1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. اجتماعی
گردهمایی فعالان مجازی در «دزفول گرام» /جشنی که «رویداد پایدار» شد

گردهمایی فعالان مجازی در «دزفول گرام» /جشنی که «رویداد پایدار» شد

خبرگزاری مهر |
دزفول میزبان ۶۰ سفرنگار فضای مجازی شده که با هدف معرفی جاذبه‌های فرهنگی و طبیعی و تاریخی آن به این شهر سفر کرده اند قرار است روز جمعه محتوای تولید شده آنها مورد ارزیابی قرار گیرد.

به گزارش خبرنگار مهر، «جشنواره سفرنگاری دزفول گرام» با تاکید بر یکی از مهمترین نیازهای گردشگری ایران، برگزار شد. آرش نورآقایی ایده پرداز و دبیر این جشنواره معتقد است موضوع «تولید محتوا» در حوزه گردشگری ایران به اندازه کافی مورد توجه قرار نگرفته و از سوی متولیان این حوزه به آن پرداخته نشده است. با همین رویکرد مرداد ماه امسال جشنواره سفرنگاریماکوگرام با همکاری منطقه آزاد ماکو و با حضور سفرنگاران برگزار شد و بازتاب گسترده این رویداد باعث شد تا پس از ۶ ماه رویداد دیگری با حضور مجدد سفرنگاران با رویکرد تولید محتوا و با همکاری شهرداری و شورای شهر در دزفول برگزار شود.

نورآقایی در مورد بازخوردی که برگزاری ماکوگرام در این شهر داشت می‌گوید: «ماکو نتایج مثبت زیادی داشت. بسیاری از مردم نام این شهر را نشنیده بودند و تصور می‌کردند ماکو شهری است در کشورهای همسایه، اما با جریان سازی که در قالب این جشنواره اتفاق افتاد ماکو در سطح گسترده‌ای معرفی شد. در حال حاضر شاهد ساخت هتل‌هایی در این شهر هستیم. در نزدیکی قره کلیسا که اثری جهانی است زمینی خریداری شده و قرار است اقامتگاهی ساخته شود و تعدادی از هتل‌ها در شهر بازسازی شده اند.»

نورآقایی در مورد اقداماتی که پس از برگزاری این جشنواره انجام شده تا علاوه بر معرفی جاذبه‌ها، آموزش لازم به فعالان گردشگری شهر ارائه شود می‌گوید: «اینطور نیست که ما یک جشنواره برگزار کنیم و بعد موضوع را رها کنیم. این رویداد یک رویداد پایدار است. این جشنواره بعد از برگزاری برای آموزش فعالان گردشگری شهرها هم برنامه‌هایی دارد. در حال حاضر برنامه‌های آموزشی در حوزه گردشگری برای هتل داران و مدیران و کارکنان خانه‌های بوم گردی و حتی رانندگان تاکسی ماکو داریم.»

حالا پس از آنکه که ماکو گرام برگزار شد و توانست این شهر را به گردشگران معرفی کند، برنامه دیگری تحت عنوان دزفول گرام در حال برگزاری است. دزفول یکی از شهرهای خوزستان است که هنوز در برخی نقاط آن می‌توان ردپای جنگ را دید، اما در کنار تمام رنجی که مردم این شهر در دوران جنگ تجربه کرده اند، صاحب فرهنگی غنی با مولفه‌هایی قابل توجه هستند. این شهر آثار شاخص تاریخی و فرهنگی بسیاری دارد که به اندازه کافی معرفی نشده اند. وجود نخستین و قدیمی ترین دانشگاه جهان (جندی شاپور) در این شهر، می‌تواند دزفول را در رده شهرهای شاخص در جهان قرار دهد. اما ناشناخته ماندن این آثار تمدنی شاخص و همچنین سایه سنگین جنگ بر سر این شهر باعث شده آنطور که باید به جایگاه شایسته خود در حوزه گردشگری دست پیدا نکند.

