خودزنی ائتلاف سعودی در یمن
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایرنا
  4. سیاسی
خودزنی ائتلاف سعودی در یمن

خودزنی ائتلاف سعودی در یمن

ایرناخبرگزاری ایرنا |
تهران - ایرنا - برای چندمین بار از یمن گزارش می رسد که جنگنده های ائتلاف سعودی مزدوران همپیمان خود را هدف قرار داده اند؛ حملاتی که برخی آن را کور و ناشی از سردرگمی می دانند اما این فقط یک روی سکه است.

روز گذشته رسانه‌های عربی خبر دادند که در حمله هوایی ائتلاف سعودی – اماراتی به استان الجوف یمن ۱۰ مزدور از نیروهای عبدربه منصورهادی (رئیس جمهوری مستعفی و فراری یمن) کشته و هفت نفر زخمی شدند.

منابع میدانی تاکید کردند که جنگنده‌های ائتلاف حملات شدیدی را به پایگاه‌ها و تاسیسات نیروهای تحت فرمان منصور هادی انجام دادند و «به طرز عجیب و نامفهومی مانع از پیشروی نیروهای هادی به سوی کوه‌های الربعه شدند.»

در نیمه ماه ژانویه گذشته نیز ائتلاف سعودی-اماراتی عناصری از نیروهای رئیس جمهوری مستعفی یمن را در همان استان (الجوف) هدف قرار دادند که در این حمله پنج تن از جمله سعید بن مقعس المظفری مشاور استاندار جوف کشته شدند.

پیشتر نیز رسانه‌های یمنی خبر دادند که عربستان سعودی به کاروان نیروهای منصور هادی در مسیر عدن به ابین حمله کرد.

همچنین روزنامه نیویورک تایمز در نیمه سال ۲۰۱۵ گزارش داد حمله جنگنده‌های سعودی به نیروهای طرفدار هادی در استان الجوف یمن ۱۶ کشته بر جا گذاشت که سه تن از آنها از فرماندهان برجسته بودند.

چند روز قبل از آن، رسانه‌ها در خبری دیگر گزارش دادند که یک پهپاد آمریکایی دست کم ۱۰ تن از اعضای قبیله مسلح طرفدار رئیس جمهوری مستعفی یمن را در حالی کشتند که این افراد با سه خودرو در حال طی مسیر صعده به الجوف بودند.

در برخی از این موارد، مسئولان ائتلاف سعودی از خطای انسانی سخن گفتند و بعضی موارد را نیز به طرف‌های دیگر نبرد نسبت دادند این در حالی است که با توجه به کشتار وسیع غیرنظامیان از جمله حملات متعدد ائتلاف سعودی به مجالس عروسی و عزا، مدارس و اتوبوس حامل کودکان دبستانی، ناظران میدانی جنگ یمن، این حملات را در خوشبینانه‌ترین حالت ناشی از بمباران بی هدف، تصادفی و بدون اطلاعات دقیق جنگی دانستند.

با این وجود، اختلافات و درگیری بین مزدوران ائتلاف سعودی در داخل یمن نیز معضلی جدی را به خودزنی‌های مکرر جنگنده‌های سعودی افزوده است.

گزارش دوم فوریه سال ۲۰۱۸ رویترز تصریح می‌کند که با وجود هزینه میلیاردها دلاری در جنگ ائتلاف سعودی علیه یمن، همپیمانان محلی این ائتلاف به جان یکدیگر افتاده‌اند و مخاطرات جدیدی برای سعودی‌ها نمایان شده است. این در حالی است که عربستان از حمایت ویژه تسلیحاتی و اطلاعات نظامی آمریکا در این جنگ برخوردار است.

گزارش مذکور ناظر به درگیری مسلحانه در شهر عدن بین دو نیرویی است که ظاهرا در جبهه واحدی علیه کمیته‌های مردمی و انصارالله یمن می‌جنگند.

روز ۲۸ ژانویه ۲۰۱۸ جنگجویان جدایی طلب جنوب یمن با حمایت امارات اقدام به درگیری مسلحانه با نیروهای منصور هادی رئیس جمهور فراری یمن کردند.

به طور مشخص، تیراندازی متقابل و درگیری مسلحانه بین یگان‌های موسوم به گارد ریاست جمهوری یعنی هواداران منصور هادی (مورد حمایت سعودی) با شبه نظامیان تشکیلات معروف به «شورای انتقالی جنوب» یعنی مزدوران زیر چتر امارات درگرفت. این درگیری چند کشته و زخمی بر جا گذاشت و فرودگاه بین المللی عدن را نیز به تعطیلی کشاند.

