1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایرنا
  4. اقتصادی
رنو در آستانه بازگشت به ایران

رنو در آستانه بازگشت به ایران

خبرگزاری ایرنا |
تهران - ایرنا - در پی مذاکرات و رایزنی‌های صورت گرفته و با توجه به میزان سرمایه‌گذاری رنو در ایران، این نوید را خواهیم داد که این شرکت خودروسازی دوباره به ایران باز خواهد گشت، این جمله ای بود که بتازگی معاون وزیر صنعت در کرمان اعلام کرد.

به گزارش خبرنگار گروه اقتصادی ایرنا، فرشاد مقیمی این موضوع را نیز گفت که برای بازگشت رنو، این شرکت فرانسوی مکانیزمی در نظر گرفته شده تا تولید این نوع خودرو دوباره از سر گرفته شود.

به نظر می‌رسد همکاری ۴۲ ساله رنو با خودروسازان داخلی و سرمایه گذاری این شرکت فرانسوی باعث شد تا رنو حاضر نشود به راحتی بازار خودرو ایران را از دست بدهد.

با خروج یک طرفه دولتمردان آمریکا از توافق هسته‌ای برجام و اعمال تحریم‌های ظالمانه، رئیس جمهوری آمریکا به شرکت‌های خارجی فعال در ایران هشدار داد در صورت ادامه همکاری‌های خود با شرکت‌های ایرانی مجازات‌های اقتصادی در انتظار آنها است و این سبب شد برخی شرکت‌ها از جمله رنو ناچار به ترک ایران شوند.

درحالی خودروسازی رنو مرداد ماه امسال فعالیت‌های خود را در ایران به حالت تعلیق در آورد که سرمایه گذاری‌های زیادی برای تولید خودرو مشترک با خودروسازان ایرانی پیش بینی کرده بود اما فشارهای آمریکا این شرکت را وادار کرد تا از ترک ایران سخن بگوید.

همزمان با خروج شرکت‌های پژو و سیتروئن از ایران، کارلوس‌گون مدیرعامل رنو در مجمع سالیانه این شرکت درباره برنامه‌ رنو در ایران در شرایط خروج آمریکا از برجام اعلام کرده بود که «ما ایران را ترک نخواهیم کرد حتی اگر مجبور به کاهش فعالیت‌های خود شویم».

حال پس از ۸ ماه توقف همکاری‌های شرکت رنو با خودروسازان ایران معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت از بازگشت کارخانه به ایران خبر می‌دهد.

مقیمی با اشاره به سرمایه ‌گذاری یک میلیارد دلاری شرکت رنو در ایران اظهار کرد: در پی مذاکرات و رایزنی‌های صورت گرفته و همچنین با توجه به میزان سرمایه‌گذاری رنو در ایران، این نوید را خواهیم داد که این شرکت خودروساز دوباره به ایران باز خواهد گشت.

به گزارش ایرنا، با وجود تهدیدهای آمریکا، رنو برای بازگشت به بازار ایران چراغ سبز نشان داده تا بار دیگر در تولید خودروهای مشترک با شرکت‌های ایرانی همکاری‌های خود را آغاز کند.

سخنان اخیر مدیرعامل رنو در نشست سالیانه سهامداران این شرکت در خرداد ماه سال جاری نیز تاکیدی بر ادامه فعالیت این شرکت خودروسازی فرانسه در ایران بود که اعلام کرد حتی اگر ناچار به کاهش شدید حجم تولید باشیم، آن‌ را در ایران رها نخواهیم کرد زیرا حفظ فعالیت در بازار ایران برای ما یک مزیت خواهد بود.

در سایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران

پس از توافق هسته‌ای در قرارداد جدید همکاری مشترک ایران و خودروسازی رنو که در سال ۹۶ منعقد شد قرار بود ایران به بزرگترین تولید کننده خودروهای رنو تبدیل شود.

براساس این قرارداد، شرکت رنو در فاز نخست حدود ۶۶۰ میلیون یورو سرمایه گذاری کرد و مقرر بود نخستین تولید مشترک بین خودروسازان ایرانی و شرکت رنو اواخر سال ۹۷ وارد بازار شود.

طبق این قرارداد یک شرکت خودروسازی جدید با ترکیب سهام ۴۰ درصد متعلق به ایران (۲۰ درصد ایدرو و ۲۰ درصد یک هلدینگ خصوصی ایرانی) و ۶۰ درصد متعلق به رنو تاسیس شد و مقرر بود طی دو مرحله در فاز نخست، ۱۵۰ هزار دستگاه خودرو و در فاز دوم هم ۱۵۰ هزار دستگاه رنو داستر جدید و رنو سیمبل جدید در ایران تولید شود.

