1. خبری
  2. همه خبرها
  3. عصر ایران
  4. اقتصادی

آیت الله نوری همدانی: بسیاری از مشکلات جامعه مربوط به کارهای خودمان است نه تحریم

خبرگزاری عصر ایران |
آیت الله نوری همدانی: بسیاری از مشکلات جامعه مربوط به کارهای خودمان است نه تحریم - 0

مرجع تقلید شیعیان با انتقاد از کاهش ارزش پول ملی کشور گفت: امروز باید تدابیری اندیشیده شود تا بتوانیم این خلأ را جبران کنیم؛ ارزش پول ملی ما در مقایسه با عراق، عربستان و امارات بسیار پایین‌تر است، چرا باید اینگونه باشد.

به گزارش تسنیم، آیت الله نوری همدانی در دیدار رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه خدمت به جامعه یکی از مباحث مورد تأکید اسلام است، اظهار داشتند: بر اساس روایات، شریف‌ترین عبادت‌ها، آن است که انسان توفیق داشته باشد که به انسان‌ها خدمت کند.

وی ادامه داد: پیامبر اکرم (ص) در روایتی نورانی محبوب‌ترین مردم نزد خداوند را کسانی دانسته‌اند که بیشترین نفع را به مردم برسانند، بر این اساس هر کسی که به مردم خدمت کند و مردم از وجود وی بهره مند شود، به همان نسبت در پیشگاه خداوند دارای محبوبیت خواهد بود.

آیت الله نوری همدانی با بیان اینکه حوزه کاری وزارت صنعت، معدن و تجارت بسیار وسیع است، ابراز داشتند: کسانی که در این دستگاه به مردم خدمت می‌کنند، باید از مدیریت و مهارت لازم برخوردار باشند.

وی با اشاره به مسأله قیمت گذاری‌ها در جامعه عنوان کردند: بسیاری از مسائل و مشکلات جامعه مربوط به تحریم‌ها نیست، بلکه نتیجه کارهای خودمان است؛ امروز قیمت اجناس در بازارها بسیار بالا است، بنابراین باید افرادی باشند که بر این مسأله بسیار مهم نظارت کنند.

مرجع تقلیدشیعیان با بیان اینکه امروز مردم از وضعیت قیمت‌ها گلایه مند هستند، افزودند: قیمت کالاهایی که نیاز روزمره انسان‌ها است، بسیار اوج گرفته و ضرورت دارد مسؤولان نسبت به آن نظارت جدی داشته باشند.

آیت الله نوری همدانی با تأکید بر اینکه بسیاری از گرانی‌ها و تفاوت قیمت‌ها مربوط به تحریم اقتصادی نیست، خاطرنشان کردند: منشأ بسیاری از مشکلات کشور سوء مدیریت برخی مسئولان است.

استاد سطوح عالی حوزه علمیه در ادامه با اشاره به اینکه مسئولان باید نامه امیرمؤمنان (ع) به مالک اشتر را سرلوحه عمل خود قرار دهد، این نامه را برترین منشور اداره کشورها دانستند و گفتند: حضرت (ع) در این نامه مسأله صعنت و تجارت را مورد توجه قرار داده‌اند و فرموده‌اند «با کسانی که در راستای صنعت و تجارت گام بر می‌دارند، با نرمی برخورد شده و با نظارت دقیق از مسائلی همچون احتکار جلوگیری شود»؛ همچنین در این نامه تأکید شده است که قیمت گذاری‌ها بر اساس عدالت صورت بگیرد و حقوق همگان در این زمینه رعایت شود.

این استاد برجسته حوزه تصریح کردند: امروز مسئولان باید به گونه‌ای بر مسأله قیمت گذاری نظارت کنند که به فروشندگان و خریداران اجحاف نشود.

آیت الله نوری همدانی با اشاره به اینکه متولیان صنعت، معدن و تجارت باید مدیریت کامل در همه ابعاد داشته باشند، عنوان کردند: مسئولان بر همه مباحث اعم از خودرو و خوراک نظارت دقیق داشته باشند.

وی با انتقاد از کاهش ارزش پول ملی کشور تأکید کردند: امروز باید تدابیری اندیشیده شود، تا بتوانیم این خلأ را جبران کنیم؛ ارزش پول ملی ما در مقایسه با عراق، عربستان و امارات بسیار پایین‌تر است، چرا باید اینگونه باشد؟ ما باید اشکالات موجود در این زمینه را رفع کنیم.

