زن ژاپنی رکورد جهانی محاسبه عدد پی را شکست
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. زومیت
  4. تکنولوژی
زن ژاپنی رکورد جهانی محاسبه عدد پی را شکست

زن ژاپنی رکورد جهانی محاسبه عدد پی را شکست

زومیتخبرگزاری زومیت |
رقم اعشار عدد پی به یک رکورد جهانی جدید، یعنی رقم ۳۱ تریلیونی دست پیدا کرد. رکورد قبلی، ۲۲ تریلیون رقم بود.

 اِما هارکا ایوائو، کارمند ژاپنی گوگل، با استفاده از خدمات محاسبات ابری این شرکت، موفق به به‌دست‌آوردن رقم جدید ۳۱ تریلیونی شد. عدد پی که با علامت π (شانزدهمین حرف الفبای یونانی) نشان داده می‌شود، یکی از ثابت‌های ریاضی است که نسبت محیط دایره به قطر آن را در هندسه اقلیدوسی مشخص می‌کند. رقم اول این عدد که ۳٫۱۴ است، به خوبی شناخته شده، اما تعداد اعشار آن بی‌نهایت طولانی است.

محاسبه ارقام اعشار عدد پی باتوجه‌به اینکه از الگوی خاصی پیروی نمی‌کند، بسیار دشوار است. به‌دلیل لزوم محاسبه امواج، حلقه‌ها و استوانه، این عدد در رشته‌های مختلف از مهندسی و فیزیک تا ابر رایانش و اکتشافات فضایی کاربرد دارد.

محاسبه اعشار عدد پی از سرگرمی‌های قدیمی ریاضیدانان است. ایوائو می‌گوید که از زمان کودکی مجذوب عدد پی بوده است. محاسبه عدد پی نیازمند ۱۷۰ ترابایت حافظه (برای مقایسه ۲۰۰٫۰۰۰ آهنگ موسیقی در یک ترابایت حافظه جای می‌گیرند) و ۲۵ دستگاه مجازی و ۱۲۱ روز بود.

ایوائو که از ۳ سال گذشته مشغول کار در گوگل بوده، در مورد دستاورد خود می‌گوید:

بسیار شگفت‌زد‌ه‌ام، هنوز هم نمی‌توانم باور کنم. شکستن رکورد جهان بسیار دشوار بود. هیچ پایانی برای عدد پی نیست. دوست دارم رقم‌های بیشتری را نیز امتحان کنم.

زن ژاپنی رکورد جهانی محاسبه عدد پی را شکست - 6

علامت عدد پی حرف شانزدهم الفبای یونانی است، رقم اول این عدد ۳٫۱۴ است، اما تعداد اعشار آن بی‌نهایت طولانی‌اند

در سایت خبری بخوانید: جدیدترین اخبار کوتاه علم و تکنولوژی ایران و جهان

برای درک دستاورد ایوائو، باید بگوییم که تنها گفتن رقم ۳۱٫۴ تریلیونی، ۳۳٬۲۶۴ سال طول می‌کشد! گوگل این خبر را در روز پی، به عبارتی روز ۱۴ مارس که در نگارش آمریکایی به‌صورت ۳٫۱۴ (روز چهاردهم از ماه سوم سال میلادی) نوشته می‌شود، اعلام کرد.

ناسا قبلا فهرستی از کاربردهای عدد پی را منتشر کرده بود که عبارت‌اند از: ‌محاسبه اندازه چتر نجات لازم برای فرستادن یک مریخ‌نورد به سطح سیاره سرخمحاسبه تعداد عکس مستطیلی مورد نیاز برای نقشه‌برداری از سطح یک سیارهترمز گرفتن فضاپیما در زمان مناسب برای ورود به مدار سیارات

مَت پارکر، ریاضیدان استرالیایی می‌گوید:

عدد پی تنها برای محاسبه دایره مفید نیست، بلکه برای محاسبه هرچیزی از دوره‌ی آونگ تا نیروی کمانش یک پرتو اهمیت دارد. ریاضیات مدرن، فیزیک، مهندسی و تکنولوژی بدون عدد پی به‌درستی عمل نمی‌کنند.

در سال ۲۰۱۰، نیکولاس سزه، یکی از کارمندان یاهو با بهره بردن از خدمات محاسبات ابری این شرکت، رقم ۲ کوادریلیونم پی برابر با صفر را محاسبه کرد. محاسبه‌ای که در آن زمان با یک کامپیوتر معمولی، حدود ۵۰۰ سال طول می‌کشید. به هر حال، او تمام رقم‌های بین آن را محاسبه نکرد.

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با Google، Cloud Computing، pi و math از تلگرام

🔶 ثبت رکورد جهانی عدد پی توسط کارمند زنی در گوگل به نام «اما هاروکا ای وا او»

🔸 هاروکا ۴ ماه وقت روی پروژه صرف کرد تا عدد پی را با ۳۱٫۴ تریلیون رقم محاسبه کند.

