1. خبری
  2. همه خبرها
  3. آفتاب‌نیوز
  4. حوادث

دریاچه ارومیه به گستره ۲۵۰۰ کیلومتر مربع رسید

آفتاب‌نیوزخبرگزاری آفتاب‌نیوز |
رییس دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی گفت: گستره این دریاچه با افزایش 252 کیلومتری در هم سنجی با زمان مشابه سال گذشته به 2 هزار و 460 کیلومترمربع رسید.

آفتاب‌‌نیوز : فرهاد سرخوش در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اعلام اینکه دریاچه ارومیه نسبت به کمترین تراز ثبت شده برای آن ۸۸ سانتی متر بالاتر آمده است، افزود: تراز این دریاچه اکنون یک هزار و ۲۷۰ متر و ۹۰ سانتی متر برآورد شده که ۲۲ سانتی متر بیشتر از زمان مشابه سال ۹۶ است.

وی علت اصلی افزایش روزهای اخیر تراز دریاچه ارومیه را بارندگی و رهاسازی آب سدها به دریاچه اعلام کرد و گفت: مرحله نخست رهاسازی آب به دریاچه ارومیه به میزان ۹۲ میلیون مترمکعب از سدهای زولا، سلماس، سد شهرچای و مهاباد انجام شد.

وی با اعلام اینکه برای احیای دریاچه ارومیه از نظریه‌های بیش از ۷۰۰ متخصص داخلی و خارجی استفاده شده، بیان کرد: یکی از اولویت‌های مهم زیست محیطی دولت، احیای دریاچه ارومیه است.

رییس دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی با بیان اینکه قبل از تشکیل ستاد احیا تراز دریاچه ارومیه سالانه به طور متوسط ۴۰ سانتی متر کاهش می‌یافت، ادامه داد: برنامه ریزی، تخصیص اعتبار و تلاش دولت تدبیر و امید برای احیای این دریاچه، روند خشک شدن آن را متوقف کرد.

خبری: اخبار حوادث واقعی در ایران

سرخوش با تاکید بر اینکه طرح‌های انتقال آب به دریاچه ارومیه هنوز به بهره برداری نرسیده است، اضافه کرد: سال آینده چندین طرح انتقال آب به دریاچه به بهره برداری می‌رسد که نقش بسزایی در احیای نگین آبی آذربایجان خواهد داشت.

دریاچه ارومیه در قالب طرح‌های ستاد احیا قرار است در مدت ۱۰ سال /از ۱۳۹۴/ به تراز اکولوژیک خود برسد؛ این دریاچه از میانه‌های دهه ۱۳۸۰ شروع به خشک شدن کرد و بنا بر آمار بین المللی تا سال ۲۰۱۵ میلادی حدود ۸۰ درصد از گستره آن خشک شد.

همه کارشناسان داخلی و خارجی بر این باورند که مشارکت جوامع محلی در کنار اجرای طرح‌های مختلف، نقش مهمی در احیای نگین آبی آذربایجان دارد.

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با دریاچه ارومیه از تلگرام

#دیدگاه_خوانندگان_جامعه_نو

🔻ناکارآمدی و بازدارندگی؛ دکترین عمومی ما

▫️سید مجید آیت: مدتی است بر این باورم که آنچه بر سر ما می‌رود نه براساس جبر زمانه که براساس روش و یا بهتر بگویم دکترینی است که در اداره کشور براین منوال عمل می‌کنیم. مدتها در این مورد جستجو کردم و آنچه که بخصوص در دو سال اخیر به وضوح آنرا حس کرده و دریافته‌ام به طور خلاصه در دو کلمه قابل بیان است: ناکارآمدی و بازدارندگی.

البته بدیهی است که دلیل تمامی مشکلات را در دو عامل دیدن سهل‌انگارانه باشد ولی پایه بسیاری از معضلات چون نیک بنگریم همینها خواهد بود. این یادداشت را به این سبب می‌نویسم که خوانندگان آنرا بخوانند و مثالهای رد و اثبات آن را بیابند شاید شالوده مفیدی برای یک بحث عمومی و بزرگتر بدست آید.

