1. خبری
  2. همه خبرها
  3. الف
  4. اقتصادی
کامنیت‌های برتر مخاطبان الف/ هنرمندی که از جنس مردم نباشد، در دل مردم جایگاهی ندارد			دولت می‌خواهد گلی که با برجام بر سر ملت نزد، با FATFبزند؟ / درخواست مردم از رئیسی؛ از مبارزه بافساد تا اجرای قانون از کجا آورده‌ای/ با دلار جهانگیری از مابهترون به ثروت افسانه‌ای رسیدند

کامنیت‌های برتر مخاطبان الف/ هنرمندی که از جنس مردم نباشد، در دل مردم جایگاهی ندارد دولت می‌خواهد گلی که با برجام بر سر ملت نزد، با FATFبزند؟ / درخواست مردم از رئیسی؛ از مبارزه بافساد تا اجرای قانون از کجا آورده‌ای/ با دلار جهانگیری از مابهترون به ثروت افسانه‌ای رسیدند

الفخبرگزاری الف |
در هفته جاری اتفاقات زیادی رخ داد و با توجه به وظیفه‌مان آن‌ها را پوشش دادیم؛ از آنجا بینندگان محترم الف با ارائه نظرات خود در ذیل اخبار و گزارشات منتشر شده، در تکمیل و تعمیق محتوای ارائه شده مشارکت کردند که در ادامه برخی از نظرات برتر را انتخاب کرده و در ادامه مشاهده‌ می‌کنید.

انتصاب حجت‌الاسلام رئیسی به ریاست قوه قضائیه ومعارفه او از مهمترین اخبار این هفته بود.

** اموال تمام مسئولان از اول انقلاب تا امروز را بررسی کنید/ با بدهکاران بانکی، اختلاس‌گران، قضات فاسد، مفسدان و …برخورد کنید/ قانون برای ژن‌های خوب اجرا نمی‌شود

بیشتر بخوانید:

با حکم رهبر معظم انقلاب اسلامی؛ حجت الاسلام و المسلمین رئیسی به ریاست قوه قضائیه منصوب شد

حجت‌الاسلام رئیسی: هیچ‌کس حق دور زدن قانون را ندارد/ نسبت به مسائل اقتصادی، قوه قضاییه در کنار دولت و مجلس خواهد بود

احمد توکلی خطاب به ابراهیم رئیسی: شفافیت را از قوه قضائیه آغاز کنید/ دستگاه قضا محتاج تغییر راهبرد است

قوه قضائیه و راه‌های نرفته

برخی از نظرات کاربران الف را درباره این انتصاب و انتظاراتی که از ایشان هست در ادامه می‌خوانیم:

*از جناب رئیسی، سید بزرگوار و جلیل القدر انتظار داریم برنامه ریزی صحیح و منسجمی داشته باشند تا دستگاه‌های نظارتی کشور که حقوق‌های زیادی هم می گیرند و هزینه های زیادی هم برای دولت دارند، وظایف خود را بر اساس آنچه که شرح وظایف برایشان تعیین شده بدرستی انجام دهند و اگر فسادی در جایی رخ داد که نشان از بی دقتی و یا کم کاری و یا حتی تبانی بود با آنها هم همانند مفسدین برخورد قانونی شود.

*از قاضی القضات می‌خواهیم اولین گام محکم خود را برای مبارزه با فساد با اجرای صحیح و بدون خط قرمز قانون از کجا آورده‌ای به این ثروت افسانه‌ای رسیده‌ای را اجرا کنند تا توازن اقتصادی در جامعه شکل گرفته و از فساد‌های احتمالی آینده جلوگیری زیادی شود.

