آزادی فلسطین به یک استراتژی جامع نیاز دارد نه اقدامات نمادین
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. سیاسی
آزادی فلسطین به یک استراتژی جامع نیاز دارد نه اقدامات نمادین

آزادی فلسطین به یک استراتژی جامع نیاز دارد نه اقدامات نمادین

مهرخبرگزاری مهر |
برای مقابله با اقدامات متجاوزانه آمریکا و رژیم صهیونیستی، فلسطین به یک استراتژی جامع و هماهنگی بین گروههای فلسطینی نیازمند است.

خبرگزاری مهر- گروه بین الملل: «میدل ایست مانیتور» در مقاله‌ای به قلم محقق مهمان دانشگاه کالیفرنیا «رمزی بارود» (Ramzy Baroud) به بررسی عملکرد محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان در واکنش به اقدامات متجاوزانه آمریکا و رژیم صهیونیستی پرداخته است.

«رمزی بارود» دکترای مطالعات فلسطین از دانشگاه «اکستر» است و عقیده دارد آزادی فلسطین به جای حرکت‌های نمادین نیازمند یک استراتژی جامع و اتحاد بین گروه‌های فلسطینی است.

در ادامه ترجمه این مطلب آمده است:

بیشتر اقداماتی که در هفته‌های اخیر، پیش از شفاف ساختن طرحی که ترامپ آن را معامله قرن نامیده انجام گرفته برای تقویت مواضع اسرائیل و به انزوا کشاندن تشکیلات خودگردان فلسطین بوده است. در این مدت به قدری توجه‌ها به کارشکنی‌های آمریکا معطوف بود که فرصتی برای پرداختن به پاسخ‌ها، استراتژی‌ها و گزینه‌های پیش رو فلسطین پیش نیامد.

آخرین کارشکنی آمریکا در تاریخ ۳ مارس بود، زمانی که آمریکا کنسولگری خود در قدس را تعطیل کرد و در نتیجه سطح روابط دیپلماتیک خود با فلسطین را کاهش داد. این کنسولگری مدت‌ها در واقع سفارت آمریکا در فلسطین بود. اکنون کارمندان آن به سفارت اسرائیل پیوسته‌اند که رسما ماه می سال گذشته به قدس انتقال یافت. هرچند به دلیل مورد اشغال غیرقانونی قدس شرقی این انتقال تخطی از توافقات بین‌المللی محسوب می‌شود.

«رابرت پلادینو»، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای توضیح می‌دهد که «این تصمیم نتیجه تلاش‌های بین‌المللی ما برای افزایش بازدهی و تأثیرگذاری اقدامات و روابط دیپلماتیک بوده است».

گذشته از این حرف‌های بی اساس «بازدهی و تأثیرگذاری» هیچ ارتباطی با تعطیلی کنسولگری ندارد. این تصمیم ادامه اقدامات پی در پی آمریکا برای حذف گزینه قدس از مذاکرات و طبق گفته ترامپ از هر مذاکره‌ای است که در آینده انجام بگیرد.

گفته‌های دولت آمریکا که کاملا از موضع اسرائیل در قدس دفاع می‌کند هیچ تناسبی با قانون بین‌المللی که شرق قدس را به عنوان شهر اشغالی فلسطینی در نظر می‌گیرد ندارد.

برای آنکه فلسطینیان را وادار به انجام کاری کنند که می‌خواهند و آن را مجبور کنند هر گزینه‌ای را تحت عنوان صلح بپذیرد، «کوشنر» داماد و مشاور ترامپ اقداماتی را برای تهدید تشکیلات خودگردان فلسطین انجام داده است. این اقدامات شامل قطع ۲۰۰ میلیون دلار کمک مستقیم به غزه و کرانه باختری و همچنین قطع ۳۰۰ میلیون دلار سالانه ای بوده است که به آژانس امداد رسانی و کاریابی برای آوارگان فلسطینی در خاور نزدیک موسوم به «آنروا» پرداخت می شده است.

