1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایرنا
  4. اقتصادی
رنو در آستانه بازگشت به ایران

رنو در آستانه بازگشت به ایران

ایرناخبرگزاری ایرنا |
تهران - ایرنا - در پی مذاکرات و رایزنی‌های صورت گرفته و با توجه به میزان سرمایه‌گذاری رنو در ایران، این نوید را خواهیم داد که این شرکت خودروسازی دوباره به ایران باز خواهد گشت، این جمله ای بود که بتازگی معاون وزیر صنعت در کرمان اعلام کرد.

به گزارش خبرنگار گروه اقتصادی ایرنا، فرشاد مقیمی این موضوع را نیز گفت که برای بازگشت رنو، این شرکت فرانسوی مکانیزمی در نظر گرفته شده تا تولید این نوع خودرو دوباره از سر گرفته شود.

به نظر می‌رسد همکاری ۴۲ ساله رنو با خودروسازان داخلی و سرمایه گذاری این شرکت فرانسوی باعث شد تا رنو حاضر نشود به راحتی بازار خودرو ایران را از دست بدهد.

با خروج یک طرفه دولتمردان آمریکا از توافق هسته‌ای برجام و اعمال تحریم‌های ظالمانه، رئیس جمهوری آمریکا به شرکت‌های خارجی فعال در ایران هشدار داد در صورت ادامه همکاری‌های خود با شرکت‌های ایرانی مجازات‌های اقتصادی در انتظار آنها است و این سبب شد برخی شرکت‌ها از جمله رنو ناچار به ترک ایران شوند.

درحالی خودروسازی رنو مرداد ماه امسال فعالیت‌های خود را در ایران به حالت تعلیق در آورد که سرمایه گذاری‌های زیادی برای تولید خودرو مشترک با خودروسازان ایرانی پیش بینی کرده بود اما فشارهای آمریکا این شرکت را وادار کرد تا از ترک ایران سخن بگوید.

همزمان با خروج شرکت‌های پژو و سیتروئن از ایران، کارلوس‌گون مدیرعامل رنو در مجمع سالیانه این شرکت درباره برنامه‌ رنو در ایران در شرایط خروج آمریکا از برجام اعلام کرده بود که «ما ایران را ترک نخواهیم کرد حتی اگر مجبور به کاهش فعالیت‌های خود شویم».

حال پس از ۸ ماه توقف همکاری‌های شرکت رنو با خودروسازان ایران معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت از بازگشت کارخانه به ایران خبر می‌دهد.

مقیمی با اشاره به سرمایه ‌گذاری یک میلیارد دلاری شرکت رنو در ایران اظهار کرد: در پی مذاکرات و رایزنی‌های صورت گرفته و همچنین با توجه به میزان سرمایه‌گذاری رنو در ایران، این نوید را خواهیم داد که این شرکت خودروساز دوباره به ایران باز خواهد گشت.

به گزارش ایرنا، با وجود تهدیدهای آمریکا، رنو برای بازگشت به بازار ایران چراغ سبز نشان داده تا بار دیگر در تولید خودروهای مشترک با شرکت‌های ایرانی همکاری‌های خود را آغاز کند.

سخنان اخیر مدیرعامل رنو در نشست سالیانه سهامداران این شرکت در خرداد ماه سال جاری نیز تاکیدی بر ادامه فعالیت این شرکت خودروسازی فرانسه در ایران بود که اعلام کرد حتی اگر ناچار به کاهش شدید حجم تولید باشیم، آن‌ را در ایران رها نخواهیم کرد زیرا حفظ فعالیت در بازار ایران برای ما یک مزیت خواهد بود.

در سایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران

پس از توافق هسته‌ای در قرارداد جدید همکاری مشترک ایران و خودروسازی رنو که در سال ۹۶ منعقد شد قرار بود ایران به بزرگترین تولید کننده خودروهای رنو تبدیل شود.

براساس این قرارداد، شرکت رنو در فاز نخست حدود ۶۶۰ میلیون یورو سرمایه گذاری کرد و مقرر بود نخستین تولید مشترک بین خودروسازان ایرانی و شرکت رنو اواخر سال ۹۷ وارد بازار شود.

طبق این قرارداد یک شرکت خودروسازی جدید با ترکیب سهام ۴۰ درصد متعلق به ایران (۲۰ درصد ایدرو و ۲۰ درصد یک هلدینگ خصوصی ایرانی) و ۶۰ درصد متعلق به رنو تاسیس شد و مقرر بود طی دو مرحله در فاز نخست، ۱۵۰ هزار دستگاه خودرو و در فاز دوم هم ۱۵۰ هزار دستگاه رنو داستر جدید و رنو سیمبل جدید در ایران تولید شود.

