1. خبری
  2. همه خبرها
  3. الف
  4. اجتماعی
فرهنگ خواستگاری یا خواستگاری فرهنگی

فرهنگ خواستگاری یا خواستگاری فرهنگی

الفخبرگزاری الف |

از تازه‌ترین جنجال‌هایی که دوربین‌به‌دست‌ها بوجود آورده‌اند، ‌ نحوه خواستگاری یک جوان در پاساژی در شهر اراک بود. خواستگاری که شکل و شمایل آن نشان می‌داد برآیند ولنتاین‌ها برخلاف آنچه که در گذشته فکر می‌کردیم، تدریجی نبوده و به سرعت در حال وقوع است. اینکه در طی سال‌ها آنچه را که چندباره گفته‌ایم، دوباره بگوییم و از تمایز فرهنگ شرقی و غربی با فرهنگ اسلامی-ایرانی حرف بزنیم، همان تکرار مکررات همیشگی است؛ تکرارهایی که نتیجه آن همان‌طور که مشاهده می‌کنیم قطعا رویش و استقبال به سمت فرهنگ موردنظر و کمتر شدن آیین ولنتاینی نبوده است.

«اقدام خارج از عرف، شرع و اخلاق» نامیدن این خواستگاری از آنجایی برای «برخی» با علامت تعجب خوانده می‌شود که برخلاف تجمعات مردم برای مشاهده به دار آویخته شدن یک اعدامی، ‌ اینبار ازدحام جمعیت با تشویق، ‌ سوت و کف زدن آنان همراه شده است!

عمدتا جایگاه این «برخی» را سلبریتی‌های همیشه در صحنه پر می‌کنند. همان‌هایی که تا وقتی از مسئله‌ای رضایت داشته باشند و باب میل شخصیشان باشد، ‌ آن را در بوق و کرنا می‌کنند، از فواید و مزایایش می‌گویند و آن را بهترین می‌دانند! اما به محض بوجود آمدن عدم رضایت شخصی، یا ژست پشیمانم به خود می‌گیرند و یا احساس سخنگوی مردم معترض بودن، به آن‌ها دست می‌دهد.

این سلبریتی‌ها در جایی که لازم بدانند خود را تافته جدا بافته فرض می‌کنند و در جایی دیگر تبدیل به تافته‌ای مردمی، ‌ خاکی و خیر می‌شوند. این عزیزان مشهور که بعضا طنزپردازان قهاری نیز هستند، ‌ قسمت خنده‌دار ماجرا را نمی‌بینند؛ ‌ حرکت این زوج در راستای ازدواج است، ‌ عملی که علاوه بر یک سنت دینی بودن، ‌ به مرحله امکان رساندنش نیز در این شرایط اقتصادی اسف‌بار، ‌ خود کار بسیار بزرگی است! با این حال کارشناسان اینستاگرامی به طرز عجیبی نه از نفس‌ خواستگاری و ازدواج بلکه نحوه برخورد قانون با حرکت غیرمتعارف و قرون وسطایی «زانو زدن جهت ابراز علاقه» را به متن پست/استوری‌هایشان تبدیل می‌کنند.

اما جدای از این مسئله که رفتار این زوج برخلاف نفس عملشان قطعا هنجارشکنانه و برخلاف قانون رسمی کشور بوده، ‌ سوال‌هایی که باید برای سردمداران فرهنگی کشور ایجاد شود، ‌ ورای چگونگی برخورد با این موارد و نحوه جلوگیری از اینگونه رفتارها است. آن‌ها باید ببینند مردمی که گرداگرد این زوج جوان جمع شده‌اند، از سنین و قشرهای مختلف هستند؛ مردمی که بسیاری از آن‌ها این اتفاق را به هیچ عنوان «ترویج بی‌اخلاقی در جامعه» و موجب «جریحه‌دار شدن احساسات مردم مومن» نمی‌دانند. در عین ناباوری برای بعضی از مسئولین، ‌ این مردم همان‌هایی هستند که بارها در مذمت فرهنگ منحط غرب فیلم‌ها و مستندها دیده‌اند، سخنرانی‌ها گوش کرده‌اند و بنرها و بیلبوردهای عظیم شهری را از جلوی چشم گذرانده‌اند.

