1. خبری
  2. همه خبرها
  3. افتصادنیوز
  4. اقتصادی

۲۰ وسیله جالب «کا گ ب» که جاسوسان شوروی همراه داشتند

خبرگزاری افتصادنیوز |
​اقتصاد نیوز:جنگ سرد که از سال ۱۹۴۷ آغاز و ۱۹۹۱ طول کشید، اوج دوران جاسوس بازی بلوک شرق و غرب بود. جاسوسانی که برای انجام ماموریت خود وسایل ویژه‌ای نیاز داشتند. در این نوشتار قصد داریم نگاهی به بیست وسیله جالب کا گ ب که همراه جاسوسان شوروی بود بیاندازیم.

به گزارش اقتصاد نیوز و به نقل از گجت نیوز، به راستی کا گ ب یکی از مخوف‌ترین سازمان‌های اطلاعاتی بود که بشر در تاریخ خود دیده است. جاسوسانش همه جا بودند و از حق نگذریم شوروی در این بازی استاد تمام عیار بود. در وصف قدرت کا گ ب همین بس که کیم فیلبی، رییس بخش ضد جاسوسی شوروی در آژانس اطلاعاتی MI۶ بریتانیا، خود جاسوس شوروی بود. حال تصور کنید با توجه به ارتباط فوق العاده نزدیک نهادهای اطلاعاتی بریتانیا با آمریکا و در راس آن CIA، کیم فیلبی چه اطلاعات نابی را برای مسکو می‌فرستاد.

۲۰ وسیله جالب «کا گ ب» که جاسوسان شوروی همراه داشتند - 2

جاسوسان کا گ ب می‌دانستند چه زمانی و با چه کسی در کجا باشند و در خط مقدم نبرد پنهان پشت پرده با غرب بودند. آن‌ها ضمن جاسوسی از غرب، فناوری‌های غرب را نیز می‌دزدیدند تا مادر راشا لای چرخ دنده‌های صنعت بلوک غرب خورد نشود که البته سرعت پیشرفت غرب آنقدر بالا بود که بازهم شوروی نتوانست به آن برسد. گرچه جاسوسان شوروی همیشه هم موفق نبودند و سرویس‌های ضد اطلاعاتی غرب همچون FBI و CIA در بسیاری از موارد موفق به شکار جاسوسان سرزمین برفی می‌شدند. اما در این بین جاسوسانی هم بودند که نقش خود را به خوبی ایفا کردند و لو نرفتند.

۲۰ وسیله جالب «کا گ ب» که جاسوسان شوروی همراه داشتند - 4

و اما جاسوان برای انجام ماموریت‌ خود نیاز به وسایلی ویژه  جاسوسی دارند که مطابق با نیازها طراحی شده باشد. در طول سال‌های جنگ سرد هزاران وسیله جاسوسی خلاقانه برای کمک به جاسوسان طراحی شد که در این بین قصد داریم بیست وسیله جالب کا گ ب که جاسوسان شوروی همراه داشتند را معرفی کنیم.

۲۰ وسیله جالب «کا گ ب» که جاسوسان شوروی همراه داشتند - 6

این تفنگ دو لول گلوله‌های سمی آلوده به سیانید شلیک می‌کرد که قربانی را تقریبا آنی می‌کشت. یک جاسوس شوروی به نام باگدان استاشینسکی با پنهان کردن تفنگ سیانیدی خود در لوله روزنامه، دو دو مخالف اوکراینی که در آلمان زندگی می‌کردند را ترور کرد.

۲۰ وسیله جالب «کا گ ب» که جاسوسان شوروی همراه داشتند - 8

این پیچ کوچک و توخالی ابزاری برای تبادل پنهانی پیام بود.

۲۰ وسیله جالب «کا گ ب» که جاسوسان شوروی همراه داشتند - 10

برای ورود پنهانی و باز کردن قفل‌های مکانیکی پیچیده، جاسوسان کا گ ب از این رمزگشای مکانیکی استفاده می‌کردند.

