1. خبری
  2. همه خبرها
  3. الف
  4. سیاسی

فاجعه تروریستی در نیوزیلند؛ تروریست‌ها ۴۰ نمازگزار را در مسجد کشتند/ تروریست استرالیایی از عملیات خود بطور زنده فیلم گرفت

خبرگزاری الف |

صبح روز جمعه از نیوزیلند خبر رسید که در این کشور در حمله تروریسیتی به مراسم نمازجمعه در دو مسجد، ده‌ها نفر کشته شدند.

به گزارش الف به نقل از خبرگزاری‌ها، در حمله اول به مسجد نور در شهر کرایست‌چرچ در شرق نیوزیلند، شاهدان عینی گزارش داده‌اند که مرد مسلح سیاه پوشی را دیده‌اند که وارد مسجد شده و پس از آن صدای شلیک‌های مکرر از داخل مسجد بلند شده است. تروریست مهاجم قبل از رسیدن پلیس، فرار کرده است. حدود ۲۰۰ نفر در داخل در مراسم نماز جمعه شرکت داشته‌اند.

گزارش‌های تکمیلی نشان میدهد تروریست عامل حادثه «برنتون تارانت»، ۲۸ ساله با ملیت استرالیایی نام دارد که با استفاده از دوربین روی کلاه خود تصاویر عملیات خود را بطور زنده در فیسبوک منتشر کرده است. مقام‌های مسئول در نیوزیلند خواستار حذف این ویدئو از رسانه‌های اجتماعی شده‌اند. ویدئوی انتشار یافته توسط وی در ادامه قابل مشاهده است:

بنا به گزارش‌های رسیده، تیم ملی کریکت بنگلادش در نزدیکی مسجد نور کمپ تمرینی داشته و اعضای این تیم قبل از حادثه درحال ورود به مسجد بوده‌اند که به محض وقوع از محل حادثه گریخته‌اند.

فاجعه تروریستی در نیوزیلند؛ تروریست‌ها ۴۰ نمازگزار را در مسجد کشتند/ تروریست استرالیایی از عملیات خود بطور زنده فیلم گرفت - 6

برتون تارانت، تروریست حمله کننده به مراسم نماز جمعه به مسجد نور

دومین عملیات تروریستی نیز در سمت دیگر شهر کرایست‌چرچ و در محله لینوود رخ داده است. پلیس نیوزیلند اعلام کرد: احتمالا ۴ نفر در این حمله نقش داشته‌اند. مایک بوش، فرمانده پلیس نیوزیلند، در اطلاعاتی تازه گفت: پلیس پس از تیراندازی، با پیدا کردن خودرو مظنونان، تعدادی وسایل انفجاری دست ساز را هم در خودروی آنها پیدا کرده است. پلیس از تمام مساجد شهر درخواست کرد درهای خود را ببندند و از شهروندان خواست در منازل خود بمانند. پلیس اعلام کرد: مظنون این حادثه در بازداشت به سر می‌برد اما ممکن است افراد دیگری وجود داشته باشند که همچنان آزادند. پلیس هم چنین به مردم هشدار داده است از مساجد در سراسر نیوزیلند دور شوند. مایک بوش کمیسر پلیس نیوزیلند در سخنانی گفت: «ما در حال انتقال منابع و نیروها به همه مناطق هستیم و نیروهای امور اضطراری را هم روانه محل هاکرده‌ایم تا اطمینان حاصل کنیم مردم بتوانند در امنیت خود را به خانه هایشان برسانند.»

