1. خبری
  2. همه خبرها
  3. الف
  4. اقتصادی
جدال دیپلماتیک برای تشدید تحریم‌های نفتی علیه ایران/ آزوی محالی که ترامپ دارد

جدال دیپلماتیک برای تشدید تحریم‌های نفتی علیه ایران/ آزوی محالی که ترامپ دارد

الفخبرگزاری الف |
همزمان با نزدیک شدن به زمان تمدید معافیت کشورهای خریدار نفت از ایران، رویارویی دیپلماتیک واشنگتن با تهران افزایش یافته است.

به گزارش الف، دولت آمریکا با خروج از برجام در دو مرحله تحریم‌های تعلیق شده علیه ایران را برگرداند. در این راستا در ۱۴ آبان تحریم‌های نفت و گاز ایران البته با اعطای معافیت به هشت کشور برقرار شد و با گذشت شش ماه یعنی در ۱۴ اردیبهشت ماه سال آینده دوباره باید در این باره تصمیم گیری شود. اما فضای رسانه‌ای و جنگ تبلیغاتی دولت ترامپ علیه صادرات نفت ایران از چند روز قبل به آغاز شده است.

در این راستا در روزهای گذشته مقامات دولت آمریکا درباره آینده صادرات نفت ایران اظهارنظر کرده‌اند.

برایان هوک، مسئول گروه اقدام ایران در کنفرانس انرژی سراویک در تگزاس عنوان کرده تحریم‌ها موجب افت شدید صادرات نفت از سوی ایران شده، یک و نیم میلیون بشکه نفت ایران از بازارهای جهانی حذف شده که به معنای کاهش ده میلیارد دلاری درآمدهای ایران است.

استیو منوچین، وزیر خزانه داری تهدید کرده به کشورهایی که برای خرید نفت از ایران معافیت داده شده باید واردات نفت از ایران را متوقف نمایند.

یورونیوز نیز خبر داده مایک پمپئو قرار است بزودی با مدیران شرکت‌های مختلف نفتی دیدار و آنها را به حمایت از سیاست‌های نفتی آمریکا و انجام صادرات نفت به کشورهای آسیایی برای جایگزینی نفت ایران ترغیب نماید.

به این مسئله باید به گزافه گویی‌هایی نتانیاهو درباره برخورد با نفتکش‌های ایران نیز اشاره کرد که با پاسخ مقامات ایران از جمله وزیر دفاع مواجه شده است.

از سوی دیگر آمریکا مذاکرات و رایزنی‌های خود را با کشورهایی که از ایران نفت وارد می‌کنند آغاز کرده تا به یک جمع بندی تا اردیبهشت ماه دست پیدا کند. فعلا مقامات آمریکا مدعی اند که قرار است صادرات نفت ایران در اردیبهشت ماه به صفر برسد.

هند و کره جنوبی دو کشوری هستند که در روزهای اخیر عنوان شده مشغول مذاکره با وزارت خارجه آمریکا هستند. گفته می‌شود دهلی نو می‌تواند حدود ۳۰۰هزار بشکه و کره جنوبی حدود ۲۰۰هزار بشکه نفت از ایران وارد کنند.

بر اساس آمار انتشار یافته، میزان صادرات نفت ایران به شدت کاهش یافته و به زیر یک و نیم میلیون بشکه رسیده است.

محمدجواد ظریف چند وقت پیش گفته بود صادرات نفت ایران، کمتر از دور قبلی تحریم‌ها و پیش از توافق هسته‌ای شده است، اما اینکه آمریکا موفق شود در آینده‌ای نزدیک صادرات نفت ایران را به صفر برساند، تردید وجود دارد.

حسن روحانی قبل‌تر در سخنانی هشدارآمیز گفته بود: آمریکایی‌ها مدعی شده‌اند که می‌خواهند به طور کامل جلوی صادرت نفت ایران را بگیرند، آنها معنی این حرف را نمی‌فهمند، چرا که اصلا معنی ندارد که نفت ایران صادر نشود و آن وقت نفت منطقه صادر شود، اگر شما توانستید، این کار را بکنید تا نتیجه‌اش را ببینید.

