1. خبری
  2. همه خبرها
  3. الف
  4. اقتصادی
«دلار» بازی را عوض کرد			گوش به زنگ باشید؛ کوپن‌ها برمی‌گردند!

«دلار» بازی را عوض کرد گوش به زنگ باشید؛ کوپن‌ها برمی‌گردند!

الفخبرگزاری الف |
طرح دوباره کوپن‌های توزیع مواد غذایی بعد از سال‌ها این بار با عنوان "کالابرگ‌های الکترونیک" در مجلس به تصویب رسید. هرچند این طرح مانند همه طرح‌های دیگر مخالفان و موافقانی دارد اما قاطبه موافقان این طرح آن را به خاطر بستن منافذ فسادی که دلار ۴۲۰۰ تومانی باز کرده است، می‌پسندند اما در نهایت شیوه پرداخت نقدی را گزینه‌ای بهتر از کوپن می‌دانند.

ایسنا نوشت: سال ۱۳۹۷ از آن سال‌هایی بود که از همان بهارش هم معلوم بود سال نکویی نیست؛ دقیقا بعد از تعطیلات نوروزی و در روزهایی که ملت هنوز در گیج و گنگی چرخش فصل و البته اتمام روزهای خوب عید دیدنی بودند دلار همه را غافلگیر کرد و یک شبه مرز ۳۵۰۰ تا ۵,۰۰۰ تومان را درنوردید و به همه نشان داد که روزهای خوب نوروزی واقعا تمام شده است.

دلار بازی را عوض کرد!

دقیقا چند هفته بعد همه در حسرت خرید همان دلار ۵۰۰۰ هزار تومانی انگشت حسرت بر لب داشتند. حالا دیگر اقتصاد وارد فاز جدیدی شد و همه فهمیدند که وقتی می‌گویند کشور نباید به دلار یا واردات وابسته باشد، یعنی چه!

حتی دادن دلار یارانه‌ای ۴۲۰۰ تومانی برای واردات کالاهای اساسی هم نتوانست جلوی تحرکات تورمی را بگیرد. تورمی که حالا مانند بهمنی که گرمای آفتاب به آن بخورد آماده ریزش بر سر کالاهای اساسی بود، کالاهای اساسی که از تورم ۵۰ درصدی آنها خبر می‌دهند.

دولت همه ۱۲ ماه سال ۱۳۹۷ را به لیستی تحت عنوان کالاهای اساسی دلار ۴۲۰۰ تومانی داد اما حالا اقلام همین لیست تورمی ۵۰ درصدی را تجربه کرده‌اند؛ اما علت چه می‌تواند باشد؟

دلال‌ها نمی‌گذارند دلار ۴۲۰۰ تومانی به مردم برسد!

عبداله مشکانی، پاسخ این سوال را در نقش واسطه‌ها در گران شدن کالاهای اساسی ارزیابی می‌کند و می‌گوید کالاهایی که با ارز دولتی وارد می‌شود با چندین برابر قیمت به مردم می‌رسد. برای مثال گوشتی که با ارز یارانه‌ای وارد می‌شود باید به قیمت حدود ۲۵ هزار تومان یا شکر باید به قیمت ۲,۵۰۰ تومان به برسد در حالی که قیمت این اقلام در بازار بیش از ۱۰۰ هزار تومان و ۷ هزار تومان است.

این اقتصاددان با اشاره به برخی انتقادات تند اعضای اتاق بازرگانی در روزهای اخیر نسبت به طرح توزیع کوپن اظهار کرد: این مخالفت‌ها صرفا به دلیل تعارض منافع است، چراکه بخش زیادی از این واردات کالاهای اساسی توسط همین اعضای اتاق بازرگانی انجام می‌شود که با اجرای طرح کوپن رانت آنها نیز از بین می‌رود.

