1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایرنا
  4. سیاسی
خودزنی ائتلاف سعودی در یمن

خودزنی ائتلاف سعودی در یمن

خبرگزاری ایرنا |
تهران - ایرنا - برای چندمین بار از یمن گزارش می رسد که جنگنده های ائتلاف سعودی مزدوران همپیمان خود را هدف قرار داده اند؛ حملاتی که برخی آن را کور و ناشی از سردرگمی می دانند اما این فقط یک روی سکه است.

روز گذشته رسانه‌های عربی خبر دادند که در حمله هوایی ائتلاف سعودی – اماراتی به استان الجوف یمن ۱۰ مزدور از نیروهای عبدربه منصورهادی (رئیس جمهوری مستعفی و فراری یمن) کشته و هفت نفر زخمی شدند.

منابع میدانی تاکید کردند که جنگنده‌های ائتلاف حملات شدیدی را به پایگاه‌ها و تاسیسات نیروهای تحت فرمان منصور هادی انجام دادند و «به طرز عجیب و نامفهومی مانع از پیشروی نیروهای هادی به سوی کوه‌های الربعه شدند.»

در نیمه ماه ژانویه گذشته نیز ائتلاف سعودی-اماراتی عناصری از نیروهای رئیس جمهوری مستعفی یمن را در همان استان (الجوف) هدف قرار دادند که در این حمله پنج تن از جمله سعید بن مقعس المظفری مشاور استاندار جوف کشته شدند.

پیشتر نیز رسانه‌های یمنی خبر دادند که عربستان سعودی به کاروان نیروهای منصور هادی در مسیر عدن به ابین حمله کرد.

همچنین روزنامه نیویورک تایمز در نیمه سال ۲۰۱۵ گزارش داد حمله جنگنده‌های سعودی به نیروهای طرفدار هادی در استان الجوف یمن ۱۶ کشته بر جا گذاشت که سه تن از آنها از فرماندهان برجسته بودند.

چند روز قبل از آن، رسانه‌ها در خبری دیگر گزارش دادند که یک پهپاد آمریکایی دست کم ۱۰ تن از اعضای قبیله مسلح طرفدار رئیس جمهوری مستعفی یمن را در حالی کشتند که این افراد با سه خودرو در حال طی مسیر صعده به الجوف بودند.

در برخی از این موارد، مسئولان ائتلاف سعودی از خطای انسانی سخن گفتند و بعضی موارد را نیز به طرف‌های دیگر نبرد نسبت دادند این در حالی است که با توجه به کشتار وسیع غیرنظامیان از جمله حملات متعدد ائتلاف سعودی به مجالس عروسی و عزا، مدارس و اتوبوس حامل کودکان دبستانی، ناظران میدانی جنگ یمن، این حملات را در خوشبینانه‌ترین حالت ناشی از بمباران بی هدف، تصادفی و بدون اطلاعات دقیق جنگی دانستند.

با این وجود، اختلافات و درگیری بین مزدوران ائتلاف سعودی در داخل یمن نیز معضلی جدی را به خودزنی‌های مکرر جنگنده‌های سعودی افزوده است.

گزارش دوم فوریه سال ۲۰۱۸ رویترز تصریح می‌کند که با وجود هزینه میلیاردها دلاری در جنگ ائتلاف سعودی علیه یمن، همپیمانان محلی این ائتلاف به جان یکدیگر افتاده‌اند و مخاطرات جدیدی برای سعودی‌ها نمایان شده است. این در حالی است که عربستان از حمایت ویژه تسلیحاتی و اطلاعات نظامی آمریکا در این جنگ برخوردار است.

گزارش مذکور ناظر به درگیری مسلحانه در شهر عدن بین دو نیرویی است که ظاهرا در جبهه واحدی علیه کمیته‌های مردمی و انصارالله یمن می‌جنگند.

روز ۲۸ ژانویه ۲۰۱۸ جنگجویان جدایی طلب جنوب یمن با حمایت امارات اقدام به درگیری مسلحانه با نیروهای منصور هادی رئیس جمهور فراری یمن کردند.

به طور مشخص، تیراندازی متقابل و درگیری مسلحانه بین یگان‌های موسوم به گارد ریاست جمهوری یعنی هواداران منصور هادی (مورد حمایت سعودی) با شبه نظامیان تشکیلات معروف به «شورای انتقالی جنوب» یعنی مزدوران زیر چتر امارات درگرفت. این درگیری چند کشته و زخمی بر جا گذاشت و فرودگاه بین المللی عدن را نیز به تعطیلی کشاند.