گردهمایی فعالان مجازی در «دزفول گرام» /جشنی که «رویداد پایدار» شد - 4

نورآقایی در خصوص اهدافی که «دزفول گرام» دنبال می‌کند می‌گوید: «ما در این جشنواره به دنبال مفهومی هستیم که در زیر مجموعه خود، تمامی مفاهیمی که دزفول با آن شناخته می‌شود را پوشش دهد. ظرفیت‌های موجود در این شهر، چندان مورد توجه قرار نگرفته، اما معرفی جاذبه‌های پنهان شهر می‌تواند منجر به جذب سرمایه گذاران برای توسعه زیر ساختهای مورد نیاز در گردشگری هم شود. دزفول در این جشنواره از نگاه کسانی که اهل این شهر نیستند معرفی می‌شود و محتواهای تولید شده در دزفول گرام مورد تحلیل قرار خواهد گرفت. هدف ما در این جشنواره رسیدن به برند شهری دزفول است. برندی که می‌تواند در آینده در مبلمان شهری و فضاهای گردشگری این شهر مورد توجه قرار گیرد.»

محتوای تولید شده توسط شرکت کنندگان در این جشنواره تا روز جمعه توسط داوران این جشنواره ارزیابی خواهند شد و عصر روز جمعه ۲۴ اسفند ماه، برگزیدگان دزفول گرام معرفی خواهند شد. اما هدف دزفول گرام تنها معرفی برگزیدگان نیست، این جشنواره در قالب پروژه کلی‌تری به نام etravelgram دنبال می‌شود، اهداف بلند مدتی دارد که توسط تیم اجرایی جشنواره و مدیران شهری دزفول در آینده نیز پیگیری خواهد شد.

خواندن خبر در سایت منبع


خبرهای مرتبط با سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، میراث فرهنگی و شهرستان دزفول از تلگرام

🔻تنها مرکز آموزش عالی میراث فرهنگی تعطیل می‌شود؟!

🔹گزارش مریم اطیابی خبرنگار #اسکان_نیوز از تصمیم علی اصغر مونسان رییس سازمان میراث فرهنگی که خواستار بسته شدن تنها مرکز آموزش عالی میراث فرهنگی شده است.

🔹مونسان می‌خواهد بخش‌هایی از فضای این مرکز به بخش معاونت توسعه مدیریت سازمان میراث اختصاص داده شود.

#اسکان_نیوز

👈عضو کانال اسکان نیوز شوید


🔻آیا دولت روحانی به املاک میراث فرهنگی چوب حراج می‌زند؟ / ماجرا نامه عجیب معاونت حقوقی ریاست جمهوری به معاونت میراث فرهنگی

▫️به گزارش #اسکان_نیوز، موضوع تعیین تکلیف نفایس ملی درحوزه آثار و طبقه بندی اشیا موزه‌ای سال‌هاست که در حوزه میراث فرهنگی مسکوت باقی مانده است و همچنان منتقدان خاص خود را داشته است.

متن کامل گزارش:

#اسکان_نیوز


🔻خانه «میرمیران» در قزوین تخریب شد

🔹علی‌رضا خمسه، فعال میراث فرهنگی قزوین از تخریب خانه‌ قدیمی «میرمیران» در بافت تاریخی مرکزی این شهر خبر داد.

🔹این خانه دست‌کم متعلق به دوره‌ پهلوی بود اما هنوز توسط میراث فرهنگی استان قزوین شناسایی نشده است.

🔹 این خانه علاوه بر زیرزمین، در سه طبقه ساخته شده بود و دارای معماری گودال باغچه‌ای بود که هنوز بسیاری از عناصر قدیمی خود را حفظ کرده بود.

🔹علی‌رضا خزائلی، سرپرست اداره کل میراث فرهنگی استان قزوین می‌گوید: حفاظت از بناهای تاریخی غیر ثبتی مورد توجه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قزوین قرار دارد و در این رابطه از همه ابزارهای قانونی در اختیار استفاده خواهیم کرد. /ایسنا

جزییات بیشتر:


🔻خبرنگار میراث فرهنگی #اسکان_نیوز برگزیده «جشنواره رسانه‌های شهری» شد

🔹مریم اطیابی، خبرنگار حوزه میراث فرهنگی اسکان ‌نیوز با گزارشی در خصوص ساخت‌وسازهای غیرمجاز اطراف کاخ گلستان در بخش میراث فرهنگی جشنواره «رسانه‌های شهری» خبرنگار برگزیده شد.

جزئیات بیشتر:


🔻زخم مرمت‌های ناشیانه به پل تاریخی «کوچه» کرمانشاه

🔹سیاوش آریا، پژوهشگر تاریخ و میراث فرهنگی در یادداشتی نوشت: بازسازی و مرمت‌های ناشیانه و کارشناسی نشده (غیراصولی) سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهر کنگاور در استان کرمانشاه به پل تاریخی و ملی نامدار به «کوچه» که وابسته به دوره صفویه است، آسیب رسانیده و زخم‌های ژرفی بر پیکره رنجور و بی دفاع این یادمان تاریخی – فرهنگی برجا گذاشته است.

