1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایرنا
  4. سیاسی
بمب افکن‌های آمریکایی برفراز دریای جنوبی پرواز کردند

بمب افکن‌های آمریکایی برفراز دریای جنوبی پرواز کردند

خبرگزاری ایرنا |
پکن- ایرنا- طبق اعلام مرکز فرماندهی نیروهای آمریکا در اقیانوس آرام چند فروند جنگنده بمب افکن بی 52 این کشور برفراز منطقه پر منازعه دریای جنوبی پرواز کرده اند.

به گزارش ایرنا شبکه تایمز آسیا روز جمعه گزارش کرد این دومین بار در طول ۱۰ روز گذشته است که آمریکا بمب افکن‌های خود را بر فراز این منطقه به پرواز در می‌آورد و هر بار چین به آن اعتراض کرده است.

این اتفاق درست پس از آن می‌افتد که مایک پمپیو وزیر خارجه آمریکا بشدت از چین انتقاد کرد که در دریای جنوبی به ساخت و سازها ادامه می‌دهد و مانع دسترسی کشورهای منطقه به ذخایر انرژی دو هزار و ۵۰۰ میلیارد دلاری این ناحیه شده است.

این گزارش می‌افزاید که دو فروند بمب افکن بی ۵۲ اچ استراتوفورترس آمریکا از پایگاه این کشور در گوام واقع در اقیانوس آرام در روز چهارشنبه برخاسته و برفراز دریای جنوبی قدرت نمایی کرده‌اند.

بیانیه مرکز فرماندهی آمریکا با تایید این خبر می‌افزاید که چنین کاری معمول است ما برای حمایت از کشورهای منطقه و متحدان خود همواره چنین تمرینات و پروازهایی را انجام می‌دهیم.

آمریکا روز چهارم مارس نیز اعلام کرد که دو فروند بمب افکن این کشور از گوام برخاسته و یکی از آنها برفراز دریای جنوبی و دیگری در حریم دریای شرقی چین پرواز کرده است.

چین به اظهارات وزیر خارجه آمریکا درباره دریای جنوبی واکنش نشان داده و آن را غیرمسئولانه توصیف کرده و افزوده است که نیازی به مداخله کشورهای دیگر در مسایل دریای جنوبی نیست.

آساق**۲۳۱**۱۹۰۴**

خواندن خبر در سایت منبع


خبرهای مرتبط با سیاسی، چین، آمریکا و دریای جنوبی از تلگرام

تداوم خرید نفت هند و چین از ایران

🔹مشاور ارشد سابق وزارت‌خزانه‌داری آمریکا: دولت آمریکا به چین و هند معافیت از تحریم‌های نفتی را می‌دهد زیرا از نظر اقتصادی و سیاسی بسیار سخت و حتی غیرممکن است که آنها خرید نفت از ایران را به صفر برسانند. / فارس


💠چین چطور بدون دموکراسی توانسته رشد اقتصادی را برای چهار دهه حفظ کند؟

🔹مقاله‌ای مهم از Foreign Affairs که از دلایل رشد چین با وجود ساختار غیردموکراتیکش می‌گوید؛

🔹این دموکراسی نیست که رشد را تداوم می‌دهد بلکه برخی ویژگی‌های دموکراسی باعث تداوم رشد می‌شود:

۱⃣ پاسخگویی،

۲⃣ رقابت و

۳⃣ محدودیت بر قدرت فردی

⬅️ که چین همه را ایجاد کرد.

💡این همان جنگ همیشگی فلسفه سیاسی است: توسعه سیاسی مقدم است یا توسعه اقتصادی؟ برخی بیش از دو دهه است می‌گویند با رشد سریع اقتصادی، بزودی حاکمیت سیاسی حزب کمونیست متلاشی می‌شود. برخی دیگر هم ثبات سیاسی ناشی از دیکتاتوری را دلیل رشد اقتصادی چین دانسته‌اند؛ هردو اشتباه کرده‌اند!

🌀ساختار سیاسی چین اصلاحات اساسی داشته و متحول شده. آنها بسیاری از ویژگی‌های دموکراسی را در خود تعبیه کرده‌اند بدون اینکه دموکراسی داشته باشند.

