از نظر BBC فارسی چاقوکشی در لندن «تروریستی»، و قتل عام در نیوزیلند فقط «حمله» است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. افتصادنیوز
  4. اقتصادی
از نظر BBC فارسی چاقوکشی در لندن «تروریستی»، و قتل عام در نیوزیلند فقط «حمله» است

از نظر BBC فارسی چاقوکشی در لندن «تروریستی»، و قتل عام در نیوزیلند فقط «حمله» است

افتصادنیوزخبرگزاری افتصادنیوز |
اقتصادنیوز؛ حمید بعیدی‌نژاد، سفیر ایران در انگلیس با انتقاد از نحوه خبررسانی BBC فارسی نوشت: از نظر آنها چاقو کشی در لندن تروریستی است، اما قتل عام در نیوزیلند فقط حمله است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس؛ حمید بعیدی نژاد با انتشار تصاویری از اخبار منتشر شده BBC فارسی درباره اقدام تروریستی نیوزیلند و چاقوکشی در لندن در صفحه توئیترش نوشت: «مدیران ارشد BBC فارسی چقدر برای تروریستی نخواندن حملات داعش و تجزیه طلبان در ایران توجیهات آوردند. اما از نظر BBC فارسی فقط یک معیار برای تروریستی بودن حملات وجود دارد و آن حملاتی است که علیه انگلیس صورت گیرند. لذا چاقو کشی در لندن تروریستی است، اما قتل عام در نیوزیلند فقط حمله است.»

از نظر BBC فارسی چاقوکشی در لندن «تروریستی»، و قتل عام در نیوزیلند فقط «حمله» است - 1

بعیدی نژاد پیش از این نیز در توئیتی درباره اقدام تروریستی علیه نمازگزاران جمعه در مساجدی در کریستچرچ نیوزیلند نوشته بود: «سیاهترین روز در تاریخ معاصر نیوزیلند و روزی تلخ برای تمامی مسلمانان: ۴۰ کشته و ۲۰ زخمی در دو مسجد، قربانی افراط گرایی و اسلام ستیزی.»

سفیر ایران در لندن در پیش از این در توئیتی دیگر با اشاره به اقدام تروریستی به نمازگزاران جمعه در مساجدی در کریستچرچ نیوزیلند نوشته‌ بود: «سیاهترین روز در تاریخ معاصر نیوزیلند و روزی تلخ برای تمامی مسلمانان: ۴۰ کشته و ۲۰ زخمی در دو مسجد، قربانی افراط گرایی و اسلام ستیزی.»

گفتنی است، درپی حمله تروریست‌های مسلح به نمازگزاران جمعه در دو مسجد در نیوزیلند، حداقل ۵۰ نفر کشته و ۳۰ تن دیگر مجروح شدند. نخست‌وزیر نیوزیلند با محکوم کردن حمله تروریستی به مسلمانان، گفت این یکی از سیاه‌ترین روزهای این کشور بود.

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با بی بی سی فارسی، حمید بعیدی‌نژاد، قتل عام در نیوزلند، چاقوکشی در لندن و BBC Persian از تلگرام

⁣#تحلیل_روز

✋بریتانیا می‌خواهد برای نازنین زاغری چه کار کند؟

👈 ایرانی‌ها در روزهای اخیر در ماجرای حمایت دیپلماتیک بریتانیا از نازنین زاغری چه‌گاف‌هایی داده‌اند؛ از روزنامه تندروی اصول‌گرا تا سفیر میانه‌روی ایران در لندن

▪ نازنین زاغری، زندانی دارای تابعیت دوگانه ایرانی –بریتانیایی است که از سه سال پیش در ایران به اتهام‌های امنیتی بازداشت شده.

▫بریتانیا مدعی‌است او بی‌گناه است و خواستار آزادی اوست و دولت ایران می‌گوید او به‌حکم دادگاه، دوران محکومیت‌اش را می‌گذراند.

▫در آخرین تحول مربوط به او، جرمی هانت، وزیرامورخارجی بریتانیا اعلام کرده که لندن می‌خواهد از زاغری «حمایت دیپلماتیک» کند. این موضع‌گیری، دو گاف در ایران به دنبال داشت.

