1. خبری
  2. همه خبرها
  3. افتصادنیوز
  4. سیاسی
سرانجام برگزیت به تعویق افتاد

سرانجام برگزیت به تعویق افتاد

افتصادنیوزخبرگزاری افتصادنیوز |
پارلمان انگلیس پس از مخالفت با طرح موردنظر دولت «ترزا می» درباره نحوه خروج از اتحادیه اروپا، شامگاه پنجشنبه به لایحه تعویق برگزیت رأی موافق داد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، قانون‌گذاران انگلیسی در سومین شب پیاپی به‌پای صندوق رأی رفته و با اختلاف ۲۱۰ رای با تمدید مهلت قانونی خروج انگلیس از اتحادیه اروپا موافقت کردند. به‌این‌ترتیب اگر اتحادیه اروپا هم با درخواست انگلیس موافقت کند، این کشور در تاریخ ۲۹ مارس از عضویت اتحادیه اروپا خارج نخواهد شد.

مدت‌زمان این تمدید بایستی از طرق مذاکره میان دولت انگلیس و اتحادیه اروپا مشخص شود. انتظار می‌رود که نخست‌وزیر انگلیس این مساله را در نشست هفته آینده سران اتحادیه اروپا در بروکسل مطرح کند.

اتحادیه اروپا پیش‌تر گفته بود که تنها با ارائه دلیل موجه با تعویق برگزیت موافقت خواهد کرد. برآیند رأی‌گیری‌های سه شب گذشته نشان می‌دهد که نمایندگان مجلس با طرح موردنظر دولت درباره نحوه خروج از اتحادیه اروپا مخالف و درعین‌حال از برگزیت بی توافق هم حمایت نمی‌کنند.

آن‌ها همچنین امشب با شرکت در چندین لایحه پیشنهادی، به طرح کلیدی تعویق برگزیت برای برگزاری مجدد همه‌پرسی و واگذاری اختیار برگزیت به پارلمان رأی مخالف دادند.

سخنگوی رئیس شورای اروپا روز گذشته اعلام کرد که این اتحادیه تمام اقدامات لازم برای توافق با انگلیس را صورت داده است.

وی با اشاره به ضمانت‌هایی که بروکسل در سه مقطع مختلف طی سه ماه گذشته برای کسب رضایت پارلمان انگلیس ارائه داده است، رسیدن به راه‌حل جدید را دشوار خواند و افزود: اگر راه‌حلی برای خروج از بن‌بست کنونی وجود دارد بایستی در لندن جست‌وجو کرد.

در سایت خبری بخوانید: پربازدیدترین خبر های سیاسی در ایران و جهان

این سخنگو همچنین با اشاره به نزدیک شدن به مهلت خروج انگلیس از اتحادیه اروپا تصریح کرد که نتیجه رأی‌گیری دیشب شانس برگزیت بی توافق را افزایش داده است. در همین پیوند، میشل بارنیه مذاکره‌کننده ارشد برگزیت از سوی اتحادیه اروپا هم اظهار کرد که آماده‌سازی برای برگزیت بی توافق بیش از گذشته حائز اهمیت به نظر می‌رسد.

در آستانه خروج انگلیس از اتحادیه اروپا پارلمان این کشور روزهای پرحرارتی را پشت سر می‌گذارد.

قانون‌گذاران انگلیسی در دو مقطع مختلف با اختلاف رأی بالا، به طرح موردنظر دولت درباره نحوه خروج از اتحادیه اروپا رأی مخالف دادند. برخی گزارش‌ها حاکی است که نخست‌وزیر قصد دارد تا هفته آینده برای سومین بار طرح دولت درباره نحوه خروج از اتحادیه اروپا را به رأی بگذارد. اگر بازهم در این رأی‌گیری بخورد، آینده برگزیت به‌طورجدی در هاله‌ای از ابهام قرار خواهد گرفت.

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با اتحادیه اروپا و برگزیت از تلگرام

🔵 رئیس پارلمان اروپا: هر تغییری در توافق‌‌ برگزیت ناممکن است

در آستانه رای‌گیری در پارلمان بریتانیا درباره اجرای توافق برگزیت هنوز هیچ سازشی میان این کشور و اتحادیه اروپا به دست نیامده است. آنتونیو تایانی، رئیس پارلمان اتحادیه اروپا، هر تغییر جدیدی در توافق‌نامه برگزیت را رد کرد.