مرجع تقلید شیعیان خطاب به حاضران در جلسه یادآور شدند: به گونه‌ای عمل کنید که جمهوری اسلامی در دنیا نمونه شناخته شود؛ اگر به مبانی اسلامی عمل شود بدون شک در زمینه عدالت به عنوان الگوی همه جهان شناخته خواهیم شد.

آیت الله نوری همدانی با بیان اینکه خدمت کردن به مردم تاریخ ندارد و مسئولان باید در همه حال خادم مردم باشند، خاطرنشان کرد: فراهم آوردن شیرینی در ایام عید برای مردم خوب است، اما مردم باید پول داشته باشند که بتوانند آن را خریداری کنند؛ امروز مردم در سفره خود نان ندارند و امروز ضروری است که مسؤولان کاری کنند که ارزانی در سفره‌ها مشهود باشد.

خواندن خبر در سایت منبع


خبرهای مرتبط با آیت الله نوری همدانی و کاهش ارزش پول ملی از تلگرام

روند قیمت رسمی و آزاد دلار نرخ از سال ۱۳۵۷ تا به امروز

اگرچه عوامل زیادی در کاهش ارزش پول ملی نقش داشته‌اند که مهمترین عامل بنیادی و بلندمدت، پایین بودن رشد بخش واقعی و در مقابل افزایش بی رویه نقدینگی است، اما به صورت مقطعی تحریم‌ها بیشترین شوک را به بازار ارز وارد کرده‌اند.

🔵آکادمی اقتصاد


مدل سیاست‌زدایی از اقتصاد

💠 طی دهه ۱۹۹۰ و با اصرار بانک مرکزی ترکیه به تثبیت نرخ ارز، تفاوت نرخ بهره داخل و خارج ترکیه، تامین مالی خارجی را به فرصتی جذاب در اقتصاد این کشور تبدیل کرده بود.

💠 اما با ظهور نشانه‌های بحران در سال ۲۰۰۰ شوک ناشی از کاهش ارزش پول ملی در یک روند دومینووار خیلی زود تمامی بخش‌های اقتصادی ترکیه را درنوردید.

💠 در اوج این شرایط بحرانی «کمال درویش» سکان هدایت کشتی توفان‌زده اقتصاد ترکیه را در دست گرفت.

💠 در زمان او، «حفظ ارزش پول ملی با دخالت حداقلی بانک مرکزی»، «سیاست‌های مالی انبساطی»، «اصلاح نظام بانکی» و «بهبود چارچوب‌های نظارتی» از جمله اقداماتی بود که خیلی زود ترکیه را از «اقتصادی رانت‌جو» و در معرض سقوط به مثالی از تجربه شکوفایی اقتصادی تبدیل کرد.

💠دنیای اقتصاد


🔻پیشنهاد جدید نمایندگان مجلس برای افزایش حقوق کارگران

🔹نایب‌رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس گفت: به‌دلیل کاهش ارزش پول ملی و تورم موجود در کشور، حقوق کارگران براساس نرخ ارز، کمتر از ۱۰۰ دلار است

🔹هادی قوامی افزود: تعدادی از نمایندگان مجلس پیشنهاد کردند که حقوق کارگران در سال ۹۸ حداقل تا ۳ میلیون تومان به‌صورت ماهانه افزایش یابد، این پیشنهاد طی روزهای آینده و در جریان بررسی لایحه بودجه ۹۸ در مجلس بررسی می‌شود. /تسنیم


💢تقاضای ایرانیان برای طلا ۳۵ درصد کاهش یافت

طلا

🔹 شورای جهانی طلا اعلام کرد: با وجود اینکه طلا به یک مامن امن برای سرمایه گذاری تبدیل شده، تقاضا برای جواهرات طلا در سال گذشته میلادی در سرتاسر خاورمیانه با کاهش روبرو شد.

🔹در همین حال، روند نزولی تقاضا برای جواهرات طلا در ایران و ترکیه در سال ۲۰۱۸ میلادی به نسبت عربستان سعودی و امارات متحده عربی که بسیار ضعیف گزارش می‌شود، وخیم‌تر است. علت کاهش چشمگیر تقاضا برای طلا در بازار ایران و ترکیه به تحریم‌ها و کاهش پولی ملی بر می‌گردد که قدرت خرید را کاهش داده است.

