1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. اقتصادی
تولید نانو لیپوزوم‌هایی با کاربرد انجماد سلول‌های بنیادی و دارورسانی هدفمند

تولید نانو لیپوزوم‌هایی با کاربرد انجماد سلول‌های بنیادی و دارورسانی هدفمند

ایسناخبرگزاری ایسنا |
محققان پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران نانو لیپوزوم‌های حساس به سرما را تولید کردند که از آن می‌توان در انجماد سلول‌های بنیادی و همچنین برای درمان سرطان استفاده کرد.

طوبی ندری، دانشجوی دکتری تولید مثل دانشگاه تهران و از محققان طرح در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: تاکنون نانو لیپوزوم‌های حساس به گرما در صنعت دارو سازی و درمان سرطان‌ها استفاده می‌شد، ولی در برخی از تحقیقات کاربردی مانند انجماد اسپرم و سایر موارد دارویی نیاز به لیپوزوم‌هایی است که نسبت به سرما حساسیت نشان دهند.

وی از اجرای تحقیقاتی در این زمینه در دانشگاه تهران با عنوان "تولید نانو لیپوزوم حساس به سرما" خبر داد و یادآور شد: نانو لیپوزوم تولید شده در این مطالعات حساس به سرما است که از آن می‌توان برای انجماد سلول‌های مختلفی از جمله اسپرم، سلول‌های بنیادی و جنین استفاده کرد.

ندری خاطر نشان کرد: در این مطالعات موفق شدیم با روشی آسان و با کمترین هزینه، نانولیپوزم‌های حساس به سرما را تولید کنیم.

این محقق با تاکید بر اینکه در آزمایش‌های انجام شده بر روی این نوع نانو لیپوزوم به نتایج خوبی دست یافتیم، اظهار کرد: این نانو لیپوزوم‌ها قابلیت رهایش دارو با کاهش درجه حرارت را دارند و از آنها می‌توان در ساخت نگهدارنده‌های انجماد سلول‌های زنده مانند اسپرم، جنین و دارو رسانی استفاده کرد.

به گفته وی، محصول تولید شده در حال ثبت اختراع است.

ندری با اشاره به کاربردهای نانو لیپوزوم تولید شده، خاطر نشان کرد: این محصول در صنایع داروسازی در حوزه دارورسانی، درمان سرطان، انجماد اسپرم، سلول‌های بنیادی و جنین و همچنین در مراکز اصلاح نژادی صنعت دامپروری قابل کاربرد است.

این تحقیقات از سوی طوبی ندری، آرمین توحیدی، سعید زین‌الدینی و غلامحسین ریاضی در پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران اجرایی شده است.

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با انجماد اسپرم، دارورسانی هدفمند، دانشگاه تهران، سلولهای بنیادی و نانو لیپوزوم از تلگرام

هم‌اکنون اختتامیه رویداد فن‌آورد در دانشگاه تهران در حال برگزاری است @newway۲pay


🔶 هفتاد و ششمین مجمع سالیانۀ انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه تهران و علوم پزشکی تهران


چهرۀ «سرو» ز بیداد خزان زرد نشد …

🔻هفتاد و ششمین مجمع سالیانۀ انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه تهران و علوم پزشکی تهران

₪ اصلاح‌طلبی و جامعۀ‌ مدنی

محسن آرمین

₪ چالش‌های پیش‌روی اصلاح‌طلبی و نقش دانشگاه

علیرضا علوی‌تبار

₪ کنش‌گری در ایران امروز

محمد درویش

یاشار سلطانی

▫️یک‌شنبه ۱۹ اسفندماه ۹۷، ساعت ۱۴، پردیس مرکزی دانشگاه تهران، سالن شهید رجب بیگی دانشکدۀفنی


🔻گودبرداری در پلکان جنوبی دانشکده پزشکی دانشگاه تهران در سالروز افتتاح

🔹دانشگاه تهران در ۱۵ بهمن سال ۱۳۱۳ افتتاح و لوح بنا آن در زیر پلکان جنوبی دانشکده پزشکی قرار داده شد، حالا در همان روز این پلکان به اسم مرمت در حال گودبرداری است، تاکنون نظری درباره اخذ مجوز دانشگاه برای این گودبرداری از سازمان میراث فرهنگی منتشر نشده است.

