جا‌های دیدنی ایروان؛ شهر تاریخ و شیرینی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبر فوری
  4. اجتماعی
جا‌های دیدنی ایروان؛ شهر تاریخ و شیرینی

جا‌های دیدنی ایروان؛ شهر تاریخ و شیرینی

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری |
برای اینکه کمک کنیم برنامه ریزی آسان تری داشته باشد، ۹ تا از بهترین جاذبه‌های توریستی در ایروان را برای شما لیست کرده ایم: از جاذبه‌های تاریخی و فرهنگی گرفته تا غذا و خوراکی.

به عنوان پایتخت کشور تاریخی و غنی از لحاظ فرهنگی ارمنستان، غیر ممکن است که حوصله گردشگران در شهر ایروان سر برود. به قدری کار برای انجام در این فضای فشرده از لحاظ جغرافیایی وجود دارد، که برنامه ریزی شما برای روزهای سفرتان بسیار شلوغ خواهد بود.

برای اینکه کمک کنیم برنامه ریزی آسان‌تری داشته باشد، ۹ تا از بهترین جاذبه‌های توریستی در ایروان را برای شما لیست کرده‌ایم: از جاذبه‌های تاریخی و فرهنگی گرفته تا غذا و خوراکی.

تالار اپرای ایروان (Yerevan Opera Theatre)

جا‌های دیدنی ایروان؛ شهر تاریخ و شیرینی - 3

این سالن تئاتر از زمان افتتاحش در سال ۱۹۳۳ هنگامی که کشور ارمنستان تحت حکومت شوروی قرار داشت، بخشی نمادین از فرهنگ این کشور بوده است. برخی از ارزشمندترین اپراها، باله‌ها و نمایشنامه‌های ارمنستانی و روسیه‌ای در این ساختمان تاریخی اجرا شده‌اند، از جمله «دریاچه قو» اثر چایکوفسکی و «گایانه» اثر خاچاتوریان. شاید معروف‌ترین نمایش اپرایی که در تئاتر ایروان برای اولین بار اجرا شد، «آنوش» اثر آرمن تیگرانیان باشد.

موزه یادمان نسل‌کشی ارمنی‌ها

جا‌های دیدنی ایروان؛ شهر تاریخ و شیرینی - 6

یادمان ارمنستان به نام تسیتسرناکابرد به احترام تمام قربانیان نسل کشی ارمنی‌ها، مکانی مهم است که بازدید از آن برای هر مسافری به ایروان توصیه می‌شود. در مرکز این بنای یابود، شعله‌ای دائمی وجود دارد که از زمان مراسم افتتاحیه این مجموعه روشن مانده است، و بازدیدکنندگان در اطراف آن گل هایی را به یاد قربانیان قرار می‌دهند. تسیتسرناکابرد عهدنامه‌ای مبنی بر حفظ مردم ارمنی است، و بازدیدکنندگان با هر پیشینه‌ای تحت تأثیر قدرت احساسی آن قرار می‌گیرند. برای اینکه درک بهترین از حوادثی که در آن نسل کشی رخ داد پیدا کنید، از این موزه بازدید کنید.

شیرینی فروشی بزرگ پونچیکانوت

جا‌های دیدنی ایروان؛ شهر تاریخ و شیرینی - 9

اگر اهل شیرینیجات هستید این مغازه محلی است که برای خوردن «پونچیک»، نوعی شیرینی شبیه به دونات کاسترد، حتما باید سر بزنید. در گذشته این مغازه تنها به عنوان پونچیکانوت یا خانه دونات شناخته می‌شد، که مشتریان می‌توانستند دونات گرم و خوشمزه با شکلات داغ در کنارش بخورند. بعد از اینکه این مغازه توسط مالک جدید خریداری شد، هم به عنوان شیرینی فروشی در طبقه پایین و هم کارخانه پونچیک در طبقه بالا فعالیت می‌کند.

یرابلور (Yerablur)

جا‌های دیدنی ایروان؛ شهر تاریخ و شیرینی - 12

نبرد ارمنستان با آذربایجان در منطقه ناگورنو قره‌باغ از زمان پایان اتحاد شوروی، منجر به تلفات ناگوار فراوانی شده است. قهرمانان این جنگ و تلاش‌های شجاعانه آن‌ها در یرابلور گرامی داشته می‌شود، قبرستانی که مخصوص این سربازان در حومه شهر ایروان ساخته شده است. در میان افراد دفن شده در این مکان می‌توان به مونته ملکونیان، کارو کاهکه‌جیان و وازگن سارگسیان اشاره کرد که همگی چهره‌های غرور و میهن پرستی ارمنی هستند. اگر در روز یکشنبه از این مکان دیدن کنید، می‌توانید در مراسم سنتی ارتدکس امنی در کلیسای آن منطقه نیز حضور پیدا کنید.

