1. خبری
  2. همه خبرها
  3. آخرین خبر
  4. سیاسی
تهدید تاجران همکار ایران توسط دولت ترامپ

تهدید تاجران همکار ایران توسط دولت ترامپ

آخرین خبرخبرگزاری آخرین خبر |

مهر/ المانیتور نوشت: مقامات دولت ترامپ امروز به تاجران جهان گفتند که تجارت قانونی با ایران که تا الان به خاطر تحریم‌ها محدود شده، احتمالا با رسیدن به سالگرد خروج ترامپ از معاهده برجام محدود‌تر هم می‌شود.

مقامات دولت ترامپ امروز به تاجران جهان گفتند که تجارت قانونی با ایران که تا الان به خاطر تحریم‌ها محدود شده، احتمالا با رسیدن به سالگرد خروج ترامپ از معاهده برجام محدود‌تر هم می‌شود.

مقامات آمریکا در نشستی در مورد تحریم‌ها اظهار کردند که تحریم‌ها بر ایران استراتژیک بودند و هدف‌های خاص و محدودی را دنبال می‌کنند. ولی این اهداف به نظر برایان هوک، نماینده آمریکا در امور ایران هنوز نیازمند یک تغییر ۱۸۰ درجه در موضع منطقه‌ای و دفاعی ایران است. در حالی که هوک می‌گوید لیست ۱۲ موردی که مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا سال گذشته ارائه داده «غیر واقعی» نیست، ایران هیچ علاقه‌ای به بازگشت بر سر میز مذاکره تا زمانی که واشنگتن خارج از معاهده اتمی باشد نشان نمی‌دهد.

مقامات آمریکا تصریح کردند تحریم هایی که آمریکا از ماه مه بر بخش‌های مالی و نفت ایران تحمیل کرده، تازه آغاز کار هستند.

«شرکت هایی که با ایران کار می‌کنند باید بدانند که قوانین ممکن است تغییر کنند و احتمالا سریع هم تغییر می‌کنند. فردا، هفته آینده، سه سال آینده شما خودتان را در حال تجارتی میبینید که امروز قانونی است و شاید در آینده نباشد».

هوک گفت: «تحریم هایی که از ماه مه بر ایران تحمیل شده بزرگ‌ترین تحریمهای تاریخ هستند و ۸۵۰ فرد و نهاد به علاوه کل بخش‌های اقتصاد ایران را در بر می‌گیرد. تحریم‌های بیشتری در راه است».

وی ایران را پس از شکست داعش در عراق و روسیه، بزرگترین تهدید در خاورمیانه معرفی کرد.

در حالی که هوک ادعا می‌کند مقامات آمریکا قصد ندارند به مردم ایران آسیب برسانند، مشخص نیست دارو و مواد غذایی که لفظا از تحریم‌ها معاف شده‌اند، چگونه قرار است به مردم ایران فروخته شوند.

اروپایی‌ها مکانیزمی برای مبادله با ایران ساخته‌اند ولی هنوز عملیاتی نشده است و مشخص نیست آیا آن هم با جرائم آمریکا روبرو می‌شود یا نه.

در خبری بخوانید: جدیدترین اخبار سیاسی بین المللی

مقامات آمریکا به تاجران هشدار دادند در کسب و کارهای خارجی سخت است از برخورد با نهادهای تحریم شده مثل «سپاه» ایران دوری کرد. هوک گفت ۵۰ تا ۷۰ درصد اقتصاد ایران توسط سپاه کنترل می‌شود. برای جلوگیری از برخورد با نهادهای تحریم شده تنها شناخت مشتریان کافی نیست باید مشتری مشتری‌ها را هم شناخت.

ایران که برای معامله با شرکت‌های اروپایی و آسیایی خود با مشکل مواجه شده، به دنبال رابطه با همسایگانش افتاده است تا ۱۰ میلیارد دلاری را که هوک ادعا میکند از درآمد ایران به خاطر کاهش صادرات نفتش کم شده، جبران کند.

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران در سفر سه روزه به عراق بر تقویت همکاری‌های اقتصادی بین دو کشور تمرکز کرد.

