1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. اقتصادی
زیبایی، تورم نمی‌شناسد

زیبایی، تورم نمی‌شناسد

خبرگزاری ایسنا |
اگرچه امسال بسیاری از مشاغل به دلیل تغییرات در نرخ دلار و تورم، رونق خود را از دست دادند، اما برخی شغل ها همچنان مانند گذشته مشتریان بسیاری دارد.

به گزارش ایسنا، به طور قطع آرایشگری از آن دسته شغل‌هایی است که اگرچه ذوق و هنر آرایشگران را می‌طلبد، اما می‌تواند در هر شرایطی سودده باشد و در کوتاه مدت سود بالایی را عاید آرایشگر کند. با وجودی که در کشورهای مختلف آمار قابل محاسبه‌ای از گردش مالی آرایشگاه‌ها وجود دارد، اما متاسفانه در ایران این‌گونه نیست و به دلیل این‌که بسیاری از زنان در قالب کمک به خانواده خود این حرفه را فرا گرفته‌اند و بدون مجوز، با تخصص‌های مختلف آرایشگری می‌کنند، از گردش مالی مشخص این صنف آمار دقیقی وجود ندارد. با این وجود این صنف همیشه و در هر شرایطی مشتریان خود را حفظ می‌کند و به خصوص در ایام نزدیک شب عید، بسیار شلوغ هستند و حتی مشتریان آنها از چند ماه قبل نوبت‌های خود را رزرو می‌کنند.

سوددهی این حرفه بین ۳۰ تا ۵۰ درصد برآورد می‌شود و دوره بازگشت سرمایه اولیه بین یک تا ۵ سال متغیر است. آرایشگران در لابلای صحبت‌های خود از میزان درآمد خود و برنامه‌هایی که برای خرج کردن آن دارند می‌گویند.

به گفته یکی از آرایشگران معروف اصفهان، به دلیل نوسانات نرخ ارز و … همانند گذشته سالن شلوغ نمی‌شود، البته در سه ماه پایانی سال و نزدیک شب عید نوبت دهی ما بیشتر شده است.

خانم دیگری که دوستش آرایشگر است به نقل از دوست خود می‌گوید: که در دو ماه پایانی سال بار خود را می‌بندند.

اگرچه گفته می‌شود نرخ خدمات آرایشی در آرایشگاه‌های ممتاز، درجه یک، دو و سه زنانه از سوی اتحادیه اعلام می‌شود و آرایشگاه‌ها ملزم به نصب نرخ نامه هستند، اما مشتری در عمل با قیمت‌های متفاوتی مواجه می‌شود. البته مشتریان معمولا گلایه‌ای از قیمت‌ها نمی‌کنند و بعد از کار خود، با رضایت و گاهی با چانه زنی هزینه آرایشگر را پرداخت می‌کنند.

مشتریان آرایشگاه‌ها زنان در هر سنی هستند، اما در آستانه شب عید زنان و دختران جوان مشتری پر و پا قرصی آرایشگاه‌ها هستند و خواهان خدماتی چون لیفت و لمینت ابرو و مژه، کاشت مژه تکی، اکستنشن، اصلاح صورت و ابرو، آرایش دائم صورت (خط چشم، خط لب و …)، پاکسازی پوست، کاور ناخن، رنگ مو، مش و هایلایت، کوتاهی مو، براشینگ، پدیکور و … هستند.

سمیرا می‌گوید: برخی آرایشگاه‌ها بدون هیچ امکاناتی و تنها در یک اتاق هزینه‌های گزافی می‌گیرند و برخی حرفه‌ای‌تر هستند و هر کدام قیمت خاصی را دارند. برخی آرایشگران معروف، تنها در یک تخصص کار می‌کنند، برخی دیگر همه فن، حریف هستند. اما قیمت آرایشگاه‌ها از قانون مشخصی تبعیت نمی‌کند و به خصوص اکنون در آستانه نوروز، هر کدام قانون خاص خود را دارند. عیدی، انعام کمک آرایشگر و … هزینه‌ها سر به فلک می‌کشد، اما چاره‌ای نیست و حداقل سالی چهار مرتبه برای آرایشگاه هزینه می‌کنم.

