تعامل جدی‌تری با چین و روسیه داشتیم، فشار کمتری تحمل می‌کردیم
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. سیاسی
تعامل جدی‌تری با چین و روسیه داشتیم، فشار کمتری تحمل می‌کردیم

تعامل جدی‌تری با چین و روسیه داشتیم، فشار کمتری تحمل می‌کردیم

مهرخبرگزاری مهر |
یک کارشناس مسائل منطقه گفت: اگر تاکنون تعاملات جدی‌تری با کشورهایی همچون روسیه و چین داشتیم، کمتر در موضع فشار از طرف برخی قدرت‌ها از جمله آمریکا قرار می‌گرفتیم.

محمود شوری کارشناس مسائل منطقه در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص اهمیت و لزوم گسترش ارتباطات سیاسی و اقتصادی ایران با سایر کشورها از جمله روسیه و چین در شرایط فعلی که رویکرد آمریکا و اروپا در قبال همکاری‌های تجاری با ایران به وضوح مشخص شده است، اظهار داشت: همواره نوع تعامل ما با قدرت‌های شرق یا غرب در سیاست خارجی از اهمیت بالایی برخوردار بوده و با توجه به اقتضائات زمانی گرایشات مختلفی در میان مسئولان دستگاه دیپلماسی نسبت به آنها وجود داشت.

وی گفت: به اعتقاد بنده سه کشور روسیه، چین و هند به دلیل توانمندی‌های بالای سیاسی و اقتصادی در عرصه بین المللی می‌توانند منافع بسیاری را برای ایران تأمین کنند. قطعا ارتباط بیشتر به همکاری‌های گسترده‌تر با این کشورها برای ما مفید فایده خواهد بود.

شوری ادامه داد: اگر تاکنون تعاملات جدی‌تری با کشورهایی همچون روسیه و چین داشتیم، می‌توانستیم منافع بیشتری را هم برای کشور را تأمین کرده و کمتر در موضع فشار از طرف برخی قدرت‌ها از جمله آمریکا قرار می‌گرفتیم.

کارشناس مسائل منطقه تصریح کرد: نوع نگاه ما به کشورهای شرق تاکنون راهبردی نبوده و صرفا تعاملات تجاری در مقیاس کوچک را مدنظر داشتیم که با توجه به شرایط فعلی که در آن هستیم، به نظر باید در خصوص رویکرد خود نسبت به این کشورها تجدید نظر کرده و برنامه‌ای بلندمدت جهت افزایش تعاملات تجاری خود با آنها تنظیم کنیم.

وی با بیان اینکه ظرفیت جغرافیایی ایران و همسایگی با ۱۵ کشور می‌تواند فرصت بسیار مغتنم و مناسبی جهت دور زدن تحریم‌ها و کاهش سیاست‌های فشار و تحریم از جانب آمریکا به حساب آید، گفت: نباید منکر تلاش‌ها و اقداماتی که تاکنون جهت افزایش تعاملات و مناسبات سیاسی اقتصادی با شرق شده است، بشویم، اما به هر حال بخشی از نگاه و توجه ما در سیاست خارجی به منظور جذب تکنولوژی و سرمایه گذاری خارجی به غرب بوده است.

این کارشناس مسائل منطقه در پایان خاطرنشان کرد: پر واضح است که عده‌ای در انتظار آن بودند که مشکلات ما با غرب حل شده تا بتوانند جذب سرمایه گذاری و تکنولوژی را از کشورهای اروپایی و غربی داشته باشند که این موضوع با توجه به رویکرد کشورهای اروپایی پس از خروج آمریکا از برجام منتفی شد.

شوی تاکید کرد: امروز باید رویکرد ما همه جانبه گرایانه باشد تا بتوانیم از منافع ارتباط با کشورهای مختلف در راستای تأمین حداکثری منافع ملی خود بهره برداری کنیم.

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با روسیه، چین، هندوستان، وزارت امور خارجه ایران و دولت دوازدهم از تلگرام

⭕️ آمریکا و عربستان؛ بزرگترین فروشنده و خریدار سلاح جهان

بر پایه تازه‌ترین گزارش انستیتو پژوهش‌های صلح، ایالات متحده آمریکا همچنان بزرگترین صادرکننده جنگ‌افزار جهان است. پس از آمریکا روسیه قرار دارد. این دو کشور بیش از نیمی از کل بازار فروش جنگ‌افزار را در اختیار دارند.


⭕️ لاوروف: آمریکا پیش از دیدار ترامپ و کیم با روسیه مشورت کرده است

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه گفته ایالات متحده آمریکا در مورد دیدار دونالد ترامپ و کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی با روسیه مشورت کرده است. این دیدار قرار است روزهای چهارشنبه و پنج‌شنبه هفته جاری در ویتنام برگزار شود.