عراق و ایران قبل از سرنگونی صدام حسین در ۲۰۰۳، دشمنانی جدی بودند. روحانی در مورد افزایش تجارت دو طرفه از ۱۲ میلیارد دلار در در سال جاری تا ۲۰ میلیارد دلار صحبت کرد.

گرچه آمریکا عراق را تشویق کرده تجارت با ایران را کاهش دهد، دولت ترامپ معافیت هایی به عراق داده تا گاز طبیعی ایران را وارد کند. گاز ایران ۴۰ درصد برق عراق را تامین میکند. هر گونه حرکتی برای محدود کردن تجارت بین ایران و عراق می‌تواند عراق را بی ثبات کند که با سایر اهداف سیاست خارجی آمریکا تناقض دارد.

ترامپ همچنین امیدوار است که قیمت نفت را کنترل کند تا به اقتصادش ضربه نخورد. اقتصاد آمریکا از زمان کاهش مالیات در سال گذشته کند شده است.

هوک قول داده صادرات نفت ایران را کاهش دهد. صادرات نفت ایران تا اکنون هم یک میلیون بشکه در روز کاهش یافته است. ولی مقامات آمریکا باید این مطلب را در نظر بگیرند که ونزوئلا که نفتی مشابه نفت ایران را صادر می‌کند هم تحت تحریم است.

ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با تاجر و دولت ترامپ از تلگرام

ترامپ بودجه نظامی آمریکا را به ۷۵۰ میلیارد دلار افزایش می‌دهد

🔹در صورت موافقت نمایندگان کنگره با لایحه بودجه‌ای که به‌زودی از سوی دولت ترامپ تسلیم کنگره خواهد شد، بودجه نظامی آمریکا در سال ۲۰۲۰ به ۷۵۰ میلیارد دلار افزایش خواهد یافت. /تسنیم

Asriran. com


🔴 جوان‌ترین خانم میلیاردر جهان را بشناسید!

مجله امریکایی فوربس کایلی جنر، مدل ۲۱ ساله، هنرپیشه و تاجر آمریکایی را به عنوان جوانترین میلیاردر معرفی کرد.


📝📝📝دولت ترامپ برای «تغییر رژیم» در ایران، به دنبال حمله نظامی به ایران است. مانند عراق، با دروغ و فریب بهانه برای جنگ با ایران می‌سازند. کنگره باید مجوزهای جنگ را از دولت پس گیرد.

✍🏻سناتور تام یودال و سناتور ریچارد دوربین

واشنگتن‌پست

✅براساس این یادداشت، دولت ترامپ همانند روش توجیه جنگ عراق توسط دولت جرج دابلیو بوش رئیس جمهوری پیشین آمریکا، روایت‌های نادرستی از عدم پایبندی ایران به برجام ارائه می‌کند. دو سناتور نوشته‌اند که دولت ترامپ به بهانه‌های واهی در تلاش برای جنگ‌افروزی علیه ایران است. کنگره باید با تصویب قانون تازه‌ای، با چنین تلاشی مقابله کند. آنان با اشاره به حمله آمریکا به عراق و تبعات آن اقدام، نوشته‌اند: «سیاست دولت ترامپ در قبال ایران که روی خاکستر راهبرد شکست‌خورده در قبال عراق بنا شده، دارد ما را به سمت اقدام نظامی با هدف تغییر رژیم در تهران سوق می‌دهد. ما نباید اشتباهات گذشته را تکرار کنیم و کنگره باید سریعا برای اطمینان از این موضوع، وارد عمل شود.» تلاش آمریکا برای متهم کردن ایران به عدم پایبندی به توافق هسته‌ای و همچنین ادعای ارتباط ایران با القاعده، آن هم بر اساس ادله‌ای «مبهم»، تکرار سناریوی دولت جورج بوش برای حمله به عراق است.

