسنجانی، سیاستمدار میانه‌رو و از حامیان حسن روحانی در سال ۲۰۰۹ به عراق رفت، موفق شد با سیستانی دیدار کند.

ظریف رابطه نزدیکی با آیت الله سیستانی دارد. او از سال ۲۰۱۳ که متصدی وزارت امورخارجه شده، به دفعات به دیدار آیت‌الله رفته است. به گفته یکی از منابع آگاه، در یکی از نخستین دیدارها آیت‌الله سیستانی به ظریف گفته بود که بیشتر کتاب ظریف با عنوان آقای سفیر را مطالعه کرده و او را شایسته مقام وزارت می‌داند. پس از رسیدن به پست وزارت، عراق نخستین مقصد خارجی ظریف بود.

نشانه دیگری از نفوذ مرجعیت نجف را باید حضور تاثیرگذار نماینده شخصی آیت‌الله سیستانی در ایران، یعنی آیت‌الله جواد شهرستانی دانست.

با داشتن این زمینه، اجازه دیدار دادن از طرف برترین مقام مذهبی عراق به روحانی و ظریف، حامل این پیام برای بغداد است که باید با دولت روحانی تعامل کنند. به علاوه دستاوردهای سفر این هفته روحانی باید برای دولت ترامپ و متحدان عرب آن روشن کرده باشد که ایران نه عراق را رها خواهد کرد و نه از آن بیرون خواهد شد. البته این را نباید به معنای جبهه گیری بغداد در کنار تهران علیه واشنگتن دانست.

در انتها و از همه مهم‌تر این است که ملاقات با آیت‌الله سیستانی به حسن روحانی که در داخل با بحران مواجه است، سرمایه سیاسی به شدت مورد نیاز او را در اختیارش قرار می‌دهد. روحانی تحت حملات شدید تندروها و مخالفان خود قرار دارد که با خروج ترامپ از برجام، بار دیگر به تکاپو افتاده‌اند. در حالی که سفر روحانی به بغداد یک شبه برنامه‌ریزی نشده بود، دستور کار او در این سفر اما بی‌تردید تحت تاثیر شرایط داخلی ایران و حمایت آشکار آیت االله سیستانی از اعتدال بوده است. پوشش گسترده اخبار دیدار روحانی با آیت‌الله نشان می‌دهد که این دیدار و پیام آن از چشم رقبای روحانی نیز دور نمانده است.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

فیلم هوایی از فاجعه سیل در آق قلا

خبرآنلاینخبرآنلاین6 ساعت قبل

گلستان در سیل، استاندار در خارج کشور!

آخرین خبرآخرین خبر18 ساعت قبل
برای دیدن این کلیپ لطفا امکان استفاده از جاوا اسکریپت را در مرورگر خود فعال نمایید، و از مرورگر خود را بروزرسانی نماییدآخرین خبر/ عبدالرضا رحمانی فضلی صبح امروز در گفتگویی تلویزیونی اعلام کرد که استاندار گلستان از یک ماه قبل برای رسیدگی به مسایل خانوادگی در خارج از کشور حضور دارد و به همین دلیل در هنگام بروز سیل در این استان نتوانسته شخصا در محل حضور داشته باشد. صحبت‌های او را بشنوید.

ویدیو/ استاندار گمشده گلستان کجاست؟

انتخابانتخاب16 ساعت قبل
خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، مهناز افشار، بازیگر سینما، عکسی از خود سوار بر دوچرخه را در اینستاگرام به اشتراک گذاشت. او در توضیح این عکس نوشت: «عید تهران با هوای عالی» چندی پیش، مهناز افشار برای بازی در فیلم «نوشین» به کارگردانی تاکه فومی تسوتسویی و تهیه‌کنندگی جواد نوروزبیگی به ژاپن سفر کرده بود.
برترین‌هابرترین‌ها1 روز قبل
در اغاز، وزیر دفاع روسیه، یک روز بعد، وزیر دفاع عراق و رئیس ستاد مشترک نیروهای ملسح ایران، وارد سوریه شدند، و احتمالا در ادامه، هیئت هایی از دیگر دولتهای عربی برای بررسی امکان دعوت از سوریه برای بازگشت به نشست مجمع عربی که قرار است در تونس برگزار شود، به سوریه می‌روند. در اغاز، وزیر دفاع روسیه، یک روز بعد، وزیر دفاع عراق و رئیس ستاد مشترک نیروهای ملسح ایران، وارد سوریه شدند، و احتمالا در ادامه، هیئت هایی از دیگر دولتهای عربی برای بررسی امکان دعوت از سوریه برای بازگشت به نشست مجمع عربی که قرار است در تونس برگزار شود، به سوریه می‌روند. دو قدرت بزرگ که تجهیزات نظامی در اختیار دارند، مانع تکمیل سیطره اسد بر سوریه می‌شوند. طرفی که باید از عقب نشینی احتمالی روسیه از سوریه نگران باشد، اسرائیل است؛ چرا که روسیه را ضمانت مهمی برای جلوگیری از تمرکز ایران بر مرزهای سوریه با اسرائیل بویژه در تپه‌های جولان می‌داند. از سوی دیگر، اسرائیلیها امیدوارند از خروج نیروهای روسیه از سوریه، بعنوان عاملی برای فشار بر ایران استفاده شود، تا این کشور نیز در مورد خارج کردن نیروهای خود از سوریه اقدام کند.
الفالف21 ساعت قبل
جلال آل احمدرهبر انقلاب همچنین در خصوص ضرورت مقابله با غرب‌زدگی اظهار کردند: «غرب‌زدگی خطر بزرگی است. فهمیدم که ایشان جلال آل احمد است. خداوند او را رحمت کند.» رهبر انقلاب تعابیر کم‌نظیری درباره جلال آل احمد داشته‌اند و او را «جلال آل قلم» توصیف کرده‌اند. دو کتاب «غربزدگی و دست‌های آلوده» جزو قدیمی‌ترین کتاب‌هایی است که از او دیده و داشته‌ام. به گمان من، واردات و تجربیات روز به روز آل‌احمد، کتاب را کامل می‌کرده است.

اخبار بیشتر