1. خبری
  2. همه خبرها
  3. الف
  4. اقتصادی
ابراهیم در آتش!!!؟

ابراهیم در آتش!!!؟

خبرگزاری الف |

سید ابراهیم رئیسی پس از طی مسیری طولانی و کسب تجربه ارزشمند در عالیترین موقعیت قضایی کشور قرار گرفت و قاضی القضات نظام جمهوری اسلامی ایران شد. مسیری که از پایین‌ترین مناصب در دستگاه قضا شروع و تا عالی‌ترین آن طی شده است.

خوشبختانه اغلب کسانی که در قوه قضائیه و غیر آن به هر دلیلی با سیستم تحت نظارت ایشان سر و کار داشته‌اند خاطره‌ای خوب از عملکرد شخصی ایشان و نگاه متفاوتش به مسائل را در ذهن دارند روزهای اخیر مطبوعات با هر تمایل سیاسی و با ذکر مواردی از این خاطرات ورود مجدد ایشان را به دستگاه قضایی خیر مقدم گفته و استقبال کردند.

بعید است ایشان در تحویل گرفتن دستگاه قضایی به رغم سابق بخواهد با انتقاد از مدیریت گذشته ادعا کند … …. را تحویل گرفته است. ایشان بیش از هر کسی واقف به نقاط ضعف و قوت دستگاه قضایی می‌باشند آنچه مرا بر آن داشت که دست به قلم برده و این چند سطر را به رشته تحریر در آورم برخی عبارات مطبوعاتی در باب مشغولیات و کار آتی ایشان بود.

اولین و مهمترین شرط صحت عمل هر نظام دادرسی اصل استقلال قضات و دادگاه‌ها به روش شکلی و ماهیتی بود که همراه با اصل بی طرفی دو رکن رکین عدالت را تشکیل می‌دهد و بدون این دو مفهوم مدرن حاکمیت قانون هرگز تحقق نخواهد یافت.

حکایت و روایت متواتر تن دادن امیرالمومنین علی (ع) به قضاوت قاضی کوفه خود بهترین سند بر مبنای شرعی این اصل است و این استقلال قضایی نیزبدون تامین معیشت و تامین امنیت شغلی قضات در سایه یک مدیریت صحیح و متین تامین نخواهد شد.

امروز قوه قضاییه دچار برخی مشکلات هنجاری راجع به برخی قانونگذاری‌ها و مشکلات ساختاری در خصوص عدم قطعیت آرا و تعدد دادگاه‌ها و مشکلات رفتاری ناشی از برخوردهای تند و مقطعی و یا سوء رفتار برخی از متصدیان با مراجعین می‌باشد لیکن این مشکلات اغلب شناخته شده و در سایه تفکر و بررسی و به راحتی قابل رفع و رجوع است برای کسی که اشراف قضایی و شناخت از دستگاه و علاقه مند به رفع و رجوع آن مشکلات باشد حل و فصل آن چندان سخت نخواهد بود که مسلما این درایت نزد ایشان محفوظ بوده و ارشادات مقام معظم رهبری و تایید برنامه ارائه شده توسط جناب آقای رئیسی نشان از صحت این برداشت را دارد.

بیان دوباره راجع به تعداد بالای زندانیان و مشکلات ناشی از سوء برداشت دادگاه‌ها از ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، حجم بالای پرونده‌های ورودی جرم انگاری‌های وسیع، تبعات کیفری موضوعات حقوقی، و اعمال ماده ۳ نحوه اجرای محکومیت‌های مالی، قانون صدور چک و غیر آن در این باره و هم چنین حجم بالای قوانین و اختلاط مفهومی آنها، مشکلات راجع به نیروی انسانی و آموزشی و ورود به این جزئیات، دور افتادن از مسیر مدیریتی صحیح در قوه قضائیه خواهد بود حل و فصل اینها چالشی برای توان آقای رئیسی محسوب نخواهد شد لیکن امروز قوه قضائیه درگیر مسائلی شده که خارج از توان قانونی آن است.