۱⃣ روزنامه وطن‌امروز در گزارشی مفصل در شماره دیروزش و روزنامه جمهوری‌اسلامی در سرمقاله امروزش نوشتند بریتانیا، زاغری را دیپلمات معرفی کرده تا بتواند او را از زندان آزاد کند.

▫طبق حقوق بین‌الملل، دیپلمات‌ها از برخورد قضایی در امان‌اند و به‌هیچ‌عنوان در کشور پذیرنده قابل تعقیب نیستند.

▫اما آیا واقعا بریتانیا می‌تواند زاغری را دیپلمات معرفی کند؟ خیر. طبق حقوق بین‌الملل تنها زمانی می‌توان از میان شهروندان دولت پذیرنده (در اینجا ایران) کسی را به‌عنوان دیپلمات معرفی کرد که دولت پذیرنده با این موضوع موافق باشد. پس موضوع از چه قرار است؟

▫وطن امروز و جمهوری‌اسلامی «اشتباه زده‌اند» این روزنامه‌ها، «مصونیت دیپلماتیک» را که ویژه‌ی دیپلمات‌ها است با «حمایت دیپلماتیک» اشتباه گرفته‌اند.

🔴 حمایت دیپلماتیک به معنای پیگیری نقض حقوق یک شهروند عادی از سوی دولت‌اش در نهادهای بین‌المللی (مانند؛ دادگاه لاهه، نهادهای حقوق بشری و هرگونه روش و نهاد حل‌وفصل اختلاف بین‌المللی) است.

▫ حمایت دیپلماتیک هیچ مصونیت خاصی برای فرد مورد حمایت به همراه نخواهد داشت.

۲⃣ گاف دوم هم از آن حمید بعیدی‌نژاد است؛ سفیر ایران در لندن. او البته «مصونیت دیپلماتیک» را با «حمایت دیپلماتیک» اشتباه نگرفته بلکه حواس‌اش نبوده یا نمی‌دانسته که تقریبا نیم‌قرن است که قواعد حقوق بین‌الملل درباره حمایت دیپلماتیک تغییر کرده

▫بعیدی‌نژاد توییت کرده‌‌بود چون زاغری تابعیت ایرانی دارد؛ پس بریتانیا نمی‌توانداز وی در برابر ایران حمایت دیپلماتیک کند.

▫حرف بعیدی‌نژاد، ۵۰سال است که درست نیست؛ اما از ۵۰سال پیش، مفهومی پدید آمده به‌نام «تابعیت موثر یا غالب». یعنی چه؟

▫یعنی در وضعیتی مثل وضعیت زاغری که دو تابعیت دارد؛ یک از دو دولت که او تابعیت‌‌اش را دارد (در این‌جا بریتانیا) می‌تواند علیه دولت متبوع دیگر (یعنی ایران) حمایت دیپماتیک کند؛

▫به‌این‌شرط‌که تابعیت دولت اول به دلیل‌هایی ازجمله محل سکونت، محل تحصیل، محل شرکت در انتخابات و … بر تابعیت دولت دیگر غلبه داشته‌باشد.

▫علاوه بر دادگاه‌های بین‌المللی گوناگون، دیوان داوری ایران- آمریکا هم بارها به مفهوم تابعیت غالب استناد کرده و دعواهای شهروندان دو تابعیتی ایرانی- آمریکایی را علیه ایران پذیرفته و جای‌شگفتی‌است‌که یکی از دیپلمات‌های ارشد کشورمان هنوز از این موضوع بی‌خبر است. / نویسنده: سیامک‌کریمی، تحلیل‌گر مسائل حقوق‌بین‌الملل و مدرس دانشگاه


🔵 جدال توییتری سفیر ایران و بریتانیا بر سر شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی

بحث بر سر بودجه شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی به درگیری توییتری میان حمید بعیدی‌نژاد، سفیر ایران در بریتانیا و راب مک‌کایر، سفیر بریتانیا در ایران منجر شد. بعیدی‌نژاد با استناد به گزارشی که در سال ۲۰۰۶ از سوی کمیته‌ای در مجلس بریتانیا تهیه شده، شبکه بی‌بی‌سی فارسی را یک شبکه‌خبری «غیرمستقل» دانست که فعالیت آن «تحت نظارت دولت انگلیس» است.