بستن دفتر سازمان آزادی بخش فلسطین در واشنگتن در ۱۰ سپتامبر نیز همه نشانه‌های لازم برای آن است که آمریکا اولتیماتوم خود را به رهبری فلسطین آشکارا اعلام کند: یا شرایط ما را قبول می‌کنید یا با عواقب عدم قبول آن روبرو خواهید شد.

اینکه دولت‌های مختلف آمریکا از تشکیلات خودگردان فلسطین در «رام الله» پشتیبانی می کرده و حتی از نظر مالی و سیاسی آن را حمایت می کرده است بر کسی پوشیده نیست. هرچند دیدگاه‌های تشکیلات خودگردان با و سیاست خارجی آمریکا با هم تفاوت‌هایی داشتند ولی این پشتیبانی تا چندی پیش از ارجحیت‌های آمریکا بود.

حکومت خودگردان به واشنگتن کمک می‌کرد در عین حفظ رهبری سیاسی خود در خاورمیانه همچنان ادعا داشته باشد میانجی صلح است.

گذشته از آن با کمک به ارتش اسرائیل در دیدبانی مناطق اشغالی حکومت خودگردان مورد اطمینان بودن خود را به ولی نعمتان خود اعلام کرد.

در حالی که حکومت خودگردان به تعهدات خود عمل می‌کرد آمریکا به وعده خود عمل نکرد.

طبق گفته دولت راست گرای اسرائیل، نتانیاهو، اقدامات رهبر تشکیلات خودگردان فلسطین، محمود عباس، رضایت بخش نیست. رضایت بخش بودن از نظر اسرائیل این است که فلسطین از هر ادعایی درباره قدس شرقی به عنوان پایتخت آینده اش دست بکشد و اسکان غیر قانونی یهودیان در کرانه باختری را علیرغم توافق صلحی که قرار است در آینده حاصل شود بپذیرد. ضمن اینکه هرگونه ادعای اخلاقی و قانونی در مورد حق برگشت آوارگان فلسطینی را فراموش کند.

در خبری بخوانید: برترین اخبار سیاسی ایرانی و خارجی

با وجود انعطاف‌های اخلاقی و سیاسی که محمود عباس از خود در گذشته نشان داده است خط قرمزهایی وجود دارد که حتی خود محمود عباس هم نمی‌تواند از آن بگذرد.

باید دید عملکرد تشکیلات خودگردان فلسطین در رابطه با طرحی که به زودی قرار است تحت عنوان معامله قرن اعلام شود چه خواهد بود.

هرچند با توجه به حمایت بی چون و چرای ترامپ در دو سال اخیر از اسرائیل چیزی که مسلم است این است که اقدامات محمود عباس در قبال استراتژی‌های تهاجمی آمریکا ناچیز بوده است. به جز چند پیروزی نمادین کوچک در سازمان ملل و نهادهای مربوط به آن محمود عباس در قالب فلسطینی متحد و قاطع کاری از پیش نبرده است.

اینکه فلسطین را روی کاغذ به عنوان یک کشور به رسمیت شناخت به خودی خود استراتژی نیست. اقدامات جدی برای بیشتر به رسمیت شناختن فلسطین از زمان کنفرانس سازمان آزادی بخش فلسطین در کنفرانس الجزایر در سال ۱۹۸۸ مشاهده شد. در این کنفرانس شورای ملی فلسطین طرح رسمیت دولت فلسطین را که باعث خوشحالی میلیون‌ها نفر در سراسر جهان شد اعلام کرد و بسیاری کشورها به خصوص در جنوب به سرعت کشور فلسطین را به رسمیت شناختند.

اعلام رسمیت دولت فلسطین در واقع یک حرکت نمادین و آغاز کار بود که محمود عباس به اشتباه آن را نتیجه و پایان کار تصور کرد. اکنون ۱۳۷ کشور فلسطین را به رسمیت می‌شناسند ولی متأسفانه زمین‌های بیشتری از خاک فلسطین توسط اسرائیل اشغال می‌شود تا در منطقه‌ای که به عنوان بخشی از کشور آینده اش در نظر گرفته مجموعه‌های جدید ویژه یهودیان را بنا کند.

