افت فوتبال باشگاهی ایران از نگاه اعداد و ارقام
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. الف
  4. ورزشی
افت فوتبال باشگاهی ایران از نگاه اعداد و ارقام

افت فوتبال باشگاهی ایران از نگاه اعداد و ارقام

الفخبرگزاری الف |

تقریبا همه اعداد لیگ هجدهم در مقایسه با مدت زمان مشابه سال گذشته سقوط کرده‌اند.

به گزارش ایسنا، خبرآنلاین نوشت: «لیگ هجدهم شاید یکی از جذاب‌ترین لیگ‌های چند سال اخیر فوتبال ایران باشد اما قطعا یکی از بی‌کیفیت‌ترین‌ها است. فاصله تیم‌ها امسال کاهش شدیدی را تجربه کرده که هیجان لیگ را بیشتر کرده است. اما در حوزه آمار و ارقام، لیگ هجدهم یک ناامیدی بزرگ است. اگر اختلاف آمارها کم بود، شاید می‌شد هیجان لیگ را فدای کیفیت پایین آن کرد. اما وقتی برخی ارقام لیگ هجدهم نصف اعداد لیگ هفدهم هستند، یعنی بخش مهمی از راه را اشتباه رفته‌ایم.

اولین تفاوت لیگ هجدهم با نمونه قدیمی‌تر به تقویم و نحوه برگزاری مسابقات بازمی‌گردد. اگر هفته بیست‌ودوم لیگ امسال هنوز آغاز نشده، هفته مشابه فصل گذشته در پانزدهم بهمن به اتمام رسیده بود. البته که لیگ هجدهم با یک جام ملت‌ها مصادف شد اما لیگ هفدهم هم از جام جهانی بهره می‌برد. بنابراین بر کسی پوشیده نیست که لیگ هجدهم برنامه‌ریزی به مراتب ناامیدکننده‌تری نسبت به لیگ قبلی دارد.

سعید فتاحی درباره برنامه‌ریزی لیگ به خبرآنلاین می‌گوید: «این‌که ما برنامه لیگ را عقب‌تر نمی‌بریم نه ربطی به ماه مبارک رمضان دارد، نه به احتمال ۴۸ تیمی شدن جام جهانی. یک نگاهی به تقویم بیندازید. خودتان متوجه می‌شوید که چرا تغییر برنامه بازی‌ها امکان پذیر نیست. ما برنامه نیم‌فصل دوم را سی آبان با کلی ملاحظه درباره تقویم به باشگاه‌ها اعلام کردیم. مثلا به پیوست برنامه ارسالی نوشته‌ایم اگر اردوی تیم ملی برگزار نشود. ما هفته پایانی لیگ را برای ۲۶ اردیبهشت ماه برنامه‌ریزی کرده‌ایم. در حالی که هفته ششم بازی‌های لیگ قهرمانان آسیا در روزهای ۳۰ و ۳۱ اردیبهشت برگزار می‌شود و دوباره این سه تیم بازی دارند. اگر بخواهیم بازی‌ها را عقب‌تر بیاندازیم مثلا باید می‌افتاد مسابقات در روزهای چهارم تا ششم خرداد. آن روزها هم مصادف با روزهای قدر و شب‌های شهادت حضرت علی و احیاست که به ما امکان برگزاری بازی را نداریم. عملا لیگ باید تا ۱۰ خرداد به تاخیر بیفتد. مسابقات هفته‌های پایانی باید به طور همزمان برگزار شوند. این یعنی تیم‌های مدعی پایین و بالای جدول باید مثلا دو هفته بازی نکنند چون تیم‌های آسیایی بازی دارند.»

دومین تفاوت لیگ هجدهم با لیگ هفدهم به آمار تیم صدرنشین بازمی‌گردد. پرسپولیس در پایان هفته بیست‌ویکم لیگ هفدهم با ۱۴ برد، ۶ تساوی و یک باخت ۴۸ امتیازی بود. اگرچه آنها در لیگ هجدهم هم فعلا صدرنشین هستند اما ۶ امتیاز کمتر از سال گذشته کسب کرده‌اند. پرسپولیسی‌ها پارسال ۳۵ گل زده بودند در حالی که امسال فقط ۲۴ گل به دروازه حریفان تحمیل کرده‌اند. آمار دفاعی پرسپولیسی اما هیچ تغییری نسبت به پارسال نداشته است؛ ۹ گل خورده. به دلیل خط حمله ناامیدکننده شاگردان برانکو در لیگ هجدهم، تفاضل گل ۲۶ تایی لیگ هفدهم آن‌ها به عدد ۱۵ در لیگ هجدهم سقوط کرده است. مهم‌ترین آماری که پرسپولیسی‌ها امسال از دست داده‌اند، فاصله ۱۲ امتیازی با تیم دوم فصل گذشته بود که این روزها به یک امتیاز کاهش پیدا کرده است.