در واکنش به این توییت سفیر بریتانیا در ایران بی‌بی‌سی را از نظر محتوای سردبیری شبکه‌ای «کاملا مستقل» خوانده و نوشت بودجه شبکه بی‌بی‌سی فارسی همانند دیگر سرویس‌های بی‌بی‌سی از طریق هزینه مجوزها و نه از طریق دولت تأمین می‌شود.

راب مک‌کایر در جواب توییت دیگری از سوی بعیدی‌نژاد که همچنان بر دولتی بودن بی‌بی‌سی تأکید داشت، نوشت: «کسانی که به بی‌بی‌سی حمله می‌کنند، اعتبار خود را افزایش نمی‌دهند، بلکه بیشتر موجب مقایسه این شبکه با شبکه‌های ایرانی می‌شوند همانطور که جواب‌ها [به توییت بعیدی‌نژاد] این موضوع را نشان می‌دهند.»

شماری از کاربران ایران در پاسخ به توییت‌های سفیر ایران به صدا و سیمای ملی و همچنین پرس‌تی‌وی (شبکه انگلیسی زبان جمهوری اسلامی) اشاره کرده‌اند. یکی از این کاربران خطاب به سفیر نوشته: «جناب بعیدی نژاد، به صورتی صحبت می‌کنید که انگار صدا و سیمای کشورمان، استقلال کامل دارد.»

https: //bit. ly/۲UcxTP۴


🔴 رضا خندان همسر نسرین ستوده به بی بی سی فارسی گفت دادگاه خانم ستوده، وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر را به ۱۲ سال زندان محکوم کرده است.

اقای خندان اضافه کرد که «دادگاه یک رونوشت از این حکم را در اختیار خانم ستوده قرار داده است».

او در گفتگو با بی بی سی فارسی تاکید کرد: «مطابق قانون اتهامات تجمیع می‌شود و بالاترین حکمی که به هر یک از اتهامات داده شده، قابلیت اجرا دارد. از مجموع ۳۳ ساله‌ حبس برای هفت اتهام نسرین ستوده، طولانی‌ترین اتهام او که ۱۰سال است، اجرا می‌شود. اما بر اساس قانون افرادی که با بیش از سه اتهام مواجه باشند، حکم آنها می‌تواند تا یک و نیم برابر افزایش یابد. قاضی هم به همسر من ۱۲ سال حکم قابل اجرا داده است».


🔴 رضا خندان: حکم ۱۲ سال زندان به نسرین ستوده ابلاغ شده است

رضا خندان همسر نسرین ستوده به بی بی سی فارسی گفت دادگاه خانم ستوده، وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر را به ۱۲ سال زندان محکوم کرده است.

اقای خندان اضافه کرد که «دادگاه یک رونوشت از این حکم را در اختیار خانم ستوده قرار داده است».

او در گفتگو با بی بی سی فارسی تاکید کرد: «مطابق قانون اتهامات تجمیع می‌شود و بالاترین حکمی که به هر یک از اتهامات داده شده، قابلیت اجرا دارد. از مجموع ۳۳ ساله‌ حبس برای هفت اتهام نسرین ستوده، طولانی‌ترین اتهام او که ۱۰سال است، اجرا می‌شود. اما بر اساس قانون افرادی که با بیش از سه اتهام مواجه باشند، حکم آنها می‌تواند تا یک و نیم برابر افزایش یابد. قاضی هم به همسر من ۱۲ سال حکم قابل اجرا داده است».

نسرین ستوده هفت عنوان اتهامی داشت که از آن میان «تشویق به فساد و فحشا و فراهم آوردن موجبات آن» سنگین‌ترین اتهام او به شمار می‌آمد. دادگاه انقلاب، فعالیت‌های خانم ستوده در مورد حقوق زنان و مخالفت او با حجاب اجباری را «تشویق به فساد و فحشا» تفسیر کرده است.