✅ «اگر این موضوعات جنگ را توجیه می‌کند، در آن صورت رژیم‌های دیگری هم در آن منطقه هستند که باید به جای دریافت کمک‌های نظامی ایالات متحده، هدف ایالات متحده باشند.» «هرچند ایران بازیگری معصوم نیست، اما سیاست‌ها و مواضع دولت ترامپ تنها به تشدید تنش در آن منطقه منجر شده است. از زمانی که رئیس‌جمهور [دونالد] ترامپ بی‌محابا از توافق هسته‌ای با ایران خارج شد، رئیس‌جمهور ادبیاتی خصومت‌آمیز در پیش گرفته که هدف آن تشدید تنش‌ها بوده است. امروز، ایالات متحده به تنهایی ناقض آن توافق است و دوستان و دشمنان خود را با تهدید و تحریم، تهدید می‌کند. این خسارت پایدار به جایگاه جهانی ما، ما را منزوی کرده و موقعیت چندانی برای رهبری برای ما باقی نگذاشته است. این واقعیت هیچ‌کجا مانند نشست «ورشو» مشهود نبود. این گردهمایی دستاورد واقعی چندانی نداشت، اما ناخرسندی فزاینده جامعه بین‌المللی از رویکرد یکجانبه‌گرایانه سیاستگذاری در دولت ترامپ را آشکار کرد. یکی از نشانه‌های افول نفوذ ترامپ در خارج از کشور این بود که اعضای کلیدی توافق هسته‌ای با ایران از جمله فرانسه، آلمان، اتحادیه اروپا، روسیه و چین دیپلمات‌های رده‌پایین خود را به این نشست اعزام کردند یا اصلا کسی را نفرستادند، آن هم با وجود آنکه هم [مایک] پامپئو [وزیر خارجه آمریکا] و هم [مایک] پنس [معاون رئیس‌جمهور آمریکا] در این نشست حضور داشتند.» مایک پامپئو و جان بولتون مهمترین حامیان جنگ با ایران در دولت ترامپ هستند.

✅به همین دلیل ما قصد داریم به زودی طرحی را در سنا مطرح کنیم که اختیارات رئیس‌جمهور آمریکا برای اقدام نظامی علیه ایران را محدود می‌کند. «اگر از کنگره نخواهیم که فورا وارد عمل شود و اقدامی قاطع برای مسدود کردن مسیر رئیس‌جمهور به سوی جنگ انجام دهد، ما محکوم به تکرار اشتباهات گذشته خواهیم بود و در آن صورت همه ما دوباره بهای آن را می‌پردازیم.»

@ganji_akbar

https: //www. washingtonpost. com/opinions/۲۰۱۹/۰۳/۰۵/trump-is-barreling-toward-war-with-iran-congress-must-act-stop-him/?noredirect=on&utm_term=.۸۹۴۶۷۷c۵۶۳b۶


🔴 ترامپ به عربستان رآکتور هسته‌ای می‌فروشد

🔹روزنامه نیویورک تایمز: در حالی که دولت ترامپ خواستار خلع سلاح هسته‌ای ایران و کره شمالی است، به عربستان سعودی برای مجهز شدن به برنامه هسته‌ای کمک کرده و در نظر دارد رآکتورهای مورد نیاز را به این کشور بفروشد/مهر


🔶 عناصری در دولت ترامپ برای حفظ برجام تلاش می‌کنند

🔸تارنمای خبری «واشنگتن فری بیکن» روز پنجشنبه در گزارشی به نقل از منابع آگاه نوشت که گروهی از مقام‌های دولت آمریکا در تلاش برای حفظ بخش هایی از برجام و حتی بازگشت به این توافق از طریق کاهش فشار تحریم‌ها علیه تهران هستند. / ایرنا


در ادامه بخوانید

مصوبات امروز نمایندگان مجلس

صدا و سیماصدا و سیما14 ساعت قبل
نمایندگان مجلس با کلیات طرح تشدید مجازات اسیدپاشی و حمایت از بزه‌دیدگان ناشی از آن موافقت کردندبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ نمایندگان مجلس با کلیات طرح تشدید مجازات اسیدپاشی و حمایت از بزه‌دیدگان ناشی از آن موافقت کردند