*مردم چشم براه قوه قضاییه‌ای هستند که در آن حق ضعفا از اغنیا گرفته شود. مردم چشم براه قوه قضاییه ای هستند که در آن مشی امیرالمومنین نه‌تنها در کلام بلکه در عمل همچون نحوه رفتار آن بزرگوار با برادرش عقیل در نظام جمهوری اسلامی همچون نگینی درخشان در دیدگان عامه مردم متجلی باشد. مردم چشم براه قوه قضاییه‌ای هستند که در آن خبری از قضات رشوه خوار و باند اعمال نفوذ نبوده تا بتواند با سربلندی در برابر رشوه خواری ها، رانت ، تبعیض و باندبازی ها در سایر دستگاه‌ها و نهادها مبارزه نماید.

مردم و نمایندگان مردم در خانه ملت چشم براه قوه قضاییه ای هستند که پرونده های مفاسد اقتصادی بر زمین مانده و جامانده در طول سالیان اخیر را که علی‌رغم فریاد حنجره ها همچون داغی بر جسم و جانشان نشسته و منجر به ایجاد شبهات و شایعاتی گردیده به سرانجام رسانیده و موجبات رضایت خاطر مردم رنج کشیده و صبور انقلابی را فراهم نماید. انشا...امیدواریم با حضور حجت الاسلام ابراهیم رئیسی در منصب ریاست قوه قضاییه شاهد حرکتی انقلابی در تشکیل و برگزاری علنی تمامی دادگاه های مرتبط با مفاسد اقتصادی افراد ذی نفوذ و صاحب منصبی باشیم که با اقدامات مزورانه و فریبکارانه شان مسببان اصلی ایجاد ظن بی اعتمادی و بدبینی مردم نسبت به نظام و انقلاب اسلامی و ایجاد و بسط الگوی فساد و رذالت در بین مردم بوده‌اند.

*از انجا که پیشگیری از جرم و فساد بسیاری از هزینه‌ها را کاهش می‌دهد و مجازات‌های فعلی بازدارنده نیست، باید قوانین جدیدی به مجلس پیشنهاد شود تا شاهد بروز فساد کمتری باشیم و دستگاه‌های نظارتی کشور هم مطابق با شرح وظایف خود و بدون کوتاهی کار کنند.

*سه موضوع مهم که قاضی القضات باید به آن اهتمام بورزند: ۱- اجرای قانون از کجا آورده ای با سلامت و بدون خط قرمز اجرا شود ۲- مسله اقتصادی بدهکاران کلان بانکی که پول های بانک‌ها و در حقیقت پول های مردم را گرفته و بازگشت نمی دهند، حل شود ۳- تحقیق و تفحص از بانک مرکزی بابت حداقل عملکرد ۲۰ سال مدیران بانک مرکزی و بانک‌های عامل که تعمدا نمی گذاشته اند عملیاتی شود.

*الان چندین سال است که افرادی خاص مبالغ بسیار هنگفتی از بانک‌ها تسهیلات گرفته و بازگشت نکرده‌اند که از آن‌ها بنام بدهکاران کلان بانکی یاد می‌شود و بانک‌ها هم بدلایلی همچون وجود تخلفات در حین دادن تسهیلات رغبتی به وصول این معوقات کلان از طریق قوه قضاییه ندارند؛ چون پای خودشان هم گیر است. اکنون که در دو سال گذشته تورم شدیدی هم داشته‌ایم معوقات کلان نزد مفسدین اقتصادی ثروت‌های بسیار کلانی برایشان ساخته است. الان با توجه به این سودها باید فعلا اصل معوقات و سود بانکی را از آنها گرفت و بعدا در فرصت مناسب ثروت‌های حرامی را که از این وام‌های غیر مشروع که در جای خود مصرف نشده منافعی را که برده‌اند از انها پس گرفت.

*آقای رئیسی امیدواریم با دزدان بیت المال و اختلاسگران و مفسدان و قانون شکنان در هر مقامی باشند، قاطعانه برخورد نمایید. این تنها راه برون رفت از مشکلات داخلی است. ما نباید شاهد این همه فساد باشیم. ملت عدالت می‌خواهد. لطفا اموال تمام مسئولان از اول انقلاب تا امروز را بررسی بفرمائید؛ این ثروت‌های افسانه‌ای محاله از راه درست بدست آمده باشد. قانون های ما نقص دارند و در مورد مردم عادی درست اجرا میشوند، ولی برای ژن‌های خوب قانونی متاسفانه وجود ندارد. آ‌نها خودشون قانون می‌گذارند.

