معرفی یک روش ایجاد فشار منفی مشابه عملکرد گردباد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فارس
  4. فرهنگ
معرفی یک روش ایجاد فشار منفی مشابه عملکرد گردباد

معرفی یک روش ایجاد فشار منفی مشابه عملکرد گردباد

فارسخبرگزاری فارس |
محققان ایرانی موفق به معرفی یک روش ایجاد فشار منفی مشابه عملکرد گردباد شدند.

به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس، طرح جاروی صنعتی توربووکیوم یک طرح صنعتی از سوی محققان ایرانی است که این طرح یک روش ایجاد فشار منفی را معرفی می‌کند که اساس آن ایجاد فشار منفی مشابه عملکرد گردباد است، با استفاده از این روش دستگاهی با نام تجاری توربووکیوم ساخته شده است.

در این دستگاه، سیال با سرعت زیاد در یک محفظه چرخانده می‌شود و نیروی گریز از مرکز حاصل از آن هوای درون این محفظه را به جداره آن منتقل کرده و در مرکز آن فشار منفی ایجاد می‌شود.

با این روش دستگاهی با فشار منفی ۸۰۰ میلی بار و دبی مکش ۶۰۰۰ مترمکعب در ساعت ساخته شده است که این مقادیر به سادگی قابل افزایش است. افزایش مکش به طوری که در هزینه آن تأثیری نداشته باشد با کنار هم قرار دادن چند دستگاه به سادگی امکان‌پذیر است.

فناوری ساخت و مواد مورد نیاز آن به راحتی در دسترس است و می‌توان آن را در کشور تولید کرد. از نظر هزینه‌های ساخت بسیار مقرون به صرفه بوده و به دلیل تجهیزات گران رقبا، مزیت رقابتی بالایی دارد. این دستگاه قادر است همزمان هم مواد را جمع‌آوری کند و هم با همان فشار سیال تزریقی مواد را به نقطه دلخواه منتقل کند.

اگر چه دستگاه‌هایی نظیر اجکتورها، ونتوری‌ها و غیره با سیال تزریقی فشار منفی تولید می‌کنند، اما به دلیل تفاوت در ساختار و قوانین سیالاتی متفاوت به کار رفته در آنها فشار و دبی تولیدی بسیار کمی دارند به طوریکه در صنایع بسیار محدودی کاربرد پیدا کرده‌اند. عدم استفاده از نیروی الکتریسیته نیز سبب تبدیل این دستگاه به یک دستگاه ضد انفجار برای کارخانجات نفتی و پتروشیمی و نظایر آن می‌شود.

رضا بیژن‌زاده و سعید بیژن‌زاده محققان این طرح هستند.

انتهای پیام/

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

سخنان انتقادی رائفی پور علیه فردوسی پور / نگذاشتند برنامه تلویزیونی داشته باشم

فردا نیوزفردا نیوز23 ساعت قبل

قلبم درد گرفت؛ حسین علیزاده و مسعود کیمیایی را نمی‌شناسند!

عصر ایرانعصر ایران19 ساعت قبل
در بخشی از برنامه عکس‌هایی از شخصیت‌های معروف کشورمان چون هادی ساعی (تکواندوکار)، بهنام محمودی (والیبالیست) را در مونیتوری بزرگ به این زوج نشان داده و نظرشان را راجع به آنها می‌گفتند، ۲ عکس دیگر هم نشان داده شد که نشناختند حسین علیزاده (آهنگساز، نوازنده و موسیقیدان) و مسعود کیمیایی (نویسنده و کارگردان). این نوشتار به هیچ عنوان در مواخذه یا شماتت این زوج ورزشکار نیست، که احتمالا به دلیل درگیری در مسابقات و تمرینات ورزشی (در سطح تیم ملی) فرصت آشنایی با چهره‌های شاخص فرهنگی نداشته‌اند، ولی به مدیران و مسئولان فرهنگی و هنری کشور باید گفت که کلاه‌تان را بالاتر بگذارید که ۲ جوان دهه شصتی و هفتادی کشور حسین علیزاده و مسعود کیمیایی را نمی‌شناسند! هیچ گلایه‌ای از حضور این هنرمندان هم نداریم اما اگر معادل ۱۰ درصد این مهمانان را به هنرمندان تاثیر گذار و ماندگار این مرز و بوم اختصاص می‌دادیم قطعا با چنین اتفاقاتی مواجه نمی‌شدیم. در این جهان امروز که انفجار ارتباطات و سلطه شبکه‌های اجتماعی بر زندگی همه ما سایه افکنده است، اگر تمهید و تغییری در حد اتفاقات کلان کشور اتخاذ نشود به سرعت هر آنچه که داریم و نداریم از یادها خواهند رفت. مسئولین و مدیران، حتی پدر و مادران این تلنگر را جدی بگیرید والا به سرعتی فراتر از انتظارمان از یاد خواهد رفت که این کشور فرهنگ و هنری هم داشته است.

کتاب خاتم (ص)

صدا و سیماصدا و سیما21 ساعت قبل

بسته فرهنگی

صدا و سیماصدا و سیما21 ساعت قبل

فیلم | رفتار آماتور گزارشگر صدا و سیما روی آنتن زنده

خبرآنلاینخبرآنلاین23 ساعت قبل
عصر ایرانعصر ایران12 ساعت قبل
مداحان کم سواد و بی سواد یا بی توجه به گستره مخاطبان همین اند و از آنها انتظاری نیست. هر قدر صدای نخبگان را از تلویزیون کمتر بشنویم ناگزیریم سیمای این گونه مداحان را ببینیم. عذرخواهی تلویزیون را هنگامی می‌توان باور کرد که این قدر به بی سوادان میدان ندهد. در رسانه‌ای است که فرهنگ را همان ایدیولوژی می‌داند و ایدیولوژی را هم قرائتی خاص و تنگ. تا درهاشان براین پاشنه می‌چرخد هم از این اتفاق‌ها رخ می‌دهد و هم باز باید عذرخواهی کنند.

نظرها

اخبار بیشتر