1. خبری
  2. همه خبرها
  3. الف
  4. ورزشی
افت فوتبال باشگاهی ایران از نگاه اعداد و ارقام

افت فوتبال باشگاهی ایران از نگاه اعداد و ارقام

خبرگزاری الف |

تقریبا همه اعداد لیگ هجدهم در مقایسه با مدت زمان مشابه سال گذشته سقوط کرده‌اند.

به گزارش ایسنا، خبرآنلاین نوشت: «لیگ هجدهم شاید یکی از جذاب‌ترین لیگ‌های چند سال اخیر فوتبال ایران باشد اما قطعا یکی از بی‌کیفیت‌ترین‌ها است. فاصله تیم‌ها امسال کاهش شدیدی را تجربه کرده که هیجان لیگ را بیشتر کرده است. اما در حوزه آمار و ارقام، لیگ هجدهم یک ناامیدی بزرگ است. اگر اختلاف آمارها کم بود، شاید می‌شد هیجان لیگ را فدای کیفیت پایین آن کرد. اما وقتی برخی ارقام لیگ هجدهم نصف اعداد لیگ هفدهم هستند، یعنی بخش مهمی از راه را اشتباه رفته‌ایم.

اولین تفاوت لیگ هجدهم با نمونه قدیمی‌تر به تقویم و نحوه برگزاری مسابقات بازمی‌گردد. اگر هفته بیست‌ودوم لیگ امسال هنوز آغاز نشده، هفته مشابه فصل گذشته در پانزدهم بهمن به اتمام رسیده بود. البته که لیگ هجدهم با یک جام ملت‌ها مصادف شد اما لیگ هفدهم هم از جام جهانی بهره می‌برد. بنابراین بر کسی پوشیده نیست که لیگ هجدهم برنامه‌ریزی به مراتب ناامیدکننده‌تری نسبت به لیگ قبلی دارد.

سعید فتاحی درباره برنامه‌ریزی لیگ به خبرآنلاین می‌گوید: «این‌که ما برنامه لیگ را عقب‌تر نمی‌بریم نه ربطی به ماه مبارک رمضان دارد، نه به احتمال ۴۸ تیمی شدن جام جهانی. یک نگاهی به تقویم بیندازید. خودتان متوجه می‌شوید که چرا تغییر برنامه بازی‌ها امکان پذیر نیست. ما برنامه نیم‌فصل دوم را سی آبان با کلی ملاحظه درباره تقویم به باشگاه‌ها اعلام کردیم. مثلا به پیوست برنامه ارسالی نوشته‌ایم اگر اردوی تیم ملی برگزار نشود. ما هفته پایانی لیگ را برای ۲۶ اردیبهشت ماه برنامه‌ریزی کرده‌ایم. در حالی که هفته ششم بازی‌های لیگ قهرمانان آسیا در روزهای ۳۰ و ۳۱ اردیبهشت برگزار می‌شود و دوباره این سه تیم بازی دارند. اگر بخواهیم بازی‌ها را عقب‌تر بیاندازیم مثلا باید می‌افتاد مسابقات در روزهای چهارم تا ششم خرداد. آن روزها هم مصادف با روزهای قدر و شب‌های شهادت حضرت علی و احیاست که به ما امکان برگزاری بازی را نداریم. عملا لیگ باید تا ۱۰ خرداد به تاخیر بیفتد. مسابقات هفته‌های پایانی باید به طور همزمان برگزار شوند. این یعنی تیم‌های مدعی پایین و بالای جدول باید مثلا دو هفته بازی نکنند چون تیم‌های آسیایی بازی دارند.»

دومین تفاوت لیگ هجدهم با لیگ هفدهم به آمار تیم صدرنشین بازمی‌گردد. پرسپولیس در پایان هفته بیست‌ویکم لیگ هفدهم با ۱۴ برد، ۶ تساوی و یک باخت ۴۸ امتیازی بود. اگرچه آنها در لیگ هجدهم هم فعلا صدرنشین هستند اما ۶ امتیاز کمتر از سال گذشته کسب کرده‌اند. پرسپولیسی‌ها پارسال ۳۵ گل زده بودند در حالی که امسال فقط ۲۴ گل به دروازه حریفان تحمیل کرده‌اند. آمار دفاعی پرسپولیسی اما هیچ تغییری نسبت به پارسال نداشته است؛ ۹ گل خورده. به دلیل خط حمله ناامیدکننده شاگردان برانکو در لیگ هجدهم، تفاضل گل ۲۶ تایی لیگ هفدهم آن‌ها به عدد ۱۵ در لیگ هجدهم سقوط کرده است. مهم‌ترین آماری که پرسپولیسی‌ها امسال از دست داده‌اند، فاصله ۱۲ امتیازی با تیم دوم فصل گذشته بود که این روزها به یک امتیاز کاهش پیدا کرده است.