طبق برنامه قرار بود فاز دوم این قرارداد نیز از سال ۲۰۱۹ آغاز شود که رنو مجبور به ترک ایران شد اما این شرکت در آستانه بازگشت به بازار ایران است تا باردیگر همکاری‌های خود را خودروسازان ایرانی آغاز کند.

پیشتر برنامه شرکت خودروسازی رنو در ایران افزایش سرمایه گذاری‌ها در ایران به منظور تولید خودروهای مشترک بود تا ایران به عنوان یکی از مراکز مهم تولید و صادرات انواع خودرو و قطعه سازی شرکت رنو در منطقه تبدیل شود.

با بازگشت مجدد رنو به بازار ایران و تداوم همکاری‌های مشترک با خودروسازان داخلی می‌توان امیدوار بود که ایران به یکی از بزرگترین مراکز تولید خودرهای جدید در غرب آسیاب تبدیل شود تا با انتقال تکنولوژی و دانش روز و رفع مشکلات و چالش‌های این حوزه بزرگ صنعتی کشور بار دیگر کسب و کار را در این بخش رونق پیدا کند.

اقتصام**۱۱۰۸**۱۶۰۱**

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با اقتصاد، بازگشت رنو، شرکت فرانسوی و سرمایه گذاری از تلگرام

✅ توضیحات تکمیلی بیمه کوثر در خصوص خرید سهام سرمایه گذاری غدیر

به گزارش کدال نگر بورس ٢۴، شرکت بیمه کوثر در خصوص جزئیات خرید سهام شرکت سرمایه گذاری غدیر توضیحاتی ارائه نمود.

🔗 ادامه مطلب …


✅ بیمه کوثر سهام سرمایه گذاری غدیر را خرید

به گزارش کدال نگر بورس ٢۴، شرکت بیمه کوثر از خرید ٣ درصد از سهام شرکت سرمایه گذاری غدیر خبر داد.

🔗 ادامه مطلب …


✅ تقسیم سود خوب در مجمع سرمایه گذاری سپه

مجمع شرکت سرمایه گذاری سپه امروز برگزار شد و سود خوبی بین سهامداران تقسیم کرد.

🔗 ادامه مطلب …


✅ سرمایه گذاری توسعه گوهران امید سهام ایران کیش را فروخت

به گزارش کدال نگر بورس ٢۴، شرکت سرمایه گذاری توسعه گوهران امید از فروش ٨ درصد از سهام شرکت کارت اعتباری ایران کیش خبر داد.


✅ مجمع پرچالش سرمایه گذاری غدیر

مجمع شرکت سرمایه گذاری غدیر با اعتراضات سهامداران این شرکت همراه بود.


🔻 بازگشت «رنو» به ایران

🔹معاون وزیر صنعت از بازگشت کارخانه رنو به ایران و آغاز تولید خبر داد و گفت: احتمالا هفته آینده بدهی خودروسازان به قطعه‌سازان به طور کامل پرداخت شود. / ایسنا

