نظریات غربی‌ها در سینمای ما کاربرد ندارند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مشرق‌نیوز
  4. اجتماعی
نظریات غربی‌ها در سینمای ما کاربرد ندارند

نظریات غربی‌ها در سینمای ما کاربرد ندارند

مشرق‌نیوزخبرگزاری مشرق‌نیوز |
«شب سینما» در بیست و دومین نشست خود، شامگاه چهارشنبه 22 اسفند، با موضوع « کاربرد نظریه در مقام ابزار نقد» و اجرای سید حسن حسینی میزبان سید ناصر هاشم زاده، فیلمنامه نویس و مدرس سینما بود.

به گزارش مشرق، هاشم زاده در ابتدا تعریفی از نقد ارائه داد: نقد به معنای کنکاش است. کسی که در کار نقادی است نسبتی با هنر دارد و بنابراین در نقد به زیبایی‌های کار بیشتر توجه دارد و زیبایی‌ها را می‌کاود. البته فیلم باید قابلیت نقد شدن را داشته باشد. برای نقد باید معیار داشت. آنچه که در نقادی جهان مرسوم است و نقادان مهم به آن می‌پردازند این است که، چون از یکسری نظریه‌ها پیروی می‌کنند و آنها را می‌دانند و به زیبایی شناسی کار آگاهند، وقتی نقدهایشان را می‌خوانیم حس می‌کنیم یکسری اطلاعات جدید راجع به یک اثر هنری به دست آورده‌ایم.

در نقد مسئله این نیست که یک نقاد یک اثر را قبول دارد یا نه، بلکه مسئله در این است که اثر قابلیت نقادی را داشته باشد. و چون نقد کار عقل است، دیگر جای تعارف نیست. پس اهل هنر هم به نقادان توجه می‌کنند چون آنها را اهل نظر می‌دانند و این توجه زمینه‌ای برای جدی گرفتن و کمک به پیشرفت سینما ایجاد می‌کند. ما در نقد سینمای ایران روندی نداشته‌ایم که رشد یا عدم رشد ما را درست نشان دهد، اما مقاطع خوبی هم داشته‌ایم که نباید فراموش شود.

نظریه پردازان زمینه‌ی رشد فیلسوفان را در سینما فراهم کردند

هاشم زاده در توضیحی از تاریخچه‌ی نقد در غرب گفت: در غرب شما با یکسری آدم‌های اندیشمند روبرو هستید که صاحبان نظریه، اهل تفکر و فلسفه هستند. اینها از زمان پیدایش سینما پا به پای آن با پرسش و شک و تردید و حتی انکار پیش آمدند. این نظریه پردازان زمینه‌ی رشد فیلسوفان را در سینما فراهم کردند و فیلم‌ها تحت تأثیر آن نظریات ساخته شدند.

ما فاقد نظریه مستقل در هنر بوده‌ایم

وی ادامه داد: مشکلی که ما در دهه‌های گذشته داشتیم این بود که صاحبان اندیشه و فلسفه عنایتی به سینما نداشتند. ما این کمبود را در حوزه‌ی هنر بسیار داشته‌ایم. ما به سیر نظریات توجه نداشته‌ایم و نمی‌دانیم از نظریات غربی چگونه استفاده کنیم چون خودمان فاقد نظریه مستقل در هنر بوده‌ایم. ما نتوانسته‌ایم از نظریات و اندیشه‌های بوعلی و فارابی و دیگران در سیر هنر استفاده کنیم. ما به ترجمه‌ها تکیه کردیم و اشکال آن این بود که آثار مثلا دهه ۳۰ قبل از آثار دهه ۲۰ ترجمه شد و ما آنها را خواندیم بدون اینکه بدانیم سیر تحولشان چه بوده است.

هاشم زاده در ادامه اظهار داشت: ما سینما را به وام گرفته‌ایم و می‌خواهیم از آن خود کنیم. ما در هیچ بخش سینما و رشد آن مثل غربی‌ها عمل نکرده‌ایم بنابراین سیر ما با آنها متفاوت است و نظریات آنها در سینمای ما کاربرد ندارند و بسیاری از نقادان ما بر اساس ذوق خود می‌نویسند.

وی در انتها در حمایت از جامعه سینماگران و منتقدان گفت: سینما گران ما به نوعی مظلوم واقع شده‌اند. مگر شرایط چقدر برایشان مهیا بوده است که بتوانند از این نظریه‌ها و تئوری‌ها در ساخت یا نقد فیلم استفاده کنند؟

«شب سینما» پنجمین شب از «شب‌های هنر» با محوریت بررسی مفاهیم تخصصی سینما و نقد آن‌ها، به تهیه کنندگی سلمان وکیلی، هر چهار شنبه شب ساعت ۲۳ به صورت زنده از شبکه چهار سیما پخش می‌شود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم | حمله کارشناس شبکه سه به ترانه علیدوستی و دیگر عوامل شهرزاد

خبرآنلاینخبرآنلاین18 ساعت قبل

در تلویزیون ملی: دختر حلال یه چیز دیگه‌اس!

برترین‌هابرترین‌ها8 ساعت قبل
زوجی که در نوجوانی ازدواج‌ کرده‌اند در فضای مجازی خبرساز شدند، حالا با حضور در یک برنامه تلویزیونی از نحوه آشنایی و ازدواج خود گفتند که بسیار قابل توجه بود!