سومین تفاوت لیگ امسال با لیگ پارسال به مجموع گل‌های ثبت شده بازمی‌گردد. اگر لیگ هفدهم تا پایان هفته بیست‌ویکم ۳۵۵ گل با میانگین ۲۲٫۱ گل در هر بازی داشت، لیگ هجدهم به ۳۱۴ گل با میانگین ۱۹٫۶ گل در هر بازی قناعت کرده است. در پایان لیگ هفدهم شاهد ۵۱۲ گل بودیم، شاید در آخرین روز لیگ هجدهم حتی پانصدمین گل لیگ را هم تماشا نکنیم. با این حال شرایط تفاضل گل تغییر خاصی را نداشته است و در پایان هفته بیست‌ویکم هر دو لیگ اخیر، ۹ تیم تفاضل گل منفی داشته‌اند.

چهارمین تفاوت لیگ‌ها به امتیازهای کسب‌شده اشاره می‌کند. همانطور که اشاره شد، پرسپولیسی‌ها فصل گذشته ۴۸ امتیاز از ۲۱ بازی کسب کرده بودند. این امتیازها امسال به ۴۲ کاهش پیدا کرده است. قعرنشین فصل گذشته، سیاه‌جامگان، در شرایطی مشابه ۱۴ امتیاز کسب کرده بود. اما تیم آخر لیگ هجدهم این روزها فقط ۱۰ امتیاز (البته که ۶ امتیاز از استقلال خوزستان کسر شد) کسب کرده است. نکته جالب درباره شباهت‌های لیگ هجدهم و هفدهم به نیمه پایینی جدول بازمی‌گردد. اگر سیاه جامگان را سقوط کرده بدانیم، استقلال خوزستان و سپیدرود رشت شرایطی کاملا مشابه با سال گذشته دارند.

پنجمین تفاوت لیگ‌های دو سال اخیر اما آغاز پیشرفت‌هایی است که لیگ هجدهم داشت. در پایان هفته بیست‌ویکم لیگ هفدهم فقط پرسپولیس تعداد پیروزی‌هایش دو رقمی بود. اما امسال ۵ تیم با ۱۱ پیروزی در صدر جدول ایستاده‌اند. پارسال که فولاد در هفته بیست‌ودوم تیم دوم جدول بود، ۲ باخت داشت اما سپاهان امسال مثل رقیب قهرمانی‌اش فقط یک شکست دارد. هم‌چنین استقلال و تراکتورسازی هم فقط ۳ شکست دارند که کمتر از تیم‌های سوم و چهارم جدول سال گذشته است.

در مجموع لیگ هجدهم مسیر ضعیفی را دنبال می‌کند. شاید شور و شوق هواداران برای تماشای مسابقات هر هفته بیشتر شده باشد اما آمار، از سقوط کیفی مسابقات حرف می‌زند. شاید محافظه‌کاری تیم‌های مدعی قهرمانی باعث شده باشد شرایط جدول بیشتر از نود دقیقه‌ها هیجان‌انگیزتر باشد. شاید هم هنوز تیم‌ها خودشان را پیدا نکرده‌اند و هفته‌های آینده به مراتب جذاب‌تر باشند.»

خواندن خبر در سایت منبع


خبرهای مرتبط با فوتبال ایران و لیگ برتر فوتبال ایران از تلگرام

درپی موافقت شورای تامین استان خوزستان؛ افتتاحیه ورزشگاه شهدای فولاد خوزستان در هفته ۲۲ لیگ برتر

ورزشگاه شهدای فولاد خوزستان در هفته بیست و دوم از رقابت‌های لیگ برتر فوتبال کشور با دیدار تیم‌های فولاد خوزستان و سپاهان اصفهان به صورت رسمی افتتاح می‌شود.

با توجه به افتتاح ورزشگاه شهدای فولاد خوزستان در ماه‌های گذشته و همچنین فراهم بودن شرایط زمین چمن، امکانات بروز و تاسیسات پیرامونی آن و موافقت شورای تامین استان خوزستان، دیدار تیم‌های فولاد خوزستان و سپاهان اصفهان از هفته بیست و دوم رقابت‌های لیگ برتر فوتبال ایران از ساعت ۱۵ روز جمعه مورخ ۲۴ اسفند ماه ۱۳۹۷ در این ورزشگاه برگزار می‌شود.


🔵اجرای VAR در دربی زیر نظر کولینا

🔹پرسپولیس و استقلال در دیدار دربی پایتخت در هفته بیست و سوم لیگ برتر فوتبال ایران روز ۱۰ فروردین به مصاف یکدیگر می‌روند. فدراسیون فوتبال ایران قصد دارد در این بازی از سیستم VAR استفاده کند.

🔹مهدی تاج در پایان مجمع عمومی فدراسیون فوتبال در جمع خبرنگاران اعلام کرد که پیرلوئیجی کولینا برای اجرای سیستم کمک داور ویدئویی در این بازی به ایران سفر می‌کند.