اما چه شده است که ولنتاین، ‌ هالووین و کریسمس در نظرشان منحط غرب نیست؟ چه شده است که زانو زدن به سبک جنگجویان قرون وسطی در پیشگاه جمع برای ابراز علاقه و سپس در آغوش گرفتن یکدیگر را بی‌بندوباری نمی‌دانند؟ نسل‌های جدید در گیرودار چه اتفاقاتی بوده‌اند که ساخت یک حصار به شکل قلب و ترکاندن بادکنک را به آداب و رسوم چندین هزارساله آن ترجیح می‌دهند؟ چه گفته‌هایی گفته نشده و یا چه گفته‌هایی به اشتباه گفته شده که جلوگیری از انجام اینگونه رویدادها در نظرشان تبدیل به «مانعی برای شادی کردن» آن‌ها شده است؟

و چه بسیار «چه شده‌» هایی که آنقدر بی‌جواب و یا بدجواب مانده‌اند که باعث شده سلبریتی همه‌چیزدان ما، تازه‌ عروس‌ودامادهای راهپیمایی‌ها و صندوق‌های رای را در مقابل خواستگاری‌های ولنتاینی و زانوزدن‌های عمومی قرار دهد. در نهایت مانند آنچه که در این سال‌ها در پایان این ماجراها می‌شنیدیم، ‌ با گفتن «باید فکری کرد» اتفاقی نخواهد افتاد؛ ‌ مدت‌ها است که گفته می‌شود «باید فکری کرد» اما همچنان آن جوان زانو زده و هنجارشکن، اطرافیان در حال زیاد شدن‌ او و آن سلبریتی سوار بر اریکه‌ی احساسات مردم، به درستی نمی‌دانند که چرا و کجای فرهنگ به ظاهر جذاب غرب منحط است؟

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

پیشنهاد تشکیل معاونت اقتصادی در قوه قضائیه

صدا و سیماصدا و سیما5 ساعت قبل
تشکیل معاونت اقتصادی در قوه قضائیه و مقابله جدی با تخلفات نظام بانکی از مهم‌ترین درخواست‌های فعالان اقتصادی حاضر در نشست با رئیس قوه قضائیه بودبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ تشکیل معاونت اقتصادی در قوه قضائیه و مقابله جدی با تخلفات نظام بانکی از مهم‌ترین درخواست‌های فعالان اقتصادی حاضر در نشست با رئیس قوه قضائیه بود.

خلاقیت بدون هیچ امکاناتی (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران10 ساعت قبل

ویدیو/ آرزوی تلخ یک زوج عاشق در برنامه زنده: آرزو دارم دستش و بگیرم اما نمیتونم

انتخابانتخاب7 ساعت قبل
ایرناایرنا23 ساعت قبل
وی تاکید کرد: در ماه رمضان همه قشرهای مردم برای آزادسازی زندانیان جرایم غیرعمد مشارکت داشته باشند. علیرضا نصری افزود: کمک‌های مالی مختلفی در دین اسلام توصیه شده است و گسترش کمک‌های مردمی به زندانیان جرایم غیر عمد به فرهنگ‌سازی نیاز دارد. رییس دادگستری قشم هم تصریح کرد: جامعه هدف این آیین خانواده زندانیان جرایم غیرعمد است. مسعود رحمانی افزود: با آزادی زندانیان جرایم غیر عمد، سلامت روحی و جسمی خانواده‌های آنها تا حد بسیار بالایی تامین می‌شود. شهرستان قشم شامل جزیره‌های قشم، لارک و هنگام با ۱۵۰ هزار جمعیت از تنگه هرمز به موازات خط ساحلی استان هرمزگان در خلیج فارس به طول ۱۵۰ کیلومتر گسترده شده است.
ایرناایرنا2 ساعت قبل
به گزارش روز یکشنبه سازمان اورژانس کشور، در سال ۹۶ حدود ۳۸۰ هزار مرگ در کشور گزارش شد که ۳۱۳ هزار مورد آن به دلیل بیماری‌های غیرواگیر بود. از این ۳۱۳ هزار مورد، ۱۶۱ هزار مورد به دلیل بیماری‌های قلبی و عروقی بود و حدود ۹۷ هزار مورد از مرگ و میر مردم ایران مستقیما به دلیل فشار خون بوده است. این گزارش می‌افزاید: با توجه به آمار بسیار بالای ایرانیان مبتلا به فشار خون، وزارت بهداشت با همکاری سایر سازمان‌های اجرایی کشور طرح بسیج ملی کنترل فشار خون را از روز جمعه (۲۷ اردیبهشت) در کشور آغاز کرد. وی افزود: آمبولانس‌ها، اتوبوس آمبولانس‌های پشتیبان و عملیاتی در روز نماز عید فطر و نمازهای جمعه در تاریخ اجرای طرح (۲۷ اردیبهشت لغایت ۱۵ تیر) جهت پایش فشار خون نمازگزاران مستقر هستند. رئیس سازمان اورژانس کشور گفت: اورژانس آماده ثبت اطلاعات خدمت گیرندگان این طرح و ارجاع به مراکز بهداشتی و درمانی در صورت نیاز است.

ساماندهی پل‌های عابر پیاده

صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل

نظرها

اخبار بیشتر