🔸 وی روی پروژه کلود در سیاتل کار می‌کند و از طریق ماشین مجازی ۲۵ Google Cloud توانست عدد مذکور را محاسبه و بدست بیاورد.

🔸 او سومین زن در گینس است که محاسبه با عدد زیاد را به نام خود ثبت می‌کند. رکورد قبلی متعلق به پیتر تروب در سال ۲۰۱۶ بود که ۲۲٫۴ تریلیون رقم را محاسبه کرده بود.


در ادامه بخوانید

دنیای خودرودنیای خودرو1 روز قبل
به گزارش «اخبار خودرو»، در این طرح خودروهای «پژو پارس TU۵» و «پژو ۲۰۶ صندوقدار» به صورت اقساطی به فروش می‌رسد. کلیه مشتریانی که در ۱۸ ماه گذشته نسبت به ثبت نام خودرو اقدام نموده‌اند، قادر به ثبت نام از این بخشنامه نیستند. در این بخشنامه امکان ثبت نام برای افراد بالای ۱۸ سال مقدور می‌باشد. امکان ثبت نام صرفا" برای مشتریان حقیقی فراهم می‌باشد و امکان ثبت نام برای مشتریان حقوقی و کاردکس و ثبت نام با شماره مشتری دوم نمایندگی امکان پذیر نمی‌باشد. امکان انتخاب کد نمایندگی در زمان ثبت نام فعال می‌باشد.
زومیتزومیت1 روز قبل
شاید تا چند سال پیش، قطع‌شدن اینترنت خللی در زندگی‌مان ایجاد نمی‌کرد؛ اما امروزه صفر و یک‌‌ها به‌گونه‌ای در تاروپود زندگی‌مان تنیده شده که در ۴۸ ساعت اخیر، اختلال ایجادشده را به‌روشنی احساس می‌کنیم. شاید در آن زمان اختلال اینترنت به‌‌دلیل اینکه کسب‌وکارهای اینترنتی چندان فعال نبودند، چندان تأثیر‌گذار نبود؛ اما اختلال اخیر موجب متضررشدن بسیاری از کسب‌وکارها و به‌تبع آن، به‌خطر‌افتادن چندین موقعیت شغلی شده است. البته به‌گفته‌ی الفت‌نسب، دولت‌مردان نیز باید حتما بستری مناسب ایجاد کنند تا در چنین شرایطی کسب‌وکارهای داخلی متضرر نشوند. با گذشت دو روز از زمان قطعی اینترنت، هنوز از اتصال دوباره و بازگشتن به شرایط عادی خبری نیست و در چنین وضعیتی، کسب‌وکارهای آنلاین متحمل ضرر می‌شوند. باید دید این تصمیم شورای امنیت کشور به‌نقل از شرکت‌های سرویس‌دهنده‌ی اینترنت، تا کی ادامه خواهد داشت.