۳۵ درصد کارمندان کمتر از ۲٫۵ میلیون می‌گیرند

پیام این کژکارکردی هرچند دیر اما بالاخره به سمع و نظر مجلسی‌ها هم نشست و آنها در صبح یکی از آخرین روزهای نه چندان سرد یازدهم اسفندماه طرحی را مصوب کردند که بر اساس بندی از آن دولت موظف می‌شود در سال آینده (۱۳۹۸) دادن یارانه به دلار را متوقف و به جای آن از کوپن برای تامین کالاهای اساسی برای معیشت مردمی که حالا قدرت خریدشان بیشتر از هر زمان دیگری افت پیدا کرده است استفاده کند.

بر اساس آمارهای رسمی، دولت در سال به حدود چهار میلیون و ۷۰۰ هزار کارمند و بازنشسته حقوق پرداخت می‌کند که در این بین تعداد کارکنان حقوق‌بگیر به دو میلیون و ۶۳۷ هزار نفر می‌رسد. از تعداد مجموع حقوق‌بگیران دریافتی‌های کمتر از سه میلیون تومان به حدود یک میلیون و ۴۲ هزار نفر اختصاص دارد که متوسط حقوق آنها به دو میلیون و ۸۰۰ هزار تومان می‌رسد.

همچنین حدود ۹۲۶ هزار نفر یعنی معادل ۳۵ درصد از کارکنان کمتر از ۲٫۵ میلیون دریافتی داشته و متوسط پرداختی به آنها به یک میلیون و ۹۸۶ هزار تومان می‌رسد.

حقوق‌بگیرانی که قبلا «قشر متوسط» بودند

این آمارها نشان می‌دهد که اقشار ضعیف یا فقرا حالا دیگر چهره‌هایی پژمرده در حلبی‌آبادهای اطراف شهرها نخواهند بود بلکه حتی کارمندان دولتی نیز که برای سال‌ها عنوان «قشر متوسط حقوق‌بگیر» را به یدک می‌کشیدند نیز به طبقات ضعیف پیوسته‌اند و احتمالا مشمول طرح جدید «کالابرگ‌های الکترونیک» هم خواهند شد.

طرح «کالابرگ‌های الکترونیک» یا همان «کوپن» سال‌های نه چندان دور، در شرایط فعلی موافقان بیشتری از مخالفانش دارد. علت اصلی هم امیدواری به هدفمندتر بودن کوپن نسبت به یارانه‌های ارزی است که عمدتا نصیب واردکننده‌ها و دلالان می‌شود.

یارانه نقدی تورم‌زا نیست

در این باره علی سرزعیم - عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی - با بیان اینکه توزیع کوپن به نسبت دادن یارانه ارزی ایده بسیار بهتری است، گفت: در شرایط فعلی دولت هزینه زیادی را بابت دادن یارانه به ارز برای واردات کالاهای اساسی پرداخت می‌کند که خیلی روشن است که با این گرانی‌ها این یارانه به مردم نمی‌رسد.

این استاد دانشگاه با اینکه ایده کوپن را از دادن یارانه به ارز بهتر می‌داند اما بهترین ایده را توزیع یارانه به صورت نقدی ارزیابی و اظهار کرد که در این صورت دیگر تبعات توزیع کوپن که محدود کردن قدرت انتخاب یا مسائل دیگری مانند صف‌های عریض و طویل است را هم نخواهیم داشت.

با اینکه برخی اقتصاددانان اعتقاد دارند که دادن یارانه‌های نقدی به مردم در این شرایط تورمی باعث افزایش تورم و در نهایت کاهش قدرت خرید مردم خواهد شد؛ سرزعیم معتقد است که "اعطای یارانه‌های نقدی در این شرایط نمی‌تواند تورم‌زا باشد، چراکه همین حالا هم دولت ارز خود را در بازار آزاد می‌فروشد و ریال جمع می‌کند؛ بنابراین اگر قرار بوده تورمی از این راه به وجود آید تا حالا به وجود آمده است.

