1. خبری
  2. همه خبرها
  3. الف
  4. فرهنگ
عصری جدید برای تکرار فرمول‌های یک ذهن زیبا/ «عصر جدید» چه شباهتی به «ماه عسل» دارد؟

عصری جدید برای تکرار فرمول‌های یک ذهن زیبا/ «عصر جدید» چه شباهتی به «ماه عسل» دارد؟

خبرگزاری الف |

احسان علیخانی سال­‌هاست به عنوان یک‌ برند رسانه‌ای توانسته است تضمین­‌کننده مخاطبان صداوسیما باشد. آخرین کار او هرچند با واکنش‌ها و انتقادات متعددی از سوی مخاطبان عام و متخصصین امر مواجه شده است، توانسته مخاطب را مجذوب خود کند. پرداختن به این موضوع که چرا باید «عصر جدید» را یک برنامه متفاوت و در نهایت مخاطب­‌پسند دانست، نیازمند مجالی دیگر است.

در مطلب حاضر آنچه مورد توجه است، خود علیخانی و انتخاب‌های او برای تولید برنامه‌های تلویزیونی است. در ادامه به نخ تسبیح علیخانی برای تولید آثار تلویزیونی می­‌پردازیم و به مهم‌ترین روش او برای جلب نظر مخاطبان اشاره می­‌کنیم.

گرچه این مجری و تهیه­‌کننده تلویزیون تجربه‌های متفاوتی در تلویزیون دارد، ویژه برنامه مناسبتی «ماه عسل» بهانه شهرت او در صداوسیما بود. به بیانی ساده، روش او برای جلب نظر مخاطب در برنامه ماه عسل، نمایش چهره‌هایی بود که به واسطه یک اتفاق خاص، با سایر همنوعان خود متفاوت بودند یا یک مسئله پیرامونی زندگی آن‌ها را تحت تاثیر قرار داده است.

وی در ماه عسل دنبال نمایش اتفاقات و چهره­‌های خاص بود. آنچه امروز مشخص است، او از ماه عسل به بعد، «خاص بودن سوژه» را قطعه محوری پازل رسانه‌ای خود قرار داد.

علیخانی همچنین برنامه‌های «پشت صحنه» با موضوع مدال­‌آوران مسابقات المپیک ۲۰۱۲ و «سه ستاره» را با دعوت از چهره­‌های مشهور تلویزیونی (شامل مجریان، خواننده‌ها، بازیگران، کارگردان­‌ها و …) به بهانه انتخاب چهره‌های برتر تلویزیون از دید مخاطبان، تولید کرد.

او در این برنامه­‌ها نیز به نوعی دنبال سوژه­‌های خاصی رفت که پیش­تر برای مخاطبان به عنوان چهره‌های مورد قبول جذابیت داشتند. حضور مهران مدیری و رضا عطاران در اولین سری از برنامه­‌های سه­ ستاره می­‌توانست بزرگترین اتفاق برای مخاطبان تلویزیون به حساب بیاید.

او در برنامه سه ستاره از المان­های برنامه­‌های ترکیبی بهره برد تا شکل متفاوت­‌تری نسبت به سری برنامه­‌های گفتگو محور ماه عسل داشته باشد و در نظر مخاطب در برنامه‌­سازی صرفا در یک جایگاه تکراری قرار نگیرد.

و اما «عصر جدید». عصر جدید آخرین تلاش رسانه‌ای علیخانی در تلویزیون است. این شوی تلویزیونی نه‌تنها در فرم برنامه‌سازی هیچ شباهتی به تولیدات سابق او ندارد، بلکه یک حرکت پیشرو در رسانه ملی است.

او در عصر جدید با تولید کپی‌شده از فرمول مسابقه­‌های استعدادیابی که در چندسال اخیر نمونه‌های موفقی را در عرصه بین المللی داشته است، در چند هفته اخیر واکنش‌های متفاوتی را بین مخاطبان برانگیخته است.

عصر جدید باوجود آنکه در فرم نظیر پیشینی نداشته است ولی اگر به اصل ماجرا و حضور احسان علیخانی در بطن تولید آن نگاه کنیم، متوجه خواهیم می‌شویم که او دوباره از یک شیوه رسانه‌ای تکراری برای تولید این برنامه بهره برده است. او دوباره سراغ سوژه‌هایی رفته است که در تلاشند تا خاص بودن خود را به داوران و مخاطبان اثبات کنند.