بعد از این درگیری، رسانه‌های سعودی، جنگجویان شورای انتقالی جنوب را برای اولین بار با عبارت «جدایی طلب» توصیف کردند؛ اظهاری که پیامی را نیز برای اماراتی‌ها داشت و نگرانی سعودی‌ها از رفتار همپیمان اماراتی برای نخستین بار شکل رسانه‌ای به خود گرفت.

از سوی دیگر، امارات نیز یگان‌های گارد منصور هادی را وابسته به «اخوان المسلمین» دانست.

تنش بین نیروهای تحت ائتلاف سعودی (مزدوران هادی و امارات) به جایی رسید که اخیرا ابوظبی مانع از برگزاری کنفرانس طرفداران جنوب یمنی منصور هادی در قاهره مصر شد.

در استان ضالع نیز چندین مورد درگیری بین نیروهای مذکور به عنوان دو بال اصلی ائتلاف سعودی گزارش شده است و در یک درگیری، «احمد ضل نویصر» یکی از مزدوران امنیتی تابع امارات کشته شد.

سردرگمی یا اختلاف؛ نام و علتش هر چه باشد، خودزنی ائتلاف از جنگنده‌های سعودی در آسمان به سطح زمین و خیابان‌ها کشیده شده است و زخم تنش هر بار به بهانه‌ای تازه می‌شود؛ یک بار با اختلاف بر سر اموال تحویلی از فرماندهی ائتلاف، یک بار به خاطر مناطق تحت نفوذ هر گروه و حق السهم دریافتی از تجار مناطق تحت سیطره و گاه از ترس جاخوش کردن اماراتی‌ها در مناطق تحت اشغالی مانند جزیره سقطری.

شبد**۹۲۴۱**۱۳۷۹

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با سیاسی، ائتلاف سعودی، یمن و امارات از تلگرام

🔶 تحقیق دویچه‌وله درباره سلاح‌های آلمانی در جنگ یمن نتیجه داد

تحقیقات خبرنگاران نشان می‌دهد که عربستان سعودی و امارات متحده عربی تسلیحات ساخت آلمان را در جنگ یمن به کار می‌گیرند. احزاب اپوزیسیون دولت آلمان خواستار پایان دادن به مشارکت استراتژیک با عربستان هستند.

📌 گزارش را در اینجا بخوانید:

https: //t. me/iv?url=https: //p. dw. com/p/۳EFy۸?maca=per-Red-Telegram&rhash=eda۹۶f۳۶fc۸۰e۰


🔶 امارات تحریم‌ها علیه قطر را تعدیل کرد

امارات عربی متحده از قرار معلوم ممنوعیت مبادلات کالایی میان قطر و امارات را تا حدودی تعدیل کرده است. خبرگزاری رویترز این خبر را با استناد به بخشنامه‌ای منتشر کرده که ابوظبی آن را به تاریخ ۱۲ فوریه تنظیم کرده است.

این بخشنامه دستورهای پیشین را ملغی می‌کند؛ دستورهایی که ورود کشتی‌های باری قطر را به آب‌ها و بندرهای امارات و بالعکس، و ورود کشتی‌های اماراتی را به آب‌ها و بندرهای قطر را ممنوع می‌کردند.

یک منبع از حوزه صنعت نیز به رویترز گفته که بخشنامه یادشده به همه بندرهای امارات ابلاغ شده است.

عربستان، مصر، امارات و بحرین در ژوئن ۲۰۱۷ روابط سیاسی و اقتصادی خود را با قطر از جمله به دلیل «پشتیبانی از تروریسم» قطع کردند. دوحه این اتهام را رد می‌کند.

گفته می‌شود رابطه نزدیک قطر با ایران دلیل دیگر قطع مناسبات با قطر بوده است. در ادامه این تحریم‌ها، چند کشور دیگر از جمله سنگال، یمن و لیبی نیز رابطه خود را با قطر قطع کردند.