نظرها

در ادامه بخوانید

ورزش۳ورزش۳1 روز قبل
در حالی که تیم ملی ایران در فیفا دی نمی‌تواند به میدان برود، کارلوس کی روش به همراه تیم جدید خود در دیداری تدارکاتی به میدان خواهد رفت. به گزارش «ورزش سه»، قطعا یکی از معضلات اصلی کارلوس کی روش در دوران نشستن روی نیمکت تیم ملی فوتبال ایران عدم برگزاری بازی‌های تدارکاتی بود. مرد پرتغالی پس از از دست رفتن هر فیفا دی با عصبانیت روبروی دوربین و میکروفون‌های گزارشگران و تصویربرداران قرار می‌گرفت و از سهل انگاری مسئولان ورزش و البته فوتبال ایران در آماده سازی تیم ملی گلایه می‌کرد. سرمربی سابق تیم ملی ایران نیز این روزها با در دست گفتن سکان رهبری تیم ملی کلمبیا هفته گذشته در اولین بازی خود روی نیمکت تیم جدید حضور یافت و طی دیداری تدارکاتی توانستند با یک گل از پس از ژاپنی‌ها در بیایند. کی روش تیمش در ادامه برنامه‌ها آماده سازی خود برای حضور موفق در کوپا آمریکا، عصر فردا نیز در دیداری تدارکاتی با تیم ملی کره جنوبی روبرو خواهند شد
تابناکتابناک1 روز قبل
عادل فردوسی‌پور، مجری و گزارشگر برنامه‌های ورزشی که این روز‌ها به دلیل ماجرا‌های پیش آمده برای برنامه نود به سوژه اصلی خبرها تبدیل شده است، برای کمک به مردم آسیب دیده از سیل استان گلستان در این مناطق حاضر شده است.
افکارنیوزافکارنیوز15 ساعت قبل
شناسه خبر: ۸۵۴۸۲۶ ۱۳۹۸/۰۱/۰۶ - ۱۰:۲۸ ۰ Aخانه | ورزشی ایلنا منبع: دو تیم استقلال و پرسپولیس در روز ۱۰ فروردین برای هشتاد و نهمین بار به مصاف هم خواهندرفت.
ورزش۳ورزش۳1 روز قبل
به گزارش «ورزش سه»، یکی از جالب‌ترین دیدارهایی که در فیفا دی امروز و در راستای آماده‌سازی تیم‌های مختلف برگزار می‌شود توسط عربستانی‌ها برگزار خواهد شد. دیداری که یک طرف آن عربستانی‌ها حضور دارند و در طرف دیگر آن نیز حریفی گمنام به نام گینه استوایی به میدان خواهد رفت. عربستانی‌ها پس از عملکرد ناموفق خود در جام ملت‌های آسیا به رده هفتادم دنیا و هفتم آسیا رسیدند. این در حالیست که حریف عجیب این تیم در دیدار امشب در رده یکصد و چهل و هشتم دنیا و رده چهل و سوم آفریقا قرار دارد. انتخاب حریفی به نام گینه استوایی برای عربستانی‌ها همه هواداران فوتبال کشورمان را به یاد حریفی به نام سیرالئون می‌اندازد که تیم ملی کشورمان حدودا یک سال پیش روبروی آن قرار گرفتند.

استعدادیابی بازیکن سابق استقلال در زمین‌های خاکی اهواز

مهرمهر10 ساعت قبل
در اهواز برای فراموشی مشکلات در یک زندگی ساده، همچنان به فوتبال در زمین‌های خاکی پناه می‌برند. در اهواز هوا مهم نیست چه گرد و غبار باشد یا سیلاب، نمی‌توان فوتبال و جذابیت آن را نادیده گرفت.
ورزش۳ورزش۳17 ساعت قبل
کریستیانو رونالدو، ستاره ۳۴ ساله تیم ملی پرتغال و یوونتوس، در مورد مصدومیت در دیدار مقابل صربستان صحبت کرد. اما رونالدو پس از پایان بازی برابر صربستان مدعی شد شرایط فیزیکی خود را به خوبی می‌داند و نهایتا تا دو هفته دیگر می‌تواند در میادین حاضر شود تا خیال هواداران یوونتوس در مورد شماره ۷ تیم خود راحت شود. کریستیانو رونالدو گفت: "من هرگز در مورد این مصدومت احساس نگرانی نمی‌کنم زیرا شرایط فیزیکی و بدن خودم را به خوبی می‌شناسم. شرایطم خوب است و اطمینان دارم بیش از دو هفته از میادین دور نخواهم بود. " بدین ترتیب، ستاره پرتغالی دیدارهای یوونتوس در سری آ مقابل امپولی، کالیاری و میلان را از دست خواهد داد اما اگر همه چیز بر طبق پیش بینی رونالدو پیش برود، وی در دیدار رفت لیگ قهرمانان در مرحله یک چهارم نهایی مقابل آژاکس قادر به بازی کردن خواهد بود.

اخبار بیشتر