واکنش سازمان غذا و دارو به اخباری درباره تخصیص ارز دولتی به «رژ لب» و «لاک»
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. سلامت
واکنش سازمان غذا و دارو به اخباری درباره تخصیص ارز دولتی به «رژ لب» و «لاک»

واکنش سازمان غذا و دارو به اخباری درباره تخصیص ارز دولتی به «رژ لب» و «لاک»

ایسناخبرگزاری ایسنا |
سخنگوی سازمان غذا و دارو با اشاره به برخی اخبار مبنی بر تخصیص ارز دولتی به فرآورده‌های آرایشی و بهداشتی نظیر رژ لب، لاک و ...، گفت: هیچگونه ارزی از طریق سازمان غذا و دارو به فرآورده‌های آرایشی و بهداشتی تخصیص پیدا نکرده است.

دکتر کیانوش جهانپور در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به اظهارنظرهایی درباره تخصیص ارز دولتی به فرآورده‌های آرایشی- بهداشتی مانند رژلب، لاک و …، گفت: هیچ یک از فرآورده‌های آرایشی و بهداشتی جزو اقلامی که از ارز ترجیحی استفاده کنند، نیستند و به هیچ وجه هم چنین مجوزی برایشان از سوی سازمان غذا و دارو صادر نمی‌شود.

وی با بیان اینکه صدور تخصیص ارز ترجیحی برای اقلام غیردارویی، در حوزه وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو نیست، افزود: سازمان غذا و دارو بحث تخصیص ارز دولتی را صرفا با معرفی شرکت‌های واردکننده مواد اولیه دارویی، داروها و تجهیزات و ملزومات ضروری پزشکی پیش می‌برد. در حوزه سایر فرآورده‌ها و کالاهای سلامت‌محور اعم از فرآورده‌های غذایی و …. که حتی ممکن است ارز ترجیحی هم بگیرند یا اقلام دیگری مانند کالاهای آرایشی و بهداشتی، مکمل‌ها و فرآورده‌های طبیعی و سنتی که محل ارتزاق‌شان از ارز ترجیحی نیست، به هیچ وجه سازمان غذا و دارو در زمینه تخصیص ارز به این حوزه‌ها ورود ندارد.

جهانپور با تاکید بر اینکه مجوزی که برای کالاهای سلامت‌محور غیر از دارو و تجهیزات پزشکی ضروری، از سوی سازمان غذا و دارو صادر می‌شود، صرفا مربوط به سلامت و ایمنی آن‌هاست، ادامه داد: نظارت سازمان غذا و دارو هم به جز در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی، در سایر اقلام سلامت‌محور بر ایمنی و سلامت‌شان متمرکز است و ارتباطی به تخصیص ارز و موارد مشابه ندارد. بنابراین ارزی هم از طریق سازمان غذا و دارو به فرآورده‌های آرایشی و بهداشتی تخصیص پیدا نکرده است. اگر هم کسی در جایی ارزی برای این کار گرفته باشد و یا به نوعی با دستکاری اسناد، کالایی از این دسته را با ارز دولتی وارد کرده باشد، قطعا تخلف کرده و از طریق مراجع قضایی مورد پیگیری قرار می‌گیرد.

سخنگوی سازمان غذا و دارو با بیان اینکه به هیچ وجه در سازمان غذا و دارو چنین موردی وجود ندارد، گفت: البته به هر حال در حوزه‌های مختلف تخلف وجود دارد و در مواردی ممکن است قیمت اظهاری کالاهای وارد شده در گمرک یا شرح اظهارنامه با اظهارنامه اولیه مغایرت داشته باشد و تخلفاتی رخ دهد. در این زمینه در حوزه تجهیزات پزشکی و دارو چندین مورد تخلف وجود داشت که آن‌ها را رسانه‌ای کرده و با تخلفات برخورد شد.

جهانپور با اشاره به تشدید نظارت‌ها در این حوزه، اظهار کرد: در ادامه برخورد با این تخلفات شدیدتر هم می‌شود. اصولا هر گونه موردی که در تخلفات حوزه تخصیص ارز ترجیحی باشد، جزو تخلفات ویژه اقتصادی بوده و دستگاه‌های نظارتی، ‌ قضایی و امنیتی هم به طور ویژه در این موارد ورود می‌کنند. خوشبختانه در حال‌حاضر در زمینه تخصیص ارز به کالاهای سلامت محور حوزه دارو و تجهیزات و ملزومات ضروری پزشکی، وضعیت‌مان مطلوب بوده و به نظر می‌آید که کار روی ریل خودش قرار گرفته است. در عین حال برای سال آینده هم در تامین این کالاها از مسیرهای درست و صحیح و با تخصیص ارز دولتی، دغدغه جدی نداریم.

