1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبرآنلاین
  4. سیاسی
مصباحی مقدم همچنان پاسخ نمی‌دهد/آیا مجمع تشخیص مصلحت، عواقب عدم تصویب FATF را می‌پذیرد؟

مصباحی مقدم همچنان پاسخ نمی‌دهد/آیا مجمع تشخیص مصلحت، عواقب عدم تصویب FATF را می‌پذیرد؟

خبرگزاری خبرآنلاین |
برنانیوز نوشت:«غلامرضا مصباحی مقدم»، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، درباره اقدامات هیات عالی نظارت مجمع تشخیص گفت: در بند 2 اصل 110 قانون اساسی آمده است، «نظارت بر حسن اجرای سیاست‌های کلی نظام بر عهده رهبری است.» بنابراین مقام معظم رهبری می تواند این وظیفه را به شخص دیگری واگذار کند. در این راستا مقام معظم رهبری این وظیفه را به شورای عالی نظارت واگذار کردند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ضمن اشاره به قانونی بودن هیات عالی نظارت، گفت: در سخنرانی بنده قبل از خطبه‌های نمازجمعه تهران، سوالی را مطرح کردم که هنوز به آن پاسخی داده نشده است. حال سوال این است که جایگاه هیات عالی نظارت قانونی است یا خیر؟ پاسخ این است که هیات عالی نظارت، قانونی است.

او در پاسخ به این سوال که چرا بسیاری هیات نظارت را غیرقانونی می‌دانند، افزود: زیرا اینها نمی‌خواهند حقیقت را بپذیرند. برخی افراد می‌خواهند از تصویب قوانین در چارچوب اسناد بالادستی فرار کنند.

مصباحی مقدم در مورد لوایح چهارگانه FATF که بسیاری از دلسوزان معتقدند اگر تصویب نشود ممکن است ضررهای بسیاری برای نظام در پی داشته باشد، نیز تصریح کرد: اگر به فایل سخنرانی بنده قبل از خطبه‌های نماز جمعه تهران مراجعه کنید متوجه می‌شوید که به طور کامل در این مورد پاسخ‌هایی ارائه شده است. اما پس از آن سخنرانی بنده در نماز جمعه تهران، هیچ یک از دولتمردان در این مورد سخنی نگفته است و هنوز به سوالی که مطرح کردم، پاسخی داده نشده است و اگر توانستند پاسخ دهند.

گفتنی است، حجت الاسلام و المسلمین «غلامرضا مصباحی مقدم» روز جمعه (۱۷اسفند) در سخنرانی پیش از خطبه‌های نمازجمعه تهران گفته بود: «الحاق ایران به کنوانسیون‌های پالرمو و CFT در شرایط تحریم است. عده‌ای از جمله دولت اصرار دارد ما به این کنوانسیون‌ها بپیوندیم که استدلالشان این است که اگر ما به این کنوانسیون‌ها بپیوندیم شفافیت بین المللی را در مورد دادوستدهای خود به وجود آوردیم و نتیجه آن اعتماد بانکهای خارجی به معاملات ما است و منجر به افزایش دادو ستدهای ما می‌شود. این در شرایط غیرتحریمی سخن نادرستی نیست اما در شرایط تحریمی اولا مجلس محترم دو لایحه تامین مالی تروریسم و پولشویی تصویب کرد، شورای نگهبان ایراد گرفت و مجمع اصلاح و ابلاغ کرد. او افزود: «پس ما دو قانون داخلی داریم که شفافیت دادو ستدهای مالی را در کشور برای ما تامین می‌کند. طبعا این شفافیت مالی برای Fatf هم مدنظر بوده گرچه در مورد همین دو لایحه هم fatf می‌گوید فلان کار را کنید، این را اضافه کنید و تغییر دهید. نخیر به شما ارتباطی ندارد این‌ها دو قانون داخلی ما است. اما دو لایحه دولت برای کنواسیون پالرمو و cft دقیقا همین دو قانون است، منتهی برای مناسبات بین المللی تا دهان دیگران را ببندیم. اگر این دو قانون بخواهد ما به آنها ملحق شویم هیچ جهت حسنی برای ما ندارد.»

