1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبرآنلاین
  4. اجتماعی
کدام پهپادهای سپاه در رزمایش الی بیت المقدس ۱ حضور دارند؟

کدام پهپادهای سپاه در رزمایش الی بیت المقدس ۱ حضور دارند؟

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین |
تسنیم نوشت: نیروی هوافضای سپاه در رزمایش الی بیت المقدس ۱، طیف متنوعی از پهپادها را تست میدانی کرده است.

رزمایش الی بیت المقدس ۱ نیروی هوا فضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با شرکت ده‌ها فرونداز انواع پهپادهای تهاجمی این نیرو امروز در منطقه عمومی استان هرمزگان و خلیج فارس برگزار شد.

در این رزمایش برای نخستین بار در ایران و کشورهای منطقه، ۵۰ فروند پهپاد همزمان عملیات تهاجمی انجام دادند. در این رزمایش همچنین برای اولین بار پهپادهای مشابه پهپاد MQ-۱ آمریکایی نیز بر آسمان منطقه رزمایش به پرواز در آمدند.

اما در این رزمایش که با مشارکت یگان‌های پهپادی نیروی هوافضای سپاه در استان‌های خوزستان، بوشهر، فارس و هرمزگان برگزار شد، مجموعه متنوعی از پهپادهای نیروی هوافضای سپاه حضور داشتند که در ادامه نگاهی داریم به پهپادهای شرکت کننده در این رزمایش.

۱- پهپاد شاهد ۱۲۹

کدام پهپادهای سپاه در رزمایش الی بیت المقدس ۱ حضور دارند؟ - 4

این پهپاد برای نخستین مرتبه در سال ۱۳۹۲ و با حضور فرمانده کل سپاه رونمایی و به تولید انبوه رسید. «شاهد ۱۲۹» توانایی حمل همزمان ۴ بمب یا موشک هوشمند سدید، ساخت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را دارد و برای اهداف ثابت و متحرک طراحی شده است.

دقت در هدف‌گیری با شعاع عملیاتی ۱۷۰۰ کیلومتر و ۲۴ ساعت مداومت پروازی با یک بار سوختگیری، از ویژگی‌های این پهپاد رزمی - شناسایی سپاه است که می‌تواند در هر فرودگاهی نشست و برخاست داشته باشد.

سقف پروازی این پهپاد، ۲۴ هزار پاست که با ایستگاه‌های کنترل قابل حمل زمینی در ارتباط بوده و می‌تواند با هزینه بسیار پایین، ماموریت تهاجمی یا شناسایی انجام دهد.

می‌توان از این پرنده بدون سرنشین در مقابله با اشرار و تروریست‌ها، کشف و شناسایی در مرزهای آبی و خاکی، مسائل زیست محیطی، نقشه برداری و تهیه عکس‌های هوایی نیز استفاده کرد.

سپاه در این رزمایش از دو مدل از این پهپاد استفاده کرده که یکی مدل تولید انبوه شده و دیگری مدل ارتباط ماهواره‌ای آن است.

کدام پهپادهای سپاه در رزمایش الی بیت المقدس ۱ حضور دارند؟ - 10کدام پهپادهای سپاه در رزمایش الی بیت المقدس ۱ حضور دارند؟ - 11

۲- پهپاد صاعقه

پهپاد صاعقه مهر ماه سال ۹۵ برای نخستین مرتبه رونمایی شد. «صاعقه» یک پهپاد دوربرد بوده و قادر به حمل ۴ بمب‌ هوشمند و نقطه زن است که با استفاده از این بمب‌ها می‌تواند اهداف را با دقت بالا مورد اصابت قرار دهد.

کدام پهپادهای سپاه در رزمایش الی بیت المقدس ۱ حضور دارند؟ - 14کدام پهپادهای سپاه در رزمایش الی بیت المقدس ۱ حضور دارند؟ - 15

بالا: پهپاد صاعقه در نمایشگاه سپاه/ پایین: پهپاد صاعقه در رزمایش پهپادی

«پهپاد صاعقه» از کلاس پهپادهای سیمرغ یا همان آرکیو ۱۷۰ ایرانی است. سپاه پاسداران در آبان ماه سال ۹۳ و در جریان بازدید فرمانده معظم کل قوا از نمایشگاه دستاوردهای نیروی هوافضای سپاه، نخستین نمونه ایرانی از پهپاد غنیمت گرفته شده RQ-۱۷۰ آمریکا را رونمایی و چندی بعد نیز، فیلم‌هایی از پرواز این پهپاد را به نمایش گذاشت.

