1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبرآنلاین
  4. فرهنگ
عکس | شبنم قلی‌خانی کنار حسین الهی‌قمشه‌ای

عکس | شبنم قلی‌خانی کنار حسین الهی‌قمشه‌ای

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین |
تصویری از شبنم قلی‌خانی و حسین الهی‌قمشه‌ای را در سازمان یونسکو ببینید.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، شبنم قلی‌خانی تصویری از خود را کنار حسین الهی‌قمشه‌ای، پژوهشگر و فیلسوف در اینستاگرام منتشر کرد و نوشت: «با استاد الهی قمشه‌ای در مراسم روز جهانی زن در سازمان یونسکو و بخشی از سخنان شیرین استاد.»

عکس | شبنم قلی‌خانی کنار حسین الهی‌قمشه‌ای - 2

خبری: آخرین اخبار فرهنگ و هنر | بروز ترین اخبار اقتصادی و بازرگانی از سراسر وب | اخبار ورزشی را آنلاین بخوانید | پربازدیدترین خبر های سیاسی در ایران و جهان

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با بازیگران سینما و تلویزیون ایران، چهره‌ها در اینستاگرام، حسین الهی قمشه‌ای، شبکه‌‌های اجتماعی و یونسکو از تلگرام

🔻سهم طاق کسری از اهمیت گستره فرهنگی ایران بزرگ یک هیچ است/سرنوشت ردیف بودجه مرمت آثار ایرانی خارج کشور چه شد؟

🔹به گزارش #اسکان_نیوز، مسوولان سازمان میراث فرهنگی در سال‌های ۹۲ و ۹۴ به دولت عراق قول مساعد دادند تا در تهیه پرونده ثبت جهانی و مرمت طاق کسری به آنها کمک کنند، و این بار با فرو ریختن بخشی از طاق کسری نه تنها ایرانیان که جامعه جهانی را با این پرسش روبرو می‌کنند که مهمترین نماد عمارت و عدالت گستره‌ی فرهنگی ایران بزرگ چرا برای میراث فرهنگی ایران اهمیتی ندارد و به وعده‌های خود عمل نکردند.

🔹پنج شنبه شب در پی انتشار تصاویری از کاخ کسری که نشان از فروریختن بخشی از طاق کسری داشت، برخی از مسوولان ائتلاف ملی عراق، با اعلام خبر فرو ریختن بنای باستانی ایوان مدائن (طاق خسرو) در استان بغداد، از سازمان یونسکو، دولت عراق و وزارت فرهنگ این کشور، خواستند اقدامات لازم برای رسیدگی و حفاظت از این بنای تاریخی را انجام دهند.

جزییات بیشتر:


🔻آیا نگارگری ایرانی را کشورهای دیگر تصاحب می‌کنند؟

🔹به گزارش #اسکان_نیوز، اخباری به گوش می‌رسد که ثبت عجولانه هنر نگارگری (مینیاتور) در هفتهٔ گذشته در فهرست ملی میراث ناملموس به دلیل ایجاد مقدماتی برای ثبت جهانی اثری است که پیش از این ترکیه پرونده آن را به یونسکو ارائه داده است. ثبت ملی از مقدمات الزامی برای ثبت جهانی است.

🔹این اقدام شتابزده حاکی از این است که تا اینجای کار، ابتکار عمل از دست ایران خارج شده و سرنوشت مینیاتور در دست ترکیه است. از این رو ایران چاره‌ای ندارد جز این که دست به دامن ترکیه شود تا او را به عنوان شریک پرونده بپذیرد.

جزئیات بیشتر:


🔻نظام مهندسی کشور با معماری خشت بیگانه است/ جای خالی دانشگاه خشت در ایران

🔹محمدحسن طالبیان، معاون میراث فرهنگی کشور معتقد است، خشت یکی از مصالح اصلی مورد استفاده در معماری تاریخی ایران است که جدا از کاربردهایش، جنبه هویتی برای ایرانیان دارد.

🔹ایران به قدری در زمینه خشت دارای سابقه است که می‌تواند به صادرکننده دانش معماری خشتی در جهان تبدیل شود.

🔹پس از ثبت جهانی یزد در یونسکو، شورای عالی شهرسازی و معماری مصوبه‌ای را در زمینه توسعه معماری خشتی تصویب کرد و قرار شد که مرکز تحقیقات مسکن، اداره کل راه و شهرسازی، دانشگاه یزد و سازمان میراث‌فرهنگی به اتفاق، این مصوبه پیش ببرند.

