نوای تار آذری «دلنوازان» در تالار وحدت پیچید/تلفیق ردیف ایرانی و موغام آذربایجانی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فارس
  4. فرهنگ
نوای تار آذری «دلنوازان» در تالار وحدت پیچید/تلفیق ردیف ایرانی و موغام آذربایجانی

نوای تار آذری «دلنوازان» در تالار وحدت پیچید/تلفیق ردیف ایرانی و موغام آذربایجانی

فارسخبرگزاری فارس |
«الشن منصوراُف» از مشهورترین نوازندگان جمهوری آذربایجان در دنیا با دیگر اعضای گروه «دلنوازان» اجرای خود را مبتنی بر مبانی تطبیقی ردیف ایرانی و موغام آذری به سرپرستی و خوانندگی فرامرز گرمرودی روی صحنه بردند.

به گزارش خبرنگار موسیقی خبرگزاری فارس، «الشن منصوراف» از مشهورترین نوازندگان جمهوری آذربایجان در دنیا با دیگر اعضای گروه «دلنوازان» اجرای خود را که مبتنی بر مبانی تطبیقی ردیف ایرانی و موغام آذری بود به سرپرستی و خوانندگی فرامرز گرمرودی روی صحنه بردند.

نوای تار آذری «دلنوازان» در تالار وحدت پیچید/تلفیق ردیف ایرانی و موغام آذربایجانی - 1

دامون شش‌بلوکی در ابتدا با صحبت‌هایی درباره موسیقی آذربایجان و ریشه و اشتراکات موغام آذربایجان و ردیف دستگاهی ایران و همچنین معرفی این گروه با قدمت دوازده ساله همراه بود.

دلنوازان آذربایجان (کونول آنسامبلی) با حضور نوازندگان مطرحی از جمله الشن منصوراف (از قدرتمندترین نوازندگان حال حاضر دنیا، علی آقاسعدی‌اف نوازنده تار و شیرزاد فتحلی‌اف نوازنده بالابان توتک و سرنا و کامران کریم‌اف نوازنده نقاره آذربایجانی که از اساتید طراز اول کنسرواتوار باکو بوده به همراه حسام‌الدین عزیزاف بم‌نقاره فرید بابایف بم‌کمانچه و هاشیم غالب‌اف نوازنده بم‌کمانچه به سرپرستی و خوانندگی فرامرز گرمرودی در دو پارت: پارت نخست: دستگاه همایون و دشتی شوشتری و پارت دوم: موغام راست که شامل درآمد و آواز و رنگ‌ها و تصانیف ساخته فرامرز گرمرودی بود. توانایی‌های تکنیکی نوازندگان بسیار بسیار ملموس و نشان از روند رو به رشد موسیقی موغامات در آذربایجان داشت.

نوای تار آذری «دلنوازان» در تالار وحدت پیچید/تلفیق ردیف ایرانی و موغام آذربایجانی - 5

از آنجا که این گروه دارای اجرای مشترک و حتی تک تک نوازندگان آن دارای سوابق بسیاری از قبیل سولیست ارکستر فیلارمونیک وین، هایدل‌گر آلمان، فیلارمونیک رم، هلند و ارکستر ملی و سمفونیک باکو و … دیگر بوده و اجراهای موفقی در پنج قاره جهان داشته‌اند.

نکته ویژه اجرای دیشب ساخت قطعاتی در دستگاههای یاد شده توسط گرمرودی مبتنی بر مبانی تطبیقی موسیقی ردیفی ایران و موغامات آذربایجان بود.

همچنین صدادهی متفاوت ارکستر با توجه به استفاده از سازهای بم (عود کمانچه باس بم نقاره بم تار) و بالانس آنها و اجرای خواننده در نتهای بم بالا که معمولا در موسیقی آذزبایجان زیرخوانی مرسوم بوده که ازین جهت در سالهای گذشته منتقدین برجسته آذربایجان از این گروه به عنوان نفس تازه موسیقی موغامات یاد کرده بودند. همینطور خانم آفت اسلام که سی سال به عنوان استاد مرکز زبان فارسی در روسیه بوده و از منتقدین برجسته موسیقی حوزه روسیه و آذربایجان میباشد. استقبال خوبی نیز ازین کنسرت به عمل آمده بود.

رضا مهدوی، پروین بهمنی، دکتر مریم قره‌سو، سیامک جهانگیری، امین اکبرپور، نازی حمزه‌لو، رضا پرویززاده، صادق چراغی، بابک خضرایی و بسیاری موسیقی‌دان‌های آذربایجان ایران در برنامه دیشب حضور داشتند. فرامرز گرمرودی در پایان برنامه ابراز تشکر ویژه خود را دکتر صفی‌پور مدیرعامل بنیاد رودکی بخاطر همکاری و زحماتی که برای برگزاری این رویداد فرهنگی بین دو کشور ایران و آذربایجان، اعلام کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

عصر جدید، خانم جوان بازیگر و یک سوژه واقعی

عصر ایرانعصر ایران20 ساعت قبل
عصر ایران - «عصر جدید» در برنامه ۳۰ اردیبهشت خود شاهد یک اجرای اثرگار درباره یک موضوع حاد اجتماعی و سیاسی بود. فاطمه رادمنش یکی از شرکت کنندگان برنامه استعدادیابی «عصر جدید» که در مرحله مقدماتی نقش یک مادر شهید رزمنده آزاده را بازی کرد و به خاطر نقش‌آفرینی قابل قبولش از این مرحله صعود کرد، شب گذشته هم اجرایی درباره فرزندانی داشت که مادرشان ایرانی است و پدرانشان تابعیتی غیر ایرانی دارند. آنها به همین دلیل از دریافت شناسنامه محروم می‌شوند و در این بی هویتی به مشکلات عدیده دچار می‌شوند. اصطلاحا به این‌ کودکان، فرزندان بی شناسنامه می‌گویند.
همشهریهمشهری11 ساعت قبل