طبق برنامه قرار بود فاز دوم این قرارداد نیز از سال ۲۰۱۹ آغاز شود که رنو مجبور به ترک ایران شد اما این شرکت در آستانه بازگشت به بازار ایران است تا باردیگر همکاری‌های خود را خودروسازان ایرانی آغاز کند.

پیشتر برنامه شرکت خودروسازی رنو در ایران افزایش سرمایه گذاری‌ها در ایران به منظور تولید خودروهای مشترک بود تا ایران به عنوان یکی از مراکز مهم تولید و صادرات انواع خودرو و قطعه سازی شرکت رنو در منطقه تبدیل شود.

با بازگشت مجدد رنو به بازار ایران و تداوم همکاری‌های مشترک با خودروسازان داخلی می‌توان امیدوار بود که ایران به یکی از بزرگترین مراکز تولید خودرهای جدید در غرب آسیاب تبدیل شود تا با انتقال تکنولوژی و دانش روز و رفع مشکلات و چالش‌های این حوزه بزرگ صنعتی کشور بار دیگر کسب و کار را در این بخش رونق پیدا کند.

اقتصام**۱۱۰۸**۱۶۰۱**

خواندن خبر در سایت منبع


خبرهای مرتبط با اقتصاد، بازگشت رنو، شرکت فرانسوی و سرمایه گذاری از تلگرام

🔻 بازگشت «رنو» به ایران

🔹معاون وزیر صنعت از بازگشت کارخانه رنو به ایران و آغاز تولید خبر داد و گفت: احتمالا هفته آینده بدهی خودروسازان به قطعه‌سازان به طور کامل پرداخت شود. / ایسنا

#اقتصادی


✅ مجمع پرچالش سرمایه گذاری غدیر

مجمع شرکت سرمایه گذاری غدیر با اعتراضات سهامداران این شرکت همراه بود.


✅ سرمایه گذاری توسعه گوهران امید سهام ایران کیش را فروخت

به گزارش کدال نگر بورس ٢۴، شرکت سرمایه گذاری توسعه گوهران امید از فروش ٨ درصد از سهام شرکت کارت اعتباری ایران کیش خبر داد.


✅ تقسیم سود خوب در مجمع سرمایه گذاری سپه

مجمع شرکت سرمایه گذاری سپه امروز برگزار شد و سود خوبی بین سهامداران تقسیم کرد.

🔗 ادامه مطلب …


✅ توضیحات تکمیلی بیمه کوثر در خصوص خرید سهام سرمایه گذاری غدیر

به گزارش کدال نگر بورس ٢۴، شرکت بیمه کوثر در خصوص جزئیات خرید سهام شرکت سرمایه گذاری غدیر توضیحاتی ارائه نمود.

🔗 ادامه مطلب …


✅ بیمه کوثر سهام سرمایه گذاری غدیر را خرید

به گزارش کدال نگر بورس ٢۴، شرکت بیمه کوثر از خرید ٣ درصد از سهام شرکت سرمایه گذاری غدیر خبر داد.