۲۰ وسیله جالب «کا گ ب» که جاسوسان شوروی همراه داشتند - 12

افسران نظامی و اطلاعاتی غربی همواره توصیه‌های امینتی درباره برقراری ارتباط با خانم‌ها را دریافت می‌کردند. چرا که جاسوسان زن زیادی سعی می‌کردند با اغوا کردن و دلفریبی خود را به سوژه مورد نظر نزدیک و ماموریت خود را انجام دهند. گاهی اوقات این ماموریت ترور بود و این تفنگ کالیبر ۴٫۵ میلی‌متری که به شکل رژ لب ساخته شده بود به کار می‌آمد.

۲۰ وسیله جالب «کا گ ب» که جاسوسان شوروی همراه داشتند - 14

گاهی اوقات نیاز بود تا تلفنی شنود شود که جاسوسان برای این کار ابزار لازم را داشتند.

۲۰ وسیله جالب «کا گ ب» که جاسوسان شوروی همراه داشتند - 16

این خودکار ظاهری مشابه یک خودکار عادی دارد، اما جوهری خاص داشت. جوهر این خودکار تا ۱۵ دقیقه پس از نوشتن عادی است، ‌ اما رفته رفته محو می‌شود و تا ۱ ساعت پس از استفاده نوشته‌ها به سختی قابل خواندن است. ۲۴ الی ۲۸ ساعت بعد نیز هیچ گونه اثری از آن روی کاغذ نبود و حتی با نور فرابنفش نیز نمی‌شد دید چه متنی با آن نوشته شده است. جاسوسان هنگام کار با این خودکار فشار بسیار اندکی به نوک آن وارد می‌کردند تا اثر فرورفتگی از آن نیز روی کاغذ نماند.

خبری: اخبار اقتصادی دلار و بورس | برترین اخبار سیاسی ایرانی و خارجی

۲۰ وسیله جالب «کا گ ب» که جاسوسان شوروی همراه داشتند - 19

گاهی نیاز بود از مدارکی که بدست آمده عکس برداری کرد که دستگاه فوق برای اینکار ساخته شده بود.

۲۰ وسیله جالب «کا گ ب» که جاسوسان شوروی همراه داشتند - 21

تفنگ دستکشی نیز یک وسیله جالب کا گ ب بود که برای ترور استفاده می‌شد. این تفنگ اولین بار توسط نیروی دریایی آمریکا ابداع و روس‌ها آن را کپی کردند. برای شلیگ گلوله، کاربر می‌بایست پیستون آن را به بدن قربانی می‌کوبید و فشار میداد.

۲۰ وسیله جالب «کا گ ب» که جاسوسان شوروی همراه داشتند - 23

وسایل لازم برای کپی کردن یک کلید

۲۰ وسیله جالب «کا گ ب» که جاسوسان شوروی همراه داشتند - 25

سکه توخالی برای پنهان کردن میکرو فیلم‌ها

۲۰ وسیله جالب «کا گ ب» که جاسوسان شوروی همراه داشتند - 27

این یکی از بهترین بیست وسیله جالب کا گ ب است. ولادمیر فدورویچ گونچاروف فردی مشابه مامور Q در فیلم‌های جیمز باند بود. وی کسی بود که یک وسیله شنود مخفی را درون نشان بزرگ ایالات متحده آمریکا جاسازی کرد. این تندیس در سال ۱۹۴۵ (سالی که جنگ جهانی دوم پایان یافت) از سوی شوروی به سفارت آمریکا در شوروی اهدا شد. جالب اینجاست که تا ۸ سال بعد این شنود کشف نشده باقی ماند. ناگفته نماند در آن زمان سفارت خانه‌های آمریکا و شوروی محل هماهنگی عملیات‌های جاسوسی دو طرف نیز بود.