ناکارآمدی چالش تعاریف نامناسب

در گوشه و کنار نظام دولتی ما ادارات و وزارتخانه‌هایی است که سالهاست با مشکل تعریف وظایف دست و پنجه نرم می‌کنند. ساده‌تر بگویم وظایف تعریف شده بیشتر رویایی ودراماتیک تعریف شده‌اند و این در حالی است که در واقع برای رسیدن به این وظایف یا اهداف نهایی ابزار مناسبی در آن وزارتخانه یا سازمان تعبیه نشده‌است. مثلا سازمان حفظ محیط زیست در انجام ظایف روزانه خود ناتوان است. غیر از کمبود بودجه و کادر آموزش دیده خلاهای قانونی و قوانین دست و پاگیر آنرا چون شیری بی‌یال و دم و اشکم کرده‌است. امروزه این سازمان تبدیل به آلت دست نمایندگان مجلس و شهرداری‌ها برای اخذ عوارض آلایندگی شده‌است و از انجام وظایفی چون حفاظت از گونه‌های در معرض خطر و کنترل آلاینده‌ها و حفظ بسیاری از ذخایر ذیقیمت طبیعی فرومانده است. این امر نه بدان دلیل است که اقدامی از آن سازمان صورت نگرفته‌است بلکه اقدامات به دلیل ناکارآمدی سازمان ابتر مانده‌است. شما کشتار سالیانه پرندگان مهاجر در فریدونکنار را ببینید. وضعیت نابهنجار باغ وحشهای کشور و وضعیت تالابها و مشکلات عدیده در فلات مرکزی ایران و مساله ریزگردها و بسیاری از مشکلات دیگر همچنان روی میز است در حالیکه این سازمان نه سازوکار آن را دارد و نه توان آنرا که با همه این معضلات رویارویی کند.

وزارت جهاد و کشاورزی هم چنین حال وروزی دارد. در کنترل کشت و کار در کشور فرومانده‌اند. چهل سال است نمی‌دانیم الگوی کشت را چه کسی مدیریت می‌کند. طرح انقلابی زمینهای شیبدار رودخانه‌های بسیاری را در کشور با بحران روبرو کرد و به تنشهای آبی و قومی و استانی دامن زد و عملا نتیجه ملموسی نداشت. وزارت نیرو و بخصوص سازمان انرژیهای نو آن هم نمونه دیگری از ناکارآمدی است. ناکارآمدی در وزارت آموزش و پرورش، کار و امور اجتماعی، دفاع و حتی وزارت نفت هم وجود دارد و با افزایش شدت تحریمها و بودجه‌های انقباضی هر روز بدان افزوده می‌شود.

بازدارندگی- دست در دست هم میهن خویش را کنیم ویران

چالش ناکارآمدی به تنهایی نمی‌تواند این همه مشکل به بار آورد، بلکه نیاز به همراهی قوانین نامناسب و بازدارنده و کوهی از تبصره‌ها و بخشنامه‌های موازی و دست و پاگیر دارد تا کشور را به قهقرا ببرد. تعیین نرخهای دستوری برای ارز و بازار بورس از این دسته عوامل هستند. بخشنامه‌ها و قوانین خلق‌الساعه مانند بسته شدن نمادهایی که بیش از ۲۰ درصد تغییرات را تجربه می‌کنند در بازار بورس، قانون منع بکارگیری بازنشستگان در زمانی که خود طراحان قانون می‌دانند بدنه مدیریتی بیشتر وزارتخانه‌های کلیدی ما از بازنشستگان اشباع شده‌است. قانون رفع موانع تولید که عملا به ابزاری دست و پاگیر و بیفایده تبدیل شده‌است. قانون کار و کلیه اصلاحات و بخشنامه‌های آن که بروز نبودن و معضلات آن پایانی ندارد و با سازوکار جامعه و جهان امروز نمی‌خواند. قوانین جزایی کشور، قانون بیمه هم از این دام مبرا نیستند. مثلا نرخ دیه و تغییرات مربوط به ماههای حرام واقعا برای زمان فعلی بیفایده است. قانون بانکداری اسلامی هم ناکارآمد است و هم امروزه بزرگترین مانع و بازدارنده تامین منابع مالی برای تولید و ثمره اجرای آن کوهی از بانکهای ورشکسته و موسسات مالی موازی و اختلاسها و هدررفت منابع است. نمونه بارز ناکارآمدی اگر سد گتوند و سدهای بسیاری که در حوضه آبریز دریاچه ارومیه احداث شده‌اند بدانیم، بازدارندگی جلوی هرگونه اقدام عاجل در مواجهه با آنها را گرفته‌است. مثالهای بازدارندگی بسیار است. قدرتهای محلی و منطقه‌ای بسیاری از طرحهای ملی را متوقف می‌کنند یا محل اجرای آنرا جابجا می‌کنند و بسیاری از آنها را از حیث انتفاع ساقط می‌کنند. مثالها بسیار است و فرصت و مجال ما اندک.