اکنون دیگر باید فهمیده باشیم گذاشتن پرچم فلسطین روی میز در برخی کنفرانس‌های بین‌المللی یا حتی به عضویت گروه ۷۷ در آمدن که ائتلافی از کشورهای در حال توسعه است جایگزین یک استراتژی واقعی برای آزادی ملی نمی‌شود.

دو حزب فتح و حماس همچنان مانند گذشته از هم جدا هستند. محمود عباس به نظر می‌رسد به جای مقابله با اسرائیل بیشتر انرژیش را صرف ضعیف کردن رقبای سیاسی خود در فلسطین کرده است. در هفته‌های اخیر محمود عباس اقدامات مالی منفی که بخش‌های مختلف غزه را هدف قرار می‌دهند را در پیش گرفته است. مجازات‌های جمعی حتی شامل خانواده‌های زندانیان و خانواده‌هایی که در اعضای خانواده شأن توسط ارتش اسرائیل کشته شده‌اند نیز شده است.

بدون جبهه متحد، استراتژی واقعی و یک مقاومت کارآمد محمود عباس در برابر فشارهای بیشتر آمریکا و دسیسه‌های آن بی دفاع‌تر می‌شود. او به جای حرکت سریع به سوی مقاوم ساختن جبهه فلسطین و به دست آوردن متحدانی ارزشمند در خاورمیانه و جهان برای رو در رویی با کمپین تهاجمی آمریکا تنها انجام اقدامات جزئی را در پیش گرفته است.

محمود عباس از هر فرصتی برای اعلام پیروزی‌های نمادین استفاده می‌کند ولی با این کار تنها دارد به جستجو سراب ادامه می‌دهد. در واقع هدف او از این حرکت‌های نمادین تنها این است که برای مدت بیشتری خود را در میان فلسطینیان قانونمند جلوه دهد.

حقیقت دردناک این است که تنها زورگویی‌ها و زیاده خواهی آمریکا نیست که تشکیلات خودگردان فلسطین را دچار چنین وضعیتی کرده بلکه متأسفانه شکست‌های سیاسی که نتیجه عملکرد رهبری تشکیلات خودگردان بوده است نیز در قرار گرفتن فلسطین در چنین موقعیتی مؤثر بوده است.

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با محمود عباس، تشکیلات خودگردان فلسطین و معامله قرن از تلگرام

#امروز_چه_خبر_بود

🔻محور مذاکره بشار در تهران

▫️تحریریه جامعه نو: به گفته یک کارشناس سیاسی عرب علت سفر بشار اسد به تهران نیاز به هماهنگی عالی برای مقابله با تجاوزهای مکرر اسرائیل و نگرانی از در گرفتن جنگ بزرگ بین محور مقاومت و اسرائیل و هم‌پیمانانش بوده است.

این موضوع را حمیدی العبدالله نویسنده و مفسر اردنی در روزنامه لبنانی البناء مطرح کرده و آن را علت این سفر غیرمنتظره میداند. انتخاب به نقل از وی مینویسد سفر ناگهانی بشار اسد به تهران در شرایط فعلی، یک اتفاق غیر عادی محسوب می‌شود. این مساله از لحاظ زمان‌بندی بدین معناست که امر به غایت مهمی وجود دارد که از لزوم هماهنگی‌های عادی بین ایران و سوریه فراتر رفته و نیازمند سفر رئیس‌جمهور سوریه به تهران بوده است.

به عقیده او عقب‌نشینی احتمالی آمریکا، تهدیدات رئیس‌جمهور ترکیه در مورد حمله به شرق فرات، نیاز به رویارویی با تحرکات آمریکا و همچنین مقابله با تجاوزهای مکرر اسرائیل محور مذاکره بوده است که حملات مکرری به پایگاه‌های ایران در سوریه داشته و این مساله، هماهنگی عالی بین سوریه و ایران را می‌طلبد؛ به این دلیل که حملات مذکور می‌تواند منجر به درگرفتن جنگ بزرگی بین محور مقاومت و محور اسرائیل-آمریکا و هم‌پیمانان عرب آنها شود.

