1. خبری
  2. همه خبرها
  3. عصر ایران
  4. فرهنگ

فساد فساد است و محکوم، چه سلبریتی باشد چه دوست ما

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران |
نکته جالب توجه در این اتفاقات واکنش سریع کسی چون دیوید ممت است که خود اشاره کرده است با با فیلیسیتی هافمن 35 سال دوستی و همکاری داشته است

عصر ایران؛ کاوه معین‌فر - در این روزها که پرونده‌های فساد‌ مختلفی در جریان است و کماکان جامعه هم از آن مطلع شده است اتفاقات از این دست در سایر نقاط دیگر دنیا هم در حال رخ دادن است. اما یک نمونه ساده از برخورد ما با این قضایا را ببینیم و برخوردی که در آنجا شکل می‌گیرد.

در چند روز اخیر ماجرای تقلب برای تحصیل در کالج‌های برتر آمریکا حسابی خبرساز شده است. خبر این است که دپارتمان عدالت در امریکا اعلام کرده بزرگ‌ترین تقلب در ورودیه دانش آموزان به کالج‌های برتر، رخ داده است که در این تقلب، حدود پنجاه نفر در سراسر آمریکا شرکت داشته‌اند و نام ۲ ایرانی الاصل در میان این اسامی توجه برانگیز شده است اما یک نکته دیگر در میان اسامی حضور ۲ هنرپیشه معروف هالیوود است. لوری لاگلین و فیلیستی هافمن، هنرپیشه‌های شناخته شده سریال‌های مشهور «۹۰۲۱۰» و Desperate Housewives. اینجا

این دو هنرپیشه از جمله والدین ثروتمندی بوده‌اند که به موسسه‌ای پول داده‌اند تا نمرات فرزندانشان در دو امتحان *ACT و *SAT را بالا ببرند و یا با ساختن رزومه‌ای جعلی، شانس قبولی فرزندانشان را بیشتر کنند. هر دو در لس‌آنجلس به دادگاه رفتند تا با اتهام خود روبه رو شوند. در نهایت فیلیسیتی هافمن با پرداخت ضمانت ۲۵۰ هزار دلاری از دادگاه بیرون آمد تا نتیجه محاکمه روشن شود و لوری لاگلین ضمانت یک میلیون دلاری داد.

فساد فساد است و محکوم، چه سلبریتی باشد چه دوست ما - 5

دیوید ممت نمایشنامه‌نویس و کارگردان برجسته آمریکایی که سال‌ها سابقه همکاری و دوستی با فلیسیتی هافمن و همسرش را دارد با نوشتن نامه‌ای هم این والدین و هم دانشگاه‌های برجسته‌ای را که چنین شرایطی را فراهم می‌کنند، سرزنش کرد و سیاست‌های این دانشگاه‌ها را «شوخی تأسف‌بار فساد» خواند.

ممت نوشت فلیسیتی را ۳۵ سال است می‌شناسد و او دانشجو و همکار وی بوده است و در بسیاری از فیلم‌های او بازی کرده و در سه نمایشنامه وی با نقش‌های که برای او نوشته شده بود، به صحنه رفته است. ممت اشاره می‌کند که «برای این ۲ نفر واقعا متأسفم. والدین با فکر به آینده فرزندانشان باید بخواهند داوران بهتری باشند.»

نکته جالب توجه در این اتفاقات واکنش سریع کسی چون دیوید ممت است که خود اشاره کرده است با با فیلیسیتی هافمن ۳۵ سال دوستی و همکاری داشته است ولی درباره اتفاقی که افتاده ذره‌ای ملاحظه‌کاری نداشته است و به شکلی صریح این عمل او را تقبیح می‌کند.

