1. خبری
  2. همه خبرها
  3. الف
  4. اقتصادی
جدال دیپلماتیک برای تشدید تحریم‌های نفتی علیه ایران/ آزوی محالی که ترامپ دارد

جدال دیپلماتیک برای تشدید تحریم‌های نفتی علیه ایران/ آزوی محالی که ترامپ دارد

خبرگزاری الف |
همزمان با نزدیک شدن به زمان تمدید معافیت کشورهای خریدار نفت از ایران، رویارویی دیپلماتیک واشنگتن با تهران افزایش یافته است.

به گزارش الف، دولت آمریکا با خروج از برجام در دو مرحله تحریم‌های تعلیق شده علیه ایران را برگرداند. در این راستا در ۱۴ آبان تحریم‌های نفت و گاز ایران البته با اعطای معافیت به هشت کشور برقرار شد و با گذشت شش ماه یعنی در ۱۴ اردیبهشت ماه سال آینده دوباره باید در این باره تصمیم گیری شود. اما فضای رسانه‌ای و جنگ تبلیغاتی دولت ترامپ علیه صادرات نفت ایران از چند روز قبل به آغاز شده است.

در این راستا در روزهای گذشته مقامات دولت آمریکا درباره آینده صادرات نفت ایران اظهارنظر کرده‌اند.

برایان هوک، مسئول گروه اقدام ایران در کنفرانس انرژی سراویک در تگزاس عنوان کرده تحریم‌ها موجب افت شدید صادرات نفت از سوی ایران شده، یک و نیم میلیون بشکه نفت ایران از بازارهای جهانی حذف شده که به معنای کاهش ده میلیارد دلاری درآمدهای ایران است.

استیو منوچین، وزیر خزانه داری تهدید کرده به کشورهایی که برای خرید نفت از ایران معافیت داده شده باید واردات نفت از ایران را متوقف نمایند.

یورونیوز نیز خبر داده مایک پمپئو قرار است بزودی با مدیران شرکت‌های مختلف نفتی دیدار و آنها را به حمایت از سیاست‌های نفتی آمریکا و انجام صادرات نفت به کشورهای آسیایی برای جایگزینی نفت ایران ترغیب نماید.

به این مسئله باید به گزافه گویی‌هایی نتانیاهو درباره برخورد با نفتکش‌های ایران نیز اشاره کرد که با پاسخ مقامات ایران از جمله وزیر دفاع مواجه شده است.

از سوی دیگر آمریکا مذاکرات و رایزنی‌های خود را با کشورهایی که از ایران نفت وارد می‌کنند آغاز کرده تا به یک جمع بندی تا اردیبهشت ماه دست پیدا کند. فعلا مقامات آمریکا مدعی اند که قرار است صادرات نفت ایران در اردیبهشت ماه به صفر برسد.

هند و کره جنوبی دو کشوری هستند که در روزهای اخیر عنوان شده مشغول مذاکره با وزارت خارجه آمریکا هستند. گفته می‌شود دهلی نو می‌تواند حدود ۳۰۰هزار بشکه و کره جنوبی حدود ۲۰۰هزار بشکه نفت از ایران وارد کنند.

بر اساس آمار انتشار یافته، میزان صادرات نفت ایران به شدت کاهش یافته و به زیر یک و نیم میلیون بشکه رسیده است.

محمدجواد ظریف چند وقت پیش گفته بود صادرات نفت ایران، کمتر از دور قبلی تحریم‌ها و پیش از توافق هسته‌ای شده است، اما اینکه آمریکا موفق شود در آینده‌ای نزدیک صادرات نفت ایران را به صفر برساند، تردید وجود دارد.

حسن روحانی قبل‌تر در سخنانی هشدارآمیز گفته بود: آمریکایی‌ها مدعی شده‌اند که می‌خواهند به طور کامل جلوی صادرت نفت ایران را بگیرند، آنها معنی این حرف را نمی‌فهمند، چرا که اصلا معنی ندارد که نفت ایران صادر نشود و آن وقت نفت منطقه صادر شود، اگر شما توانستید، این کار را بکنید تا نتیجه‌اش را ببینید.

بدون شک مطلوب دولت ترامپ تحقق این سناریو است، اما اگر این سناریوی بدبینانه را کنار بگذاریم می‌توان گفت دو سناریو دیگر وجود دارد. اول اینکه معافیت هشت کشور تمدید شود و یا اینکه برخی از این کشورها از لیست معافیت حذف شوند.

احتمالا در اردیبهشت ماه سناریوی دوم عملیاتی خواهد شد تا به نوعی فضای برای شش ماه بعد و فشار بیشتر فراهم باشد و هم اینکه حربه جنگ تبلیغاتی علیه ایران توسط دولت ترامپ ادامه پیدا کند. این گونه بازار نفت نیز دچار بی ثباتی نخواهد شد. به خصوص اینکه تحریم‌های نفتی جدید آمریکا علیه ونزوئلا هم اعمال شده است.

به گزارش الف، بعد از بازگشت تحریم‌های نفتی ایران، به هشت کشور چین، کره جنوبی، ژاپن، یونان، ایتالیا، تایوان، هند و عراق معافیت هایی داده شد.