توسعه مراکز بازپروری معتادان در دستور کار سپاه

صدا و سیماصدا و سیما23 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، سردار سرتیپ پاسدار علی فدوی در حاشیه بازدید از مرکز بازپروی و ترک اعتیاد، صیانت و اشتغال پادگان شهید زیادیان تهران با اشاره به تدابیر رو به گسترش سپاه برای مبارزه با اعتیاد در کشور گفت: اقدام‌های خوبی شده و برنامه سپاه توسعه این مراکز در سراسر کشور است. وی با تاکید بر اینکه نگاه سپاه به این قشر آسیب دیده همواره از سر عطوفت و مهربانی است، افزود: فعالیت‌های این مرکز مرحله‌ای و چرخشی و اولین مرحله آن ترک اعتیاد است که در اینجا در حال انجام است و مراحل بعدی اشتغال است تا افراد در وضع خوبی وارد فضای اشتغال شوند. وی گفت: همه افراد این مرکز در اوج عزت هستند که به دلائلی گرفتار اعتیاد شدند و اشتغال از عوامل مهم ساماندهی این شرایط است که پیگیری خواهیم کرد.
الفالف13 ساعت قبل
متخصص اعصاب و روان و فلوشیپ سایکوسوماتیک افزود: ممکن است بیمارانی که مبتلا به ایدز هستند دچار اختلالات روانپزشکی مانند استرس، اضطراب و سایکوسوماتیک شوند و در هر مرحله به مراجعه به روانپزشک نیاز پیدا کنند. وی افزود: باید بررسی شود که علت ابتلای فرد به ایدز چه بوده است؛ راه‌های متفاوتی برای ابتلا به ایدز وجود دارد که از جمله آن می‌توان به رابطه جنسی پرخطر و مصرف مواد و تزریق سرنگ و یا انتقال مادر به جنین اشاره کرد. ایدز؛ بیماری با درمان طولانی مدتمتخصص اعصاب و روان و فلوشیپ سایکوسوماتیک گفت: خوشبختانه ایدز مانند گذشته بیماری کشنده‌ای نیست و به یک بیماری درمان پذیر (با درمان طولانی مدت) تبدیل شده است و این بسیار اهمیت دارد که بیماران درمان خود را به صورت کامل انجام دهند. وی بیان کرد: مصرف نکردن داروهای ایدز می‌تواند صدمات زیادی به مبتلایان وارد کند و در صورتی که بیمار از مصرف داروها سرباز زند می‌تواند نشانه‌هایی از اختلالات سایکوسوماتیک باشد. وی افزود: تولید واکسن برای در امان ماندن از ویروس ایدز به‌طور کامل به نتیجه نرسیده است؛ برای تولید واکسن باید مراحل بسیار طولانی طی شود، تا دنیا آن واکسن را قبول کند در این صورت واکسن می‌تواند وارد بازار شود، اما هنوز واکسن اچ‌آی‌وی که به طور کامل مؤثر باشد، وارد بازار نشده است.
صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
منوچهر رحمانی در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صداوسیما، افزود: در مسجد جامع ابوذر مراسم افطاری و گلریزان آزادی زندانیان جرائم غیرعمد تهران به همت امام جماعت و هیئت امنای مسجد برگزار شد. وی گفت: در این مراسم با کمک خیران تهرانی بیش از ۵۰۰ میلیون ریال کمک نقدی جمع آوری و زمینه آزادی ۵ زندانی فراهم شد. رحمانی ادامه داد: ​درحال حاضر ۱۲۲۹ زندانی جرائم غیرعمد در زندان‌های استان تهران محبوسند که ۷۳۵ نفر از آن‌ها واجد شرایط آزادی هستند. وی گفت: اگر در همه مساجد تهران این مراسم برگزار شود، هر ۳ مسجد می‌تواند یک زندانی را آزاد کند و در این شرایط همه زندانیان جرائم غیرعمد استان تهران به آغوش خانواده خود برمی گردند.
عصر ایرانعصر ایران20 ساعت قبل
مدیر روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش شهرستانهای استان تهران گفت: امتحانات داخلی و نهایی دانش آموزان در ۴و ۸ خرداد طبق آئین نامه برگزار نخواهد شد. عباس معبودی مدیر روابط عمومی آموزش و‌پرورش شهرستان‌های استان تهران عصر امروز در گفت‌وگو با فارس اظهار داشت: طبق آئین نامه برگزاری امتحانات نباید بعد از شبهای قدر امتحانات داخلی و نهایی دانش‌آموزان برگزار شود. وی گفت: با تصمیمات گرفته شده در روزهای شنبه ۴ خرداد و چهارشنبه ۸ خرداد همزمان با لیالی قدر است امتحانات نهایی و داخلی برگزار نمی‌شود. وی بیان داشت: شروع به کار مدارس و ادارات آموزش و پرورش طبق قانون دو ساعت با تاخیر آغاز خواهد شد. وی در پایان گفت: با توجه به اینکه درکشور با یک روز تاخیر ماه رمضان آغاز شد و در تقویم رسمی کشور یکشنبه ۵ خرداد شب قدر اعلام شده این تعطیلی ۶ خرداد خواهد بود و ۵ خرداد مدارس و ادارات باز خواهند بود.

نظرها

اخبار بیشتر