وی بررسی سرنوشت نشست آستانه، تشکیل کمیته قانونی و بررسی چالش‌های اقتصادی مشترک را دیگر موضوعات گفتگوها توصیف کرده است.

🔹ردپای علت مخالفت‌ها با لوایح مبادلات پولی

▫️یک نماینده مجلس ردپای یکی از علتهای مخالفت گسترده اجزایی از حکومت با تصویب پروتکل‌های بین‌المللی تبادلات مالی موسوم به FATF را نشان داده است: دریافت ۱۸ هزار میلیارد تومان مالیات از طریق رصد تراکنش‌های بانکی در سال گذشته، از کسانی که قبل از این تاریخ هیچ مالیاتی نداده‌اند.

محمدرضا پورابراهیمی گفت از شهریور سال گذشته تاکنون بر اساس رصد تراکنش‌های بانکی ۱۸ هزار میلیارد تومان مالیات از اشخاصی دریافت شده است که تا آن زمان یک ریال مالیات نداده بودند.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه حدود ۴۰ هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی داریم که می‌توانیم آن را به حداقل برسانیم گفت: در سه چهار سال اخیر بابت کارت‌های بازرگانی یک بار مصرف حدود ۳۰ هزار میلیارد تومان خروجی مطالبات داشته‌ایم که قابل وصول نیست.

🔸فلسطینی‌ها رابطه با آمریکا را قطع کردند

▫️یک مقام فلسطینی گفت: برای اعتراض به سیاست‌های دولت آمریکا، تماس‌ مستقیم با واشنگتن را قطع کردیم. جبریل الرجوب، دبیرکل کمیته مرکزی جنبش فتح تاکید کرد تماس‌های مستقیم تشکیلات خودگردان فلسطین با دولت آمریکا به طور کامل قطع شده است.

الرجوب افزود: برای اعتراض به خروج دولت آمریکا از سیاست ثابت این کشور از سال ۱۹۶۷ تاکنون، تماس‌های مستقیم با واشنگتن را قطع کردیم. ما سخنان ترامپ درباره برقراری صلح را از همان نخستین روز ورود به کاخ سفید شنیدیم. اما ترجمه عملی این سخنان که ما در صحنه میدانی شاهد آن بودیم، انتقال سفارت به قدس و به رسمیت شناختن این شهر به عنوان پایتخت اسرائیل بود. دولت ترامپ همچنین برای مشروعیت بخشیدن به شهرک. سازی اسرائیل، در حذف پرونده آوارگان از میز مذاکرات تلاش می‌کند. ما هر طرح صلحی که هماهنگ با قوانین و قطعنامه‌های بین‌المللی درباره حق ما برای تشکیل کشور مستقل فلسطین در سرزمین‌های اشغالی سال ۱۹۶۷ نباشد، رد خواهیم کرد.


🔶 درخواست مقامات فلسطینی برای حمایت جامعه جهانی از فلسطینی‌ها

وزارت خارجه تشکیلات خودگردان فلسطین، شاکی از خشونت شهرک‌نشینان اسرائیلی افراطی علیه فلسطینیان، خواستار حمایت جامعه بین‌الملل شد. محمود عباس، رئیس تشکیلات هم بر لزوم حمایت اتحادیه اروپا از تشکیل حکومت فلسطینی تاکید کرد.

