عصری جدید برای تکرار فرمول‌های یک ذهن زیبا/ «عصر جدید» چه شباهتی به «ماه عسل» دارد؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. الف
  4. فرهنگ
عصری جدید برای تکرار فرمول‌های یک ذهن زیبا/ «عصر جدید» چه شباهتی به «ماه عسل» دارد؟

عصری جدید برای تکرار فرمول‌های یک ذهن زیبا/ «عصر جدید» چه شباهتی به «ماه عسل» دارد؟

الفخبرگزاری الف |

احسان علیخانی سال­‌هاست به عنوان یک‌ برند رسانه‌ای توانسته است تضمین­‌کننده مخاطبان صداوسیما باشد. آخرین کار او هرچند با واکنش‌ها و انتقادات متعددی از سوی مخاطبان عام و متخصصین امر مواجه شده است، توانسته مخاطب را مجذوب خود کند. پرداختن به این موضوع که چرا باید «عصر جدید» را یک برنامه متفاوت و در نهایت مخاطب­‌پسند دانست، نیازمند مجالی دیگر است.

در مطلب حاضر آنچه مورد توجه است، خود علیخانی و انتخاب‌های او برای تولید برنامه‌های تلویزیونی است. در ادامه به نخ تسبیح علیخانی برای تولید آثار تلویزیونی می­‌پردازیم و به مهم‌ترین روش او برای جلب نظر مخاطبان اشاره می­‌کنیم.

گرچه این مجری و تهیه­‌کننده تلویزیون تجربه‌های متفاوتی در تلویزیون دارد، ویژه برنامه مناسبتی «ماه عسل» بهانه شهرت او در صداوسیما بود. به بیانی ساده، روش او برای جلب نظر مخاطب در برنامه ماه عسل، نمایش چهره‌هایی بود که به واسطه یک اتفاق خاص، با سایر همنوعان خود متفاوت بودند یا یک مسئله پیرامونی زندگی آن‌ها را تحت تاثیر قرار داده است.

وی در ماه عسل دنبال نمایش اتفاقات و چهره­‌های خاص بود. آنچه امروز مشخص است، او از ماه عسل به بعد، «خاص بودن سوژه» را قطعه محوری پازل رسانه‌ای خود قرار داد.

علیخانی همچنین برنامه‌های «پشت صحنه» با موضوع مدال­‌آوران مسابقات المپیک ۲۰۱۲ و «سه ستاره» را با دعوت از چهره­‌های مشهور تلویزیونی (شامل مجریان، خواننده‌ها، بازیگران، کارگردان­‌ها و …) به بهانه انتخاب چهره‌های برتر تلویزیون از دید مخاطبان، تولید کرد.

او در این برنامه­‌ها نیز به نوعی دنبال سوژه­‌های خاصی رفت که پیش­تر برای مخاطبان به عنوان چهره‌های مورد قبول جذابیت داشتند. حضور مهران مدیری و رضا عطاران در اولین سری از برنامه­‌های سه­ ستاره می­‌توانست بزرگترین اتفاق برای مخاطبان تلویزیون به حساب بیاید.

او در برنامه سه ستاره از المان­های برنامه­‌های ترکیبی بهره برد تا شکل متفاوت­‌تری نسبت به سری برنامه­‌های گفتگو محور ماه عسل داشته باشد و در نظر مخاطب در برنامه‌­سازی صرفا در یک جایگاه تکراری قرار نگیرد.

و اما «عصر جدید». عصر جدید آخرین تلاش رسانه‌ای علیخانی در تلویزیون است. این شوی تلویزیونی نه‌تنها در فرم برنامه‌سازی هیچ شباهتی به تولیدات سابق او ندارد، بلکه یک حرکت پیشرو در رسانه ملی است.

او در عصر جدید با تولید کپی‌شده از فرمول مسابقه­‌های استعدادیابی که در چندسال اخیر نمونه‌های موفقی را در عرصه بین المللی داشته است، در چند هفته اخیر واکنش‌های متفاوتی را بین مخاطبان برانگیخته است.