سومین تفاوت لیگ امسال با لیگ پارسال به مجموع گل‌های ثبت شده بازمی‌گردد. اگر لیگ هفدهم تا پایان هفته بیست‌ویکم ۳۵۵ گل با میانگین ۲۲٫۱ گل در هر بازی داشت، لیگ هجدهم به ۳۱۴ گل با میانگین ۱۹٫۶ گل در هر بازی قناعت کرده است. در پایان لیگ هفدهم شاهد ۵۱۲ گل بودیم، شاید در آخرین روز لیگ هجدهم حتی پانصدمین گل لیگ را هم تماشا نکنیم. با این حال شرایط تفاضل گل تغییر خاصی را نداشته است و در پایان هفته بیست‌ویکم هر دو لیگ اخیر، ۹ تیم تفاضل گل منفی داشته‌اند.

چهارمین تفاوت لیگ‌ها به امتیازهای کسب‌شده اشاره می‌کند. همانطور که اشاره شد، پرسپولیسی‌ها فصل گذشته ۴۸ امتیاز از ۲۱ بازی کسب کرده بودند. این امتیازها امسال به ۴۲ کاهش پیدا کرده است. قعرنشین فصل گذشته، سیاه‌جامگان، در شرایطی مشابه ۱۴ امتیاز کسب کرده بود. اما تیم آخر لیگ هجدهم این روزها فقط ۱۰ امتیاز (البته که ۶ امتیاز از استقلال خوزستان کسر شد) کسب کرده است. نکته جالب درباره شباهت‌های لیگ هجدهم و هفدهم به نیمه پایینی جدول بازمی‌گردد. اگر سیاه جامگان را سقوط کرده بدانیم، استقلال خوزستان و سپیدرود رشت شرایطی کاملا مشابه با سال گذشته دارند.

پنجمین تفاوت لیگ‌های دو سال اخیر اما آغاز پیشرفت‌هایی است که لیگ هجدهم داشت. در پایان هفته بیست‌ویکم لیگ هفدهم فقط پرسپولیس تعداد پیروزی‌هایش دو رقمی بود. اما امسال ۵ تیم با ۱۱ پیروزی در صدر جدول ایستاده‌اند. پارسال که فولاد در هفته بیست‌ودوم تیم دوم جدول بود، ۲ باخت داشت اما سپاهان امسال مثل رقیب قهرمانی‌اش فقط یک شکست دارد. هم‌چنین استقلال و تراکتورسازی هم فقط ۳ شکست دارند که کمتر از تیم‌های سوم و چهارم جدول سال گذشته است.

در مجموع لیگ هجدهم مسیر ضعیفی را دنبال می‌کند. شاید شور و شوق هواداران برای تماشای مسابقات هر هفته بیشتر شده باشد اما آمار، از سقوط کیفی مسابقات حرف می‌زند. شاید محافظه‌کاری تیم‌های مدعی قهرمانی باعث شده باشد شرایط جدول بیشتر از نود دقیقه‌ها هیجان‌انگیزتر باشد. شاید هم هنوز تیم‌ها خودشان را پیدا نکرده‌اند و هفته‌های آینده به مراتب جذاب‌تر باشند.»

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با فوتبال ایران و لیگ برتر فوتبال ایران از تلگرام

🔵اجرای VAR در دربی زیر نظر کولینا

🔹پرسپولیس و استقلال در دیدار دربی پایتخت در هفته بیست و سوم لیگ برتر فوتبال ایران روز ۱۰ فروردین به مصاف یکدیگر می‌روند. فدراسیون فوتبال ایران قصد دارد در این بازی از سیستم VAR استفاده کند.

🔹مهدی تاج در پایان مجمع عمومی فدراسیون فوتبال در جمع خبرنگاران اعلام کرد که پیرلوئیجی کولینا برای اجرای سیستم کمک داور ویدئویی در این بازی به ایران سفر می‌کند.


درپی موافقت شورای تامین استان خوزستان؛ افتتاحیه ورزشگاه شهدای فولاد خوزستان در هفته ۲۲ لیگ برتر

ورزشگاه شهدای فولاد خوزستان در هفته بیست و دوم از رقابت‌های لیگ برتر فوتبال کشور با دیدار تیم‌های فولاد خوزستان و سپاهان اصفهان به صورت رسمی افتتاح می‌شود.

با توجه به افتتاح ورزشگاه شهدای فولاد خوزستان در ماه‌های گذشته و همچنین فراهم بودن شرایط زمین چمن، امکانات بروز و تاسیسات پیرامونی آن و موافقت شورای تامین استان خوزستان، دیدار تیم‌های فولاد خوزستان و سپاهان اصفهان از هفته بیست و دوم رقابت‌های لیگ برتر فوتبال ایران از ساعت ۱۵ روز جمعه مورخ ۲۴ اسفند ماه ۱۳۹۷ در این ورزشگاه برگزار می‌شود.


