مصدق با اقتصاد بدون نفت ارکان ملی را حفظ کرد/ پیشنهاد دادم در قبال صادرات نفت طلا یا کارخانه دریافت کنیم
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اعتمادآنلاین
  4. اقتصادی
مصدق با اقتصاد بدون نفت ارکان ملی را حفظ کرد/ پیشنهاد دادم در قبال صادرات نفت طلا یا کارخانه دریافت کنیم

مصدق با اقتصاد بدون نفت ارکان ملی را حفظ کرد/ پیشنهاد دادم در قبال صادرات نفت طلا یا کارخانه دریافت کنیم

لطف‌اله میثمی کارشناس اقتصاد نفت گفت: با وجود شدیدترین تحریم‌ها در دولت مرحوم دکتر مصدق، اقتصاد متوازن بود و صادرات بر واردات فزونی داشت، تولید اشتغال‌محور ادامه داشت، کارخانه‌ها سه شیفت کار می‌کردند و فعالیت‌های روستایی نیز ادامه داشت.

اعتمادآنلاین| لطف‌اله میثمی کارشناس اقتصاد نفت در نشست هفتگی موسسه دین و اقتصاد با موضوع بررسی تاریخی ملی شدن صنعت نفت در ایران گفت: شفافیت در رفتارهای مالی دکتر مصدق بسیار مهم بود به طوری که وقتی در سفرهای خارجی اعضای کابینه درخواست ارز می‌کردند ایشان با آن مخالفت می‌کردند حتی هدیه‌هایی که ایشان به آمریکایی‌ها می‌دادند از پول خود بود. این شفافیت به گونه‌ای است که در این هفت دهه هیچ نهادی نتوانسته اعضای کابینه ایشان را به فساد متهم کند.

وی ادامه داد: با وجود شدیدترین تحریم‌ها در دولت مرحوم دکتر مصدق، اقتصاد متوازن بود و صادرات بر واردات فزونی داشت، تولید اشتغال‌محور ادامه داشت، کارخانه‌ها سه شیفت کار می‌کردند و فعالیت‌های روستایی نیز ادامه داشت.

میثمی یادآور شد: بنده روزی از آقای بازرگان پرسیدم که شما با سبقه مذهبی که دارید چطور از رهبری دکتر مصدق حمایت می‌کنید و ایشان پاسخ دادند من در کشورهایی که بودم از طریق مالیات اداره می‌شدند، بنده در زمان مصدق دیدم که بازاریان برای پرداخت مالیات صف کشیدند که نشان دهنده اعتماد بین مردم و دولت است. این همبستگی باعث شد تا برابر آن تحریم‌های بی‌سابقه ایستادگی شود.

وی در مورد علل کودتا بر علیه دولت ملی گفت: در این مورد نظرهای مختلفی بیان شده است عده‌ای باور دارند حمایت دکتر مصدق از سوسیالیست‌ها باعث کودتا شد. عده‌ای دیگر دعوای شمال و جنوب و نقش شرکت‌های فراملی نفت و به خطر افتادن منافع آمریکا را دلیل آن می‌دانند حتی آقای نیکسون در کتاب جنگ حقیقی نوشته است اگر حملات علیه آمریکا همانند یک درخت باشد ریشه آن دکتر مصدق با ملی کردن نفت بود.

وی ادامه داد: باور دیگر این است که ابرقدرت‌ها و شرکت‌های فراملی نفتی به این نتیجه رسیدند که مصدق با اقتصاد بدون نفت توانسته ارکان ملی را حفظ کند در حالی که نه ارتش، نه دربار و نه تجار بزرگ را پشتیبان خود داشت از همین روی ترسیدند که این شیوه اداره الگویی برای دیگر کشورهای جهان سومی باشد.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی دلار و بورس

میثمی تصریح کرد: دکتر مصدق توانسته بود کشور را در اوج آزادی مطبوعات و عدالت و استقلال نگه دارد در این دوران هیچ شورشی از سوی اقوام مشاهده نشد. حتی توده‌های اقوام مانند قشقایی‌ها کاملا همراه دکتر مصدق بودند. بنده کتابی که با عنوان اعترافات یک قاتل اقتصادی ترجمه کرده‌ام نویسنده آورده بود که باید این الگو از میان برداشته شود اما چون استالین در شوروی توانسته بود به بمب اتمی دست یابد آمریکا ترسید که جنگ علیه ایران واکنش شوروی را در پی داشته باشد بنابراین جنگ را در قالب کودتا اجرا کرد در واقع کودتای ۲۸ مرداد جنگ در قالب کودتا بود.