بدون شک مطلوب دولت ترامپ تحقق این سناریو است، اما اگر این سناریوی بدبینانه را کنار بگذاریم می‌توان گفت دو سناریو دیگر وجود دارد. اول اینکه معافیت هشت کشور تمدید شود و یا اینکه برخی از این کشورها از لیست معافیت حذف شوند.

احتمالا در اردیبهشت ماه سناریوی دوم عملیاتی خواهد شد تا به نوعی فضای برای شش ماه بعد و فشار بیشتر فراهم باشد و هم اینکه حربه جنگ تبلیغاتی علیه ایران توسط دولت ترامپ ادامه پیدا کند. این گونه بازار نفت نیز دچار بی ثباتی نخواهد شد. به خصوص اینکه تحریم‌های نفتی جدید آمریکا علیه ونزوئلا هم اعمال شده است.

به گزارش الف، بعد از بازگشت تحریم‌های نفتی ایران، به هشت کشور چین، کره جنوبی، ژاپن، یونان، ایتالیا، تایوان، هند و عراق معافیت هایی داده شد.

این معافیت بدلیل حفظ ثبات قیمت در بازارهای جهانی، یافتن فروشندگان جدید و سازگاری نفت خریداری شده با پالایشگاه اتخاذ شده است. آن زمان به این کشورها از سوی آمریکا هشدار داده شده بود باید طی شش ماه میزان نفت وارداتی از ایران را به صفر برسانند.

این در حالی است که چند هفته قبل بیژن زنگنه به صراحت اعلام کرده بود علی رغم معافیت نفتی کشورهای یونان و ایتالیا، این دو کشور از خرید نفت ایران امتناع می‌کنند و توضیحی نیز درباره دلیل این اقدام خود ارائه نداده‌اند. وزیر خارجه نیز در سخنانی جداگانه تایید کرده بود کشورهای اروپایی از ایران نفت نمی‌خرند.

به مسئله تحریم‌های نفتی، باید به تحریم‌های مالی و بانکی و سخت بودن انتقال پول حاصل از فروش نفت نیز اشاره کرد.

حال باید دید دولت در مقابل سیاست‌های تهدیدآمیز آمریکا چه سیاست عینی و عملیاتی را اجرایی خواهد کرد. اما فعلا یک چیز مشخص شده که با تشدید تحریم‌ها و سخت‌تر شدن فروش نفت عملا اثرگذاری اینستکس نیز محدود و محدودتر خواهد شد به گونه‌ای که شاید بتوان گفت از حیز انتفاع کلا ساقط خواهد شد و دولت باید به فکر چاره‌ای دیگر باشد.

همچنین رویترز در پی ناکامی واشنگتن در به صفر رساندن صادرات نفت ایران به نقل از دو منبع مطلع نوشت: آمریکا در نظر دارد از ماه می‌ (اردیبهشت ماه) صادرات نفت ایران را حدود ۲۰درصد کاهش داده و به زیر یک میلیون بشکه در روز برساند.

بنابراین گزارش رویترز، آمریکا احتمالا معافیت‌های تحریمی برای اکثر کشورهایی که از ایران نفت خریداری می‌کنند از جمله چین و هند را در ازای پایبندی به کاهش واردات به زیر یک میلیون بشکه در روز تمدید خواهد کرد. و این در شرایط فعلی به معنای کاهش ۲۵۰ هزار بشکه در روز کمتر از میزان فعلی خواهد بود. در حال حاضر صادرات نفت ایران روزانه یک میلیون و ۲۵۰ هزار بشکه در روز است.

منابع رویترز همچنین گفته‌اند که هند، چین و ترکیه در حال حاضر به گفت‌وگوهای خود با دولت آمریکا برای تمدید معافیت‌های تحریمی ادامه می‌دهند و احتمالا واشنگتن معافیت‌های آنها را تمدید خواهد کرد، با این حال، آمریکا سخت در تلاش است تا متحدان خود نظیر ژاپن و کره جنوبی را متقاعد کند که واردات نفت از ایران را کاهش دهند.