💬 به‌قول نویسنده در آمریکا سیاست جذابه و بروکراسی کسل کننده اما در چین بروکراسی سیاسی است و سیاست بروکراتیزه و تابع قوانین مشخص و تابع عملکرد

✌️حکومت چین از دو جریان اصلی حزب کمونیست و دولت تشکیل شده است. این دو بیش از ۵۰ میلیون نفر را (بدون احتساب ارتش و شرکت‌های دولتی) استخدام کرده‌اند که بزرگترین بروکراسی جهان را تشکیل می‌دهد. آمارها متفاوت است اما مستقیم و غیرمستقیم ۲۳ تا ۵۰٪ کل شاغلان چینی در استخدام دولت هستند.

🤔 یک درصد از این ۵۰ میلیون، یعنی ۵۰۰ هزار نفر، نخبگان سیاسی چین هستند. این افراد با نظر مستقیم حزب گماشته شده و در برنامه‌ای مشخص در اقصا نقاط چین چرخانده شده و عملکردشان توسط سیستمی دقیق و قدرتمند مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.

🌀ورود به این حلقه بسیار سخت و برای کارمندان عادی غیرممکنه.

🌀حضور در طبقه الیت بسیار سخت و صرفا وفاداران واقعی حزب که عملکردهای قابل قبولی داشته باشند امکان رشد در الیت را پیدا می‌کنند. دلیل اصلی این کار احتمالا جلوگیری از نفوذ خارجی‌ها به سیستم حکومت است. با توجه به بسته بودن راه رشد در سیستم سیاسی، چطور انگیزه کارمندان حفظ می‌شود؟

🌀برای ایجاد انگیزه یک سیستم ارزیابی و پرداخت پاداش عملکردی، برعکس کشورهای جهان سوم، تعبیه شده که دستمزد را به عملکرد متصل میکند. بروکراسی چین از دو سیستم موازی تشکیل شده. حزب و دولت که در کل ۵ سطح حکومت به موازات ساختارسازی کرده‌اند: حکومت مرکزی، استانی، شهرستانی، شهری و محلی

🖐 در تمام این ۵ سطح ویژگی‌های دموکراتیک رقابت، پاسخگویی و ارزیابی بدون وجود دموکراسی تزریق شده‌.

🗳 سیستم ارزیابی چین عملا کار انتخابات و ارزیابی مردم از عملکرد سیاستمداران برای رای دادن به آن‌ها در سیستم‌های دموکراتیک را می‌کند. عملا چک و بالانس به این شکل تا حدودی اتفاق می‌افتد.

👈 این سیستم دولتی باید بسیار فاسد باشد اما به دلیل سیستم ارزیابی و ساختار رقابتی دستمزد، تنها ۹٪ چینی‌ها اعلام کرده‌اند رشوه پرداخته‌اند در حالی‌که در هند ۵۴٪، در نیجریه ۶۴٪ و در کامبوج این رقم ۸۴٪ بوده.

🔺 این مقاله نه در حمایت از این سیستم بلکه صرفا برای شناخت بهتر چین بود. /

✍ ترجمه از: صادق‌ الحسینی


🔹اژدهای محتاط، فیل دمان و داستان ایران

✍️حسین سلاح ورزی

🔹رهبران حزب کمونیست چین همین چند روزپیش توسعه لیبرالیسم اقتصادی در این کشوررا جشن گرفتند و از فردی مثل کلاوس شاوب آلمانی، مبتکر و مؤسس همایش اقتصادی داووس که آن را نماد سرمایه داری می‌دانند و شماری از میلیاردرهای چینی تقدیر کردند. این رفتار از سران حزبی که موسس آن مائو تسه تونگ با سرمایه داران جز به نفس آتشین اژدهای اعدام انقلابی سخن نمی‌گفت حقیقتا شگفت انگیز است.

تناقض مبهوت کننده پرچم داری تجارت آزاد از سوی رهبران یک حزب کمونیست مقتدر پیامی آشکار برای همه دولتمردان و سیاستمداران امروز و فردای جهان دارد: اژدهای زرد در سایه عملگرایی و انعطاف پذیری راهبردی رهبرانش، رفتاری کاملا غیرقابل پیش بینی دارد.