او ادامه داد: «سوال شد آقای ظریف اگر به این کنواسیون بپیوندیم اوضاع مالی ما بهتر خواهد شد؟ گفتند قول نمی‌دهم. آقای رئیس جمهور هم همین را گفت. پس قول نمی‌دهند بهتر شود اما بدتر می‌شود یا نه؟ رئیس جمهور و آقای ظریف می‌گویند اوضاع مالی بدتر نخواهد شد اما من می‌گویم بدتر خواهد شد.»

در پی این سخنرانی بسیاری از رسانه‌ها به این سخنان واکنش نشان دادند و همه این پرسش را مطرح کردند که آیا آقای مصباحی مقدم در صورت عدم پیوستن ایران به FTAF، مسئولیت بدترشدن اوضاع را نیز خواهید پذیرفت یا خیر؟ اما این سوال نیز از سوی غلامرضا مصباحی مقدم پاسخی داده نشد.

خواندن خبر در سایت منبع


خبرهای مرتبط با اف ای تی اف FATF، غلامرضا مصباحی مقدم و مجمع تشخیص مصلحت نظام از تلگرام

🔶 یادداشت رییس کل بانک مرکزی درباره جلسه روز شنبه مجمع تشخیص مصلحت نظام در مورد لایحه پالرمو


🔶 رای‌گیری نهایی درباره لایحه پالرمو به سال آینده موکول شد

پس از به نتیجه نرسیدن بررسی لایحه پیوستن جمهوری اسلامی به کنوانسیون سازمان ملل متحد برای مبارزه با جرائم سازمان‌یافته فراملی (پالرمو) در دو نشست قبلی مجمع تشخیص مصلحت نظام و برگزار نشدن یک جلسه به دلیل مصادف شدن با روز تعطیل، این کار به نشسته روز شنبه ۱۱ اسفند موکول شده بود که در این روز هم به نتیجه نرسید.

غلامرضا مصباحی مقدم، عضو مجمع تشخیص به خبرگزاری ایسنا گفته که در جلسه امروز تمام اعضا نظرات خود را درباره این لایحه بیان کردند اما اعلام رای نهایی به نشست بعدی موکول شد. او افزود از آنجا که مجمع در سال جاری دیگر جلسه‌ای نخواهد داشت این کار در نشست‌های بعد از تعطیلات نوروز انجام خواهد شد.

از چهار لایحه مرتبط با گروه ویژه اقدام مالی دو لایحه پیش‌تر به تصویب رسیده و دو لایحه پیوستن جمهوری اسلامی به کنوانسیون پالرمو و کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم (CFT) به مجمع تشخیص ارجاع شده است.

📌 گزارش را در اینجا بخوانید:

https: //t. me/iv?url=https: //p. dw. com/p/۳EMFe?maca=per-Red-Telegram&rhash=eda۹۶f۳۶fc۸۰e۰


🔵 انتقاد مصباحی مقدم از «فشار دولت» بر مجمع تشخیص به خاطر لوایح FATF

عضو مجمع تشخیص مصلحت می‌گوید دولت و «مطبوعات جریان خاص» برای تصویب لوایح FATF این مجمع را تحت فشار گذاشته‌اند. به گفته مصباحی مقدم ایران برای دور زدن تحریم‌ها نیاز به اقداماتی دارد که تصویب این لوایح مانع آن می‌شود.

غلامرضا مصباحی مقدم بخشی از سخنرانی خود در مراسم نماز جمعه ۱۷ اسفند تهران را به دو لایحه از چهار لایحه مرتبط با گروه ویژه اقدام مالی (FATF) اختصاص داد که برای تعیین تکلیف نهایی به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع شده‌اند.


🔴 کدام ۲۰ نفر؟ / رئیس دفتر رئیس‌جمهور از سخن روحانی درباره منتقدان FATF رمزگشایی می‌کند

🔹 «منظور رئیس‌جمهور مجمع تشخیص مصلحت نظام نبود، هیئت عالی نظارت مجمع بود که در غیاب ریاست فقید آن آیت‌الله هاشمی‌شاهرودی به جای آن تصمیم می‌گرفت.»