📌 متن کامل گزارش را در اینجا بخوانید:

t. me/iv?url=https: //p. dw. com/p/۳E۴fY?maca=per-Red-Telegram&rhash=eda۹۶f۳۶fc۸۰e۰


حماس: کابینه جدید تشکیلات خودگردان فلسطین را به رسمیت نمی‌شناسیم/ایرنا

Asriran. com


🔴 معامله‌ی قرن بین داماد ترامپ و محمد بن سلمان

🔸تور خاورمیانه‌ای جرارد کوشنر داماد ترامپ با هدف مطلع کردن متحدان منطقه‌ای آمریکا درباره‌ جزئیات «‌معامله قرن» صورت گرفته

🔸طرحی که هدفش دستیابی به یک توافق صلح میان فلسطینی‌ها و اسرائیلی‌ها و بهبود شرایط کل منطقه از طریق سرمایه گذاری اقتصادی است. /ایسنا


هدایای رهبران جهان به ترامپ‌ها در اولین سال ریاست‌جمهوری

رهبران خارجی در نخستین سال حضور دونالد ترامپ وخانواده‌اش در کاخ سفید هدایای به ارزش بیش از ۱۴۰ هزار دلار به آنها داده‌اند که در این میان رهبران چین و عربستان گران قیمت‌ترین هدیه‌ها را به ترامپ و خانواده‌اش اهدا کردند.

رئیس جمهور چین دو مورد از گران‌بهاترین هدایا را در سال ۲۰۱۷ به دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا و همسرش ملانیا داده است. این هدایا شامل یک تابلوی خط بسیار نفیس و یک جعبه لوکس به ارزش ۱۴۴۰۰ دلار و ست ظروف غذاخوری سرامیک با بشقاب‌هایی که در آن تصویر اقامتگاه مارلاگو ترامپ نقش بسته بود به ارزش ۱۶۲۵۰ دلار است.

سعودی‌ها و کشورهای حاشیه خلیج فارس دست کم ۲۴۱۲۰ دلار کادو به خانواده ترامپ داده‌اند که شامل گردنبندی به ارزش ۶۴۰۰ دلار از سوی ملک سلمان، یک ماکت جنگنده با روکش طلا به ارزش ۴۸۵۰ دلار از ولیعهد بحرین، مجسمه برنزی به ارزش ۳۷۰۰ از ولیعهد ابوظبی، مجموعه سکه‌های کویتی به ارزش ۱۶۱۰ دلار از امیر کویت و عطر «سلطنتی» با جعبه‌ای از پوست سوسمار به ارزش ۱۲۶۰ دلار از نخست‌وزیر عمان می‌شود.

ترامپ همچنین از خاخام مسئول دیوار غربی بیت‌المقدس نسخه‌ای از کتاب زبور داوود به ارزش ۴۵۰۰ دلار گرفته است. محمود عباس، رئیس‌تشکیلات خودگردان فلسطین نیز تابلویی از لحظه تولد حضرت مسیح (ع)، پرتره‌ای از ملانیا ترامپ و یک قطعه عکس مجموعا به ارزش تقریبی ۶۷۷۰ دلار داده است.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان به خانواده ترامپ قلم و کاغذ مونت بلانش به ارزش ۵۲۶۴ دلار هدیه کرده و ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه نقشه آمریکا متعلق به ۱۷۸۳ به ارزش ۱۱۰۰ دلار، جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا یک مجسمه یک شیر سنگی به ارزش ۴۵۰ دلار هدیه‌داده‌اند.


در ادامه بخوانید

چه کسانی و چرا به هاشمی حمله می‌کردند؟ + فیلم

نامه‌نیورنامه‌نیور22 ساعت قبل
این رخداد مشخصا درباره هاشمی با تخریب‌های گسترده آنها در مقطع انتخابات مجلس ششم رخ داد؛ به نحوی که با محفلی کردن انتخابات و تخریب همه‌جانبه علیه هاشمی او را نفر سی‌ام انتخابات کردند. این فعال سیاسی در جای دیگری در باره فضای سیاسی حاکم در دوره هاشمی گفته بود: «در دوران هاشمی، کسانی تحت پیگرد قانونی قرار گرفتند. مجتبی بدیعی‌، عضو دیگر شورای مرکزی مشارکت هم در روزنامه بیان به تاریخ۱۵دی۷۸ هاشمی را عامل تمام گرفتاری‌ها معرفی کرد و گفت که هاشمی یک فاجعه است. در میان تمام افراد تندرو اکبر گنجی، همت مضاعفی در تخریب هاشمی داشت. علی‌اکبر محتشمی، عضو شورای مرکزی مجمع روحانیون هم درباره خصوصیات هاشمی چنین گفته بود: «از نظر ما هاشمی رفسنجانی با ناطق نوری تفاوتی ندارد؛ زیرا اتخاذ مواضع غیرشفاف در قبال اصلاحات فرقی با مخالفت ندارد».