در ادامه بخوانید

ژاوی: تصور نمی‌کردم در ایران از فوتبال خداحافظی کنم/ برای مربیگری انگیزه زیادی دارم/ تیمم را با فلسفه کرایوف و گواردیولا بنا می‌کنم+ فیلم

الفالف13 ساعت قبل
ژاوی افزود: مانند همیشه آمدن به ایران برای من لذت بخش بود چرا که مردم به من لطف دارند. زمان‌هایی که به ایران آمدم از مردم احترام زیادی دریافت کردم و این برای من از فوتبال ایران و کل دنیا باقی می‌ماند. تیم مربیگری ام را آماده کرده‌ام و شرایط را برای سال بعد آماده می‌کنم اکنون زمان خداحافظی است. این روز‌ها هم احساسات زیادی را از کل دنیا دریافت می‌کنم و به نظرم همین لحظات را انتخاب می‌کنم. همیشه نام‌های زیادی حوالی بارسا شنیده می‌شود و حتی نام من هم به عنوان گزینه سرمربیگری بارسا مطرح شد.

دانلود؛ گل‌ها و مهارت‌های برتر روی کاستا

طرفداریطرفداری23 ساعت قبل
خبر ورزشیخبر ورزشی5 ساعت قبل
به گزارش خبرورزشی و به نقل از سایت «voetbal۲۴» بلژیک، عملکرد کاوه رضایی در اولین فصل حضورش در کلوب بروژ اصلا قانع کننده نبود به همین خاطر او بزودی این باشگاه را ترک خواهد کرد. بروژ در نقل و انتقالات تابستانی بابت او ۵ میلیون یورو پرداخت کرد، اما عملکردش قانع کننده نبود. جونیور وربرک، کارشناس باشگاه بروژ می‌گوید: برخی از بازیکنان به بزرگترین شکست تبدیل شدند. نمی‌توان این عملکرد رضایی را نادیده گرفت. گران‌ترین بازیکن تاریخ باشگاه نتوانسته حتی یک گل برای تیمش بزند.
صدا و سیماصدا و سیما2 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، امیرحسین فتحی در سالروز درگذشت مرحوم ناصر حجازی افزود: قرار است سه شنبه هفته آینده کمیته فنی باشگاه استقلال تشکیل جلسه دهد تا درباره سرمربی فصل آینده این باشگاه تصمیم نهایی گرفته شود. وی افزود: انتخاب مربی یک پروسه دارد و این‌گونه نیست که ما امشب بگوییم حسن بیاید و صبح فردا او در تهران باشد. ما بیش از یک ماه است در حال مذاکره با گزینه‌های مختلف هستیم هرچند شما فکر می‌کنید جذب مربی خارجی این قدر راحت است. فتحی اضافه کرد: مربیان خارجی مثل ایرانی‌ها نیستند، آن‌ها باید ابتدا درباره جایی که می‌خواهند کار کنند تحقیقات لازم را انجام دهند. وی گفت: ما سه گزینه را نهایی کرده‌ایم و ان شاء الله هفته پیش رو یکی از آن‌ها را انتخاب خواهیم کرد.
صدا و سیماصدا و سیما2 ساعت قبل
در بخش آقایان: در بخش بانوان: به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از فدراسیون ورزش کارگری؛ انجمن بولینگ، بیلیارد و بولس فدراسیون ورزش کارگری کشور به منظور حضور در مسابقات جهانی کارگران (اسپانیا) اعضای تیم خود را در ۲ بخش آقایان و بانوان به شرح زیر اعلام کرد:۱- رحیم زارع ۲- بهزاد زارع ۳- محمدرضا زارع ۴- غلامعلی شهمرادی ۵- محمدآقاجری ۶- میلاد خالقی ۷- حسین حمیدیان ۸- علیرضا قربانی سرطایی۱- ستاره نیک منش ۲- آزاده قشقایی ۳- ندا قاسمی زاده ۴- آناهیتا قربانی سرطایی ۵- نیلوفر قربانی سرطاییمحمدهادی خشنودی قصرالدشتی به عنوان سرمربی و عباس علوانی به عنوان مربی هدایت تیم را بر عهده دارند. سید حمید غفاری هم سرپرست تیم است. ششمین دوره مسابقات جهانی ورزش کارگری از ۱۱ تا ۱۶ تیر امسال در شهر تورتوزا اسپانیا برگزار می‌شود و کاروان ایران در ۹ رشته آقایان و بانوان در این رقابت‌ها حضور خواهد داشت.

نظرها

اخبار بیشتر