وی با اشاره به شرایط سخت اقتصادی کشور درباره نحوه پرداخت یارانه‌های دولتی به مردم می‌گوید «تا همین حالا هم تورم اثر خود را گذاشته و قدرت خرید طبقات ضعیف کاهش پیدا کرده است؛ در چنین شرایطی دولت باید گزینه یارانه‌های نقدی و یا یارانه‌های کالایی را در دستورکار قرار دهد».

در خبری بخوانید: اخبار اقتصادی دلار و بورس

دولت یارانه‌ها را نقدی پرداخت کند

همچنین حیدر مستخدمین حسینی که یک زمانی معاون وزارت اقتصاد دولت اصلاحات بوده است با اشاره به مبلغ ۳,۵۰۰ میلیارد تومانی یارانه‌های پرداختی دولت در هر ماه پیشنهاد می‌کند دولت مابه‌التفاوت تخصیص ۱۴ میلیارد دلاری ارز یارانه‌ای را به صورت نقدی توزیع کند. چرا که به اعتقاد او طرح کوپن یا کالابرگ الکترونیکی نیز همانند دیگر طرح‌های یارانه غیرمستقیم باعث ایجاد دلالی و راه افتادن بازار غیر رسمی فروش کالاهای یارانه‌ای خواهد شد.

این اقتصاددان در پاسخ به این نگرانی که پرداخت نقدی یارانه ممکن است باعث افزایش تورم شود، هم معتقد است اساسا افزایش حجم نقدینگی باعث شده است تا تورم به وجود بیاید و این افزایش نقدینگی تا تخلیه کامل تورم ادامه خواهد داشت. با این حال پرداخت مبالغی به عنوان یارانه نقدی آن چنان محدود است و آن چنان مورد نیاز مردم است که اساسا نمی‌تواند فشار تورمی دیگری اضافه کنند. ضمن اینکه می‌توانند در بخشی از تورمی که ایجادشده است را از طریق افزایش قدرت خرید مردم ضعیف جبران کند.

کوپن‌ها را اعتباری کنید!

قاطبه اقتصاددانان پرداخت یارانه‌های نقدی را بر توزیع کوپن ارجح می‌دانند؛ در این باره شهرام معینی - عضو هیئت علمی دانشگاه اصفهان - نیز با تاکید بر اینکه ارائه توزیع کوپن بسیار بهتر از دادن یارانه به کالاهای اساسی است، اظهار کرد که نقطه ضعف توزیع کوپن این است که ما حق انتخاب را از مصرف کننده سلب می‌کنیم. و او دیگر قدرت انتخاب بین اجناس مختلف را ندارد. از این جهت چه بسا بهینه‌ای که مورد نظر مردم باشد نیز حاصل نمی‌شود.

او همچنین به ملاحظات ارائه کوپن توسط دولت نیز اشاره کرده و معتقد است اینکه کالاهایی که وارد می‌شوند آیا با نیازهای مردم سازگاری دارد یا نه مسئله‌ای است که در طرح ارائه کوپن باید مورد توجه قرار بگیرد.

این اقتصاددان در ادامه به ارائه یک راهکار برای بهتر و بهینه‌تر کردن توزیع کوپن‌ها توسط دولت اشاره کرد و گفت که بهتر است اگر دولت قرار است در سال آینده برای اقلام اساسی کوپنی یا کالابرگی صادر کند آن را به صورت کوپن اعتباری توزیع کند. در این شرایط مردم دیگر مجبور نیستند الزاما مقدار مشخص و از قبل تعیین شده‌ای از کالا را دریافت کند بلکه با اعتبار کارت خود می‌توانند به اندازه نیاز خود از اقلام مختلف یارانه‌ای استفاده کنند.