شاید نتوان قضاوت صحیحی در این باره داشت که آیا هدف علیخانی از تولید مجموعه برنامه­‌های ماه عسل و عصر جدید این بود که خود را مهم‌ترین کوریدور برای شناساندن سوژه‌های خاص به مردم نشان دهد تا به نوعی نقش پدر معنوی را برای آن‌ها بازی کند یا صرفا می‌خواهد از این شیوه به عنوان یک تکنیک رسانه‌ای برای جلب نظر مخاطب استفاده می‌کند.

هرچه که هست، او‌ توانسته با یک انتخاب دقیق به همه این اهداف نایل شود. در ابتدا گفتیم او به یک برند رسانه‌ای برای تضمین توجه مخاطبان به صداوسیما تبدیل شده است. راز این اتفاق را باید در شیوه برخورد او در پرداخت سوژه‌ها دانست.

او طی این سال­‌ها ضمن توسعه مخاطبان خود، آن­‌ها را در برنامه‌­هایش برای مواجهه با سوژه‌های خاص شرطی کرده است و این روزها هر شنبه و یکشنبه، مخاطب شرطی‌شده خود را پا­به­‌پای خود می‌کشد. او این بار برای آنکه دستش برای مخاطبان رو‌ نشود، با یک فرم کاملا متفاوت، تکراری بودن شیوه پرداخت رسانه‌ای خود را پنهان کرده است.

این ذکاوت علیخانی است که همه را وادار کرده است تا از یک برنامه متفاوت حرف بزنند، از او‌تعریف کنند یا برنامه‌اش را از اساس به چالش بکشند؛ آری او زیر این فرم متفاوت، قاعده‌­ی تکراری و پنهان شعبده‌بازی رسانه‌­ای خود را جدید جلوه داده است.

این شیوه او در نهایت چه معنایی را درپی خواهد داشت؟ جز این است که فقط یک آدم خاص می‌تواند این همه سوژه خاص را در این سال‌ها به مخاطبش بشناساند؟ آیا مخاطب در پس و پشت ذهنش به این نمی‌­اندیشد که اگر علیخانی، یک بشر فرازمینی و فردی خاص نبود می­توانست عرصه را برای شناخته شدن سوژه­های خاص فراهم کند؟

این همان تصویری است که علیخانی خودآگاه یا ناخودآگاه از خود ساخته و با تولید عصر جدید به‌صورت جدی به آن دامن زده است. حال باید منتظر نشست و دید، او بعد از پایان عصر جدید، آینده‌­ی خود را با چه فرم و سوژه‌هایی تضمین می­‌کند.

خواندن خبر در سایت منبع


خبرهای مرتبط با احسان علیخانی، برنامه عصر جدید، برنامه ماه عسل و صداوسیما از تلگرام

درگیری با داوری در پشت صحنه عصر جدید!

🔹ترکاشوند یکی از مربیان برنامه «عصر جدید» در حمایت از شرکت کننده بخش خوانندگى، اعتراض تندی به آریا عظیمى نژاد کرد که اولین راى قرمز را داد


🔴 مصوبه مجلس: ۱۵۰ میلیون یورو برای صداوسیما

🔹نمایندگان مجلس تصویب کردند از محل صندوق توسعه ارزی ۱۵۰ میلیون یورو یعنی مبلغی حدود ۲٫۲۵۰٫۰۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰ (دوهزار و دویست و پنجاه میلیارد تومان) به صداوسیما تعلق بگیرد.


برنامه ماه عسل به خط پایان رسید؟

🔹احسان علیخانی: من و مدیران صدا و سیما به یک تصمیم مشترک رسیدیم؛ پایان ماه عسل و شروع «عصرجدید»

Asriran. com


جشنواره جام‌جم برگزیدگان خود را در سال ۹۷ شناخت

اولین جایزه بخش ترکیبی به عادل فردوسی پور در مقام تهیه کنندگی برنامه نود رسید.

تندیس برنامه پرمخاطب از نگاه مردم به برنامه «حالا خورشید» رسید.

جایزه منتخب اول به احسان علیخانی برای اجرا در «ماه عسل» رسید

رضا رشیدپور هم از نگاه داوران و هم نگاه مردمی به خاطر اجرای برنامه حالا خورشید، منتخب شد.

