1. خبری
  2. همه خبرها
  3. دنیای اقتصاد
  4. اقتصادی

تغییر جهت انتظارات ارزی؟

خبرگزاری دنیای اقتصاد |
دنیای اقتصاد : در آخرین روز هفته، دلار دومین افزایش متوالی را تجربه کرد تا برخی از معامله‌گران از تغییر جهت انتظارات ارزی سخن بگویند. روز پنج شنبه، شاخص ارزی ۱۰۰ تومان افزایش یافت و به بهای ۱۳هزار و ۱۵۰ تومان رسید. رشد روز آخر هفته موجب شد که میزان بازدهی دلار در هفته‌ای که گذشت به حدود ۴دهم درصد برسد. این درحالی بود که شاخص ارزی ۲ هفته پیش ۳/ ۲ درصد از ارزش خود را از دست داده بود، آن هم در شرایطی که پیش از آن ۸ افزایش متوالی را به ثبت رسانده بود.

برخی معامله‌گران اعتقاد داشتند، ثبت دومین افزایش متوالی، دومین نوسان روزانه در کانال ۱۳ هزار تومانی، تغییر علامت بازدهی هفتگی و عبور مقطعی از حبس بازه‌ای از جمله علامت‌های تغییر انتظارات در بازار هستند که جهت بردار انتظاری را به سوی اعداد بالاتر نشانه می‌روند. در ساعاتی از آخرین روز هفته قیمت دلار بالای محدوده ۱۳ هزار و ۲۰۰ تومانی نوسان کرد، حال آنکه این ارز از اواسط اسفندماه از یک سو نتوانسته بود به زیر مرز ۱۲ هزار و ۸۰۰ تومانی برود و از آن‌سو، در اطراف محدوده ۱۳ هزار و ۲۰۰ تومانی با افزایش فروش‌ها مواجه می‌شد و به بالای این محدوده نرفته بود. درحالی‌که عده‌ای از معامله‌گران از تغییر انتظارات ارزی سخن می‌گویند و شکست ساعتی محدوده ۱۳ هزار و ۲۰۰ تومانی را نیز نشانه‌ای دال بر تایید آن می‌دانند، گروه دیگری از فعالان ارزی باور دارند اتفاق تازه‌ای در بازار رخ نداده است و یک بار دیگر دلار در حوالی سطح مقاومتی با افزایش فروش مواجه شده است تا قیمت انتهای روز از حبس بازه‌ای خارج نشود. درواقع این گروه باور دارند در سمت انتظارات اتفاق تازه‌ای رخ نداده است و همزمان باور دارند، ممکن است در روزهای پایانی اسفند عرضه ارز بازارساز قوت بیشتری بگیرد و قیمت در انتهای سال زیر مرز ۱۳ هزار تومانی بسته شود. در مقابل این دو دسته، گروه دیگری از بازیگران ارزی حضور دارند که معتقدند آینده قیمتی دلار طی روزهای آتی بیشتر به اخبار پیرامون آینده معافیت‌های تحریمی ایران بستگی دارد. در تازه‌ترین اتفاقات، برخی منابع خبری به نقل از رویترز عنوان کردند که آمریکا سعی خواهد کرد صادرات نفت ایران را باز هم کاهش دهد ولی آن را به صفر نمی‌رساند ومعافیت خرید نفت از ایران توسط برخی کشورها را تمدید خواهد کرد.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی دلار و بورس

به گفته شماری از فعالان، مهم‌ترین عاملی که در دو روز انتهایی هفته موجب افزایش قیمت‌ها شد، تسویه‌های انتهای سال معامله‌گران اعتباری بود. به باور آنها، برخی از خالی فروشان ارزی ناچار شدند در دو روز انتهایی سال با حرکت به سوی بازار نقدی تعهد ارزی خود را پرداخت کنند. در این میان؛ عده‌ای باور داشتند نرخ حواله درهم مهم‌ترین متغیر افزایشی بازار در روز پنج‌شنبه بود. در آخرین روز هفته قیمت درهم در همان اوایل روز از مرز ۳ هزار و ۶۰۰ تومانی عبور کرد. همسو با رشد قیمت دلار، در روز آخر هفته سکه تمام بهار آزادی نیز افزایش قیمت را تجربه کرد و توانست با قدرت از مرز ۴ میلیون و ۶۰۰ هزار تومانی عبور کند. در بیست و سومین روز اسفند، سکه تمام بهار آزادی ۸۰ هزار تومان افزایش قیمت را تجربه کرد و روی مرز ۴ میلیون و ۶۵۰ هزارتومانی قرار گرفت. سکه روز چهارشنبه نیز ۱۰۰ هزار تومان افزایش قیمت را تجربه کرده بود. به این ترتیب، ۱۸۰ هزار تومان رشد سکه در ۲ روز انتهای هفته سهم مهمی را در بازدهی ۹/ ۳ درصدی فلز گرانبهای داخلی بازی کرد. این در حالی بود که سکه دو هفته پیش بازدهی منفی ۳/ ۳ درصدی را به ثبت رسانده بود.