این معافیت بدلیل حفظ ثبات قیمت در بازارهای جهانی، یافتن فروشندگان جدید و سازگاری نفت خریداری شده با پالایشگاه اتخاذ شده است. آن زمان به این کشورها از سوی آمریکا هشدار داده شده بود باید طی شش ماه میزان نفت وارداتی از ایران را به صفر برسانند.

این در حالی است که چند هفته قبل بیژن زنگنه به صراحت اعلام کرده بود علی رغم معافیت نفتی کشورهای یونان و ایتالیا، این دو کشور از خرید نفت ایران امتناع می‌کنند و توضیحی نیز درباره دلیل این اقدام خود ارائه نداده‌اند. وزیر خارجه نیز در سخنانی جداگانه تایید کرده بود کشورهای اروپایی از ایران نفت نمی‌خرند.

به مسئله تحریم‌های نفتی، باید به تحریم‌های مالی و بانکی و سخت بودن انتقال پول حاصل از فروش نفت نیز اشاره کرد.

حال باید دید دولت در مقابل سیاست‌های تهدیدآمیز آمریکا چه سیاست عینی و عملیاتی را اجرایی خواهد کرد. اما فعلا یک چیز مشخص شده که با تشدید تحریم‌ها و سخت‌تر شدن فروش نفت عملا اثرگذاری اینستکس نیز محدود و محدودتر خواهد شد به گونه‌ای که شاید بتوان گفت از حیز انتفاع کلا ساقط خواهد شد و دولت باید به فکر چاره‌ای دیگر باشد.

همچنین رویترز در پی ناکامی واشنگتن در به صفر رساندن صادرات نفت ایران به نقل از دو منبع مطلع نوشت: آمریکا در نظر دارد از ماه می‌ (اردیبهشت ماه) صادرات نفت ایران را حدود ۲۰درصد کاهش داده و به زیر یک میلیون بشکه در روز برساند.

بنابراین گزارش رویترز، آمریکا احتمالا معافیت‌های تحریمی برای اکثر کشورهایی که از ایران نفت خریداری می‌کنند از جمله چین و هند را در ازای پایبندی به کاهش واردات به زیر یک میلیون بشکه در روز تمدید خواهد کرد. و این در شرایط فعلی به معنای کاهش ۲۵۰ هزار بشکه در روز کمتر از میزان فعلی خواهد بود. در حال حاضر صادرات نفت ایران روزانه یک میلیون و ۲۵۰ هزار بشکه در روز است.

منابع رویترز همچنین گفته‌اند که هند، چین و ترکیه در حال حاضر به گفت‌وگوهای خود با دولت آمریکا برای تمدید معافیت‌های تحریمی ادامه می‌دهند و احتمالا واشنگتن معافیت‌های آنها را تمدید خواهد کرد، با این حال، آمریکا سخت در تلاش است تا متحدان خود نظیر ژاپن و کره جنوبی را متقاعد کند که واردات نفت از ایران را کاهش دهند.

براساس این گزارش باید گفت که امریکا اکنون در حال ایجاد فضای روانی- رسانه‌ای است تا بتواند اثر بخشی تحریم‌ها را بیشتر کند، زیرا ایالات متحده به دو دلیل فعلا نمی‌تواند میزان صادرات نفت ایران را صفر کند؛ نخست اینکه با حذف نفت ایران از بازارهای جهانی شاهد افزایش قیمت آن خواهیم شد و این مورد هدف آمریکا و خریداران نفت نیست، زیرا همچنان اثار رکود در اقتصاد جهان وجود دارد و دوم اینکه کشوری نمی‌تواند کمبود عرضه نفت (در صورت توقف صادرات نفت ایران) را جبران کند؛ اگر هم بتواند (مانند عربستان سعودی) برای کوتاه مدت خواهد بود.

کارشناسان پیش‌بینی کردند که اگر صادرات نفت ایران متوقف شود، قیمت این ماده سیاه افزایش زیادی خواهد داشت و موجب فشار کشورهای خریدار نفت ایران به آمریکا خواهد شد؛ بنابراین باید گفت این آرزوی آمریکا و ترامپ محقق نخواهد شد و رویایی بیش نیست، هر چند که مسئوالان کشورمان باید برای نجات اقتصاد ایران و وابستگی آن به نفت اقدام جدی انجام دهند و بتوانید سیاست‌های آمریکا را خنثی کنند.

خواندن خبر در سایت منبع


خبرهای مرتبط با آمریکا، ایران، تحریم نفتی ایران، دونالد ترامپ و معافیت از تحریم نفتی ایران از تلگرام

🗣 وزیر خزانه‌داری آمریکا:

🔸 معافیت‌های صادرشده درباره تحریم نفتی ایران موقتی است و همه کشورها باید فورا واردات نفت از ایران را متوقف کنند


🗣 وزیر خزانه‌داری آمریکا:

◀️ معافیت‌های صادرشده درباره تحریم نفتی ایران موقتی است و همه کشورها باید فورا واردات نفت از ایران را متوقف کنند


‌📝📝📝برنی سندرز؛ تنها شانس آمریکا برای شکست دونالد ترامپ؟

✍🏻یورونیوز فارسی

✅برنی سندرز، سناتور ۷۷ ساله ایالت ورمانت ایالات متحده آمریکا بار دیگر نامزدی خود برای انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ را اعلام کرده است. سندرز ابتدا باید از انتخابات مقدماتی حزب دموکرات بیشترین رای را بیاورد و بی شک پس از آن می‌تواند در مقابل دونالد ترامپ در این انتخابات رقابت کند.

