مصباحی مقدم همچنان پاسخ نمی‌دهد/آیا مجمع تشخیص مصلحت، عواقب عدم تصویب FATF را می‌پذیرد؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبرآنلاین
  4. سیاسی
مصباحی مقدم همچنان پاسخ نمی‌دهد/آیا مجمع تشخیص مصلحت، عواقب عدم تصویب FATF را می‌پذیرد؟

مصباحی مقدم همچنان پاسخ نمی‌دهد/آیا مجمع تشخیص مصلحت، عواقب عدم تصویب FATF را می‌پذیرد؟

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین |
برنانیوز نوشت:«غلامرضا مصباحی مقدم»، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، درباره اقدامات هیات عالی نظارت مجمع تشخیص گفت: در بند 2 اصل 110 قانون اساسی آمده است، «نظارت بر حسن اجرای سیاست‌های کلی نظام بر عهده رهبری است.» بنابراین مقام معظم رهبری می تواند این وظیفه را به شخص دیگری واگذار کند. در این راستا مقام معظم رهبری این وظیفه را به شورای عالی نظارت واگذار کردند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ضمن اشاره به قانونی بودن هیات عالی نظارت، گفت: در سخنرانی بنده قبل از خطبه‌های نمازجمعه تهران، سوالی را مطرح کردم که هنوز به آن پاسخی داده نشده است. حال سوال این است که جایگاه هیات عالی نظارت قانونی است یا خیر؟ پاسخ این است که هیات عالی نظارت، قانونی است.

او در پاسخ به این سوال که چرا بسیاری هیات نظارت را غیرقانونی می‌دانند، افزود: زیرا اینها نمی‌خواهند حقیقت را بپذیرند. برخی افراد می‌خواهند از تصویب قوانین در چارچوب اسناد بالادستی فرار کنند.

مصباحی مقدم در مورد لوایح چهارگانه FATF که بسیاری از دلسوزان معتقدند اگر تصویب نشود ممکن است ضررهای بسیاری برای نظام در پی داشته باشد، نیز تصریح کرد: اگر به فایل سخنرانی بنده قبل از خطبه‌های نماز جمعه تهران مراجعه کنید متوجه می‌شوید که به طور کامل در این مورد پاسخ‌هایی ارائه شده است. اما پس از آن سخنرانی بنده در نماز جمعه تهران، هیچ یک از دولتمردان در این مورد سخنی نگفته است و هنوز به سوالی که مطرح کردم، پاسخی داده نشده است و اگر توانستند پاسخ دهند.

گفتنی است، حجت الاسلام و المسلمین «غلامرضا مصباحی مقدم» روز جمعه (۱۷اسفند) در سخنرانی پیش از خطبه‌های نمازجمعه تهران گفته بود: «الحاق ایران به کنوانسیون‌های پالرمو و CFT در شرایط تحریم است. عده‌ای از جمله دولت اصرار دارد ما به این کنوانسیون‌ها بپیوندیم که استدلالشان این است که اگر ما به این کنوانسیون‌ها بپیوندیم شفافیت بین المللی را در مورد دادوستدهای خود به وجود آوردیم و نتیجه آن اعتماد بانکهای خارجی به معاملات ما است و منجر به افزایش دادو ستدهای ما می‌شود. این در شرایط غیرتحریمی سخن نادرستی نیست اما در شرایط تحریمی اولا مجلس محترم دو لایحه تامین مالی تروریسم و پولشویی تصویب کرد، شورای نگهبان ایراد گرفت و مجمع اصلاح و ابلاغ کرد. او افزود: «پس ما دو قانون داخلی داریم که شفافیت دادو ستدهای مالی را در کشور برای ما تامین می‌کند. طبعا این شفافیت مالی برای Fatf هم مدنظر بوده گرچه در مورد همین دو لایحه هم fatf می‌گوید فلان کار را کنید، این را اضافه کنید و تغییر دهید. نخیر به شما ارتباطی ندارد این‌ها دو قانون داخلی ما است. اما دو لایحه دولت برای کنواسیون پالرمو و cft دقیقا همین دو قانون است، منتهی برای مناسبات بین المللی تا دهان دیگران را ببندیم. اگر این دو قانون بخواهد ما به آنها ملحق شویم هیچ جهت حسنی برای ما ندارد.»