تغییر جهت انتظارات ارزی؟ - 4

خواندن خبر در سایت منبع


خبرهای مرتبط با ارز، دلار و سکه از تلگرام

قیمت طلا و ارز در بازار امروز

🔸قیمت سکه بهار آزادی امروز در بازار بالا رفت اما قیمت طلای ۱۸ عیار پایین آمد و به ۴۰۹,۵۶۰ تومان رسید.

🔸در بازار ارز امروز قیمت دلار در صرافی پایین آمد و همزمان در بازار غیررسمی نیز قیمت دلار با کاهش به زیر ۱۳ هزار تومان رسید.


آخرین قیمت‌ها در بازار ارز، طلا و سکه؛ امروز ۲۲ اسفندماه

🔹صعود دلار به کانال ۱۳ هزار تومانی

🔹افزایش قیمت طلای ۱۸ عیار


گذر از سه مرز روانی قیمت‌ها

💢امروز ۲۲ اسفند بازار طلا و ارز برخلاف روزهای اخیر وارد مدار صعودی شد. دلار آمریکا در محدوده ۱۳ هزار و تومان۲۰۰، سکه امامی در کانال ۴٫۶ میلیون تومان و گرم طلای ۱۸ عیار بالای ۴۱۰ هزار تومان قرار گرفت.

گزارش «اقتصادنیوز» از قیمت دلار، سکه و طلا در بازار امروز پایتخت👇


📢 قیمت طلا، سکه و ارز امروز چهارشنبه ۲۲ اسفندماه

◀️ امروز در بازار تهران سکه تمام بهار آزادی طرح جدید در قیمت ۴ میلیون و ۵۱۵ هزار تومان و سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم با قیمت ۴ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان معامله می‌شود.

◀️ در بازار آزاد هر قطعه نیم سکه بهار آزادی ۲ میلیون و ۴۵۰ هزار تومان، ربع سکه هم با ۳۰ هزار تومان افزایش یک‌میلیون و ۵۸۰ هزار تومان و هر قطعه سکه گرمی ۸۴۰ هزار تومان فروخته می‌شود.

◀️ هر گرم طلای ۱۸ عیار هم ۴۱۳ هزار و ۹۰۰ تومان ارزش‌گذاری شده است، ضمن آنکه در بازار‌های جهانی نیز هر اونس طلا ۱۳۰۵ دلار قیمت خورد.

◀️ صرافی‌های بانک‌ها قیمت دلار را برای روز جاری، ۱۲ هزار و ۸۵۰ تومان اعلام کرده‌اند. این صرافی‌ها دلار را از مردم با قیمت ۱۲ هزار و ۸۰۰ تومان خریداری می‌کنند. قیمت دلار نسبت به قیمت‌های اولیه روز کاری قبل ۳۰ تومان کاهش داشته است.

◀️ بر همین ‌اساس طی روز جاری قیمت فروش یورو در صرافی‌های بانک‌ها، ۱۴ هزار و ۸۰۰ تومان اعلام شده است؛ قیمت خرید یورو نیز در این صرافی‌ها ۱۴ هزار و ۷۵۰ تومان است.


گزارش «اقتصادنیوز» از بازار طلا و ارز امروز پایتخت؛ تداوم ثبات

💢امروز دوشنبه بازار طلا و ارز پایتخت با کاهش نسبی قیمت‌ها همراه شد؛ دلار آمریکا زیر مرز ۱۳ هزار تومان، سکه زیر مرز ۴/۵ میلیون و طلا زیر مرز ۱/۸ میلیون تومان رفت.

🔻سکه طرح جدید ۴ میلیون و ۵۰۳ هزار تومان

🔻سکه طرح قدیم ۴ میلیون و ۳۸۰ هزار تومان

🔻نیم‌سکه ۲ میلیون و ۴۵۰ هزار تومان

🔻ربع‌سکه یک میلیون و ۵۸۰ هزار تومان

🔻سکه گرمی ۸۴۰ هزار تومان

🔻گرم طلای ۱۸ عیار بالای ۴۱۰ هزار تومان


قیمت طلا، سکه و دلار امروز ۲۰ اسفند/ بازار در مسیر نزولی

🔸همزمان با کاهش قیمت طلا و سکه در بازار، قیمت دلار و یورو هم در بازار ارز کاهش پیدا کرد به طوری که قیمت دلار به کانال ۱۲ هزار تومان بازگشت.


