1. خبری
  2. همه خبرها
  3. برترین‌ها
  4. سرگرمی

افرادی که اتفاقی پادشاه شدند!

خبرگزاری برترین‌ها |
از نظر تئوریک کلودیوس هیچ شانسی برای امپراتور شدن نداشت. او بسیار خجالتی و کم هوش بود و تأخیر در رشد داشت و آب از دهانش جاری می‌شد و از لکنت زبان رنج می‌برد. او عموی کالیگولا امپراتور منفور روم بود. کالیگولا مبتلا به سادیسم بود. او کلودیوس را مورد استهزاء قرار میداد و به او ستم می‌کرد.

وبسایت تابناک باتو: ساده‌ترین روش برای پادشاه شدن چیست؟ شمشیر فرو رفته در سنگ را بیرون بکشید؟ بازی تاج و تخت انجام دهید و یا تاج هالووین روی سرتان بگذارید؟ در این گزارش درباره افرادی خواهید خواند که در ساده‌ترین شکل ممکن پادشاه شده‌اند.

۱. پگی از اوتام، تنها پادشاه مؤنث جهان

افرادی که اتفاقی پادشاه شدند! - 2

صرف نظر از این که مساوات شغلی بین دو جنس زن و مرد چقدر پیشرفت کرده است، هنوز در جهانی زندگی می‌کنیم که برخی مشاغل را مناسب مردان می‌دانند، حتی اگر چنین برداشتی بی پایه و اساس باشد، اما همچنان وجود دارد. برای مثال همواره لفظ ملکه Queen برای زنان و پادشاه king برای مردان به کار می‌رود. هیچ کسی دقیقا نمی‌داند چرا زنان نمی‌توانند پادشاه king باشند و همیشه کلمه Queen برای آن‌ها به کار گرفته می‌شود؟

اما پادشاه پگی همه معادلات را به هم ریخته است. او تنها پادشاه مؤنث جهان است. اسم واقعی پادشاه پگی، شهروند آمریکایی، مشاور اداری در واشنگتن پایتخت آمریکا Peggielene Bartens است. او در یک آپارتمان کوچک زندگی و با کار کردن، امور روزانه‌اش را سپری می‌کرد. نوشتن نامه‌ها و پیام‌ها، رزرو ملاقات، جواب دادن به تلفن‌ها از جمله کار‌هایی بود که او انجام می‌داد. او در کنار همه این‌ها پادشاه اوتام (قبیله‌ای ماهیگیر) در غنا است. پگی تاج و لباس پادشاهی دارد. مردم قبیله اوتام جلوی او زانو می‌زنند و روی شانه هایشان بر تخت‌های روان حمل می‌کنند.

پگی چگونه پادشاه شد؟!

در سال ۲۰۰۸ میلادی یکی از نزدیکان او در اوتام نیمه شب با پگی تماس گرفت و به او به خاطر کسب عنوان پادشاهی تبریک گفت. پگی ابتدا آنچه را می‌شنید باور نکرد و فکر می‌کرد این موضوع یک شوخی بی مزه از طرف دوستانش است. اما همه چیز واقعی بود، پادشاه اوتام از دنیا رفته بود. مادر پگی در اوتام زندگی می‌کرد و پگی گاهی برای دیدنش به اوتام می‌رفت. قبیله پس از مرگ پادشاه، پگی را به یاد آوردند که چقدر شخصیت جالبی دارد و تصمیم می‌گیرند تا پگی را به عنوان پادشاه اوتام انتخاب کنند. البته این ماجرا آنقدر‌ها هم اتفاقی نبود. پگی با پادشاه سابق ارتباط فامیلی داشته است. با وجود اینکه ۲۵ سال در آمریکا زندگی می‌کرد، هیچ وقت فکر نمی‌کرد که اوتامی‌ها او را به یاد بیاورند، چه برسد به این که او را بر منصب پادشاهی بنشانند. امروز پگی زندگی اش را در غرب ادامه می‌دهد و به طور موازی به عنوان پادشاهی نیمه وقت برای اوتام کار می‌کند. البته او این فرصت را مغتنم شمرده و سیستم آموزشی نوین را در اوتام ایجاد کرده، برای مردم قبیله لوله کشی آب سالم قابل نوشیدن فراهم کرده است. پگی نخستین اورژانس اوتام را نیز راه اندازی کرده است.