شهادت ۲۰ زن و کودک یمنی بر اثر حملات جنگنده‌های عربستان

🔹بر اثر حملات جنگنده‌های ائتلاف سعودی به منازل شهروندان یمنی در «طلان» در بخش «کشر» واقع در استان حجه دست کم ۲۰ زن و کودک یمنی به شهادت رسیدند. /تسنیم

Asriran. com


فیس بوک حساب دفتر سیاسی انصارالله یمن (حوثی‌ها) را بست

شبکه اجتماعی فیس بوک، حساب دفتر سیاسی انصارالله یمن را به دنبال انتشار بیانیه ضد سازش با اسرائیل بست. /ایرنا


📢 الجزیره: مجلس سنای آمریکا، قانون پایان پشتیبانی نظامی آمریکا از ائتلاف سعودی - اماراتی در یمن را تصویب کرد/ایسنا


آمریکا: هشدار درباره بدتر شدن اوضاع در یمن

🔻آمریکا هشدار داده در صورتی که جنگ در یمن ازطریق سیاسی حل و فصل نشود، اوضاع در این کشور بدتر خواهد شد.

🔻متیو تویلر، سفیر آمریکا در یمن گفته: «اشتباه است که تصور کنیم در صورتی که ائتلاف به رهبری عربستان از حمایت نیروهای دولتی دست بکشد، این درگیری‌ها پایان می‌یابد.»

🔻وی گفت که جنگ در یمن در اصل بین یمنی‌هایی است که دیدگاه‌های بسیار مختلفی نسبت به کشورشان دارند.

🔻سفیر آمریکا افزود: «به حوثی‌ها باید اجازه داده شود تا در اداره کشور جایی داشته باشند، اما تسلیحات آن‌ها باید تحت نظارت دولت قرار گیرد.» / بی بی سی


در ادامه بخوانید

الفالف9 ساعت قبل
۰ نظر، ۱ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشارگروه جهان الف، ۲ خرداد ۱۳۹۸، ۰۸:۵۸ ۳۹۸۰۳۰۲۰۲۷ «پاتریک شاناهان»، وزیر دفاع موقت آمریکا در جمع خبرنگاران گفت کشورش توانسته حمله ادعایی ایران به نیروهای آمریکا را متوقف کند. وی در ادامه تصریح کرد: حضور نیروهای آمریکا در منطقه برای جنگ با ایران نیست. او همچنین گفت «تهدیدهای ایران» همچنان شدید هستند و نباید آنها را نادیده گرفت. «سی‌ان‌ان» به نقل از منابع آگاه نوشته ترامپ معتقد است مداخله نظامی گسترده در ایران برای او از لحاظ سیاسی ویرانگر خواهد بود. واشنگتن‌پست هم به نقل از چندین مقام آمریکایی نوشته ترامپ رویکرد دیپلماتیک برای حل و فصل تنش‌ها را ترجیح می‌دهد و خواستار گفت‌وگوی مستقیم با سران ایران است.

