1. خبری
  2. همه خبرها
  3. آفتاب‌نیوز
  4. فرهنگ

هم‌صدا با زنگ کاروان‌ها در آهوان +عکس

خبرگزاری آفتاب‌نیوز |
آهوان در 36 کیلومتری سمنان –دامغان یکی از نقاطی است که همواره گوش مردمانش به آهنگ زنگ کاروان ها عادت داشته است.

آفتاب‌‌نیوز : آهوان از پیش از اسلام تا دوران پسا اسلامی و از صفویه تا قاجار و امروز، همواره یکی از استراحتگاه‌های مردمان و کاروان هایی بوده که از این منطقه می‌گذشته‌اند.

وجود آثار تاریخی به جا مانده از گذشته‌های دور در این منطقه خود روایتگر اهمیت و موقعیت سوق الجیشی آهوان از دیرباز تا به امروز بوده است.

دو کاروانسرای تاریخی که یکی را به پیش از اسلام و دوران ساسانیان نسبت می‌دهند و دیگری را یکی از ۹۹۹ کاروانسرای شاه عباسی عصر صفوی می‌دانند بیش از همه اهمیت این منطقه و نقش ارتباطی برجسته آن را نشان می‌دهد. گذشته از اینها امروز نیز خطوط ریلی تهران-مشهد و محور پرتردد سمنان-خراسان از همین منطقه می‌گذرد و آهوان همچنان سایه‌اش را مهربانانه بر سر رهگذران و مسافران می‌گستراند.

مهدی جمال سرپرست اداره کل میراث‌ فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان سمنان در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، با اشاره به وجود دو کاروانسرای تاریخی در آهوان سمنان از آن به عنوان آثاری تاریخی با ظرفی‌های متنوع گردشگری نام برد و اظهار کرد: کاروانسرای سنگی که از آن به عنوان کاروانسرای ساسانی و انوشیرانونی نیز نام برده شده یکی از کهنسال‌ترین کاروانسراهای کشور و استان است.

وی با اشاره به اینکه شرق شناسان و جهانگردان خارجی در آثار خود بارها از این کاروانسرا سخن گفته‌اند ادامه داد: جاکسون علاوه بر ارائه نقشه و طرحی از این کاروانسرای تاریخی، قدمت آن را به دوره خسرو اول انوشیروان نسبت داده و از آن به عنوان یکی از آثار به جای مانده از دوران ساسانیان نام می‌برد.

سرپرست اداره کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان ادامه داد: هرتسفلد آلمانی نظر دیگری درباره این کاروانسرا مطرح کرده و در یکی از آثار خود نوشته که کاروانسرای سنگی آهوان یا رباط انوشیروانی به دستور شرف الدین معانی انوشیروان پسر ملک المعالی منوچهر که در سال ۴۲۰ یا ۴۲۱ هجری قمری بر این گستره حکمرانی می‌کرده بنا شده است.

وی با بیان اینکه کاروانسرای سنگی آهوان بارها در گذر زمان تعمیر و مرمت شده افزود: آثاری از مرمت این اثر از سال‌های ابتدایی دوران اسلامی تا دوران ایلخانی در اثر وجود دارد.

این عضو ستاد سفر استان با بیان اینکه کاروانسرای سنگی یا انوشیروانی شباهت بسیار زیادی به کاروانسرای معروف رباط کریم در جاده ساوه دارد ادامه داد: کاروانسرای قلعه سنگی در نزدیکی تهران نیز شباهت بسیار نزدیکی به این کاروانسرا دارد.

جمال با بیان اینکه در ساخت این بنا از سنگ استفاده شده گفت: این کاروانسرا دارای پلانی چهار ایوانی در ابعادی ۷۵ متر در ۷۵ متر است.

سرپرست اداره کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان با بیان اینکه این کاروانسرا ۲۶ اتاق داشته افزود: اتاق‌ها در فضای پیرامونی حیاط مرکزی کاروانسرا بنا شدند.

وی با اشاره به اینکه این کاروانسرا به مرور و بعد از گذشت صدها سال آسیب هایی دیده گفت: با توجه به اهمیت منطقه و موقعیت جغرافیایی خاص آهوان در عصر صفوی نیز کاروانسرای دیگری به فاصله کمی از کاروانسرای سنگی بنا شده که امروز به کاروانسرای آهوان و یا شاه عباسی اشتهار دارد.

جمال با بیان اینکه در ساخت این کاروانسرا از آجر و سنگ استفاده شده اضافه کرد: پلان این کاروانسرا نیز چهار ایوانی است.

سرپرست اداره کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان از وجود تزئیناتی آجری در این بنای تاریخی به عنوان یکی از وجوه متمایز این کاروانسرا نام برد و گفت: اتاق‌های کاروانسرا در اطراف حیاط مرکزی که مستعطیل شکل است، بنا شده و در مجموع ۲۴ اتاق در این کاروانسرا تعبیه شده است.