آخرین پیشنهادهای میشل بارنیه، مذاکره‌کننده ارشد اتحادیه اروپا در امور برگزیت، درباره حل مشکلات اجرایی این توافق‌نامه در بریتانیا با مخالفت روبرو شد.


🔶 رئیس پارلمان اروپا: تعویق برگزیت تنها برای چند هفته ممکن است

کشاکش بر سر خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا همچنان ادامه دارد. ترزا می، نخست وزیر بریتانیا از عدم همراهی کشورهای عضو اتحادیه اروپا در زمینه تلاش برای دستیابی به یک راه حل انتقاد کرده است.

در چنین شرایطی، رئیس پارلمان اروپا نیز درباره سیاست اتحادیه اروپا در قبال برگزیت ابراز نظر کرده است.

آنتونیو تاجانی گفته است که تعویق مهلت برگزیت تنها برای چند هفته ممکن است.

رئیس پارلمان اروپا بر پایبندی توافق پیشین اتحادیه اروپا و ترزا می‌اصرار ورزیده است.

تاجانی بر این باور است که تعویق مهلت برگزیت حداکثر تا اوایل ماه ژوئیه ممکن است.

پارلمان جدید اروپا در اوایل ماه ژوئیه و پس از انتخابات اروپا آغاز به کار خواهد کرد.

📌 گزارش را در اینجا بخوانید:

https: //t. me/iv?url=https: //p. dw. com/p/۳EhcR?maca=per-Red-Telegram&rhash=eda۹۶f۳۶fc۸۰e۰


🔶 ‌رئیس شورای اروپا از تمدید مهلت برگزیت حمایت کرد

دونالد توسک امروز در شرم‌الشیخ مصر تعویق ضرب‌الاجل خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا – برگزیت – را راه حلی منطقی دانست. او بر لزوم موافقت ۲۷ عضو اتحادیه با چنین روندی تأکید کرد.

بریتانیا قرار است ۲۹ مارس (۹ فروردین) اتحادیه اروپا را ترک کند. این کشور هنوز بر سر نحوه خروج و روابط آتی خود با اتحادیه اروپا به توافق نرسیده است. خروج بدون توافق عواقب سیاسی و اقتصادی بالقوه‌ای در بر دارد.

📌 اخبار روز دویچه وله را در این آدرس دنبال کنید:

https: //p. dw. com/p/۳E۱gB


🔶 بن‌بست مذاکرات برگزیت؛ احتمال تعویق خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا

​​​​​​​نخست وزیر بریتانیا در حال بررسی امکان تعویق خروج بریتانیا از اتحادیه اروپاست. به گزارش یک روزنامه بریتانیایی، در اتحادیه اروپا نیز بحث درباره تعویق برگزیت به مدت دو ماه در جریان است.

📌 متن کامل گزارش را در اینجا بخوانید:

t. me/iv?url=https: //p. dw. com/p/۳E۳Uy?maca=per-Red-Telegram&rhash=eda۹۶f۳۶fc۸۰e۰


#مطبوعات_جهان

📰 فایننشیال تایمز – انگلستان: بانک «لندرز» اعلام کرد برای حفاظت از تأثیر برگزیت دارایی‌های نقدی خود را سه‌برابر می‌کند

🔹 (تصویر) میشل بارنیه (مسئول مذاکرات برگزیت در اتحادیه اروپا) از شور برگزیت در مسابقه راگبی فرانسه-ایرلند گریخت


🔻برگزیت اصلاح شده «ترزا می» هم رد شد

🔹پارلمان انگلیس توافق برگزیت اصلاح شده نخست وزیر انگلیس را نیز رد کرد.

🔹مخالفت دوباره نمایندگان پارلمان انگلیس با طرح دولت این کشور برای خروج از اتحادیه اروپا (برگزیت) به سوالاتی درباره احتمال کناره‌گیری نخست‌وزیر انگلیس منجر شده است/ فارس

#بین‌الملل


در ادامه بخوانید

فیلم | لحظه انفجار مغز جوانی که مسموم شده بود!

