1. خبری
  2. همه خبرها
  3. افتصادنیوز
  4. اقتصادی
از نظر BBC فارسی چاقوکشی در لندن «تروریستی»، و قتل عام در نیوزیلند فقط «حمله» است

از نظر BBC فارسی چاقوکشی در لندن «تروریستی»، و قتل عام در نیوزیلند فقط «حمله» است

خبرگزاری افتصادنیوز |
اقتصادنیوز؛ حمید بعیدی‌نژاد، سفیر ایران در انگلیس با انتقاد از نحوه خبررسانی BBC فارسی نوشت: از نظر آنها چاقو کشی در لندن تروریستی است، اما قتل عام در نیوزیلند فقط حمله است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس؛ حمید بعیدی نژاد با انتشار تصاویری از اخبار منتشر شده BBC فارسی درباره اقدام تروریستی نیوزیلند و چاقوکشی در لندن در صفحه توئیترش نوشت: «مدیران ارشد BBC فارسی چقدر برای تروریستی نخواندن حملات داعش و تجزیه طلبان در ایران توجیهات آوردند. اما از نظر BBC فارسی فقط یک معیار برای تروریستی بودن حملات وجود دارد و آن حملاتی است که علیه انگلیس صورت گیرند. لذا چاقو کشی در لندن تروریستی است، اما قتل عام در نیوزیلند فقط حمله است.»

از نظر BBC فارسی چاقوکشی در لندن «تروریستی»، و قتل عام در نیوزیلند فقط «حمله» است - 1

بعیدی نژاد پیش از این نیز در توئیتی درباره اقدام تروریستی علیه نمازگزاران جمعه در مساجدی در کریستچرچ نیوزیلند نوشته بود: «سیاهترین روز در تاریخ معاصر نیوزیلند و روزی تلخ برای تمامی مسلمانان: ۴۰ کشته و ۲۰ زخمی در دو مسجد، قربانی افراط گرایی و اسلام ستیزی.»

سفیر ایران در لندن در پیش از این در توئیتی دیگر با اشاره به اقدام تروریستی به نمازگزاران جمعه در مساجدی در کریستچرچ نیوزیلند نوشته‌ بود: «سیاهترین روز در تاریخ معاصر نیوزیلند و روزی تلخ برای تمامی مسلمانان: ۴۰ کشته و ۲۰ زخمی در دو مسجد، قربانی افراط گرایی و اسلام ستیزی.»

گفتنی است، درپی حمله تروریست‌های مسلح به نمازگزاران جمعه در دو مسجد در نیوزیلند، حداقل ۵۰ نفر کشته و ۳۰ تن دیگر مجروح شدند. نخست‌وزیر نیوزیلند با محکوم کردن حمله تروریستی به مسلمانان، گفت این یکی از سیاه‌ترین روزهای این کشور بود.

خواندن خبر در سایت منبع


خبرهای مرتبط با بی بی سی فارسی، حمید بعیدی‌نژاد، قتل عام در نیوزلند، چاقوکشی در لندن و BBC Persian از تلگرام

🔴 رضا خندان همسر نسرین ستوده به بی بی سی فارسی گفت دادگاه خانم ستوده، وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر را به ۱۲ سال زندان محکوم کرده است.

اقای خندان اضافه کرد که «دادگاه یک رونوشت از این حکم را در اختیار خانم ستوده قرار داده است».

او در گفتگو با بی بی سی فارسی تاکید کرد: «مطابق قانون اتهامات تجمیع می‌شود و بالاترین حکمی که به هر یک از اتهامات داده شده، قابلیت اجرا دارد. از مجموع ۳۳ ساله‌ حبس برای هفت اتهام نسرین ستوده، طولانی‌ترین اتهام او که ۱۰سال است، اجرا می‌شود. اما بر اساس قانون افرادی که با بیش از سه اتهام مواجه باشند، حکم آنها می‌تواند تا یک و نیم برابر افزایش یابد. قاضی هم به همسر من ۱۲ سال حکم قابل اجرا داده است».


🔴 رضا خندان: حکم ۱۲ سال زندان به نسرین ستوده ابلاغ شده است

رضا خندان همسر نسرین ستوده به بی بی سی فارسی گفت دادگاه خانم ستوده، وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر را به ۱۲ سال زندان محکوم کرده است.

اقای خندان اضافه کرد که «دادگاه یک رونوشت از این حکم را در اختیار خانم ستوده قرار داده است».