۲۰ وسیله جالب «کا گ ب» که جاسوسان شوروی همراه داشتند - 29

دوربینی که درون ژاکت جاسازی شده و لنز آن جای یکی از دکمه‌ها بود.

۲۰ وسیله جالب «کا گ ب» که جاسوسان شوروی همراه داشتند - 31

دوربین به شکل خودکار

۲۰ وسیله جالب «کا گ ب» که جاسوسان شوروی همراه داشتند - 33

نمونه تفنگ دفاع شخصی AK-۴۷ که درون چمدان جاسازی شده بود. برای شلیک با آن نیز نیازی نبود تا تفنگ را از چمدان خارج کرد، ‌ بلکه با فشردن دسته، ماشه نیز چکیده می‌شد. غربی‌ها نیز همچین سلاحی داشتند، البته تفنگ درون چمدان آن‌ها تیربار دستی سبک MP۵K ساخت آلمان بود.

۲۰ وسیله جالب «کا گ ب» که جاسوسان شوروی همراه داشتند - 35

دکمه سر آستین‌هایی که دارای جایگاهی برای تبادل میکروفیلم‌های مخفی بودند.

۲۰ وسیله جالب «کا گ ب» که جاسوسان شوروی همراه داشتند - 37

قطب نمایی که به شکل دکمه است.

۲۰ وسیله جالب «کا گ ب» که جاسوسان شوروی همراه داشتند - 39

این دستگاه که یه فرستنده بود، برای ردیابی افراد درون پاشنه کفش جاسازی می‌شد.

۲۰ وسیله جالب «کا گ ب» که جاسوسان شوروی همراه داشتند - 41

این چکمه‌ها برای خلبانان و چتربازانی بود که پنهانی فرود می‌آمدند و می‌شد به سرعت ظاهری مانند چکمه شهروندان عادی به آن داد.

۲۰ وسیله جالب «کا گ ب» که جاسوسان شوروی همراه داشتند - 43

این دوربین که به شکل یک ساعت مچی بود، در سال ۱۹۴۹ توسط آلمان‌ شرقی برای شوروی ساخته شد.

۲۰ وسیله جالب «کا گ ب» که جاسوسان شوروی همراه داشتند - 45

این چتر که از معروف‌ترین ابزارها در لیست ابزار جاسوسان بود یک اسلحه مخفی بود.

خواندن خبر در سایت منبع


خبرهای مرتبط با روسیه و وسایل جاسوسی از تلگرام

حمله هوایی روسیه به انبار سلاح تروریست‌ها در ادلب سوریه

وزارت دفاع روسیه:

هواپیماهای نیروی هوافضای روسیه یک انبار سلاح و مهمات گروه تروریستی جبهه النصره را در ادلب نابود کرد.

در انبار تروریست‌ها، پهپادهایی برای حمله به پایگاه هوایی حمیمم روسیه در سوریه نگهداری می‌شد. /ایرنا


هند از روسیه «زیردریایی هسته‌ای» اجاره می‌کند

مسکو و دهلی نو توافقنامه بین دولتی در خصوص اجاره یک زیردریایی هسته‌ای جدید از سوی روسیه به هند امضا کرده‌اند. این خبر از سوی هند یا روسیه تایید رسمی نشده است. /میزان


🔻 اعتراض هزاران‌نفر به راه‌افتادن اینترنت ملی در روسیه

🔹هزاران نفر در مسکو و چندشهر دیگر روسیه، علیه راه‌افتادن اینترنت ملی در روسیه راه‌پیمایی‌کردند.

🔹معترضان در مرکز مسکو، با مجوز نهادهای امنیتی روسیه، در خیابان «پراسپکت ساخاروف» گردهم آمده‌بودند و شعار می‌دادند که اینترنت ملی‌ و مستقل را انزوای اینترنتی روسیه خواندند.

🔹حزب لیبرتاریانسکی (آزادیخواهی) این گردهمایی اعتراضی را برگزار کرده‌بود.