ثمین؛ زن جوان دیگری که معتقد به هزینه بالای دستمزد آرایشگران است، می‌گوید: چند سالی است که خودکفا شده‌ام و برخی امور آرایشگری را برای خودم انجام می‌دهم تا در هزینه‌های زندگی خود صرفه جویی کنم. با این وجود هزینه مواد آرایشگری مثل رنگ، اکسیدان و … امسال بسیار بالا رفته و مغازه داران می‌گویند افزایش نرخ دلار بر قیمت مواد آرایشی و بهداشتی تاثیر داشته، چرا که بیشتر محصولات وارداتی هستند.

آرزو زن جوانی که به گفته خودش حداقل هر دو یا سه ماه یک بار به آرایشگاه می‌رود، معتقد است: هزینه مواد آرایشگاه‌ها گران شده و من به عنوان مشتری خواهان مواد خوب با کیفیت بالا هستم. البته دستمزد آرایشگران امسال نزدیک عید بسیار بالاتر از پارسال شده که البته بخشی به دلیل گرانی مواد و رنگ است که حتی از سه تا چهار برابر هم بیشتر شده است.

او می‌گوید: آرایشگران گویا دستمزد خود را با نوسانات نرخ ارز بالا برده‌اند، دو ماه پیش برای میکروبلیدینگ ابرو خود یک میلیون تومان هزینه کردم در حالی که یک ماه قبل از آن حدود ۸۰۰ هزار تومان قیمت گرفته بودم.

راحله نیز می‌گوید: حدود دو ماه پیش برای مش و هایلایت مو از آرایشگاه قیمت گرفتم؛ هر فویل مش ۱۸ هزار تومان، رنگ ساده حدود ۱۴۰ هزار تومان و قیمت کامل مش و رنگ بنا بر تعداد فویل‌ها و بلندی و کوتاهی مو متفاوت است، اما در مجموع چیزی حدود ۸۰۰ هزار تومان باید هزینه کنم.

مهسا دختر ۱۶ ساله‌ای که به تازگی موهای خود را فر کرده، می‌گوید: هزینه فر مو حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان بود، اما به دلیل این‌که آرایشگر دوست قدیمی‌ام بود ۸۰۰ هزار تومان هزینه کردم.

خانم جوان دیگری می‌گوید: یک ماه پیش برای کراتینه مو حدود ۸۵۰ هزار تومان و برای ریباندینگ مو ۹۰۰ هزار تومان هزینه کردم و چند هفته بعد نیز ۱۸۰ هزار تومان برای یک رنگ ساده مو پرداخت کردم.

خانم میانسالی که برای کوتاهی مو در نوبت است، می‌گوید: هزینه کوتاهی مو بستگی به مهارت آرایشگر دارد و قیمت مشخصی وجود ندارد و قیمت بین ۲۰ تا ۶۰ هزار تومان متغیر است.

او اضافه می‌کند: هزینه تتو و هاشور ابرو ۳۵۰ هزار تومان است البته برخی که کار تخصصی تتو انجام می‌دهند حتی نرخی بین ۶۰۰ تا ۸۰۰ هزار تومان هم دارند. گویا نظارتی بر قیمت‌ها نیست، اما به دلیل این‌که بحث زیبایی است اگر کار خوب باشد گلایه‌ای از قیمت ندارم.

خانم دیگری از هزینه‌های کاشت مو می‌گوید که نرخ‌ها متفاوت است و بنا بر مهارت ناخن کار، قیمت مواد و … تعیین می‌شود، اما به طور معمول هزینه کاشت اولیه ناخن بین ۱۵۰ تا ۲۰۰ هزار تومان و نرخ هر دوره ترمیم در بازه زمانی ۲۰ یا ۲۵ روزه بین ۶۰ تا ۸۰ هزار تومان است.