او ادامه داد: «سوال شد آقای ظریف اگر به این کنواسیون بپیوندیم اوضاع مالی ما بهتر خواهد شد؟ گفتند قول نمی‌دهم. آقای رئیس جمهور هم همین را گفت. پس قول نمی‌دهند بهتر شود اما بدتر می‌شود یا نه؟ رئیس جمهور و آقای ظریف می‌گویند اوضاع مالی بدتر نخواهد شد اما من می‌گویم بدتر خواهد شد.»

در پی این سخنرانی بسیاری از رسانه‌ها به این سخنان واکنش نشان دادند و همه این پرسش را مطرح کردند که آیا آقای مصباحی مقدم در صورت عدم پیوستن ایران به FTAF، مسئولیت بدترشدن اوضاع را نیز خواهید پذیرفت یا خیر؟ اما این سوال نیز از سوی غلامرضا مصباحی مقدم پاسخی داده نشد.

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با اف ای تی اف FATF، غلامرضا مصباحی مقدم و مجمع تشخیص مصلحت نظام از تلگرام

🔵 انتقاد مصباحی مقدم از «فشار دولت» بر مجمع تشخیص به خاطر لوایح FATF

عضو مجمع تشخیص مصلحت می‌گوید دولت و «مطبوعات جریان خاص» برای تصویب لوایح FATF این مجمع را تحت فشار گذاشته‌اند. به گفته مصباحی مقدم ایران برای دور زدن تحریم‌ها نیاز به اقداماتی دارد که تصویب این لوایح مانع آن می‌شود.

غلامرضا مصباحی مقدم بخشی از سخنرانی خود در مراسم نماز جمعه ۱۷ اسفند تهران را به دو لایحه از چهار لایحه مرتبط با گروه ویژه اقدام مالی (FATF) اختصاص داد که برای تعیین تکلیف نهایی به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع شده‌اند.


🔶 رای‌گیری نهایی درباره لایحه پالرمو به سال آینده موکول شد

پس از به نتیجه نرسیدن بررسی لایحه پیوستن جمهوری اسلامی به کنوانسیون سازمان ملل متحد برای مبارزه با جرائم سازمان‌یافته فراملی (پالرمو) در دو نشست قبلی مجمع تشخیص مصلحت نظام و برگزار نشدن یک جلسه به دلیل مصادف شدن با روز تعطیل، این کار به نشسته روز شنبه ۱۱ اسفند موکول شده بود که در این روز هم به نتیجه نرسید.

غلامرضا مصباحی مقدم، عضو مجمع تشخیص به خبرگزاری ایسنا گفته که در جلسه امروز تمام اعضا نظرات خود را درباره این لایحه بیان کردند اما اعلام رای نهایی به نشست بعدی موکول شد. او افزود از آنجا که مجمع در سال جاری دیگر جلسه‌ای نخواهد داشت این کار در نشست‌های بعد از تعطیلات نوروز انجام خواهد شد.

از چهار لایحه مرتبط با گروه ویژه اقدام مالی دو لایحه پیش‌تر به تصویب رسیده و دو لایحه پیوستن جمهوری اسلامی به کنوانسیون پالرمو و کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم (CFT) به مجمع تشخیص ارجاع شده است.

📌 گزارش را در اینجا بخوانید:

https: //t. me/iv?url=https: //p. dw. com/p/۳EMFe?maca=per-Red-Telegram&rhash=eda۹۶f۳۶fc۸۰e۰


🔴 کدام ۲۰ نفر؟ / رئیس دفتر رئیس‌جمهور از سخن روحانی درباره منتقدان FATF رمزگشایی می‌کند

🔹 «منظور رئیس‌جمهور مجمع تشخیص مصلحت نظام نبود، هیئت عالی نظارت مجمع بود که در غیاب ریاست فقید آن آیت‌الله هاشمی‌شاهرودی به جای آن تصمیم می‌گرفت.»