دنیای غرب با شروع یک بازی پیچیده در صدد کنترل محور مقاومت و در راس آن نظام جمهوری اسلامی ایران برای تحقق آنچه به اصطلاح معامله قرن نامیده است می‌باشد و این منجر به ایجاد تبلیغات سیاسی و اقتصادی شده و در صدد انتقال این فشار به لایه‌های پایین جامعه است.

با طرح برجام و سپس بازی دوگانه دنیای غرب با موضوع و پیش کشیدن کانال مالی اینیستکس فشاری بر اقتصاد کشور آغاز شده است و با طرح پیش شرطها برای فعال سازی این کانال و دیگر خواسته‌ها شروع به زیاده خواهی نموده‌اند به نظر می‌رسد غرب در صدد ایجاد شرایط نفت در برابر غذا و تحمیل یک کانال مالی نه برای مبادلات آزاد اقتصادی بلکه برای کنترل بهتر و عمیق‌تر مبادلات تجاری کشور است. به عبارت دیگر در تلاش برای تحمیل یک قیمومت مالی و نه یک راهکار سیاسی و اقتصادی است.

خوش بینی به عملکرد غرب باعث شد که فرصت سه ساله برجامی از دست رفته و سیاست‌های انبساطی اقتصادی و افزایش هزینه‌های عمومی و عدم نظارت بر خلق پول و افزایش بی رویه حجم پول که لجام عنان گسیخته در حال پیش روی است وضعیتی بغرنج ایجاد نماید که با کمترین فشار و التهاب سیاسی در سال گذشته ناگهان سیصد درصد از ارزش پول ملی کاست.

این کاهش شدید ارزش پول ملی ریشه در عدم مدیریت صحیح بازار پول و سرمایه داشته و از آنجایی که دولت برای راضی نگه داشتن قشر مصرف کننده چندین سال جلوی تغییر برابری تدریجی ارزش پول را گرفته بود نتوانست در برابر حجم تقاضا مقاومت کرده و با اندیشمندی از مخاطرات بعدی نابرابری و مصنوعی بودن ارزش برابری دلار با ریال سد چند ساله کنترلی غیر علمی و غیر اقتصادی را از جلوی نظام کنترل قیمت دلار برداشته و شاهد یک بحران اقتصادی و اجتماعی بودیم. هنوز هم این نوسان دست از سر اقتصاد بر نداشته و ظرف چند ماه اخیر شاهد یک نوسان ۴۰ درصدی دیگر بوده‌ایم.

بیم از تبعات اجتماعی موضوع و شتاب دولت در تصمیم گیری باعث شد که اقتصاد کشور از صدر تا ذیل در ورطه رانتی شدن سقوط کرده و حالا بخواهیم که با سیستم قضایی و در چارچوب مبارزه با فساد جلوی تبعات سوء مدیریت اقتصادی را بگیریم و قوه قضائیه را ناخواسته درگیر مسئله‌ای که خارج از توان مدیریتی و قانونی آن است کرده‌ایم بی گمان هوشمندی مقامات قضایی باید به گونه‌ای باشد که مانع تسری این هیجان به نظام قضایی شود و نگذارد که به اسم مبارزه با فساد قوه قضائیه را از مدار تصمیمات بی طرفانه قضایی و اصل استقلال خارج کرده و آراء شدید و دور از انصاف را تحمیل کند؛ ضمنا آرای اصداری باید به گونه‌ای باشد که در آینده خود را برای صدور چنین آراء و چنین برخوردهایی سرزنش نکرده و مواخذه ننماییم و بهانه به دست معاندان برای تخریب مدیران خدوم نظام قضایی ندهیم.