این کارشناس اقتصاد نفت با بیان اینکه بیشتر مشکلات اقتصاد ما ناشی از نفت است گفت: ‌ بنده در ملاقاتی که با امام خمینی داشتم (ره) پیشنهاد دادم در قبال صادرات نفت طلا یا کارخانه دریافت کنیم چون این دلارهای نفتی تورم به همراه خواهد داشت و اگر این پیشنهاد در آن زمان اجرا می‌شد از سویی شاهد این اتفاقات نبودیم و از سوی دیگر سرمایه کشور چندین برابر شده بود باید توجه داشت که هزینه‌هایی که صرف نفت می‌شود بیشتر از درآمد آن است اگر ما نفت را از تنگه هرمز صادر کنیم هزینه ‌های امنیتی آن بسیار بالا است اگر ما یک مثلثی در نظر بگیریم که اضلاع آن نفت، جنگ و اسلحه است در واقع ما در ۱۱۰ سال اخیر در زندان این مثلث بوده‌ایم.

وی یادآور شد: در زمان جنگ برخی از مسئولان می‌گفتند که تنگه هرمز را ببندیم، بنده به سراغ آقای رجایی رفتم و گفتم اگر این اقدام صورت بگیرد طرف‌های تجاری ما وارد جنگ خواهند شد و خلیج فارس عملا میلیتاریزه می‌شود. بنابراین چرا ما باید اقتصاد را به نفت و نفت را به جنگ گره بزنیم.

منبع: ایلنا

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با واردات، صادرات، تحریم و نفت از تلگرام

🔴 کاهش صادرات نفت اوپک به آمریکا به کمترین میزان در ۵ سال گذشته

💢 ترجمه بلومبرگ 💢

با تحریم‌های نفتی ونزوئلا و اجرای توافقکاهش تولید اوپک، میزان صادرات کشورهای عضو اوپک به آمریکا به کمترین میزان ۵ سالگذشته رسید.

این روزها نفت بسیار کمتری از کشورهای خارجی به سواحل آمریکا می‌رسد چرا که کشورهای عضو اوپک تولیدشان را کاهش داده‌اند و آمریکا هم نفت ونزوئلا را تحریم کرده بنابراین صادرات از این کشورها به سمت آمریکا بیش از اندازه کاهش یافته است، ونزوئلا یکی از اعضای اوپک نیز است.

بر اساس آمارها و ردیابی شرکت اطلاعاتی کپلر، میزان صادرات نفت خام به آمریکا از سوی کشورهای عضو اوپک و هم پیمانانشان در ماه ژانویه به ۱٫۴۱ میلیون بشکه در روز رسید که کمترین میزان طی ۵ سال گذشته است همچنین بر اساس این اطلاعات کاهش واردات نفت از عراق و کاهش تولید نفت بیش از اندازه عربستان به کاهش صادرات به آمریکا کمک بیشتری کرده است.

در همین زمان صادرات نفت ونزوئلا به آمریکا حدود ۳۰ درصد کاهش یافته است که حدود نیمی از نفت ونزوئلا باید به بنادر آمریکا تخلیه شود و احتمالا نیم دیگر هم در خلیج مکزیک به میزان ۷٫۶ میلیون بشکه سرگردان و شناور است.

بلومبرگ فارسی✔️

https: //www. bloomberg. com/news/articles/۲۰۱۹-۰۲-۰۵/opec-s-oil-exports-to-u-s-fall-to-five-year-low-in-january


🔻همتی، رییس کل بانک مرکزی: آثار شکست تحریم آمریکا در تغییر ساختار تجاری ایران در حال ظهور است

🔹حذف دلار در مبادلات منطقه‌ای و جهانی ایران با دیگر کشورها یکی از نتایج مهم راهبرد جدید تجاری ایران است.