🔹 این واکنش محمود واعظی رئیس دفتر رئیس‌جمهور به انتقادات متقابل رئیس‌جمهور و رئیس‌ مجمع تشخیص مصلحت نظام است که در هفته‌های اخیر روابط سردی را میان دولت و مجمع ایجاد کرده است. /روزنامه سازندگی


🔶 یادداشت رییس کل بانک مرکزی درباره جلسه روز شنبه مجمع تشخیص مصلحت نظام در مورد لایحه پالرمو


در ادامه بخوانید

الفالف9 ساعت قبل
۰ نظر، ۱ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشارگروه جهان الف، ۲ خرداد ۱۳۹۸، ۰۸:۵۸ ۳۹۸۰۳۰۲۰۲۷ «پاتریک شاناهان»، وزیر دفاع موقت آمریکا در جمع خبرنگاران گفت کشورش توانسته حمله ادعایی ایران به نیروهای آمریکا را متوقف کند. وی در ادامه تصریح کرد: حضور نیروهای آمریکا در منطقه برای جنگ با ایران نیست. او همچنین گفت «تهدیدهای ایران» همچنان شدید هستند و نباید آنها را نادیده گرفت. «سی‌ان‌ان» به نقل از منابع آگاه نوشته ترامپ معتقد است مداخله نظامی گسترده در ایران برای او از لحاظ سیاسی ویرانگر خواهد بود. واشنگتن‌پست هم به نقل از چندین مقام آمریکایی نوشته ترامپ رویکرد دیپلماتیک برای حل و فصل تنش‌ها را ترجیح می‌دهد و خواستار گفت‌وگوی مستقیم با سران ایران است.