سارداراباد (Sardarabad)

جا‌های دیدنی ایروان؛ شهر تاریخ و شیرینی - 15

این یادبود، بنایی ایستاده به یاد بقای ملتی است که با تهدیدهای زیادی در مقابل استقلال خود مواجه شده است. این بنا قهرمانان نبرد سارداراباد را گرامی می‌دارد، که آخرین فرصت مبارزه ارمنستان برای حفظ خودمختاری کشور خود در مقابل ترکیه در ماه می‌۱۹۱۸ بود. این نبرد به خاطر شانس کم ارمنی‌ها برای پیروزی بسیار تاریخی بود، چرا که در مبارزه نظامی آموزش ندیده بودند و تعداد آن‌ها نیز بسیار کمتر از دشمنانشان بود. این بنا تماما با سنگ توف قرمز ساخته شده، و برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این نبرد می‌توانید به موزه آن نیز مراجعه کنید.

بازار ورنیساژ (Vernissage)

جا‌های دیدنی ایروان؛ شهر تاریخ و شیرینی - 18

زمانی که از ایروان بازدید کنید، به احتمال زیاد بخواهید که سوغاتی هایی برای خودتان و عزیزانتان بخرید تا کمی از شگفتی هایی که دیده‌اید را با خود برگردانید. خوشبختانه، این بازار فضای باز هر چیزی که برای خرید سوغاتی خود نیاز داشته باشد را دارد. فروشندگان اغلب اجناس دست ساز مثل قالی‌های بافته شده، کیف‌های دست دوز، جواهرات، لباس، وسایل آشپزخانه و اسباب بازی، و همچنین وسایل کلاسیک و گاهی هم عتیقه جات کهن با خود می‌آورند.

مام ارمنستان (Mother Armenia)

جا‌های دیدنی ایروان؛ شهر تاریخ و شیرینی - 21

این مجسمه همچون مادری که از فرزندش مراقبت می‌کند، بر فراز ایروان قرار گرفته است. مام ارمنستان در پارک پیروزی قرار دارد و در سال ۱۹۶۷ ساخته شد تا جایگزین مجسمه ژوزف استالین شود. اگر با دقت نگاه کنید، می‌توانید بقایای حکومت شوروی مثل نماد داس و چکش اتحاد جماهیر شوروی را در پایه این بنای تاریخی ببینید. بهتر است زمانی از این مجسمه بازدید کنید که موزه داخل آن باز باشد تا در مورد قهرمانان ارمنستان، مثلا کسانی که در جنگ ناگورنو قره‌باغ مبارزه کردند، اطلاعات به دست آورید.

موزه و پلکان کاسکاد (Cascade Stairway & Museum)

جا‌های دیدنی ایروان؛ شهر تاریخ و شیرینی - 24

این راه پله بزرگ، مرکز جذابیت در ایروان است. کاسکاد مجموعه‌ای زیبا از پله‌های فضای باز با تراس‌های فراوان است که به وسیله مجسمه و یادبودهای هنری، درختچه‌ها و گل‌های مجلل، و برخی از کافه‌ها و رستوران‌های برتر ایروان احاطه شده است. می‌توانید از پله‌ها بالا روید تا چشم اندازی تماشایی از شهر و کوه آرارات به دست آورید، یا اینکه می‌توانید از موزه هنری کافسجیان در خود پله‌ها دیدن کنید. این منطقه همیشه پر از مردم محلی و هنرمندان است و انرژی پر جنب و جوش ایروان در طول روز و شب در آنجا جمع شده است.

ماتناداران (Matenadaran)

جا‌های دیدنی ایروان؛ شهر تاریخ و شیرینی - 27

بازدید از این ساختمان که به نام مؤسسه مسروب ماشتوتس نسخه‌های دستی کهن نیز شناخته می‌شود، برای هر کسی که به ادبیات، تاریخ، فلسفه، هنر و غیره علاقه دارد ضروری است. در بیرون ماتناداران مجسمه‌ای از مسروب ماشتوتس ابداع‌کننده الفبای زبان ارمنی قرار دارد. در داخل ساختمان، می‌توانید هزاران تا از قدیمی‌ترین متن‌های جهان را ببینید. اگر چه پیشنهاد می‌شود که درخواست راهنمای تور در آنجا کنید، چرا که بخش زیادی از این آثار نیاز به توضیح برای کسانی دارد که در تاریخ باستان و قرون وسطی چندان تبحری ندارند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

