1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. اجتماعی
گردهمایی فعالان مجازی در «دزفول گرام» /جشنی که «رویداد پایدار» شد

گردهمایی فعالان مجازی در «دزفول گرام» /جشنی که «رویداد پایدار» شد

مهرخبرگزاری مهر |
دزفول میزبان ۶۰ سفرنگار فضای مجازی شده که با هدف معرفی جاذبه‌های فرهنگی و طبیعی و تاریخی آن به این شهر سفر کرده اند قرار است روز جمعه محتوای تولید شده آنها مورد ارزیابی قرار گیرد.

به گزارش خبرنگار مهر، «جشنواره سفرنگاری دزفول گرام» با تاکید بر یکی از مهمترین نیازهای گردشگری ایران، برگزار شد. آرش نورآقایی ایده پرداز و دبیر این جشنواره معتقد است موضوع «تولید محتوا» در حوزه گردشگری ایران به اندازه کافی مورد توجه قرار نگرفته و از سوی متولیان این حوزه به آن پرداخته نشده است. با همین رویکرد مرداد ماه امسال جشنواره سفرنگاریماکوگرام با همکاری منطقه آزاد ماکو و با حضور سفرنگاران برگزار شد و بازتاب گسترده این رویداد باعث شد تا پس از ۶ ماه رویداد دیگری با حضور مجدد سفرنگاران با رویکرد تولید محتوا و با همکاری شهرداری و شورای شهر در دزفول برگزار شود.

نورآقایی در مورد بازخوردی که برگزاری ماکوگرام در این شهر داشت می‌گوید: «ماکو نتایج مثبت زیادی داشت. بسیاری از مردم نام این شهر را نشنیده بودند و تصور می‌کردند ماکو شهری است در کشورهای همسایه، اما با جریان سازی که در قالب این جشنواره اتفاق افتاد ماکو در سطح گسترده‌ای معرفی شد. در حال حاضر شاهد ساخت هتل‌هایی در این شهر هستیم. در نزدیکی قره کلیسا که اثری جهانی است زمینی خریداری شده و قرار است اقامتگاهی ساخته شود و تعدادی از هتل‌ها در شهر بازسازی شده اند.»

نورآقایی در مورد اقداماتی که پس از برگزاری این جشنواره انجام شده تا علاوه بر معرفی جاذبه‌ها، آموزش لازم به فعالان گردشگری شهر ارائه شود می‌گوید: «اینطور نیست که ما یک جشنواره برگزار کنیم و بعد موضوع را رها کنیم. این رویداد یک رویداد پایدار است. این جشنواره بعد از برگزاری برای آموزش فعالان گردشگری شهرها هم برنامه‌هایی دارد. در حال حاضر برنامه‌های آموزشی در حوزه گردشگری برای هتل داران و مدیران و کارکنان خانه‌های بوم گردی و حتی رانندگان تاکسی ماکو داریم.»

حالا پس از آنکه که ماکو گرام برگزار شد و توانست این شهر را به گردشگران معرفی کند، برنامه دیگری تحت عنوان دزفول گرام در حال برگزاری است. دزفول یکی از شهرهای خوزستان است که هنوز در برخی نقاط آن می‌توان ردپای جنگ را دید، اما در کنار تمام رنجی که مردم این شهر در دوران جنگ تجربه کرده اند، صاحب فرهنگی غنی با مولفه‌هایی قابل توجه هستند. این شهر آثار شاخص تاریخی و فرهنگی بسیاری دارد که به اندازه کافی معرفی نشده اند. وجود نخستین و قدیمی ترین دانشگاه جهان (جندی شاپور) در این شهر، می‌تواند دزفول را در رده شهرهای شاخص در جهان قرار دهد. اما ناشناخته ماندن این آثار تمدنی شاخص و همچنین سایه سنگین جنگ بر سر این شهر باعث شده آنطور که باید به جایگاه شایسته خود در حوزه گردشگری دست پیدا نکند.

گردهمایی فعالان مجازی در «دزفول گرام» /جشنی که «رویداد پایدار» شد - 4

نورآقایی در خصوص اهدافی که «دزفول گرام» دنبال می‌کند می‌گوید: «ما در این جشنواره به دنبال مفهومی هستیم که در زیر مجموعه خود، تمامی مفاهیمی که دزفول با آن شناخته می‌شود را پوشش دهد. ظرفیت‌های موجود در این شهر، چندان مورد توجه قرار نگرفته، اما معرفی جاذبه‌های پنهان شهر می‌تواند منجر به جذب سرمایه گذاران برای توسعه زیر ساختهای مورد نیاز در گردشگری هم شود. دزفول در این جشنواره از نگاه کسانی که اهل این شهر نیستند معرفی می‌شود و محتواهای تولید شده در دزفول گرام مورد تحلیل قرار خواهد گرفت. هدف ما در این جشنواره رسیدن به برند شهری دزفول است. برندی که می‌تواند در آینده در مبلمان شهری و فضاهای گردشگری این شهر مورد توجه قرار گیرد.»