جزییات بیشتر:


مدیر گروه فرهنگی کمیسیون ملی یونسکو:

🔻احتمال خروج میدان نقش جهان از فهرست ثبت‌جهانی یونسکو

🔹اگر محوطه تاریخی میدان نقش جهان دستکاری یا به آن دست‌اندازی شود با توجه به نوع دستکاری و دست‌اندازی به محوطه این احتمال وجود دارد که از فهرست یونسکو خارج شود.

🔹بهمن نامورمطلق، مدیر گروه فرهنگی کمیسیون ملی یونسکو می‌گوید: میراث فرهنگی برای جلوگیری از تخریب تصویر ایران در جهان باید طبق دستورالعمل‌های یونسکو حرکت کند. وقتی شهری وارد بازی ثبت جهانی می‌شود باید قواعد این بازی را رعایت کند.

🔹اگر شهر می‌خواهد از ثبت جهانی خارج شود آن اراده مدیران شهر است و بحث جداگانه‌ای دارد ولی بازی ثبت جهانی قواعد خاص خود را دارد. /ایسنا

جزییات بیشتر:


باکو: وزیر خارجه جمهوری آذربایجان با ظریف درباره «قره‌باغ» رایزنی کرد

وزارت خارجه جمهوری آذربایجان:

🔹المار محمد یاروف و ظریف درباره موضوعات مختلف دوجانبه از قبیل توسعه روابط در حوزه‌های گردشگری و فرهنگی، همکاری در سازمان‌های منطقه‌ای و بین‌المللی و تعمیق همکاری در یونسکو صحبت کردند.

🔹محمدیاروف بر لزوم حل مناقشه ناگورنو قره‌باغ بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان در اسرع وقت تاکید کرد و همتای ایرانی خود را در جریان وضعیت جاری فرایند مذاکرات قرار داد.

🔸محمد جواد ظریف تاکید کرد ایران، امنیت و توسعه جمهوری آذربایجان را امنیت و توسعه خود می‌داند.

🔸ظریف تاکید کرد تهران حامی حل مناقشه آذربایجان-ارمنستان بر سر ناگورنو قره باغ از طریق مسالت‌آمیز و مذاکرات مبتنی بر اصول حفظ تمامیت ارضی و مصونیت مرزهاست. / فارس


📝📝📝روزجهانی زبان مادری و‌درسی که باید آموخت

✍️صلاح‌الدین خدیو

✅۲۱ فوریه روز جهانی زبان مادری است. سازمان یونسکو در آخرین ماههای سده بیستم به منظور پاسداشت تنوع فرهنگی و زبانی جهان این نامگذاری را انجام داد.

✅ فضای فکری که به تحقق این ایده یاری رساند، تحت تاثیر گفتمان چند فرهنگ گرایی قرار داشت که تازه چند صباحی بود که در جهان پس از جنگ سرد نشو و نما یافته بود.

https: //telegra. ph/٪D۸٪B۵٪D۹٪۸۴٪D۸٪A۷٪D۸٪AD-٪D۸٪A۷٪D۹٪۸۴٪D۸٪AF٪DB٪۸C٪D۹٪۸۶-٪D۸٪AE٪D۸٪AF٪DB٪۸C٪D۹٪۸۸-۰۲-۲۱


در ادامه بخوانید

فیلم | نمایش هوایی جت جنگنده اف-۱۵ ایگل

همشهریهمشهری22 ساعت قبل
این جت جنگده به سفارش نیروی هوایی آمریکا ساخته شد و نخستین پروازش را در سال ۱۹۷۲ انجام داد و در سال ۱۹۷۶ وارد خدمت شد. این هواپیما به یکی از موفق‌ترین جنگنده‌های مدرن بدل شد در نبردهای هوایی بیش از ۱۰۰ پیروزی داشته و بدون شکست مانده است. اف-۱۵ در نیروی هوای چند کشور دیگر از جمله ژاپن و عربستان سعودی هم خدمت می‌کند. مک‌دانلدداگلاس بعدها شکل ارتقاء یافته اف-۱۵ به نام اف-۱۵‌ای استرایک ایگل (Strike eagle) را تولید کرد که یک جت جنگنده دوسرنشین دو منظوره رای همه شرایط آب‌وهوایی برای جنگ‌های هوایی و ماموریت بازداری عمیق است. در این فیلم مانورهای هوایی جت‌های اف-۱۵ ایگل گارد ملی هوایی لوئیزیانای آمریکا را در نمایشگاه هوایی اوشکوش در ایالت ویسکانسین آمریکا می‌بینید.