عصر جدید باوجود آنکه در فرم نظیر پیشینی نداشته است ولی اگر به اصل ماجرا و حضور احسان علیخانی در بطن تولید آن نگاه کنیم، متوجه خواهیم می‌شویم که او دوباره از یک شیوه رسانه‌ای تکراری برای تولید این برنامه بهره برده است. او دوباره سراغ سوژه‌هایی رفته است که در تلاشند تا خاص بودن خود را به داوران و مخاطبان اثبات کنند.

شاید نتوان قضاوت صحیحی در این باره داشت که آیا هدف علیخانی از تولید مجموعه برنامه­‌های ماه عسل و عصر جدید این بود که خود را مهم‌ترین کوریدور برای شناساندن سوژه‌های خاص به مردم نشان دهد تا به نوعی نقش پدر معنوی را برای آن‌ها بازی کند یا صرفا می‌خواهد از این شیوه به عنوان یک تکنیک رسانه‌ای برای جلب نظر مخاطب استفاده می‌کند.

هرچه که هست، او‌ توانسته با یک انتخاب دقیق به همه این اهداف نایل شود. در ابتدا گفتیم او به یک برند رسانه‌ای برای تضمین توجه مخاطبان به صداوسیما تبدیل شده است. راز این اتفاق را باید در شیوه برخورد او در پرداخت سوژه‌ها دانست.

او طی این سال­‌ها ضمن توسعه مخاطبان خود، آن­‌ها را در برنامه‌­هایش برای مواجهه با سوژه‌های خاص شرطی کرده است و این روزها هر شنبه و یکشنبه، مخاطب شرطی‌شده خود را پا­به­‌پای خود می‌کشد. او این بار برای آنکه دستش برای مخاطبان رو‌ نشود، با یک فرم کاملا متفاوت، تکراری بودن شیوه پرداخت رسانه‌ای خود را پنهان کرده است.

این ذکاوت علیخانی است که همه را وادار کرده است تا از یک برنامه متفاوت حرف بزنند، از او‌تعریف کنند یا برنامه‌اش را از اساس به چالش بکشند؛ آری او زیر این فرم متفاوت، قاعده‌­ی تکراری و پنهان شعبده‌بازی رسانه‌­ای خود را جدید جلوه داده است.

این شیوه او در نهایت چه معنایی را درپی خواهد داشت؟ جز این است که فقط یک آدم خاص می‌تواند این همه سوژه خاص را در این سال‌ها به مخاطبش بشناساند؟ آیا مخاطب در پس و پشت ذهنش به این نمی‌­اندیشد که اگر علیخانی، یک بشر فرازمینی و فردی خاص نبود می­توانست عرصه را برای شناخته شدن سوژه­های خاص فراهم کند؟

این همان تصویری است که علیخانی خودآگاه یا ناخودآگاه از خود ساخته و با تولید عصر جدید به‌صورت جدی به آن دامن زده است. حال باید منتظر نشست و دید، او بعد از پایان عصر جدید، آینده‌­ی خود را با چه فرم و سوژه‌هایی تضمین می­‌کند.

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با احسان علیخانی، برنامه عصر جدید، برنامه ماه عسل و صداوسیما از تلگرام

🔴 رئیس سابق صداوسیما دستبرد به آرشیو صداوسیما را تایید کرد

سرافراز:

🔹 در دوره‌های مختلف نوارهای متعددی از آرشیو صداوسیما بیرون رفت

🔹 چند سال قبل یک تهیه‌کننده و دو کارمند آرشیو مرکزی هنگام خروج نوارها همراه هارددیسکت‌ها در فرودگاه بازداشت شدند.


🔺 جشنواره جام‌جم برگزیدگان خود را در سال ۹۷ شناخت

🔹اولین جایزه بخش ترکیبی به عادل فردوسی پور در مقام تهیه کنندگی برنامه نود رسید

🔹تندیس برنامه پرمخاطب از نگاه مردم به برنامه «حالا خورشید» رسید

🔹جایزه منتخب اول به احسان علیخانی برای اجرا در «ماه عسل» رسید

🔹رضا رشیدپور هم از نگاه داوران و هم نگاه مردمی به خاطر اجرای برنامه حالا خورشید، منتخب شد


جشنواره جام‌جم برگزیدگان خود را در سال ۹۷ شناخت

اولین جایزه بخش ترکیبی به عادل فردوسی پور در مقام تهیه کنندگی برنامه نود رسید.