بعد از این درگیری، رسانه‌های سعودی، جنگجویان شورای انتقالی جنوب را برای اولین بار با عبارت «جدایی طلب» توصیف کردند؛ اظهاری که پیامی را نیز برای اماراتی‌ها داشت و نگرانی سعودی‌ها از رفتار همپیمان اماراتی برای نخستین بار شکل رسانه‌ای به خود گرفت.

از سوی دیگر، امارات نیز یگان‌های گارد منصور هادی را وابسته به «اخوان المسلمین» دانست.

تنش بین نیروهای تحت ائتلاف سعودی (مزدوران هادی و امارات) به جایی رسید که اخیرا ابوظبی مانع از برگزاری کنفرانس طرفداران جنوب یمنی منصور هادی در قاهره مصر شد.

در استان ضالع نیز چندین مورد درگیری بین نیروهای مذکور به عنوان دو بال اصلی ائتلاف سعودی گزارش شده است و در یک درگیری، «احمد ضل نویصر» یکی از مزدوران امنیتی تابع امارات کشته شد.

سردرگمی یا اختلاف؛ نام و علتش هر چه باشد، خودزنی ائتلاف از جنگنده‌های سعودی در آسمان به سطح زمین و خیابان‌ها کشیده شده است و زخم تنش هر بار به بهانه‌ای تازه می‌شود؛ یک بار با اختلاف بر سر اموال تحویلی از فرماندهی ائتلاف، یک بار به خاطر مناطق تحت نفوذ هر گروه و حق السهم دریافتی از تجار مناطق تحت سیطره و گاه از ترس جاخوش کردن اماراتی‌ها در مناطق تحت اشغالی مانند جزیره سقطری.

شبد**۹۲۴۱**۱۳۷۹

خواندن خبر در سایت منبع


خبرهای مرتبط با سیاسی، ائتلاف سعودی، یمن و امارات از تلگرام

آمریکا: هشدار درباره بدتر شدن اوضاع در یمن

🔻آمریکا هشدار داده در صورتی که جنگ در یمن ازطریق سیاسی حل و فصل نشود، اوضاع در این کشور بدتر خواهد شد.

🔻متیو تویلر، سفیر آمریکا در یمن گفته: «اشتباه است که تصور کنیم در صورتی که ائتلاف به رهبری عربستان از حمایت نیروهای دولتی دست بکشد، این درگیری‌ها پایان می‌یابد.»

🔻وی گفت که جنگ در یمن در اصل بین یمنی‌هایی است که دیدگاه‌های بسیار مختلفی نسبت به کشورشان دارند.

🔻سفیر آمریکا افزود: «به حوثی‌ها باید اجازه داده شود تا در اداره کشور جایی داشته باشند، اما تسلیحات آن‌ها باید تحت نظارت دولت قرار گیرد.» / بی بی سی


📢 الجزیره: مجلس سنای آمریکا، قانون پایان پشتیبانی نظامی آمریکا از ائتلاف سعودی - اماراتی در یمن را تصویب کرد/ایسنا


شهادت ۲۰ زن و کودک یمنی بر اثر حملات جنگنده‌های عربستان

🔹بر اثر حملات جنگنده‌های ائتلاف سعودی به منازل شهروندان یمنی در «طلان» در بخش «کشر» واقع در استان حجه دست کم ۲۰ زن و کودک یمنی به شهادت رسیدند. /تسنیم

Asriran. com


فیس بوک حساب دفتر سیاسی انصارالله یمن (حوثی‌ها) را بست

شبکه اجتماعی فیس بوک، حساب دفتر سیاسی انصارالله یمن را به دنبال انتشار بیانیه ضد سازش با اسرائیل بست. /ایرنا


🔶 امارات تحریم‌ها علیه قطر را تعدیل کرد

امارات عربی متحده از قرار معلوم ممنوعیت مبادلات کالایی میان قطر و امارات را تا حدودی تعدیل کرده است. خبرگزاری رویترز این خبر را با استناد به بخشنامه‌ای منتشر کرده که ابوظبی آن را به تاریخ ۱۲ فوریه تنظیم کرده است.

این بخشنامه دستورهای پیشین را ملغی می‌کند؛ دستورهایی که ورود کشتی‌های باری قطر را به آب‌ها و بندرهای امارات و بالعکس، و ورود کشتی‌های اماراتی را به آب‌ها و بندرهای قطر را ممنوع می‌کردند.

یک منبع از حوزه صنعت نیز به رویترز گفته که بخشنامه یادشده به همه بندرهای امارات ابلاغ شده است.

عربستان، مصر، امارات و بحرین در ژوئن ۲۰۱۷ روابط سیاسی و اقتصادی خود را با قطر از جمله به دلیل «پشتیبانی از تروریسم» قطع کردند. دوحه این اتهام را رد می‌کند.