رهبران حزب کمونیست نمونه اعلای عملگرایی و انعطاف پذیری راهبردی در جهان سیاست امروز هستند و هرگاه منافعشان در خطر ببینند بدون رحم و بدون وفاداری به پیمان و دوستی اظهار شده راه دیگری خواهند رفت.

🔹با این اوصاف تعامل مفید و موثر ایران، بویژه در موقعیت راهبردی امروزش، با این چشم بادامی‌های پیش بینی ناپذیر منوط به آن است که همپای آنها واقع بین، عملگرا و از نظر راهبردی انعطاف پذیر باشیم.

واقعیت این است ایران برای ادامه مقاومت در برابر آمریکا، به این فرض راهبردی نه چندان اطمینان بخش تکیه کرده است که با کمک توانایی‌های نظامی روسیه و توانایی‌های اقتصادی چین به مثابه غولهای شرقی می‌توان در برابر توفان آمریکا ایستاد.

🔹برای محک زدن میزان صحت این فرض راهبردی، لااقل در مورد چین،. بهترین راه بررسی واقعبینانه و کارشناسانه رفتار این کشور در دوره قبلی تحریم هاست. دوست داشته باشیم یا نه، باید قبول کنیم چین نمره خوبی در آزمون قبلی نگرفت و در فرایند صدور قطعنامه‌های سخت تحریم تا اجرایی شدن مفاد آنها هرگز تعهد به حفظ منافع ایران یکی از معیارهای تصمیم گیری و انتخاب موضع چین نبود. چین، با وجود داشتن حق وتو و وزن و نفوذ سیاسی چشمگیر در صحنه بین المللی، مانعی برای صدور قطعنامه‌ها نشد و خودرا دراجرای آنها مقید نشان داد.

🔹آنچه سیاستمداران این کشور از آن به عنوان دوستی و همراهی با ایران در دوران قبلی تحریم یاد می‌کنند در واقع نگهداشتن میلیاردها دلار از منابع ارزی ایران در بانکهای چین و صدور اجازه استفاده از آن منابع برای خرید کالا از این کشور بود. تجار چشم بادامی در سایه این «دوستی سیاسی سخاوتمندانه» دولت کمونیست چین با ایران تحت تحریم، توانستند بازار تجارت خارجی خالی از رقیب ایران را قبضه کنند و به خوبی نشان دادند در این مسیر آخرین ملاحظه‌ای که ممکن است به آن پایبند باشند تجارت منصفانه و همکاری مولد با شرکای ایرانی است.

🔹چینی‌ها اما دراین دوره از تحریم‌ها با شرایط تازه‌ای در حوزه مناسبات این کشور با آمریکا مواجه هستند. ترامپ و تندروهایی که درکاخ سفید گرد او حلقه زده‌اند جنگ اقتصادی علیه پکن را با هدف اصلاح ناترازی تجاری دو کشور یکی از محورهای اصلی راهبرد اقتصاد سیاسی دولت آمریکا قرار داده‌اند.

دراین هنگامه این نبرد سهمگین که درانتهای راه می‌تواند به توقف صادرات ۴۵۰ میلیارد دلاری چین به آمریکا منجرشود معلوم است که آژدها محتاط شده و هرجا بتواند امتیازی کم هزینه، اما دارای ارزش نمایشی به ترامپ خودنما بدهد قطعا مضایقه نخواهد کرد.

حدس زدن اینکه اهمیت سیاسی دشمنی با ایران برای ترامپ در کنار وزن اندک ایران در سبد تجارت خارجی چین؛ مسئله ایران را برای رهبران فرصت طلب حزب کمونیست تبدیل به یکی از همان امتیازات نمایشی و کم هزینه می‌کند چندان دشوار نیست. سخت گیری بیشتر چین درمناسبات تجاری و بانکی با ایران در هفته‌ها و ماههای اخیربه شکل‌های گوناگون دو پیام به دوسوی جهان است. یک پیام از پکن به سوی تهران است که دردوره تازه مناقشه با آمریکا حتی به اندازه دوره قبلی روی چین حساب بازنکنید و یک پیام به واشنگتن است که ما حواسمان جمع است و راه را برتهران می‌بندیم.