آمریکا به ۴۹ میلیون نفر کوپن می‌دهد

وحید شقاقی شهری نیز با اشاره به شیوه‌ی توزیع یارانه نقدی توسط دولت احمدی‌نژاد، می‌گوید در دولت‌های نهم و دهم یارانه را به جای تولیدکننده به صورت نقدی به مصرف‌کنندگان دادند. در ابتدا قرار بود آن یارانه نیز به خوشه‌های مختلف درآمدی تعلق بگیرد، اما از آنجا که بانک اطلاعاتی در این باره وجود نداشت، یارانه را به صورت مساوی بین مردم توزیع کردند. واقعیت این است که اگر بانک اطلاعاتی از درآمدهای مردم وجود داشت می‌توانستیم یارانه بیشتری را به سمت طبقات پایین‌تر سوق دهیم.

این عضو هیات علمی دانشگاه خوارزمی تهران در پایان به توزیع کوپن‌های غذایی به ۴۹ میلیون نفر در آمریکا به عنوان یک کشور با اقتصاد آزاد اشاره کرد و آن را نتیجه شناخت نیازمندان توسط دولت آن کشور ارزیابی کرد و برای شرایط فعلی کشورمان هم پیشنهاد کرد که یارانه‌های پنهان به سمت حوزه‌های سلامت و آموزش سوق داده شود تا امکان زیست طبقات ضعیف‌تر فراهم شود.

دولت قطعا سیاست خود را تغییر می‌دهد

فرهاد دژپسند - وزیر امور اقتصادی و دارایی - نیز در اظهار نظری به تصمیم مجلس برای حذف یارانه‌های ارزی واکنش نشان داده و درباره مشکلات پیش آمده در نحوه واگذاری ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی هم گفته که اصرار دولت بر این است تا مانع از فشار اقتصادی، به طبقات پایین شود، به همین دلیل هم با هدف افزایش نیافتن قیمت کالاهای اساسی، ارز ۴۲۰۰ تومانی به این کالاها اختصاص داد، اما این اقدام در عمل، آن طور که باید نتیجه نداد؛ بنابراین اگر قرار باشد به دهک‌های پایین، به ویژه دهک‌های پنجم و ششم فشارهایی از این ناحیه وارد شود، دولت قطعا سیاست خود را تغییر می‌دهد.

ابه گفته او، هم اکنون دولت روی برخی طرح‌ها مطالعه می‌کند و قطعا روش‌هایی را اتخاذ خواهیم کرد تا مانع از فشار آمدن به اقشار ضعیف جامعه شود.

طرح «کالابرگ‌های الکترونیک» در حالی توسط مجلس شورای اسلامی به تصویب می‌رسد که تنها چند روز تا پایان سال و آغاز سال جدید مانده است و دولت هنوز درباره چگونگی اجرای این مصوبه واکنشی نشان نداده است.

نمایندگان مجلس در یازدهم اسفند ماه سال جاری در ادامه بررسی جزئیات بودجه ۹۸ در بخش هزینه‌ای با ۱۵۸ رای موافق، ۳۸ رای مخالف و ۹ رای ممتنع از مجموع ۲۳۶ نماینده حاضر در مجلس بند مربوط به اختصاص ۱۴ میلیارد دلار برای تامین کالاهای اساسی را تصویب کردند.

در یک بند از این مصوبه دولت مکلف شده است تا از کالابرگ الکترونیکی برای تامین کالاهای اساسی مورد نیاز مردم با نرخ ارز ترجیحی یا پرداخت نقدی استفاده کند.

