هلند دانشجویان ایرانی را تحت نظارت قرار می‌دهد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اقتصاد آنلاین
  4. اقتصادی
هلند دانشجویان ایرانی را تحت نظارت قرار می‌دهد

هلند دانشجویان ایرانی را تحت نظارت قرار می‌دهد

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین |
دولت هلند اعلام کرد با هدف جلوگیری از دستیابی ایران به «فناوری‌های حساس»، دانشجویان و محققین ایرانی فعال در هلند را تحت نظارت شدیدتری قرار می‌دهد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، دولت هلند روز پنج‌شنبه در اقدامی تبعیض‌آمیز از افزایش محدودیت و نظارت اعمال‌شده بر دانشجویان ایرانی مشغول به تحصیل در این کشور به بهانه مقابله با برنامه موشکی ایران خبر داد.

در بیانیه هیأت دولت هلند که با عنوان «افزایش نظارت بر دانشجویان و محققین کشورهای با ریسک بالا» منتشر شده، ابتدا به تأکید هلند بر لزوم دسترسی همه به اطلاعات و دانش اشاره شده، اما سپس عنوان شده است که «بعضی اوقات سیستم گشوده ما با اهمیت امنیت ملی و بین‌المللی در تضاد است. در برخی از موارد به دلیل ریسک انتقال ناخواسته اطلاعات، دسترسی برخی افراد به دانش خوشایند نیست. مسئله انتقال فناوری، در اتحادیه اروپا نیز به صورت فزاینده‌ای در معرض توجه قرار گرفته است.»

این بیانیه سپس به همین بهانه اعلام کرده است که دولت هلند با همکاری دیگر نهادهای این کشور از این پس نظارت خود بر دانشجویان کشورهای «با ریسک بالا» را تشدید می‌کند تا از انتقال فناوری‌های حساس به این کشورها جلوگیری کند.

دولت هلند با اشاره به اینکه تا پیش از این دانشجویان اهل کره شمالی را به دلیل تحریم‌های سازمان ملل متحد تحت نظارت داشته و از پذیرش آن‌ها در برخی رشته‌های حساس جلوگیری می‌کرده، در بیانیه خود می‌افزاید: «علاوه بر این، دولت می‌خواهد دانشجویان و محققین دیگر کشورهای با ریسک بالا را نیز با دقت بیشتری رصد کند. به دلیل موارد اخیر و این واقعیت که دولت به شکلی فزاینده از برنامه در حال گسترش موشک‌های بالستیک ایران نگران است، به تشدید نظارت بر دانشجویان و محققینی که ممکن است با برنامه موشک‌های بالستیک ایران ارتباطی داشته باشند، اولویت می‌دهد.» لینک کوتاه لینک کپی شد

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با هلند، تحریم ایران و دانشجویان خارج از کشور از تلگرام

🔴 ایران هم سفیرش را از هلند فراخواند

▪️جواد ظریف امروز و درباره خبر رفتن سفیر هلند از ایران، گفته: ما هم سفیرمان را برای مشورت از هلند فراخوانده‌ایم

▫️او به خبرنگاران گفته: «اخراج دو دیپلمات ایرانی از هلند غیرقانونی بوده و مقام‌های هلندی نیز اعلام کردند درباره کارهایی که علیه دیپلمات‌های ایرانی کرده‌اند، شواهد و سندی وجود ندارد و این کار صرفا سیاسی بوده.» / ایسنا

👈 امروز دولت هلند، سفیرش را در واکنش به اخراج دو دیپلمات هلندی از ایران، به هلند فراخواند.

👈 اخراج دو دیپلمات هلندی از ایران، جوابی بوده به اخراج دو دیپلمات ایرانی از هلند، با ادعای دست‌داشتن ایران در کشته‌شدن دو شهروند ایرانی‌تبار هلند، که ایران آن را بارها رد کرده.


📣 چرا هلند سفیرش را از ایران فراخوانده و چرا ایران دو دیپلمات هلند را بیرون انداخته؟

▪️استف بلوک، وزیرامورخارجی هلند، گفته این‌کشور به‌دنبال اخراج دو دیپلمات هلندی از ایران، سفیرش را که تابستنا امسال کارش را شروع‌کرده‌بود، از تهران برای مشورت فراخوانده

▫️خبرگزاری فارس نوشته ایران روز اول اسفند دو دیپلمات هلندی را به‌تلافی اخراج دو دیپلمات ایرانی از هلند، از ایران بیرون کرده.

▫️به‌گزارش فارس، هلند، نخست، سفیر ایران در هلند را به وزارت‌امورخارجی این کشور فراخوانده و بیرون‌انداختن دیپلمات‌های هلندی از ایران دارای آثار منفی خوانده.