در خبری بخوانید: اخبار سیاسی روز ایران و جهان

جاسیندا آردرن رهبر حزب کارگر و نخست وزیر نیوزیلند، این تیراندازی را یکی از تاریک‌ترین روزهای این کشور توصیف کرده و گفت که این رویدادها در شهر کرایستچرچ نمایانگر یک اقدام به خشونت غیرقابل منتظره و غیرعادی است. وی ادامه داد: من از همگان می‌خواهم به توصیه‌های پلیس گوش دهند. من نمی‌توانم جزئیات اضافی در این باره بدهم و منتظر تکمیل تحقیقات هستیم. اسنادی داریم که نشان می‌دهد طرح‌هایی برای حملات دیگر وجود داشته اما نمی‌توانیم اطلاعات دقیق‌تر بدهیم. وی افزود: وضعیت تهدید امنیتی در کشور افزایش یافته است. ما باید همواره محتاط و مسئولیت‌پذیر باشیم. ما همواره آماده مقابله با چنین اقداماتی هستیم. ما به مردم تضمین می‌دهیم که توانایی و آمادگی لازم را برای مقابله با این حملات داریم. ما با استرالیا همکاری داریم و از این کشور به خاطر همکاری قدردانی می‌کنیم. وی گفت که سه تن تاکنون بازداشت شده‌اند.

اسکات موریسون، رهبر حزب لیبرال استرالیا و نخست‌وزیر این کشور نیز طی نشست خبری اعلام کرد که یکی از عاملان حمله به مساجد در منطقه کرایست چرچ نیوزلند، شهروند استرالیا است. موریسون پس از انتشار پیامی در لحظات ابتدایی وقوع این حملات تروریستی، نشست خبری برگزار و حملات مذکور را محکوم کرد. نخست‌وزیر استرالیا با بیان اینکه یکی از ۴ عامل حملات تروریستی، شهروند استرالیا است، افزود: "ما امروز در اینجا حملاتی که توسط یک تروریست افراط گرا انجام شده را به شدت محکوم می‌کنیم. استرالیا و نیوزیلند نه تنها متحد و شریک بوده، بلکه مانند یک خانواده هستند. وی ادامه داد: به همراه خویشاوندان نیوزلندی خود عزادار هستیم و از این حادثه شوکه شدیم. این حادثه ما را وحشت زده و متاثر کرد. برای مسلمانان نیوزلندی و استرالیایی دعا می‌کنم.

فاجعه تروریستی در نیوزیلند؛ تروریست‌ها ۴۰ نمازگزار را در مسجد کشتند/ تروریست استرالیایی از عملیات خود بطور زنده فیلم گرفت - 12فاجعه تروریستی در نیوزیلند؛ تروریست‌ها ۴۰ نمازگزار را در مسجد کشتند/ تروریست استرالیایی از عملیات خود بطور زنده فیلم گرفت - 13فاجعه تروریستی در نیوزیلند؛ تروریست‌ها ۴۰ نمازگزار را در مسجد کشتند/ تروریست استرالیایی از عملیات خود بطور زنده فیلم گرفت - 14فاجعه تروریستی در نیوزیلند؛ تروریست‌ها ۴۰ نمازگزار را در مسجد کشتند/ تروریست استرالیایی از عملیات خود بطور زنده فیلم گرفت - 15

خشاب‌های اسلحه فرد مهاجم که بر روی آنها نام‌های برخی فرماندهان جنگ‌های صلیبی علیه مسلمانان نوشته شده است

خواندن خبر در سایت منبع


خبرهای مرتبط با نیوزیلند از تلگرام

🔴 آیا خشونت و مطالعه با هم رابطه دارند

موسسه مطالعاتی اقتصاد و صلح، تازه‌ترین گزارش خود را با عنوان «شاخص جهانی صلح» را منتشر کرد.

