1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اعتمادآنلاین
  4. اقتصادی
مصدق با اقتصاد بدون نفت ارکان ملی را حفظ کرد/ پیشنهاد دادم در قبال صادرات نفت طلا یا کارخانه دریافت کنیم

مصدق با اقتصاد بدون نفت ارکان ملی را حفظ کرد/ پیشنهاد دادم در قبال صادرات نفت طلا یا کارخانه دریافت کنیم

لطف‌اله میثمی کارشناس اقتصاد نفت گفت: با وجود شدیدترین تحریم‌ها در دولت مرحوم دکتر مصدق، اقتصاد متوازن بود و صادرات بر واردات فزونی داشت، تولید اشتغال‌محور ادامه داشت، کارخانه‌ها سه شیفت کار می‌کردند و فعالیت‌های روستایی نیز ادامه داشت.

اعتمادآنلاین| لطف‌اله میثمی کارشناس اقتصاد نفت در نشست هفتگی موسسه دین و اقتصاد با موضوع بررسی تاریخی ملی شدن صنعت نفت در ایران گفت: شفافیت در رفتارهای مالی دکتر مصدق بسیار مهم بود به طوری که وقتی در سفرهای خارجی اعضای کابینه درخواست ارز می‌کردند ایشان با آن مخالفت می‌کردند حتی هدیه‌هایی که ایشان به آمریکایی‌ها می‌دادند از پول خود بود. این شفافیت به گونه‌ای است که در این هفت دهه هیچ نهادی نتوانسته اعضای کابینه ایشان را به فساد متهم کند.

وی ادامه داد: با وجود شدیدترین تحریم‌ها در دولت مرحوم دکتر مصدق، اقتصاد متوازن بود و صادرات بر واردات فزونی داشت، تولید اشتغال‌محور ادامه داشت، کارخانه‌ها سه شیفت کار می‌کردند و فعالیت‌های روستایی نیز ادامه داشت.

میثمی یادآور شد: بنده روزی از آقای بازرگان پرسیدم که شما با سبقه مذهبی که دارید چطور از رهبری دکتر مصدق حمایت می‌کنید و ایشان پاسخ دادند من در کشورهایی که بودم از طریق مالیات اداره می‌شدند، بنده در زمان مصدق دیدم که بازاریان برای پرداخت مالیات صف کشیدند که نشان دهنده اعتماد بین مردم و دولت است. این همبستگی باعث شد تا برابر آن تحریم‌های بی‌سابقه ایستادگی شود.

وی در مورد علل کودتا بر علیه دولت ملی گفت: در این مورد نظرهای مختلفی بیان شده است عده‌ای باور دارند حمایت دکتر مصدق از سوسیالیست‌ها باعث کودتا شد. عده‌ای دیگر دعوای شمال و جنوب و نقش شرکت‌های فراملی نفت و به خطر افتادن منافع آمریکا را دلیل آن می‌دانند حتی آقای نیکسون در کتاب جنگ حقیقی نوشته است اگر حملات علیه آمریکا همانند یک درخت باشد ریشه آن دکتر مصدق با ملی کردن نفت بود.

وی ادامه داد: باور دیگر این است که ابرقدرت‌ها و شرکت‌های فراملی نفتی به این نتیجه رسیدند که مصدق با اقتصاد بدون نفت توانسته ارکان ملی را حفظ کند در حالی که نه ارتش، نه دربار و نه تجار بزرگ را پشتیبان خود داشت از همین روی ترسیدند که این شیوه اداره الگویی برای دیگر کشورهای جهان سومی باشد.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی دلار و بورس

میثمی تصریح کرد: دکتر مصدق توانسته بود کشور را در اوج آزادی مطبوعات و عدالت و استقلال نگه دارد در این دوران هیچ شورشی از سوی اقوام مشاهده نشد. حتی توده‌های اقوام مانند قشقایی‌ها کاملا همراه دکتر مصدق بودند. بنده کتابی که با عنوان اعترافات یک قاتل اقتصادی ترجمه کرده‌ام نویسنده آورده بود که باید این الگو از میان برداشته شود اما چون استالین در شوروی توانسته بود به بمب اتمی دست یابد آمریکا ترسید که جنگ علیه ایران واکنش شوروی را در پی داشته باشد بنابراین جنگ را در قالب کودتا اجرا کرد در واقع کودتای ۲۸ مرداد جنگ در قالب کودتا بود.