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با ارز دولتی، دارو، سازمان غذا و دارو و فرآورده آرایشی بهداشتی از تلگرام

نامه مدیرکل امور دارو سازمان غذا و دارو به معاونان غذا و دارو دانشگا‌های علوم پزشکی سراسر کشور درباره انسولین گلارژین

🔹ممنوعیتی درخصوص جابجایی برندهای مختلف انسولین گلارژین نیست و از ابلاغ تائیدیه هر نوع برند خاص به سازمان‌های بیمه‌گر خودداری شود


۹۷ درصد داروی کشور در داخل تولید می‌شود

مدیرکل امور دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو وزارت بهداشت:

🔹صنعت دارو با ۹۷ درصد تولید در کشور صنعتی افتخارآفرین است. با وجود همه فشارهای بین المللی با کمترین مشکل در حوزه تامین دارو مواجه بوده‌ایم و این مهم جز با تلاش همه صنعتگران حوزه دارو میسر نمی‌شود. /ایسنا

Asriran. com


🗣 سخنگوی سازمان غذا و دارو:

◀️ درج عبارت «اصلاح شده ژنتیکی» ارتباطی به ذرت‌های دامی ندارد.

◀️ درج عنوان تراریخته بر روی بسته بندی مواد غذایی، حاوی مواد اولیه با منشأ تراریخته، الزامی است.


پانسمان بیماران EB به‌زودی توزیع می‌شود

⬅️مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری‌های وزارت بهداشت اعلام کرد:

🔹به‌دلیل مشکلات پیش آمده فی‌مابین شرکت تولیدکننده پانسمان و نمایندگی آن در داخل کشور، مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری‌های وزارت بهداشت با همکاری و مساعدت سازمان غذا و دارو اقدام به تامین پانسمان جایگزین کرد و سهمیه بیماران از طریق خانه EB به درب منزل بیماران ارسال شد.

🔹به‌دلیل اثربخشی بیشتر نوع قبلی پانسمان و تمایل بیشتر بیماران، سازمان غذا و دارو درصدد تامین مجدد پانسمان قبلی بر آمد و هم‌اکنون این پانسمان‌ها خریداری شده و در آینده نزدیک جهت توزیع به خانه EB تحویل می‌شود.


⭕️ داروهای بیماران خاص به صورت سهمیه‌ای عرضه می‌شود

رییس سازمان غذا و دارو با اشاره به اختصاص ارز دولتی برای داروهای بیماران خاص اعلام کرد، برای جلوگیری از قاچاق معکوس، این داروها به صورت سهمیه‌ای عرضه می‌شود.

مهدی پیرصالحی، رییس سازمان غذا و دارو همچنین به خبرگزاری ایسنا گفت: «از شهریورماه امسال به داروهای دارای مشابه تولید داخل، مجوز واردات داده نشده است و این روند ادامه خواهد داشت.»

از سوی دیگر رییس سازمان غذا و دارو اعلام کرد: «براساس برنامه سازمان، در نظر نداریم به هیچ داروخانه دولتی مجوز داده شود، البته منعی نیز برای فعالیت داروخانه‌های دولتی که از گذشته مجوز دارند، وجود ندارد. بنابراین پروانه جدیدی برای داروخانه‌های نهادهای دولتی صادر نمی‌کنیم چراکه معتقدیم این داروخانه‌ها امکان رقابت را از بخش خصوصی می‌گیرند.»

https: //bit. ly/۲GpJqXW

📌 اخبار دویچه وله در اینجا:

https: //p. dw. com/p/۳DUo۴


۲۵ میلیون دلار دارو و تجهیزات پزشکی سالیانه به عراق صادر می‌شود

رئیس سازمان غذا و دارو:

🔹ایران سالیانه ۲۵ میلیون دلار دارو و تجهیزات پزشکی به کشور عراق صادر می‌کند و ظرفیت افزایش صادرات را تا مرز ۲۰۰ میلیون دلار در این بازار دارد/ایرنا


