1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فارس
  4. فرهنگ
نوای تار آذری «دلنوازان» در تالار وحدت پیچید/تلفیق ردیف ایرانی و موغام آذربایجانی

نوای تار آذری «دلنوازان» در تالار وحدت پیچید/تلفیق ردیف ایرانی و موغام آذربایجانی

خبرگزاری فارس |
«الشن منصوراُف» از مشهورترین نوازندگان جمهوری آذربایجان در دنیا با دیگر اعضای گروه «دلنوازان» اجرای خود را مبتنی بر مبانی تطبیقی ردیف ایرانی و موغام آذری به سرپرستی و خوانندگی فرامرز گرمرودی روی صحنه بردند.

به گزارش خبرنگار موسیقی خبرگزاری فارس، «الشن منصوراف» از مشهورترین نوازندگان جمهوری آذربایجان در دنیا با دیگر اعضای گروه «دلنوازان» اجرای خود را که مبتنی بر مبانی تطبیقی ردیف ایرانی و موغام آذری بود به سرپرستی و خوانندگی فرامرز گرمرودی روی صحنه بردند.

نوای تار آذری «دلنوازان» در تالار وحدت پیچید/تلفیق ردیف ایرانی و موغام آذربایجانی - 1

دامون شش‌بلوکی در ابتدا با صحبت‌هایی درباره موسیقی آذربایجان و ریشه و اشتراکات موغام آذربایجان و ردیف دستگاهی ایران و همچنین معرفی این گروه با قدمت دوازده ساله همراه بود.

دلنوازان آذربایجان (کونول آنسامبلی) با حضور نوازندگان مطرحی از جمله الشن منصوراف (از قدرتمندترین نوازندگان حال حاضر دنیا، علی آقاسعدی‌اف نوازنده تار و شیرزاد فتحلی‌اف نوازنده بالابان توتک و سرنا و کامران کریم‌اف نوازنده نقاره آذربایجانی که از اساتید طراز اول کنسرواتوار باکو بوده به همراه حسام‌الدین عزیزاف بم‌نقاره فرید بابایف بم‌کمانچه و هاشیم غالب‌اف نوازنده بم‌کمانچه به سرپرستی و خوانندگی فرامرز گرمرودی در دو پارت: پارت نخست: دستگاه همایون و دشتی شوشتری و پارت دوم: موغام راست که شامل درآمد و آواز و رنگ‌ها و تصانیف ساخته فرامرز گرمرودی بود. توانایی‌های تکنیکی نوازندگان بسیار بسیار ملموس و نشان از روند رو به رشد موسیقی موغامات در آذربایجان داشت.

نوای تار آذری «دلنوازان» در تالار وحدت پیچید/تلفیق ردیف ایرانی و موغام آذربایجانی - 5

از آنجا که این گروه دارای اجرای مشترک و حتی تک تک نوازندگان آن دارای سوابق بسیاری از قبیل سولیست ارکستر فیلارمونیک وین، هایدل‌گر آلمان، فیلارمونیک رم، هلند و ارکستر ملی و سمفونیک باکو و … دیگر بوده و اجراهای موفقی در پنج قاره جهان داشته‌اند.

نکته ویژه اجرای دیشب ساخت قطعاتی در دستگاههای یاد شده توسط گرمرودی مبتنی بر مبانی تطبیقی موسیقی ردیفی ایران و موغامات آذربایجان بود.

همچنین صدادهی متفاوت ارکستر با توجه به استفاده از سازهای بم (عود کمانچه باس بم نقاره بم تار) و بالانس آنها و اجرای خواننده در نتهای بم بالا که معمولا در موسیقی آذزبایجان زیرخوانی مرسوم بوده که ازین جهت در سالهای گذشته منتقدین برجسته آذربایجان از این گروه به عنوان نفس تازه موسیقی موغامات یاد کرده بودند. همینطور خانم آفت اسلام که سی سال به عنوان استاد مرکز زبان فارسی در روسیه بوده و از منتقدین برجسته موسیقی حوزه روسیه و آذربایجان میباشد. استقبال خوبی نیز ازین کنسرت به عمل آمده بود.

رضا مهدوی، پروین بهمنی، دکتر مریم قره‌سو، سیامک جهانگیری، امین اکبرپور، نازی حمزه‌لو، رضا پرویززاده، صادق چراغی، بابک خضرایی و بسیاری موسیقی‌دان‌های آذربایجان ایران در برنامه دیشب حضور داشتند. فرامرز گرمرودی در پایان برنامه ابراز تشکر ویژه خود را دکتر صفی‌پور مدیرعامل بنیاد رودکی بخاطر همکاری و زحماتی که برای برگزاری این رویداد فرهنگی بین دو کشور ایران و آذربایجان، اعلام کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