این کارشناس اقتصاد نفت با بیان اینکه بیشتر مشکلات اقتصاد ما ناشی از نفت است گفت: ‌ بنده در ملاقاتی که با امام خمینی داشتم (ره) پیشنهاد دادم در قبال صادرات نفت طلا یا کارخانه دریافت کنیم چون این دلارهای نفتی تورم به همراه خواهد داشت و اگر این پیشنهاد در آن زمان اجرا می‌شد از سویی شاهد این اتفاقات نبودیم و از سوی دیگر سرمایه کشور چندین برابر شده بود باید توجه داشت که هزینه‌هایی که صرف نفت می‌شود بیشتر از درآمد آن است اگر ما نفت را از تنگه هرمز صادر کنیم هزینه ‌های امنیتی آن بسیار بالا است اگر ما یک مثلثی در نظر بگیریم که اضلاع آن نفت، جنگ و اسلحه است در واقع ما در ۱۱۰ سال اخیر در زندان این مثلث بوده‌ایم.

وی یادآور شد: در زمان جنگ برخی از مسئولان می‌گفتند که تنگه هرمز را ببندیم، بنده به سراغ آقای رجایی رفتم و گفتم اگر این اقدام صورت بگیرد طرف‌های تجاری ما وارد جنگ خواهند شد و خلیج فارس عملا میلیتاریزه می‌شود. بنابراین چرا ما باید اقتصاد را به نفت و نفت را به جنگ گره بزنیم.

منبع: ایلنا

خواندن خبر در سایت منبع


خبرهای مرتبط با واردات، صادرات، تحریم و نفت از تلگرام

♨️ رویترز: آمریکا صادرات نفت ایران را بازهم کاهش می‌دهد اما صفر نمی‌کند

پیش‌بینی خبرگزاری رویترز در گزارشی تحلیلی:

🔹 آمریکا با تمدید معافیت چند کشور از تحریم نفتی ایران به شرط کاهش واردات نفت موافقت خواهد کرد هر چند همچنان در صدد به صفر رساندن فروش نفت ایران است.

🔹با اجرایی شدن تحریم نفتی در اوایل ماه نوامبر سال گذشته، ایالات متحده به این کشورها اجازه داد تا به مدت هشت ماه به خرید مقادیر معینی نفت خام از ایران ادامه دهند بی آنکه به خاطر نقض مقررات تحریم ایالات متحده، با تحریم ثانویه این کشور مواجه شوند.

بی‌بی‌سی

====


🗣 وزیر خزانه‌داری آمریکا:

🔸 معافیت‌های صادرشده درباره تحریم نفتی ایران موقتی است و همه کشورها باید فورا واردات نفت از ایران را متوقف کنند


همتی: آثار شکست تحریم آمریکا در تغییر ساختار تجاری ایران در حال ظهور است

رییس کل بانک مرکزی:

🔹حذف دلار در مبادلات منطقه‌ای و جهانی ایران با دیگر کشورها یکی از نتایج مهم راهبرد جدید تجاری ایران است.

🔹شکست سیاست تحریم آمریکا در عمل در حال تحقق است و به تدریج آثار آن در تغییر ساختار تجاری ایران در حال ظهور است.

🔹اکنون در یک موقعیت ویژه برای استفاده از ظرفیت ملی برای پشتیبانی از تولید ملی و صادرات و کاهش اتکا به صدور نفت خام و واردات کالاهای ساخته شده قرار داریم که می‌تواند در شکست قطعی تحریم نقش آفرینی کند. / ایسنا


رویترز: آمریکا صادرات نفت ایران را بازهم کاهش می‌دهد اما صفر نمی‌کند

🔹 خبرگزاری رویترز در گزارشی تحلیلی پیش‌بینی کرده است که آمریکا با تمدید معافیت چند کشور از تحریم نفتی ایران به شرط کاهش واردات نفت موافقت خواهد کرد هر چند همچنان در صدد به صفر رساندن فروش نفت ایران است.

🔹با اجرایی شدن تحریم نفتی در اوایل ماه نوامبر سال گذشته، ایالات متحده به این کشورها اجازه داد تا به مدت هشت ماه به خرید مقادیر معینی نفت خام از ایران ادامه دهند بی آنکه به خاطر نقض مقررات تحریم ایالات متحده، با تحریم ثانویه این کشور مواجه شوند/ بی بی سی


🔻همتی، رییس کل بانک مرکزی: آثار شکست تحریم آمریکا در تغییر ساختار تجاری ایران در حال ظهور است

🔹حذف دلار در مبادلات منطقه‌ای و جهانی ایران با دیگر کشورها یکی از نتایج مهم راهبرد جدید تجاری ایران است.