*دستگاه‌های نظارتی در حقیقت دستگاه‌های نظاره‌گر هستند تا نظارتی. …این همه فساد آن‌هم کلان نباید در کشور صورت می‌گرفت؛ لطفا برای دستگاه‌های نظارتی که وظایف خود را صحیح انجام ندهند< تنبیهات در نظر بگیرید شامل عزل و قطع حقوق و کسر حقوق و کاهش سمت و از این قبیل تا حساب کار دستشان بیاید.

*آقای رییسی بیشترین تخلفات از نظر بی اعتنایی و دور زدن قوانین در شهرداری‌ها اتفاق می‌افتاد، بیشترین شکایات از شهرداری‌ها در دیوان مطرح است که متاسفانه بثمر نمی رسد. نظارتی از بیرون برعملکرد شهرداری‌ها نیست، آرا هیات عمومی دیوان عدالت اداری که بمثابه قانون است، ارزشی در شهرداری‌ها ندارد و قوانین برای کسب درآمد بیشتر عطف بماسبق می‌شوند .

****

** موفقیت یعنی با دلار جهانگیری از مابهترون به ثروت افسانه‌ای رسیدند/ یکی از مشکلات اقتصادی، تضاد منافع است

اسحاق جهانگیری در جلسه‌ای رسمی گفت: توانستیم سال را با موفقیت به پایان برسانیم! این اظهار نظر با واکنش مخاطبین الف همراه شد. برخی از کامنت‌ها درباره این اظهارنظر، پیش روی شماست:

*زبان قاصر است از گفتن بعضی جملات است. عجب مملکتی شده، همه به خودشان نمره ۲۰ می‌دهند ….

*به‌عرض می‌رساند موقعی که برخی مسئولین کشور گرفتار سهام کارخانجات و … باشند، انتظار نداشته باشید که مملکت پیشرفت نماید؛ زیرا این‌ها همیشه تفکرشان در تصمیم گیری‌های اقتصادی و … منافع خودشان است نه مردم؛ یعنی همیشه قانون را به نفع خودشان تصویب یا تفسیر خواهند نمود و صد حیف که در مملکت نظارتی هم روی مسئولین وجود ندارد. ضمنا اقتصاد که یک شبه خراب نمی‌شود ….

*بنده‌های خدا می‌دانید با دلار جهانگیری چند نفر از ما بهترون به ثروت افسانه‌ای رسیدند؛ موفقیت از این بالاتر؟ کسایی که از دولت تکرار انتظار دیگری داشتند، اشتباه کردند ….

*ضربه اصلی وریشه‌ای به اقتصاد کشور را دولت احمدی نژاد زد، ولی دولت آقای روحانی هم در تخریب کوتاهی نکرد. رسیدن به پایان سال۹۷ موفقیت نیست، زیرا اکثریت ملت صدمه دیده و سفره‌ها بسیار کوچک و فقر گسترش بیشتر پیدا کرد. این را موفقیت نمی‌گویند و به نوعی ذلت بود که متوجه دولتمردان بی‌کفایت می‌باشد. اصولا وقتی تعدادی از دولتمردان تاجر باشند، منافع ملت و دولت درتضاد است و یکی ازمشکلات اقتصادی کشور همین تضاد منافع.

*ایشان بیشتر می‌خواستند مزاح کنند و این شب عیدی موجبات انبساط خاطر مردم شریف ایران را فراهم کنند ….

*کسی که توانایی تغییر منشی خودش را نداره چطور می‌خواهد وضعیت اقتصادی کشور را بهبود ببخشد. آقای جهانگیری جمله مردم یادتون هست رو فراموش نمی‌کنیم. تجربه گرانی برای ملت بود که بدانند چه کسانی باید در نهاد ریاست جمهوری و مجلس وارد شوند.