خبری: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران

این ضرورت با اغماض به فساد میسر نمی‌باشد همچنان که تندی برخورد با آن نیز راهگشا نیست. به نظر می‌رسد که مسئله باید ریشه‌ای حل شود حضور نماینده قوه قضائیه در شورای پول و اعتبار و مقاومت در برابر خواست مدیران اداری و مالی برای تحمیل شرایط افزایش حجم نقدینگی و تامین هزینه‌های دولت شاید اولین فرصت در این راستا خواهد بود.

ضرورت فعال سازی سازمان بازرسی کل کشور که وظیفه نظارت بر حسن اجرای قوانین در کشور را دارد و خوشبختانه جناب آقای رئیسی بیش از ده سال مدیریت آن را بر عهده داشته‌اند امروزه ضرورتی انکار ناپذیر است امروز شاید بیش از وظیفه ضد فساد بودن سازمان بازرسی کل کشور ضرورت فعال سازی وظیفه نظارتی این سازمان برای قوه قضائیه واجب و ضروری باشد جایی که مدیران دولتی دست روی دست گذاشته و با تدابیرنابجا موجب ایجاد جامعه رانتی اقتصادی شده‌اند می‌توان از مکانیسم نظارتی سازمان بازرسی کل کشور جهت اصلاح سیستم اداری و نظارت بر حسن اجرای قوانین بهره مند شد.

چگونه می‌توان امروز در کشوری که کالاهای اساسی با قیمت دلار چهار هزارو دویست تومان وارد شده و از آن طرف با قیمت دلار سیزده هزارتومانی خارج می‌شود از فساد جلوگیری کرد چند نفر را بازداشت و زندانی کرد و گفت که قاچاقچی هستند چند خانواده را بی سرپرست کنیم؟ تبعات این بی سرپرستی چیست؟

چگونه با ایجاد چند نرخی کردن ارز مانع سوء استفاده از پروفورم‌های تغلبی برای سوء برداشت از ارز ارزان قیمت باید شد!؟ وسوسه‌ای که حتی دامن معاون ارزی بانک مرکزی و شاید احتمالا رئیس سابق آن را گرفته باشد! آیا می‌شود همه را گرفت و محاکمه کرد؟

چگونه باید مدیران شرکت‌های خصوصی و خصولتی و یا دولتی را مجاب کرد که ارز حاصل از صادرات را با قیمت پایین وارد اقتصاد کشور کنند جز اینکه آنها را به یک ایجاد تحریم توهمی ترغیب کنیم و آن را بهانه‌ای کرده تا از وارد کردن ارز خود به اقتصاد ملی خودداری کنند. نشت گاه و بی گاه برخی اطلاعات در این خصوص زنگ خطری است که انگار ما نیز همراه تحریم‌ها شده‌ایم. چند نفر از این مدیران را می‌توانیم شناسایی کرده و محاکمه کنیم؟ نتیجه آن چه خواهد بود؟

قیمت بنزین در کشور ۸سنت است و چند کیلومتر آن طرف‌تر مرز ۱٫۵ تا ۲ دلار است چند نفر را قاچاقچی کرده‌ایم؟ از چه جمعیتی توقع داشته باشیم که با تقوای ابوذر وار و سلمان وار زندگی کنند؟

چرا بستر فساد را گسترده‌ایم و آن را با نور تند قرمز مزین کرده‌ایم و توقع داریم که همه رویگردان باشند کمی آنطرف‌تر هم بساط حد و تعزیر را پهن کرده‌ایم آیا این درست است؟

به نظر نگارنده امروز جنگ اقتصادی با خارج از کشور وجود واقعی و تند ندارد، هر روز اخبار خبر از ورود کالاهای اساسی می‌دهد این یعنی درب تجارت و ورود کالا باز است و متجاسرین خارجی در تحریم‌ها ناموفق بوده‌اند اما جنگ اقتصادی ما جنگ داخلی اقتصاد است این بهم ریختگی ساحت قوه مجریه را درگیر ساخته و بحران اقتصادی و اجتماعی را دامن زده و تمام لایه‌های مدیریتی را درگیر کرده است اگر قوه قضائیه را مسئول حل این مسئله بدانیم ابراهیم را در آتش قرار داده‌ایم.