۲. ژان باپتیست برنادوت، مخالف پادشاهی که خود پادشاه شد!

افرادی که اتفاقی پادشاه شدند! - 9

ژان باپتیست برنادوت فرمانده بزرگی در ارتش ناپلئون بود. برنادوت از همه اشکال پادشاهی نفرت داشت. برخی منابع تاریخی ادعا می‌کنند که برنادوت روی بدنش عبارت (مرگ بر پادشاهی» را خالکوبی کرده بود. مردی که آنقدر از پادشاهی بیزار بود که در یادداشت‌های به جای مانده از او می‌خوانیم: من قلبا و قالبا جمهوری خواه هستم و می‌خواهم تا آخرین رمق با همه پادشاهان مبارزه کنم.

تصورش را کنید مردی که این کلمات را می‌نویسد، پس از چندی خودش پادشاه سوئد می‌شود. در سال ۱۸۱۰ میلادی، پادشاه سوئد بیمار شد و در آستانه‌ی مرگ قرار گرفت، او وارثی نداشت. سوئدی‌ها تمایلی نداشتند که پس از مرگ پادشاه کشمکش‌هایی برای تصاحب سلطه رخ دهد، به خصوص اینکه روسیه به شدت قوی بود و به سوئد چشم طمع داشت. به همین دلیل سوئدی‌ها در یک اقدام ضربتی در جستجوی کسی برآمدند که توانایی بالای نظامی داشته باشد. پس از در نظر گرفتن ملاحظات مختلف، برنادوت را به عنوان وارث پادشاه انتخاب کردند. ناپلئون که بر موضع گیری‌های برنادوت علیه پادشاهی اشراف داشت از این پیشنهاد سخیف شوکه شد و این پیشنهاد را نه تأیید و نه به مخالفت با آن پرداخت، او پس از چندی پذیرفتن پادشاهی از سوی برنادوت را ناهوشمندانه توصیف کرد. همین که به برنادوت پیشنهاد پادشاهی دادند با چند حساب و کتاب عقلانی نشستن بر تخت پادشاهی سوئد را پذیرفت و تحت عنوان ولیعهد «کارل ژان» وارد دربار پادشاهی سوئد شد و فرماندهی ارتش سوئد را بر عهده گرفت. او با نروژی‌ها جنگید و علیه ناپلئون تحرکاتی را انجام داد. او پس از مرگ پادشاه با لقب «کارل ژان چهاردهم» بر تخت نشست. دوران او بسیار کسل کننده بود، زیرا محبوبیت چندانی در میان سوئدی‌ها نداشت.

۳. کلودیوس، ضعیف‌ترین فردی که جای کالیگولا را گرفت

افرادی که اتفاقی پادشاه شدند! - 13

از نظر تئوریک کلودیوس هیچ شانسی برای امپراتور شدن نداشت. او بسیار خجالتی و کم هوش بود و تأخیر در رشد داشت و آب از دهانش جاری می‌شد و از لکنت زبان رنج می‌برد. او عموی کالیگولا امپراتور منفور روم بود. کالیگولا مبتلا به سادیسم بود. او کلودیوس را مورد استهزاء قرار میداد و به او ستم می‌کرد.

خشم مردم روز به روز از کالیگولا بیشتر می‌شد، در چنین شرایطی داشتن قرابت و فامیلی با خانواده کالیگولا یک بدشانسی محض بود. حتی اگر خویشاوندان کالیگولا بی آزار بودند و هیچ شانسی هم برای رسیدن به تاج و تخت نداشتند باز هم از خشم مردم روم در امان نبودند. رومیان تصمیم گرفتند تا خود را از شر کالیگولا خلاص کنند. مجلس سنا و ارتش _که مسئولیت محافظت از کالیگولا را بر عهده داشتند_ دست به دست هم دادند و علیه او نقشه کشیدند. آن‌ها به قصر کالیگولا حمله بردند و او و خانواده‌اش را کشتند. سربازان در آخر ماجرا فردی را در پشت پرده‌های قصر پیدا کردند که با لکنت زبان حرف‌های نامفهومی می‌زد و از ترس مثل بید به خود می‌لرزید. سربازان با بی رحمی شمشیرهایشان را از غلاف بیرون آوردند تا کلودیوس را بکشند. اما بخت با کلودیوس یار بود. سربازان او را نکشتند.