وی با بیان اینکه این کاروانسرا در گذشته دارای یک کتبه از جنس مرمر بوده که متاسفانه به سرقت رفته افزود: صنیع الدوله در کتاب مطلع الشمس به استناد نوشته‌های این کتیبه که خود از نزدیک آن را دیده تاریخ ساخت بنا را ۱۰۹۷ هجری قمری ثبت کرده است.

آهوان که در محور سمنان-دامغان واقع شده با وجود بیابانی بودن و همجواری با مناطق کویری به دلیل ارتفاع بلند منطقه زمستان‌های سخت و برفگیری دارد.آهوان با وجود گذر زمان همچنان اهمیت ارتباطی خود را از دست نداده و امروزه نیز یکی از مهمترین استراحتگاه‌های بین راهی تهران-مشهد در آن واقع شده و سالانه میلیون‌ها زائر و گردشگر از آن عبور می‌کنند.

آهوان با وجود گذر زمان همچنان اهمیت ارتباطی خود را از دست نداده و امروزه نیز یکی از مهمترین استراحتگاه‌های بین راهی تهران-مشهد در آن واقع شده و سالانه میلیون‌ها زائر و گردشگر از آن عبور می‌کنند.

آهوان از گذشته‌های دور و دراز که کاروانیان زنگی بر گردن چهارپایان می‌بستند و آهنگ «جرس» میزبانان را از عبور کاروانیان با خبر می‌کرد تا به امروز که خودروهای عبوری و اتوبوس‌ها لحظاتی را در حاشیه راه به استراحت می‌گذرانند همواره استراحتگاهی پرمشتری بوده است.

به هر روی اگرچه طنین زنگ کاروان‌ها امروزه صدای خود را به هیاهوی خودروها و بوق ماشین‌ها داده؛ آهوان اما همچنان با آغوشی باز پذیرای زوار و گردشگران است و در هر ساعاتی از شبانه روز که از این نقطه عبور کنید جمع زیادی از مسافران و زائران حرم رضوی را می‌بینید که در خنکای آهوان خستگی از تن می‌شویند تا در این درنگ؛ هم گذر زمان و رد پای تاریخ چند هزار ساله را بر چهره آهوان و کاروانسراهایش ببینند و هم با تجربه آرامش آهوان خود را مهیای ادامه سفر کنند. نوروز امسال اگر از این مسیر عبور می‌کنید شما نیز هم به تماشای تاریخ در آهوان بنشینید و هم به مردمان این دیار که هزاره هاست به مهربانی پذیرای میهمانانی از سراسر ایران و جهانند سلامی دوباره کنید.

هم‌صدا با زنگ کاروان‌ها در آهوان +عکس - 18هم‌صدا با زنگ کاروان‌ها در آهوان +عکس - 19هم‌صدا با زنگ کاروان‌ها در آهوان +عکس - 20هم‌صدا با زنگ کاروان‌ها در آهوان +عکس - 21هم‌صدا با زنگ کاروان‌ها در آهوان +عکس - 22

منبع: خبرگزاری ایسنا

خواندن خبر در سایت منبع


خبرهای مرتبط با آهوان، سمنان و دامغان از تلگرام

دادستان سمنان:

بازداشت مدیرکل و معاون محیط زیست سمنان به اتهام اختلاس و ارتشا


۱۸ استان کشور درگیر خشکسالی

نماینده مردم دامغان (سمنان) در مجلس بابیان اینکه ۱۸ استان کشور درگیر خشکسالی هستند، گفت: دانشگاه‌ها با به‌کارگیری علوم جدید به تأمین منابع آب کمک کنند. /مهر


🔴مدیرکل و معاون محیط زیست استان سمنان به اتهام اختلاس و ارتشا بازداشت شدند

دادستان عمومی و انقلاب مرکز سمنان از دستگیری مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سمنان به اتهام‌های ارتشا و اختلاس خبر داد و گفت: یکی از معاونین وی نیز در ارتباط با این اتهام دستگیر شده است


🔻دادستان سمنان: مدیرکل محیط زیست استان و یکی از معاونان وی به اتهام اختلاس بازداشت شدند

🔹حیدر آسیایی، دادستان سمنان اعلام کرد: مدیر کل حفاظت محیط زیست استان سمنان و یکی از معاونین وی به اتهام ارتشا و اختلاس دستگیر شده‌اند.

🔹دادستان استان سمنان افزود: با صدور قرار بازداشت موقت توسط بازپرس پرونده و پس از تفهیم اتهام‌های انتصابی، پرونده در شعبه اول بازپرسی سمنان جهت تکمیل تحقیقات در دست رسیدگی و مفتوح می‌باشد. /میزان


🔻درخواست رسیدگی به تعارض‌های شرعی و قانونی «۳ طرح انتقال آب به سمنان» در بودجه ۹۸

🔹به گزارش #اسکان_نیوز، پس از تصویب پرسش برانگیز و پرتنش «طرح شیرین سازی وانتقال آب خزر به کویر مرکزی ایران»، اکنون شورای نگهبان باید تصمیم نهایی را درباره این طرح بگیرد.