ریاست محترم جمهور در پیام تبریک خود ریاست محترم قوه قضائیه را دعوت به مبارزه با فساد نمودند اما باید بدانیم که مبارزه با فساد محاکمه مفسدین به تنهایی نیست امروز اداره صحیح قوه قضائیه درگیر مسائل کلانی شده که خارج از توان قانونی قوه قضائیه برای مدیریت آن است مادامی که قیمت ارز واقعی نشده و حامل‌های انرژی به نرخ واقعی عرضه نشده و بازار پول و سرمایه سر و سامان نگرفته فساد و رانت تمام لایه‌های اجتماعی را از بالا و پایین در هم تنیده و هیچ نیرویی را یارای مقابله با آن نخواهد بود.

از اینکه دنیای غرب با فشار ما را ونزئولایی کند باید بر حذر باشیم امید آن است که ریاست محترم قوه قضائیه در چارچوب وظایف قانونی خود و در سایه درایت و توصیه‌های مقام معظم رهبری و با بهره مندی از مکانیزم هایی که در اختیار دارد کمک حالی برای قوه مجریه باشد تا با اتخاذ سیاست‌های صحیح در چارچوب نظارت بر حسن اجرای قوانین و جلوگیری از سوء جریانات، مسیر صحیح برای اقتصاد ترسیم شود.

عضویت در شورای پول و اعتبار، نظارت عالیه سازمان بازرسی و کارکردهای اداری دستگاه‌ها، عضویت در شورایعالی امنیت ملی، عضویت در مجمع تشخیص مصلحت نظام و اتخاذ راهبردهای صحیح امروز برای اداره قوه قضائیه شاید ضروری‌تر از تمام مسائل داخلی آن باشد که انشاالله در دوره جدید قوه قضائیه به راحتی قابل فصل است انشاا … توان مدیریتی ایشان همراه با دیگر روسای قوا موجب حل و فصل مشکلات ساختار اقتصادی کشور نیز شود.

اما لازم می‌دانیم به کسانی که در این شرایط ابراهیم را در آتش دیده‌اند بگویم انشاءاله به لطف بهره مندی از توان مدیریتی و بینش صحیح و صداقت در عمل و درایت در سلوک و مهم‌تر از همه استعانت از ذات اقدس الهی آتشی که بر ابراهیم خادم الرضا تصور کرده‌اند حتما بر او سرد و گلستان خواهد شد.

پایان این نوشتار را به دو آیه شریفه ان الله یعمرکم بالعدل و الاحسان و آیه شریفه محمدرسول الله و الذین معه اشدا علی الکفار و رحماء بینهم مزین می‌سازم.

خواندن خبر در سایت منبع


خبرهای مرتبط با ابراهیم رئیسی، جنگ اقتصادی، قوه قضائیه و مبارزه با فساد اقتصادی از تلگرام

🔺اکانت توئیتر منتسب به رئیس قوه قضائیه جعلی است

🔹دفتر سید ابراهیم رئیسی اعلام کرد که رئیس جدید قوه قضائیه در توئیتر حساب کاربری ندارد.


🔵 ابراهیم رئیسی با حکم علی خامنه‌ای رئیس قوه قضائیه جمهوری اسلامی شد

رهبر جمهوری اسلامی امروز پنجشنبه در حکمی ابراهیم رئیسی، تولیت آستان قدس رضوی را به ریاست قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران منصوب کرد. علی خامنه‌ای در حکم خود «بر لزوم تحول در قوه قضائیه» و «آغاز پرقدرت دوران جدیدی که زیبنده گام دوم انقلاب باشد» سخن به میان آورده و «فقاهت، دانش، تجربه، سلامت، امانت و کارآمدی» رئیسی را ستوده و دلیل انتخاب او دانسته است.