🔻در این بررسی مهربان‌ترین کشورها

عبارتند از:

۱- ایسلند ۲- دانمارک ۳- اتریش ۴- نیوزیلند ۵- سوئیس ۶- فنلاند ۷- کانادا ۸- ژاپن ۹- استرالیا ۱۰- جمهوری چک

🔻قهر آمیز‌ترین کشورها عبارتند از:

۱۶۲- سوریه ۱۶۱- عراق ۱۶۰- افعانستان ۱۵۹- سودان شمالی ۱۵۸- آفریقای مرکزی ۱۵۷- سومالی ۱۵۶- سودان ۱۵۵- کنگو ۱۵۴- پاکستان ۱۵۳- کره شمالی ۱۵۲- روسیه ۱۵۱- نیجریه

جالب اینکه ایران با بیش از ۶ میلیون نزاع

خیابانی در سال!! و بیش از ۱۵ میلیون پرونده قضایی از زد و خورد و قتل و طلاق و تجاوز و … تازه در سال گذشته رتبه‌ای بهتر از ۱۳۸ در جدول نیافته است:

در این گزارش، اروپا آرام‌ترین قاره جهان و آسیا دعوایی‌ترین قاره‌ی کره‌ی زمین است.

جالبتر اینکه ۳۰ کشور آرام جهان، در صدر کشورهای پر مطالعه هستند و بدون استثنا سرانه‌ی مطالعه کشورهای خشونت آمیز بسیار پایین است!! این بدان معناست که کسانی که کمتر کتاب میخوانند، افراد بی سوادترند! بیشتر دعوا میکنند و آرامش کمتر دارند! که کشور ما از آخر رتبه بیست و چهارم را دارد. مردم ما وقتی در تکاپوی رفتن به ترکیه و آنتالیا هستند در سواحل همین کشورها محال است اروپایی‌ها را بدون کتاب ببینند. اما ما مسافرت میکنیم تاپاساژگردی کنیم. فرق ندارد کجا! چه ترکیه چه سفر حج، چه قطب شمال یا سفر بی بازگشت به مریخ، کتاب از وسایل چمدان ما نیست. این درحالیست که فقط و فقط با روزی ۳۰ دقیقه مطالعه، جایگاه ما از صد و سی و چهارمین کشور نزاع دوست دنیا، به جمع ۱۰کشور صلح طلب دنیا میپیوندد! نکته‌ی مهم این است که مطالعه حالت ویروسی دارد و اگر یکی از افراد خانواده کتابخوان باشد، سایر اعضای خانواده به این ویروس مبتلا میشوند! پس در مرحله اول باعث رشد و پیشرفت خودمان و نسل آینده شویم و در مرحله بعد باور کنیم که اگر خودمان تغییر کنیم باعث توسعه کشورمان خواهیم شد. خودمان به داد خودمان و آینده کشورمان برسیم.


📝📝📝شاخص پایین د‌موکراسی در ایران

✍🏻آرش لهونی

✅ «واحد اطلاعاتی اکونومیست» گزارش تازه خود از وضعیت دموکراسی در جهان (در سال ٢٠١٨) را منتشر کرد که در آن به ترتیب سه کشور نروژ، ایسلند و سوئد دارای بهترین «دموکراسی‌های کامل» شناخته شده و جمهوری اسلامی ایران با رتبهٔ ۱۵۰ در پایین جدول قرار گرفته است.

رتبه‌بندی‌های شاخص دموکراسی در این گزارش بر پنج مقوله بنا شده‌ است: روند انتخاباتی و تکثرگرایی، آزادی‌های مدنی، عملکرد میزان مشارکت سیاسی در دولت، و فرهنگ سیاسی.

با در نظر گرفتن این معیارها، کشورهای جهان سپس در چهار نوع حکومت طبقه‌بندی شده‌اند: دموکراسی کامل، دموکراسی ناقص، رژیم‌ ترکیبی، و رژیم‌ تمامیت‌خواه.

✅در خاورمیانه، در سال ۲۰۱۸ به ترتیب تنها سوریه، عربستان سعودی، یمن، سودان و لیبی شرایط دموکراتیک بدتری نسبت به ایران داشته‌اند. در مقابل رژیم اسرائیل و سپس تونس و مراکش در صدر جدول دموکراسی در خاورمیانه قرار دارند.