🔹ماموران سر راه‌ رسیدن معترضان به خیابان گردهمایی، دستگاه‌های بمب‌یاب گذاشته‌بودند که معترضان تقریبا باید ۲۰ دقیقه برای گذشتن از آن‌ منتظر می‌شدند و بیش‌از ۲۰تن را به‌بهانه‌های مختلف بازداشت‌کردند که اغلب نوجوان بودند.

🔹اعتراض علیه اینترنت ملی در شهرهای وارونژ و خاباروفسک هم برگزار شد ولی امنیتی‌ها نگذاشتند چنین اعتراضی در سن‌پترز‌بورگ پا بگیرد/ ایرنا

🔹 طرح راه‌انداختن اینترنت ملی‌و‌مستقل چندروز پیش در شور نخستین در دوما، پارلمان روسیه، تصویب شد و بررسی آن در دوما ادامه‌دارد.

🔹 تحلیل‌گران می‌گویند روسیه با اینترنت مستقل می‌خواهد در اگر آمریکا اینترنت را قطع‌کرد، غافل‌گیر نشود.

#بین_الملل


‍ 🔴 افزایش نرخ تورم در روسیه

💢 ترجمه بلومبرگ 💢

برای نخستین بار در دو سال اخیر، نرخ تورم روسیه از سطح پنج درصد گذشت.

مرکز آمار روسیه اعلام کرد نرخ تورم ماه ژانویه روسیه به یک درصد رسید که بالاتر از پیش بینی ۰٫۸ درصدی بود. بدین ترتیب نرخ تورم دوازده ماه منتهی به ژانویه ۲۰۱۹ در روسیه از ۴٫۳ درصد به پنج درصد رسید که بالاتر از نرخ تورم چهار درصدی هدف گذاری شده توسط بانک مرکزی این کشور است.

هر چند که بانک مرکزی روسیه موفق شد عملکرد قابل قبولی در کنترل قیمت‌ها با توجه به کاهش شدید ارزش روبل در برابر دلار و رشد منفی اقتصادی در بازه زمانی ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۶ داشته باشد اما نرخ تورم از سه ماهه پایانی سال گذشته تاکنون شتاب بیشتری گرفته است به گونه‌ای که بانک مرکزی روسیه در گزارشی اعلام کرده است انتظار دارد نرخ تورم روسیه امسال به شش درصد برسد.

افزایش یک درصدی قیمت‌ها در ژانویه ۲۰۱۹ در شرایطی رخ داد که نرخ تورم روسیه در ژانویه سال گذشته ۰٫۳ درصد و نرخ تورم برای ۱۲ ماه منتهی به آن تنها ۲٫۲ درصد بود. بیشترین تورم مربوط به بخش خدمات است که نرخ تورم آن از ۰٫۱ درصد در سال ۲۰۱۸ به ۱٫۱ درصد در سال ۲۰۱۹ افزایش یافته است.

یکی از مؤثرترین عوامل افزایش نرخ تورمروسیه مربوط به لایحه افزایش نرخ مالیات بر ارزش افزوده از ۱۸ درصد به ۲۰ درصد بوده است. وزارت توسعه اقتصادی روسیه پیش بینی کرده است نرخ تورم روسیه برای سال ۲۰۱۹ در سطح پنج درصد باقی خواهد ماند اما بانک مرکزی انتظار تورم شش درصدی را

دارد.

کارشناسان معتقدند بانک مرکزی روسیه فعلا نرخ بهره را در سطح کنونی حفظ خواهد کرد. نرخ بهره روسیه در حال حاضر ۷٫۷۵ درصد است.

بلومبرگ فارسی✔️

https: //www. bloomberg. com/news/articles/۲۰۱۹-۰۲-۰۶/russia-bulls-could-get-reality-check-from-hawkish-central-bank


📣 اعتراض هزاران‌نفر به راه‌افتادن اینترنت ملی در روسیه

▪️هزاران نفر در مسکو و چندشهر دیگر روسیه، علیه راه‌افتادن اینترنت ملی در روسیه راه‌پیمایی‌کردند.

