1. خبری
  2. همه خبرها
  3. برنا
  4. اجتماعی
افزایش ۱۴۰ درصدی آمار جرایم رایانه‌ای در سال۹۷

افزایش ۱۴۰ درصدی آمار جرایم رایانه‌ای در سال۹۷

خبرگزاری برنا |
جاویدنیا خبر داد؛

به گزارش گروه خبر خبرگزای برنا؛ جاوید نیا معاون دادستان کل کشور در امور فضای مجازی گفت: افزایش ۱۴۰ درصدی آمار جرایم رایانه‌ای در سال ۹۷ و افزایش ۳۰۰ درصدی آمار جرایم مالی در فضای مجازی تبدیل به زنگ خطر جدی شده است.

وی افزود: اما وقتی به عوامل ریشه‌ای این امر می‌پردازیم ملاحظه می‌کنیم در سایر کشور‌ها نظریه‌های مسئولیت حقوقی اشخاص و شرکت‌ها و حتی دستگاه‌های دولتی در برابر کوتاهی آن‌ها در پیشگیری از وقوع جرم یا ایراد خسارت به عنوان یکی از حقوق اجتماعی مردم مطرح و به رسمیت شناخته شده است.

این مقام قضایی اضافه کرد: در حال حاضر در فضای مجازی به رغم وجود مقررات مختلف در احراز هویت سیم کارت‌ها و غیرفعالسازی سیمکارت‌های اتباع بیگانه ظرف مدت خاص و ضرورت ساماندهی و تامین امنیت پرداخت‌های اپراتوری از طرف شرکت‌های تلفن همراه، احراز هویت عابربانک‌ها و ضرورت استقرار سیستم‌های کشف تقلب توسط بانک‌ها و سامانه‌های پرداخت الکترونیکی بانکی از ناحیه بانک‌ها و در نهایت ضرورت احراز هویت IP‌های کشور و ضرورت جلوگیری از VPN و فیلترشکن‌ها در این راستا توسط متصدیان دولتی و خصوصی زیرساخت فناوری اطلاعات کشور، این الزامات عملی نشده و با وجود اعطای مهلت‌های مکرر دستگاه‌های دولتی و خصوصی متولی که از بودجه‌های کلان هم برخوردارند، این تکالیف را انجام نمی‌دهند و از این منظر حقوق عامه مردم در حال تضییع است.

جاوید نیا در ادامه عنوان کرد: غیر از تکالیف قانونی مزبور در پیشگیری از کلاهبرداری‌های تلفنی و پیامکی و جعل کارت‌های بانکی هم راهکار‌های علمی ساده‌ای وجود دارد که بسیاری از کشور‌های دنیا استفاده کرده‌اند و در مدت زمان کوتاهی این کلاهبرداری را ریشه کن کرده‌اند، اما مردم کشور ما حدود ۱۰ سال است که از این ناحیه آسیب می‌بینند.

وی از همکاران قضایی دلسوز و حقوقدانان و وکلای متعهد درخواست کرد که با طرح و مطالبه و اجرای عملی نظریه مسئول شناختن دستگاه‌های دولتی و خصوصی که تکالیف و وظایف پیشگیرانه قانونی یا ابلاغی از ناحیه دستگاه قضایی یا دستگاه‌های امنیتی و انتظامی را انجام نداده باشند، احکام قاطعی مبنی بر جبران خسارات مادی یا معنوی افراد آسیب دیده صادر و اجرا نمایند تا ضمن جبران بخشی از خسارات مردم، این دستگاه‌ها به سمت قانونمندی و اجرای سیاست‌های پیشگیرانه سوق پیدا کنند.

در خبری بخوانید: جدیدترین و بروزترین اخبار اجتماعی ایران

معاون دادستان کل کشور در امور فضای مجازی با اشاره به اینکه در واقع این یک جهاد حقوقی است، اضافه کرد: این می‌تواند زمینه تحول در حفظ حقوق عامه و پیشگیری از وقوع جرم و ایراد خسارت به مردم شود و اسباب کاهش وارده پرونده به دستگاه قضایی و مبارزه با سرچشمه شکل گیری جرایم و تخلفات باشد. همچنین با کاهش سر ریز کوتاهی دستگاه‌های دیگر به دستگاه قضایی به عامل جدی برای احساس امنیت و عدالت قضایی و رضایتمندی از دستگاه قضا شود.