او در گفتگو با بی بی سی فارسی تاکید کرد: «مطابق قانون اتهامات تجمیع می‌شود و بالاترین حکمی که به هر یک از اتهامات داده شده، قابلیت اجرا دارد. از مجموع ۳۳ ساله‌ حبس برای هفت اتهام نسرین ستوده، طولانی‌ترین اتهام او که ۱۰سال است، اجرا می‌شود. اما بر اساس قانون افرادی که با بیش از سه اتهام مواجه باشند، حکم آنها می‌تواند تا یک و نیم برابر افزایش یابد. قاضی هم به همسر من ۱۲ سال حکم قابل اجرا داده است».

نسرین ستوده هفت عنوان اتهامی داشت که از آن میان «تشویق به فساد و فحشا و فراهم آوردن موجبات آن» سنگین‌ترین اتهام او به شمار می‌آمد. دادگاه انقلاب، فعالیت‌های خانم ستوده در مورد حقوق زنان و مخالفت او با حجاب اجباری را «تشویق به فساد و فحشا» تفسیر کرده است.


⁣#تحلیل_روز

✋بریتانیا می‌خواهد برای نازنین زاغری چه کار کند؟

👈 ایرانی‌ها در روزهای اخیر در ماجرای حمایت دیپلماتیک بریتانیا از نازنین زاغری چه‌گاف‌هایی داده‌اند؛ از روزنامه تندروی اصول‌گرا تا سفیر میانه‌روی ایران در لندن

▪ نازنین زاغری، زندانی دارای تابعیت دوگانه ایرانی –بریتانیایی است که از سه سال پیش در ایران به اتهام‌های امنیتی بازداشت شده.

▫بریتانیا مدعی‌است او بی‌گناه است و خواستار آزادی اوست و دولت ایران می‌گوید او به‌حکم دادگاه، دوران محکومیت‌اش را می‌گذراند.

▫در آخرین تحول مربوط به او، جرمی هانت، وزیرامورخارجی بریتانیا اعلام کرده که لندن می‌خواهد از زاغری «حمایت دیپلماتیک» کند. این موضع‌گیری، دو گاف در ایران به دنبال داشت.

۱⃣ روزنامه وطن‌امروز در گزارشی مفصل در شماره دیروزش و روزنامه جمهوری‌اسلامی در سرمقاله امروزش نوشتند بریتانیا، زاغری را دیپلمات معرفی کرده تا بتواند او را از زندان آزاد کند.

▫طبق حقوق بین‌الملل، دیپلمات‌ها از برخورد قضایی در امان‌اند و به‌هیچ‌عنوان در کشور پذیرنده قابل تعقیب نیستند.

▫اما آیا واقعا بریتانیا می‌تواند زاغری را دیپلمات معرفی کند؟ خیر. طبق حقوق بین‌الملل تنها زمانی می‌توان از میان شهروندان دولت پذیرنده (در اینجا ایران) کسی را به‌عنوان دیپلمات معرفی کرد که دولت پذیرنده با این موضوع موافق باشد. پس موضوع از چه قرار است؟

▫وطن امروز و جمهوری‌اسلامی «اشتباه زده‌اند» این روزنامه‌ها، «مصونیت دیپلماتیک» را که ویژه‌ی دیپلمات‌ها است با «حمایت دیپلماتیک» اشتباه گرفته‌اند.

🔴 حمایت دیپلماتیک به معنای پیگیری نقض حقوق یک شهروند عادی از سوی دولت‌اش در نهادهای بین‌المللی (مانند؛ دادگاه لاهه، نهادهای حقوق بشری و هرگونه روش و نهاد حل‌وفصل اختلاف بین‌المللی) است.

▫ حمایت دیپلماتیک هیچ مصونیت خاصی برای فرد مورد حمایت به همراه نخواهد داشت.

۲⃣ گاف دوم هم از آن حمید بعیدی‌نژاد است؛ سفیر ایران در لندن. او البته «مصونیت دیپلماتیک» را با «حمایت دیپلماتیک» اشتباه نگرفته بلکه حواس‌اش نبوده یا نمی‌دانسته که تقریبا نیم‌قرن است که قواعد حقوق بین‌الملل درباره حمایت دیپلماتیک تغییر کرده

▫بعیدی‌نژاد توییت کرده‌‌بود چون زاغری تابعیت ایرانی دارد؛ پس بریتانیا نمی‌توانداز وی در برابر ایران حمایت دیپلماتیک کند.

▫حرف بعیدی‌نژاد، ۵۰سال است که درست نیست؛ اما از ۵۰سال پیش، مفهومی پدید آمده به‌نام «تابعیت موثر یا غالب». یعنی چه؟

▫یعنی در وضعیتی مثل وضعیت زاغری که دو تابعیت دارد؛ یک از دو دولت که او تابعیت‌‌اش را دارد (در این‌جا بریتانیا) می‌تواند علیه دولت متبوع دیگر (یعنی ایران) حمایت دیپماتیک کند؛

▫به‌این‌شرط‌که تابعیت دولت اول به دلیل‌هایی ازجمله محل سکونت، محل تحصیل، محل شرکت در انتخابات و … بر تابعیت دولت دیگر غلبه داشته‌باشد.