🔹شکست سیاست تحریم آمریکا در عمل در حال تحقق است و به تدریج آثار آن در تغییر ساختار تجاری ایران در حال ظهور است.

🔹اکنون در یک موقعیت ویژه برای استفاده از ظرفیت ملی برای پشتیبانی از تولید ملی و صادرات و کاهش اتکا به صدور نفت خام و واردات کالاهای ساخته شده قرار داریم که می‌تواند در شکست قطعی تحریم نقش آفرینی کند/ ایسنا

#اقتصادی


🔴 کاهش صادرات نفت اوپک به آمریکا به کمترین میزان در ۵ سال گذشته

💢 ترجمه بلومبرگ 💢

با تحریم‌های نفتی ونزوئلا و اجرای توافقکاهش تولید اوپک، میزان صادرات کشورهای عضو اوپک به آمریکا به کمترین میزان ۵ سالگذشته رسید.

این روزها نفت بسیار کمتری از کشورهای خارجی به سواحل آمریکا می‌رسد چرا که کشورهای عضو اوپک تولیدشان را کاهش داده‌اند و آمریکا هم نفت ونزوئلا را تحریم کرده بنابراین صادرات از این کشورها به سمت آمریکا بیش از اندازه کاهش یافته است، ونزوئلا یکی از اعضای اوپک نیز است.

بر اساس آمارها و ردیابی شرکت اطلاعاتی کپلر، میزان صادرات نفت خام به آمریکا از سوی کشورهای عضو اوپک و هم پیمانانشان در ماه ژانویه به ۱٫۴۱ میلیون بشکه در روز رسید که کمترین میزان طی ۵ سال گذشته است همچنین بر اساس این اطلاعات کاهش واردات نفت از عراق و کاهش تولید نفت بیش از اندازه عربستان به کاهش صادرات به آمریکا کمک بیشتری کرده است.

در همین زمان صادرات نفت ونزوئلا به آمریکا حدود ۳۰ درصد کاهش یافته است که حدود نیمی از نفت ونزوئلا باید به بنادر آمریکا تخلیه شود و احتمالا نیم دیگر هم در خلیج مکزیک به میزان ۷٫۶ میلیون بشکه سرگردان و شناور است.

بلومبرگ فارسی✔️

https: //www. bloomberg. com/news/articles/۲۰۱۹-۰۲-۰۵/opec-s-oil-exports-to-u-s-fall-to-five-year-low-in-january