خبر انتصاب احتمالی ابراهیم رئیسی به این سمت با واکنش منفی نهادهای حقوق بشری روبه‌رو شد. رئیسی یکی از اعضای «هیئت مرگ» بود و در اعدام‌های گسترده زندانیان سیاسی در تابستان ۱۳۶۷ دست داشت.

ابراهیم رئیسی در رأس قوه قضائیه جمهوری اسلامی جایگزین صادق لاریجانی شده است.

https: //bit. ly/۲SPoiw۵

📌خبرهای مهم روز را در لینک زیر دنبال کنید

https: //bit. ly/۲TmVtfL


🔻 «رئیسی» به جای «آملی‌لاریجانی» سکان‌دار قوه قضائیه می‌شود

🔹سخنگوی کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس گفت که قرار است سید ابراهیم رئیسی به جای آملی لاریجانی سکان دار قوه قضائیه شود. /ایسنا


📽 مراسم معارفه حجت الاسلام و المسلمین سید ابراهیم رئیسی به عنوان رئیس جدید قوه قضائیه


نظرها

(1)

خدابخیررضاکنه...هرروز یه خواب جدیدبراملت میبین.‌..چقدرخودشونم تحویل میگیرن..خدایاشکرت

5 روز قبل

در ادامه بخوانید

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از خبرآنلاین؛ علی کریمی با انتشار عکسی که بر آن نوشته شده: «بابا تنها قهرمانیه که روی سکو نرفت و با نوشتن این عبارت: «به سلامتی نامردا که اگه نباشن، مردا به چشم نمیان» به استقبال روز پدر رفته است. علی کریمی یکی از فعال‌ترین ورزشکاران در شبکه‌های اجتماعی است که فالوورهای فراوانی دارد و سعی می‌کند در دل دعواهای فوتبالی، به مسئولیت‌های اجتماعی اش هم بپردازد.