▫علاوه بر دادگاه‌های بین‌المللی گوناگون، دیوان داوری ایران- آمریکا هم بارها به مفهوم تابعیت غالب استناد کرده و دعواهای شهروندان دو تابعیتی ایرانی- آمریکایی را علیه ایران پذیرفته و جای‌شگفتی‌است‌که یکی از دیپلمات‌های ارشد کشورمان هنوز از این موضوع بی‌خبر است. / نویسنده: سیامک‌کریمی، تحلیل‌گر مسائل حقوق‌بین‌الملل و مدرس دانشگاه


🔵 جدال توییتری سفیر ایران و بریتانیا بر سر شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی

بحث بر سر بودجه شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی به درگیری توییتری میان حمید بعیدی‌نژاد، سفیر ایران در بریتانیا و راب مک‌کایر، سفیر بریتانیا در ایران منجر شد. بعیدی‌نژاد با استناد به گزارشی که در سال ۲۰۰۶ از سوی کمیته‌ای در مجلس بریتانیا تهیه شده، شبکه بی‌بی‌سی فارسی را یک شبکه‌خبری «غیرمستقل» دانست که فعالیت آن «تحت نظارت دولت انگلیس» است.

در واکنش به این توییت سفیر بریتانیا در ایران بی‌بی‌سی را از نظر محتوای سردبیری شبکه‌ای «کاملا مستقل» خوانده و نوشت بودجه شبکه بی‌بی‌سی فارسی همانند دیگر سرویس‌های بی‌بی‌سی از طریق هزینه مجوزها و نه از طریق دولت تأمین می‌شود.

راب مک‌کایر در جواب توییت دیگری از سوی بعیدی‌نژاد که همچنان بر دولتی بودن بی‌بی‌سی تأکید داشت، نوشت: «کسانی که به بی‌بی‌سی حمله می‌کنند، اعتبار خود را افزایش نمی‌دهند، بلکه بیشتر موجب مقایسه این شبکه با شبکه‌های ایرانی می‌شوند همانطور که جواب‌ها [به توییت بعیدی‌نژاد] این موضوع را نشان می‌دهند.»

شماری از کاربران ایران در پاسخ به توییت‌های سفیر ایران به صدا و سیمای ملی و همچنین پرس‌تی‌وی (شبکه انگلیسی زبان جمهوری اسلامی) اشاره کرده‌اند. یکی از این کاربران خطاب به سفیر نوشته: «جناب بعیدی نژاد، به صورتی صحبت می‌کنید که انگار صدا و سیمای کشورمان، استقلال کامل دارد.»