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با بازگشت کوپن و کوپن الکترونیکی از تلگرام

اختلافات بودجه‌ای بر سر افزایش حقوق‌ها و واکنش کاربران فضای مجازی

♦️با وجود اینکه پرونده لایحه بودجه ۹۸ این هفته در مجلس بسته شد اما موضوعات بحث‌برانگیز آن از جمله افزایش ۴۰۰ هزارتومانی حقوق ثابت کارکنان دولت و بازگشت کوپن در سال آینده واکنش‌های زیادی در میان کاربران فضای مجازی داشت. در همین حال طرح استانی شدن انتخابات و نیز ممنوعیت کاندیداتوری افرادی که ۳ دوره متوالی نماینده مجلس بوده‌اند هم حسابی در روزهای اخیر مناقشه‌برانگیز شد

♦️ برخی از کاربران فضای مجازی این افزایش حقوق را در جهت افزایش تورم در سال آینده دانستند. یکی از کاربران نوشت: «دولت به‌دلیل تنگناى شدید مالى براى پرداخت این حقوق از بانک‌ها استقراض می‌کند و این قرض گرفتن منجر به افزایش تورم بیشتر می‌شود. در نتیجه تورم بیشتر کل ۴۰۰ هزارتومان را بی‌اثر می‌کند. دور باطل تصمیم‌گیری!»

♦️ از طرفی موضوع کوپنی شدن برخی از اقلام اساسی در سال آینده هم از چشم کاربران دور نماند و فعالان مجازی با انتشار تصاویری از کوپن و صف‌های طویل از نوستالژی‌های خود با کوپن در زمان جنگ ایران و عراق نوشتند. قرار است دولت ۱۴ میلیارددلار از فروش نفت را خرج واردات کالا و توزیع آن از طریق کالابرگ‌های الکترونیکی کند.

♦️ کاربران مخالف، توزیع کوپن را بازگشت به عقب دانستند و موافقان آن را عاملی برای نظارت مستقیم دولت بر توزیع کالاهای مصرفی مردم و کوتاه کردن دست دلالان برشمردند.

♦️ استانی شدن انتخابات و ممنوعیت ورود نمایندگان سه دوره متوالی هم میان کاربران بحث‌برانگیز شد. کاربری نوشت: «با انتخابات استانی شهرستا‌ن‌ها فدای مرکز استان میشن.» یک کاربر اصولگرا هم با اشاره به نماینده‌ای خاص نوشت: «ریشه بعضی از نمایندگان با قانون ممنوع شدن نمایندگی مجلس برای سه دوره متوالی، خشکیده شد.

اقتصادنیوز👇


🔴 #صدای_مخاطب

🔹این نظرات صرفا دیدگاه مخاطبان است و #اصلاحات_پرس آن را تایید یا رد نمی‌کند:

🗣Mohamad. Valizadeh:

امسال دلار هفت تومنی برای حج در نظر گرفتن. همین چند روز پیش بود که یکی از مسئولین به مردم میگفت خارج نرید چون کشور به دلارهای خارج شده احتیاج داره.

🗣●▬▬๑۩۩๑ĵḁṿḁḓ ๑۩۩๑▬▬●:

شما رو به خدا به گوش مجلس برسونید ۴۰۰هزار که مصوب کردید برای افزایش حقوق. انصافه؟ به خدا من یکی که دیگه دارم روانی میشم. کسی هست به داد ما برسه

🗣سیاوش رضایی علم:

واقعا خسته نباشید از شما بخاطر برخورد خوب و حرفه‌ای که دارید تشکر میکنم شما باعث شدید من از رفتار و برخورد خودم شرمنده بشم

🗣A Ka:

بازگشت کوپن و فتح باب دیگری برای جدا کردن اجناس با و بی کیفیت و دادن بی کیفیتها در قالب کوپن مبارک

🗣علی اکبر احمدی:

سلام دلایل گرانی گوشت

۱- زیان ده بودن دامداری در ۱۰ سال گذشته که به تدریج دامداریها را تخلیه یا کم رونق کرد

۲_سود اور شدن دامداری درسال جاری باعث شده که تمامی دامدارها درحال خرید دام جهت افزایش دام مولد خود هستن (که دلیل اصلی کمبود گوشت درحال حاضره که باعث میشه در اواخر بهار تولید افزایش پیدا کنه و بازار ثابت بشه)

مقدار ۱۰ درصد هم به قاچاق به علت تفاوت قیمت برمیگرده

🗣Amir r🇮🇷:

در خبرها آمده بود که نمایندگان محترم مجلس با یه مصوبه خوب نمایندگی بیش از سه دوره در مجلس شورای اسلامی را تصویب کردند.