🔹شورای جهانی طلا اعلام کردبه دلیل کاهش ارزش پول ملی ایران، تقاضا برای طلا در میان ایرانیان در سال ۲۰۱۸ میلادی در حدود ۳۵ درصد کاهش پیدا کرد. /بانک اول


یک کارشناس مسائل اقتصادی؛

افزایش نرخ ارز توسط دولت، اتهامی بی اساس است

یک کارشناس مسائل اقتصادی گفت: اتهام افزایش نرخ ارز توسط دولت به منظور جبران کسری بودجه کاملا بی اساس و فاقد مبنای علمی است همچنین اگر کاهش ارزش پول ملی به عنوان یک سیاست اقتصادی نیز مدنظر باشد به طور قطع در شرایط کنونی که کشور با تهدیدات داخلی و خارجی مواجه است، چنین سیاستی توسط دولت اتخاد نمی‌شود.

مهدی پازوکی با تاکید بر اینکه بانک مرکزی باید با قاطعیت بازار ارز واقعی را شکل دهد، افزود: منظور از بازار واقعی همان بازار ارز و عرضه تقاضاست ضمن آنکه بانک مرکزی باید با سیاست‌های مناسب تقاضای سفته بازی را کنترل و مانع از گسترش آن در بازار شود.

وی اظهار داشت: البته باید تاکید شود منظور از کنترل بازار تعادل و ثبات در اقتصاد با سیاست‌های صحیح و خردمندانه است.

این صاحب نظر اقتصادی با برشمردن مشکلات اقتصادی در سه حوزه «بی انضباطی پولی»، «بی انضباطی مالی» و «بی انضباطی اداری» گفت: متاسفانه بی انضباطی پولی که در بخش بانکی مشاهده می‌شود از گذشته به ارث رسیده است و بانک مرکزی باید با نظارت کافی و محکم از بروز مشکلات بانکی همچون افزایش بدهی‌های معوق و اعطای تسهیلات کلان بدون ضمانت کافی جلوگیری کند که البته کاری سخت و با زحمت برای بانک مرکزی است.

وی در پایان اظهار داشت: در دوره‌های گذشته بی انضباطی‌های مالی و اداری نیز رخ داده که دولت باید برای رفع آن کمر همت ببندد.


عضو اتاق بازرگانی تهران؛

واگذاری اختیارات کامل ارزی به بانک مرکزی عاقلانه بود

دبیرکل اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق گفت: همکاری قوای سه گانه، تمرکز تصمیم گیری‌ها در بانک مرکزی و همراهی و همدلی جامعه چاره برون رفت از مشکلات است.

سید حمید حسینی افزود: اتخاذ سیاست‌های پولی و مالی اشتباه و واکنش نامناسب مردم و بنگاه‌های اقتصادی باعث کاهش ارزش پول ملی شد که باید مورد ملامت قرار گیرد؛ اما خوشبختانه در حال حاضر تصمیمات خوبی اتخاذ شده و واگذاری اختیارات کامل ارزی به بانک مرکزی عاقلانه بوده است.

وی با اشاره به روند نزولی نرخ ارز گفت: مداخله بانک مرکزی در کنار اتفاقات مثبت سیاسی دلیل اصلی این کاهش بوده و به تعادل بازار کمک کرده است.

این فعال بخش خصوصی با بیان اینکه اگر کل ارز صادراتی ما به موقع به چرخه اقتصادی برمی گشت اینقدر مشکل نداشتیم ادامه داد: افزایش فاصله قیمت بین نرخ سامانه نیما و بازار آزاد موجب عدم بازگشت ارز توسط صادرکنندگان شده بود و هرچه این اختلاف کمتر شود شاهد افزایش بازگشت ارز صداراتی و کاهش التهاب و تعادل بازار خواهیم بود.

عضو اتاق بازرگانی تهران تاکید کرد: بخشی از مشکلات ارزی ریشه در موضوعات سیاسی دارد که اتفاقاتی چون رای دیوان لاهه، اقدامات اتحادیه اروپا برای رفع موانع تحریم‌ها و تصویب CFT در مجلس می‌تواند باعث بهبود اوضاع شود.