خبرآنلاینخبرآنلاین8 ساعت قبل
بیمار جوانی در هند که به دلیل مسمومیت و وجود سم در معده‌اش به یکی از بیمارستان‌های این کشور مراجعه کرده بود حین درمان با دستگاه‌های پزشکی ناگهان مغزش دچار انفجار شد و با منفجر شدن ناگهانی سرش در مقابل پزشکان، پرستاران و خانواده‌اش جانش را به طرز دلخراشی از دست داد.

داستان سورنا، سردار مقتول / نخستین جنگ میان ایران و روم (+فیلم)

عصر ایرانعصر ایران17 ساعت قبل
سورنا، سردار ایرانی در این جنگ بود. کیفیت پایینکیفیت خوبعصر ایران؛ محسن ظهوری - «مارکوس لیسینیوس کراسوس» سردار بزرگ روم، از رود فرات در سوریه امروز که گذشت، پا به قلمروی تازه‌ای گذاشت. او از خیانت ارمنستان آگاه شده و همزمان پیشروی سپاه روم را می‌دید. پس سپاه ایران را به دو بخش تقسیم کرد تا بخشی به ارمنستان رفته و بخش دیگر مقابل روم بایستد. سپاه روم در تعقیب آن‌ها، وارد دشتی می‌شود که ۹ هزار کماندار اشکانی از هر سو آن‌ها را تیرباران می‌کنند.
نامه‌نیورنامه‌نیور15 ساعت قبل
جواد طباطبایی علیه خاتمیسید محمد خاتمی چندوز پیش در دیدار با اعضای شورای شهر مناسب‌ترین شیوه اداره کشور را فدرالیسم دانست. مهم‌ترین واکنش مربوط به سید جواد طباطبایی، استاد سرشناس علوم سیاسی و ایران‌پژوه برجسته به این سخنان واکنش نشان داد. من اضافه می‌کنم: آقای خاتمی بعید نیست، حتمی است! ضرورت تحقق برجام داخلیمحمدصادق جوادی‌حصار باور دارد که محدودیت‌های موجود بر دولت روحانی به مراتب بیش از دولت اصلاحات است. جوادی حصار در گفت‌وگو با روزنامه آرمان درباره محدوده اختیارات حسن روحانی گفت: «من معتقدم بخش زیادی از این اتفاقاتی که رخ می‌دهد در دولت رقم نمی‌خورد.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز11 ساعت قبل
به گزارش مشرق، خدیجه چنگیز، نامزد جمال خاشقجی، تصویری از دیدار خود با نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا منتشر کرد. یک فعال فضای مجازی در توئیتر نوشت:
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز17 ساعت قبل
عادل الجبیر گفته عربستان برای جلوگیری از جنگ، تمامی تلاش خود را به کار خواهد گرفتعربستان سعودی ضمن تاکید بر اینکه خواهان جنگ در منطقه نیست، ضمن انتقاد شدید از ایران، از سران کشورهای عرب برای بررسی اوضاع خلیج فارس دعوت کرده است. هفته گذشته، در دو نفتکش متعلق به عربستان سعودی و دو نفتکش دیگر متعلق به امارات و نروژ در آب‌های بندر فجیره در امارات عربی متحده انفجارهایی روی داد و خساراتی به بار آورد. در پی انفجار در این چهار نفتکش، وزارت امور خارجه ایران خواستار تحقیقات مستقل در این زمینه شده بود. هفته گذشته همچنین عربستان سعودی گزارش کرد که چند پهپاد حامل مواد منفجره به خطوط لوله نفتی این کشور حمله کرده و خساراتی بر جای گذاشته‌اند. عربستان خواهان جنگ نیستآژانس خبری سعودی در گزارش دیگری در روز یکشنبه، اظهارات عادل الجبیر، وزیر مشاور سعودی در امور خارجه را در مورد حوادث اخیر در خلیج فارس منتشر کرده است.

نظرها

اخبار بیشتر