🔹به باور کنشگران (فعالان) میراث فرهنگی و کارشناسان یکی از آفت‌ها و بلایا جان یادمان‌های تاریخی – فرهنگی، مدیریت ناکارآمد در برخی از شهرها و پایگاه‌های میراث فرهنگی است.

🔹 زمانی که سازمان میراث فرهنگی، فردی را با رشته غیرمرتبط با میراث فرهنگی و گردشگری و بدون تجربه به عنوان سرپرست و یا مدیر میراث فرهنگی شهری گزینش کرده و بر سرکار می‌آورد، نتیجه‌ای جز آسیب رسانی به یادمان‌های تاریخی در برنداشته و هدر رفت منابع مالی و سرمایه و زمان کشور و مهمتر از همه، ویرانی اموال ملی را به دنبال دارد.

جزئیات بیشتر:


♦️ هیچ افزایش قیمتی در واحد‌های اقامتی نداریم

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در ساری:

🔹 ۱۲ هزار واحد اقامتی شامل هتلها، هتل آپارتمان‌ها، مهمانپذیر‌ها، اقامتگاه‌های بومگردی و سنتی برای پذیرایی از مسافران نوروزی آماده‌اند.

🔹 در بعضی از استان‌ها از جمله تهران واحد‌های اقامتی با ۵۰ درصد تخفیف به مسافران ارائه می‌شود

دوشنبه ٢۰ بهمن ٩٧؛


نظرها

در ادامه بخوانید

فیلم | ماجرای دختر جوانی که از سیل آق‌قلا نجات پیدا کرد

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
دختر جوان گمشده در سیل آق‌قلا نیمه‌شب گذشته توسط جمعیت هلال احمر سالم پیدا و به مرکز امدادی منتقل شد. ماجرای نجات دادن دختر را در این ویدئو ببینید و بشنوید.

۲ ایده جالب برای درست کردن نیمرو! +فیلم

رکنارکنا1 روز قبل
رکنا: یک کارگر به طرز بسیار عجیبی بار جابه‌جا می‌کند. رکنا: سردار آزمون با حضور در روستا آق قلا به کمک هموطنان خود پرداخت. حوادث رکنا: گزارشی وحشتناک و به شدت تکان دهنده از فردی که شغلش تولید امامزاده‌های جعلی و…

خواستگاری در برنامه عصر جدید (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران16 ساعت قبل
در برنامه عصر جدید امشب، یکی از شرکت کنندگان که از افغانستانی‌های مقیم ایران بود بعد از گرفتن چهار چراغ سفید از داوران، از دختر مورد علاقه‌اش که با خانواده در استودیو حضور داشت خواستگاری کرد و با حرکتی آکروباتیک، حلقه نامزدی را به او تقدیم کرد.

طغیان اروندرود و نهرهای‌ آن (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران21 ساعت قبل
فارسفارس3 ساعت قبل
به گزارش گروه فرهنگی خبرگزاری فارس، کدام برنامه تلویزیونی را سراغ دارید که در همه این سالها با عبور از خط قرمزهای تعیین شده، پیکان تیز انتقاداتش را به همه کس و همه چیز گرفته باشد؟ از جمله اتفاقاتی که در برنامه عادل فردوسی پور به یک امر عادی تبدیل شده بود، عبور از خط قرمزهای سازمان صدا و سیما و پخش آن در بخش‌های مختلف برنامه نود بود. کما اینکه تهیه کننده برنامه نود هرگز متوجه دلیل این همه آزادی نشده و به این موارد توجهی نکرد. در تخلف رانندگی هم بار اول گواهینامه راننده را باطل نمی‌کنند ولی با تکرار تخلف و متنبه نشدن با جرایم کم و زیاد است که در نهایت مجری قانون اجازه رانندگی را از فرد خاطی سلب می‌کند تا جان و مال مردم در امان بماند. عادل فردوسی پور نیز با همین دست فرمان، خودش گواهینامه برنامه سازی اش را باطل کرد! انتهای پیام/

ویدیو/ شاهکار جدید در سریال نوروزی شبکه دو/ خواستگاری یک زن مسن از حمید گودرزی!

انتخابانتخاب4 ساعت قبل

اخبار بیشتر