1. خبری
  2. همه خبرها
  3. الف
  4. اجتماعی
فرهنگ خواستگاری یا خواستگاری فرهنگی

فرهنگ خواستگاری یا خواستگاری فرهنگی

خبرگزاری الف |

از تازه‌ترین جنجال‌هایی که دوربین‌به‌دست‌ها بوجود آورده‌اند، ‌ نحوه خواستگاری یک جوان در پاساژی در شهر اراک بود. خواستگاری که شکل و شمایل آن نشان می‌داد برآیند ولنتاین‌ها برخلاف آنچه که در گذشته فکر می‌کردیم، تدریجی نبوده و به سرعت در حال وقوع است. اینکه در طی سال‌ها آنچه را که چندباره گفته‌ایم، دوباره بگوییم و از تمایز فرهنگ شرقی و غربی با فرهنگ اسلامی-ایرانی حرف بزنیم، همان تکرار مکررات همیشگی است؛ تکرارهایی که نتیجه آن همان‌طور که مشاهده می‌کنیم قطعا رویش و استقبال به سمت فرهنگ موردنظر و کمتر شدن آیین ولنتاینی نبوده است.

«اقدام خارج از عرف، شرع و اخلاق» نامیدن این خواستگاری از آنجایی برای «برخی» با علامت تعجب خوانده می‌شود که برخلاف تجمعات مردم برای مشاهده به دار آویخته شدن یک اعدامی، ‌ اینبار ازدحام جمعیت با تشویق، ‌ سوت و کف زدن آنان همراه شده است!

عمدتا جایگاه این «برخی» را سلبریتی‌های همیشه در صحنه پر می‌کنند. همان‌هایی که تا وقتی از مسئله‌ای رضایت داشته باشند و باب میل شخصیشان باشد، ‌ آن را در بوق و کرنا می‌کنند، از فواید و مزایایش می‌گویند و آن را بهترین می‌دانند! اما به محض بوجود آمدن عدم رضایت شخصی، یا ژست پشیمانم به خود می‌گیرند و یا احساس سخنگوی مردم معترض بودن، به آن‌ها دست می‌دهد.

این سلبریتی‌ها در جایی که لازم بدانند خود را تافته جدا بافته فرض می‌کنند و در جایی دیگر تبدیل به تافته‌ای مردمی، ‌ خاکی و خیر می‌شوند. این عزیزان مشهور که بعضا طنزپردازان قهاری نیز هستند، ‌ قسمت خنده‌دار ماجرا را نمی‌بینند؛ ‌ حرکت این زوج در راستای ازدواج است، ‌ عملی که علاوه بر یک سنت دینی بودن، ‌ به مرحله امکان رساندنش نیز در این شرایط اقتصادی اسف‌بار، ‌ خود کار بسیار بزرگی است! با این حال کارشناسان اینستاگرامی به طرز عجیبی نه از نفس‌ خواستگاری و ازدواج بلکه نحوه برخورد قانون با حرکت غیرمتعارف و قرون وسطایی «زانو زدن جهت ابراز علاقه» را به متن پست/استوری‌هایشان تبدیل می‌کنند.

اما جدای از این مسئله که رفتار این زوج برخلاف نفس عملشان قطعا هنجارشکنانه و برخلاف قانون رسمی کشور بوده، ‌ سوال‌هایی که باید برای سردمداران فرهنگی کشور ایجاد شود، ‌ ورای چگونگی برخورد با این موارد و نحوه جلوگیری از اینگونه رفتارها است. آن‌ها باید ببینند مردمی که گرداگرد این زوج جوان جمع شده‌اند، از سنین و قشرهای مختلف هستند؛ مردمی که بسیاری از آن‌ها این اتفاق را به هیچ عنوان «ترویج بی‌اخلاقی در جامعه» و موجب «جریحه‌دار شدن احساسات مردم مومن» نمی‌دانند. در عین ناباوری برای بعضی از مسئولین، ‌ این مردم همان‌هایی هستند که بارها در مذمت فرهنگ منحط غرب فیلم‌ها و مستندها دیده‌اند، سخنرانی‌ها گوش کرده‌اند و بنرها و بیلبوردهای عظیم شهری را از جلوی چشم گذرانده‌اند.

اما چه شده است که ولنتاین، ‌ هالووین و کریسمس در نظرشان منحط غرب نیست؟ چه شده است که زانو زدن به سبک جنگجویان قرون وسطی در پیشگاه جمع برای ابراز علاقه و سپس در آغوش گرفتن یکدیگر را بی‌بندوباری نمی‌دانند؟ نسل‌های جدید در گیرودار چه اتفاقاتی بوده‌اند که ساخت یک حصار به شکل قلب و ترکاندن بادکنک را به آداب و رسوم چندین هزارساله آن ترجیح می‌دهند؟ چه گفته‌هایی گفته نشده و یا چه گفته‌هایی به اشتباه گفته شده که جلوگیری از انجام اینگونه رویدادها در نظرشان تبدیل به «مانعی برای شادی کردن» آن‌ها شده است؟

