هشدار نسبت به جریان‌سازی نادرست در تئاتر
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. فرهنگ
هشدار نسبت به جریان‌سازی نادرست در تئاتر

هشدار نسبت به جریان‌سازی نادرست در تئاتر

ایسناخبرگزاری ایسنا |
کورش سلیمانی  با اعتقاد بر اینکه سی وهفتمین جشنواره تئاتر فجر به لحاظ سازماندهی و مدیریتی، نمره قبولی می‌گیرد، نسبت به جریان‌سازی نادرست در تئاتر، هشدار داد.

این کارگردان تئاتر که در این دوره از جشنواره نمایش «خرده نان» را روی صحنه برد، با ارزیابی جشنواره‌ی سپری شده در واپسین روزهای سال به ایسنا گفت: پس از اجرای عمومی نمایش‌مان، از سوی دبیر محترم جشنواره برای شرکت در این رویداد دعوت شدیم و با توجه به تمایل خود گروه و شناختی که از آقای برهانی‌مرند دبیر جشنواره داشتیم که از همکاران خوب ما با سابقه‌ای روشن هستند، شرکت در جشنواره را پذیرفتیم.

او اضافه کرد: جشنواره امسال به لحاظ نظم و انضباط و سازماندهی، نمره قبولی می‌گیرد و شخصا به عنوان یکی از شرکت‌کنندگان، هیچ گونه بی‌نظمی و مساله آزار دهنده‌ای در آن ندیدم و این را بدون هر گونه تعارف و مسامحه‌ای می‌گویم. برگزاری جشنواره‌ای، با این گستردگی و حجم، بدون هیچ حاشیه‌ای، اتفاقی بسیار خوب است که باید به برگزارکنندگان، خسته نباشید؛ گفت.

سلیمانی خاطرنشان کرد: امسال به دلیل درگیری و مشغولیتی که بابت اجرای نمایش خودم در جشنواره داشتم، متأسفانه نتوانستم کارهای زیادی ببینم و نمی‌توانم درباره کیفیت آثار بویژه نمایش‌های خارجی قضاوت کنم اما با توجه به روندی که در چندین دوره فعلی جشنواره تئاتر فجر داشته‌ایم، معتقدم در وضعیتی که برای برگزاری جشنواره و بویژه دعوت از گروه‌های خارجی، امکانات مالی اندکی داریم و بودجه ناچیزی دست‌مان است، بهتر است به جای کمیت‌گرایی، به دعوت از چند کار با کیفیت بالا بسنده کنیم. مانند نمایش‌هایی که در سال‌های دورتر برای شرکت در جشنواره فجر دعوت می‌شدند؛ نمایش‌هایی که عموما مبتنی بر متون نمایشی بزرگ جهان بودند و اجرای آنها در جشنواره ما بر جریان کلی تئاتر کشورمان تأثیرگذار بود و بخصوص برای گروه‌های جوان‌تر و دانشجو، جنبه آموزشی داشت.

کارگردان نمایش «فالومی» هشدار داد: دعوت از نمایش‌های بی‌کیفیت به جشنواره فجر، تأثیر منفی بر تئاتر ما دارد. در سال‌های اخیر دیده‌ایم که بیشتر نمایش‌های خارجی مبتنی بر فرم بوده‌اند و ناخودآگاه این ذهنیت در دانشجویان و گروه‌های جوان بویژه گروه‌هایی که از شهرهای دیگر در جشنواره شرکت می‌کنند، ایجاد شده که همه تئاترهای خارجی مبتنی بر فرم است و همین مساله، اتفاق بدی در تئاتر ما ایجاد کرده است چراکه فرمالیسم بدون تفکر، هرگز راه به جای خوبی نخواهد برد.

او با تاکید بر لزوم توجه به متن‌های بزرگ و دارای اندیشه خاطرنشان کرد: فرم‌گرایی هرگز نمی‌تواند موجب حذف متون نمایشی درخشانی باشد که پر از تفکرات بزرگ انسانی هستند و کنار گذاشتن این گونه نمایشنامه‌ها، تأثیر بسیار بدی بر تئاتر ما بر جای خواهد گذاشت.

سلیمانی جایگاه جشنواره‌ی تئاتر فجر را در تئاتر ایران، بسیار تعیین‌کننده دانست و گفت: جشنواره تئاتر فجر، رویداد بسیار مهمی در تئاتر ماست صرف‌نظر از اینکه در آن شرکت کنیم یا نکنیم و جوایز آن هم بسیار اهمیت دارند چراکه این جایزه‌ها جریان سازی می‌کنند و در سال‌های اخیر دیده‌ایم، جشنواره تئاتر فجر آنچنان برخی از استعدادها را بزرگ کرده که آن جوانان دچار توهم شده‌اند و از سوی دیگر با بی اعتنایی به دیگر چهره‌های مستعد، موجب سرخوردگی آنان شده است.