✅در انتخابات سال ۲۰۱۶ میلادی که سندرز در مرحله مقدماتی میدان مبارزه را به هیلاری کلینتون واگذار کرد، تمامی موسسات نظرسنجی پیش بینی کردند که او تنها شانس پیروزی در برابر دونالد ترامپ بوده است. تحلیلگران سیاست‌های آمریکا هم چنان بر این باورند که برنی سندرز، هرچند ۷۷ ساله، اما تنها بخت پیروزی دموکرات‌ها در مقابل دونالد ترامپ خواهد بود.

@US_REVIEW

https: //telegra. ph/٪D۹٪۸۱٪D۸٪B۱٪D۸٪AF٪D۸٪A۷٪DB٪۸C-٪D۸٪A۸٪D۹٪۸۷٪D۸٪AA٪D۸٪B۱--٪D۹٪۸۵٪D۸٪B۵٪D۸٪B۷٪D۹٪۸۱٪DB٪۸C-٪D۸٪AA٪D۸٪A۷٪D۸٪AC٪D۸٪B۲٪D۸٪A۷٪D۸٪AF٪D۹٪۸۷-۰۲-۲۴


نامه ژنرال‌ها و دیپلمات‌های آمریکایی به ترامپ درباره ایران

🔹 ۵۰ ژنرال و دیپلمات پیشین آمریکایی در نامه‌ای خطاب به دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا بازگشت مجدد این کشور به توافق هسته‌ای با ایران و لغو تحریم‌ها را خواستار شدند. /باشگاه خبرنگاران

Asriran. com


🔵 «مذاکره» هند با آمریکا برای تمدید معافیت از تحریم نفتی ایران

به گزارش رویترز، هند در حال مذاکره با آمریکا برای تمدید معافیت از تحریم خرید نفت ایران است. قصد هند حفظ واردات روزانه ۳۰۰ هزار بشکه نفت از ایران عنوان شده است. آمریکا پیش‌تر گفته بود که معافیت از تحریم را تمدید نمی‌کند.

رویترز روز پنجشنبه ۱۶ اسفند (هفتم مارس) با استناد به دو منبع آگاه از تلاش هند برای تمدید معافیت از تحریم‌های نفتی آمریکا علیه ایران خبر داد.


مذاکرات هند با آمریکا برای معافیت از تحریم نفتی ایران

🔸هند قصد دارد به خرید نفت ایران به میزان فعلی ۳۰۰ هزار بشکه در روز ادامه دهد و در حال مذاکره با آمریکا برای تمدید معافیت این کشور از تحریم‌های نفتی ایران است.


نظرها

در ادامه بخوانید

فیلم از شهادت دو مامور نیروی انتظامی توسط شوهر عصبانی

افتصادنیوزافتصادنیوز18 ساعت قبل

فیلم هوایی از فاجعه سیل در آق قلا

خبرآنلاینخبرآنلاین6 ساعت قبل

گلستان در سیل، استاندار در خارج کشور!

آخرین خبرآخرین خبر18 ساعت قبل
برای دیدن این کلیپ لطفا امکان استفاده از جاوا اسکریپت را در مرورگر خود فعال نمایید، و از مرورگر خود را بروزرسانی نماییدآخرین خبر/ عبدالرضا رحمانی فضلی صبح امروز در گفتگویی تلویزیونی اعلام کرد که استاندار گلستان از یک ماه قبل برای رسیدگی به مسایل خانوادگی در خارج از کشور حضور دارد و به همین دلیل در هنگام بروز سیل در این استان نتوانسته شخصا در محل حضور داشته باشد. صحبت‌های او را بشنوید.

ویدیو/ استاندار گمشده گلستان کجاست؟

انتخابانتخاب16 ساعت قبل
افکارنیوزافکارنیوز1 روز قبل
مهاجم نیجریه‌ای آبی پوشان عکس هایی را از خودروی خود در صفحه اجتماعی اش انتشار داده است. منشا برای حضور در تمرینات استقلالی‌ها به زودی راهی تهران می‌شود و گفته می‌شود او به همراه خانواده خود به ایران می‌آید و خانواده او مهمان دربی ۸۹ نیز خواهند بود.
خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، مهناز افشار، بازیگر سینما، عکسی از خود سوار بر دوچرخه را در اینستاگرام به اشتراک گذاشت. او در توضیح این عکس نوشت: «عید تهران با هوای عالی» چندی پیش، مهناز افشار برای بازی در فیلم «نوشین» به کارگردانی تاکه فومی تسوتسویی و تهیه‌کنندگی جواد نوروزبیگی به ژاپن سفر کرده بود.

اخبار بیشتر