ویدیو/ پلوسی: این ٢ اتهام می‌تواند ترامپ را به استیضاح بکشاند/ برای رئیس جمهوری و آمریکا دعا می‌کنم!

انتخابانتخاب20 ساعت قبل

آمادگی مردم ایران برای رویارویی با دشمن

صدا و سیماصدا و سیما22 ساعت قبل
وی اضافه کرد: فتح خرمشهر سرآغاز فروپاشی حزب بعث و افتخاری در شروع دفاع مقدس بود. سردار شریف گفت: امروز از صدام و ژنرال‌های قدکشیده‌اش خبری نیست و آنچه ذهن تاریخی ما را پر کرده درس‌ها و عبرت‌هایی است که باید از فتح خرمشهر بگیریم. وی در ادامه با بیان اینکه امروز عربده‌های امریکا به جایی نمی‌رسد اظهار داشت: ما لحظه‌ای از قدرتمند شدن دست بر نمی‌داریم و با سربلندی اعلام می‌کنیم که امروز از هر زمانی دیگر برای رویارویی با دشمن باانگیزه‌تر و آماده‌تر هستیم. وی افزود: امروز نه رویای سیاسی و نه رویای نظامی شما هماورد فلسطین نیست و ظرف کمتر از ۷۲ ساعت رزمندگان فلسطین کاری کردند که شما آتش بس را درخواست کنید. سردار شریف اضافه کرد: ما چهل سال است که در راهپیمایی روز قدس شرکت می‌کنیم و امروز به برکت ماه مبارک رمضان و پیروزی جبهه مقاومت و برای حمایت از فلسطین به صحنه می‌آییم.

سیاست‌های اصل ۴۴ قانون اساسی

صدا و سیماصدا و سیما16 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صداوسیما؛ ۹۰ درصد اقتصاد ایران در اواسط دهه ۸۰ دولتی و تنها ۱۰ درصد آن به تعاونی‌ها و بخش خصوصی اختصاص داشت. بازدهی پائین شرکت‌های دولتی در سال ۸۴ به ابلاغ سیاست‌های اصل ۴۴ قانون اساسی از سوی رهبر معظم انقلاب انجامید. چهار دولت مجری سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی و ۵ دوره مجلس وظیفه قانون‎گذاری و نظارت بر اجرای این سیاست‌ها را بر عهده داشت و در همه این سال‌ها مدیران دولتی مخالف خصوصی‌سازی مقاومت کردند و همچنین بعضی از واگذاری‎های انجام شده با مشکلات متعدد همراه بود. اگر روند واگذاری شرکت‌های دولتی به خصوصی بر اساس اصول و برنامه‌ریزی انجام می‌شد، بسیاری از مشکلات که امروز گریبان‌گیر اقتصاد کشور است هرگز اتفاق نمی‌افتاد.
صدا و سیماصدا و سیما15 ساعت قبل
محمدجواد ظریف پس از دیدار با مقامات عالیرتبه پاکستان در فضای مجازی نوشت: " پس از بازدید از چابهار، بندر اقیانوسی ایران، در پاکستان با عمران خان نخست‌وزیر، باجوا فرمانده ارتش، شاه محمود قریشی وزیر امور خارجه و اسد قیصر رئیس پارلمان گفتگوهای مهمی داشتم. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، در ادامه این مطلب آمده است: تمرکز این دیدارها بر امنیت، رشد و پیوند منطقه‌ای و مکمل هم بودن دو نقطه کانونی دو کشور یعنی بنادر چابهار و گوادر بود، نخست_همسایگان"

نظرها

اخبار بیشتر