🔹شکست سیاست تحریم آمریکا در عمل در حال تحقق است و به تدریج آثار آن در تغییر ساختار تجاری ایران در حال ظهور است.

🔹اکنون در یک موقعیت ویژه برای استفاده از ظرفیت ملی برای پشتیبانی از تولید ملی و صادرات و کاهش اتکا به صدور نفت خام و واردات کالاهای ساخته شده قرار داریم که می‌تواند در شکست قطعی تحریم نقش آفرینی کند/ ایسنا

#اقتصادی


رویترز: آمریکا صادرات نفت ایران را بازهم کاهش می‌دهد اما صفر نمی‌کند

🔹 خبرگزاری رویترز در گزارشی تحلیلی پیش‌بینی کرده است که آمریکا با تمدید معافیت چند کشور از تحریم نفتی ایران به شرط کاهش واردات نفت موافقت خواهد کرد هر چند همچنان در صدد به صفر رساندن فروش نفت ایران است.

🔹با اجرایی شدن تحریم نفتی در اوایل ماه نوامبر سال گذشته، ایالات متحده به این کشورها اجازه داد تا به مدت هشت ماه به خرید مقادیر معینی نفت خام از ایران ادامه دهند بی آنکه به خاطر نقض مقررات تحریم ایالات متحده، با تحریم ثانویه این کشور مواجه شوند/ بی بی سی


همتی: آثار شکست تحریم آمریکا در تغییر ساختار تجاری ایران در حال ظهور است

رییس کل بانک مرکزی:

🔹حذف دلار در مبادلات منطقه‌ای و جهانی ایران با دیگر کشورها یکی از نتایج مهم راهبرد جدید تجاری ایران است.

🔹شکست سیاست تحریم آمریکا در عمل در حال تحقق است و به تدریج آثار آن در تغییر ساختار تجاری ایران در حال ظهور است.

🔹اکنون در یک موقعیت ویژه برای استفاده از ظرفیت ملی برای پشتیبانی از تولید ملی و صادرات و کاهش اتکا به صدور نفت خام و واردات کالاهای ساخته شده قرار داریم که می‌تواند در شکست قطعی تحریم نقش آفرینی کند. / ایسنا


🗣 وزیر خزانه‌داری آمریکا:

🔸 معافیت‌های صادرشده درباره تحریم نفتی ایران موقتی است و همه کشورها باید فورا واردات نفت از ایران را متوقف کنند


♨️ رویترز: آمریکا صادرات نفت ایران را بازهم کاهش می‌دهد اما صفر نمی‌کند

پیش‌بینی خبرگزاری رویترز در گزارشی تحلیلی:

🔹 آمریکا با تمدید معافیت چند کشور از تحریم نفتی ایران به شرط کاهش واردات نفت موافقت خواهد کرد هر چند همچنان در صدد به صفر رساندن فروش نفت ایران است.

🔹با اجرایی شدن تحریم نفتی در اوایل ماه نوامبر سال گذشته، ایالات متحده به این کشورها اجازه داد تا به مدت هشت ماه به خرید مقادیر معینی نفت خام از ایران ادامه دهند بی آنکه به خاطر نقض مقررات تحریم ایالات متحده، با تحریم ثانویه این کشور مواجه شوند.