▫️معترضان در مرکز مسکو، با مجوز نهادهای امنیتی روسیه، در خیابان «پراسپکت ساخاروف» گردهم آمده‌بودند و شعار می‌دادند که اینترنت ملی‌ و مستقل را انزوای اینترنتی روسیه خواندند.

▫️حزب لیبرتاریانسکی (آزادیخواهی) این گردهمایی اعتراضی را برگزار کرده‌بود.

▪️ماموران سر راه‌ رسیدن معترضان به خیابان گردهمایی، دستگاه‌های بمب‌یاب گذاشته‌بودند که معترضان تقریبا باید ۲۰ دقیقه برای گذشتن از آن‌ منتظر می‌شدند و بیش‌از ۲۰تن را به‌بهانه‌های مختلف بازداشت‌کردند که اغلب نوجوان بودند.

▫️اعتراض علیه اینترنت ملی در شهرهای وارونژ و خاباروفسک هم برگزار شد ولی امنیتی‌ها نگذاشتند چنین اعتراضی در سن‌پترز‌بورگ پا بگیرد/ ایرنا

👈 طرح راه‌انداختن اینترنت ملی‌و‌مستقل چندروز پیش در شور نخستین در دوما، پارلمان روسیه، تصویب شد و بررسی آن در دوما ادامه‌دارد.

👈 تحلیل‌گران می‌گویند روسیه با اینترنت مستقل می‌خواهد در اگر آمریکا اینترنت را قطع‌کرد، غافل‌گیر نشود.


تک گل روسیه در نیمه اول

نیمه نخست دیدار جوانان ایران و روسیه در تورنمنت کوبان اسپرینگ با تک گل روسیه از روی نقطه پنالتی پایان یافت


نظرها

در ادامه بخوانید

فیلم از شهادت دو مامور نیروی انتظامی توسط شوهر عصبانی

افتصادنیوزافتصادنیوز17 ساعت قبل

فیلم هوایی از فاجعه سیل در آق قلا

خبرآنلاینخبرآنلاین4 ساعت قبل

گلستان در سیل، استاندار در خارج کشور!

آخرین خبرآخرین خبر16 ساعت قبل
برای دیدن این کلیپ لطفا امکان استفاده از جاوا اسکریپت را در مرورگر خود فعال نمایید، و از مرورگر خود را بروزرسانی نماییدآخرین خبر/ عبدالرضا رحمانی فضلی صبح امروز در گفتگویی تلویزیونی اعلام کرد که استاندار گلستان از یک ماه قبل برای رسیدگی به مسایل خانوادگی در خارج از کشور حضور دارد و به همین دلیل در هنگام بروز سیل در این استان نتوانسته شخصا در محل حضور داشته باشد. صحبت‌های او را بشنوید.

ویدیو/ استاندار گمشده گلستان کجاست؟

انتخابانتخاب14 ساعت قبل
افکارنیوزافکارنیوز1 روز قبل
مهاجم نیجریه‌ای آبی پوشان عکس هایی را از خودروی خود در صفحه اجتماعی اش انتشار داده است. منشا برای حضور در تمرینات استقلالی‌ها به زودی راهی تهران می‌شود و گفته می‌شود او به همراه خانواده خود به ایران می‌آید و خانواده او مهمان دربی ۸۹ نیز خواهند بود.
خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، مهناز افشار، بازیگر سینما، عکسی از خود سوار بر دوچرخه را در اینستاگرام به اشتراک گذاشت. او در توضیح این عکس نوشت: «عید تهران با هوای عالی» چندی پیش، مهناز افشار برای بازی در فیلم «نوشین» به کارگردانی تاکه فومی تسوتسویی و تهیه‌کنندگی جواد نوروزبیگی به ژاپن سفر کرده بود.

اخبار بیشتر