1. خبری
  2. همه خبرها
  3. آفتاب‌نیوز
  4. حوادث

دریاچه ارومیه به گستره ۲۵۰۰ کیلومتر مربع رسید

خبرگزاری آفتاب‌نیوز |
رییس دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی گفت: گستره این دریاچه با افزایش 252 کیلومتری در هم سنجی با زمان مشابه سال گذشته به 2 هزار و 460 کیلومترمربع رسید.

آفتاب‌‌نیوز : فرهاد سرخوش در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اعلام اینکه دریاچه ارومیه نسبت به کمترین تراز ثبت شده برای آن ۸۸ سانتی متر بالاتر آمده است، افزود: تراز این دریاچه اکنون یک هزار و ۲۷۰ متر و ۹۰ سانتی متر برآورد شده که ۲۲ سانتی متر بیشتر از زمان مشابه سال ۹۶ است.

وی علت اصلی افزایش روزهای اخیر تراز دریاچه ارومیه را بارندگی و رهاسازی آب سدها به دریاچه اعلام کرد و گفت: مرحله نخست رهاسازی آب به دریاچه ارومیه به میزان ۹۲ میلیون مترمکعب از سدهای زولا، سلماس، سد شهرچای و مهاباد انجام شد.

وی با اعلام اینکه برای احیای دریاچه ارومیه از نظریه‌های بیش از ۷۰۰ متخصص داخلی و خارجی استفاده شده، بیان کرد: یکی از اولویت‌های مهم زیست محیطی دولت، احیای دریاچه ارومیه است.

رییس دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی با بیان اینکه قبل از تشکیل ستاد احیا تراز دریاچه ارومیه سالانه به طور متوسط ۴۰ سانتی متر کاهش می‌یافت، ادامه داد: برنامه ریزی، تخصیص اعتبار و تلاش دولت تدبیر و امید برای احیای این دریاچه، روند خشک شدن آن را متوقف کرد.

خبری: اخبار حوادث واقعی در ایران

سرخوش با تاکید بر اینکه طرح‌های انتقال آب به دریاچه ارومیه هنوز به بهره برداری نرسیده است، اضافه کرد: سال آینده چندین طرح انتقال آب به دریاچه به بهره برداری می‌رسد که نقش بسزایی در احیای نگین آبی آذربایجان خواهد داشت.

دریاچه ارومیه در قالب طرح‌های ستاد احیا قرار است در مدت ۱۰ سال /از ۱۳۹۴/ به تراز اکولوژیک خود برسد؛ این دریاچه از میانه‌های دهه ۱۳۸۰ شروع به خشک شدن کرد و بنا بر آمار بین المللی تا سال ۲۰۱۵ میلادی حدود ۸۰ درصد از گستره آن خشک شد.

همه کارشناسان داخلی و خارجی بر این باورند که مشارکت جوامع محلی در کنار اجرای طرح‌های مختلف، نقش مهمی در احیای نگین آبی آذربایجان دارد.

خواندن خبر در سایت منبع


خبرهای مرتبط با دریاچه ارومیه از تلگرام

حق‌آبه برخی تالاب‌ها به دریاچه ارومیه داده می‌شود

معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی:

🔹در گذشته آب کشاورزی بعد از فصول کشاورزی در اختیار تالاب‌ها بود اما به دلیل اهمیت دریاچه ارومیه با مسدود کردن سر دهنه رودخانه‌ها و انهار، این حقابه به دریاچه ارومیه داده می‌شود که برخی تالاب‌ها را با مشکل کم آبی مواجه کرده است/ایسنا


زهرا ساعی

نماینده مردم تبریز در مجلس:

خشک شدن دریاچه ارومیه و برپایی طوفان نمک در این منطقه، مهاجرت ۱۵ میلیون نفر را به دنبال خواهد داشت. /ایرنا


#دیدگاه_خوانندگان_جامعه_نو

🔻ناکارآمدی و بازدارندگی؛ دکترین عمومی ما

▫️سید مجید آیت: مدتی است بر این باورم که آنچه بر سر ما می‌رود نه براساس جبر زمانه که براساس روش و یا بهتر بگویم دکترینی است که در اداره کشور براین منوال عمل می‌کنیم. مدتها در این مورد جستجو کردم و آنچه که بخصوص در دو سال اخیر به وضوح آنرا حس کرده و دریافته‌ام به طور خلاصه در دو کلمه قابل بیان است: ناکارآمدی و بازدارندگی.