نظرها

در ادامه بخوانید

فیلم از شهادت دو مامور نیروی انتظامی توسط شوهر عصبانی

افتصادنیوزافتصادنیوز16 ساعت قبل
افکارنیوزافکارنیوز1 روز قبل
مهاجم نیجریه‌ای آبی پوشان عکس هایی را از خودروی خود در صفحه اجتماعی اش انتشار داده است. منشا برای حضور در تمرینات استقلالی‌ها به زودی راهی تهران می‌شود و گفته می‌شود او به همراه خانواده خود به ایران می‌آید و خانواده او مهمان دربی ۸۹ نیز خواهند بود.
همشهریهمشهری11 ساعت قبل
چمدان نوشت: حرمت اله رفیعی در مورد وضعیت‌ آژانس‌های مسافرتی در سال ۹۷ گفت: شاید هیچ سالی را نداشتیم که وضعیت آژانس‌های مسافرتی در آن، مانند سال ۹۷ بد باشد. وی ادامه داد: عوامل مختلفی در به وجود آمدن این وضعیت نقش داشتند که از جمله می‌توان به شرایط بد اقتصادی برای مردم اشاره کرد که سبب می‌شود سفر گزینه آخر انتخاب مردم باشد. رفیعی نوسانات ارزی را از دیگر مشکلات آژانس‌های مسافرتی دانست و افزود: متاسفانه شاهد بودیم که افرادی خارج از صنف تصمیمات غیرکارشناسی برای ارز در حوزه سفر گرفتند. رفیعی تاکید کرد: تورهای خروجی ما کاهش بسیار چشمگیری داشته‌است و می‌توانیم بگوییم نسبت به سال گذشته ۳۵ تا ۴۰ درصد از تورهای خارجی کم شده‌اند. کاش حداقل از نزدیک‌ترین نقاط به مرز در دو کشور پروازهایی برای مردم در نظر می‌گرفتند تا هم مردم هزینه کمتری می‌پرداختند و هم ازدحام شلوغی در مرزهای زمینی کاهش پیدا می‌کرد.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، برایان هوک نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران در گفت‌وگوی تفصیلی با نشریه نشنال امارات با تکیه بر ادعای واهی حمایت مالی ایران از حزب‌الله لبنان مدعی شد که تحریم‌های واشنگتن علیه تهران کمک ۷۰۰ میلیون دلاری سالانه ایران به حزب‌الله را محدود خواهد کرد. وی افزود: ما قصد اعطای معافیت یا مستثنی کردن کشوری از کمپین (فشار حداکثری بر ایران) خود را نداریم. وی ادامه داد: ما وقتی درباره حضور آمریکا (در سوریه) صحبت می‌کنیم نقش ایران را نیز در نظر می‌گیریم. ما همچنین متعهد هستیم که اطمینان یابیم نیروهای مورد حمایت ایران از سوریه خارج می‌شوند که این بخشی از یک روند سیاسی غیر قابل بازگشت است. وی در ادامه ادعاهای بی‌اساس خود گفت که آمریکا اجازه نمی‌دهد ایران کاری که در لبنان انجام داد را در یمن نیز انجام دهد.
تابناکتابناک1 روز قبل
/رویترزچه بلایی سر سهام بوئینگ آمد؟ ممنوعیت گسترده پرواز هواپیماهای بوئینگ در سطح جهان باعث ریزش شدید ارزش سهام این غول آمریکایی شده است. به عقیده تحلیل گران بازار، کاهش شدید ارزش سهام این شرکت نشان دهنده احتمال کاهش فروش این شرکت در آینده است. ۹۷ درصد از درآمدهای مالیاتی سال ۹۷ وصول شدمعاون سازمان امور مالیاتی با اشاره به وضعیت وصول درآمدهای مالیاتی در سال ۹۷ اظهارداشت: طبق قانون بودجه سال ۹۷ رقم مصوب بالغ بر ۱۱۲ هزار ۸۰۰ میلیارد تومان است که از این میزان با تلاش و کوشش همکاران سازمان مالیاتی و همراهی مودیان حدود ۹۷ درصد این درآمدها وصول شد. وی افزود: ‌ تا تاریخ ۲۹ اسفند سال ۹۷ بالغ بر ۱۰۹ هزار ۱۰۰ میلیارد تومان از درآمدهای مالیاتی مصوب قانون بودجه وصول شده است. بهای معاملات این بازار روز گذشته تا مرز ۱۳۲۰٫۲۲ دلار صعود کرده بود اما نهایتا با ۰٫۲ درصد کاهش بسته شد.
عصر ایرانعصر ایران9 ساعت قبل
تورم دورقمی، افزایش نرخ بیکاری، رکود اقتصادی و کاهش درآمدهای نفتی، چهار پیش‌بینی مراکز بین‌المللی از اقتصاد ایران در سال آینده هستند. تورم دورقمی، افزایش نرخ بیکاری، رکود اقتصادی و کاهش درآمدهای نفتی، چهار پیش‌بینی مراکز بین‌المللی از اقتصاد ایران در سال آینده هستند. به‌عنوان مثال، سازمان ملل در گزارش وضعیت و چشم‌انداز اقتصاد ۲۰۱۹، تورم ۳۴٫۹ درصدی را برای ایران پیش‌بینی کرده است. رشد اقتصادیپیش‌بینی بانک جهانی از رشد اقتصادی ایران در سال آینده منفی است. درآمدهای نفتیاکونومیست در تحلیلی که از صنایع در سال ۲۰۱۹ ارائه داده، تحریم‌های ایران را به‌عنوان یکی از ریسک‌های پیش روی صنایع در سال آینده معرفی کرده است.

اخبار بیشتر