Asriran. com


🔺 جشنواره جام‌جم برگزیدگان خود را در سال ۹۷ شناخت

🔹اولین جایزه بخش ترکیبی به عادل فردوسی پور در مقام تهیه کنندگی برنامه نود رسید

🔹تندیس برنامه پرمخاطب از نگاه مردم به برنامه «حالا خورشید» رسید

🔹جایزه منتخب اول به احسان علیخانی برای اجرا در «ماه عسل» رسید

🔹رضا رشیدپور هم از نگاه داوران و هم نگاه مردمی به خاطر اجرای برنامه حالا خورشید، منتخب شد


🔴 رئیس سابق صداوسیما دستبرد به آرشیو صداوسیما را تایید کرد

سرافراز:

🔹 در دوره‌های مختلف نوارهای متعددی از آرشیو صداوسیما بیرون رفت

🔹 چند سال قبل یک تهیه‌کننده و دو کارمند آرشیو مرکزی هنگام خروج نوارها همراه هارددیسکت‌ها در فرودگاه بازداشت شدند.


نظرها

در ادامه بخوانید

فیلم هوایی از فاجعه سیل در آق قلا

خبرآنلاینخبرآنلاین4 ساعت قبل
برترین‌هابرترین‌ها20 ساعت قبل
طناز طباطبایی، بازیگر فیلم‌های مرهم، صداها و.. در یادداشتی به مناسبت فرا رسیدن نوروز ۱۳۹۸ نوشته است: "عمو نوروز، امیدوارم راه کوچه‌های شهر مرا بدانی. شهری که مردمش را سیاه کرده‌اند و همه حاجی فیروز شده‌اند تا بگویند: ارباب خودم … تا لقمه‌ای نان به کف آرند و به غفلت نخورند …. «اعتماد: طناز طباطبایی، بازیگر فیلم‌های مرهم، صداها و.. در یادداشتی به مناسبت فرا رسیدن نوروز ۱۳۹۸ نوشته است:» عمو نوروز، امیدوارم راه کوچه‌های شهر مرا بدانی. شهری که مردمش را سیاه کرده‌اند و همه حاجی فیروز شده‌اند تا بگویند: ارباب خودم … تا لقمه‌ای نان به کف آرند و به غفلت نخورند …. "طناز طباطبایی در ادامه نوشته است: ‎در انتظار بهار نشسته‌ام و امید می‌بافم …. ‎نوروز هنگام درخشیدن گلهای امید است. غنچه‌های لبخندشان شکوفا و عزت و اعتبارشان در خانه و بیرون افزون. سال درخشان سینما باشد، و خورشید فرهنگ و هنرمان گرم‌تر و تابان‌تر، سال نو بر همگی مبارک.
خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، مهناز افشار، بازیگر سینما، عکسی از خود سوار بر دوچرخه را در اینستاگرام به اشتراک گذاشت. او در توضیح این عکس نوشت: «عید تهران با هوای عالی» چندی پیش، مهناز افشار برای بازی در فیلم «نوشین» به کارگردانی تاکه فومی تسوتسویی و تهیه‌کنندگی جواد نوروزبیگی به ژاپن سفر کرده بود.

ویدیو/ اولین تصاویر از گریم بازیگران «هیولا» و ویدیوی تبریک سال نو: سال ۹۸ بیشتر به هم رحم کنیم!

انتخابانتخاب10 ساعت قبل
فارسفارس16 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس، تصاویری که در زیر مشاهده می‌کنید شاید به نظر سنگ‌های مرمر صورتی باشند اما در واقع اینها تخم‌های یک دوزیست هستند. براساس گزارش «دیلی‌میل»، توپ‌های کوچکی که در این تصاویر وجود دارد حاوی موجوداتی است که متعلق به خانواده «کورسمندرهای هندی» است. از آنجایی که این موجودات در زیر زمین به طور پنهانی زندگی می‌کنند مانند دیگر دوزیستان مشهور و شناخته شده نیستند. آنها چشم دارند اما بینایی آنها به دلیل بودن در زیر خاک بسیار محدود است و حدود ۱۰ سانتی‌متر رشد می‌کنند. همچنین سر آنها به گونه‌ای است که حتی می‌توانند در مناطقی با خاک سفت و سخت حرکت کنند.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
عکس امروز نشنال جئوگرافیک چهره برف گرفته و آرام گرند کنیون آمریکا را نشان می‌دهد. گرند کنیون یک تنگه عمیق است که میان آن رود کلرادو قرار دارد و در ایالت آریزونا جای گرفته است. بخش بزرگی از گرند کنیون در پارک ملی گرند کنیون قرار دارد که یکی از اولین پارک‌های ملی در آمریکا است. گفته می‌شود این دره احتمالا در دو میلیارد سال پیش و با فرسایش سنگ‌ها توسط رود کلرادو به وجود آمده‌است.

اخبار بیشتر