«در سرتاسر جهان، سرخوردگی عمیق از عملکرد دولت‌ها آشکارا دیده می‌شود که این امر، بی‌اعتمادی به نهادهای سیاسی و در نهایت به خود دموکراسی را به بار آورده‌ است.»

✅در همین حال کاهش آزادی‌های مدنی که در سال‌های گذشته دیده می‌شد همچنان ادامه یافته‌ است. اما به‌رغم دلسردی‌ موجود از دموکراسی، در سطح جهانی، مشارکت سیاسی، که یکی از پنج جزء کلیدی از معیارهای اندازه‌گیری سلامت دموکراسی است، در سال ۲۰۱۸ افزایش نشان می‌دهد.

🔗شاخص‌ها نشانگر آن است که «مردم به هیچ وجه نسبت به سیاست بی‌تفاوت یا با آن بیگانه نیستند و مردم کشورهای مختلف به رأی دادن اقبال نشان داده و دست به حرکات متعدد اعتراضی زده‌اند.»

✅رتبه‌ کشورها در شاخص دموکراسی ۲۰۱۸:

دموکراسی کامل: نروژ ۱، ایسلند ۲، سوئد ۳، نیوزیلند ۴، دانمارک ۵، کانادا ۶، ایرلند ۶، فنلاند ۸، استرالیا ۹، سوئیس ۱۰، هلند ۱۱، لوکزامبورگ ۱۲، آلمان ۱۳، انگلستان ۱۴، اروگوئه ۱۵، اتریش ۱۶، موریس ۱۷، مالت ۱۸، اسپانیا ۱۹، کاستاریکا ۲۰.

✅دموکراسی‌ ناقص: ایالات متحده ۲۵، جمهوری چک ۳۴، بلغارستان ۴۶، کرواسی ۶۰، صربستان ۶۳، رومانی ۶۶.

✅رژیم ترکیبی (بینابینی بین دموکراسی و استبداد): مقدونیه ۷۸، مولداوی ۷۹، مونته‌نگرو ۸۱، اوکراین ۸۴، گرجستان ۸۹، قرقیزستان ۹۸، بوسنی و هرزگوین ۱۰۱، ارمنستان ۱۰۳، پاکستان ۱۱۲.

✅رژیم‌ تمامیت‌خواه و دیکتاتوری: بلاروس ۱۳۷، افغانستان ۱۴۳، قزاقستان ۱۴۴، روسیه ۱۴۴، جمهوری آذربایجان ۱۴۹، ایران ۱۵۰، ازبکستان ۱۵۶، تاجیکستان ۱۵۹، ترکمنستان ۱۶۰ میباشد.

@isaharkhiz


💠 گزارش جدید سهولت انجام کسب و کار بانک جهانی

(Doing Business ۲۰۱۹)

🔹بر اساس آخرین گزارش سهولت انجام کسب و کار بانک جهانی (DB ۲۰۱۹) که توسط بخش کسب و کار بانک جهانی منتشر شد، ایران با کسب نمره ۵۶٫۹۸ در رده ۱۲۸ قرار گرفته است. این گزارش نشان می‌دهد علیرغم افزایش امتیاز، جایگاه بین‌المللی کشور نسبت به سال گذشته ۴ رتبه #تنزل یافته است و از رتبه ۱۲۴ در بین ۱۹۰ کشور به رتبه ۱۲۸ نزول پیدا کرده است.

🔹 در رتبه‌بندی ۲۰۱۹، بهترین جایگاه ایران چه از لحاظ نمره و چه رتبه مربوط به شاخص «دریافت مجوزهای ساخت» است. در این شاخص ایران توانست با کسب نمره ۶۹٫۱۱ در رتبه ۸۶ قرار گیرد (البته نمره و رتبه این شاخص نسبت به گزارش سال قبلی کاهشی چشمگیر یافته است).