رضا صادقی: بغض و خشم، حق و ناحق، آرامش و آشوب را تجربه کردم/ ببینید

برنابرنا21 ساعت قبل
از آلبوم زندگی کن؛ رضا صادقی در صفحه شخصی خود درباره آلبوم «زندگی کن» نوشت: وقتی این کارو می‌ساختم، نمیدونم چرا، هم بغض بودم هم خشم، هم حق بودم هم ناحق، هم آروم بودم هم آشوب. ممنونم از عاطفه حبیبی عزیزم که این حس رو به خوبی لمس کرد و نوشت …خبرنگار: مژگان رسولی
خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ پس از درخشش سردار آزمون در جام ملت‌های آسیا، او تصمیم گرفت به سن‌پترزبورگ مهاجرت کند و فوتبالش را در باشگاه زنیت ادامه دهد. اما درخشش او در زنیت باعث شد تا باشگاه قدرتمند روسی تحت تاثیر بازی‌های آزمون قرار بگیرد. آزمون که در کنار پدرش نشسته آماده سفر دوباره به ایران است. به نظر می‌رسد سردار و پدرش تنها مسافران این هواپیما هستند. شاید این جت شخصی را سردار آزمون اجاره کرده تا سفر کوتاه و راحتی را برای پدرش فراهم کرده باشد.
انتخابانتخاب17 ساعت قبل
مدیرکل روابط عمومی سازمان صدا وسیما گفت: تحولاتی ویژه در برنامه نود از سال آینده صورت خواهد گرفت و این برنامه با گروهی جدید روی آنتن خواهد رفت اما در عین حال از ظرفیت‌های عادل فردوسی‌پور در برنامه‌های دیگر استفاده خواهد شد. قرار است تحولاتی در حوزه ورزش سیما و برنامه نود از سال آینده صورت پذیرد و این موضوع مربوط به شبکه سه سیماست. مدیرکل روابط عمومی رسانه ملی با اشاره به مصاحبه دیروز مدیرگروه ورزش شبکه سه سیما در این خصوص تاکید کرد: همان طور که آقای فضعلی (مدیر گروه ورزش شبکه سه) روز گذشته اعلام کرد، تحولاتی ویژه در برنامه نود از سال آینده صورت خواهد گرفت و این برنامه با گروهی جدید روی آنتن خواهد رفت اما در عین حال از ظرفیت‌های عادل فردوسی‌پور در برنامه‌های دیگر استفاده خواهد شد. رنجبران با بابیان اینکه از سوی مدیر کانال ورزش پیشنهاد قائم مقامی شبکه ورزش به فردوسی‌پور ارائه شده است، تصریح کرد: مسئولان محترم شبکه سه بسیار امیدوارند که از ظرفیت آقای فردوسی پور در جایگاه قائم مقامی شبکه ورزش استفاده کنند و همچنان بر این پیشنهاد پافشاری می‌کنند. وی افزود: آقای فردوسی پور از تهیه‌کنندگان قدیمی و موفق رسانه ملی در شبکه سه سیما به شمار می‌رود و اگر هم این پیشنهاد را نپذیرد مسئولان شبکه سه و کانال ورزش قطعا از وجودش در برنامه‌های دیگر استفاده خواهند کرد.

بالن آرزویی که خانه میترا حجار را آتش زد

خبر فوریخبر فوری19 ساعت قبل
⁩ ‏چهارشنبه‌سوری پارسال «بالن آرزو» هایی که یک نفر روشن کرد و به آسمان فرستاد وارد خانه میترا حجار شد و زندگی‌ این بازیگر را به آتش کشید. او در این ویدیو از جزییات آن حادثه می‌گوید و با آتش‌نشانانی حرف زده که آتش خانه‌اش را خاموش کردند و از آتش‌سوزی‌های فاجعه‌باری که این بالن‌ها به بار آورده‌اند تجربه‌ها و گفتنی‌های زیادی دارند.
الفالف20 ساعت قبل
گروه سیاسی الف، ۲۷ اسفند ۱۳۹۷، ۱۴:۱۷ ۳۹۷۱۲۲۷۱۳۷علی علیزاده کارشناس سابق بی‌بی‌سی فارسی در یادداشتی در کانال خود نوشت: لیبرال‌های ایرانی، سکولارهای ایرانی، روشنفکران ایرانی؛ همه خاموشند. چرا که بی‌بی‌سی فضا را برای سه روز چنان ملتهب نکرده‌ که شهروند ایرانی چنان عزادار شود که انگار هتاکان شارلی ابدو برادرانش بوده‌‌اند. روشنفکران و سلبریتی‌های ایرانی ساکتند چرا که قرن‌ها استعمارزدگی آنها را از خود و هویت و تاریخ و تمدنی که به آن متعلقند منزجر کرده. چرا که غرب زده اصلا خود را با «مسلمان» هم هویت نمی‌پندارد. غرب زده گمان میکند که اگر به غربیان در سبک زندگی تمسک کند بخشوده میشود و پذیرفته میشود و از گناه ازلی غیرغربی بودن مطهر میشود.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
تصویری از برادران قاسم‌خانی در جشن تولد پدرشان ببینید. مهراب قاسم‌خانی تصویری از خود و برادرش پیمان قاسم‌خانی را در جشن تولد پدرش در اینستاگرام منتشر کرد و در توضیح آن نوشت: «تولدتون مبارک، قاسم اعظم.»

اخبار بیشتر