البته بدیهی است که دلیل تمامی مشکلات را در دو عامل دیدن سهل‌انگارانه باشد ولی پایه بسیاری از معضلات چون نیک بنگریم همینها خواهد بود. این یادداشت را به این سبب می‌نویسم که خوانندگان آنرا بخوانند و مثالهای رد و اثبات آن را بیابند شاید شالوده مفیدی برای یک بحث عمومی و بزرگتر بدست آید.

ناکارآمدی چالش تعاریف نامناسب

در گوشه و کنار نظام دولتی ما ادارات و وزارتخانه‌هایی است که سالهاست با مشکل تعریف وظایف دست و پنجه نرم می‌کنند. ساده‌تر بگویم وظایف تعریف شده بیشتر رویایی ودراماتیک تعریف شده‌اند و این در حالی است که در واقع برای رسیدن به این وظایف یا اهداف نهایی ابزار مناسبی در آن وزارتخانه یا سازمان تعبیه نشده‌است. مثلا سازمان حفظ محیط زیست در انجام ظایف روزانه خود ناتوان است. غیر از کمبود بودجه و کادر آموزش دیده خلاهای قانونی و قوانین دست و پاگیر آنرا چون شیری بی‌یال و دم و اشکم کرده‌است. امروزه این سازمان تبدیل به آلت دست نمایندگان مجلس و شهرداری‌ها برای اخذ عوارض آلایندگی شده‌است و از انجام وظایفی چون حفاظت از گونه‌های در معرض خطر و کنترل آلاینده‌ها و حفظ بسیاری از ذخایر ذیقیمت طبیعی فرومانده است. این امر نه بدان دلیل است که اقدامی از آن سازمان صورت نگرفته‌است بلکه اقدامات به دلیل ناکارآمدی سازمان ابتر مانده‌است. شما کشتار سالیانه پرندگان مهاجر در فریدونکنار را ببینید. وضعیت نابهنجار باغ وحشهای کشور و وضعیت تالابها و مشکلات عدیده در فلات مرکزی ایران و مساله ریزگردها و بسیاری از مشکلات دیگر همچنان روی میز است در حالیکه این سازمان نه سازوکار آن را دارد و نه توان آنرا که با همه این معضلات رویارویی کند.

وزارت جهاد و کشاورزی هم چنین حال وروزی دارد. در کنترل کشت و کار در کشور فرومانده‌اند. چهل سال است نمی‌دانیم الگوی کشت را چه کسی مدیریت می‌کند. طرح انقلابی زمینهای شیبدار رودخانه‌های بسیاری را در کشور با بحران روبرو کرد و به تنشهای آبی و قومی و استانی دامن زد و عملا نتیجه ملموسی نداشت. وزارت نیرو و بخصوص سازمان انرژیهای نو آن هم نمونه دیگری از ناکارآمدی است. ناکارآمدی در وزارت آموزش و پرورش، کار و امور اجتماعی، دفاع و حتی وزارت نفت هم وجود دارد و با افزایش شدت تحریمها و بودجه‌های انقباضی هر روز بدان افزوده می‌شود.