تندیس برنامه پرمخاطب از نگاه مردم به برنامه «حالا خورشید» رسید.

جایزه منتخب اول به احسان علیخانی برای اجرا در «ماه عسل» رسید

رضا رشیدپور هم از نگاه داوران و هم نگاه مردمی به خاطر اجرای برنامه حالا خورشید، منتخب شد.

Asriran. com


برنامه ماه عسل به خط پایان رسید؟

🔹احسان علیخانی: من و مدیران صدا و سیما به یک تصمیم مشترک رسیدیم؛ پایان ماه عسل و شروع «عصرجدید»

Asriran. com


🔴 مصوبه مجلس: ۱۵۰ میلیون یورو برای صداوسیما

🔹نمایندگان مجلس تصویب کردند از محل صندوق توسعه ارزی ۱۵۰ میلیون یورو یعنی مبلغی حدود ۲٫۲۵۰٫۰۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰ (دوهزار و دویست و پنجاه میلیارد تومان) به صداوسیما تعلق بگیرد.


درگیری با داوری در پشت صحنه عصر جدید!

🔹ترکاشوند یکی از مربیان برنامه «عصر جدید» در حمایت از شرکت کننده بخش خوانندگى، اعتراض تندی به آریا عظیمى نژاد کرد که اولین راى قرمز را داد