این پهپاد در سه مدل تولید شده است. دو مدل از این خانواده پهپاد در جریان بازدید دریابان شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی از نمایشگاه پهپادی نیروی هوافضای سپاه در سال ۱۳۹۵ به نمایش درآمد که با پیشرانه‌های جت و ملخی (احتمالا توربوپراپ) به نمایش گذاشته شدند.

کدام پهپادهای سپاه در رزمایش الی بیت المقدس ۱ حضور دارند؟ - 19

اما عضو سوم این خانواده پهپاد شاهد ۱۷۱ است که دهه فجر امسال و در جریان نمایشگاه توانمندی‌های نیروهای مسلح به نمایش گذاشته شد. شاهد ۱۷۱ همان پهپادی است که در عملیات ضربت محرم نیروی هوافضای سپاه برای بمباران مواضع تروریست‌های داعش در شرق فرات از آنها استفاده شد.

کدام پهپادهای سپاه در رزمایش الی بیت المقدس ۱ حضور دارند؟ - 21کدام پهپادهای سپاه در رزمایش الی بیت المقدس ۱ حضور دارند؟ - 22

پهپاد شاهد ۱۷۱ در رزمایش پهپادی سپاه

۳- مهاجر ۴

این پهپاد که یکی از اعضای خانواده پهپادهای مهاجر است، دارای مداومت پروازی تا ۷ ساعت بوده و می‌تواند در شرایط جوی گوناگون مأموریت خود را به بهترین صورت اجرا کند. بازیافت این هواپیما متناسب با سفارش مشتری به وسیله چتر و یا ارابه فرود صورت می‌گیرد.

کدام پهپادهای سپاه در رزمایش الی بیت المقدس ۱ حضور دارند؟ - 26

پهپاد مهاجر ۴ (جلو)

این پهپاد می‌تواند با سرعت ۲۰۰ کیلومتر بر ساعت حرکت کرده و سقف پروازی آن ۱۵۰۰۰ پا است. پهپاد مهاجر ۴ نیز در رزمایش الی بیت المقدس ۱ نیروی هوافضای سپاه مشارکت داشته است.

کدام پهپادهای سپاه در رزمایش الی بیت المقدس ۱ حضور دارند؟ - 29

سمت چپ تصویر، پهپاد مهاجر ۴ را به رنگ آبی مشاهده می‌کنید

۴- شاهد (۱۲۵ یا ۱۲۱)

این دو پهپاد (شاهد ۱۲۵ و شاهد ۱۲۱) اولین بار در جریان بازدید فرمانده معظم کل قوا از نمایشگاه دستاوردها و توانمندی‌های نیروی هوافضای سپاه پاسداران (سال ۹۳) رونمایی شد و فقط یک عکس از آنها منتشر شد که نشان می‌داد شباهت زیادی به یکدیگر دارند.

حالا در تصاویر منتشره از رزمایش الی بیت‌المقدس سپاه، مشخصا انبوهی از این پهپادها (احتمالا شاهد ۱۲۱) حضور داشته و به اجرای عملیات بمباران می‌پردازد. طبق تصاویر منتشر شده، این پهپاد قادر به حمل ۲ فروند بمب سدید ۳۴۲ است که این دو بمب را در زیر بدنه با خود حمل می‌کند.

کدام پهپادهای سپاه در رزمایش الی بیت المقدس ۱ حضور دارند؟ - 34کدام پهپادهای سپاه در رزمایش الی بیت المقدس ۱ حضور دارند؟ - 35

۵- پهپاد مشابه MQ-۱‌

سپاه پاسداران در نمایشگاه پهپادی خودش که با حضور دریابان شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی افتتاح شد، رسما یک فروند پهپاد غنیمتی MQ-۱ را رونمایی کرد و حالا در رزمایش الی بیت المقدس، نسخه ایرانی این پهپاد را عملیاتی کرده است.

تا لحظه انتشار این گزارش، از این پهپاد جدید سپاه هیچ تصویر و اطلاعاتی منتشر نشده است.