کارگردان نمایش «ناگهان پیت حلبی» ادامه داد: مهم‌تر از اینها، حمایت جشنواره تئاتر فجر، از یک جنس خاص نمایشی است که موجب می‌شود تئاتر ما از تنوع و تکثر دور شود و آن جریان‌سازی که بدان اشاره کردم، به شکلی دیگر رخ می‌دهد. همه اینها برای تئاتر ما تهدیدی بزرگ است. فاجعه آنجاست که وقتی با تئاترهایی فاقد ارزش مواجه می‌شویم، جشنواره فجر اتفاقا به همین نمایش‌ها جایزه هم می‌دهد و با این شیوه، جریانی ناسالم را در تئاتر ایجاد می‌کند.

سلیمانی افزود: برای ما اجرای تئاتر و شریک شدن آن با تماشاگر، اهمیت دارد و درست است که وقتی جوان‌تر بودیم، جایزه هم مهم بود ولی بعد از سال‌ها تجربه، جایزه دیگر اهمیتی ندارد و حال به جایی رسیده‌ایم که فکر می‌کنیم نباید وقت را هدر داد بلکه باید از هر لحظه برای خلق یک اثر نمایشی بهره جست.

او اضافه کرد: شخصا بسیار مشتاق کار کردن هستم و استقبال تماشاگران برایم مهم‌تر از اجرای نمایش در جشنواره‌هاست ولی نباید جریان‌سازی تئاتر فجر را فراموش کنیم بلکه هر یک از ما در هر جایگاهی که هستیم، باید احساس مسئولیت داشته باشیم و فراموش نکنیم که همه چیز از انتخاب متن آغاز می‌شود و به این بیندیشیم که حمایت از هر اثر نمایشی چقدر بر بدنه تئاتر ما اثرگذار است و از نظر علمی آموزشی و پژوهشی چگونه تئاتر اصیل ما را تقویت می‌کند.

سلیمانی در پایان متذکر شد: تئاتر، شیوه‌های اجرایی بسیار متنوعی دارد که همه آنها باید در جای خود مورد توجه قرار بگیرند و فراموش نکنیم که گاه حمایت از برخی گونه‌های خاص، نه تنها موجب سلامت و شور و نشاط بدنه تئاتر ما نمی‌شود بلکه به خود ما به عنوان تماشاگر یا هنرمند به جای دریافتی حال خوش، بیماری منتقل می‌کند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

تسنیمتسنیم1 روز قبل
به گزارش باشگاه خبرنگاران پویا، در جریان برگزاری هفته فرهنگی ترکمنستان در ایران، نمایشگاه صنایع دستی و هنرهای تجسمی با همکاری اداره‌کل همکاری‌های فرهنگی و امور ایرانیان خارج از کشور سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و سفارت ترکمنستان در تهران در محل خانه هنرمندان افتتاح شد. آتا گلدی شاه مراداف، وزیر فرهنگ جمهوری ترکمنستان در سخنانی در این مراسم، به جاذبه‌های فرهنگی و هنری ترکمنستان اشاره کرد و گفت: برپایی این نمایشگاه موجب معرفی هرچه بیشتر هنرمندان صنایع دستی و آثار هنری آن‌ها به ایرانیان می‌شود. وی با تشریح پیوندهای عمیق فرهنگی و تاریخی میان دو کشور گفت: وجود اشتراکات فراوان میان ترکمنستان و ایران به تقویت و تحکیم مناسبات منجر خواهد شد. اجرای موسیقی سنتی ترکمنستان به همراه لباس‌های بومی توسط هنرمندان این کشور از دیگر برنامه‌های این مراسم بود. نمایشگاه صنایع دستی و هنرهای تجسمی ترکمنستان به مدت ۳ روز در خانه هنرمندان برای بازدید عموم دایر خواهد بود.