🔹حالا فعالان، پروهشگران و نمایندگان مردم در شورای مازندران با ارسال نامه‌ای از شورای نگهبان درخواسته کرده‌اند که در بررسی طرح‌های ۳ گانه انتقال آب به سمنان، مغایرت‌های شرعی و قانونی این طرح‌ها را در نظر داشته باشند.

🔹این نامه درباره «انتقال آب دریای کاسپین به سمنان»، «ساخت سد کسیلیان» با هدف انتقال آب به سمنان و «ساخت سد فینسک» برای انتقال آب به سمنان توصیحات مبسوطی را در خود دارد.

جزییات بیشتر:


🔴 دادستان سمنان: رقم تخلف پرونده بازداشت شدگان محیط زیست سمنان بیش از یک میلیارد است

قاضی آسیابی:

🔹افراد بازداشت شده در پرونده محیط‌زیست سمنان ۵ نفر بودند که یک نفر مدیر کل و یک نفر معاون وی بوده است. این در حالی است که سه نفر از افراد رشوه دهنده هم بازداشت شده‌اند.

🔹هنوز به طور دقیق مبلغ مشخص نشده است اما حدودا بیش از یک میلیارد برآورد شده است.

🔹این افراد با قید قرار بازداشت موقت به زندان تحویل داده شده‌اند. / ایسنا


نظرها

در ادامه بخوانید

فیلم | ماجرای دختر جوانی که از سیل آق‌قلا نجات پیدا کرد

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
دختر جوان گمشده در سیل آق‌قلا نیمه‌شب گذشته توسط جمعیت هلال احمر سالم پیدا و به مرکز امدادی منتقل شد. ماجرای نجات دادن دختر را در این ویدئو ببینید و بشنوید.

۲ ایده جالب برای درست کردن نیمرو! +فیلم

رکنارکنا1 روز قبل
رکنا: یک کارگر به طرز بسیار عجیبی بار جابه‌جا می‌کند. رکنا: سردار آزمون با حضور در روستا آق قلا به کمک هموطنان خود پرداخت. حوادث رکنا: گزارشی وحشتناک و به شدت تکان دهنده از فردی که شغلش تولید امامزاده‌های جعلی و…
فارسفارس3 ساعت قبل
به گزارش گروه فرهنگی خبرگزاری فارس، کدام برنامه تلویزیونی را سراغ دارید که در همه این سالها با عبور از خط قرمزهای تعیین شده، پیکان تیز انتقاداتش را به همه کس و همه چیز گرفته باشد؟ از جمله اتفاقاتی که در برنامه عادل فردوسی پور به یک امر عادی تبدیل شده بود، عبور از خط قرمزهای سازمان صدا و سیما و پخش آن در بخش‌های مختلف برنامه نود بود. کما اینکه تهیه کننده برنامه نود هرگز متوجه دلیل این همه آزادی نشده و به این موارد توجهی نکرد. در تخلف رانندگی هم بار اول گواهینامه راننده را باطل نمی‌کنند ولی با تکرار تخلف و متنبه نشدن با جرایم کم و زیاد است که در نهایت مجری قانون اجازه رانندگی را از فرد خاطی سلب می‌کند تا جان و مال مردم در امان بماند. عادل فردوسی پور نیز با همین دست فرمان، خودش گواهینامه برنامه سازی اش را باطل کرد! انتهای پیام/

ویدیو/ شاهکار جدید در سریال نوروزی شبکه دو/ خواستگاری یک زن مسن از حمید گودرزی!

انتخابانتخاب4 ساعت قبل
خبرآنلاینخبرآنلاین15 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، در حادثه سیل استان گلستان، برخلاف زمین‌لرزه آبان ۹۶ کرمانشاه، بیشتر کمک‌های مردمی از طریق سازمان هلال‌احمر ایران در حال ارسال به سمت مناطق آسیب‌دیده است. پویش مردمی هلال احمر با حمایت چهره‌های ورزشی، هنری و اجتماعی باعث شده است مدیریت کمک به سیل‌زدگان استان گلستان و مازندران از طریق این سازمان صورت بگیرد. در همین راستا، هدیه تهرانی، بازیگر سینما و عضو داوطلب جمعیت هلال احمر هم در استان سیل‌زده گلستان حضور پیدا کرده است.
الفالف18 ساعت قبل
به گزارش تسنیم، محمدعلی کشاورز را چند نسل بر پرده سینما و صفحه تلویزیون دیده‌اند و او را به یک استاد مسلم بازیگری می‌شناسند. چند سالی است به خاطر بیماری از دنیای هنر دور مانده و جای خالی‌اش در ایفای نقش ماندگار احساس می‌شود. آنچه مهم است اعتلای ایران، ایران و ایران بزرگ است که مردم بزرگ و غیوری دارد. همیشه برای بزرگ ماندن ایران و ایرانی کوشش کنید که سرزمین اهورایی ایران در طول تاریخ همیشه بزرگ و سرافراز بوده است. به واقع عید نوروز عید بزرگ مردم ایران است و عید مردم بزرگ دنیا هم هست.

اخبار بیشتر