کدام پهپادهای سپاه در رزمایش الی بیت المقدس ۱ حضور دارند؟ - 39کدام پهپادهای سپاه در رزمایش الی بیت المقدس ۱ حضور دارند؟ - 40

راست: پهپاد MQ-۱ غنیمتی سپاه/ چپ: شاهد ۱۲۹

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با پهپاد (هواپیمای بدون سرنشین)، سپاه پاسداران و نیروهای مسلح از تلگرام

🔶 سرخط مهم‌ترین خبرهای صبح یکشنبه ۱۲ اسفند

🔻 جانشین اطلاعات ستاد کل نیروهای مسلح به پاکستان هشدار داد، در صورتی که این کشور اقدامی علیه «تروریست‌ها» نکند ایران وارد عمل خواهد شد. به گزارش تسنیم، مجید میراحمدی گفت، بعد از حمله به نیروهای سپاه پاسداران در زاهدان و هشدار سپاه و نیروهای مسلح به پاکستان «دولت پاکستان یا باید وارد عمل شود و تروریست‌ها را از کشور خود خارج کند و یا این که جمهوری اسلامی ایران برای دفاع از امنیت خود این حق را دارد در هر کجا که لازم باشد نسبت به آن‌ها اقدام کند.»

🔻برنی سندرز، سناتور برجسته دموکرات آمریکایی رسما وارد رقابت انتخاباتی با دونالد ترامپ‌، رئیس‌جمهوری کنونی آمریکا شد. به گزارش «ای‌بی‌سی‌نیوز»، سندرز با برگزاری نخستین همایش انتخاباتی خود در بروکلین نیویورک ترامپ را «خطرناک‌ترین رئیس‌جمهور تاریخ معاصر آمریکا» خواند و گفت، او می‌خواهد «ما را از هم جدا کند.»

🔻 پیکر دو مرزبان دیگر شهرستان میرجاوه که گرفتار سیلاب شده بودند نیز کشف شد. پیش از این محمدهادی مرعشی، معاون امنیتی انتظامی استاندار سیستان و بلوچستان در گفت‌وگو با ایرنا از کشف پیکر یکی از سه مرزبان برجک شماره دو پاسگاه ۹۳ هنگ مرزی میرجاوه خبر داده بود. این سه مرزبان در پی جاری شدن سیلاب در برجک دو این پاسگاه ناپدید شده بودند.


🔶 کشف و شناسایی پنج تن از نیروهای کشته‌شده سپاه پاسداران در سوریه

سپاه پاسداران ایران اعلام کرد که پنج تن از نیروهای کشته‌شده‌اش در سوریه «کشف» و هویت آنان پس از انجام آزمایش‌های دی‌ان‌ای شناسایی شده است. طبق همین گزارش، این افراد «حین ماموریت مستشاری» در سوریه کشته شده‌اند.

📌 گزارش را در اینجا بخوانید:

https: //t. me/iv?url=https: //p. dw. com/p/۳EByR&rhash=eda۹۶f۳۶fc۸۰e۰


🔻ممنوعیت قانونی دخالت بسیج و نیروهای مسلح در انتخابات

🔹لایحه جامع انتخابات سعی کرده است به مناقشه همیشگی بر سر دخالت نیروهای مسلح در انتخابات پایان دهد. در صورت تصویب نهایی این لایحه، بسیج و نیروهای مسلح از هرگونه دخالت در امور اجرایی و نظارت منع شده‌اند/ایرنا

جزییات بیشتر:


تصویری از اعطای نشان ذوالفقار به سردار سرلشکر سلیمانی-فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی- توسط رهبر انقلاب. ۹۷/۱۲/۱۹


📸 تصویری از اعطای نشان ذوالفقار به سردار سرلشکر سلیمانی-فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی- توسط فرمانده کل قوا. ۹۷/۱۲/۱۹


🔵🔶 مهلت بهره‌مندی از کسر خدمت‌های جدید سربازی در سال ۹۷ هم وجود دارد

🔘 سردار کمالی رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد کل نیروهای مسلح اعلام کرد که مهلت استفاده از کسر خدمت‌های ایثارگری در سال آینده نیز وجود دارد و نیازی به مراجعه به نیروهای مسلح تا پایان امسال نیست. کسر خدمت افراد دارای ۲۸ و ۲۹ ماه سابقه رزمندگی، آزادگی و ۲۸ و ۲۹ درصد ایثارگری تا سقف ۲۰ هزار نفر در سال ۹۷ نیز به قوت خود باقی است و متقاضیان می‌توانند در سال آینده برای بهره‌مندی از این کسر خدمت به نیروهای مسلح مراجعه کنند.