👈هلند بهار امسال دو دیپلمات ایرانی را از این کشور بیرون کرد و اعلام‌کرد این کارش با کشتن علی معتمدی، شهروند ۵۶ساله هلند یا همان محمدرضا صمدی کلاهی، متهم اصلی بمب‌گذاری در دفتر حزب‌جمهوری‌اسلامی در سال ۲۰۱۵ و دیگر شهروند هلندی، احمد ملانیسی، ۵۲ساله و از چهره‌های ارشد «حرکت النضال العربی لتحریر الاحواز» در سال ۲۰۱۷ ربط دارد که به ایران نسبت داده‌شده‌.

👈 مقام‌های کشورمان بارهای این اتهام‌ها را رد کرده‌اند.


🔶 ایران سفیر خود را از هلند فرا خواند

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران گفت که این کشور سفیرش را از هلند برای مشورت فراخوانده است.

روز دوشنبه ۱۳ اسفند (چهارم مارس) وزیرخارجه هلند اقدام ایران در اخراج دو دیپلماتش را غیرقابل قبول دانست و سفیر کشورش در تهران را برای مشورت فرا خواند.

به نوشته رسانه‌های خبری هشت ماه پس از اخراج دو دیپلمات ایرانی از هلند، ایران دو دیپلمات هلندی را عنصر نامطلوب خواند و از آن‌ها خواست تهران را ترک کنند.

سرویس اطلاعاتی هلند در تیرماه اعلام کرد که دو تن از کارکنان سفارت ایران در هلند از این کشور اخراج شده‌اند. این نهاد امنیتی تاکید کرد که هیچ اطلاعات بیشتری در این مورد منتشر نخواهد کرد. اخراج این دو دیپلمات در خردادماه صورت گرفت.

به باور سرویس اطلاعاتی هلند ایران در قتل احمد نیسی، ار رهبران سابق یک گروه جدایی‌طلب اهوازی و همچنین علی معتمد که از او به عنوان محمدرضا صمدی کلاهی نام برده می‌شود، دست داشته است.

محمد جواد ظریف اما می‌گوید اخراج دو دیپلمات ایرانی از هلند غیرقانونی بوده و مقام‌های هلندی نیز اعلام کردند درباره کارهایی که علیه دیپلمات‌های ایرانی کرده‌اند، شواهد و سندی وجود ندارد و این کار صرفا سیاسی بوده است.

📌 جزئیات بیشتر را اینجا بخوانید:

t. me/iv?url=https: //p. dw. com/p/۳EPxO?maca=per-Red-Telegram&rhash=eda۹۶f۳۶fc۸۰e۰


هلند سفیر خود در تهران را به لاهه فرا‌خواند

استف بلوک، وزیر امور خارجه هلند روز دوشنبه ۱۳ اسفند (۴ مارس ۲۰۱۹) در توئیتی نوشت: «من تصمیم گرفتم که سفیر هلند در تهران را برای مشورت فرابخوانم.»

به گفته وزیر امور خارجه هلند، این تصمیم در پی اخراج دو کارمند سفارت هلند در تهران اتخاذ شد.

وزیر امور خارجه هلند هم‌چنین در بیانیه‌ای نوشت، وزارت امور خارجه ایران روز ۲۰ فوریه دو نفر از دیپلمات‌های شاغل در سفارت این کشور در تهران را عنصر نامطلوب اعلام کرده و از آنها خواسته است تهران را ترک کنند.

به نوشته استف بلوک، این پاسخی از سوی تهران به اخراج دو دیپلمات ایرانی از هلند در ژوئن ۲۰۱۸ بود.

در پی اخراج دو کارمند سفارت هلند در تهران، وزیر امور خارجه هلند سفیر ایران در لاهه را به وزارت خارجه هلند احضار کرده و اخراج دیپلمات‌های هلندی «غیرقابل قبول» دانسته است.

گزارش را در اینجا بخوانید:

https: //t. me/iv?url=https: //p. dw. com/p/۳EPxO?maca=per-Red-Telegram&rhash=eda۹۶f۳۶fc۸۰e۰


⭕️ هلند سفیرش در تهران را برای مشورت فرا خواند

هشت ماه پس از اخراج دو دیپلمات ایرانی از هلند، ایران دو دیپلمات هلندی را عنصر نامطلوب خواند و از آن‌ها خواست تهران را ترک کنند.

روز دوشنبه ۱۳ اسفند (چهارم مارس) وزیرخارجه هلند اقدام ایران را غیرقابل قبول خواند و سفیر کشورش در تهران را برای مشورت فرا خواند.