حق‌آبه برخی تالاب‌ها به دریاچه ارومیه داده می‌شود

معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی:

🔹در گذشته آب کشاورزی بعد از فصول کشاورزی در اختیار تالاب‌ها بود اما به دلیل اهمیت دریاچه ارومیه با مسدود کردن سر دهنه رودخانه‌ها و انهار، این حقابه به دریاچه ارومیه داده می‌شود که برخی تالاب‌ها را با مشکل کم آبی مواجه کرده است/ایسنا


🔶 عیسی کلانتری: احیای دریاچه ارومیه مطابق برنامه پیش نمی‌رود

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست می‌گوید احیای دریاچه ارومیه «عقب‌ماندگی» دارد و این کار چند سال بیشتر زمان می‌برد. ‌مدیر کل اداره محیط زیست قم نیز «اقدامات نابخردانه» نظیر سدسازی را عامل خشکی تالاب‌های استان می‌داند.

📌گزارش را در اینجا بخوانید:

https: //t. me/iv?url=https: //p. dw. com/p/۳DVMp?maca=per-Red-Telegram&rhash=eda۹۶f۳۶fc۸۰e۰


زهرا ساعی

نماینده مردم تبریز در مجلس:

خشک شدن دریاچه ارومیه و برپایی طوفان نمک در این منطقه، مهاجرت ۱۵ میلیون نفر را به دنبال خواهد داشت. /ایرنا