فیلم | تخریب مجسمه ۲۰۰ ساله برای جمع کردن لایک در اینستاگرام

خبرآنلاینخبرآنلاین9 ساعت قبل
خبرآنلاینخبرآنلاین7 ساعت قبل
به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، «مورگان اورتاگوس» سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد در صورتیکه ترکیه قرارداد خرید سامانه دفاع هوایی اس-۴۰۰ روسیه را نهایی کند با پیامدهای «مشهود» و زیان باری مواجه خواهد شد. اورتاگوس در این بیانیه تاکید کرد: «ما گفته‌ایم که سامانه دفاع هوایی اس-۴۰۰ و دستیابی به آن عواقب جدی برای ترکیه و روابط نظامی‌اش با آمریکا و ناتو دارد. آمریکا حتی برای وادار کردن ترکیه به انصراف از خرید اس- ۴۰۰ تهدید کرده در صورتیکه این کشور به خرید اس-۴۰۰ روسیه ادامه دهد، تحویل جت‌های جنگنده اف-۳۵ خود به آنکارا را متوقف خواهد کرد. آمریکا ادعا می‌کند سیستم اس ۴۰۰ روسیه برای سیستم‌های ناتو خطرناک است، زیرا ترکیه عضو ناتوست، اما ترکیه این ادعا را رد می‌کند. اخیرا معاون دونالد ترامپ ترکیه را تهدید کرد آنکارا باید بین عضویت در پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) و سامانه روسی اس ۴۰۰ یکی را انتخاب کند.
صدا و سیماصدا و سیما17 ساعت قبل
به گزارش خبر گزاری صدا و سیما، محسن کوهکن نماینده مجلس و موافق طرح تفکیک وزارت بازرگانی از صمت در برنامه تیتر امشب شبکه خبر گفت: زمانی وزارت صمت امروز متشکل از ۴ وزاتخانه بود. وزارت صنایع سنگین، وزارت صنایع، وزارت معادن و وزارت بازرگانی که در اولین اقدام با ادغام وزارت صنایع سنگین و وزارت صنایع به وزارت صنایع تبدیل شد، در گام بعدی وزارت معادن در وزارت صنایع ادغام و به وزارت صنایع و معادن تبدیل شد، در گام سوم وزارت بازرگانی حذف و وزارت صمت تشکیل شد. کوهکن نماینده موافق تفکیک وزارت بازرگانی از صمت گفت: باید به نظر کارشناسانه دولت نیز توجه کرد و وقتی دولت اصرار بر تفکیک دارد اگر مجلس در اجرا همکاری نکند دولت بعدا اعتراض خواهد کرد بنابراین باید بخش اعمال حاکمیتی را احصا کنیم و بعد اعمال مسئولیت را بخواهیم. محمدرضا منصوری نماینده مجلس مخالف طرح تفکیک گفت: اکنون ۱۷ وزارتخانه داریم و معتقدم باید وزارت اقتصاد نیز که وابستگی به وزارت صمت و بازرگانی دارد در دل این وزارتخانه ادغام شود نه اینکه وزارتخانه‌ها دوباره تفکیک شود. مظفر علیخانی کارشناس در ارتباط تلفنی گفت: ما به عنوان بخش خصوصی با تفکیک وزارت صنعت، معدن و تجارت به دو وزارتخانه مخالف هستیم.
ایمناایمنا22 ساعت قبل
به گزارش ایمنا، ستاد کل نیروهای مسلح در بیانیه‌ای که امروز چهارشنبه منتشر شد، اعلام کرد: عملیات غرورانگیز بیت‌المقدس به لحاظ وسعت منطقه نبرد، حجم تلفات و خسارات وارده به دشمن و به کارگیری تاکتیک‌های خلاق و بومی و تدابیر عملیاتی بی‌نظیر همچون عبور از رودخانه کارون و در نهایت آزادسازی خرمشهر از جمله موفقیت‌ها و پیروزی‌های شگفت‌انگیزی بود که پس از آن، سرنوشت ادامه جنگ را به نفع ایران تغییر داد. بر اساس این بیانیه؛ مقاومت و ایستادگی رزمندگان اسلام و اعتماد به نفس و باور به امداد الهی و اتکا به نیروی ایمان و اراده ملی از جمله مولفه‌های پیروزی در عملیات بیت‌المقدس و آزادسازی خرمشهر بود که حیرت جهانیان و یاس و ناامیدی ابرقدرت‌ها و حامیان صدام حسین را به دنبال داشت. ستاد کل نیروهای مسلح یادآور شد: مقاومت و ایستادگی ملت سرافراز ایران اسلامی با تاسی و الگوگیری از مقاومت هشت ساله برابر دشمن تا بن دندان مسلح رمز پایداری و صلابت ملتی است که توانسته است دستاوردهای دفاعی و علمی بی‌نظیری را به ‌رغم تحریم‌ها و محرومیت‌های بی‌شمار که همواره از سوی قدرت‌های استکباری با محوریت آمریکا رقم خورده است به منصه ظهور رسانیده و ایران را به نقطه‌ای ممتاز و خیره کننده در تراز جهانی برساند. ستاد کل نیروهای مسلح تصریح کرد: تحولات چهار دهه انقلاب اسلامی و خصومت‌ها و بحران آفرینی‌ها علیه کشور ما تاثیری نداشته است و به همین دلیل همواره در سیاست‌ها و راهبردهایی که طراحی کرده است شکست خورده و به دنبال جبران حقارت‌ها و شکست‌های مفتضحانه خود، سعی در ایجاد ناامنی در منطقه، ایران هراسی و چپاول منابع و ثروت عظیم کشورهای مرتجع داشته است. این بیانیه در پایان با گرامیداشت یاد و خاطره شهیدان والامقام و به ویژه شهدای آزادسازی خرمشهر و ایثارگران و آزادگان سرافراز جنگ تحمیلی، به ملت غیور ایران اسلامی اطمینان می‌دهد که فرزندان آنان در نیروهای مسلح همواره تحت فرماندهی مدبرانه فرمانده معظم کل قوا با هوشیاری و بصیرت روزافزون تمامی تحرکات و شیطنت‌های نظام سلطه و نیروهای فرامنطقه‌ای را رصد کرده و زیر نظر دارد و ضمن حفظ اقتدار و آمادگی کامل در برابر هرگونه زیاده خواهی و مطامع دشمنان به ویژه آمریکای ورشکسته در جهان پاسخ کوبنده و شکست‌های ویرانگری به آنان تحمیل خواهند کرد.

نظرها

اخبار بیشتر