سرویس اطلاعاتی هلند در تیرماه اعلام کرد که دو تن از کارکنان سفارت ایران در هلند از این کشور اخراج شده‌اند. این نهاد امنیتی تاکید کرد که هیچ اطلاعات بیشتری در این مورد منتشر نخواهد کرد.

اخراج این دو دیپلمات در خردادماه صورت گرفت. به باور سرویس اطلاعاتی هلند ایران در قتل احمد نیسی، ار رهبران سابق یک گروه جدایی‌طلب اهوازی و همچنین علی معتمد که از او به عنوان محمدرضا صمدی کلاهی نام برده می‌شود، دست داشته است.

کلاهی عامل بمب‌گذاری دفتر حزب جمهوری اسلامی معرفی شده است. در آن انفجار ده‌ها نماینده مجلس و مسئول دولتی ایران از جمله محمد حسینی بهشتی، رئیس دیوان عالی ایران، کشته شدند.

https: //bit. ly/۲XLaHd۰

📌 اخبار دویچه وله در اینجا:

https: //p. dw. com/p/۳EOb۲


تابلوی سفیر هلند و استقبال حاکم بندر عباس از او

این تابلو توسط یک نقاش هلندی در دوران صفویه کشیده شده و روایتگر بخشی از تاریخ روابط ایران و هلند است.

تابلو در موزه سلطنتی هلند قرار دارد

منبع: کانال ایرانیان هلند


در ادامه بخوانید

فراروفرارو7 ساعت قبل
به گزارش ایران، کاهش قیمت از خودرو‌های مونتاژی شروع شد و اکنون به خودرو‌های وطنی رسیده است. رتبه اول کاهش قیمت خودرو‌های مونتاژی متعلق به پژو ۲۰۰۸ بود که ۱۳۵ میلیون تومان ارزان‌تر شد. علت کاهش قیمت خودرو را در دو اتفاق می‌توان ارزیابی کرد. یک به خاطر مصوبه ساماندهی بازار خودرو که سه روز پیش در هرم سبز تصویب شد. پیش‌بینی رئیسمؤتمنی درباره ریزش قیمت خودرو نیز گفت: تصور من این است که قیمت خودرو‌ها مسیر ریزش خود را ادامه دهد.

روحانی: قیمت ارز کمتر از ۸ هزار تومان است +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین8 ساعت قبل
الفالف9 ساعت قبل
۰ نظر، ۱ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشارگروه جهان الف، ۲ خرداد ۱۳۹۸، ۰۸:۵۸ ۳۹۸۰۳۰۲۰۲۷ «پاتریک شاناهان»، وزیر دفاع موقت آمریکا در جمع خبرنگاران گفت کشورش توانسته حمله ادعایی ایران به نیروهای آمریکا را متوقف کند. وی در ادامه تصریح کرد: حضور نیروهای آمریکا در منطقه برای جنگ با ایران نیست. او همچنین گفت «تهدیدهای ایران» همچنان شدید هستند و نباید آنها را نادیده گرفت. «سی‌ان‌ان» به نقل از منابع آگاه نوشته ترامپ معتقد است مداخله نظامی گسترده در ایران برای او از لحاظ سیاسی ویرانگر خواهد بود. واشنگتن‌پست هم به نقل از چندین مقام آمریکایی نوشته ترامپ رویکرد دیپلماتیک برای حل و فصل تنش‌ها را ترجیح می‌دهد و خواستار گفت‌وگوی مستقیم با سران ایران است.