در ادامه بخوانید

صدا و سیماصدا و سیما16 ساعت قبل
سخنگوی سازمان آتش نشانی: ساعت ۱۳ و ۲۱ دقیقه ظهر امروز حادثه آتش سوزی در خیابان اشرفی اصفهانی نرسیده به جلال آل احمد اطلاع رسانی شد که متاسفانه در این حادثه یک نفر جان خود را از دست دادجلال ملکی در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما افزود: با اطلاع به سامانه ۱۲۵ سازمان آتش نشانی بلافاصله سه ایستگاه به محل حادثه اعزام شدند. وی گفت: محل حادثه یک مجتمع مسکونی چهارطبقه بود که در حیاط جنوبی آن یک مغازه حدود ۲۵ متری وجود داشت که کاربری آن تعمیرات خودرو و تعویض روغن است. ملکی افزود: همچنین در بخشی از حیاط لوازم یدکی نیز نگهداری می‌شد که با رسیدن ماموران سازمان آتش نشانی محل کاملا شعله ور و تخریب شده بود و در محل حادثه یک دستگاه سمند و یک دستگاه پراید وجود داشت. وی گفت: با ایمن سازی محل سریعا آتش نشانان کار را آغاز کردند و بعد از دقایقی آتش خاموش شد. ملکی گفت: کار آواربرداری همچنان ادامه دارد.
عصر ایرانعصر ایران17 ساعت قبل
عصرایران؛ سوده صدری - همزمان با بررسی طرح تشدید مجازات اسیدپاشی در مجلس، جمعی از قربانیان اسیدپاشی در مجلس حاضر شدند. خانم نماینده شما در حالی از اعدام عاملان اسید پاشی صحبت کردید که مرضیه ابراهیمی معتقد است خواسته قربانیان اسید پاشی اعدام نیست بلکه آنها حبس ابد و توقف این عمل خشونت آمیز را با توسل به تصویب قانون می‌خواهند. او اسطوره زنان اسید پاش است او یک طرف صورت خود را از دست داد اما به زنان ایستادگی آموخت. او به ملاقات قربانیان اسید پاشی از جمله معصومه در تبریز زنی که مورد اسیدپاشی خواستگارش قرار گرفت، رفت و به او گفت از جا برخیزد و به تلاش ادامه دهد؛ به تلاشی که شاید هزاران زن دیگر را از اسید پاشی نجات دهد. زنی که فقط با یک چشم دنیا را انقدر زیبا میبیند حیف است به او بگویید قصر در رفته‌ای!
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین11 ساعت قبل
اما با افزایش یافتن روز افزون حملات و قتل‌هایی که به دلیل سفید برتر انگاری در آمریکا رقم می‌خورد مقامات این کشور می‌گویند این روند بایستی تغییر کند. همچنان سفید برتر انگاری باید تروریسم نامگذاری شده و همانند داعش و القاعده با آن مقابله شود. دادستان منطقه منهتن قاتل سفید برتر انگار را به اتهام تروریسم داخلی محکوم کرد. دادستان منهتن نیز افزود، تنها آمریکایی‌ها هستند که با پذیرفتن تروریسم به جای سفید برتر انگاری مشکل دارند. در نتیجه قتل آن سیاه پوست ۶۶ ساله با تقسیم بندی اف بی آی درباره «تروریسم داخلی» هماهنگی دارد.
تسنیمتسنیم15 ساعت قبل
وی در ادامه افزود: ۲۵۰ هزار هکتار از عرصه‌های منابع طبیعی استان در قالب طرح مرتع‌داری به مردم واگذار شده که این امر باعث ایجاد حس تعلق شده است. این کار باعث کاهش چشم‌گیر حریق در مراتع استان را شده است. وحید با اشاره به محاسن واگذاری مراتع به مردم گفت: در قبل از واگذاری مراتع استان به بهره‌برداران عرفی در سال ۱۳۹۵ میزان حریق استان در مراتع ۱۸۷ هکتار بوده است که در بعد از واگذاری این مراتع به مردم در سال ۱۳۹۶ میزان حریق به ۶ هکتار رسیده است که میزان حریق در سال ۱۳۹۷ به ۴/۳ هکتار رسیده است. وحید با تاکید بر همکاری عالی مردم با اداره منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان شمالی تصریح کرد: در حال حاضر هزار و ۸۶۰ نفر داوطلب که آموزش‌های لازم را فراگرفته‌اند، در قالب ۲۱۰ گروه پنج نفره حاضر هستند تا در مواقع نیاز به کمک منابع طبیعی استان بیایند. مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان‌شمالی گفت: میزان نرم حفاظتی منابع طبیعی در استان ۳۳ هکتار با نرم استاندار فاصله دارد.
صدا و سیماصدا و سیما14 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی هیئت مؤسس و امنای دانشگاه آزاد اسلامی کمک‌های خیرخواهانه اقلام به مناطق شناسایی‌شده در شهر سیل‌زده پل‌دختر ارسال خواهد شد و به دست سیل‌زدگان منطقه توسط قرارگاه جهادی دانشگاه خواهد رسید. بر اساس این گزارش کمک‌های دیگری نیز حاوی مواد و اقلام بهداشتی و غذایی قبلا نیز به مناطق سیل‌زده ارسال شده است که امروز ۶۰ بسته دیگر بهداشتی و غذایی به مناطق روستایی و سیل‌زده پل‌دختر ارسال شد. خانواده دانشگاه آزاد اسلامی از بدو وقوع سیل در استان‌های گلستان، لرستان و خوزستان با تشکیل قرارگاه جهادی و پویش‌های کمک‌رسانی، اقلام و موارد مورد نیاز منطقه را در قالب کمک‌های مردمی ساماندهی و به مناطق ارسال کرده است.

نظرها

اخبار بیشتر