بی‌بی‌سی

====


در ادامه بخوانید

گزارشی تامل برانگیز از یک ویژه خواری

صدا و سیماصدا و سیما19 ساعت قبل
جغرافیای منطقه از یک رودخانه به نام جاجرود و دو کوه در دو طرف آن شکل گرفته است. مردم در تماس هایشان از ویژه خواری‌هایی خبر می‌دادند که در نوع خود قابل توجه بود. اهالی ما را به یکی از کوچه‌های روستا بردند که بر اثر ریزش کوه بسته شده بود کوچه‌ای که مدرسه روستا هم در آن واقع است. آن‌ها علت بسته شدن کوچه را تخریب کوه بالای روستا به دست فرد بانفوذی می‌دانستند که برادرزاده یکی از وزاری دولت است. مردم می‌گفتند: این فرد از سازمان منابع طبیعی استان تهران مجوزی دریافت کرده که از کوه بالادست ویلای خود برداشت کند تا ریزش سنگ مزاحمش نشود. یکی از اهالی می‌گفت: اگر مردم محلی بخواهند یک بیل در کوه بزنند فورا اخطار دریافت می‌کنند و از طرف اداره منابع طبیعی با آن‌ها برخورد می‌شود، ولی حالا این ویژه خوار با بیل میکانیکی به جان طبیعت بکر منطقه و روستا افتاده است. یکی دیگر از اهالی گفت: کل منطقه رودبارقصران در یک دره واقع شده و ریزش سنگ کل مردم روستا‌های منطقه را اذیت می‌کند حالا چرا باید به یک فرد با رابطه و آشنابازی مجوز داده شود تا به این بهانه کوه خواری کند. به نظر می‌رسد سازمان منابع طبیعی استان تهران که مجوز ابتدایی را برای این ویژه خواری صادر و هر سازمان دیگری که در این فساد همراهی کرده، باید پاسخگو باشد.

عکس/ صفحه نخست روزنامه‌های چهارشنبه اول خرداد

18+
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز10 ساعت قبل
مهرمهر10 ساعت قبل
خبرگزاری مهر-گروه بین الملل: دولت دونالد ترامپ قصد دارد با همکاری بحرین یک کنفرانس اقتصادی برگزار کند که هدف آن جذب سرمایه‌گذاری در مناطق فلسطینی‌نشین است. رسانه‌های رژیم صهیونیستی اعلام کردند اسرائیل دعوت نامه رسمی برای مشارکت در کنفرانس اقتصادی بحرین را دریافت کرده است. در ادامه این بیانیه آمده است که کنفرانس اقتصادی بحرین مقدمه‌ای برای صلح است و صلح حقیقی با اشغالگری اسرائیل بر سرزمین‌های فلسطینیان و جولان و مزارع شبعا نشدنی است. جبهه مردمی برای آزادی فلسطین، فرماندهی کل تاکید کرد کنفرانس اقتصادی بحرین یکی از حلقه‌های توطئه علیه مساله فلسطین است. واشنگتن و متحدانش که تاکنون از راههای دیگر نتوانستند فلسطین و آرمان آنرا نابود کنند این بار از راه صلح اقتصادی وارد شده‌اند.
صدا و سیماصدا و سیما19 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران و رئیس کنفدراسیون صادرات ایران در نشست هیئت نمایندگان اتاق تهران از هجمه رسانه‌ای در هفته‌های اخیر علیه صادرکنندگان با موضوع عدم بازگشت ارز حاصل از صادرات به داخل کشور، انتقاد کرد. محمد لاهوتی گفت: آمار غیر واقعی که چندی پیش از سوی یکی از مسئولان وزارت اقتصاد مبنی بر بازگشت محدود ارز صادراتی به داخل کشور، موجی از انتقادات جامعه را به سوی فعالان اقتصادی و صادرکنندگان کشور به همراه آورد. این درحالی است که در شرایط تحریمی این روز‌های کشور که درآمد‌های نفتی دولت به شدت کاهش یافته است، باید صادرکنندگان را به عنوان سربازان خط مقدم اقتصاد کشور، مورد قدردانی قرار داده و به شکلی شایسته از این قشر دفاع کرد. لاهوتی گفت: بر اساس این بخشنامه، کانال‌هایی برای فرآیند بازگشت ارز صادراتی به چرخه اقتصادی کشور تعیین شده است که قطعا به حجم گرفتاری‌ها و محدودیت‌های پیش روی کسب و کار صادرکنندگان اضافه خواهد کرد. این عضو هیئت نمایندگان اتاق تهران با اشاره به جلسات کمیته ارزی اتاق ایران درخصوص مسائل ارزی کشور، افزود: راهکار‌هایی از سوی بخش خصوصی برای سامان‌دهی به شرایط کنونی تعیین و آماده ارائه به دولت است.

نظرها

اخبار بیشتر