محتوای تولید شده توسط شرکت کنندگان در این جشنواره تا روز جمعه توسط داوران این جشنواره ارزیابی خواهند شد و عصر روز جمعه ۲۴ اسفند ماه، برگزیدگان دزفول گرام معرفی خواهند شد. اما هدف دزفول گرام تنها معرفی برگزیدگان نیست، این جشنواره در قالب پروژه کلی‌تری به نام etravelgram دنبال می‌شود، اهداف بلند مدتی دارد که توسط تیم اجرایی جشنواره و مدیران شهری دزفول در آینده نیز پیگیری خواهد شد.

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، میراث فرهنگی و شهرستان دزفول از تلگرام

🔻زخم مرمت‌های ناشیانه به پل تاریخی «کوچه» کرمانشاه

🔹سیاوش آریا، پژوهشگر تاریخ و میراث فرهنگی در یادداشتی نوشت: بازسازی و مرمت‌های ناشیانه و کارشناسی نشده (غیراصولی) سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهر کنگاور در استان کرمانشاه به پل تاریخی و ملی نامدار به «کوچه» که وابسته به دوره صفویه است، آسیب رسانیده و زخم‌های ژرفی بر پیکره رنجور و بی دفاع این یادمان تاریخی – فرهنگی برجا گذاشته است.

🔹به باور کنشگران (فعالان) میراث فرهنگی و کارشناسان یکی از آفت‌ها و بلایا جان یادمان‌های تاریخی – فرهنگی، مدیریت ناکارآمد در برخی از شهرها و پایگاه‌های میراث فرهنگی است.

🔹 زمانی که سازمان میراث فرهنگی، فردی را با رشته غیرمرتبط با میراث فرهنگی و گردشگری و بدون تجربه به عنوان سرپرست و یا مدیر میراث فرهنگی شهری گزینش کرده و بر سرکار می‌آورد، نتیجه‌ای جز آسیب رسانی به یادمان‌های تاریخی در برنداشته و هدر رفت منابع مالی و سرمایه و زمان کشور و مهمتر از همه، ویرانی اموال ملی را به دنبال دارد.

جزئیات بیشتر:


🔻خبرنگار میراث فرهنگی #اسکان_نیوز برگزیده «جشنواره رسانه‌های شهری» شد

🔹مریم اطیابی، خبرنگار حوزه میراث فرهنگی اسکان ‌نیوز با گزارشی در خصوص ساخت‌وسازهای غیرمجاز اطراف کاخ گلستان در بخش میراث فرهنگی جشنواره «رسانه‌های شهری» خبرنگار برگزیده شد.

جزئیات بیشتر:


🔻آیا دولت روحانی به املاک میراث فرهنگی چوب حراج می‌زند؟ / ماجرا نامه عجیب معاونت حقوقی ریاست جمهوری به معاونت میراث فرهنگی

▫️به گزارش #اسکان_نیوز، موضوع تعیین تکلیف نفایس ملی درحوزه آثار و طبقه بندی اشیا موزه‌ای سال‌هاست که در حوزه میراث فرهنگی مسکوت باقی مانده است و همچنان منتقدان خاص خود را داشته است.

متن کامل گزارش:

#اسکان_نیوز


♦️ هیچ افزایش قیمتی در واحد‌های اقامتی نداریم

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در ساری:

🔹 ۱۲ هزار واحد اقامتی شامل هتلها، هتل آپارتمان‌ها، مهمانپذیر‌ها، اقامتگاه‌های بومگردی و سنتی برای پذیرایی از مسافران نوروزی آماده‌اند.

🔹 در بعضی از استان‌ها از جمله تهران واحد‌های اقامتی با ۵۰ درصد تخفیف به مسافران ارائه می‌شود

دوشنبه ٢۰ بهمن ٩٧؛


🔻خانه «میرمیران» در قزوین تخریب شد

🔹علی‌رضا خمسه، فعال میراث فرهنگی قزوین از تخریب خانه‌ قدیمی «میرمیران» در بافت تاریخی مرکزی این شهر خبر داد.