نظرها

در ادامه بخوانید

فیلم از شهادت دو مامور نیروی انتظامی توسط شوهر عصبانی

افتصادنیوزافتصادنیوز19 ساعت قبل
افکارنیوزافکارنیوز1 روز قبل
مهاجم نیجریه‌ای آبی پوشان عکس هایی را از خودروی خود در صفحه اجتماعی اش انتشار داده است. منشا برای حضور در تمرینات استقلالی‌ها به زودی راهی تهران می‌شود و گفته می‌شود او به همراه خانواده خود به ایران می‌آید و خانواده او مهمان دربی ۸۹ نیز خواهند بود.
همشهریهمشهری14 ساعت قبل
چمدان نوشت: حرمت اله رفیعی در مورد وضعیت‌ آژانس‌های مسافرتی در سال ۹۷ گفت: شاید هیچ سالی را نداشتیم که وضعیت آژانس‌های مسافرتی در آن، مانند سال ۹۷ بد باشد. وی ادامه داد: عوامل مختلفی در به وجود آمدن این وضعیت نقش داشتند که از جمله می‌توان به شرایط بد اقتصادی برای مردم اشاره کرد که سبب می‌شود سفر گزینه آخر انتخاب مردم باشد. رفیعی نوسانات ارزی را از دیگر مشکلات آژانس‌های مسافرتی دانست و افزود: متاسفانه شاهد بودیم که افرادی خارج از صنف تصمیمات غیرکارشناسی برای ارز در حوزه سفر گرفتند. رفیعی تاکید کرد: تورهای خروجی ما کاهش بسیار چشمگیری داشته‌است و می‌توانیم بگوییم نسبت به سال گذشته ۳۵ تا ۴۰ درصد از تورهای خارجی کم شده‌اند. کاش حداقل از نزدیک‌ترین نقاط به مرز در دو کشور پروازهایی برای مردم در نظر می‌گرفتند تا هم مردم هزینه کمتری می‌پرداختند و هم ازدحام شلوغی در مرزهای زمینی کاهش پیدا می‌کرد.
عصر ایرانعصر ایران12 ساعت قبل
تورم دورقمی، افزایش نرخ بیکاری، رکود اقتصادی و کاهش درآمدهای نفتی، چهار پیش‌بینی مراکز بین‌المللی از اقتصاد ایران در سال آینده هستند. تورم دورقمی، افزایش نرخ بیکاری، رکود اقتصادی و کاهش درآمدهای نفتی، چهار پیش‌بینی مراکز بین‌المللی از اقتصاد ایران در سال آینده هستند. به‌عنوان مثال، سازمان ملل در گزارش وضعیت و چشم‌انداز اقتصاد ۲۰۱۹، تورم ۳۴٫۹ درصدی را برای ایران پیش‌بینی کرده است. رشد اقتصادیپیش‌بینی بانک جهانی از رشد اقتصادی ایران در سال آینده منفی است. درآمدهای نفتیاکونومیست در تحلیلی که از صنایع در سال ۲۰۱۹ ارائه داده، تحریم‌های ایران را به‌عنوان یکی از ریسک‌های پیش روی صنایع در سال آینده معرفی کرده است.
تابناکتابناک1 روز قبل
/رویترزچه بلایی سر سهام بوئینگ آمد؟ ممنوعیت گسترده پرواز هواپیماهای بوئینگ در سطح جهان باعث ریزش شدید ارزش سهام این غول آمریکایی شده است. به عقیده تحلیل گران بازار، کاهش شدید ارزش سهام این شرکت نشان دهنده احتمال کاهش فروش این شرکت در آینده است. ۹۷ درصد از درآمدهای مالیاتی سال ۹۷ وصول شدمعاون سازمان امور مالیاتی با اشاره به وضعیت وصول درآمدهای مالیاتی در سال ۹۷ اظهارداشت: طبق قانون بودجه سال ۹۷ رقم مصوب بالغ بر ۱۱۲ هزار ۸۰۰ میلیارد تومان است که از این میزان با تلاش و کوشش همکاران سازمان مالیاتی و همراهی مودیان حدود ۹۷ درصد این درآمدها وصول شد. وی افزود: ‌ تا تاریخ ۲۹ اسفند سال ۹۷ بالغ بر ۱۰۹ هزار ۱۰۰ میلیارد تومان از درآمدهای مالیاتی مصوب قانون بودجه وصول شده است. بهای معاملات این بازار روز گذشته تا مرز ۱۳۲۰٫۲۲ دلار صعود کرده بود اما نهایتا با ۰٫۲ درصد کاهش بسته شد.

بازدید سرزده رئیس کل بانک مرکزی از صرافی‌های تهران

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین16 ساعت قبل
درسومین روز سال ۹۸ دکتر همتی به طور سرزده از صرافی‌های منتخب بانکی در تهران بازدید کرد و ضمن تبریک سال نو به کارکنان صرافی‌ها و خریداران با خریداران ارز به گفتگو نشست.

اخبار بیشتر