حالت‌های جدید تصویربرداری در گوشی‌های سامسونگ در راهند

ایسناایسنا8 ساعت قبل
گزارش‌ها حاکی از آن است که شرکت کره‌ای «سامسونگ» در حال کار روی حالت‌های مختلف دوربین است که ممکن است این قابلیت‌ها در گوشی‌های نسل آینده این شرکت وجود داشته باشند. به گزارش ایسنا و به نقل از دیلی‌میل، شرکت «سامسونگ» در حال کار بر روی حالت‌های جدید دوربین مانند «نمای کارگردان» (Director's View) و «هایپرلپس در شب» (Night Hyperlapse) است که کاربران احتمالا این قابلیت‌های جدید را در گوشی‌های نسل آینده این شرکت مشاهده خواهند کرد. سایت توسعه‌دهندگان «XDA» احمال می‌دهد این ویژگی نیز مشابه قابلیت Filmic Pro آیفون ۱۱ است که به کاربران امکان می‌دهد از دو دوربین مختلف تلفن به طور همزمان استفاده کرده و دو فیلم را همزمان ضبط کنند. این سایت همچنین شواهدی را برای حالت هایپرلپس در شب یافت که نشان می‌دهد که کاربران می‌توانند از ویژگی هایپرلپس برای ضبط در شرایط کم نور استفاده کنند. ویژگی هایپرلپس در شب همچنین ممکن است با یک حالت «ثبت یک عکس» (Single Take Photo) تکمیل شود که به کاربران امکان می‌دهد دوربین را از یک طرف به طرف دیگر بکشند و در همان حال دوربین چندین عکس و فیلم کوتاه ثبت می‌کند.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد19 ساعت قبل
برنامه‌ریزی شده که یک عینک هوشمند صاف هم در سال ۲۰۲۳ میلادی عرضه شود. انتظار می‌رود که دستگاه دوم هم در ۲۰۲۳ میلادی عرضه شود و بیشتر شبیه به عینک آفتابی باشد. ارائه خدمات گستردهاپل در ابتدا «اپل موزیک» و سپس اپل‌نیوز‌پلاس و سرویس بازی‌های مخصوص اپل به نام «اپل آرکید» (Apple Arcade) را ارائه داد. جدیدا هم تلویزیون مخصوص اپل موسوم به اپل تی‌وی پلاس را به مشتریان معرفی کرده است. این غول فناوری قصد دارد یک بسته اشتراکی شامل «اپل موزیک»، «اپل تی‌وی پلاس» و «اپل‌نیوز‌پلاس» را با کاربران به اشتراک بگذارد.
زومیتزومیت22 ساعت قبل
مدل استاندارد از بسته‌ی ۲۸۸ سلولی با ظرفیت ۷۵٫۷ کیلووات ساعت استفاده می‌کند؛ درحالی‌که نمونه‌ی مجهز به باتری‌های ۳۷۶ سلولی با ظرفیت ۹۸٫۸ کیلووات ساعت هم عرضه خواهد شد. فورد ادعا می‌کند خریداران موستانگ مک‌ای، می‌توانند از ۷۵ درصد شارژرهای موجود در معابر کشور ایالات متحده استفاده کنند. با این اوصاف، قوی‌ترین نسخه‌ی موستانگ مک‌ای با کد GT هم، عملکردی چشم‌گیر در شتاب‌گیری و فرمان‌پذیری خواهد داشت. در مجموع، فضای سرنشیان جلو و عقب و صندوق بار موستانگ مک‌ای، برتری قابل ملاحظه‌ای نسبت به جگوار آی‌پیس، کیا نیرو EV و حتی آئودی ای‌ترون دارد. آستانه قیمت نهایی نسخه‌های مختلف موستانگ مک‌ای، بین ۴۰ هزار تا ۶۰ هزار دلار عنوان شده است.
افکارنیوزافکارنیوز19 ساعت قبل
این در حالی است که اگر استقبال مردم از ناوگان حمل و نقل عمومی افزایش یابد علاوه بر آنکه باید ظرفیت‌های این حوزه بیشتر شود کیفیت ارائه خدمات هم باید نسبت به سال‌های قبل به مسافران افزایش پیدا کند. رشد چشمگیر ظرفیت‌های ریلی در بخش حومه‌ایدر ادامه محمد رجبی رئیس انجمن حمل و نقل ریلی با بیان اینکه هم اکنون ضریب اشغال ناوگان حمل و نقل ریلی ۸۵ تا ۹۰ درصد به ویژه در مسیر‌های پرتردد است گفت: ضریب اشغال ناوگان حمل و نقل حومه‌ای ۴۰ درصد است که پیش بینی می‌شود با اجرای طرح افزایش قیمت بنزین این ضریب اشغال به ویژه در ناوگان حومه‌ای بسیار چشمگیر‌تر شود. رئیس انجمن حمل و نقل ریلی توضیح داد: سهم ناوگان حمل و نقل حومه‌ای در بین سایر بخش‌های حمل و نقلی تنها ۵ درصد است، اما پیش بینی می‌شود در آینده‌ای نزدیک این سهم رشد ۳ تا ۴ درصدی پیدا کند. او بیان کرد: شرکت حمل و نقل ریلی تا پایان امسال ۱۰ تا ۱۵ ناوگان ریلی را بازسازی خواهد کرد، اما یکی از اصلی‌ترین اهداف ما در این بخش افزایش ناوگان حمل و نقل ریلی در بخش حومه‌ای است. ضریب اشغال در حوزه حمل ونقل عمومی افزایش می‌یابددر ادامه شهرام آدم‌نژاد معاون حمل و نقل وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه به هر صورت ضریب اشغال در حوزه حمل ونقل عمومی پایین است، گفت: با اجرا شدن طرح افزایش قیمت بنزین امیدواریم استقبال مردم از ناوگان حمل و نقل عمومی در مقایسه با سال‌های گذشته افزایش یابد.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری1 روز قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری1 روز قبل

مدارس و دانشگاه‌ها در برخی شهرها تعطیل شدند

خبری1 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

برزیل ۳-۰ کره جنوبی؛ ادامه روز تلخ آسیایی‌ها با شکست کره در ابوظبی

نود7 دقیقه قبل

واکنش وزارت دفاع روسیه نسبت به تهدیدات ترکیه

ایسنا12 دقیقه قبل

:: معصومی نژاد - نشست مطبوعاتی سفیر ایران در رم

صدا و سیما12 دقیقه قبل

رژیم صهیونیستی، ایران را مسئول حمله به جولان اشغالی دانست

قدس آنلاین13 دقیقه قبل

سرطان پستان در مردان بیماری نادر اما کشنده

خبر فوری14 دقیقه قبل

دستان بخشنده

صدا و سیما14 دقیقه قبل