بازدارندگی- دست در دست هم میهن خویش را کنیم ویران

چالش ناکارآمدی به تنهایی نمی‌تواند این همه مشکل به بار آورد، بلکه نیاز به همراهی قوانین نامناسب و بازدارنده و کوهی از تبصره‌ها و بخشنامه‌های موازی و دست و پاگیر دارد تا کشور را به قهقرا ببرد. تعیین نرخهای دستوری برای ارز و بازار بورس از این دسته عوامل هستند. بخشنامه‌ها و قوانین خلق‌الساعه مانند بسته شدن نمادهایی که بیش از ۲۰ درصد تغییرات را تجربه می‌کنند در بازار بورس، قانون منع بکارگیری بازنشستگان در زمانی که خود طراحان قانون می‌دانند بدنه مدیریتی بیشتر وزارتخانه‌های کلیدی ما از بازنشستگان اشباع شده‌است. قانون رفع موانع تولید که عملا به ابزاری دست و پاگیر و بیفایده تبدیل شده‌است. قانون کار و کلیه اصلاحات و بخشنامه‌های آن که بروز نبودن و معضلات آن پایانی ندارد و با سازوکار جامعه و جهان امروز نمی‌خواند. قوانین جزایی کشور، قانون بیمه هم از این دام مبرا نیستند. مثلا نرخ دیه و تغییرات مربوط به ماههای حرام واقعا برای زمان فعلی بیفایده است. قانون بانکداری اسلامی هم ناکارآمد است و هم امروزه بزرگترین مانع و بازدارنده تامین منابع مالی برای تولید و ثمره اجرای آن کوهی از بانکهای ورشکسته و موسسات مالی موازی و اختلاسها و هدررفت منابع است. نمونه بارز ناکارآمدی اگر سد گتوند و سدهای بسیاری که در حوضه آبریز دریاچه ارومیه احداث شده‌اند بدانیم، بازدارندگی جلوی هرگونه اقدام عاجل در مواجهه با آنها را گرفته‌است. مثالهای بازدارندگی بسیار است. قدرتهای محلی و منطقه‌ای بسیاری از طرحهای ملی را متوقف می‌کنند یا محل اجرای آنرا جابجا می‌کنند و بسیاری از آنها را از حیث انتفاع ساقط می‌کنند. مثالها بسیار است و فرصت و مجال ما اندک.


🔶 عیسی کلانتری: احیای دریاچه ارومیه مطابق برنامه پیش نمی‌رود

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست می‌گوید احیای دریاچه ارومیه «عقب‌ماندگی» دارد و این کار چند سال بیشتر زمان می‌برد. ‌مدیر کل اداره محیط زیست قم نیز «اقدامات نابخردانه» نظیر سدسازی را عامل خشکی تالاب‌های استان می‌داند.

📌گزارش را در اینجا بخوانید:

https: //t. me/iv?url=https: //p. dw. com/p/۳DVMp?maca=per-Red-Telegram&rhash=eda۹۶f۳۶fc۸۰e۰


نظرها

در ادامه بخوانید

مازندارن در بحران سیل / تخریب ۳۰ تا ۵۰ در صدی ۲۰۰ روستا

رکنارکنا1 روز قبل
فروکش کردن بحران سیل در ۸۰ درصد مناطق مازندراناستاندارمازندران گفت: با بسیج امکانات دولتی، عمومی و نیروهای مسلح در نخستین ساعات وقوع سیل در این استان برای کمک رسانی به مردم با گذشت حدود ۵ روز با تلاش شبانه روزی حدود ۸۰ درصد از بحران سیل و برف در این استان فروکش کرد. رئیس شورای هماهنگی مدیریت بحران مازندران افزود: سیل شبکه گاز شهر قائمشهر را دچار آسیب کرد که به دلیل نشات گاز از این لوله، چند ساعت گاز مصرفی برخی از شهروندان قائمشهر قطع بود که این مشکل نیز برطرف شد. وی دلیل تاخیر در بازگشایی محور روستایی بخش هزارجریب نکاء را حجم زیاد خسارت و رانش راه ارتباطی اصلی بیان کرد. به گفته وی همزمان با ایجاد راه ارتباطی جدید کار برقراری برق روستاییان این بخش از شهرستان نکاء نیز در دستور کار قرار گرفت وبرق تعداد زیادی از روستاهای این بخش وصل شد. حسین زادگان پیش بینی کرد حداکثر تا ۴۸ ساعت آینده بحران ناشی از سیل و برف در این استان خاتمه یابد و زندگی عادی در تمام مناطق سیلزده از سر گرفته شود.

