1. خبری
  2. همه خبرها
  3. عصر ایران
  4. فرهنگ

فساد فساد است و محکوم، چه سلبریتی باشد چه دوست ما

خبرگزاری عصر ایران |
نکته جالب توجه در این اتفاقات واکنش سریع کسی چون دیوید ممت است که خود اشاره کرده است با با فیلیسیتی هافمن 35 سال دوستی و همکاری داشته است

عصر ایران؛ کاوه معین‌فر - در این روزها که پرونده‌های فساد‌ مختلفی در جریان است و کماکان جامعه هم از آن مطلع شده است اتفاقات از این دست در سایر نقاط دیگر دنیا هم در حال رخ دادن است. اما یک نمونه ساده از برخورد ما با این قضایا را ببینیم و برخوردی که در آنجا شکل می‌گیرد.

در چند روز اخیر ماجرای تقلب برای تحصیل در کالج‌های برتر آمریکا حسابی خبرساز شده است. خبر این است که دپارتمان عدالت در امریکا اعلام کرده بزرگ‌ترین تقلب در ورودیه دانش آموزان به کالج‌های برتر، رخ داده است که در این تقلب، حدود پنجاه نفر در سراسر آمریکا شرکت داشته‌اند و نام ۲ ایرانی الاصل در میان این اسامی توجه برانگیز شده است اما یک نکته دیگر در میان اسامی حضور ۲ هنرپیشه معروف هالیوود است. لوری لاگلین و فیلیستی هافمن، هنرپیشه‌های شناخته شده سریال‌های مشهور «۹۰۲۱۰» و Desperate Housewives. اینجا

این دو هنرپیشه از جمله والدین ثروتمندی بوده‌اند که به موسسه‌ای پول داده‌اند تا نمرات فرزندانشان در دو امتحان *ACT و *SAT را بالا ببرند و یا با ساختن رزومه‌ای جعلی، شانس قبولی فرزندانشان را بیشتر کنند. هر دو در لس‌آنجلس به دادگاه رفتند تا با اتهام خود روبه رو شوند. در نهایت فیلیسیتی هافمن با پرداخت ضمانت ۲۵۰ هزار دلاری از دادگاه بیرون آمد تا نتیجه محاکمه روشن شود و لوری لاگلین ضمانت یک میلیون دلاری داد.

فساد فساد است و محکوم، چه سلبریتی باشد چه دوست ما - 5

دیوید ممت نمایشنامه‌نویس و کارگردان برجسته آمریکایی که سال‌ها سابقه همکاری و دوستی با فلیسیتی هافمن و همسرش را دارد با نوشتن نامه‌ای هم این والدین و هم دانشگاه‌های برجسته‌ای را که چنین شرایطی را فراهم می‌کنند، سرزنش کرد و سیاست‌های این دانشگاه‌ها را «شوخی تأسف‌بار فساد» خواند.

ممت نوشت فلیسیتی را ۳۵ سال است می‌شناسد و او دانشجو و همکار وی بوده است و در بسیاری از فیلم‌های او بازی کرده و در سه نمایشنامه وی با نقش‌های که برای او نوشته شده بود، به صحنه رفته است. ممت اشاره می‌کند که «برای این ۲ نفر واقعا متأسفم. والدین با فکر به آینده فرزندانشان باید بخواهند داوران بهتری باشند.»

نکته جالب توجه در این اتفاقات واکنش سریع کسی چون دیوید ممت است که خود اشاره کرده است با با فیلیسیتی هافمن ۳۵ سال دوستی و همکاری داشته است ولی درباره اتفاقی که افتاده ذره‌ای ملاحظه‌کاری نداشته است و به شکلی صریح این عمل او را تقبیح می‌کند.

خبری: اخبار فرهنگی هنری جهان

در جریان سونامی آزار جنسی برخی از چهره‌های هالیوود مانند «کوین اسپیسی» و «هاروی واینستین» هم شاهد چنین اتفاقاتی بودیم و از بازیگران، فیلمسازان، همکارانشان و … همگی نسبت به این اتفاقات ابراز انزجار کردند و هر کسی به شکل مستقیم و غیر مستقیم یا به شکل رسمی و غیر رسمی عمل آنها را محکوم کرد.