وی تصریح کرد: با سوق یافتن دستگاه‌ها به حضور فعال در پیشگیری از وقوع جرم این امر سبب افزایش رضایتمندی نسبت به کل دستگاه‌ها و نظام اسلامی خواهد شد.

این مقام قضایی با اظهار تاسف از اینکه عده‌ای شیاد تلفن به دست هر روز امنیت روانی و اقتصادی مردم را بعضا از درون زندان زیرسوال می‌برند و میلیاردی کلاهبرداری می‌کنند، ولی دستگاه‌ها تکالیف پیشگیرانه خود را هیچ گونه توجهی ندارند، ادامه داد: ضمن اینکه با این وضعیت هزینه‌های میلیاردی هم برای افزایش تعداد قضات و نیرو‌های انتظامی و پرداخت حقوق و تامین مکان و … برای رسیدگی به این حجم انبوه پرونده به هیچ وجه موثر نخواهد بود، این نظر می‌تواند در سایر جرایم نیز به کار گرفته شود.

معاون دادستان کل کشور در امور فضای مجازی در پایان به میزان گفت: این معاونت آمادگی دارد در هر مورد اسناد و مدارک لازم در خصوص مکاتبات و مطالبات انجام شده با دستگاه‌های ذیربط را در اختیار همکاران قضایی و کارشناسان معرفی شده آن‌ها قرار دهد و یا در جلسات دانشگاهی یا کارشناسی که با این منظور از ناحیه حقوقدانان و اساتید و دانشجویان برگزار می‌شود شرکت و اطلاعات لازم را در اختیار بگذارد.

خواندن خبر در سایت منبع


خبرهای مرتبط با تامین امنیت، جرایم رایانه‌ای، رایانه، زندان و فضای مجازی از تلگرام

⭕️ بازداشت فرد سگ آزار در پارس‌آباد مغان

با حکم دادستان پارس آباد مغان فرد سگ آزار روانه زندان شد. ‌

به گزارش خبرگزاری ایسنا، سگ آزاری و سگ کشی فردی در پارس‌آباد مغان و انتشار فیلم آن در فضای مجازی باعث شد که دادستان انقلاب و عمومی پارس‌آباد دستور پیگیری و بازداشت او را صادر کند.

امین رنجبر به خبرگزاری ایسنا گفت: «فرد سگ آزار با پیگیری ضابطین قضائی و مأموران انتظامی دستگیر و روانه بازداشتگاه شد تا پرونده مرحله صدور رأی لازم را طی کرده و دستور مقتضی در خصوص وی صادر گردد.»

او افزود: «این اقدام شنیع و انتشار فیلم آن در فضای مجازی موجب جریحه‌دار شدن عواطف و احساسات افکار عمومی شده بود.»

https: //bit. ly/۲DNNKwA

📌 اخبار دویچه وله در اینجا:

https: //p. dw. com/p/۳DWr۱


وزیر ارتباطات در سمنان:

🔻 نمی‌شود شبهات در فضای مجازی طرح شود و ما با رسانه‌های سنتی پاسخگو باشیم.

🔹عرصه برای حضور جریان ساز مردم دیندار و انقلابی در فضای مجازی محدود است.

🔹با غیرقانونی شمردن فضای مجازی صرفا میدان را به ضدایرانی‌ها داده‌ایم. /الف


🔻فیلترینگ هم یک روز مانند مزاحمت تلفنی تمام خواهد شد

👈 فضای مجازی باعث شده مفاسد بهتر دیده شود

🔹میرحمایت میرزاده، عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در واکنش به اظهارنظر برخی مبنی بر اینکه به واسطه فضای مجازی فساد ایجاد می‌شود، گفت: ‌ اول اینکه گفته می‌شود به واسطه فضای مجازی فساد ایجاد می‌شود بنده این را قبول نمی‌کنم بلکه فضای مجازی باعث شده اگر جایی فسادی هست روشن‌تر شده و دیده شود.