🔸 بدترین عملکرد ایران نیز مربوط به شاخص «حمایت از سرمایه‌گذاران خرد» است که با امتیاز ۳۳٫۳۳ در جایگاه ۱۷۳ ایستاده است.

🔹تغییر امتیاز ایران در هریک از شاخص‌های ده گانه سهولت کسب و کار به قرار زیر است:

⬇️ شاخص شروع کسب و کار

🔸 کاهش امتیاز از ۸۵٫۱۶ به ۶۷٫۷۹

⬇️ شاخص دریافت مجوزهای ساخت و ساز

🔸 کاهش امتیاز از ۷۸٫۰۷ به ۶۹٫۱۱

⬆️ شاخص دسترسی به برق

🔹 افزایش جزئی امتیاز از ۶۸٫۴۳ به ۶۸٫۸۶

⏸ شاخص دسترسی به اعتبارات

بدون تغییر‌ در امتیاز ۵۰

⬇️ شاخص ثبت مالکیت

🔸 کاهش امتیاز از ۶۴٫۱۶ به ۶۳٫۹۸

⬆️ شاخص پرداخت مالیات

🔹 ارتقای جزئی امتیاز از ۵۶٫۵۷ به ۵۶٫۷۸

⬆️ شاخص تجارت فرامرزی

🔹 افزایش قابل توجه در امتیاز از ۴۶٫۱۱ به ۶۶٫۲۰

⏸ شاخص حمایت از سرمایه گذاران خرد

بدون تغییر در امتیاز ۳۳٫۳۳

⬇️ شاخص الزام آور بودن اجرای قراردادها

🔸 کاهش امتیاز از ۵۹٫۰۷ به ۵۸٫۲۱

⬆️ شاخص ورشکستگی و پرداخت دیون

🔹 افزایش امتیاز از ۲۳٫۹۳ به ۳۵٫۵۷

🔹 در رتبه‌بندی «سهولت کسب‌وکار ۲۰۱۹»، نیوزیلند توانست به‌عنوان آسان‌ترین کشور برای انجام کسب‌وکار در رده نخست بایستد. پس از نیوزیلند، کشورهای سنگاپور، دانمارک، هنگ‌کنگ، کره‌جنوبی، گرجستان، نروژ، آمریکا، انگلیس، مقدونیه و امارات به ترتیب در رده‌های دوم تا یازدهم این رتبه‌بندی قرار دارند.

منبع: ناظر اقتصاد


🇬🇧 انگلستان بهترین کشور برای کسب و کار در سال ۲۰۱۹ از نظر مجله فوربز

💠فوربز در تازه‌ترین رتبه بندی در روزهای پایانی سال ۲۰۱۸، از بین ۱۶۱ کشور بهترین کشورها را برای کسب کار در سال ۲۰۱۹ مشخص نموده است.

🔹این کشورها از نظر ۱۵ عامل مختلف شامل حقوق مالکیت، نوآوری، مالیات‌ها، تکنولوژی، فساد، آزادی (فردی، تجاری و پولی)، موانع و حمایت‌های سرمایه گذاری، نیروی کار، زیرساخت، اندازه بازار، کیفیت زندگی و ریسک رتبه بندی شده‌اند.

🔹مطابق این رتبه بندی۱۰ کشور برتر برای کسب و کار به ترتیب عبارتند از: انگلستان، سوئد، هنگ کنگ، هلند، نیوزیلند، کانادا، دانمارک، سنگاپور، استرالیا و سوییس