فساد فساد است و محکوم، چه سلبریتی باشد چه دوست ما - 12

حال در جریان پرونده‌های مختلف فساد در کشور خودمان چند نفر را دیده‌ایم که چنین برخوردی داشته باشند؟ تا بحال چند نفر از دوستان و همراهان فلان آقا یا فلان خانم را دیده‌ایم که نسبت به خلاف انها ابراز نظر کرده باشند.

در کنار سلاطین مختلف و آدمهای متفاوتی که هر کدام در زمانی بر و بیایی داشتند و از هنرمندان، ورزشکاران، مقامات مسئول و … در اطرافشان کم نبودند، وقتی که پرونده فساد آنها رو شد چه کسی آمد که نسبت به عمل خلاف آنها ابراز نظری کنند، یا عمل انها را تقبیح کند؟

ما همواره در پشت این مسائل خود را پنهان می‌کنیم، همواره محافظه کاریم و از ابراز نظر صریح فراری هستیم، چرا چون احتمال دارد این نظر ما باعث رنجش بعضی‌ها و درگیر شدن و در افتادن در مسائلی شود که برای ما تبعاتی داشته باشد.

واقعیت این است که تا ما از خودمان شروع نکنیم هیچ اتفاقی نمی‌افتد، شروع هر اتفاقی از درون ما می‌تواند آغاز شود. فساد همیشه فساد است و هر کسی در هر جایگاهی که عملی خلاف قانون انجام دهد باید در پیشگاه قانون جوابگو باشد و فارغ از شکل و نوع ارتباط ما با او باید این مسئله را تقبیح کرد، تا قبح فساد در جامعه نریزد.

* این دو امتحان ورودی از مهم‌ترین امتحانات ورودی سیستم آموزشی امریکاست و نمره‌ی بالاتر در این کنکورها، با شانس پذیرش در کالج‌های تراز اول، ارتباط مستقیم دارد.

لوری لاگلین و همسرش متهم هستتد ۵۰۰ هزار دلار خرج کرده‌اند تا دو دخترشان بتوانند به USC بروند.

«هافمن» و شوهرش (ویلیام اچ میسی) که او نیز بازیگر است ۱۵ هزار دلار دادند تا دخترشان زمان نامحدودی برای دادن امتحان «اس ای تی» که برای ورود به دانشگاه لازم است دریافت کند.

خواندن خبر در سایت منبع


خبرهای مرتبط با فساد از تلگرام

🔴 بابک زنجانی همچنان مقام نخست فساد است

اطلاعیه شرکت ملی صنایع پتروشیمی:

🔹فساد در شرکت بازرگانی پتروشیمی به هیچ وجه با زشتی و بزرگی فساد زنجانی قابل مقایسه نیست و همچنان با فاصله بسیار زیاد، زنجانی مقام نخست فساد را در اختیار دارد/ایرنا


🔻بابک زنجانی همچنان مقام نخست فساد است

اطلاعیه شرکت ملی صنایع پتروشیمی:

🔹فساد در شرکت بازرگانی پتروشیمی به هیچ وجه با زشتی و بزرگی فساد زنجانی قابل مقایسه نیست و همچنان با فاصله بسیار زیاد، زنجانی مقام نخست فساد را در اختیار دارد/ایرنا

#اقتصادی


🔺نشست" فساد اداری، ریشه‌ها و راههای مبارزه که به همت شاخه جوانان حزب ندای ایرانیان شعبه خوزستان و در ساختمان خانه احزاب استان برگزار شد.

✅کوثر فرهادی، عضو شورای مرکزی حزب و نایب رییس شاخه جوانان سخنران این نشست بود که به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد.

خلاصه‌ای از مباحث مطرح شده توسط فرهادی را در ادامه می‌خوانید.