گیر افتادن دزدان صندوق امانات بانک

آخرین خبرآخرین خبر19 ساعت قبل
وی ادامه داد: این مأمور که با حضور در خیابان شیراز شمالی قصد سرکشی به بانک اقتصاد نوین را داشت که به مرد جوان مشکوکی برخورد کرد که با دیدن مأمور نیروی انتظامی مضطرب شده بود. سردار ظهیری افزود: این مأمور وظیفه شناس با زیر نظر گرفتن مرد جوان پی برد وی صندوق امانات بانک را تحت نظر گرفته است که به این ترتیب او را مورد بازجویی قرار داد و مظنون نیز اعتراف کرد که با همدست خود که در قسمت زیرزمین بانک (صندوق امانات) در حال ارتکاب اعمال مجرمانه‌ای است، قصد خالی کردن صندوق امانات این بانک را دارند. وی بیان داشت: با این تفسیر مأمور مظنون را دستبند زده به قسمت صندوق امانات بانک برد و در آنجا با متهم دیگر که زیر میزی پنهان شده بود روبرو شد. سردار ظهیری ادامه داد: متهم اصلی پرونده همان فردی بود که در قسمت صندوق امانات در حال انجام اعمال مجرمانه بود و بعد از این وی نیز دستبند زده به همراه متهم اصلی به کلانتری دلالت داده شدند. وی در انتها با بیان اینکه ارزش اموال موجود در صندوق امانات این بانک بیش از دو هزار میلیارد تومان می‌ارزید اضافه کرد: متهمان برای سیر روال قانونی پرونده، به مقام محترم قضائی معرفی شدند.
افتصادنیوزافتصادنیوز23 ساعت قبل
اقتصاد نیوز: حمایت در رسانه‌ها و فضای مجازی از مجری محبوب برنامه ۹۰ در قبال رفتار مدیران صدا و سیما با او همچنان ادامه دارد. به گزارش اقتصاد نیوز و به نقل از سایت روز نو، در جدید‌ترین حمایت‌ها از عادل فردوسی پور، علی کریمی فوتبالیست اسطوره ایی و محبوب کشورمان نیز از این مجری حمایت کرد. علی کریمی در این پست به مدیران صدا و سیما حمله و آنها را سرزنش کرد.
افتصادنیوزافتصادنیوز20 ساعت قبل
به گزارش اقتصاد نیوز و به نقل از عصرایران، مطبوعات آرژنتینی گفته‌اند که به تازگی ۲ شهروند ایرانی را به دلیل ورود به آرژانتین به وسیله گذرنامه‌های جعلی اسرائیلی بازداشت کرده‌اند. آنها گفته‌اند که از ترکیه به صورت غیرقانونی به یونان رفته‌اند و آنجا گذرنامه‌های اسرائیلی را خریداری کرده‌اند. پلیس آرژانتین با این دو نفر به عنوان دو تروریست احتمالی برخورد کرده بود. به همین دلیل، بازداشت ۲ ایرانی به دلیل ورود با گذرنامه جعلی اسرائیل، از حساسیت زیادی برخوردار شده است. این دو ایرانی ۴ روز بعد از ورود به بوینس آیرس (پایتخت آرژانتین)، توسط پلیس این کشور در هتل بازداشت شدند.
الفالف17 ساعت قبل
گروه سیاسی الف، ۲۹ اسفند ۱۳۹۷، ۲۰:۲۹ ۳۹۷۱۲۲۹۱۸۳۱- آیا قالیباف از کشور خارج شده است؟ + عکسبه گزارش الف، از صبح روز ۲۰ مهر ماه امسال شایعه‌ای در کانال‌ها و رسانه‌های ضدانقلاب و در راس آنها آمدنیوز مطرح شد مبنی بر اینکه محمدباقر قالیباف عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و شهردار اسبق تهران از کشور از کشور خارج و متواری! او خانه‌اش را فروخته و دلالان به او گفتند بیشتر از ۱۱۳۰۰ نمی‌خرند. پیشتر نیز اخباری مبنی بر تلاش آقای خاتمی برای دیدار با رهبرانقلاب منتشر شده بود. اما کنار هم قرار گرفتن این دو خبر از منابع مشابه و همزمان، بدون دستور و برنامه نیست. طی چند روز گذشته چندخبر از جبهه اصلاحات با منابع مشابه، در میان رسانه‌ها دست به دست شده و توجه افکار عمومی را جلب کرده است؛ خبر اول رفع …
الفالف1 روز قبل
وی با اشاره به اینکه قیمت اکثر اقلام آجیل و خشکبار در بازار متعادل است، افزود: در شرایط فعلی حباب ۲۰ درصدی قیمت پسته همچنان به قوت خود در بازار باقی است. احمدی ادامه داد: با توجه به نیاز اعضای آجیل و خشکبار به نقدینگی پیش بینی می‌شود که طبق روال همه ساله قیمت اقلام آجیل و خشکبار با روند کاهشی در بازار روبه‌رو شود. آجیل و خشکبار ارزان شدعلیرضا ارزانی، ممقانی رئیس اتحادیه آجیل و خشکبار از کاهش قیمت آجیل و خشکبار در بازار خبر داد و گفت: ثبات نرخ ارز، کاهش فروش مغازه داران و نیاز فعالان صنف به نقدینگی بر کاهش قیمت آجیل و خشکبار در بازار دامن زد. ثبات قیمت شیرینی در ایام پایانی سالجشمید مغازه‌ای دبیر انجمن صنفی صنایع بیسکویت، شیرینی و شکلات از رونق بازار شکلات نسبت به ماه‌های اخیر خبر داد و گفت: با توجه به ثبات قیمت شکلات در ایام پایانی سال، تقاضا برای خرید افزایش یافته است. وی افزود: قیمت شکلات در ۶ ماه گذشته به سبب افزایش قیمت مواد اولیه ۱۰ تا ۱۵ درصد در بازار گران شد.

اخبار بیشتر