موسیقی متن فیلم سلا‌ح‌های سن سباستین؛ انیو موریکونه

تابناکتابناک22 ساعت قبل
فیلم سینمایی «سلا‌ح‌های سن سباستین / توپ‌های سان سباستین / توپ‌های سان سباستین» به کارگردانی آنری ورنوی محصول سال ۱۹۶۸ مترو گلدوین مایر است. یاغی فراری، لئون آلاستری به کشیشی پیر به نام پدر جوزف پناه می‌برد. پدر جوزف چون از تحویل دادن لئون به مأموران خودداری می‌کند، به‌دست تکلو، راهزن دورگه، که همراه سرخ‌پوستان است، گرفتار می‌شود تا به دار آویخته شود. آنتونی کوئین، آنجانته کامر، چارلز برانسون، سام جافی و سیلویا پاینل در این فیلم مقابل دوربین آرمان تیرار بازی کردند. انیو موریکونه موسیقی متن این اثر را ساخت که قطعه اصلی آن را بر روی تصاویری از این فیلم می‌بینید و می‌شنوید.
تسنیمتسنیم1 روز قبل
به گزارش باشگاه خبرنگاران پویا, بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس در بیانیه‌ای با گرامیداشت اول خرداد ماه سالروز شهادت سردار رشید اسلام شهید محمد بروجردی، آن شهید گرانقدر را الگویی ماندگار و مرجع برای نیروهای مسلح و پاسداران انقلاب در تاریخ ایران اسلامی دانست. در ابتدای این بیانیه آمده است: یادآوری حوادث و حماسه‌های هشت سال دفاع مقدس و بازخوانی رخدادها و وقایع آن به ویژه شهادت بزرگ مردانی که در قامت مجاهدان فی سبیل الله با ایثار و فداکاری و از خودگذشتگی توانستند استقلال و تمامیت ارضی کشور و انقلاب و نظام عزیز اسلامی را در طوفان توطئه‌ها و هجمه‌‌های اردوگاه دشمن حفظ کنند، از ضرورت‌های هر مقطع از تاریخ این سرزمین به شمار می‌رود. این بیانیه می‌افزاید: یکی از این رخدادها، اول خردادماه سالروز شهادت سردار سرلشکر پاسدار شهید محمد بروجردی از فرماندهان شجاع، سلحشور و تأثیرگذار سپاه در کردستان و در جبهه‌های دفاع مقدس و جنگ تحمیلی است که باز شناسی شخصیت آن فرمانده خردمند، مخلص و پیشتاز صحنه‌های نیاز انقلاب و کشور می‌تواند برای نسل امروز به ویژه نیروهای مسلح و مدافعان ایران اسلامی الهام‌بخش، آموزنده و هدایتگر باشد. در این بیانیه، ایمان، معنویت، اخلاص، بصیرت، شجاعت و همت و پیشتازی برای حضور در میدان‌های خطر از جمله ویژگی‌های شهید محمد بروجردی توصیف و خاطرنشان شده است: مطالعه و بررسی شخصیت آن سردار سرافراز و سلحشور نشان می‌دهد او همواره گوش به فرمان امام راحل (رحمة الله علیه) بود و با بروز فتنه ضد انقلاب برای ایجاد آشوب و ناامنی و تجزیه کردستان، بلادرنگ به این منطقه عزیمت و نقش‌های تعیین کننده و سرنوشت سازی را در کنار سایر فرماندهان برومند جبهه انقلاب اسلامی ایفا و مانع تحقق اهداف شوم دشمنان داخلی و خارجی نظام و ملت ایران شد. انتهای پیام/
صدا و سیماصدا و سیما34 دقیقه قبل
وی درخصوص اهداف آموزش دوگانه (آموزش- کار) گفت: هشت هدف کلی را در اجرای این طرح دنبال می‌کنیم که به این شرح است. مرحله پنجم: پس از تأیید قرارداد توسط مرکز آموزش فنی و حرفه‌ای شهرستان لازم است داوطلب از بخش «چاپ کارت مهارت آموزی» نسبت به خرید کارت مهارت آموزی اقدام و مشخصات آن را در سامانه ثبت کند. سپس اطلاعات ان‌ها به طور خودکار به پورتال انتقال می‌یابد و همزمان می‌تواند کارت مهارت آموزی خود را از سامانه دریافت کند. معاون سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور درخصوص شرایط مهارت آموز در این طرح گفت: شرایط مهارت آموزان در این طرح علاوه بر داشتن شرایط عمومی کارآموزان مراکز آموزش فنی و حرفه‌ای به این شرح است:۱-داشتن تابعیت ایرانی ضرورت دارد. وی همچنین درخصوص شرایط بنگاه اقتصادی پذیرنده کارآموز (شرکاء مهارت آموزی دوگانه) گفت: بنگاه‌های اقتصادی باید ۶ ویژگی را برای اجرای این طرح داشته باشند که شامل این موارد است:

نظرها

اخبار بیشتر