خبری: اخبار فرهنگی هنری جهان

در جریان سونامی آزار جنسی برخی از چهره‌های هالیوود مانند «کوین اسپیسی» و «هاروی واینستین» هم شاهد چنین اتفاقاتی بودیم و از بازیگران، فیلمسازان، همکارانشان و … همگی نسبت به این اتفاقات ابراز انزجار کردند و هر کسی به شکل مستقیم و غیر مستقیم یا به شکل رسمی و غیر رسمی عمل آنها را محکوم کرد.

فساد فساد است و محکوم، چه سلبریتی باشد چه دوست ما - 12

حال در جریان پرونده‌های مختلف فساد در کشور خودمان چند نفر را دیده‌ایم که چنین برخوردی داشته باشند؟ تا بحال چند نفر از دوستان و همراهان فلان آقا یا فلان خانم را دیده‌ایم که نسبت به خلاف انها ابراز نظر کرده باشند.

در کنار سلاطین مختلف و آدمهای متفاوتی که هر کدام در زمانی بر و بیایی داشتند و از هنرمندان، ورزشکاران، مقامات مسئول و … در اطرافشان کم نبودند، وقتی که پرونده فساد آنها رو شد چه کسی آمد که نسبت به عمل خلاف آنها ابراز نظری کنند، یا عمل انها را تقبیح کند؟

ما همواره در پشت این مسائل خود را پنهان می‌کنیم، همواره محافظه کاریم و از ابراز نظر صریح فراری هستیم، چرا چون احتمال دارد این نظر ما باعث رنجش بعضی‌ها و درگیر شدن و در افتادن در مسائلی شود که برای ما تبعاتی داشته باشد.

واقعیت این است که تا ما از خودمان شروع نکنیم هیچ اتفاقی نمی‌افتد، شروع هر اتفاقی از درون ما می‌تواند آغاز شود. فساد همیشه فساد است و هر کسی در هر جایگاهی که عملی خلاف قانون انجام دهد باید در پیشگاه قانون جوابگو باشد و فارغ از شکل و نوع ارتباط ما با او باید این مسئله را تقبیح کرد، تا قبح فساد در جامعه نریزد.

* این دو امتحان ورودی از مهم‌ترین امتحانات ورودی سیستم آموزشی امریکاست و نمره‌ی بالاتر در این کنکورها، با شانس پذیرش در کالج‌های تراز اول، ارتباط مستقیم دارد.

لوری لاگلین و همسرش متهم هستتد ۵۰۰ هزار دلار خرج کرده‌اند تا دو دخترشان بتوانند به USC بروند.

«هافمن» و شوهرش (ویلیام اچ میسی) که او نیز بازیگر است ۱۵ هزار دلار دادند تا دخترشان زمان نامحدودی برای دادن امتحان «اس ای تی» که برای ورود به دانشگاه لازم است دریافت کند.

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با فساد از تلگرام

🔻حناچی: هیچ تعارفی در برخورد با فساد نداریم

شهردار تهران در پاسخ به سوالی درباره نحوه برخورد شهرداری با فساد برخی مدیران گفت:

🔹هیچ تعارفی در برخورد با فساد نداریم و تا الان هم برخورد کرده‌ایم اما بعدش سروصدا نکردیم چون ما قاضی نیستیم.

🔹مجموعه شهرداری پیگیر هرگونه تخلف و فساد مدیریتی است و در صورت صحت آن به طور جدی و قاطعانه برخورد می‌کنیم، کاری که تا به اینجا انجام دادیم. /اعتمادآنلاین


🔻دادستان تهران: رسانه‌ها در مبارزه با فساد با ما همکاری کنند

🔹جعفری دولت آبادی در حاشیه سومین جلسه کمیته مبارزه با گرانفروشی با تاکید بر ضرورت ارائه اسناد و مدارک برای مبارزه با فساد، گفت: مجددا اعلام می‌کنم که ما اساسا داوطلب هستیم که رسانه‌ها در مبارزه با فساد با ما همکاری کنند؛ یعنی منافذ فساد را بگویند و مفسدین بزرگ را معرفی کنند. /ایسنا

جزییات بیشتر:


🔺نشست" فساد اداری، ریشه‌ها و راههای مبارزه که به همت شاخه جوانان حزب ندای ایرانیان شعبه خوزستان و در ساختمان خانه احزاب استان برگزار شد.