رئیس اتحادیه آرایشگران زنانه اصفهان در خصوص شرایط اقتصادی امسال و بالارفتن قیمت ارز و تاثیر آن بر دستمزد و هزینه‌های آرایشگاه‌های زنانه به خبرنگار ایسنا، می‌گوید: درصد افزایش قیمت در آرایشگاه‌ها مشخص نیست و هر آرایشگاه باید به نسبت موقعیت جغرافیایی خود، هزینه و مشتریانش نرخ‌های خود را مشخص کند و بر دیوار آرایشگاه نصب کند.

زهره حسن‌تاش تاکید می‌کند: آرایشگر باید قیمت‌ها را نصب کند تا در صورت بازدید تعزیرات قیمت‌ها مشخص باشد، در غیر این صورت آرایشگران مشمول جریمه سنگین خواهند شد.

حسن‌تاش با تاکید بر این‌که هر آرایشگاه باید قیمت اصلاح و کوتاهی مو را نصب و هم‌چنین فاکتور هزینه کار و مواد را به مشتری خود بدهد، تاکید می‌کند: باید آنالیز قیمت هر آرایشگاه، میزان مصرف آب، برق و دستمزد و … باید مشخص باشد.

به گفته رئیس اتحادیه آرایشگران زنانه اصفهان، در حال حاضر ۲۰۰۰ هزار آرایشگاه زنانه با جواز و تعداد زیادی آرایشگاه بدون مجوز و به صورت زیرزمینی در اصفهان مشغول فعالیت هستند.

اگر چه امروز قدرت خرید مردم به دلیل نوسانات اقتصادی تغییر کرده اما آرایشگاه‌ها در آستانه نوروز هنوز مشتریان خاص خود را دارند و با دستمزدهایی که گویا از قانون خاصی تبعیت نمی‌کند، به عبارتی نه تنها نرخ دلار بر درآمد آنها تاثیر منفی نداشته بلکه زنان با رضایت خود هزینه‌های بالایی را برای زیبایی پرداخت می‌کنند.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