در خبری بخوانید: اخبار و سرگرمی روز

این فرضیه وجود دارد که او پس از دستگیری از کودتای مجلس سنا و ارتش علیه کالیگولا حمایت کرده است. بعضی از نظامیان با شنیدن حرف‌های کلودیوس احساس کردند که وجود امپراتور به مصلحت روم است به شرطی که اسم او کالیگولا نباشد، سربازان که از افکار کلودیوس قانع شده بودند به جای انتقام جویی، کلودیوس را به سمت امپراتوری منصوب کردند. کلودیوس پس از رسیدن به امپراتوری همه مردانی را که در کشتن کالیگولا دست داشتند اعدام کرد، از جمله همان مردانی که به او رحم کرده و او را نکشته بودند.به نظر می‌رسد استراتژی خوبی از سوی کلودیوس بود تا به سرنوشت مشابه کالیگولا دچار نشود. او پس از رسیدن به امپراتوری، تا حدودی صلح را در امپراتوری روم برقرار کرد و زیرساخت‌ها را گسترش داد. اما خود بزرگ بینی و جنون عظمت او را نیز همچون کالیگولا در خود فرو برد. پس از مرگش امپراتور بدتری جایش را گرفت که به او نرون می‌گفتند.

۴. ابدالونیموس، باغبانی که پادشاه شد

افرادی که اتفاقی پادشاه شدند! - 19

ابدالونیموس Abdalonymus یک باغبان بود که علف‌های هرز را هرس می‌کرد و پادشاه صیدا شد. داستان از اسکندر مقدونی آغاز می‌شود، همان کسی که با هدف جهانگشایی به سراسر جهان لشکر کشید. یکی از مناطقی که او اشغال کرد صیدا بود. استراتژی نخ نما و سنتی در این گونه موارد این است که پادشاه را عزل می‌کنند و حکام مورد نظر را بر سر کار می‌نشانند. اما اقلیم صیدا قاعده‌ی بازی را به هم زد. اسکندر جایگزین قابل اعتمادی برای پادشاه پیدا نکرد. این شرایط برای پیشبرد امور أسفبار بود. اسکندر دو نجیب زاده را فرستاد تا کسی را بیابند که قرابتی با خانواده پادشاه سابق داشته باشد.آن دو باغبانی فقیر را پیدا کردند که نسبت دوری با پادشاه داشت. ابدالونیموس مثل هر روز برای هرس علف‌های هرز به سر کارش رفته بود که ناگاه دو مرد با لباس‌های فاخر جلویش ظاهر شدند و به او اشاره کردند و گفتند: چطوری رفیق؟! تو از این به بعد پادشاهی! لباس پادشاهی بر تنش پوشاندند و او را تا قصر مشایعت کردند. به او گفتند: تو اینجا باش با همه گیاهان قصر که از آن توست … حالا نوبت توست که دستور بدهی! بر اساس برخی منابع تاریخی، حکاکی روی (تابوت دان اسکندر) که در استانبول موجود است، اسکندر و ابدالونیموس را نشان می‌دهد که در حال شکار شیر تصویر شده‌اند.

۵. بانساه Bansah مکانیکی که پادشاه هم هست

افرادی که اتفاقی پادشاه شدند! - 22

راه‌های زیادی برای تبدیل شدن به پادشاه وجود دارد. اما شاید پادشاه بانساه از منطقه گبی در هوهوی غنا به جالبترین شکل ممکن پادشاه شده باشد. نام کامل او (توگبا نغوریفیا سیفاس کوسی بانساه) و پادشاه سرزمین گبی است. این منطقه در شرق غنا و در مرز‌های توگو واقع شده و حدود یک میلیون توگویی و غنایی در آن زندگی می‌کنند که ۳۰۰ هزار نفر از آنان از قوم ایوی هستند.