*به امید خدا اختلاس‌های بیشتر شده، نجومی بگیرها بیشتر شده، فشار بر مردم افزایش یافته، پس هدف گذاری که کرده بودند با موفقیت انجام شد. عجب سوتی داده جناب جهانگیری.

*بله موفقیت در پراید ۵۰ میلیونی! گوشت ۱۲۰ هزار تومانی و ….. دلار ۱۳۰۰۰ تومانی. آقای جهانگیری اردیبهشت همین سال فرمودید دلار ۴۲۰۰ تومان ولی موفق شدید آن را تا مرز ۲۰ هزار هم ببرید!

*واقعا چه می‌شود گفت مصداق بارز خندیدن به ریش مردم است. از دولتمردان می‌خواهیم کار بلد نیستید، تدبیر ندارید، نظارت ندارید، کارآمدی ندارید، حداقل زبان تند نداشته باشید و نمک به زخم مردم نپاشید؛ …..

****

** ستاد فخیمه تنظیم بازار

گزارشی با عنوان «روایت آماری از سونامی قیمت‌ها» درباره تورم یک سال اخیر در سایت ما بازنشر شد. برخی نظرات مخاطبین را می‌خوانیم:

*دولت یا بلد نیست یا عمدا رها کرده است؛ در هر دو حالت در هر کشوری بود عدم کفایت می‌گرفت؛ چرا مجلس به تکلیفش عمل نمی‌کند؟

*یعنی دولت می‌خواهد آن گلی را که با برجام با آن‌همه سروصدا بر سر ملت نزد، با FATF بزند؟ آخر شما چطور انتظار دارید پیوستن به نهادی که ریاست فعلی آن در دست دولت آمریکا (ترامپ) است، و اسرائیل و عربستان ناظر اجرای آن توسط سایر کشورها هستند، برای ما مشکل حل کند؟

*باید از مقامات کشور پرسید چرا مردم را آن قدر تو منگنه قرار دادند. نمی‌شد در تعاملات بین المللی با مذاکره کاری کرد که الان اینجا نباشیم. خیلی واضح هست دلیل تمام این مشکلات دلار  ۱۲ هزار تومانی و افت ارزش پول ملی است. اگر دلار الان ۵هزار تومان بود، گوشت گوسفندی هم سر از بازار قاچاق عراق در نمی‌آورد، و در نهایت کیلویی ۵۰ هزار تومان بود. قیمت سیب درختی ۸۵۰۰تومان شده است، چون به کشورهای همسایه صادر می‌شود... اما اگر دلار ۵ هزار تومان بود الان همان سیب کیلویی ۳ هزار تومان پارسال بود. همه چیز وابسته به ارزش پول ملی است.... .

* (در پاسخ به کامنت بالا) می‌شد با مذاکره کاری کرد و امتیاز گرفت که کار به اینجا نرسد، اما دولت روحانی رفت و برجام امضا کرد و اوضاع این چنین شد (این هم عواقب اعتماد به غرب و آمریکا) تا این دولت است، باید باب مذاکره را بست، چون روحانی نشان داد اصلا مذاکره بلد نیست، فقط هرچی آن‌ها گفتن می‌گوید خوب است.

*از الان تا عید صبح تا شب تو اخبار می‌گویند ستاد تنظیم بازار عید. حالا خوب به قیمت‌ها نگاه کنید ببینید چه طوری چند برابر می شود. وسط عید هم دو تا خبر بازرسی از مکان‌های غذایی و پوشاک پخش می کنند دو تا بدبخت را جریمه می کنند و همین. این شد ستاد فخیمه تنظیم بازار.