این قانون چه قدر خوب میشد در همه جاهایی که با انتخابات نماینده‌ها انتخاب میشوند اجرایی شود مثل شورای شهر یا اتحادیه‌های صنوف کل کشور

🗣M Delfan:

یه لطف کنید به عنوان رسانه، فروش فوری سایپا و ایران خودرو رو پیگیری کنید. ما چند نفریم چند روزه میخوایم یه ماشین بنویسیم هیچکدوم موفق نشدیم … یعنی در سریعترین زمان ممکن وارد سایت شدیم ولی همین که یکی دو مرحله جلو میریم.. دیگه خطا میده که پر شده

🗣دوستدار عدالت:

برنامه پایش یکشنبه ١٢ اسفند یک سوال جهت دار و تلقینی را به نظرسنجی گذاشت و پرسید ایا با تسهیل کسب و کار ورود به وکالت موافقید یا مخالف! با وجود جهت دار بودن سوال اما مردم و مخاطبان برنامه توانستند این دام راتشخیص داده و از ان عبور کنند تا جایی که در انتهای برنامه بر خلاف رویه معمول نظرسنجیها از اعلام نتیجه امتناع کردند.

موضع گیری غیر منصفانه و مغرضانه تهیه کنندکان برنامه پایش که با عدم اعلام نتیجه نهایی نظر سنجی برای همگان اثبات شد باید به اطلاع مدیران ارشد سیما برسد تا از ادامه برنامه سازی جهت دار و مغایر با خواست مردم جلوگیری کنند.

🗣👑مคح乙مєدƦ👑:

خواهشا صدای ما باشید در مورد این صدا وسیما از سانسورهای فراوان قیچی کردن افرادی مثل ملک مطیعی جواد یساری حبیب محبیان و دیگر افرادی که حتی به نظام هم انتقادی نکردند تا عدم نمایش ساز در تلویزیون به بهانه حرام و ممنوع اعلام شدنش و حالا تقلب در رای گیری مسابقه برنده باش و دستکاری سوالات

🗣شهین غلامی

دولت نمیخواد واسه عید یه فکری به حال ما بکنه بخدا بچه کوچیک نمیفهمه ندارم چیه مهمون که میاد خونت نمیشه بگی ندارم حداقل برای عید حواسشون به قیمتا باشه

🗣Ali tavakoli:

بنده به روحانی رای دادم و وقتی که رای آورد جشن و پایکوبی هم کردم ولی الان خیلی پشیمانم همه وعده‌های ایشان تو خالی بود به هیچکدام از وعده هایش عمل نکرد

🗣مرتضی صدر:

من دو ساله یارانه‌ام را خواستم جدا کنم از یارانه خانواده حذف کردند ولی بعد دو سال هر چه دوندگی میکنم دستم بجایی بند نیست و هر کسی مرا به دیگری پاس میده من باید چکار کنم و به چه کسی مراجعه کنم یکی به داد برسه

❇️ اصلاحات پرس


🔻بازگشت «کوپن» پس از ۱۰ سال/ کمیسیون تلفیق با «کوپنی شدن» کالاهای اساسی موافقت کرد

🔹کمیسیون تلفیق مجلس ظهر امروز برای بررسی بندی از لایحه بودجه مربوط به اختصاص ۱۴ میلیارد دلار به واردات کالاهای اساسی تشکیل جلسه داد.

🔹پس از بحث و بررسی در مصوبه‌ای به تصویب رسید که دولت از کالابرگ الکترونیکی برای تامین کالاهای اساسی مورد نیاز مردم با نرخ ارز ترجیحی و یا پرداخت نقدی استفاده نماید.