وقتی سر بانساه در مکانیکی کوچکش در لودویگسهافن آلمان خلوت می‌شود به امور پادشاهی می‌پردازد. پادشاه در غنا زندگی نمی‌کند. او در آلمان مکانیکی دارد و مثل شهروندان معمولی زندگی می‌کند و قصدی هم برای تغییر سبک زندگی اش ندارد. پدرش در سال ۱۹۷۰ میلادی او را به آلمان فرستاد تا درس بخواند و حرفه‌ای بیاموزد. او آلمان را دوست داشت پس در آنجا ماندگار شد و یک مکانیکی باز کرد.

در سال ۱۹۸۹ فکسی از غنا دریافت کرد که زندگی اش را زیرو رو کرد. بانساه هر چند یکی از اعضای خانواده پادشاهی بود، اما هرگز فکرش را نمی‌کرد روزی خودش پادشاه شود. اما یک باور عجیب از سوی قبیله ایوی او را به سوی پادشاه شدن سوق داد. آن‌ها بر این باور بودند افرادی که از دست چپ استفاده می‌کنند ناپاکند، پدربزرگش مرده بود و برادر بزرگش چپ دست بود و از نظر ایو‌ها چپ دست، نمی‌تواند پادشاه باشد، به همین سبب او را به عنوان جانشین پدربزرگش به عنوان پادشاه خود برگزیدند، چرا که یکی از مردان قبیله در آن میان، بانساه را به یاد آورد که با دست راست آچار را در دست گرفته و کار می‌کرد.

به این ترتیب بانساه مکانیک ساده پادشاه گبی شد. با این حال او زندگی اش در آلمان را رها نکرد، بعضی وقت‌ها پس از یک روز خسته کننده و عوض کردن روغن ترمز تاجش را روی سرش می‌گذارد و سوار هواپیما می‌شود تا منصب خسته کننده پادشاهی نیز مغفول نماند.

البته او پادشاهی را کوچک نمی‌شمارد، برای مثال مدارس بسیاری ساخته است. شراب نمی‌خورد، اما برای تأمین پروژه‌های خیرخواهانه‌اش برند ویژه و اختصاصی آبجو دارد! بانساه به عنوان پادشاه، چندین طرح امدادرسانی به مردم را پی ریزی کرده و مدتی است که در حال جمع آوری کمک‌های مالی جهت احداث زندانی برای زنان است.

خواندن خبر در سایت منبع


خبرهای مرتبط با پادشاه، اتفاقی، سرگرمی، جالبترین‌ها و کشور از تلگرام

رونالدو پادشاه دور حذفی؛

کریستیانو تنها بازیکنی‌ست که تعداد گل هایش در دور حذفی لیگ قهرمانان بیشتر از دور گروهی است

برترین گلزنان لیگ قهرمانان اروپا به تفکیک گلهای دور گروهی و حذفی

@varzesh۳


🔴 اتحادیه اروپا ازافزودن ریاض به فهرست سیاه پولشویی عقب‌نشینی کرد

🔹خبرگزاری رویترز روز جمعه به نقل از منابع آگاه گزارش داد که پس از نامه «سلمان بن عبدالعزیز» پادشاه سعودی به کشورهای اروپایی، اکثر این کشورها از تصمیم خود برای افزودن ریاض به فهرست سیاه پولشویی عقب نشسته‌اند.


برف مانع از گل شدن توپ شد!

اتفاقی عجیب در جریان دیدار تیم‌های هانوفر و بایرلورکوزن

@varzesh۳


سفر یک روزه پادشاه و ملکه هلند به ایالت «برمن» آلمان. پادشاه «الکساندر» از سال ۲۰۱۳ تصمیم گرفته از ۱۶ ایالت کشور آلمان بازدید کند و هم‌اینک در کمتر از ۶ سال گذشته او به ۱۳ ایالت آلمان سفر کرده است.


با یکی از بزرگترین بازار محصولات و خدمات ایرانی طی چند دهه آتی آشنا شویم.