🔘 در سه ماهه نخست سال ۹۷، درباره شرایط بهره‌مندی افراد دارای ۲۶ و ۲۷ ماه سابقه رزمندگی و آزادگی و ۲۶ و ۲۷ درصد ایثارگری از کسر خدمت‌های جدید اطلاع‌رسانی خواهد شد، اما در حال‌ حاضر نیازی به مراجعه این افراد وجود نداشته و تنها افرادی که دارای ۲۸ و ۲۹ ماه آزادگی و رزمندگی و ۲۸ و ۲۹ درصد ایثارگری هستند به نیروهای مسلح مراجعه کنند.

🌐 @bpo۱۰


در ادامه بخوانید

مصوبات امروز نمایندگان مجلس

صدا و سیماصدا و سیما18 ساعت قبل
نمایندگان مجلس با کلیات طرح تشدید مجازات اسیدپاشی و حمایت از بزه‌دیدگان ناشی از آن موافقت کردندبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ نمایندگان مجلس با کلیات طرح تشدید مجازات اسیدپاشی و حمایت از بزه‌دیدگان ناشی از آن موافقت کردند

فیلم/ حاشیه‌های مراسم ترحیم بهنام صفوی

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز23 ساعت قبل
پارس نیوزپارس نیوز19 ساعت قبل

فیلم | مسابقات جهانی ریش‌ و سبیل

همشهریهمشهری15 ساعت قبل
صدها مرد از سراسر جهان امسال به شهر آنتورپ در بلژیک آمدند تا در مسابقات جهانی ریش و سبیل ۲۰۱۹ شرکت کنند. این مسابقات در سه رده سبیل، ریش کامل و ریش تکه‌ای برگزار شد. شرکت‌کنندگان انواع و اقسام ریش و سبیل‌ها را به نمایش گذاشتند که در فیلم برخی از آنها را می‌بینید.
عصر ایرانعصر ایران20 ساعت قبل
آنها دیده‌اند وقی پدر پولدارشان وارد جایی می‌شود، همه به او احترام می‌گذارند و تا کمر برایش خم می‌شوند. آنها می‌بینند بسیاری از آنهایی که به سراغ علم رفتند، هشت‌شان گرو نه‌شان است و آنهایی که به دنبال ثروت رفتند نان‌شان در روغن است. او وقتی پشت پورشه می‌شنید، تصور می‌کند همه شهر نوکر او هستند و باید در برابرش خم و راست شوند. آنها می‌بینند بسیاری از آنهایی که به سراغ علم رفتند، هشت‌شان گرو نه‌شان است و آنهایی که به دنبال ثروت رفتند نان‌شان در روغن است. از جوان‌هایی که شغل‌شان تفریح کردن با پول پدر است.
صدا و سیماصدا و سیما14 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ علی نجفی خوشرودی در خصوص بررسی سند امنیت ملی آمریکا، در جلسه عصر امروز این کمیسیون گفت: بررسی این سند پیام روشنی دارد که ایران درباره همه روند‌های امنیتی در سطح منطقه و منافع و امنیت ملی خود بسیار حساس است. وی در توضیح جلسه عصر امروز کمیسیون امنیت ملی با موضوع بررسی سند امنیت ملی آمریکا در سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ افزود: این دستور امروز دومین دستور کار اعضای کمیسیون بود که از سوی یکی از مشاوران کمیسیون امنیت ملی این سند بررسی و در جلسه امروز ارائه شد. نجفی خوشرودی افزود: با توجه به تأثیرات نگاه امنیتی امریکا به مناطق پیرامونی جمهوری اسلامی ایران به خود و نوع روابط ایران و امریکا، بررسی دقیق‌تر این سند برای ما و همه اعضای کمیسیون اهمیت بسزایی داشت. سخنگوی کمیسیون امنیت ملی گفت: در این جلسه نمایندگانی از ستاد کل نیرو‌های مسلح، وزارت دفاع و مرکز پژوهش‌های مجلس حضور داشتند و هم آن‌ها و هم اعضای کمیسیون، نظرات خود را ارائه کردند. نجفی خوشرودی افزود: بررسی سند امنیت ملی امریکا، پیام روشنی دارد و آن اینکه جمهوری اسلامی ایران ازجمله مجلس شورای اسلامی، نسبت به همه روند‌های امنیتی در سطح منطقه و منافع و امنیت ملی خود بسیار حساس است و به صورت جدی این روند‌ها را دنبال می‌کند تا در شرایط لزوم تصمیمات مقتضی را اتخاذ کند.

نظرها

اخبار بیشتر