صفحه اول روزنامه‌های امروز (عکس)

14+
عصر ایرانعصر ایران23 ساعت قبل

فیلم | مسابقات جهانی ریش‌ و سبیل

همشهریهمشهری11 ساعت قبل
صدها مرد از سراسر جهان امسال به شهر آنتورپ در بلژیک آمدند تا در مسابقات جهانی ریش و سبیل ۲۰۱۹ شرکت کنند. این مسابقات در سه رده سبیل، ریش کامل و ریش تکه‌ای برگزار شد. شرکت‌کنندگان انواع و اقسام ریش و سبیل‌ها را به نمایش گذاشتند که در فیلم برخی از آنها را می‌بینید.

ویدیو / میزگرد فرید زکریا با برنز و هاس با موضوع ایران و ترامپ / برنز: ترامپ در قبال ایران، دست به قمار خطرناکی زده / ممکن است او اعتبار ابزار «تحریم» را از بین ببرد / هاوس: اروپا ترامپ را همراهی نمی‌کند، زیرا خبری از هیچ بسته دیپلماتیکی نیست / ابزارهای سایبری، دیپلماتیک و نظامی ایران برای واکنش به آمریکا را نباید دست کم گرفت

انتخابانتخاب13 ساعت قبل
فرید زکریا، تحلیلگر مشهور آمریکایی در میزگردی با حضور ریچارد هاس و ویلیام برنز درباره سیاست‌های ترامپ در قبال ایران به گفت و گو نشسته است. برنز در این میزگرد درباره تحریم‌های ترامپ علیه ایران می‌گوید ترامپ قمار از دو جهات بسیار خطرناکی کرده؛ یکی اینکه در دیپلماسی فشار، او صرفا فشار می‌آورد و خبری از دیپلماسی نیست و دیگری اینکه بدون اهداف واقعگرایانه، فشار حداکثری را اعمال کرده. هاس هم معتقد است ترامپ صرفا فشار می‌آورد و خبری از دیپلماسی نیست. فرید زکریا هم یکجانبه بودن تحریم‌ها را نگران کننده می‌داند و آن را به قدرت دلار ربط می‌دهد. برنز هم در پایان درباره این نحوه فشار آمریکا می‌گوید که ممکن است در آینده کارآمدی ابزار تحریم در دیپلماسی آمریکا از بین برود.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز20 ساعت قبل
دونالد ترامپ در ادامه لفاظی‌های خود علیه ایران در حساب کاربری خود در توییتر نوشت: "اگر ایران جنگ می‌خواهد، این رسما پایان کارش خواهد بود. به گزارش؛ تهدید ترامپ علیه ایران بعد از این بود که وزارت کشور عراق از شلیک چند موشک کاتیوشا در نزدیکی سفارت آمریکا در منطقه سبز بغداد خبر داده بود. در روزهای اخیر رسانه‌های آمریکایی به نقل از مقام‌های ارشد دولتی گزارش داده‌اند که ترامپ تاکید کرده که خواهان جنگ با ایران نیست. 'ترامپ به شدت بر خطر جنگ افزوده'از سوی دیگر انتقاد دمکرات‌ها از دولت آقای ترامپ به خاطر افزایش تنش با ایران ادامه دارد. هفته پیش با افزایش شدید تنش‌ها هم آمریکا هم ایران گفتند به دنبال جنگ نیستند.

سازه‌های مرموز بتنی در خط ساحلی بریتانیا! (+تصاویر)

6+
عصر ایرانعصر ایران21 ساعت قبل

نظرها

اخبار بیشتر

پربازدیدترین خبرها

همه

گزینه جذاب در لیست خرید پرسپولیس

افتصادنیوز20 ساعت قبل

مصوبات امروز نمایندگان مجلس

صدا و سیما14 ساعت قبل

ماهور الوند با موهای برق گرفته!

پارس نیوز15 ساعت قبل

شیوا خنیاگر متفاوت‌تر از همیشه

پارس نیوز16 ساعت قبل

اعمال شب پانزدهم ماه رمضان

صدا و سیما8 ساعت قبل