در ادامه بخوانید

فیلم | تخریب مجسمه ۲۰۰ ساله برای جمع کردن لایک در اینستاگرام

خبرآنلاینخبرآنلاین8 ساعت قبل

ضیافت الهی

صدا و سیماصدا و سیما17 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ همه مهمانیم، مهمان ماه ضیافت الهی. اذان که می‌گوید هر کس آرزویی دارد و دعایی زیر لب. در این خوان گسترده رمضان همگی آماده می‌شوند برای شب‌های قدر. سفره‌های ساده افطار تمرین خوبی است برای سادگی و صمیمیت و جمع جوانان مومن در شب‌های قدر دیدنی است. در ماه مهمانی خدا سفره‌های خالی را از یاد نبریم و با افطاری دادن دست یکدیگر را بگیریم و با حذف گزینه‌های ضروری به یک افطاری ساده اکتفا کنیم.
ایرناایرنا19 ساعت قبل
به گزارش ایرنا؛ فراخوان نخستین جشنواره ملی حکمت و نیایش از سال گذشته در دو بخش هنری و پژوهی و ادبی منتشر شد و بر اساس اعلام دبیرخانه این جشنواره مهلت ارسال اثر تا ۲۰ اردیبهشت ماه بوده است. «علی توکلی زانیانی»، با ساخت فیلم «تا فردا» از استان چهارمحال و بختیاری (شهرکرد) رتبه سوم را کسب کرد. در بخش نقاشی خط هیات داوران جشنواره در این بخش نیز هیچ اثری را حایز رتبه ندانسته و از «هادی هنردوست» از استان همدان، «عظیم فلاح» از استان تهران و «غلامحسین الطافی» از استان تهران قدردانی کردند. ** فقط به داشتن صحیفه سجادیه و نهج البلاغه در قفسه کتابخانه خود دل خوش کردیممعاون قرآن و عترت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این آیین اظهار داشت: کتابهای نهج البلاغه و صحیفه را از کودکی شنیده این و اغلب به همین نام بسنده کرده‌ایم. وی با اشاره به برگزاری نخستین جشنواره ملی حکمت و نیایش، اظهار داشت: باید جریان سازی فرهنگی برای خدمتگزاری به این دو کتاب انجام دهیم.
صدا و سیماصدا و سیما23 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی شرکت ملی پست، علی اکبر نصرآبادی افزود: همه موضوع‌هایی که برای چاپ تمبر انتخاب می‌شود و به نوعی با مسائل ملی، فرهنگی و اجتماعی کشور ربط دارد باید از شورای عالی تمبر مجوز دریافت کند. وی گفت: تمبر‌های جاری و شخصی که به مناسبت‌های مختلف و در زمان‌های خاص با موضوعات ملی، مذهبی و مناسبتی چاپ می‌شود، همانند تمبر یادگاری دارای ارزش و اعتبار است و شورای عالی تمبر به عنوان تنها مرجع تخصصی تمبر می‌تواند، ضمن نظارت در این زمینه، از سوء استفاده‌های احتمالی نیز جلوگیری کند. نصرآبادی در ادامه به ورود فناوری‌های نوین در عرصه چاپ پرداخت و گفت: دنیا در زمینه ورود فناوری به عرصه تمبر و ایجاد جذابیت‌های بیشتر حرکت کرده است و چنانچه بخواهیم این قابلیت‌ها را در تمبر کشورمان ایجاد کنیم، باید هر چه سریع‌تر زمینه ورود فناوری به کار تولید و چاپ تمبر را فراهم نمائیم. رئیس شورای عالی تمبر درخصوص تولید تمبرینه‌هایی از جنس طلا و نقره نیز گفت: تولید و انتشار این دست آثار به عنوان تمبر، با اصل وجودی این اثر فرهنگی در تضاد است، اما به عنوان اثر هنری در صنایع دستی بسیار خوب است. وی ادامه داد: مواردی، چون لزوم چاپ تمبر در چاپخانه دولتی، دقت در انتخاب رنگ و کاغذ، توزیع و انتشار عادلانه تمبر توسط بخش خصوصی، بکارگیری و جایگزین کردن تمبر به جای نقش تمبر روی مرسوله و پاکات از مهم‌ترین مشکلات این حوزه است. این مقام مسئول افزود: جلوگیری از چاپ بی رویه و رونمایی تمبر شخصی یا اختصاصی با استفاده از تصاویر افراد شاخص فرهنگی، هنری، علمی و موضوعات ملی و کشوری بدون هماهنگی شورای عالی تمبر نیز می‌تواند ضمن افزایش متقاضیان و علاقمندان تمبر در جلب نظر مشترکین تاثیر بسزائی بگذارد. نصرآبادی گفت: مصداق بارز این مشکلات به تمبر نوروز ۱۳۹۸ برمی گردد که بنده به اتفاق دبیر و گرافیست شورا حدود پنج جلسه در سازمان اسناد و کتابخانه ملی با همکاری کارشناسان این کتابخانه به تابلوی مینیاتور با تزیین خط نستعلیق در وصف نوروز از حضرت حافظ برخوردیم که طرح فاخری برای تمبر نوروز به شمار می‌رفت، ولی متاسفانه به رغم برنامه ریزی‌های به عمل آمده برای رونمایی آن با حضور مقامات تراز اول کشور، شاهد رونمایی تمبر دیگری به نام نوروز در قالب تمبر شخصی با حضور مقامات دولتی در صدا و سیما بودیم. رئیس شورای عالی تمبر تصریح کرد: معمولا برای دستیابی به منابع ناب و تایید شده و ایجاد جذابیت، انتخاب موضوع با حضور همکاران شورا و بررسی منابع انجام می‌شود که متاسفانه در تمبر شخصی این ملاحظات کمرنگ است و همین نکته ضربه مهلکی به تمبر یادگاری که در واقع تمبر ملی کشور است وارد نموده و می‌نماید. نصرآبادی افزود: در سال جاری بنا به تصمیم اعضای شورا، ضمن ایجاد تعدیل منطقی در تولید، تعداد موضوعات تمبر افزایش می‌یابد که با تنوع و بهره برداری از فناوری جدید جذابیت و شور و اشتیاق بیشتری در این زمینه ایجاد می‌کند و به رونق تمبر یادگاری نیز کمک می‌کند.

نظرها

اخبار بیشتر