🔻🔻🔻

➖اولین گام برای مبارزه با فساد باور به این مسئله است که «می توان با فساد مبارزه کرد»

➖ واژه شناسی فساد نشان می‌دهد فساد یک مفهوم سیاسی و در ثنویت با عدالت است. لذا اگر در جامعه‌ای فسا وجود دارد حتما در ان جامعه عدالت نقض شده و اگر در جامعه‌ای عدالت نقض شده حتما در آن فساد وجود دارد

➖مفسدین در سطح کلان برای توجیه رفتارهای فاسد خود نیازمند قرار گرفتن پشت یک ایدئولوژی هستند لذا در آغاز مبادرت به فساد، ایدئولوژی تولید می‌کنند.

➖وبر از نظریه پردازان حوزه بروکراسی و متعاقبا فساد می‌گوید: فساد فرزند بروکراسی نابالغ است؛ قوانین و مقررات ناکارامد به وسوسه‌های «علیه بروکراسی» دامن می‌زند و این باور را به جامعه القا می‌کند که بی قانونی از قوانین دست و پا گیر بهتر است.

➖اولین گام برای مبارزه با فساد آموزش چه از طریق کارگزاران بروکرات و چه از طریق جامعه مدنی است، فعالان سیاسی و همچنین فعالان رسانه‌ای باید نسبت به واژه هایی که در حوزه فساد به کار می‌برند حساس بوده و بار حقوقی آنها را درک کنند. فساد حاد، فساد سیستماتیک، فساد منفعل همه عباراتی هستند که نیاز مند دقت در کاربردند.

https: //t. me/nedakhoz/۲۴۷۴


🔻دادستان تهران: رسانه‌ها در مبارزه با فساد با ما همکاری کنند

🔹جعفری دولت آبادی در حاشیه سومین جلسه کمیته مبارزه با گرانفروشی با تاکید بر ضرورت ارائه اسناد و مدارک برای مبارزه با فساد، گفت: مجددا اعلام می‌کنم که ما اساسا داوطلب هستیم که رسانه‌ها در مبارزه با فساد با ما همکاری کنند؛ یعنی منافذ فساد را بگویند و مفسدین بزرگ را معرفی کنند. /ایسنا

جزییات بیشتر:


🔻حناچی: هیچ تعارفی در برخورد با فساد نداریم

شهردار تهران در پاسخ به سوالی درباره نحوه برخورد شهرداری با فساد برخی مدیران گفت:

🔹هیچ تعارفی در برخورد با فساد نداریم و تا الان هم برخورد کرده‌ایم اما بعدش سروصدا نکردیم چون ما قاضی نیستیم.

🔹مجموعه شهرداری پیگیر هرگونه تخلف و فساد مدیریتی است و در صورت صحت آن به طور جدی و قاطعانه برخورد می‌کنیم، کاری که تا به اینجا انجام دادیم. /اعتمادآنلاین


بابک زنجانی همچنان مقام نخست فساد است

اطلاعیه شرکت ملی صنایع پتروشیمی:

🔹فساد در شرکت بازرگانی پتروشیمی به هیچ وجه با زشتی و بزرگی فساد زنجانی قابل مقایسه نیست و همچنان با فاصله بسیار زیاد، زنجانی مقام نخست فساد را در اختیار دارد/ایرنا


نظرها

در ادامه بخوانید

علی ضیا به روحانی: چی شد که این طوری شد؟!

برترین‌هابرترین‌ها22 ساعت قبل
خبرآنلاینخبرآنلاین16 ساعت قبل1 نظر
به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ عادل فردوسی پور کاپیتان تیم رسانه ورزش (تیم خبرنگاران و عکاسان ورزشی) روز دوم فروردین با سفر به کرج با مادر زنده یاد مهدی نفر خبرنگار فقید ورزشی دیدار کرد و عید نوروز را به او تبریک گفت.