حمایت از خانواده زندانی‌ها

صدا و سیماصدا و سیما14 ساعت قبل
خیرین در بیست و یکمین جشن گلریزان حمایت از خانواده زندانیان دور هم جمع شدند تا در کنار مسئولین قضایی بزم محبت و همدلی بکارندبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما، این روز‌ها بیش از صد هزار خانواده نیازمند زندانیان کشورمان در انتظار دست‌های یاری‌گر و حمایت‌های خیرخواهانه هستند.
ایسناایسنا13 ساعت قبل
مدیرعامل آستان مقدس امامزادگان عینعلی و زینعلی برنامه‌های شب‌های قدر در این امامزادگان را تشریح کرد. به گزارش ایسنا، به نقل از آستان امامزادگان عینعلی و زینعلی، مهدی مزینانی در جلسه ستاد برگزاری مراسم شب‌های قدر گفت: در ایام ماه مبارک رمضان برنامه‌های متنوع فرهنگی و مذهبی در این آستان برگزار می‌شود که برگزاری جزءخوانی قرآن کریم، بیان احکام و قرائت ادعیه، سوگواره حضرت خدیجه (س)، جشن ولادت امام حسن مجتبی (ع) و اطعام فقرا و مستمندان از جمله برنامه‌های برگزار شده است که با استقبال پرشور زائران و مجاوران این آستان مواجه شده است. وی با تأکید بر فضیلت احیا شب‌های قدر خاطرنشان کرد: مهمترین برنامه آستان امامزادگان عینعلی و زینعلی در ماه مبارک رمضان، برنامه احیا شب‌های قدر است که هر ساله با حضور بیش از ۱۰ هزار نفر از مردم غرب تهران برگزار می‌شود و اماکن مذهبی در این ایام، گسترده‌ترین اجتماع مردمی را شاهد هستند چراکه بنا بر روایات امامان معصوم (ع)، فضیلت این شب از هزار ماه بیشتر است و مقدرات انسان در یک سال آینده رقم خواهد خورد. وی در تشریح برنامه‌های شب‌های قدر آستان امامزادگان عینعلی و زینعلی گفت: مراسم احیا ء شب‌های نوزدهم، بیست‌ویکم و بیست‌وسوم ماه مبارک رمضان از ساعت ۲۲:۳۰ با قرائت دعای جوشن کبیر آغاز می‌شود و پس از آن برنامه مداحی، اجرای تواشیح، سخنرانی علمای اعلام و برگزاری مراسم احیا و قرآن به‌سر برگزار خواهد شد. مزینانی با دعوت از عموم مردم برای حضور در این مراسم معنوی گفت: آستان مقدس امامزادگان عینعلی و زینعلی در محیطی معنوی، آرام و دل‌انگیز در شب‌های قدر پذیرای عموم مردم است و علاقه‌مندان می‌توانند از طریق بزرگراه اشرفی اصفهانی، بعد از تقاطع پونک، بلوار پونکی، کوچه امامزاده به این آستان مراجعه کنند.
همشهریهمشهری13 ساعت قبل
به گزارش ایندیپندنت، این زوج که نخستین‌بار بود صاحب فرزندی می‌شدند، توسط راننده تاکسی از جا ماندن بچه آگاه شدند. راننده در راه فرودگاهی که مقصد دومش بود، ناگهان صدای گریه نوزادی را که روی صندلی عقب بود، شنید و به سرعت با والدین او تماس گرفت.
خبرآنلاینخبرآنلاین5 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، بهنوش طباطبایی، با به اشتراک گذاشتن عکسی در اینستاگرام، از دعا در پیشگاه خدا نوشت. او در این تصویر، مقابل یک سقاخانه در تهران دیده می‌شود. او در توضیح این عکس نوشت: «سه چهار تا دوست بیشتر ندارم که رو چشمم می‌ذارمشون انقدر که صاف و ساده هستن و بی ریا …با یکی‌شون، نوشین رو می‌گم از جلوی یه سقاخونه رد شدیم، کلی دعا کردیم، شمع روشن کردیم و عکس یادگاری گرفتیم …مامانم همیشه میگه هر چی می‌خوای از خود خدا بخواه، برای خدا که کاری نداره، اگه صلاحت باشه می‌ده، همتش رو بهت می‌ده تا بدست بیاری …از خلقش نخواه، هیچکس رو برای خواسته‌هات به زحمت ننداز …وقتی شمع رو روشن کردم برای همه‌مون دعا کردم که خدا کمکون کنه اوضاع رو براه بشه الهی …» ۵۷۵۷
صدا و سیماصدا و سیما15 ساعت قبل
سردار صابری در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما اظهار داشت: تا زمانی که زیر پرچم ولایت هستیم پیروزی از آن ماست همانطور که در زمان دفاع مقدس در عملیات بیت المقدس و ازادسازی خرمشهر موفق شدیم نزدیک به ۶ هزار کیلومتر مربع از خاک ایران اسلامی را آزاد کنیم. وی گفت: اگر دشمن امروز هم در عرصه‌های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی ورود کند درس عبرت بزرگی به آنان خواهیم داد. جانشین فرمانده سپاه حضرت محمد رسول الله افزود: رمز پیروزی ما اتحاد مسئولان، رزمندگان اسلام و مردم غیور است که در چهل سال انقلاب شکوهمند اسلامی ایران این مهم را به رخ جهانیان کشیده‌ایم.

نظرها

اخبار بیشتر