🔹 سال گذشته و دقیقا در همین ایام، طرح مرمتی بخش جنوبی دانشکده پزشکی آغاز شده بود که میراث اعلام کرد؛ پیمانکار بدون اخذ مجوز از میراث استان تهران در حال مرمت غیرقانونی است.

🔹دانشکده پزشکی به مساحت ۲۸۹۵۸ متر مربع در ضلع شمالی دانشگاه تهران واقع شده و کل ابنیه و مجموعه دانشگاه تهران در ۱۸ آذر ۱۳۷۸ به شماره ۲۴۴۵ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است. /سفرنویس

جزییات بیشتر:


🎥 دانشگاه تهران چگونه به بهانه توسعه، خانه‌های اطراف را تصاحب و صاحبانش را آواره کرد!

🔸 گزارشی از روایت جدید از توسعه وارونه و بنگاه‌داری دانشگاه تهران/اسکان نیوز


🔶 انتقاد دبیر انجمن اسلامی تهران از طرح توسعه دانشگاه تهران:

🗣مهرداد پولادی؛ دبیر انجمن اسلامی دانشگاه تهران:

🔹 آن چیزی که امروز دانشگاه تهران گرفتار آن شده است، توهم کارآفرینی و مولد بودن با اضافه کردن بنا و ساختمان است که برای نگهداری هر کدام، از بودجه و شهریه‌های دانشجویان هزینه می‌شود و هیچ تعهدی مبنی بر اینکه با این فضای اضافی دانشگاه قطعا کارآفرین می‌شود، وجود ندارد. /ایرنا


در ادامه بخوانید

پیشنهاد تشکیل معاونت اقتصادی در قوه قضائیه

صدا و سیماصدا و سیما14 ساعت قبل
تشکیل معاونت اقتصادی در قوه قضائیه و مقابله جدی با تخلفات نظام بانکی از مهم‌ترین درخواست‌های فعالان اقتصادی حاضر در نشست با رئیس قوه قضائیه بودبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ تشکیل معاونت اقتصادی در قوه قضائیه و مقابله جدی با تخلفات نظام بانکی از مهم‌ترین درخواست‌های فعالان اقتصادی حاضر در نشست با رئیس قوه قضائیه بود.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴19 ساعت قبل
شادی: وجود خطوط کوچک در خارج از چشم‌ها حاکی از خنده رویی و شاد بودن فرد میباشد. بررسی شکل ابروهاابرو صاف: صافی و مستقیمی ابروها نشانگر اندیشه، تفکر و ایده گرایی فرد میباشد. ابرو کمانی: افرادی که دارای ابروهای خمیده و کمانی هستند از حکایت‌ها و داستانهای واقعی لذت میبرند و افرادی مهربانند. پشت چشم یا پلک بلند: بلند بودن پلک دلالت بر وابستگی شدید فرد به دیگران و نزدیکان دارد. گونه گود: علاوه بر جذابیت و زیبایی دلیلی بر خوش مشربی و سازگاری فرد میباشد.
فردا نیوزفردا نیوز20 ساعت قبل
سرویس اقتصادی فردا: امروز ۲۹ اردیبهشت ۹۸ در بازار آزاد قیمت سکه تمام بهار آزادی طرح جدید ۴ میلیون و ۸۹۳ هزار تومان است. هم چنین مظنه تهران نیز با قیمت ۱ میلیون و ۹۲۵ هزار تومان معامله می‌شود. آخرین قیمت هر قطعه نیم‌سکه بهار آزادی ۲ میلیون و ۶۹۸ هزار تومان، قیمت ربع‌سکه ۱ میلیون و ۶۹۸ هزار تومان است. قیمت سکه طرح قدیم نیز ۴ میلیون و ۶۹۵ هزار تومان است. قیمت سکه گرمی نیز ۹۹۵ هزار تومان است.

نظرها

اخبار بیشتر