🔹چین در خاورمیانه دنبال شرکای تازه‌ای است که امنیت انرژی این کشوررا به صورت پایدار تامین کند کشوری که مانند ایران هر از چندگاه صادرات انرژی اش با تحریم مواجه نشود. اژدهای زرد، آمریکا را فیلی دمان می‌بیند که نباید آن را رماند چرا که ممکن است فیل رمیده مناسبات تجاری ابرقدرتهای دو سوی اقیانوس آرام را که ظاهرا برای طرف چینی خیلی شیرین‌تر از طرف آمریکایی است زیر ضربه گامهای سنگین و جنون زده‌اش ویران کند. ایران با تجارت ۳۰ میلیارددلاری خود نمی‌تواند راه چین برای نگهداشت صادرات ۴۰۰ میلیارددلاری با آمریکا را ببندد. رهبران حزب کمونیست چین نیز نشان داده‌اند اگر لازم باشد حتی متحد قدیمی خود مثل پیونگ یانگ را نیز برای حفظ منافع خود بدون پشتوانه می‌گذارند


رئیس کل بانک مرکزی با سفیر چین دیدار کرد

رییس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در دیدار با سفیر چین و هیئت همراه در خصوص روابط بانکی و مالی دو کشور و نحوه ارتقای این روابط بحث و تبادل نظر کردند. سفیر چین در این دیدار ضمن اشاره به ثبات ایجاد شده در بازارهای اقتصاد ایران اظهار داشت که چین علاقه‌مند به بسط و گسترش روابط استراتژیک و بلندمدت با جمهوری اسلامی ایران است و در این راستا مذاکرات و برنامه‌ریزی‌هایی در دستور کار دولت چین و نهادهای مختلف سیاسی و اقتصادی آن قرار دارد. رییس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران ضمن تأکید بر لزوم گسترش روابط مالی و بانکی دو کشور اظهار داشت علی‌رغم تلاشهایی که ایالات متحده آمریکا برای قطع روابط بانکی و مالی جمهوری اسلامی ایران انجام داده است، کشورهای متعددی با ارائه راهکارهای گوناگون روابط بانکی و مالی خود با ایران را حفظ کرده و توسعه می‌دهند و شاهد آن هستیم که اقدامات دولت آمریکا نتوانسته است آثار مورد نظر آنها را بر اقتصاد ایران برجای گذارد. دو طرف در این دیدار بر لزوم تسریع در حل مشکلات بانکی فیمابین و گسترش روابط اقتصادی در زمینه‌های گوناگون تاکید کردند.


✅۱۰ اتفاق اثرگذار بر کسب‌وکارها

🔵 یک موسسه بین‌المللی ۱۰ اتفاق کلیدی را برای سال ۲۰۱۹ میلادی پیش‌بینی کرده که انتظار می‌رود پیامدهای مهمی برای محیط کسب‌وکار جهانی داشته باشد. این اتفاق‌ها ماهیت سیاسی، اقتصادی و اجتماعی دارند که در نهایت بر کسب‌وکارها اثر می‌گذارند.

🔵 نتایج جنگ تجاری آمریکا و چین مهم‌ترین اتفاق سیاسی-اقتصادی سال‌جاری میلادی اعلام شده است.

🔸 جنگ تجاری آمریکا و چین تشدید خواهد شد.

🔹 توسعه بیت‌کوین منجر به تثبیت و بلوغ بازار رمزارزها خواهد شد.

🔸 بحران زباله‌های جهانی باعث نوآوری در مدیریت زباله خواهد شد.

🔹 صنعت حمل‌ونقل جهانی تحت‌تاثیر مقررات جدید مصرف گوگرد قرار خواهد گرفت.

🔸 روابط بین حزب سوسیالیست چین و پوتین، مهم‌ترین رابطه در جهان خواهد بود.

🔹 شیوع اضطراب منجر به ترویج محصولات جدید خواهد شد.

🔸 کمبود شن و ماسه، صنعت ساخت‌وساز جهانی را با مشکل روبه‌رو خواهد کرد.

🔹 بحران‌های اعتباری بازارهای نوظهور از لحاظ دامنه و مقیاس رشد خواهد کرد.

🔸 آفریقا بیشتر از همیشه یکپارچه خواهد شد.