*****

** هنرمندی که از جنس مردم نباشد، در دل مردم جایگاهی ندارد

اظهار نظرهای سیاسی جمشید مشایخی، بازیگر سینما دستمایه انتشار یادداشتی با عنوان «آش سیاست و کاسه داغ هنرمندان» در الف شد. برخی نظرات مخاطبین الف خواندنی است:

*ما باید یاد بگیریم که اگر یک نفر در یک کاری متخصص بود، لزوما در همه کارها متخصص نیست. اگر کسی مهندسی یک ساختمان را به جراح قلب سپرد و ساختمان روی سرش خراب شد، باید اول خودش رو سرزنش کند.

*بنده با ۴۸ سال سن می‌دانستم که با رای آوردن روحانی تورم ۵۰ درصدی، چند برابر شدن قیمت دلار و مسکن و بنزین و غیره که دولت حجت الاسلام هاشمی بود، دوباره تکرار خواهد شد؛ حالا چرا جمشید مشایخی با ۸۰ سال سن نمی‌دانست جای تعجب است!

*نکته در مورد این هنرمند و بقیه هنرمندان فقط طرفداری از آقای روحانی نیست، بلکه ترسی است که از رقیب روحانی در ذهن مردم ایجاد کردند و این کار اوج نامردی و بی انصافی بود (یعنی به جای تعریف از کاندیدای خود رقیب را تخریب کردند) و ایشان مثلا گفته بود روحانی رای نیارود از ایران می‌رود و این بزرگترین توهین به رقیب بود. اگر می‌خواهید طرفداری کنید با انصاف و مردانه اینکار را انجام دهید و کارهای خوب آن فرد را بگوید نه اینکه ترس در دل مردم بندازید که می‌آید دیوار می‌کشد و جنگ می‌شود و دلار پنج هزار تومان می‌شود.

*ربطی به رسانه‌ها ندارد. هر فرد چه هنرمند چه غیرهنرمند باید در قبال کارهائی که می‌کند، مسئولیت بپذیرد.

*در آستانه حلول سال جدید و آغاز فصل بهار، فصل رویش و زایش؛ روحانی در پیام تلویزیونی نوروز ۹۸ با یک خداحافظی، دل ۸۴ میلیون ایرانی داخل و خارج کشور را شاد کند.

*هنرمندی که مردمی و از جنس مردم نباشد و حرف دل مردم رو نزند؛ هیچگاه در دل مردم جایگاه ندارد حتی اگه رادیو تلویزیون ۱۰۰ بار ازش تعریف و تمجید کند.

*من هم مثل خیلی‌های دیگه از رای دادن به روحانی پشیمانم، دلیل پشیمانیم عدم تحقق وعده‌ها و چرخش به سمت جناح رقیب و انفعال در برابر تندروهاست ….

*احساسی و کورکورانه از جمشید مشایخی طرفداری نکنید، خود پیرمرد می‌گوید اشتباه کردم آن وقت یک عده اینجا کاسه داغ‌تر از مشایخی هستند. … انصاف و وجدان را معیار قضاوت قرار دهید.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم | نمایش هوایی جت جنگنده اف-۱۵ ایگل

همشهریهمشهری21 ساعت قبل
این جت جنگده به سفارش نیروی هوایی آمریکا ساخته شد و نخستین پروازش را در سال ۱۹۷۲ انجام داد و در سال ۱۹۷۶ وارد خدمت شد. این هواپیما به یکی از موفق‌ترین جنگنده‌های مدرن بدل شد در نبردهای هوایی بیش از ۱۰۰ پیروزی داشته و بدون شکست مانده است. اف-۱۵ در نیروی هوای چند کشور دیگر از جمله ژاپن و عربستان سعودی هم خدمت می‌کند. مک‌دانلدداگلاس بعدها شکل ارتقاء یافته اف-۱۵ به نام اف-۱۵‌ای استرایک ایگل (Strike eagle) را تولید کرد که یک جت جنگنده دوسرنشین دو منظوره رای همه شرایط آب‌وهوایی برای جنگ‌های هوایی و ماموریت بازداری عمیق است. در این فیلم مانورهای هوایی جت‌های اف-۱۵ ایگل گارد ملی هوایی لوئیزیانای آمریکا را در نمایشگاه هوایی اوشکوش در ایالت ویسکانسین آمریکا می‌بینید.