🔹کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی، پیشنهادی مبنی بر کوپنی شدن کالاهای اساسی را به تصویب رساند. /مهر


📢 ای کاش به «جای بابا آب داد»، «بابا جان داد» را خوانده بودیم

🗣 مرتضی صالحی‌نژاد نماینده زنجان:

◀️ چرا باید دوباره شاهد صف‌های طویل مردم برای خرید گوشت، مرغ و سایر ارزاق باشیم؟ چه اتفاقی افتاده است که دوباره صدای پای سهمیه‌بندی‌ها و بازگشت کوپن به گوش می‌رسد؟

◀️ درست است که در جنگ اقتصادی هستیم اما تحریم‌ها ۳۰ درصد ماجراست و ۷۰ درصد مشکلات ناشی از سوء مدیریت‌ها و موازی‌کاری‌هاست.

◀️ واقعا درد بزرگی است که برای جشن نوروز که همه ایرانیان باید برای آمدن آن خوشحالی کنند هزاران کمپین کمک برای شاد کردن دل کودکان و نوجوانان‌ این کشور به راه بیفتد. ای کاش در اول دبستان هرگز نخوانده بودیم با با نان داد بلکه از همان ابتدا می‌خواندیم بابا جان داد.


در ادامه بخوانید

شیطنت سمیرا و ۲ پسر جوان دیوار تهران را به هم ریخت + عکس و فیلم گفتگو

رکنارکنا20 ساعت قبل
با انجام اقدامات پلیسی کارآگاهان موفق به شناسایی ۲۰ مالباخته شدند که بدین شیوه از آنان کلاهبرداری شده است. این شیوه کلاهبرداری و سرقت را از چه کسی یاد گرفتی؟ یکی از دوستانم این کار را کرد و من یاد گرفتم و به خاطر یک کار بچه‌گانه سرقت کردم. گفتگو با رییس باندنوید ۳۳ که یکی از مجرمان سابقه دار این شیوه کلاهبرداری و سرقت را از یکی از دوستانش که در خارج از کشور است یاد گرفته است. این شیوه کلاهبرداری و سرقت را چطور یاد گرفتی؟ یکی از دوستانم که در خارج از کشور است به صورت اینترنتی به من یاد داد و من نیز انجام دادم. بنا بر این گزارش، متهمان برای تحقیقات بیشتر به دستور بازپرس پرونده در اختیار ماموران پایگاه ششم پلیس آگاهی تهران قرار دارند. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین17 ساعت قبل
خبرگزاری میزان- مدیر کل دفتر اموراکتشافات وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: در سال ۹۷ تعداد ۵۷ فقره پهنه اکتشافی جمعا به مساحت ۲۸۲ هزارو ۴۶۳ کیلومترمربع آزادسازی گردیده است. مدیر کل دفتر اموراکتشافات وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به صدور ۵۵۳ فقره گواهی کشف صادر شده در سال ۹۷ افزود: تعداد درخواست‌های صدور پروانه اکتشاف در سال گذشته ۴۲ هزارو ۴۵۹ فقره و تعداد پروانه اکتشاف صادر شده ۱۰۳۲ فقره بوده است. وی افزود: در این مدت همچنین محدوده‌های شن و ماسه به تعداد ۱۰ هزار فقره ساماندهی شد که در سه استان تکمیل نشده و تا نیمه سال جاری به اتمام می‌رسد. کشاورز در ادامه آمار تسهیلات اکتشافی درسال گذشته را ۱۴ فقره تسهیلات با مبلغ مجموع ۱۶٫۲ میلیارد ریال اعلام کرد. وی افزود: آمار کمیسیون گواهی کشف نشان می‌دهد که در سال ۹۷ تعداد ۱۵ فقره گزارش پایان عملیات اکتشاف با ذخیره مجموع ۱۹۶ میلیون تن مورد تأیید قرار گرفته است.
انتخابانتخاب17 ساعت قبل
دلار ظرف ٢٤ ساعت اخیر، ٥٠٠ تومان کاهش یافت و در مرز ورود به کانال ١٣ هزار تومان قرار گرفت. به گزارش «انتخاب»، دلار که روز گذشته ۱۴۶۵۰ تومان معامله می‌شد، در معاملات صبح امروز بازار ارز تا ۱۴۱۵۰ تومان نیز کاهش یافت و در آستانه بازگشت به کانال ۱۳ هزار تومانی قرار گرفت. قیمت دلار که تحت تاثیر مسائل سیاسی به کانال ۱۵ هزار تومان نیز وارد شده بود، از هفته گذشته به صورت تدریجی کاهش یافت، اما بیشترین کاهش تاکنون مربوط به روز جاری بوده که ۵۰۰ تومان از قیمت دلار کم شد. گفتنی است قیمت خرید دلار در بازار امروز ارز ۴۰۵۰ تومان است.
افتصادنیوزافتصادنیوز13 ساعت قبل
وی با اشاره به روند فزاینده مرگ ناشی از فشار خون بالا در ایران اضافه کرد: در ایران ۹۷ هزار نفر در سال ۲۰۱۷ بر اثر بیمارهای مرتبط با فشار خون بالا جان خود را از دست داده‌اند. دکتر دهقانی، شیوع فشار خون بالا در جمعیت بالای ۳۰سال استان خراسان جنوبی براساس گزارش سامانه سیب در سال ۱۳۹۷ را حدود ۲۰٫۷ درصد و کمتر از شیوع کشوری با رقم ۲۱٫۶ درصد اعلام کرد. وی در ادامه ضمن اشاره به درصد شاخص‌های مرتبط با بیماری فشارخون، با بیان اینکه مصرف نمک در استان خراسان جنوبی زنگ خطر ما برای فشار خون بالا است، گفت: متاسفانه بالاترین میزان مصرف نمک در کشور مربوط به استان خراسان جنوبی است. رییس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند افزود: میانگین مصرف نمک در کشور ۹٫۵۴ گرم در روز است که این میزان در خراسان جنوبی ۱۰٫۷۹ گرم می‌باشد. دکتر دهقانی با اشاره به اهداف کاربردی کمپین ملی کنترل فشار خون گفت: کاهش وقوع مرگ و حوادث قلبی - عروقی زودرس ناشی از فشار خون بالا و کاهش هزینه‌های ناشی از فشار خون بالا در بخش سلامت از این اهداف است.