✅کوثر فرهادی، عضو شورای مرکزی حزب و نایب رییس شاخه جوانان سخنران این نشست بود که به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد.

خلاصه‌ای از مباحث مطرح شده توسط فرهادی را در ادامه می‌خوانید.

🔻🔻🔻

➖اولین گام برای مبارزه با فساد باور به این مسئله است که «می توان با فساد مبارزه کرد»

➖ واژه شناسی فساد نشان می‌دهد فساد یک مفهوم سیاسی و در ثنویت با عدالت است. لذا اگر در جامعه‌ای فسا وجود دارد حتما در ان جامعه عدالت نقض شده و اگر در جامعه‌ای عدالت نقض شده حتما در آن فساد وجود دارد

➖مفسدین در سطح کلان برای توجیه رفتارهای فاسد خود نیازمند قرار گرفتن پشت یک ایدئولوژی هستند لذا در آغاز مبادرت به فساد، ایدئولوژی تولید می‌کنند.

➖وبر از نظریه پردازان حوزه بروکراسی و متعاقبا فساد می‌گوید: فساد فرزند بروکراسی نابالغ است؛ قوانین و مقررات ناکارامد به وسوسه‌های «علیه بروکراسی» دامن می‌زند و این باور را به جامعه القا می‌کند که بی قانونی از قوانین دست و پا گیر بهتر است.

➖اولین گام برای مبارزه با فساد آموزش چه از طریق کارگزاران بروکرات و چه از طریق جامعه مدنی است، فعالان سیاسی و همچنین فعالان رسانه‌ای باید نسبت به واژه هایی که در حوزه فساد به کار می‌برند حساس بوده و بار حقوقی آنها را درک کنند. فساد حاد، فساد سیستماتیک، فساد منفعل همه عباراتی هستند که نیاز مند دقت در کاربردند.

https: //t. me/nedakhoz/۲۴۷۴


🔻بابک زنجانی همچنان مقام نخست فساد است

اطلاعیه شرکت ملی صنایع پتروشیمی:

🔹فساد در شرکت بازرگانی پتروشیمی به هیچ وجه با زشتی و بزرگی فساد زنجانی قابل مقایسه نیست و همچنان با فاصله بسیار زیاد، زنجانی مقام نخست فساد را در اختیار دارد/ایرنا

#اقتصادی


بابک زنجانی همچنان مقام نخست فساد است

اطلاعیه شرکت ملی صنایع پتروشیمی:

🔹فساد در شرکت بازرگانی پتروشیمی به هیچ وجه با زشتی و بزرگی فساد زنجانی قابل مقایسه نیست و همچنان با فاصله بسیار زیاد، زنجانی مقام نخست فساد را در اختیار دارد/ایرنا


🔴 بابک زنجانی همچنان مقام نخست فساد است

اطلاعیه شرکت ملی صنایع پتروشیمی:

🔹فساد در شرکت بازرگانی پتروشیمی به هیچ وجه با زشتی و بزرگی فساد زنجانی قابل مقایسه نیست و همچنان با فاصله بسیار زیاد، زنجانی مقام نخست فساد را در اختیار دارد/ایرنا


در ادامه بخوانید

فیلم/ حاشیه‌های مراسم ترحیم بهنام صفوی

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز23 ساعت قبل

هموارسازی مسیر استارت‌آپ‌های حمل بار

صدا و سیماصدا و سیما23 ساعت قبل
گزارش تصویریهموارسازی مسیر استارت‌آپ‌های حمل باراستارت‌آپ‌ها و شرکت‌های دانش بنیان برای رسیدن به اهداف مدنظر در اقتصاد مقاومتی و همچنین تحقق شعار سال که رونق تولید است، نقشی اساسی دارند