پیشنهاد تشکیل معاونت اقتصادی در قوه قضائیه

صدا و سیماصدا و سیما5 ساعت قبل
تشکیل معاونت اقتصادی در قوه قضائیه و مقابله جدی با تخلفات نظام بانکی از مهم‌ترین درخواست‌های فعالان اقتصادی حاضر در نشست با رئیس قوه قضائیه بودبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ تشکیل معاونت اقتصادی در قوه قضائیه و مقابله جدی با تخلفات نظام بانکی از مهم‌ترین درخواست‌های فعالان اقتصادی حاضر در نشست با رئیس قوه قضائیه بود.

داستان سورنا، سردار مقتول / نخستین جنگ میان ایران و روم (+فیلم)

عصر ایرانعصر ایران7 ساعت قبل
سورنا، سردار ایرانی در این جنگ بود. کیفیت پایینکیفیت خوبعصر ایران؛ محسن ظهوری - «مارکوس لیسینیوس کراسوس» سردار بزرگ روم، از رود فرات در سوریه امروز که گذشت، پا به قلمروی تازه‌ای گذاشت. او از خیانت ارمنستان آگاه شده و همزمان پیشروی سپاه روم را می‌دید. پس سپاه ایران را به دو بخش تقسیم کرد تا بخشی به ارمنستان رفته و بخش دیگر مقابل روم بایستد. سپاه روم در تعقیب آن‌ها، وارد دشتی می‌شود که ۹ هزار کماندار اشکانی از هر سو آن‌ها را تیرباران می‌کنند.

مصوبات مجلس شورای اسلامی

صدا و سیماصدا و سیما5 ساعت قبل
با موافقت نمایندگان مجلس واردات خودرو‌های سواری تمام برقی و تمام هیبریدی تا زمان تولید آن‌ها در داخل از پرداخت حقوق ورودی معاف شدندبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ با موافقت نمایندگان مجلس واردات خودرو‌های سواری تمام برقی و تمام هیبریدی تا زمان تولید آن‌ها در داخل از پرداخت حقوق ورودی معاف شدند
صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، رضا رحمانی در حاشیه جلسه کمیسیون امنیت ملی مجلس و در جمع خبرنگاران با تاکید بر اختصاص ارز ۴۲۰۰ تومانی به واردات کالا‌های اساسی و پر مصرف، گفت: بحث ما بر سر نحوه توزیع است تا کالا‌ها در فاصله تامین تا توزیع روانه بازار آزاد نشوند. وی به تصمیم مشترک دولت و مجلس مبنی بر ادامه روند تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی به کالا‌های اساسی اشاره کرد و افزود: باید بپذیریم که اختصاص ارز ۴۲۰۰ تومانی به بسیاری از کالا‌ها لغو شده که نمونه آن اقدام قانونی وزارت جهاد کشاورزی در حذف یارانه گندم واحد‌های صنعتی بود که افزایش قیمت ماکارونی را به همراه داشت. رحمانی گفت: البته تلاش وزارتخانه‌های صمت و جهاد کشاورزی بر جلوگیری از هرگونه اجحاف در این راستاست. رحمانی همچنین درباره گفتگو‌ها در نشست امروز کمیسیون امنیت ملی مجلس پیرامون سیاست خارجی و رونق تولید نیز افزود: همفکری خوبی برای بررسی وضعیت موجود همراه با طرح برخی انتقادات و پیشنهاد‌ها بود. وی در پایان گفت: بنا شد از ظرفیت دیپلماسی اقتصادی در حوزه سفارتخانه‌ها و نمایندگی‌های خارجی استفاده شود و همکاری‌هایی نیز در پیوستن به برخی توافقنامه‌های خارجی، چون پیمان تعرفه‌های ترجیحی و اوراسیا انجام گیرد.

نظرها

اخبار بیشتر