در ادامه بخوانید

گزارشی تامل برانگیز از یک ویژه خواری

صدا و سیماصدا و سیما19 ساعت قبل
جغرافیای منطقه از یک رودخانه به نام جاجرود و دو کوه در دو طرف آن شکل گرفته است. مردم در تماس هایشان از ویژه خواری‌هایی خبر می‌دادند که در نوع خود قابل توجه بود. اهالی ما را به یکی از کوچه‌های روستا بردند که بر اثر ریزش کوه بسته شده بود کوچه‌ای که مدرسه روستا هم در آن واقع است. آن‌ها علت بسته شدن کوچه را تخریب کوه بالای روستا به دست فرد بانفوذی می‌دانستند که برادرزاده یکی از وزاری دولت است. مردم می‌گفتند: این فرد از سازمان منابع طبیعی استان تهران مجوزی دریافت کرده که از کوه بالادست ویلای خود برداشت کند تا ریزش سنگ مزاحمش نشود. یکی از اهالی می‌گفت: اگر مردم محلی بخواهند یک بیل در کوه بزنند فورا اخطار دریافت می‌کنند و از طرف اداره منابع طبیعی با آن‌ها برخورد می‌شود، ولی حالا این ویژه خوار با بیل میکانیکی به جان طبیعت بکر منطقه و روستا افتاده است. یکی دیگر از اهالی گفت: کل منطقه رودبارقصران در یک دره واقع شده و ریزش سنگ کل مردم روستا‌های منطقه را اذیت می‌کند حالا چرا باید به یک فرد با رابطه و آشنابازی مجوز داده شود تا به این بهانه کوه خواری کند. به نظر می‌رسد سازمان منابع طبیعی استان تهران که مجوز ابتدایی را برای این ویژه خواری صادر و هر سازمان دیگری که در این فساد همراهی کرده، باید پاسخگو باشد.

عکس/ صفحه نخست روزنامه‌های چهارشنبه اول خرداد

18+
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز10 ساعت قبل
مهرمهر11 ساعت قبل
خبرگزاری مهر-گروه بین الملل: دولت دونالد ترامپ قصد دارد با همکاری بحرین یک کنفرانس اقتصادی برگزار کند که هدف آن جذب سرمایه‌گذاری در مناطق فلسطینی‌نشین است. رسانه‌های رژیم صهیونیستی اعلام کردند اسرائیل دعوت نامه رسمی برای مشارکت در کنفرانس اقتصادی بحرین را دریافت کرده است. در ادامه این بیانیه آمده است که کنفرانس اقتصادی بحرین مقدمه‌ای برای صلح است و صلح حقیقی با اشغالگری اسرائیل بر سرزمین‌های فلسطینیان و جولان و مزارع شبعا نشدنی است. جبهه مردمی برای آزادی فلسطین، فرماندهی کل تاکید کرد کنفرانس اقتصادی بحرین یکی از حلقه‌های توطئه علیه مساله فلسطین است. واشنگتن و متحدانش که تاکنون از راههای دیگر نتوانستند فلسطین و آرمان آنرا نابود کنند این بار از راه صلح اقتصادی وارد شده‌اند.
صدا و سیماصدا و سیما19 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران و رئیس کنفدراسیون صادرات ایران در نشست هیئت نمایندگان اتاق تهران از هجمه رسانه‌ای در هفته‌های اخیر علیه صادرکنندگان با موضوع عدم بازگشت ارز حاصل از صادرات به داخل کشور، انتقاد کرد. محمد لاهوتی گفت: آمار غیر واقعی که چندی پیش از سوی یکی از مسئولان وزارت اقتصاد مبنی بر بازگشت محدود ارز صادراتی به داخل کشور، موجی از انتقادات جامعه را به سوی فعالان اقتصادی و صادرکنندگان کشور به همراه آورد. این درحالی است که در شرایط تحریمی این روز‌های کشور که درآمد‌های نفتی دولت به شدت کاهش یافته است، باید صادرکنندگان را به عنوان سربازان خط مقدم اقتصاد کشور، مورد قدردانی قرار داده و به شکلی شایسته از این قشر دفاع کرد. لاهوتی گفت: بر اساس این بخشنامه، کانال‌هایی برای فرآیند بازگشت ارز صادراتی به چرخه اقتصادی کشور تعیین شده است که قطعا به حجم گرفتاری‌ها و محدودیت‌های پیش روی کسب و کار صادرکنندگان اضافه خواهد کرد. این عضو هیئت نمایندگان اتاق تهران با اشاره به جلسات کمیته ارزی اتاق ایران درخصوص مسائل ارزی کشور، افزود: راهکار‌هایی از سوی بخش خصوصی برای سامان‌دهی به شرایط کنونی تعیین و آماده ارائه به دولت است.

نظرها

اخبار بیشتر