وزارت خارجه ویتنام روز دوشنبه اعلام کرد رییس‌جمهور آمریکا عصر سه‌شنبه ۷ اسفند (به وقت‌محلی) وارد ویتنام خواهد شد. ترامپ صبح روز چهارشنبه با رییس‌جمهور ویتنام دیدار خواهد کرد.

https: //bit. ly/۲XmW۴MI

📌 اخبار روز دویچه وله را در این آدرس دنبال کنید:

t. me/iv?url=https: //p. dw. com/p/۳E۱gB?maca=per-Red-Telegram&rhash=eda۹۶f۳۶fc۸۰e۰


#اخبار_کوتاه

📌رئیس پلیس فتای تهران بزرگ از دستگیری مردی که با اعتمادسازی در اینستاگرام به بهانه تهیه ویزای کشورهای مختلف برای کاربران اقدام به کلاهبرداری کرده بود، خبرداد.

📌یک مسئول در شرکت پشتیبانی امور دام: در روزهای آخر سال توزیع گوشت به صورت روزانه انجام‌ می‌شود.

📌شرکت هواوی چین روز پنجشنبه اعلام کرد از دولت ایالات متحده آمریکا به دلیل اعمال محدودیت برای استفاده از تجهیزات این شرکت مخابراتی شکایت کرده است.

اقتصادنیوز👇


🔵 بیشترین هزینه‌های نظامی ۲۰۱۸؛ آمریکا، چین و عربستان

بودجه نظامی ایالات متحده آمریکا در سال ۲۰۱۸ بیش از ۱۰ برابر روسیه بوده است. بر اساس اطلاعات منتشر شده توسط انستیتو بین‌المللی تحقیقات استراتژیک، آمریکا ۶۴۳ میلیارد دلار صرف بودجه نظامی خود کرده است.

این کشور با بیش از ۴۴ میلیارد دلار افزایش بودجه رتبه اول افزایش بودجه در سال ۲۰۱۸ را نیز به خود اختصاص داده است.

چین با ۱۶۸ میلیارد دلار دومین کشور از نظر میزان هزینه نظامی است. عربستان سعودی با نزدیک به ۸۳ میلیارد دلار در جایگاه سوم است.

روسیه با ۶۳ میلیارد دلار پس از عربستان قرار گرفت است. هند، بریتانیا، فرانسه، ژاپن، آلمان و کره جنوبی رتبه‌های بعدی را به خود اختصاص داده‌اند.

ایران بر خلاف اسرائیل و عراق در جمع ۱۵ کشور اول قرار ندارد. اسرائیل با بش از ۲۱ میلیارد دلار و عراق با صرف هزینه نزدیک به ۲۰ میلیارد دلار در رتبه‌های چهاردهم و پانزدهم هستند.

https: //bit. ly/۲IeHuDj

📌 اخبار دویچه وله در اینجا:

https: //bit. ly/۲BzB۷ow


🔶 مایک پنس خطاب به اتحادیه اروپا: از توافق هسته‌ای دست بردارید

مایک پنس، معاون اول رئیس‌جمهور ایالات متحده آمریکا روز پنج‌شنبه ۲۵ بهمن (۱۴ فوریه) در یک سخنرانی در پایتخت لهستان از کشورهای اروپایی خواست تا با پیوستن به تحریم‌های اقتصادی علیه ایران، از حمایت از توافق هسته‌ای دست بردارند.

او که در کنفرانس «امنیت و ثبات در خاورمیانه» که توسط آمریکا در ورشو سازماندهی شده سخن می‌گفت افزود: «متاسفانه برخی شرکای اروپایی ما حاضر به همکاری نیستند. در حقیقت آن‌ها تلاش میکنند تا مکانیزمی برای خنثی کردن تحریم‌ها راه بیندازند.»

پنس گفت: «طرح اتحادیه اروپا برای تسهیل تجارت با ایران تلاش برای به شکست کشیدن تحریم‌های آمریکا علیه رژیم آدمکش انقلابی ایران است.»

معاون رئیس جمهور آمریکا همچنین گفت: «این اقدام به تقویت ایران و شکاف بیشتر میان اتحادیه اروپا و آمریکا منجر خواهد شد.»