🇮🇷ایران در این رتبه بندی در جایگاه ۱۰۷ ام قرار دارد


نظرها

در ادامه بخوانید

فیلم | پیام‌ نوروزی عادل فردوسی‌پور، محمود دولت‌آبادی و چند چهره‌ دیگر

خبرآنلاینخبرآنلاین20 ساعت قبل
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین1 روز قبل
امروز در سالگرد حمله آمریکا به عراق، مجددا پرونده سرنوشت خانواده صدام حسین که چند دهه در بالاترین درجات قدرت این کشور حضور داشتند، گشوده شد. اما این فقط صدام حسین و سرنوشت او نیست که قابل تامل است. سرنوشت خاندان صدام۱- صدام حسین: ۳۰ دسامبر ۲۰۰۶ بعد از ۵ ماه از صدور حکم اعدامش توسط دادگاه جنایی عراق به دار آویخته شد. ۳- زنان صدام: صدام حسین ۳ زن داشت که مشهورترین آنها ساجده خیرالله دختر دایی‌اش بود. به گفته حریر که پدرش حسین کامل توسط صدام حسین به فجیع‌ترین شکل ممکن کشته شده، صدام حسین ۱۵ نوه دارد که برخی از آنها در اردن زندگی می‌کنند، مادرش رغد و خاله‌اش رنا هم در همین کشور هستند اما مادر بزرگش و خاله کوچکش ساکن قطرند.

فیلم | عجیب‌ترین دزدی در بالاشهر تهران

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
ایرناایرنا11 ساعت قبل
به گزارش بامداد پنجشنبه ایرنا، دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در پیامی به مناسبت نوروز که در تارنمای رسمی کاخ سفید منتشر شد، بار دیگر ادعاهای علیه ایران مطرح کرد. خبر تکمیل می‌شود. شبد**۹۴۱۶**۱۰۱۰انتهای پیام /*
مهرمهر21 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از آسوشیتدپرس، مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا امروز چهارشنبه در نشست مطبوعاتی با «شیخ صباح الخالد الصباح» وزیر امور خارجه کویت در اشاره به اختلافات میان چند کشور عربی با قطر گفت: این اختلافات «به سود منطقه (خاورمیانه) و جهان نیست. وزیر خارجه آمریکا در ادامه در تلاش برای خروج این کشور از انزوا با طرح ادعای مضحک مدعی شد: نیاز داریم کشورهای خلیج فارس درباره چالش‌هایی که هر کدام از این کشورها با آن روبه‌رو هستند با هم همکاری کنند. وی در ادامه گفت: تلاش می‌کنیم به این کشورها کمک کنیم تا مجموعه‌ای از زمینه‌های مشترک را پیدا کنند. همه ما با تهدیدهای مشابهی مواجه هستیم، تهدیدهای القاعده، داعش و جمهوری اسلامی ایران. همه ما به شدت تلاش خواهیم کرد تا مسیری را برای حل اختلاف بین این کشورها پیدا کنیم.
الفالف15 ساعت قبل
«لوان جاگاریان» سفیر دولت فدراسیون روسیه در ایران در گفت و گویی در پاسخ به این سوال که «اخیرا شاهد بودیم که رئیس جمهوری سوریه آقای بشار اسد سفری را که از پیش اعلام نشده بود به تهران داشتند. بعد‌ها طی روز‌های آتی و حتی اخیرا شاهد بودیم که برخی از نشریات کشور‌های عربی گزارش داده‌اند که ظاهرا روسیه از این سفر ناراحت شده بود. آیا چنین چیزی صحت دارد؟» گفت: ما شنیدیم که مثلا یک روزنامه انگلیسی [مستقر در انگلیس] به نام العرب نوشته که گویا آقای لاوروف از سفر غیرمنتظره آقای بشار اسد به تهران ناراحت شده است. وی ادامه داد: به نوبه اول، سفر رئیس جمهوری قانونی جمهوری عربی سوریه به تهران به این دو کشور مربوط است، به ایران و سوریه. آنچه که در برخی رسانه‌های غربی و عربی آمده است، اصلا بی‌اساس است؛ و هدف و منظورشان تلاش برای ایجاد شکاف بین ایران و روسیه و سوریه است، اما اصلا موفق نخواهند بود.

اخبار بیشتر