این ستاره‌های هالیوود پیر نمی‌شوند + ویدئو

اعتمادآنلایناعتمادآنلاین1 روز قبل

شمارش معکوس ۱۰ روزه برای ثبت ۳۰۰ کیلو اورانیوم

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
خبر در حال بروزرسانی است …به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی در نشستی خبری به تشریح آخرین اقدامات فنی این سازمان در راستای اجرای بیانیه اخیر شورای عالی امنیت ملی در توقف برخی تعهدات برجامی پرداخت. شمارش معکوس ۱۰ روزه برای ثبت ۳۰۰ کیلو اورانیومسازمان انرژی اتمی ایران براساس تصمیات مسئولان نظام اقدام خواهد کرد
فارسفارس1 ساعت قبل
با امضای تفاهم نامه میان وزارتخانه‌های علوم، ‌ تحقیقات و فناوری و جهاد کشاورزی، دانشجویان رشته‌های کشاورزی و منابع طبیعی دوره کارورزی خود را در وزارت جهاد کشاورزی و سایر دستگاه‌های اجرایی دولتی و غیردولتی مرتبط خواهند گذراند. به گزارش گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، تفاهم‌نامه اجرایی ماده «۲۳» قانون افزایش بهره‌وری بخش کشاورزی و منابع طبیعی مصوب مجلس شورای اسلامی برای کارورزی دانشجویان رشته‌های کشاورزی و منابع طبیعی بین وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و وزیر جهاد کشاورزی امضاء و به همراه شیوه‌نامه اجرایی این توافق به دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی مجری برگزاری دوره‌های کشاورزی و منابع طبیعی برای اجرا ابلاغ شد. با اجرای این شیوه‌نامه از ظرفیت‌های وزارت جهاد کشاورزی و سایر دستگاه‌های اجرایی دولتی و بخش غیردولتی در اجرای طرح کارورزی دانشجویان این رشته‌ها استفاده خواهد شد. در این دوره‌ها دانشجویان با زمینه‌های کسب مهارت مرتبط با رشته‌های کشاورزی و منابع طبیعی و توانمندسازی آنان برای ورود به بازار اشتغال و کسب و کار و ترغیب آنها برای شناخت ظرفیت‌های خوداشتغالی بخش کشاورزی و منابع طبیعی آشنا خواهند شد. انتهای پیام/
ایلناایلنا7 ساعت قبل
این مراسم به پاس ۶ دهه فعالیت‌های ارزنده رضا شفیعیان در موسیقی ایرانی با حمایت موسسه فرهنگی هنری و انتشاراتی موسیقی عارف به سرپرستی شاهرخ (احمد) سرلک، نوازنده و آهنگساز با سخنرانی مجید کیانی نوازنده سنتور و پژوهشگر موسیقی، علی اکبر شکارچی آهنگساز و نوازنده کمانچه، میلاد کیایی پیشکسوت و نوازنده سنتور، امیر حامد موسوی نوازنده و پژوهشگر فرهنگی در فرهنگسرای ارسباران برگزار می‌شود. پخش کلیپ از فعالیت‌های هنری رضا شفیعیان، اجرای موسیقی گروه «درویش» با نوازندگی محمدرضا رحیمی نوازنده تار و سه تار و داوود یاسری نوازنده تمبک بخش هایی از این برنامه است. در بخش دیگر برنامه گروه «کوچه باغ» با نوازندگی داریوش قانع (نی)، مرتضی فتحی (کمانچه)، مهگل سادات‌صحفی (کمانچه آلتو)، امیرحسین وفایی (تار)، یاسر مدیر روستا (بم تار)، سعید بهرامی (عود)، محمدرضا میرحسینی (تنبک)، آسیه احمدی (دف)، حامد وفایی (خواننده) و شاهرخ سرلک (سنتور، آهنگساز و تنظیم کننده قطعات) آثاری را در دستگاه شور و آواز دشتی به اجرا درمی‌آورند. رونمایی از تمبر یادبود در مراسم تجلیل رضا شفیعیان با حضور پیشکسوتان و هنرمندان عرصه هنر موسیقی بخش پایانی این برنامه است.
ایرناایرنا2 ساعت قبل
وی با اشاره به اشتراکات فرهنگی دو کشور و استواری بنیاد روابط دوستی ایران و ارمنستان بر فرهنگ خاطرنشان کرد: در روابط فرهنگی، هنری دو کشور کارهایی انجام شده اما بیشتر باید فعالیت شود. معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در این دیدار با تأکید بر همکاری فرهنگی و هنری دو کشور جمهوری اسلامی ایران و ارمنستان گفت: پیوندهای عمیقی در زمینه هنرهای مختلف مانند موسیقی بین ایران و ارمنستان است و دو کشور نغمه‌های مشترکی دارند. با این نزدیکی و پیوند فرهنگی، انتظار می‌رود روابط فرهنگی و هنری گسترده‌تر باشد. نزدیکی و ارتباط فرهنگی دو کشور قابل توسعه است و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز استقبال می‌کند. گفتگوها و ارتباطات فرهنگی بین ایران و ارمنستان به آسانی ادامه خواهد یافت و تقویت می‌شود و دولت جمهوری اسلامی ایران نیز تمایل دارد روابط فرهنگی، هنری و دوستانه با کشورهای همسایه تداوم یابد.

نظرها

اخبار بیشتر