گزارش را در اینجا بخوانید:

https: //t. me/iv?url=https: //p. dw. com/p/۳DNqL?maca=per-Red-Telegram&rhash=eda۹۶f۳۶fc۸۰e۰


آمریکا خواستار بازگشت محدودیت‌های موشکی علیه ایران شد

🔹ایالات متحده آمریکا ایران را به سرپیچی از قطعنامه شورای امنیت متهم کرد و از این شورا خواست «محدودیت‌های شدید بین‌المللی» علیه تهران را بازگرداند/ فارس


در ادامه بخوانید

خبرآنلاینخبرآنلاین22 ساعت قبل
پایگاه خبری «اولترا عراق» مدعی شد که گروهی موسوم به «عملیات شهید اسیر علی منصور» در تماس با این پایگاه خبری مسئولیت حمله راکتی اخیر به سفارت آمریکا در بغداد را به عهده گرفته است. این فرد حمله راکتی به اطراف سفارت آمریکا را «پیغام ما به رئیس جمهور آمریکا» اعلام کرده که «هیچ گروهی نباید آن را مصادره کند در غیر این صورت مفتضح خواهد شد». پایگاه «اولتراعراق» در پایان تأکید کرد ادعاهای این فرد را نمی‌تواند تأیید یا رد کند. شامگاه رز یکشنبه چند فروند راکت کاتیوشا به منطقه سبز در مرکز بغداد، پایتخت عراق، شلیک شد. بنا به اعلام وزارت خارجه آمریکا این حادثه هیچ تلفاتی در پی نداشته است.

گزارش کامل دیدار رهبری با شاعران

الفالف1 روز قبل
گزارش کامل دیدار رهبری با شاعرانگروه ویدئو الف، ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۱۱:۳۸ ۳۹۸۰۲۳۱۱۰۶۰ نظر، ۱ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشارروز گذشته رهبر انقلاب با به مناسبت میلاد امام حسن مجتی (ع) طبق سال‌های گذشته با شاعران دیدار کردند.

فیلم | بازهم برخورد شرم‌آور مجری بی‌تجربه روی آنتن زنده

خبرآنلاینخبرآنلاین1 ساعت قبل
ایرناایرنا20 ساعت قبل
سخنان چند روز پیش رئیس جمهوری در جمع فعالان و چهره‌های سیاسی مزید بر علت شد تا برخی روحانی را به گریز از مسوولیت و فرافکنی متهم سازند. باید در حد توان و در حوزه اختیارات رئیس جمهور از دولت مطالبه داشت. این سخنان رئیس جمهوری بازتاب و واکنش‌های گسترده‌ای داشت. وی همچنین بیان داشت: در دوران جنگ تحمیلی نیز در مقطعی که با مشکل مواجه شدیم، شورای عالی پشتیبانی جنگ ایجاد شد و همه اختیارات در دست این شورا بود و حتی مجلس شورای اسلامی و قوه قضائیه نیز در تصمیم‌گیری آن شورا دخالتی نداشتند و امروز هم در شرایط جنگ اقتصادی قرار داریم. روحانی هر چند با انتقادهایی در مورد استفاده نکردن از اختیارات روبرو شده اما مساله این است که نیازهایی جدی به اختیارات بیشتر در حوزه‌های گوناگون هم وجود داشته است.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴23 ساعت قبل
او می‌گوید: «بن علوی» نماینده دیپلماسی عمان است. این روزنامه‌نگار معتقد است که اکنون نیز «بن علوی» با ابتکار عمل تازه‌ای برای ایران می‌خواهد از شدت بحران بکاهد و ایران و امریکا را پای میز مذاکره بازگرداند. او می‌گوید تهران کماکان متعهد به برجام است ". او می‌گوید: «امریکا قصد دارد اقتصاد ایران را به وضعیت» غرق شدن" بکشاند. واشنگتن به جنگ اقتصادی علیه ایران ادامه خواهد داد و سپس خواهد گفت که به شرط حسن نیت ایران با آن کشور پای میز مذاکره خواهد نشست.
الفالف16 ساعت قبل
در این میان و در رقابت میان لاریجانی و عارف، رای فراکسیون اصولگرایان اهمیت بسیاری پیدا می‌کند. احمد توکلی با رد از دستور کار خارج شدن این دو لایحه مهم از دستور کار مجمع، به خبرآنلاین گفت: نه این لوایح از دستور کار مجمع خارج نشده است بلکه زمینه بررسی آن وجود ندارد. توکلی گفت: لوایح پالرمو و CFT از دستور کار خارج نشده است اما فعلا تعجیلی برای بررسی آنها نداریم. مجید انصاری هم درباره اخباری که از خارج شدن لوایح پالرمو و CFT از دستور کار مجمع حکایت دارند به اعتمادآنلاین گفت: نه این موضوع درست نیست. به نظر می‌رسد اظهارنظر محمد صدر در این زمینه شتاب‌زده بوده است و این لوایح از دستور کار مجمع خارج نشده است.

نظرها

اخبار بیشتر