از جمله برنامه‌های ما طرح مالیات بر عایدی از سرمایه است

صدا و سیماصدا و سیما3 ساعت قبل
وی گفت: یک سری فعالیت‌های اختلالزا داریم که به واسطه آن جاذبه هایی ایجاد می‌شود و منابع به سمت آن می‌رود. دژپسند افزود: باید با وضع مالیات مانع از ایجاد اختلال در فعالیت‌های اقتصادی شد. رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: برنامه ریزی برای تدوین آیین نامه اجرایی ستاد تسهیل و رفع موانع تولید از جمله دستور کار امشب شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی بود. رئیسرئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: هم اکنون دغدغه اول در حوزه کسب و کار، بی ثباتی در قوانین و مقررات است. پورابراهیمی گفت: تکثیر این بخشنامه‌ها موجب بی ثباتی در حوزه کسب و کار است.

نظرها

اخبار بیشتر

پربازدیدترین خبرها

همه

گزینه جذاب در لیست خرید پرسپولیس

افتصادنیوز20 ساعت قبل

مصوبات امروز نمایندگان مجلس

صدا و سیما14 ساعت قبل

ماهور الوند با موهای برق گرفته!

پارس نیوز15 ساعت قبل

شیوا خنیاگر متفاوت‌تر از همیشه

پارس نیوز17 ساعت قبل

اعمال شب پانزدهم ماه رمضان

صدا و سیما8 ساعت قبل