#اقتصادی


در ادامه بخوانید

انتخابانتخاب21 ساعت قبل
دلار ظرف ٢٤ ساعت اخیر، ٥٠٠ تومان کاهش یافت و در مرز ورود به کانال ١٣ هزار تومان قرار گرفت. به گزارش «انتخاب»، دلار که روز گذشته ۱۴۶۵۰ تومان معامله می‌شد، در معاملات صبح امروز بازار ارز تا ۱۴۱۵۰ تومان نیز کاهش یافت و در آستانه بازگشت به کانال ۱۳ هزار تومانی قرار گرفت. قیمت دلار که تحت تاثیر مسائل سیاسی به کانال ۱۵ هزار تومان نیز وارد شده بود، از هفته گذشته به صورت تدریجی کاهش یافت، اما بیشترین کاهش تاکنون مربوط به روز جاری بوده که ۵۰۰ تومان از قیمت دلار کم شد. گفتنی است قیمت خرید دلار در بازار امروز ارز ۴۰۵۰ تومان است.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین21 ساعت قبل
خبرگزاری میزان- مدیر کل دفتر اموراکتشافات وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: در سال ۹۷ تعداد ۵۷ فقره پهنه اکتشافی جمعا به مساحت ۲۸۲ هزارو ۴۶۳ کیلومترمربع آزادسازی گردیده است. مدیر کل دفتر اموراکتشافات وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به صدور ۵۵۳ فقره گواهی کشف صادر شده در سال ۹۷ افزود: تعداد درخواست‌های صدور پروانه اکتشاف در سال گذشته ۴۲ هزارو ۴۵۹ فقره و تعداد پروانه اکتشاف صادر شده ۱۰۳۲ فقره بوده است. وی افزود: در این مدت همچنین محدوده‌های شن و ماسه به تعداد ۱۰ هزار فقره ساماندهی شد که در سه استان تکمیل نشده و تا نیمه سال جاری به اتمام می‌رسد. کشاورز در ادامه آمار تسهیلات اکتشافی درسال گذشته را ۱۴ فقره تسهیلات با مبلغ مجموع ۱۶٫۲ میلیارد ریال اعلام کرد. وی افزود: آمار کمیسیون گواهی کشف نشان می‌دهد که در سال ۹۷ تعداد ۱۵ فقره گزارش پایان عملیات اکتشاف با ذخیره مجموع ۱۹۶ میلیون تن مورد تأیید قرار گرفته است.
مهرمهر8 ساعت قبل
وی در بخش دیگری عملکرد پتروشیمی را خوب ارزیابی کرد و گفت: صنعت پتروشیمی تعامل خوبی با بانک مرکزی انجام می‌دهند. مدیر اداره صادرات بانک مرکزی افزود: عمده واردات به کشور توسط بانک مرکزی رصد می‌شود. وی به چگونگی سرمایه گذاری ارزی در بانک مرکزی اشاره کرد و گفت: عملکرد صادرکنندگان به ۱۹ میلیارد دلار رسیده است. مدیر اداره صادرات بانک مرکزی درباره بازار متشکل ارزی و کنترل نرخ ارز گفت: کارگزاران این بازار صرافی‌ها هستند. او افزود: نگاه بانک مرکزی به بازار متشکل ارزی شبیه نگاه به یک بانک است که زیر نظر بانک مرکزی اقدام به تجارت و تعاملات اقتصادی می‌کند.
افتصادنیوزافتصادنیوز17 ساعت قبل
وی با اشاره به روند فزاینده مرگ ناشی از فشار خون بالا در ایران اضافه کرد: در ایران ۹۷ هزار نفر در سال ۲۰۱۷ بر اثر بیمارهای مرتبط با فشار خون بالا جان خود را از دست داده‌اند. دکتر دهقانی، شیوع فشار خون بالا در جمعیت بالای ۳۰سال استان خراسان جنوبی براساس گزارش سامانه سیب در سال ۱۳۹۷ را حدود ۲۰٫۷ درصد و کمتر از شیوع کشوری با رقم ۲۱٫۶ درصد اعلام کرد. وی در ادامه ضمن اشاره به درصد شاخص‌های مرتبط با بیماری فشارخون، با بیان اینکه مصرف نمک در استان خراسان جنوبی زنگ خطر ما برای فشار خون بالا است، گفت: متاسفانه بالاترین میزان مصرف نمک در کشور مربوط به استان خراسان جنوبی است. رییس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند افزود: میانگین مصرف نمک در کشور ۹٫۵۴ گرم در روز است که این میزان در خراسان جنوبی ۱۰٫۷۹ گرم می‌باشد. دکتر دهقانی با اشاره به اهداف کاربردی کمپین ملی کنترل فشار خون گفت: کاهش وقوع مرگ و حوادث قلبی - عروقی زودرس ناشی از فشار خون بالا و کاهش هزینه‌های ناشی از فشار خون بالا در بخش سلامت از این اهداف است.

مشکلات تولید و صادرات فرش

صدا و سیماصدا و سیما40 دقیقه قبل
ایران جزء ۵ کشور برتر صادرکننده فرش دستباف است، اما این روز‌ها با چالش‌های زیادی در داخل و خارج کشور دست و پنجه نرم می‌کندبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ ایران جز ۵ کشور برتر صادرکننده فرش دستباف است، اما این روز‌ها با چالش‌های زیادی از جمله تهیه مواد اولیه، تولید، تحریم و تغییر سلیقه مصرف کنندگان در بازار جهانی روبروست. برای کاهش فشار تحریم بر هنر صنعت فرش دستباف نیاز بیشتری به همدلی و همفکری بخش خصوصی و حمایت دولت است.

نظرها

اخبار بیشتر