براساس این گزارش باید گفت که امریکا اکنون در حال ایجاد فضای روانی- رسانه‌ای است تا بتواند اثر بخشی تحریم‌ها را بیشتر کند، زیرا ایالات متحده به دو دلیل فعلا نمی‌تواند میزان صادرات نفت ایران را صفر کند؛ نخست اینکه با حذف نفت ایران از بازارهای جهانی شاهد افزایش قیمت آن خواهیم شد و این مورد هدف آمریکا و خریداران نفت نیست، زیرا همچنان اثار رکود در اقتصاد جهان وجود دارد و دوم اینکه کشوری نمی‌تواند کمبود عرضه نفت (در صورت توقف صادرات نفت ایران) را جبران کند؛ اگر هم بتواند (مانند عربستان سعودی) برای کوتاه مدت خواهد بود.

کارشناسان پیش‌بینی کردند که اگر صادرات نفت ایران متوقف شود، قیمت این ماده سیاه افزایش زیادی خواهد داشت و موجب فشار کشورهای خریدار نفت ایران به آمریکا خواهد شد؛ بنابراین باید گفت این آرزوی آمریکا و ترامپ محقق نخواهد شد و رویایی بیش نیست، هر چند که مسئوالان کشورمان باید برای نجات اقتصاد ایران و وابستگی آن به نفت اقدام جدی انجام دهند و بتوانید سیاست‌های آمریکا را خنثی کنند.

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با آمریکا، ایران، تحریم نفتی ایران، دونالد ترامپ و معافیت از تحریم نفتی ایران از تلگرام

🔵 «مذاکره» هند با آمریکا برای تمدید معافیت از تحریم نفتی ایران

به گزارش رویترز، هند در حال مذاکره با آمریکا برای تمدید معافیت از تحریم خرید نفت ایران است. قصد هند حفظ واردات روزانه ۳۰۰ هزار بشکه نفت از ایران عنوان شده است. آمریکا پیش‌تر گفته بود که معافیت از تحریم را تمدید نمی‌کند.

رویترز روز پنجشنبه ۱۶ اسفند (هفتم مارس) با استناد به دو منبع آگاه از تلاش هند برای تمدید معافیت از تحریم‌های نفتی آمریکا علیه ایران خبر داد.


مذاکرات هند با آمریکا برای معافیت از تحریم نفتی ایران

🔸هند قصد دارد به خرید نفت ایران به میزان فعلی ۳۰۰ هزار بشکه در روز ادامه دهد و در حال مذاکره با آمریکا برای تمدید معافیت این کشور از تحریم‌های نفتی ایران است.


نامه ژنرال‌ها و دیپلمات‌های آمریکایی به ترامپ درباره ایران

🔹 ۵۰ ژنرال و دیپلمات پیشین آمریکایی در نامه‌ای خطاب به دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا بازگشت مجدد این کشور به توافق هسته‌ای با ایران و لغو تحریم‌ها را خواستار شدند. /باشگاه خبرنگاران

Asriran. com


‌📝📝📝برنی سندرز؛ تنها شانس آمریکا برای شکست دونالد ترامپ؟

✍🏻یورونیوز فارسی

✅برنی سندرز، سناتور ۷۷ ساله ایالت ورمانت ایالات متحده آمریکا بار دیگر نامزدی خود برای انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ را اعلام کرده است. سندرز ابتدا باید از انتخابات مقدماتی حزب دموکرات بیشترین رای را بیاورد و بی شک پس از آن می‌تواند در مقابل دونالد ترامپ در این انتخابات رقابت کند.