🔹 این واکنش محمود واعظی رئیس دفتر رئیس‌جمهور به انتقادات متقابل رئیس‌جمهور و رئیس‌ مجمع تشخیص مصلحت نظام است که در هفته‌های اخیر روابط سردی را میان دولت و مجمع ایجاد کرده است. /روزنامه سازندگی


نظرها

در ادامه بخوانید

فیلم هوایی از فاجعه سیل در آق قلا

خبرآنلاینخبرآنلاین5 ساعت قبل

گلستان در سیل، استاندار در خارج کشور!

آخرین خبرآخرین خبر16 ساعت قبل
برای دیدن این کلیپ لطفا امکان استفاده از جاوا اسکریپت را در مرورگر خود فعال نمایید، و از مرورگر خود را بروزرسانی نماییدآخرین خبر/ عبدالرضا رحمانی فضلی صبح امروز در گفتگویی تلویزیونی اعلام کرد که استاندار گلستان از یک ماه قبل برای رسیدگی به مسایل خانوادگی در خارج از کشور حضور دارد و به همین دلیل در هنگام بروز سیل در این استان نتوانسته شخصا در محل حضور داشته باشد. صحبت‌های او را بشنوید.

ویدیو/ استاندار گمشده گلستان کجاست؟

انتخابانتخاب14 ساعت قبل
خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، مهناز افشار، بازیگر سینما، عکسی از خود سوار بر دوچرخه را در اینستاگرام به اشتراک گذاشت. او در توضیح این عکس نوشت: «عید تهران با هوای عالی» چندی پیش، مهناز افشار برای بازی در فیلم «نوشین» به کارگردانی تاکه فومی تسوتسویی و تهیه‌کنندگی جواد نوروزبیگی به ژاپن سفر کرده بود.
برترین‌هابرترین‌ها23 ساعت قبل
در اغاز، وزیر دفاع روسیه، یک روز بعد، وزیر دفاع عراق و رئیس ستاد مشترک نیروهای ملسح ایران، وارد سوریه شدند، و احتمالا در ادامه، هیئت هایی از دیگر دولتهای عربی برای بررسی امکان دعوت از سوریه برای بازگشت به نشست مجمع عربی که قرار است در تونس برگزار شود، به سوریه می‌روند. در اغاز، وزیر دفاع روسیه، یک روز بعد، وزیر دفاع عراق و رئیس ستاد مشترک نیروهای ملسح ایران، وارد سوریه شدند، و احتمالا در ادامه، هیئت هایی از دیگر دولتهای عربی برای بررسی امکان دعوت از سوریه برای بازگشت به نشست مجمع عربی که قرار است در تونس برگزار شود، به سوریه می‌روند. دو قدرت بزرگ که تجهیزات نظامی در اختیار دارند، مانع تکمیل سیطره اسد بر سوریه می‌شوند. طرفی که باید از عقب نشینی احتمالی روسیه از سوریه نگران باشد، اسرائیل است؛ چرا که روسیه را ضمانت مهمی برای جلوگیری از تمرکز ایران بر مرزهای سوریه با اسرائیل بویژه در تپه‌های جولان می‌داند. از سوی دیگر، اسرائیلیها امیدوارند از خروج نیروهای روسیه از سوریه، بعنوان عاملی برای فشار بر ایران استفاده شود، تا این کشور نیز در مورد خارج کردن نیروهای خود از سوریه اقدام کند.
الفالف20 ساعت قبل
جلال آل احمدرهبر انقلاب همچنین در خصوص ضرورت مقابله با غرب‌زدگی اظهار کردند: «غرب‌زدگی خطر بزرگی است. فهمیدم که ایشان جلال آل احمد است. خداوند او را رحمت کند.» رهبر انقلاب تعابیر کم‌نظیری درباره جلال آل احمد داشته‌اند و او را «جلال آل قلم» توصیف کرده‌اند. دو کتاب «غربزدگی و دست‌های آلوده» جزو قدیمی‌ترین کتاب‌هایی است که از او دیده و داشته‌ام. به گمان من، واردات و تجربیات روز به روز آل‌احمد، کتاب را کامل می‌کرده است.

اخبار بیشتر