🔹این خانه دست‌کم متعلق به دوره‌ پهلوی بود اما هنوز توسط میراث فرهنگی استان قزوین شناسایی نشده است.

🔹 این خانه علاوه بر زیرزمین، در سه طبقه ساخته شده بود و دارای معماری گودال باغچه‌ای بود که هنوز بسیاری از عناصر قدیمی خود را حفظ کرده بود.

🔹علی‌رضا خزائلی، سرپرست اداره کل میراث فرهنگی استان قزوین می‌گوید: حفاظت از بناهای تاریخی غیر ثبتی مورد توجه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قزوین قرار دارد و در این رابطه از همه ابزارهای قانونی در اختیار استفاده خواهیم کرد. /ایسنا

جزییات بیشتر:


🔻تنها مرکز آموزش عالی میراث فرهنگی تعطیل می‌شود؟!

🔹گزارش مریم اطیابی خبرنگار #اسکان_نیوز از تصمیم علی اصغر مونسان رییس سازمان میراث فرهنگی که خواستار بسته شدن تنها مرکز آموزش عالی میراث فرهنگی شده است.

🔹مونسان می‌خواهد بخش‌هایی از فضای این مرکز به بخش معاونت توسعه مدیریت سازمان میراث اختصاص داده شود.

#اسکان_نیوز

👈عضو کانال اسکان نیوز شوید


در ادامه بخوانید

فیلم | زد و خورد شدید در لیگ برتر فوتبال بانوان!

خبرآنلاینخبرآنلاین22 ساعت قبل
ذوب آهن و شهرداری سیرجان در هفته شانزدهم لیگ برتر فوتبال بانوان در ورزشگاه فولادشهر اصفهان به مصاف هم رفتند که این بازی با نتیجه دو بر صفر به سود تیم شهرداری سیرجان به پایان رسید.

شیره انگور: فواید و خواص شیره انگور + طرز تهیه شیره انگور

فردا نیوزفردا نیوز21 ساعت قبل
اگر می‌خواهید درباره شیره انگور، فواید شیره انگور، خواص شیره انگور، طرز تهیه شیره انگور، بهترین شیره انگور، درست کردن شیره انگور، شیره انگور سفید و … بدانید مطلب زیر را بخوانید. اگر می‌خواهید درباره شیره انگور، فواید شیره انگور، خواص شیره انگور، طرز تهیه شیره انگور، بهترین شیره انگور، درست کردن شیره انگور، شیره انگور سفید و … بدانید مطلب زیر را بخوانید. خواص شیره انگور برای معدهاز شگفت انگیزترین خواص شیره انگور می‌توان به پاک کردن معده اشاره کرد. خواص شیره انگور برای سلامت پوستاز دیگر خواص شیره انگور می‌توان به مراقبت از پوست، زیبایی و درخشندگی آن اشاره کرد. شیره انگور اصل چه ویژگی‌هایی دارد و چطور شیره انگور تقلبی را بشناسیم؟ اگر می‌خواهید شیره انگور را از بیرون خریداری کنید و در عین حال از خواص شیره انگور بهره ببرید باید بتوانید شیره انگور اصل را بشناسید.

فیلم | اقدام وحشیانه زن ۲۵ ساله در اتوبوس، جان پیرمرد را گرفت!

خبرآنلاینخبرآنلاین9 ساعت قبل
تابناکتابناک23 ساعت قبل
به مدد تلاش‌های دانشمندان ایرانی، ترکیبی کشف شده که به رغم اثر معجزه آسایش، در هیچ مقاله علمی در هیچ مجله معتبر جهانی یا حتی داخلی اثری از آثار کشف آن به چشم نمی‌خورد. به گزارش «تابناک»؛ درباره ترکیبی خاص و منحصر به فرد سخن می‌گوییم که می‌تواند یکی از قدیمی‌ترین مشکلات بشریت را رفع نماید. ترکیبی برای از بین بردن ریزش مو و از آن فراتر، رفع مو‌های سفید و بازگشت رنگدانه به این دسته از موها. کافی است به مدد کنترل تلویزیون، شبکه‌های مختلف رسانه ملی را رج بزنید تا با تبلیغاتی مواجه شوید که در آن راز درمان مشکلات یاد شده شرح داده می‌شود و البته مشمول تخفیف هم هست. کشف دردناکی که مانع از ادامه تولید این محصول بومی و ایرانی شد، اما رسانه ملی تا فروش آخرین کرم‌های دروغین حلزون که محصول این خط تولید بود، تبلیغات دروغینش را متوقف نکرد!

نظرها

اخبار بیشتر