تصویر بالا مقایسه هرم جمعیتی دو کشور ایران و #عراق است. تفاوت بنیادینی در این دو نمودار وجود دارد که علاوه بر توزیع سنی جمعیت این کشور، چشم‌انداز نیازهای اجتماعی، رفاهی و اقتصادی آنها را طی دهه دهه آتی نمایان می‌سازد.

🧶 در یک نکته می‌توان این نمودار را خلاصه کرد: عراق، تماما فرصت اقتصادی برای کسب و کارهای ایرانیست!

🔸بیش از ۵۰٪ جمعیت عراق زیر ۲۰ سال سن دارند!

فکر می‌کنید این نسل جمعیتی برای فردا چه نیازهایی را پیش رو خواهند داشت:

🔹 غذا و خوراک

🔹آموزش: مدرسه، دانشگاه و همه نیازهای آموزشی

🔹 ازدواج: مسکن، لوازم خانگی..

🔹تلفن همراه: زیرساخت ارتباطات موبایل و اینترنت …

🔹حمل ونقل: وسیله نقلیه، جاده، ریل، فرودگاه و هواپیما …

🔹مقاصد تفریحی زیارتی، سیاحتی و سرگرمی

🔹اشتغال و درآمدزایی: دفترکار، مبلمان اداری، تجهیزات، ماشین آلات

ایران با ورود به مرحله #جهش_اقتصادی، نیازمند کشف بیشتر بازارهای صادراتی محصولات و خدمات خواهد بود!


سایه جنگ تجاری ترامپ بر هند

⏪ دور جدید جنگ‌های تجاری دونالد ترامپ این‌بار به مقصد دهلی‌نو رسید. رئیس‌‌جمهوری آمریکا به‌تازگی با تاکید بر اینکه «هند یک کشور با تعرفه‌های بالا است» می‌گوید که بنا دارد «مالیات متقابل» را در برابر تعرفه‌های سنگین هند بر واردات کالاهای آمریکایی به این کشور قرار دهد.

⏪ در گذشته نیز ترامپ به‌دلیل اعمال تعرفه‌های تجاری قابل‌توجه از هند انتقاد کرده بود و از تمایل هند برای دستیابی به یک توافق هسته‌ای خبر داده بود. ترامپ مدعی شد که هند در گام‌ نخست برای راضی کردن وی به‌دنبال دستیابی به این توافق است.

⏪ او در اکتبر سال گذشته، هند را «پادشاه تعرفه» خواند. هند ممکن است امتیازات مهمی در تجارت با آمریکا را از دست بدهد که می‌توان به صادرات ۵٫۶ میلیارد دلاری به آمریکا بدون پرداخت هرگونه تعرفه اشاره کرد.