فیلم/ عمق فاجعه سیل آق قلا را ببینید

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز5 ساعت قبل
جاری شدن سیل در آق قلا از ظهر دیروز، یکم فروردین ماه، باعث خسارت جدی به منطقه شده است. بیش از نیمی از شهر آق‌قلا و ۱۰ روستای این شهرستان را آب فراگرفته است.
الفالف1 روز قبل1 نظر
صبح روز گذشته و در نخستین روز سال ۹۸، یک مورد نزاع و درگیری در پی اختلافات خانوادگی در خیابان ارشاد مشهد به مرکز فوریت‌های پلیسی ۱۱۰ اعلام شد. پس از حضور پلیس در محل حادثه، فردی اسلحه به دست به سمت ماموران تیراندازی کرد که در اثر این حادثه ستوان‌سوم هادی صفایی (افسر گشت) و استوار هادی عزتی (راننده گشت) به شهادت رسیدند. گروه حوادث الف، ۲ فروردین ۱۳۹۸، ۱۰:۵۱ ۳۹۸۰۱۰۲۰۵۳دو مامور گشت انتظامی کلانتری سناباد در نخستین روز عید در خیابان ارشاد مشهد به شهادت رسیدند. پس از حضور پلیس در محل حادثه، فردی اسلحه به دست به سمت ماموران تیراندازی کرد که در اثر این حادثه ستوان‌سوم هادی صفایی (افسر گشت) و استوار هادی عزتی (راننده گشت) به شهادت رسیدند. در این حادثه همسر ضارب نیز جان باخت و فرد مسلح نیز در ادامه با شلیک تیر به زندگی خود پایان داد.
انتخابانتخاب18 ساعت قبل
درحالیکه لحظه به لحظه بر شدت بحران سیل در گلستان افزوده می‌شود، اما هیچ خبری از استاندار نیست. براساس گزارش‌های منتشره، مناف هاشمی استاندار گلستان در پنجمین روز سیل و بحران، گلستان در تمامی جلسات و بازدیدهای مرتبط با سیل غایب بوده است. لازم به ذکر است که آخرین خبری که از مناف هاشمی موجود است، مربوط به ۲۸ اسفند، در بازدید از سد گلستان است. مشکلات بسیار حاد ناشی از سیل و بارندگی اخیر در گلستان نیاز به حضور میدانی و مدیریت نماینده عالی دولت دارد. با این حال، به نظر می‌رسد استاندار غیربومی گلستان در تعطیلات به سر می‌برد و نگرانی خاصی در مورد اتفاقات گلستان ندارد‌!
مهرمهر20 ساعت قبل
امانگلدی ضمیر اظهار کرد: برای امدادرسانی به آنها نیاز به هلیکوپتر داریم که رئیس مدیریت بحران کشور دستور این کار را داد. فوت دو نفر بر اثر سیلاما آن چیزی که بر تلخی سیل گلستان افزود فوت دو نفر براثر سیلاب بود. مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای گلستان درباره آخرین وضعیت راه‌های استان گلستان اظهارکرد: در محور توسکستان به استان سمنان تردد تنها با زنجیرچرخ برای سفرهای ضروری برقرار شده است. میقانی گفت: در جاده جنگل گلستان هم تردد تنها با زنجیر چرخ برقرار است و در دیگر محورهای مواصلاتی استان گلستان هم توسط دوربین‌های نظارتی بارش باران را شاهد هستیم. همچنین حرکت قطار گرگان - اینچه برون در مرز ترکمنستان با تصمیم ستاد مدیریت بحران استان گلستان برای مدت یک هفته متوقف شده است.

«گنبد قابوس» در محاصره سیل/ گردشگران از سیل گلستان نترسند

10+
افتصادنیوزافتصادنیوز17 ساعت قبل

اخبار بیشتر