✅در انتخابات سال ۲۰۱۶ میلادی که سندرز در مرحله مقدماتی میدان مبارزه را به هیلاری کلینتون واگذار کرد، تمامی موسسات نظرسنجی پیش بینی کردند که او تنها شانس پیروزی در برابر دونالد ترامپ بوده است. تحلیلگران سیاست‌های آمریکا هم چنان بر این باورند که برنی سندرز، هرچند ۷۷ ساله، اما تنها بخت پیروزی دموکرات‌ها در مقابل دونالد ترامپ خواهد بود.

@US_REVIEW

https: //telegra. ph/٪D۹٪۸۱٪D۸٪B۱٪D۸٪AF٪D۸٪A۷٪DB٪۸C-٪D۸٪A۸٪D۹٪۸۷٪D۸٪AA٪D۸٪B۱--٪D۹٪۸۵٪D۸٪B۵٪D۸٪B۷٪D۹٪۸۱٪DB٪۸C-٪D۸٪AA٪D۸٪A۷٪D۸٪AC٪D۸٪B۲٪D۸٪A۷٪D۸٪AF٪D۹٪۸۷-۰۲-۲۴


🗣 وزیر خزانه‌داری آمریکا:

◀️ معافیت‌های صادرشده درباره تحریم نفتی ایران موقتی است و همه کشورها باید فورا واردات نفت از ایران را متوقف کنند


🗣 وزیر خزانه‌داری آمریکا:

🔸 معافیت‌های صادرشده درباره تحریم نفتی ایران موقتی است و همه کشورها باید فورا واردات نفت از ایران را متوقف کنند


در ادامه بخوانید

مصوبات امروز نمایندگان مجلس

صدا و سیماصدا و سیما18 ساعت قبل
نمایندگان مجلس با کلیات طرح تشدید مجازات اسیدپاشی و حمایت از بزه‌دیدگان ناشی از آن موافقت کردندبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ نمایندگان مجلس با کلیات طرح تشدید مجازات اسیدپاشی و حمایت از بزه‌دیدگان ناشی از آن موافقت کردند

شیطنت سمیرا و ۲ پسر جوان دیوار تهران را به هم ریخت + عکس و فیلم گفتگو

رکنارکنا23 ساعت قبل
با انجام اقدامات پلیسی کارآگاهان موفق به شناسایی ۲۰ مالباخته شدند که بدین شیوه از آنان کلاهبرداری شده است. این شیوه کلاهبرداری و سرقت را از چه کسی یاد گرفتی؟ یکی از دوستانم این کار را کرد و من یاد گرفتم و به خاطر یک کار بچه‌گانه سرقت کردم. گفتگو با رییس باندنوید ۳۳ که یکی از مجرمان سابقه دار این شیوه کلاهبرداری و سرقت را از یکی از دوستانش که در خارج از کشور است یاد گرفته است. این شیوه کلاهبرداری و سرقت را چطور یاد گرفتی؟ یکی از دوستانم که در خارج از کشور است به صورت اینترنتی به من یاد داد و من نیز انجام دادم. بنا بر این گزارش، متهمان برای تحقیقات بیشتر به دستور بازپرس پرونده در اختیار ماموران پایگاه ششم پلیس آگاهی تهران قرار دارند. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

فیلم | مسابقات جهانی ریش‌ و سبیل

همشهریهمشهری15 ساعت قبل
صدها مرد از سراسر جهان امسال به شهر آنتورپ در بلژیک آمدند تا در مسابقات جهانی ریش و سبیل ۲۰۱۹ شرکت کنند. این مسابقات در سه رده سبیل، ریش کامل و ریش تکه‌ای برگزار شد. شرکت‌کنندگان انواع و اقسام ریش و سبیل‌ها را به نمایش گذاشتند که در فیلم برخی از آنها را می‌بینید.