دنیای اقتصاد


نظرها

در ادامه بخوانید

۲ ایده جالب برای درست کردن نیمرو! +فیلم

رکنارکنا1 روز قبل
رکنا: یک کارگر به طرز بسیار عجیبی بار جابه‌جا می‌کند. رکنا: سردار آزمون با حضور در روستا آق قلا به کمک هموطنان خود پرداخت. حوادث رکنا: گزارشی وحشتناک و به شدت تکان دهنده از فردی که شغلش تولید امامزاده‌های جعلی و…
خبرآنلاینخبرآنلاین16 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، در حادثه سیل استان گلستان، برخلاف زمین‌لرزه آبان ۹۶ کرمانشاه، بیشتر کمک‌های مردمی از طریق سازمان هلال‌احمر ایران در حال ارسال به سمت مناطق آسیب‌دیده است. پویش مردمی هلال احمر با حمایت چهره‌های ورزشی، هنری و اجتماعی باعث شده است مدیریت کمک به سیل‌زدگان استان گلستان و مازندران از طریق این سازمان صورت بگیرد. در همین راستا، هدیه تهرانی، بازیگر سینما و عضو داوطلب جمعیت هلال احمر هم در استان سیل‌زده گلستان حضور پیدا کرده است.
رکنارکنا1 روز قبل
علی مطهری، نایب‌رییس مجلس شورای اسلامی، در پستی اینستاگرامی با طرح یک سوال پرسیده «چه کسی دستور برکناری عادل فردوسی‌پور را صادر کرده است؟» علی مطهری، نماینده مجلس شورای اسلامی هم به جمع معترضانی پیوست که به برکناری عادل فردوسی‌پور از برنامه «۹۰» واکنش نشان دادند. او در پستی اینستاگرامی نوشت: برکناری فردوسی‌پور، چرا؟! کنار گذاشتن آقای عادل فردوسی‌پور از برنامه نود، آنهم دزدانه و در آستانه سال نو، یک بد سلیقگی و بی‌اعتنایی به نظر مردم و حاکی از یک نوع استبداد بود. اگر برنامه آقای فردوسی‌پور اشکالاتی داشته با تذکر قابل حل بود، نه این‌که یک زمینه خوب برای تربیت جوانان و اصلاح ساختار ورزش کشور را از بین ببریم. امیدوارم مسئولان صداوسیما در این تصمیم خود تجدید نظر کنند و برنامه نود، سال نو را با آقای فردوسی‌پور آغاز کند.
ایرناایرنا7 ساعت قبل
قدمت ۳۵۰۰ ساله برخی سنگ نگاره‌ها که در پی بررسیهای اولیه کارشناسان اعلام شده نکته ظریفی است که اولویت حفاظت از این منطقه را هرچه بیشتر و بیشتر افزایش می‌دهد. این سنگ نگاره‌ها اسرار کشف نشده فراوانی در دل خود دارند. نقوشی از قبیل شیر، بز کوهی، گاومیش و انسانهای شکارچی بر روی این سنگ نگاره‌ها وجود دارد که کارشناسان آنها را به دوران نوسنگی متعلق می‌دانند. نقوش ساده‌ای که در جای‌ جای ایران با مضمونی یکنواخت می‌بینیم در قاره‌های اروپا، آفریقا، استرالیا و آمریکا هم با همین شباهت ظاهری و مضامین یکنواخت کشف شده است. *پارک ملی سنگ نگاره‌های کمرمقبولاسنگ‌ نگاره‌های موجود در طرقبه - شاندیز (بینالود) بخشی از میراث تاریخی و هویت این شهرستان را شکل می‌دهند.
دیجیاتودیجیاتو1 روز قبل
تهران به عنوان پایتخت کشور دارای ظرفیت بی بدیل گردشگری است و باید از نظر زیر ساخت‌های گردشگری تقویت شود. به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت و نظارت بر تاکسیرانی شهر تهران؛ علیرضا قنادان مدیرعامل سازمان تاکسیرانی با اشاره به ایام بهار ۹۸ اقدامات و عملکردهای لازم در این خصوص را مورد بررسی قرار داد و اعلام کرد: امسال سازمان تاکسیرانی شهر تهران وظیفه سنگینی را در ایام نوروز بر عهده دارد. قنادان با اشاره به اینکه در نوروز ۹۸، ریاست کمیته خدمات حمل و نقل و ترافیک ستاد خدمات سفر نوروزی شهرستان تهران را از سوی فرمانداری تهران بر عهده دارد، گفت: تهران به عنوان پایتخت کشور دارای ظرفیت بی بدیل گردشگری است و باید از نظر زیر ساخت‌های گردشگری تقویت شود، امسال با راه اندازی «تاکسی گردشگری» جنبه متفاوت مدیریت شهری را در ایام نوروزی و خدمات دهی به شهروندان و میهمانان شهر تهران شاهد خواهیم بود. وی هدف از راه ‌اندازی تاکسی گردشگری را کاهش سردرگمی گردشگران و فراهم کردن رضایت آنان، سهولت در جابجایی توریسم و ارتقا امنیت عنوان کرد. در ادامه این جلسه مدیرعامل سازمان تاکسیرانی به ارزیابی عملکرد مناطق ۲۲گانه تاکسیرانی در سالی گه گذشت پرداخت و از مدیران مناطق تاکسیرانی خواست تا در سال جدید با ارائه برنامه و راهکارهای موثر نظم بیشتری را در پایانه‌های تاکسیرانی برقرار کرده و تعامل بیشتری با تاکسیرانان زحمتکش تهران داشته باشند.

گردشگری نوروزی در تبریز

64+
الفالف5 ساعت قبل

اخبار بیشتر