و چه بسیار «چه شده‌» هایی که آنقدر بی‌جواب و یا بدجواب مانده‌اند که باعث شده سلبریتی همه‌چیزدان ما، تازه‌ عروس‌ودامادهای راهپیمایی‌ها و صندوق‌های رای را در مقابل خواستگاری‌های ولنتاینی و زانوزدن‌های عمومی قرار دهد. در نهایت مانند آنچه که در این سال‌ها در پایان این ماجراها می‌شنیدیم، ‌ با گفتن «باید فکری کرد» اتفاقی نخواهد افتاد؛ ‌ مدت‌ها است که گفته می‌شود «باید فکری کرد» اما همچنان آن جوان زانو زده و هنجارشکن، اطرافیان در حال زیاد شدن‌ او و آن سلبریتی سوار بر اریکه‌ی احساسات مردم، به درستی نمی‌دانند که چرا و کجای فرهنگ به ظاهر جذاب غرب منحط است؟

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

افکارنیوزافکارنیوز1 روز قبل
افکارنیوز، به گزارشسازمان هواشناسی کشور اعلام کرد با ادامه فعالیت سامانه بارشی در روزهای چهارشنبه ۲۹ اسفند و پنجشنبه اول فروردین، وضع هوای کشور به شرح زیر پیش‌بینی می‌شود: چهارشنبه ۹۷/۱۲/۲۹: بارش برف، مه‌آلودگی و کاهش دید در ارتفاعات البرز در استان‌های گیلان، مازندران، گلستان‌، قزوین، البرز، تهران و سمنان. پنجشنبه ۹۸/۰۱/۰۱: بارش برف، مه‌آلودگی و کاهش دید در نیمه‌شمالی خراسان رضوی، خراسان شمالی، ارتفاعات البرز در استان‌های مازندران، گلستان، سمنان و بارش باران گاهی وزش باد شدید در شمال سمنان. از این‌رو به سازمانها و ارگانهای ذیربط توصیه می‌شود تمهیدات لازم برای کاهش خسارات احتمالی به سبب کولاک برف، یخبندان، لغزندگی، مه گرفتگی و اختلال در تردد جاده‌ای به‌ویژه گردنه‌های کوهستانی این مناطق به عمل آید و به مسافران توصیه می‌شود با تجهیزات ایمنی کامل سفر کنند.
همشهریهمشهری18 ساعت قبل
در حالی که بارش برف و باران در همین روز در استان‌های کردستان، زنجان، قزوین، البرز، تهران، سمنان، خراسان شمالی و شمال خراسان رضوی نسبتا ضعیف خواهد بود. با فعالیت این موج طی روزهای یکشنبه تا سه‌شنبه (چهارم تا ششم فروردین) بارش باران و برف در استان‌های نیمه غربی، شمال، و شمال شرق پیش‌بینی می‌شود. به گفته وی، گستره فعالیت این سامانه بارشی، در روز سه‌شنبه، به جز جنوب شرق، غالب استان‌های کشور را فرا می‌گیرد. به گفته این مقام مسئول، روز سه‌شنبه سیزده فروردین، روزی بارانی خواهد بود و انتظار می‌رود که بارش‌ها در ارتفاعات البرز و مناطق سردسیر در غرب و شمال غرب به صورت برف مشاهده شود. از این رو توصیه می‌شود با توجه به شرایط جوی فوق و ترافیک مسافران نوروزی در مسیر سواحل شمالی و مشهد مقدس، به خصوص در روزهای پایانی سال و چند روز ابتدایی سال جدید، تمهیدات لازم در نظر گرفته شود.
الفالف1 روز قبل
گروه اجتماعی الف، ۲۹ اسفند ۱۳۹۷، ۱۰:۵۰ ۳۹۷۱۲۲۹۰۴۴به گزارش الف، مطابق قانون تغییر ساعت رسمی کشور مصوب ۱۳۸۶ مجلس شورای اسلامی، ساعت رسمی کشور در ساعت ۲۴ اول فروردین ماه (ساعت ۰۰:۰۰دوم فروردین) هر سال یک ساعت به جلو کشیده می‌شود. این قانون با هدف استفاده بیشتر از روشنایی روز و صرفه‌جویی در مصرف انرژی برق به تصویب رسیده ‌است.

(تصاویر) معبد هندوها در بندرعباس

38+
فراروفرارو16 ساعت قبل
ایرناایرنا14 ساعت قبل
به گزارش ایرنا این درگیری از چهارشنبه شب در جاده اندیمشک - دزفول آغاز شده و نیروهای یگان ویژه برای متفرق کردن افراد درگیر وارد عمل شده‌اند. گزارش خبرنگار ایرنا حاکیست صدای تیراندازی همچنان از محل درگیری به گوش می‌رسد. برخی شاهدان گفتند نیروهای یگان ویژه برای متفرق کردن افراد از گاز اشک آور استفاده کرده‌اند. در پی بروز این درگیری جلسه شورای تامین در هر ۲ شهرستان برگزار شده و استاندار خوزستان نیز در منطقه حضور دارد. اختلاف بر سر محل نصب تابلوی ورودی شهر دزفول پس از سقوط تابلو ورودی این شهر بر اثر تند باد در اردیبهشت ماه امسال آغاز شد.

چند ساعت مانده به ۹۸ به روایت تصویر (عکس)

10+
عصر ایرانعصر ایران22 ساعت قبل

اخبار بیشتر