سیاست‌های جمعیتی از دیروز تا امروز

صدا و سیماصدا و سیما14 ساعت قبل
ایسناایسنا1 روز قبل
معاون فرهنگی و دانشجویی و معاون آموزش‌های عمومی و مهارتی دانشگاه آزاد اسلامی، دستورالعمل راه‌اندازی و توسعه مدارس تخصصی و آکادمی‌های ورزشی را ابلاغ کردند. به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر ابراهیم کلانتری معاون فرهنگی و دانشجویی و دکتر علیرضا منظری توکلی معاون آموزش‌های عمومی و مهارتی دانشگاه آزاد اسلامی، دستورالعمل راه‌اندازی و توسعه مدارس تخصصی و آکادمی‌های ورزشی را به رؤسای استان‌ها، واحدها، مراکز آموزشی و معاونت آموزش‌های عمومی و مهارتی دانشگاه آزاد اسلامی ابلاغ کردند. در این دستورالعمل آمده است «به منظور ایجاد روحیه نشاط و شادابی، توسعه و تعمیم فرهنگ ورزش و تأمین سلامت جسم و روان دانش‌آموزان و دانشجویان و با امعان نظر به رهنمودهای ریاست دانشگاه در راستای تبلور نقش تزکیه‌ای ورزش در زندگی اسلامی ایران، مهارت‌آموزی، راه‌اندازی مدارس تخصصی و آکادمی‌های ورزشی و کسب درآمدهای غیرشهریه‌ای و استفاده بهینه از ظرفیت‌ها و منابع دانشگاه آزاد اسلامی، کلیه واحدهای دانشگاهی که از ظرفیت‌ها و امکانات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری لازم ازجمله فضاها و اماکن، تجهیزات ورزشی و نیروی متخصص انسانی برخوردار هستند، نسبت به راه‌اندازی و توسعه مدارس تخصصی و آکادمی‌های ورزشی اقدام کنند.» براساس بندهای این دستورالعمل، تمامی مراکز آموزشی و فرهنگی سما که مدارس تخصصی ورزش آنها برابر با دستورالعمل مورخ ۹۶/۵/۱۱ معاونت آموزش‌های عمومی و مهارتی (سما) دایر شده و مراکز سما که تا به امروز در این خصوص اقدام نکرده‌اند، به منظور غنی‌سازی اوقات فراغت دانش‌آموزان و دانشجویان و همچنین شناسایی استعدادهای برتر، شایسته است نسبت به راه‌اندازی و توسعه مدارس تخصصی و آکادمی‌های ورزشی اقدام لازم را مبذول دارند. انتهای پیام
صدا و سیماصدا و سیما14 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی هیئت مؤسس و امنای دانشگاه آزاد اسلامی کمک‌های خیرخواهانه اقلام به مناطق شناسایی‌شده در شهر سیل‌زده پل‌دختر ارسال خواهد شد و به دست سیل‌زدگان منطقه توسط قرارگاه جهادی دانشگاه خواهد رسید. بر اساس این گزارش کمک‌های دیگری نیز حاوی مواد و اقلام بهداشتی و غذایی قبلا نیز به مناطق سیل‌زده ارسال شده است که امروز ۶۰ بسته دیگر بهداشتی و غذایی به مناطق روستایی و سیل‌زده پل‌دختر ارسال شد. خانواده دانشگاه آزاد اسلامی از بدو وقوع سیل در استان‌های گلستان، لرستان و خوزستان با تشکیل قرارگاه جهادی و پویش‌های کمک‌رسانی، اقلام و موارد مورد نیاز منطقه را در قالب کمک‌های مردمی ساماندهی و به مناطق ارسال کرده است.

نظرها

اخبار بیشتر