🔹او گفته همانطور که روزی مشکل کشور ما مزاحمت‌های تلفنی بود و امروز به واسطه ارتقاء‌ سطح فرهنگ مردم این مشکل برطرف شده است، در بحث فضای مجازی هم آرام آرام همه متوجه خواهند شد که از این فضا هم می‌شود برای بشریت برای رفاه و دوستی و عشق استفاده کرد. /ایلنا

جزییات بیشتر:


🔻حضور دستگاه‌های مختلف در فضای مجازی باید جریان‌ساز باشد

🔹رهبر انقلاب تاکید کردند: دستگاه‌های مختلفی در فضای مجازی حضور دارند اما حضور در این فضا باید یک حضور جریان‌ساز باشد

🔹 ضمن اینکه بهترین راه شناسایی و ارتباط با گروه‌های مؤثر فرهنگی و یافتن سؤالها و سرنخ‌های فکری آنان، استفاده از فضای مجازی است.


🔴 واکنش کاربران فضای مجازی به اختلاس نفتی در شرکت بازرگانی پتروشیمی

🔹همنوایی کاسبان تحریم در داخل و حامیان تحریم در خارج موضوع بحث کاربران فضای مجازی

🔹مطابق با ادعاهای کاربران فضای مجازی، مسیح علینژاد، جمشید برزگر، بهزاد مهرانی و محمد ایزدی از اعضای فرشگرد، از جمله افراد دیگری هستند که علاوه بر مهدی خلجی به نوعی با مرجان شیخ‌الاسلامی در ارتباط هستند/ ایرنا


🔶 روحانی: وزیر جوان به دستورهای بی‌ربط اعتنا نمی‌کند

حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران دوشنبه ششم اسفند (۲۵ فوریه) در مراسم رونمایی از «سامانه‌های مرتبط با شفافیت در وزارت تعاون» ضمن تأکید بر جوان‌گرایی گفت که با افزایش سن «انسان محتاط می‌شود و دستگاه نظارتی و دادگاه به ذهنش می‌آید».

او در ادامه گفت: «جوان اصلا دادگاه و دستگاه نظارتی را قبول ندارد، می‌رود کار خود را انجام می‌دهد و به جلو می‌رود. قوه قضاییه به وزیر جوان کابینه ما، می‌گوید از او شکایت می‌کنم اما این وزیر اصلا نمی‌ترسد کار خود را با قدرت انجام می‌دهد و یک نفر هم از قوه قضاییه می‌گوید که از این وزیر جوان شکایت می‌کند. خب شکایت کنید.»

دادستان کل کشور یک روز پیش از سخنرانی حسن روحانی، وزیر ارتباطات را مسئول زیر پا گذاشتن مصوبات شورای عالی فضای مجازی دانست. محمد جعفر منتظری با اشاره به افزایش جرایم رایانه‌ای و «فضای ننگ‌آور در جامعه» گفته بود که شماری از مردم اهواز از وزیر ارتباطات شکایت کردند.


نظرها

در ادامه بخوانید

تصاویر هولناک از راه افتادن سیلاب در شیراز/ سیل گریبانگیر ۹ استان کشورمان/ آماده باش رئیس جمهور به استانداران