فیلم | از مراسم ویژه کلیسا تا پخش اذان از تلویزیون نیوزیلند برای همدردی با مسلمانان

خبرآنلاینخبرآنلاین19 ساعت قبل
هزاران نفر نیز در حالی که شمع به دست داشتند و به یاد قربانیان دعا می‌خواندند، در ورزشگاه شهر دونیدین گرد آمدند. همچنین امروز، جمعه، تلویزیون و رادیوی ملی نیوزیلند به نشانه همدردی با قربانیان حمله تروریستی کرایست‌چرچ که ۵۰ کشته بر جای گذاشت، صوت اذان را از محل برگزاری نماز جمعه این شهر به صورت مستقیم پخش کردند. جاسیندا آردرن، نخست‌وزیر نیوزیلند با حضور در این مراسم حدیث نبوی «مثل مؤمنان در دوستی و دلسوزی و مهربانی با یکدیگر مثل پیکر واحد است که هرگاه عضوی از آن به درد آید، سایر اعضا با عضو دردمند همکاری می‌نمایند» را قرائت و خطاب به مسلمان این کشور گفت: نیوزیلند با شما سوگواری می‌کند؛ ما (با هم) یکی هستیم.
انتخابانتخاب19 ساعت قبل
روزنامه شهروند نوشت: آیا‌ سال نو امسال صداوسیما را غافلگیر کرد؟ شواهد از این امر حکایت دارد. گویی صداوسیما درخصوص تهیه برنامه‌های تحویل‌ سال نو غافلگیر شده بود. احسان علیخانی با وجود آن‌که خیلی تمایلی به اجرای ویژه‌برنامه تحویل ‌سال شبکه سه سیما نداشت، اما به اصرار مدیران شبکه سه این مسئولیت را پذیرفت. او سال‌های گذشته با ویژه‌برنامه‌هایی چون «سه ستاره» و «بهار نارنج» در لحظه‌ سال تحویل میهمان خانه‌های مردم می‌شد، اما امسال که مشغول پروژه «عصر جدید» بود، برنامه تحویل‌ سال را نیز در قالب قسمت ویژه این برنامه روانه آنتن کرد. اما سبک و سیاق اجرای علیخانی در این برنامه هیچ تازگی و تفاوتی با برنامه‌های پیشین او نداشت و درواقع این برنامه هم کپی دیگری از برنامه‌های تحویل‌ سال شبکه سه سیما در سال‌های گذشته بود.
عصر ایرانعصر ایران16 ساعت قبل
احسان رضایی به بهانۀ ساعت، سراغ «ساعت شمس العماره» رفته و سرودۀ استاد فقید محمد محیط طباطبایی در شمارۀ اول مجلۀ «محیط»، شهریور ۱۳۲۱ خورشیدی. ای ساعت شمس العمارهبزن! تا دل در آغوشم بخوابدچو خفته کودکی در گاهوارهبزن ای ساعت شمس العماره! اما کرگدن نوروزی را می‌توانید در تمام ایام عید همراه داشته باشید. اگر به سفر رفته‌اید در فواصلی که دیگران مشغول بازی یا آشپزی‌اند بخوانید یا اگر به سفر نرفته‌اید با همین کرگدن سفر کنید.
فارسفارس17 ساعت قبل
نگاهی به گیشه ۷ فیلم اکران نوروزی نشان می‌دهد استقبال از «متری شیش و نیم» و «رحمان ۱۴۰۰» بالاتر از سایر فیلم‌هاست. آمار فروش فیلم‌های نوروزی/ استقبال از «متری شیش و نیم» و «رحمان ۱۴۰۰» به گزارش خبرنگار سینمایی خبرگزاری فارس، گیشه اکران نوروزی با استناد به «سامانه فروش سینمای ایران» به شرح زیر است: «ژن خوک» ۳۰ میلیون تومان «غلامرضا تختی» ۳۳ میلیون تومان «پیشونی سفید۳» ۴۵ میلیون تومان «زندانی‌ها» ۱۲۰ میلیون تومان «چهار انگشت» ۲۶۴ میلیون تومان «متری شیش و نیم» ۵۹۶ میلیون تومان «رحمان ۱۴۰۰» ۷۴۰ میلیون تومانسینماهای کشور تا ساعت ۱۷ امروز به مناسبت رحلت حضرت زینب کبری (س) تعطیل هستند و پس از آن بازگشایی می‌شوند. می‌توان انتظار داشت در دومین روز از سال جدید، نخستین فیلم میلیاردی سینمای ایران مشخص شود. انتهای پیام/

اخبار بیشتر