فیلم | تخریب مجسمه ۲۰۰ ساله برای جمع کردن لایک در اینستاگرام

خبرآنلاینخبرآنلاین9 ساعت قبل
خبرآنلاینخبرآنلاین7 ساعت قبل
به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، «مورگان اورتاگوس» سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد در صورتیکه ترکیه قرارداد خرید سامانه دفاع هوایی اس-۴۰۰ روسیه را نهایی کند با پیامدهای «مشهود» و زیان باری مواجه خواهد شد. اورتاگوس در این بیانیه تاکید کرد: «ما گفته‌ایم که سامانه دفاع هوایی اس-۴۰۰ و دستیابی به آن عواقب جدی برای ترکیه و روابط نظامی‌اش با آمریکا و ناتو دارد. آمریکا حتی برای وادار کردن ترکیه به انصراف از خرید اس- ۴۰۰ تهدید کرده در صورتیکه این کشور به خرید اس-۴۰۰ روسیه ادامه دهد، تحویل جت‌های جنگنده اف-۳۵ خود به آنکارا را متوقف خواهد کرد. آمریکا ادعا می‌کند سیستم اس ۴۰۰ روسیه برای سیستم‌های ناتو خطرناک است، زیرا ترکیه عضو ناتوست، اما ترکیه این ادعا را رد می‌کند. اخیرا معاون دونالد ترامپ ترکیه را تهدید کرد آنکارا باید بین عضویت در پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) و سامانه روسی اس ۴۰۰ یکی را انتخاب کند.
صدا و سیماصدا و سیما18 ساعت قبل
به گزارش خبر گزاری صدا و سیما، محسن کوهکن نماینده مجلس و موافق طرح تفکیک وزارت بازرگانی از صمت در برنامه تیتر امشب شبکه خبر گفت: زمانی وزارت صمت امروز متشکل از ۴ وزاتخانه بود. وزارت صنایع سنگین، وزارت صنایع، وزارت معادن و وزارت بازرگانی که در اولین اقدام با ادغام وزارت صنایع سنگین و وزارت صنایع به وزارت صنایع تبدیل شد، در گام بعدی وزارت معادن در وزارت صنایع ادغام و به وزارت صنایع و معادن تبدیل شد، در گام سوم وزارت بازرگانی حذف و وزارت صمت تشکیل شد. کوهکن نماینده موافق تفکیک وزارت بازرگانی از صمت گفت: باید به نظر کارشناسانه دولت نیز توجه کرد و وقتی دولت اصرار بر تفکیک دارد اگر مجلس در اجرا همکاری نکند دولت بعدا اعتراض خواهد کرد بنابراین باید بخش اعمال حاکمیتی را احصا کنیم و بعد اعمال مسئولیت را بخواهیم. محمدرضا منصوری نماینده مجلس مخالف طرح تفکیک گفت: اکنون ۱۷ وزارتخانه داریم و معتقدم باید وزارت اقتصاد نیز که وابستگی به وزارت صمت و بازرگانی دارد در دل این وزارتخانه ادغام شود نه اینکه وزارتخانه‌ها دوباره تفکیک شود. مظفر علیخانی کارشناس در ارتباط تلفنی گفت: ما به عنوان بخش خصوصی با تفکیک وزارت صنعت، معدن و تجارت به دو وزارتخانه مخالف هستیم.
ایمناایمنا22 ساعت قبل
به گزارش ایمنا، ستاد کل نیروهای مسلح در بیانیه‌ای که امروز چهارشنبه منتشر شد، اعلام کرد: عملیات غرورانگیز بیت‌المقدس به لحاظ وسعت منطقه نبرد، حجم تلفات و خسارات وارده به دشمن و به کارگیری تاکتیک‌های خلاق و بومی و تدابیر عملیاتی بی‌نظیر همچون عبور از رودخانه کارون و در نهایت آزادسازی خرمشهر از جمله موفقیت‌ها و پیروزی‌های شگفت‌انگیزی بود که پس از آن، سرنوشت ادامه جنگ را به نفع ایران تغییر داد. بر اساس این بیانیه؛ مقاومت و ایستادگی رزمندگان اسلام و اعتماد به نفس و باور به امداد الهی و اتکا به نیروی ایمان و اراده ملی از جمله مولفه‌های پیروزی در عملیات بیت‌المقدس و آزادسازی خرمشهر بود که حیرت جهانیان و یاس و ناامیدی ابرقدرت‌ها و حامیان صدام حسین را به دنبال داشت. ستاد کل نیروهای مسلح یادآور شد: مقاومت و ایستادگی ملت سرافراز ایران اسلامی با تاسی و الگوگیری از مقاومت هشت ساله برابر دشمن تا بن دندان مسلح رمز پایداری و صلابت ملتی است که توانسته است دستاوردهای دفاعی و علمی بی‌نظیری را به ‌رغم تحریم‌ها و محرومیت‌های بی‌شمار که همواره از سوی قدرت‌های استکباری با محوریت آمریکا رقم خورده است به منصه ظهور رسانیده و ایران را به نقطه‌ای ممتاز و خیره کننده در تراز جهانی برساند. ستاد کل نیروهای مسلح تصریح کرد: تحولات چهار دهه انقلاب اسلامی و خصومت‌ها و بحران آفرینی‌ها علیه کشور ما تاثیری نداشته است و به همین دلیل همواره در سیاست‌ها و راهبردهایی که طراحی کرده است شکست خورده و به دنبال جبران حقارت‌ها و شکست‌های مفتضحانه خود، سعی در ایجاد ناامنی در منطقه، ایران هراسی و چپاول منابع و ثروت عظیم کشورهای مرتجع داشته است. این بیانیه در پایان با گرامیداشت یاد و خاطره شهیدان والامقام و به ویژه شهدای آزادسازی خرمشهر و ایثارگران و آزادگان سرافراز جنگ تحمیلی، به ملت غیور ایران اسلامی اطمینان می‌دهد که فرزندان آنان در نیروهای مسلح همواره تحت فرماندهی مدبرانه فرمانده معظم کل قوا با هوشیاری و بصیرت روزافزون تمامی تحرکات و شیطنت‌های نظام سلطه و نیروهای فرامنطقه‌ای را رصد کرده و زیر نظر دارد و ضمن حفظ اقتدار و آمادگی کامل در برابر هرگونه زیاده خواهی و مطامع دشمنان به ویژه آمریکای ورشکسته در جهان پاسخ کوبنده و شکست‌های ویرانگری به آنان تحمیل خواهند کرد.

نظرها

اخبار بیشتر