https: //bit. ly/۲UcxTP۴


نظرها

در ادامه بخوانید

خبرآنلاینخبرآنلاین20 ساعت قبل
قاضی مسعودی مقام قاضی شعبه سه دادگاه جرائم اقتصادی در جمع خبرنگاران در رابطه با حکم متهمان پرونده بانک سرمایه اظهار کرد: حکم سه متهم بانک سرمایه و اعضای هیئت مدیره از جمله علی بخشایش، پرویز کاظمی و محمد رضا توسلی صادر و امشب ابلاغ می‌شود. وی افزود: این سه تن به ۲۰ سال حبس، ۷۴ ضربه شلاق در انظار عمومی و محرومیت دائمی از مشاغل دولتی محکوم شدند.
انتخابانتخاب17 ساعت قبل
یک ماه پیش بود که بازار خودرو دوباره دچار التهاب شد و قیمت‌ها سر به فلک کشید. قیمت محصولات ایران خودرو در بازارسابقه قیمت محصولات ایران خودرو را که بررسی کردیم، دیدیم اغلب خودرو‌های پرطرفدار این شرکت به خاطر نبود مشتری با کاهش قیمت روبرو شده. طوری که پژو ۴۰۵ GLX که قبل از گرانی‌های یک ماه پیش ۷۱ میلیون تومان قیمت داشت و در عرض یک هفته تا بالای ۸۰ میلیون تومان قیمت خورد، حالا به ۶۸ میلیون تومان رسیده است. پیکاپ دو کابین فوتون که ماه پیش ۲۱۵ میلیون تومان بود، با وجود کاهش قیمت در یکی دو هفته اخیر ۲۴۰ میلیون تومان فروخته می‌شود. جدول تغییرات قیمت انواع محصولات ایران خودرو نسبت به ماه پیش مطابق زیر است:
برترین‌هابرترین‌ها23 ساعت قبل
قاضی مسعودی مقام گفت: هر سه متهم پرونده بانک سرمایه به ۲۰ سال حبس، تحمل ۷۴ ضربه شلاق در انظار عمومی و محرومیت از مشاغل دولتی به طور دائم محکوم شده‌اند. خبرگزاری ایسنا: قاضی مسعودی مقام گفت: هر سه متهم پرونده بانک سرمایه به ۲۰ سال محکوم شده‌اند. قاضی مسعودی مقام در حاشیه پنجمین جلسه رسیدگی به اتهامات حسین هدایتی در جمع خبرنگاران در رابطه با صدور حکم مدیران بانک سرمایه، اظهار کرد: حکم ۳ نفر از اعضای هیئت مدیره بانک سرمایه یعنی علی بخشایش، محمدرضا توسلی و پرویز کاظمی صادر شده است. وی، افزود: هر سه این متهمین به ۲۰ سال حبس، تحمل ۷۴ ضربه شلاق در انظار عمومی و محرومیت از مشاغل دولتی به طور دائم محکوم شده‌اند. سه عضو پیشین هیئت مدیره بانک سرمایه یعنی «علی بخشایش» به مشارکت در اخلال عمده در نظام اقتصادی کشور از طریق اخلال در نظام پولی و بانکی و مشارکت در ۴۶ فقره خیانت در امانت، «پرویز کاظمی» به مشارکت در اخلال عمده در نظام اقتصادی کشور از طریق اخلال در نظام پولی و بانکی و مشارکت در ۴۱ فقره خیانت در امانت و «محمدرضا توسلی» به مشارکت در اخلال عمده در نظام اقتصادی کشور از طریق اخلال در نظام پولی و بانکی و مشارکت در ۴۰ فقره خیانت متهم هستند که این افراد طی چهار جلسه در در شعبه سوم دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم اقتصادی به ریاست قاضی مسعودی مقام، محاکمه شدند.
افتصادنیوزافتصادنیوز23 ساعت قبل
به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از عصر ایران، خودروهای ساینا، تیبا، کوییک، وانت زامیاد، سایپا ۱۳۱ و سایپا ۱۵۱ در این طرح به فروش می‌رسد. برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید خودرو می‌توانید به وبسایت فروش سایپا مراجعه کنید.
نامه‌نیورنامه‌نیور20 ساعت قبل
به گزارش نامه نیوز، طبق آمار‌های رسمی در بازه زمانی نوروز ۹۷ مصرف روزانه سوخت به بیش از ۱۰۰ میلیون لیتر رسیده بود. او گفته: مصرف بنزین در سال ۹۷ در مجموع رشد ۹٫۵ درصدی داشته است که این میزان با برآورد‌های ابتدایی سال با انحراف معیار یک درصد محقق شد. او می‌گوید: در ایام نوروز مصرف بنزین در تهران به شدت کم می‌شود و مصرف پایین می‌آید اما در کل کشور، معمولا مصرف بنزین بین ۸ تا ۱۲ درصد رشد می‌کند. حاج محمدرضا در مورد بازگشت مجدد کارت سوخت در سال ۹۸ نیز می‌گوید: خودرو‌های تا ۲۰۰۰ سی سی می‌توانند از کارت سوخت استفاده کنند، اما خودرو‌های ۶ سیلندر سهمیه‌ای ندارند و از کارت جایگاه‌ها استفاده می‌کنند. او می‌گوید: در سال جدید احتمال آنکه بر روی بهای سوخت تجدید نظر شود وجود دارد، اما آنچه تاکنون اعلام کرده‌اند برای سال ۹۸ همچنان بهای بنزین معمولی لیتری ۱۰۰۰ تومان و بنزین سوپر لیتری ۱۲۰۰ تومان است.
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
اگر تجربه حضور در دوره‌های مدیریت را داشته باشید احتمالا با داستان ۱۲ مرد خشمگین آشنا هستید. حال دوازده مرد از طبقات مختلف اجتماعی به عنوان اعضای هیئت منصفه دادگاه، مأمور تصمیم‌گیری نهایی دربارهٔ این پرونده شده‌اند. برخی از آنها سابقه قبلی حضور در هیئت منصفه را داشته و برخی نیز تازه وارد هستند. در این بخش داستان ناگهان یک نفر از میان اعضا هیئت منصفه برخاسته و می‌گوید من به گناهکار بودن این جوان شک دارم! به شما توصیه می‌کنیم اگر تاکنون فیلم «۱۲ مرد خشمگین» را مشاهده نکرده‌اید زمانی را برای این منظور اختصاص دهید.

اخبار بیشتر