🔗 ادامه مطلب …


نظرها

در ادامه بخوانید

فیلم از شهادت دو مامور نیروی انتظامی توسط شوهر عصبانی

افتصادنیوزافتصادنیوز19 ساعت قبل
افکارنیوزافکارنیوز1 روز قبل
مهاجم نیجریه‌ای آبی پوشان عکس هایی را از خودروی خود در صفحه اجتماعی اش انتشار داده است. منشا برای حضور در تمرینات استقلالی‌ها به زودی راهی تهران می‌شود و گفته می‌شود او به همراه خانواده خود به ایران می‌آید و خانواده او مهمان دربی ۸۹ نیز خواهند بود.
همشهریهمشهری13 ساعت قبل
چمدان نوشت: حرمت اله رفیعی در مورد وضعیت‌ آژانس‌های مسافرتی در سال ۹۷ گفت: شاید هیچ سالی را نداشتیم که وضعیت آژانس‌های مسافرتی در آن، مانند سال ۹۷ بد باشد. وی ادامه داد: عوامل مختلفی در به وجود آمدن این وضعیت نقش داشتند که از جمله می‌توان به شرایط بد اقتصادی برای مردم اشاره کرد که سبب می‌شود سفر گزینه آخر انتخاب مردم باشد. رفیعی نوسانات ارزی را از دیگر مشکلات آژانس‌های مسافرتی دانست و افزود: متاسفانه شاهد بودیم که افرادی خارج از صنف تصمیمات غیرکارشناسی برای ارز در حوزه سفر گرفتند. رفیعی تاکید کرد: تورهای خروجی ما کاهش بسیار چشمگیری داشته‌است و می‌توانیم بگوییم نسبت به سال گذشته ۳۵ تا ۴۰ درصد از تورهای خارجی کم شده‌اند. کاش حداقل از نزدیک‌ترین نقاط به مرز در دو کشور پروازهایی برای مردم در نظر می‌گرفتند تا هم مردم هزینه کمتری می‌پرداختند و هم ازدحام شلوغی در مرزهای زمینی کاهش پیدا می‌کرد.
عصر ایرانعصر ایران11 ساعت قبل
تورم دورقمی، افزایش نرخ بیکاری، رکود اقتصادی و کاهش درآمدهای نفتی، چهار پیش‌بینی مراکز بین‌المللی از اقتصاد ایران در سال آینده هستند. تورم دورقمی، افزایش نرخ بیکاری، رکود اقتصادی و کاهش درآمدهای نفتی، چهار پیش‌بینی مراکز بین‌المللی از اقتصاد ایران در سال آینده هستند. به‌عنوان مثال، سازمان ملل در گزارش وضعیت و چشم‌انداز اقتصاد ۲۰۱۹، تورم ۳۴٫۹ درصدی را برای ایران پیش‌بینی کرده است. رشد اقتصادیپیش‌بینی بانک جهانی از رشد اقتصادی ایران در سال آینده منفی است. درآمدهای نفتیاکونومیست در تحلیلی که از صنایع در سال ۲۰۱۹ ارائه داده، تحریم‌های ایران را به‌عنوان یکی از ریسک‌های پیش روی صنایع در سال آینده معرفی کرده است.
تابناکتابناک1 روز قبل
/رویترزچه بلایی سر سهام بوئینگ آمد؟ ممنوعیت گسترده پرواز هواپیماهای بوئینگ در سطح جهان باعث ریزش شدید ارزش سهام این غول آمریکایی شده است. به عقیده تحلیل گران بازار، کاهش شدید ارزش سهام این شرکت نشان دهنده احتمال کاهش فروش این شرکت در آینده است. ۹۷ درصد از درآمدهای مالیاتی سال ۹۷ وصول شدمعاون سازمان امور مالیاتی با اشاره به وضعیت وصول درآمدهای مالیاتی در سال ۹۷ اظهارداشت: طبق قانون بودجه سال ۹۷ رقم مصوب بالغ بر ۱۱۲ هزار ۸۰۰ میلیارد تومان است که از این میزان با تلاش و کوشش همکاران سازمان مالیاتی و همراهی مودیان حدود ۹۷ درصد این درآمدها وصول شد. وی افزود: ‌ تا تاریخ ۲۹ اسفند سال ۹۷ بالغ بر ۱۰۹ هزار ۱۰۰ میلیارد تومان از درآمدهای مالیاتی مصوب قانون بودجه وصول شده است. بهای معاملات این بازار روز گذشته تا مرز ۱۳۲۰٫۲۲ دلار صعود کرده بود اما نهایتا با ۰٫۲ درصد کاهش بسته شد.
الفالف9 ساعت قبل
بر اساس آمار بانک مرکزی، سال ۹۷ از لحاظ ارزش برابری حداقل حقوق کارگران نسبت به نرخ دلار در بازار آزاد، بدترین سال برای کارگران بود. رقم ۸۶ دلاری حداقل حقوق کارگران در سال ۹۷ پایین‌ترین رقم از سال ۱۳۸۰ بدین سو بوده است. بر اساس آمار بانک مرکزی از سال ۱۳۵۷ تاکنون بهترین سال حقوق کارگران سال ۱۳۸۹ بود به طوری که حداقل حقوق کارگران معادل ۲۸۶ دلار بوده است. نکته مهم دیگر آنکه از لحاظ تغییرات ارزش دلاری حقوق کارگران، سال ۹۷ بدترین سال برای کارگران از ابتدای انقلاب اسلامی تاکنون بوده است. در سال ۱۳۹۷ ارزش دلاری حداقل حقوق کارگران نسبت به سال ۱۳۹۶ حدود ۶۳ درصد کاهش پیدا کرد که بیشترین سقوط از سال ۱۳۵۷ به بعد بوده است.

اخبار بیشتر