نظرها

در ادامه بخوانید

خبرآنلاینخبرآنلاین19 ساعت قبل
قاضی مسعودی مقام قاضی شعبه سه دادگاه جرائم اقتصادی در جمع خبرنگاران در رابطه با حکم متهمان پرونده بانک سرمایه اظهار کرد: حکم سه متهم بانک سرمایه و اعضای هیئت مدیره از جمله علی بخشایش، پرویز کاظمی و محمد رضا توسلی صادر و امشب ابلاغ می‌شود. وی افزود: این سه تن به ۲۰ سال حبس، ۷۴ ضربه شلاق در انظار عمومی و محرومیت دائمی از مشاغل دولتی محکوم شدند.
انتخابانتخاب17 ساعت قبل
یک ماه پیش بود که بازار خودرو دوباره دچار التهاب شد و قیمت‌ها سر به فلک کشید. قیمت محصولات ایران خودرو در بازارسابقه قیمت محصولات ایران خودرو را که بررسی کردیم، دیدیم اغلب خودرو‌های پرطرفدار این شرکت به خاطر نبود مشتری با کاهش قیمت روبرو شده. طوری که پژو ۴۰۵ GLX که قبل از گرانی‌های یک ماه پیش ۷۱ میلیون تومان قیمت داشت و در عرض یک هفته تا بالای ۸۰ میلیون تومان قیمت خورد، حالا به ۶۸ میلیون تومان رسیده است. پیکاپ دو کابین فوتون که ماه پیش ۲۱۵ میلیون تومان بود، با وجود کاهش قیمت در یکی دو هفته اخیر ۲۴۰ میلیون تومان فروخته می‌شود. جدول تغییرات قیمت انواع محصولات ایران خودرو نسبت به ماه پیش مطابق زیر است:
برترین‌هابرترین‌ها23 ساعت قبل
قاضی مسعودی مقام گفت: هر سه متهم پرونده بانک سرمایه به ۲۰ سال حبس، تحمل ۷۴ ضربه شلاق در انظار عمومی و محرومیت از مشاغل دولتی به طور دائم محکوم شده‌اند. خبرگزاری ایسنا: قاضی مسعودی مقام گفت: هر سه متهم پرونده بانک سرمایه به ۲۰ سال محکوم شده‌اند. قاضی مسعودی مقام در حاشیه پنجمین جلسه رسیدگی به اتهامات حسین هدایتی در جمع خبرنگاران در رابطه با صدور حکم مدیران بانک سرمایه، اظهار کرد: حکم ۳ نفر از اعضای هیئت مدیره بانک سرمایه یعنی علی بخشایش، محمدرضا توسلی و پرویز کاظمی صادر شده است. وی، افزود: هر سه این متهمین به ۲۰ سال حبس، تحمل ۷۴ ضربه شلاق در انظار عمومی و محرومیت از مشاغل دولتی به طور دائم محکوم شده‌اند. سه عضو پیشین هیئت مدیره بانک سرمایه یعنی «علی بخشایش» به مشارکت در اخلال عمده در نظام اقتصادی کشور از طریق اخلال در نظام پولی و بانکی و مشارکت در ۴۶ فقره خیانت در امانت، «پرویز کاظمی» به مشارکت در اخلال عمده در نظام اقتصادی کشور از طریق اخلال در نظام پولی و بانکی و مشارکت در ۴۱ فقره خیانت در امانت و «محمدرضا توسلی» به مشارکت در اخلال عمده در نظام اقتصادی کشور از طریق اخلال در نظام پولی و بانکی و مشارکت در ۴۰ فقره خیانت متهم هستند که این افراد طی چهار جلسه در در شعبه سوم دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم اقتصادی به ریاست قاضی مسعودی مقام، محاکمه شدند.
افتصادنیوزافتصادنیوز23 ساعت قبل
به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از عصر ایران، خودروهای ساینا، تیبا، کوییک، وانت زامیاد، سایپا ۱۳۱ و سایپا ۱۵۱ در این طرح به فروش می‌رسد. برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید خودرو می‌توانید به وبسایت فروش سایپا مراجعه کنید.
نامه‌نیورنامه‌نیور20 ساعت قبل
به گزارش نامه نیوز، طبق آمار‌های رسمی در بازه زمانی نوروز ۹۷ مصرف روزانه سوخت به بیش از ۱۰۰ میلیون لیتر رسیده بود. او گفته: مصرف بنزین در سال ۹۷ در مجموع رشد ۹٫۵ درصدی داشته است که این میزان با برآورد‌های ابتدایی سال با انحراف معیار یک درصد محقق شد. او می‌گوید: در ایام نوروز مصرف بنزین در تهران به شدت کم می‌شود و مصرف پایین می‌آید اما در کل کشور، معمولا مصرف بنزین بین ۸ تا ۱۲ درصد رشد می‌کند. حاج محمدرضا در مورد بازگشت مجدد کارت سوخت در سال ۹۸ نیز می‌گوید: خودرو‌های تا ۲۰۰۰ سی سی می‌توانند از کارت سوخت استفاده کنند، اما خودرو‌های ۶ سیلندر سهمیه‌ای ندارند و از کارت جایگاه‌ها استفاده می‌کنند. او می‌گوید: در سال جدید احتمال آنکه بر روی بهای سوخت تجدید نظر شود وجود دارد، اما آنچه تاکنون اعلام کرده‌اند برای سال ۹۸ همچنان بهای بنزین معمولی لیتری ۱۰۰۰ تومان و بنزین سوپر لیتری ۱۲۰۰ تومان است.
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
اگر تجربه حضور در دوره‌های مدیریت را داشته باشید احتمالا با داستان ۱۲ مرد خشمگین آشنا هستید. حال دوازده مرد از طبقات مختلف اجتماعی به عنوان اعضای هیئت منصفه دادگاه، مأمور تصمیم‌گیری نهایی دربارهٔ این پرونده شده‌اند. برخی از آنها سابقه قبلی حضور در هیئت منصفه را داشته و برخی نیز تازه وارد هستند. در این بخش داستان ناگهان یک نفر از میان اعضا هیئت منصفه برخاسته و می‌گوید من به گناهکار بودن این جوان شک دارم! به شما توصیه می‌کنیم اگر تاکنون فیلم «۱۲ مرد خشمگین» را مشاهده نکرده‌اید زمانی را برای این منظور اختصاص دهید.

اخبار بیشتر