فیلم | تخریب مجسمه ۲۰۰ ساله برای جمع کردن لایک در اینستاگرام

خبرآنلاینخبرآنلاین9 ساعت قبل
صدا و سیماصدا و سیما18 ساعت قبل
به گزارش خبر گزاری صدا و سیما، محسن کوهکن نماینده مجلس و موافق طرح تفکیک وزارت بازرگانی از صمت در برنامه تیتر امشب شبکه خبر گفت: زمانی وزارت صمت امروز متشکل از ۴ وزاتخانه بود. وزارت صنایع سنگین، وزارت صنایع، وزارت معادن و وزارت بازرگانی که در اولین اقدام با ادغام وزارت صنایع سنگین و وزارت صنایع به وزارت صنایع تبدیل شد، در گام بعدی وزارت معادن در وزارت صنایع ادغام و به وزارت صنایع و معادن تبدیل شد، در گام سوم وزارت بازرگانی حذف و وزارت صمت تشکیل شد. کوهکن نماینده موافق تفکیک وزارت بازرگانی از صمت گفت: باید به نظر کارشناسانه دولت نیز توجه کرد و وقتی دولت اصرار بر تفکیک دارد اگر مجلس در اجرا همکاری نکند دولت بعدا اعتراض خواهد کرد بنابراین باید بخش اعمال حاکمیتی را احصا کنیم و بعد اعمال مسئولیت را بخواهیم. محمدرضا منصوری نماینده مجلس مخالف طرح تفکیک گفت: اکنون ۱۷ وزارتخانه داریم و معتقدم باید وزارت اقتصاد نیز که وابستگی به وزارت صمت و بازرگانی دارد در دل این وزارتخانه ادغام شود نه اینکه وزارتخانه‌ها دوباره تفکیک شود. مظفر علیخانی کارشناس در ارتباط تلفنی گفت: ما به عنوان بخش خصوصی با تفکیک وزارت صنعت، معدن و تجارت به دو وزارتخانه مخالف هستیم.
صدا و سیماصدا و سیما23 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما از سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای؛ مهران قربانی معاون حمل و نقل این سازمان و رئیس کمیته راهبری حمل و نقل جاد‌های، با بیان این که حمل و نقل جاده‌ای یکی از مشاغل بسیار سخت در دنیا به شمار می‌رود، افزود: دستیابی به مدل حمل و نقل مطلوب نیاز به مطالعه و بررسی علمی دارد و بخشی از کار‌ها در میان مدت و بلند مدت به نتیجه می‌رسد. وی بررسی شاخص قیمت حمل کالا بر اساس تن بر کیلومتر را ابزاری در جهت کشف قیمت واقعی حمل کالا اعلام کرد و افزود: اگر این شاخص به درستی تعریف و اجرا شود، حق راننده در حمل کالا ضایع نمی‌شود و دستاورد‌های مثبت آن در کل سیستم حمل و نقل تسری می‌یابد. قربانی در مصوبات این جلسه اعلام کرد: افزایش درصد اعمال نرخ تن –کیلومتر در بارنامه‌ها صادره، رصد موانع اجرای صحیح این پروژه از سوی دفتر حمل و نقل کالا، ارائه پیشنهاد از سوی تشکل‌های صنفی در خصوص نظارت بر اجرای این پروژه، از جمله مهم‌ترین موارد قابل پیگیری است. فرامرز مداح عضو هیأت عامل سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای، با حضور در این نشست اظهار داشت: مسائل و مشکلاتی که در اجرای طرح تن بر کیلومتر وجود دارد ابتدا باید مدیریت و حل و فصل شود، سپس به روز رسانی و بازنگری در محتوا صورت گیرد. وی افزود: در مورد صنایعی که میزان کرایه نسبت به ارزش کالا درصد بالایی دارد مانند صنعت گچ و سیمان باید به طور ویژه مورد بررسی قرار گیرد. غلامحسین دغاغله مدیر کل دفتر حمل و نقل کالا در این نشست گزارشی از اقدامات انجام شده طی هفته گذشته بیان کرد و گفت: رفع مشکلات مربوط به سوخت ناوگان فعال در حمل و نقل برون شهری با تخصیص تنخواه به میزان ۵۰ درصد سقف سهمیه عملکردی برای ناوگان باری سنگین بین شهری، رفع مشکلات مربوط به سوخت ناوگان فعال در حمل کالا‌های اساسی با احتساب ضریب ۳/۱ به کیلومتر طی شده مسیر‌هایی که مبدأ یا مقصد آن‌ها بنادر اصلی است، از جمله مهم‌ترین اقداماتی است که مصوب شده و در حال اجراست. وی همچنین از اعمال بیش از ۹۰ درصدنرخ تن بر کیلومتر در بارنامه‌های صادره خبر داد و افزود: نرخ‌های تعیین شده در این طرح در واقع نرخ کف کرایه حمل است و درج قیمت بالاتر از نرخ تن بر کیلومتر در بارنامه منعی ندارد. گفتنی است؛ ​ در بخش دیگری از این نشست، نمایندگان کانون انجمن‌های صنفی رانندگان ناوگان جاده‌ای حمل کالای سراسر کشور، دبیر کانون سراسری انجمن‌های صنفی کامیونداران کشور و نمایندگان کانون انجمن‌های صنفی موسسات و شرکت‌های حمل و نقل کالای داخلی کشور، نظر‌ها و پیشنهاد‌های خود را در زمینه مسائل مطروح شده بیان کردند. رفع مشکلات کمبود و گرانی اقلام مصرفی ناوگان به ویژه روغن. لاستیک، عدم تناسب کرایه‌ها با هزینه تمام شده حمل و نقل، ضرورت نظارت بر اجرای صحیح و دقیق بخشنامه‌های ابلاغی در استان‌ها از مهمترین دغدغه‌های تشکل‌های صنفی در این نشست بود.

نظرها

اخبار بیشتر