تابناکتابناک1 روز قبل
وقوع سیل در خوزستان و ۸ استان دیگرسازمان هواشناسی کشور ضمن صدور اخطاریه‌ای از وقوع سیلاب و طغیان رودخانه‌ها در استان‌های خوزستان، ایلام، کرمانشاه، لرستان، کهگیلویه و بویر احمد، چهارمحال و بختیاری، بوشهر، فارس و اصفهان خبر داد. همچنین امروز بارش باران و در ارتفاعات بارش برف و لغزندگی در جاده‌های کوهستانی و برفگیر استان‌های مرکزی، همدان، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، زنجان، اردبیل و ارتفاعات البرز در استان‌های قزوین، البرز، تهران و سمنان پیش‌بینی می‌شود که بارش باران با احتمال آبگرفتگی معابر عمومی و بارش برف و لغزندگی در جاده‌های کوهستانی استان‌های گیلان، مازندران و گلستان خواهد بود. بر اساس متن اخطاریه سازمان هواشناسی، فردا (۶ فروردین) بارش باران همراه با رگبار و رعد و برق، وقوع سیلاب و طغیان رودخانه‌ها در استان‌های خوزستان، ایلام، کرمانشاه، لرستان، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، بوشهر، فارس و اصفهان پیش‌بینی می‌شود. افزون بر اینها، در روز چهارشنبه (۷ فروردین) بارش باران همراه با رگبار و رعد و برق، وقوع سیلاب و طغیان رودخانه‌ها در استان‌های خراسان شمالی، غرب هرمزگان و جزایر خلیج فارس پیش‌بینی می‌شود. همچنین به سازمان‌ها و ارگان‌های ذیربط توصیه کرد تمهیدات لازم جهت کاهش خسارات احتمالی و تامین امنیت مسافران نوروزی را بیندیشند.

ویدئو | تصاویری عجیب از سیل در شیراز؛ خودروها واژگون شدند

همشهریهمشهری1 روز قبل

سیلاب بیش از ۲۰۰ خودرو را برد/شهروندان شیرازی از منازل خود خارج نشوند+تصاویر

افتصادنیوزافتصادنیوز1 روز قبل
اقتصادنیوز؛ بارندگی شدید به همراه تگرگ و سیل شهروندان شیرازی و صدها هزار مسافر این شهر تاریخی را دچار مشکل کرد. عنایت‌الله رحیمی، استاندار فارس در پی جاری شدن سیلاب در دروازه قرآن، گفت: شهروندان از منازل خود به بیرون نیایند. طغیان مسیل در دروازه قرآن شیراز بیش از ۲۰۰ خودرو را با خود بردبه گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس؛ سرهنگ نادر رحمانی، رییس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک پلیس راهور ناجا گفت: دقایقی پیش در پی طغیان مسیل در دروازه قرآن شیراز تعدادی از خودروها در سیلاب گرفتار شدند. در این شرایط تنها نیروهای امدادرسانی که در سطح شهر شیراز دیده می‌شود نیروهای آتش نشانی است. دهقانی اضافه کرد: مسافران نوروزی برای اسکان از سالن‌های سرپوشیده مشخص شده توسط شهرداری شیراز و به ویژه نمایشگاه بین المللی شیراز واقع در شهرک گلستان استفاده کنند.

ماجرای حیوان عجیبی که در شوش دیده شد +فیلم

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز11 ساعت قبل
به گزارش مشرق، فیلمی از یک حیوان عجیب و شبیه به گونه کفتار در فضای مجازی منتشر شد و شایعه شد که این حیوان در مزارع نیشکر هفت‌تپه دیده شده است. فیروز حاج کلی رئیس اداره حفاظت از محیط‌زیست شوش صبح امروز اظهار کرد: تصاویر منتشر شده در فضای مجازی مربوط به گونه‌ای گرگ یال‌دار است که مربوط به کشور آرژانتین است و این گونه از گرگ در کشور ایران وجود ندارد. مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی‌کند. فایل آن‌را از اینجا دانلود کنید: video/mp۴حاج کلی گفت: محیط اطراف این تصویر مزارع نیشکر است ولی مربوط به شهرستان شوش نیست.

لحظه باز شدن سه دریچه‌ی اضطراری تخلیه آب سد دز پس از حدود ۵۰ سال برای تخلیه فوری آب سد+فیلم

خبر فوریخبر فوری23 ساعت قبل
دریچه‌های اضطراری سد دز در اوایل دهه ۴۰ باز شده بودند قطر دریچه‌ها ۱۴ متر و هر یک از آنها قادر به تخلیه ۳۰۰۰ متر مکعب آب در ثانیه هستند.

ویدیو - عبور هولناک سیل از رودخانه خشک شیراز

همشهریهمشهری6 ساعت قبل

اخبار بیشتر