خبرآنلاینخبرآنلاین19 ساعت قبل
قاضی مسعودی مقام قاضی شعبه سه دادگاه جرائم اقتصادی در جمع خبرنگاران در رابطه با حکم متهمان پرونده بانک سرمایه اظهار کرد: حکم سه متهم بانک سرمایه و اعضای هیئت مدیره از جمله علی بخشایش، پرویز کاظمی و محمد رضا توسلی صادر و امشب ابلاغ می‌شود. وی افزود: این سه تن به ۲۰ سال حبس، ۷۴ ضربه شلاق در انظار عمومی و محرومیت دائمی از مشاغل دولتی محکوم شدند.
انتخابانتخاب17 ساعت قبل
یک ماه پیش بود که بازار خودرو دوباره دچار التهاب شد و قیمت‌ها سر به فلک کشید. قیمت محصولات ایران خودرو در بازارسابقه قیمت محصولات ایران خودرو را که بررسی کردیم، دیدیم اغلب خودرو‌های پرطرفدار این شرکت به خاطر نبود مشتری با کاهش قیمت روبرو شده. طوری که پژو ۴۰۵ GLX که قبل از گرانی‌های یک ماه پیش ۷۱ میلیون تومان قیمت داشت و در عرض یک هفته تا بالای ۸۰ میلیون تومان قیمت خورد، حالا به ۶۸ میلیون تومان رسیده است. پیکاپ دو کابین فوتون که ماه پیش ۲۱۵ میلیون تومان بود، با وجود کاهش قیمت در یکی دو هفته اخیر ۲۴۰ میلیون تومان فروخته می‌شود. جدول تغییرات قیمت انواع محصولات ایران خودرو نسبت به ماه پیش مطابق زیر است:
برترین‌هابرترین‌ها23 ساعت قبل
قاضی مسعودی مقام گفت: هر سه متهم پرونده بانک سرمایه به ۲۰ سال حبس، تحمل ۷۴ ضربه شلاق در انظار عمومی و محرومیت از مشاغل دولتی به طور دائم محکوم شده‌اند. خبرگزاری ایسنا: قاضی مسعودی مقام گفت: هر سه متهم پرونده بانک سرمایه به ۲۰ سال محکوم شده‌اند. قاضی مسعودی مقام در حاشیه پنجمین جلسه رسیدگی به اتهامات حسین هدایتی در جمع خبرنگاران در رابطه با صدور حکم مدیران بانک سرمایه، اظهار کرد: حکم ۳ نفر از اعضای هیئت مدیره بانک سرمایه یعنی علی بخشایش، محمدرضا توسلی و پرویز کاظمی صادر شده است. وی، افزود: هر سه این متهمین به ۲۰ سال حبس، تحمل ۷۴ ضربه شلاق در انظار عمومی و محرومیت از مشاغل دولتی به طور دائم محکوم شده‌اند. سه عضو پیشین هیئت مدیره بانک سرمایه یعنی «علی بخشایش» به مشارکت در اخلال عمده در نظام اقتصادی کشور از طریق اخلال در نظام پولی و بانکی و مشارکت در ۴۶ فقره خیانت در امانت، «پرویز کاظمی» به مشارکت در اخلال عمده در نظام اقتصادی کشور از طریق اخلال در نظام پولی و بانکی و مشارکت در ۴۱ فقره خیانت در امانت و «محمدرضا توسلی» به مشارکت در اخلال عمده در نظام اقتصادی کشور از طریق اخلال در نظام پولی و بانکی و مشارکت در ۴۰ فقره خیانت متهم هستند که این افراد طی چهار جلسه در در شعبه سوم دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم اقتصادی به ریاست قاضی مسعودی مقام، محاکمه شدند.
افتصادنیوزافتصادنیوز22 ساعت قبل
به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از عصر ایران، خودروهای ساینا، تیبا، کوییک، وانت زامیاد، سایپا ۱۳۱ و سایپا ۱۵۱ در این طرح به فروش می‌رسد. برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید خودرو می‌توانید به وبسایت فروش سایپا مراجعه کنید.
نامه‌نیورنامه‌نیور20 ساعت قبل
به گزارش نامه نیوز، طبق آمار‌های رسمی در بازه زمانی نوروز ۹۷ مصرف روزانه سوخت به بیش از ۱۰۰ میلیون لیتر رسیده بود. او گفته: مصرف بنزین در سال ۹۷ در مجموع رشد ۹٫۵ درصدی داشته است که این میزان با برآورد‌های ابتدایی سال با انحراف معیار یک درصد محقق شد. او می‌گوید: در ایام نوروز مصرف بنزین در تهران به شدت کم می‌شود و مصرف پایین می‌آید اما در کل کشور، معمولا مصرف بنزین بین ۸ تا ۱۲ درصد رشد می‌کند. حاج محمدرضا در مورد بازگشت مجدد کارت سوخت در سال ۹۸ نیز می‌گوید: خودرو‌های تا ۲۰۰۰ سی سی می‌توانند از کارت سوخت استفاده کنند، اما خودرو‌های ۶ سیلندر سهمیه‌ای ندارند و از کارت جایگاه‌ها استفاده می‌کنند. او می‌گوید: در سال جدید احتمال آنکه بر روی بهای سوخت تجدید نظر شود وجود دارد، اما آنچه تاکنون اعلام کرده‌اند برای سال ۹۸ همچنان بهای بنزین معمولی لیتری ۱۰۰۰ تومان و بنزین سوپر لیتری ۱۲۰۰ تومان است.
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
اگر تجربه حضور در دوره‌های مدیریت را داشته باشید احتمالا با داستان ۱۲ مرد خشمگین آشنا هستید. حال دوازده مرد از طبقات مختلف اجتماعی به عنوان اعضای هیئت منصفه دادگاه، مأمور تصمیم‌گیری نهایی دربارهٔ این پرونده شده‌اند. برخی از آنها سابقه قبلی حضور در هیئت منصفه را داشته و برخی نیز تازه وارد هستند. در این بخش داستان ناگهان یک نفر از میان اعضا هیئت منصفه برخاسته و می‌گوید من به گناهکار بودن این جوان شک دارم! به شما توصیه می‌کنیم اگر تاکنون فیلم «۱۲ مرد خشمگین» را مشاهده نکرده‌اید زمانی را برای این منظور اختصاص دهید.

اخبار بیشتر