ویدیو / میزگرد فرید زکریا با برنز و هاس با موضوع ایران و ترامپ / برنز: ترامپ در قبال ایران، دست به قمار خطرناکی زده / ممکن است او اعتبار ابزار «تحریم» را از بین ببرد / هاوس: اروپا ترامپ را همراهی نمی‌کند، زیرا خبری از هیچ بسته دیپلماتیکی نیست / ابزارهای سایبری، دیپلماتیک و نظامی ایران برای واکنش به آمریکا را نباید دست کم گرفت

انتخابانتخاب17 ساعت قبل
فرید زکریا، تحلیلگر مشهور آمریکایی در میزگردی با حضور ریچارد هاس و ویلیام برنز درباره سیاست‌های ترامپ در قبال ایران به گفت و گو نشسته است. برنز در این میزگرد درباره تحریم‌های ترامپ علیه ایران می‌گوید ترامپ قمار از دو جهات بسیار خطرناکی کرده؛ یکی اینکه در دیپلماسی فشار، او صرفا فشار می‌آورد و خبری از دیپلماسی نیست و دیگری اینکه بدون اهداف واقعگرایانه، فشار حداکثری را اعمال کرده. هاس هم معتقد است ترامپ صرفا فشار می‌آورد و خبری از دیپلماسی نیست. فرید زکریا هم یکجانبه بودن تحریم‌ها را نگران کننده می‌داند و آن را به قدرت دلار ربط می‌دهد. برنز هم در پایان درباره این نحوه فشار آمریکا می‌گوید که ممکن است در آینده کارآمدی ابزار تحریم در دیپلماسی آمریکا از بین برود.
انتخابانتخاب21 ساعت قبل
دلار ظرف ٢٤ ساعت اخیر، ٥٠٠ تومان کاهش یافت و در مرز ورود به کانال ١٣ هزار تومان قرار گرفت. به گزارش «انتخاب»، دلار که روز گذشته ۱۴۶۵۰ تومان معامله می‌شد، در معاملات صبح امروز بازار ارز تا ۱۴۱۵۰ تومان نیز کاهش یافت و در آستانه بازگشت به کانال ۱۳ هزار تومانی قرار گرفت. قیمت دلار که تحت تاثیر مسائل سیاسی به کانال ۱۵ هزار تومان نیز وارد شده بود، از هفته گذشته به صورت تدریجی کاهش یافت، اما بیشترین کاهش تاکنون مربوط به روز جاری بوده که ۵۰۰ تومان از قیمت دلار کم شد. گفتنی است قیمت خرید دلار در بازار امروز ارز ۴۰۵۰ تومان است.
صدا و سیماصدا و سیما14 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ علی نجفی خوشرودی در خصوص بررسی سند امنیت ملی آمریکا، در جلسه عصر امروز این کمیسیون گفت: بررسی این سند پیام روشنی دارد که ایران درباره همه روند‌های امنیتی در سطح منطقه و منافع و امنیت ملی خود بسیار حساس است. وی در توضیح جلسه عصر امروز کمیسیون امنیت ملی با موضوع بررسی سند امنیت ملی آمریکا در سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ افزود: این دستور امروز دومین دستور کار اعضای کمیسیون بود که از سوی یکی از مشاوران کمیسیون امنیت ملی این سند بررسی و در جلسه امروز ارائه شد. نجفی خوشرودی افزود: با توجه به تأثیرات نگاه امنیتی امریکا به مناطق پیرامونی جمهوری اسلامی ایران به خود و نوع روابط ایران و امریکا، بررسی دقیق‌تر این سند برای ما و همه اعضای کمیسیون اهمیت بسزایی داشت. سخنگوی کمیسیون امنیت ملی گفت: در این جلسه نمایندگانی از ستاد کل نیرو‌های مسلح، وزارت دفاع و مرکز پژوهش‌های مجلس حضور داشتند و هم آن‌ها و هم اعضای کمیسیون، نظرات خود را ارائه کردند. نجفی خوشرودی افزود: بررسی سند امنیت ملی امریکا، پیام روشنی دارد و آن اینکه جمهوری اسلامی ایران ازجمله مجلس شورای اسلامی، نسبت به همه روند‌های امنیتی در سطح منطقه و منافع و امنیت ملی خود بسیار حساس است و به صورت جدی این روند‌ها را دنبال می‌کند تا در شرایط لزوم تصمیمات مقتضی را اتخاذ کند.

نظرها

اخبار بیشتر