در ادامه بخوانید

ایرناایرنا23 ساعت قبل
استقرار پرونده الکترونیک سلامت و توسعه پزشکی خانواده از دیگر اقدامات در دست اجرای وزارت بهداشت است. *جایگاه ایران در حوزه پیوند عضووی اظهار داشت: ایران در زمینه پزشکی پیشرفت چشمگیری داشته است. *کنترل مالاریا در ایرانمعاون درمان وزارت بهداشت بیان کرد: در کشورهای همسایه، بیماری هایی همچون مالاریا هنوز وجود دارد، اما در ایران این بیماری کنترل شده است. وی افزود: این روند مستمر و رو به رشد در کیفیت خدمات دهی به مردم موجب توسعه شاخص‌های بهداشتی و درمانی کشور شده است. ما نیز خواهان گسترش ارتباطات و همکاری‌های بیشتر با وزارت بهداشت و درمان کشور جمهوری اسلامی ایران هستیم.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴23 ساعت قبل
متخصص زنان و زایمان مرکز درمان ناباروری قفقاز جهاد دانشگاهی اردبیل از موفقیت درمان دو زوج نابارور مراجعه کننده به این مرکز با روش رحم جایگزین خبر داد. دکتر الهام فیروزی با اعلام این خبر گفت: در سال ۱۳۹۷ در مرکز درمان ناباروری قفقاز جهاد دانشگاهی اردبیل دو بار از روش رحم جایگزین برای فرزند دار شدن زوجین نابارور استفاده شد که موفقیت آمیز بود. وی با بیان اینکه رحم جایگزین یکی از روش‌های علمی کمک باروری و استفاده از آن، یک راه حل برای داشتن فرزند است، خاطرنشان کرد: در یکی از موارد خانم ۳۳ ساله که به دلیل مشکل رحمی ۸ سال از داشتن فرزند محروم بود برای درمان از روش رحم جایگزین استفاده کرد و در حال حاضر مادر دوم در حال طی مراحل بارداری است. وی با اشاره به نحوه درمان نازایی افراد با این روش اظهار کرد: در رحم جایگزین زوج نابارور پس از شناسایی فرد حائز شرایط برای رحم اجاره‌ای قراردادی بین آن‌ها منعقد می‌شود سپس مرحله آزمایش‌های پزشکی صورت گرفته و در صورت نبود مشکل، مراحل درمان آغاز می‌شود. این متخصص زنان و زایمان افزود: در مراجعه به مراکز درمان ناباروری، ابتدا زن نابارور متقاضی فرزند تحت درمان دارویی قرار می‌گیرد و بعد از استخراج تخمک و اسپرم و لقاح مصنوعی در آزمایشگاه، جنین سالم به رحم جایگزین منتقل می‌شود.
رکنارکنا23 ساعت قبل
اما در مورد دست‌هایتان چطور؟ اگر پوست دستتان به اندازه پوست صورتتان شاداب نیست و ناخن‌هایتان شکننده هستند احتمالا دست‌هایتان پیر به نظر می‌رسند. لکه‌های تیره‌تر ممکن است نیاز به یک راه حل ۳ درصدی داشته باشند، اما به تجویز و راهنمایی متخصص پوست نیاز دارید تا آن‌ها را امتحان کنید. یک خبر خوب و کمتر تهاجمی: اعمال برخی کانسیلرهای سنگین بر روی پوست می‌تواند این رگه‌های تیره زیر پوست دست را پوشش دهند. اگر به پزشک مراجعه کردید و او عفونت قارچی را رد کرد، آرامش خود را حفظ کنید، این تغییر رنگ می‌تواند ناشی از اثر جانبی یک دارو مانند داروی درمان پسوریازیس یا دوام لاک‌های ناخن تیره رنگ باشد. می‌توانید برای رفع این لکه‌ها از یک تکه لیمو استفاده کنید و آن را روی ناخن‌هایتان بکشید، زیرا اسیدهای طبیعی میوه می‌تواند بستر ناخن را روشن‌تر کند.
مهرمهر23 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر، علی حیدری با اعلام این خبر گفت: این تیم پزشکی از امروز ۱ خرداد ماه مصادف با ۱۶ رمضان تا روز عید فطر در عراق حضور خواهند داشت. وی با بیان اینکه تیم‌های پزشکی همه‌ساله در ایام ماه مبارک رمضان به زائران ایرانی در عتبات خدمت‌رسانی می‌کنند، افزود: با توجه به نزدیک شدن به شب‌های قدر و افزایش تعداد زائرین ایرانی در شهرهای زیارتی عراق، این تیم ۳۵ نفره از سوی مرکز پزشکی حج و زیارت برای افزایش خدمات پزشکی به زائران عتبات عالیات روز چهارشنبه عازم عراق می‌شوند. حیدری با اشاره به اعزام پزشک، پرستار، تکنسین و کارشناسان دارویی، اورژانس، آزمایشگاه، بهداشت محیط و نیروهای خدمات و پذیرش به عتبات خبر افزود: در حال حاضر سه درمانگاه برای خدمت‌رسانی به زائران ایرانی در شهرهای کربلای معلا، نجف اشرف و کاظمین فعال است که تیم پزشکی جدید با حضور در این درمانگاه‌ها خدمات پزشکی خود را در روزهای آینده افزایش خواهند داد.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴21 ساعت قبل
ساعت ۲۴- در این مطلب قصد داریم برخی از دروغ‌های مخربی که هر روز به خود می‌گویید، ولی متوجه آن نیستید را آشکار کنیم. به همین دلیل قصد داریم برخی از دروغ‌های مخربی که هر روز به خود می‌گویید، ولی متوجه آن نیستید را آشکار کنیم. به همین دلیل قصد داریم برخی از دروغ‌های مخربی که هر روز به خود می‌گویید، ولی متوجه آن نیستید را آشکار کنیم. این جمله هم یکی از دروغ‌های مخربی است که هر روز با خود تکرار می‌کنید و موجب می‌شود به اتفاقاتی که در اطرافتان می‌افتد، بی توجه باشید. این دروغ هم در دسته دروغ‌های مضر و ویرانگر قرار می‌گیرددر واقع شما با گفتن این جمله مشکلات خود را گردن افراد دیگر می‌اندازید.

نظرها

اخبار بیشتر