داستان سورنا، سردار مقتول / نخستین جنگ میان ایران و روم (+فیلم)

عصر ایرانعصر ایران8 ساعت قبل
سورنا، سردار ایرانی در این جنگ بود. کیفیت پایینکیفیت خوبعصر ایران؛ محسن ظهوری - «مارکوس لیسینیوس کراسوس» سردار بزرگ روم، از رود فرات در سوریه امروز که گذشت، پا به قلمروی تازه‌ای گذاشت. او از خیانت ارمنستان آگاه شده و همزمان پیشروی سپاه روم را می‌دید. پس سپاه ایران را به دو بخش تقسیم کرد تا بخشی به ارمنستان رفته و بخش دیگر مقابل روم بایستد. سپاه روم در تعقیب آن‌ها، وارد دشتی می‌شود که ۹ هزار کماندار اشکانی از هر سو آن‌ها را تیرباران می‌کنند.

پیشنهاد تشکیل معاونت اقتصادی در قوه قضائیه

صدا و سیماصدا و سیما5 ساعت قبل
تشکیل معاونت اقتصادی در قوه قضائیه و مقابله جدی با تخلفات نظام بانکی از مهم‌ترین درخواست‌های فعالان اقتصادی حاضر در نشست با رئیس قوه قضائیه بودبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ تشکیل معاونت اقتصادی در قوه قضائیه و مقابله جدی با تخلفات نظام بانکی از مهم‌ترین درخواست‌های فعالان اقتصادی حاضر در نشست با رئیس قوه قضائیه بود.
وانانیوزوانانیوز23 ساعت قبل
به گزارش وانانیوز، خسرو حیدری، ستاره باتجربۀ استقلال، پنجشنبه شب در جریان دیدار پایانی تیمش از چارچوب رقابت‌های لیگ برتر از دنیای فوتبال خداحافظی کرد. این بازیکن پس از ده سال حضور در جمع آبی‌ها تصمیم به خداحافظی گرفت. در حالی که هواداران آبی‌پوش از شوک این خبر بیرون نیامده بودند، حیدری استوری معناداری درصفحۀ اینستاگرام خود منتشر کرد و شوک دوم را به آبی‌پوشان وارد کرد.

مصوبات مجلس شورای اسلامی

صدا و سیماصدا و سیما5 ساعت قبل
با موافقت نمایندگان مجلس واردات خودرو‌های سواری تمام برقی و تمام هیبریدی تا زمان تولید آن‌ها در داخل از پرداخت حقوق ورودی معاف شدندبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ با موافقت نمایندگان مجلس واردات خودرو‌های سواری تمام برقی و تمام هیبریدی تا زمان تولید آن‌ها در داخل از پرداخت حقوق ورودی معاف شدند
صدا و سیماصدا و سیما2 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، رضا رحمانی در حاشیه جلسه کمیسیون امنیت ملی مجلس و در جمع خبرنگاران با تاکید بر اختصاص ارز ۴۲۰۰ تومانی به واردات کالا‌های اساسی و پر مصرف، گفت: بحث ما بر سر نحوه توزیع است تا کالا‌ها در فاصله تامین تا توزیع روانه بازار آزاد نشوند. وی به تصمیم مشترک دولت و مجلس مبنی بر ادامه روند تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی به کالا‌های اساسی اشاره کرد و افزود: باید بپذیریم که اختصاص ارز ۴۲۰۰ تومانی به بسیاری از کالا‌ها لغو شده که نمونه آن اقدام قانونی وزارت جهاد کشاورزی در حذف یارانه گندم واحد‌های صنعتی بود که افزایش قیمت ماکارونی را به همراه داشت. رحمانی گفت: البته تلاش وزارتخانه‌های صمت و جهاد کشاورزی بر جلوگیری از هرگونه اجحاف در این راستاست. رحمانی همچنین درباره گفتگو‌ها در نشست امروز کمیسیون امنیت ملی مجلس پیرامون سیاست خارجی و رونق تولید نیز افزود: همفکری خوبی برای بررسی وضعیت موجود همراه با طرح برخی انتقادات و پیشنهاد‌ها بود. وی در پایان گفت: بنا شد از ظرفیت دیپلماسی اقتصادی در حوزه سفارتخانه‌ها و نمایندگی‌های خارجی استفاده شود و همکاری‌هایی نیز در پیوستن به برخی توافقنامه‌های خارجی، چون پیمان تعرفه‌های ترجیحی و اوراسیا انجام گیرد.

نظرها

اخبار بیشتر