گفته می‌شود رابطه نزدیک قطر با ایران دلیل دیگر قطع مناسبات با قطر بوده است. در ادامه این تحریم‌ها، چند کشور دیگر از جمله سنگال، یمن و لیبی نیز رابطه خود را با قطر قطع کردند.


🔶 تحقیق دویچه‌وله درباره سلاح‌های آلمانی در جنگ یمن نتیجه داد

تحقیقات خبرنگاران نشان می‌دهد که عربستان سعودی و امارات متحده عربی تسلیحات ساخت آلمان را در جنگ یمن به کار می‌گیرند. احزاب اپوزیسیون دولت آلمان خواستار پایان دادن به مشارکت استراتژیک با عربستان هستند.

📌 گزارش را در اینجا بخوانید:

https: //t. me/iv?url=https: //p. dw. com/p/۳EFy۸?maca=per-Red-Telegram&rhash=eda۹۶f۳۶fc۸۰e۰


نظرها

در ادامه بخوانید

فیلم هوایی از فاجعه سیل در آق قلا

خبرآنلاینخبرآنلاین5 ساعت قبل

گلستان در سیل، استاندار در خارج کشور!

آخرین خبرآخرین خبر16 ساعت قبل
برای دیدن این کلیپ لطفا امکان استفاده از جاوا اسکریپت را در مرورگر خود فعال نمایید، و از مرورگر خود را بروزرسانی نماییدآخرین خبر/ عبدالرضا رحمانی فضلی صبح امروز در گفتگویی تلویزیونی اعلام کرد که استاندار گلستان از یک ماه قبل برای رسیدگی به مسایل خانوادگی در خارج از کشور حضور دارد و به همین دلیل در هنگام بروز سیل در این استان نتوانسته شخصا در محل حضور داشته باشد. صحبت‌های او را بشنوید.

ویدیو/ استاندار گمشده گلستان کجاست؟

انتخابانتخاب14 ساعت قبل
خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، مهناز افشار، بازیگر سینما، عکسی از خود سوار بر دوچرخه را در اینستاگرام به اشتراک گذاشت. او در توضیح این عکس نوشت: «عید تهران با هوای عالی» چندی پیش، مهناز افشار برای بازی در فیلم «نوشین» به کارگردانی تاکه فومی تسوتسویی و تهیه‌کنندگی جواد نوروزبیگی به ژاپن سفر کرده بود.
برترین‌هابرترین‌ها23 ساعت قبل
در اغاز، وزیر دفاع روسیه، یک روز بعد، وزیر دفاع عراق و رئیس ستاد مشترک نیروهای ملسح ایران، وارد سوریه شدند، و احتمالا در ادامه، هیئت هایی از دیگر دولتهای عربی برای بررسی امکان دعوت از سوریه برای بازگشت به نشست مجمع عربی که قرار است در تونس برگزار شود، به سوریه می‌روند. در اغاز، وزیر دفاع روسیه، یک روز بعد، وزیر دفاع عراق و رئیس ستاد مشترک نیروهای ملسح ایران، وارد سوریه شدند، و احتمالا در ادامه، هیئت هایی از دیگر دولتهای عربی برای بررسی امکان دعوت از سوریه برای بازگشت به نشست مجمع عربی که قرار است در تونس برگزار شود، به سوریه می‌روند. دو قدرت بزرگ که تجهیزات نظامی در اختیار دارند، مانع تکمیل سیطره اسد بر سوریه می‌شوند. طرفی که باید از عقب نشینی احتمالی روسیه از سوریه نگران باشد، اسرائیل است؛ چرا که روسیه را ضمانت مهمی برای جلوگیری از تمرکز ایران بر مرزهای سوریه با اسرائیل بویژه در تپه‌های جولان می‌داند. از سوی دیگر، اسرائیلیها امیدوارند از خروج نیروهای روسیه از سوریه، بعنوان عاملی برای فشار بر ایران استفاده شود، تا این کشور نیز در مورد خارج کردن نیروهای خود از سوریه اقدام کند.
الفالف20 ساعت قبل
جلال آل احمدرهبر انقلاب همچنین در خصوص ضرورت مقابله با غرب‌زدگی اظهار کردند: «غرب‌زدگی خطر بزرگی است. فهمیدم که ایشان جلال آل احمد است. خداوند او را رحمت کند.» رهبر انقلاب تعابیر کم‌نظیری درباره جلال آل احمد داشته‌اند و او را «جلال آل قلم» توصیف کرده‌اند. دو کتاب «غربزدگی و دست‌های آلوده» جزو قدیمی‌ترین کتاب‌هایی است که از او دیده و داشته‌ام. به گمان من، واردات و تجربیات روز به روز آل‌احمد، کتاب را کامل می‌کرده است.

اخبار بیشتر