🔹 روبات «مرده آهنین» زندگی واقعی به شکل اگزواسکلتون‌ها (روبات پوشیدنی) طراحی خواهد شد. / روزنامه دنیای اقتصاد


✅ توافق اولیه چین و آمریکا در مذاکرات تجاری

چین و آمریکا در مذاکرات تجاری خود در بسیاری از موضوعات به اجماع رسیده‌اند. یی گنگ رئیس بانک مرکزی چین با اعلام این خبر مدعی شد درحال‌حاضر دو کشور پیرامون استقلال سیاست‌های پولی یکدیگر گفت‌وگو می‌کنند.

🔗 ادامه مطلب …


نظرها

در ادامه بخوانید

فیلم هوایی از فاجعه سیل در آق قلا

خبرآنلاینخبرآنلاین4 ساعت قبل

گلستان در سیل، استاندار در خارج کشور!

آخرین خبرآخرین خبر16 ساعت قبل
برای دیدن این کلیپ لطفا امکان استفاده از جاوا اسکریپت را در مرورگر خود فعال نمایید، و از مرورگر خود را بروزرسانی نماییدآخرین خبر/ عبدالرضا رحمانی فضلی صبح امروز در گفتگویی تلویزیونی اعلام کرد که استاندار گلستان از یک ماه قبل برای رسیدگی به مسایل خانوادگی در خارج از کشور حضور دارد و به همین دلیل در هنگام بروز سیل در این استان نتوانسته شخصا در محل حضور داشته باشد. صحبت‌های او را بشنوید.

ویدیو/ استاندار گمشده گلستان کجاست؟

انتخابانتخاب14 ساعت قبل
خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، مهناز افشار، بازیگر سینما، عکسی از خود سوار بر دوچرخه را در اینستاگرام به اشتراک گذاشت. او در توضیح این عکس نوشت: «عید تهران با هوای عالی» چندی پیش، مهناز افشار برای بازی در فیلم «نوشین» به کارگردانی تاکه فومی تسوتسویی و تهیه‌کنندگی جواد نوروزبیگی به ژاپن سفر کرده بود.
برترین‌هابرترین‌ها22 ساعت قبل
در اغاز، وزیر دفاع روسیه، یک روز بعد، وزیر دفاع عراق و رئیس ستاد مشترک نیروهای ملسح ایران، وارد سوریه شدند، و احتمالا در ادامه، هیئت هایی از دیگر دولتهای عربی برای بررسی امکان دعوت از سوریه برای بازگشت به نشست مجمع عربی که قرار است در تونس برگزار شود، به سوریه می‌روند. در اغاز، وزیر دفاع روسیه، یک روز بعد، وزیر دفاع عراق و رئیس ستاد مشترک نیروهای ملسح ایران، وارد سوریه شدند، و احتمالا در ادامه، هیئت هایی از دیگر دولتهای عربی برای بررسی امکان دعوت از سوریه برای بازگشت به نشست مجمع عربی که قرار است در تونس برگزار شود، به سوریه می‌روند. دو قدرت بزرگ که تجهیزات نظامی در اختیار دارند، مانع تکمیل سیطره اسد بر سوریه می‌شوند. طرفی که باید از عقب نشینی احتمالی روسیه از سوریه نگران باشد، اسرائیل است؛ چرا که روسیه را ضمانت مهمی برای جلوگیری از تمرکز ایران بر مرزهای سوریه با اسرائیل بویژه در تپه‌های جولان می‌داند. از سوی دیگر، اسرائیلیها امیدوارند از خروج نیروهای روسیه از سوریه، بعنوان عاملی برای فشار بر ایران استفاده شود، تا این کشور نیز در مورد خارج کردن نیروهای خود از سوریه اقدام کند.
الفالف19 ساعت قبل
جلال آل احمدرهبر انقلاب همچنین در خصوص ضرورت مقابله با غرب‌زدگی اظهار کردند: «غرب‌زدگی خطر بزرگی است. فهمیدم که ایشان جلال آل احمد است. خداوند او را رحمت کند.» رهبر انقلاب تعابیر کم‌نظیری درباره جلال آل احمد داشته‌اند و او را «جلال آل قلم» توصیف کرده‌اند. دو کتاب «غربزدگی و دست‌های آلوده» جزو قدیمی‌ترین کتاب‌هایی است که از او دیده و داشته‌ام. به گمان من، واردات و تجربیات روز به روز آل‌احمد، کتاب را کامل می‌کرده است.

اخبار بیشتر