زیبایی، تورم نمی‌شناسد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. اقتصادی
زیبایی، تورم نمی‌شناسد

زیبایی، تورم نمی‌شناسد

ایسناخبرگزاری ایسنا |
اگرچه امسال بسیاری از مشاغل به دلیل تغییرات در نرخ دلار و تورم، رونق خود را از دست دادند، اما برخی شغل ها همچنان مانند گذشته مشتریان بسیاری دارد.

به گزارش ایسنا، به طور قطع آرایشگری از آن دسته شغل‌هایی است که اگرچه ذوق و هنر آرایشگران را می‌طلبد، اما می‌تواند در هر شرایطی سودده باشد و در کوتاه مدت سود بالایی را عاید آرایشگر کند. با وجودی که در کشورهای مختلف آمار قابل محاسبه‌ای از گردش مالی آرایشگاه‌ها وجود دارد، اما متاسفانه در ایران این‌گونه نیست و به دلیل این‌که بسیاری از زنان در قالب کمک به خانواده خود این حرفه را فرا گرفته‌اند و بدون مجوز، با تخصص‌های مختلف آرایشگری می‌کنند، از گردش مالی مشخص این صنف آمار دقیقی وجود ندارد. با این وجود این صنف همیشه و در هر شرایطی مشتریان خود را حفظ می‌کند و به خصوص در ایام نزدیک شب عید، بسیار شلوغ هستند و حتی مشتریان آنها از چند ماه قبل نوبت‌های خود را رزرو می‌کنند.

سوددهی این حرفه بین ۳۰ تا ۵۰ درصد برآورد می‌شود و دوره بازگشت سرمایه اولیه بین یک تا ۵ سال متغیر است. آرایشگران در لابلای صحبت‌های خود از میزان درآمد خود و برنامه‌هایی که برای خرج کردن آن دارند می‌گویند.

به گفته یکی از آرایشگران معروف اصفهان، به دلیل نوسانات نرخ ارز و … همانند گذشته سالن شلوغ نمی‌شود، البته در سه ماه پایانی سال و نزدیک شب عید نوبت دهی ما بیشتر شده است.

خانم دیگری که دوستش آرایشگر است به نقل از دوست خود می‌گوید: که در دو ماه پایانی سال بار خود را می‌بندند.

اگرچه گفته می‌شود نرخ خدمات آرایشی در آرایشگاه‌های ممتاز، درجه یک، دو و سه زنانه از سوی اتحادیه اعلام می‌شود و آرایشگاه‌ها ملزم به نصب نرخ نامه هستند، اما مشتری در عمل با قیمت‌های متفاوتی مواجه می‌شود. البته مشتریان معمولا گلایه‌ای از قیمت‌ها نمی‌کنند و بعد از کار خود، با رضایت و گاهی با چانه زنی هزینه آرایشگر را پرداخت می‌کنند.

مشتریان آرایشگاه‌ها زنان در هر سنی هستند، اما در آستانه شب عید زنان و دختران جوان مشتری پر و پا قرصی آرایشگاه‌ها هستند و خواهان خدماتی چون لیفت و لمینت ابرو و مژه، کاشت مژه تکی، اکستنشن، اصلاح صورت و ابرو، آرایش دائم صورت (خط چشم، خط لب و …)، پاکسازی پوست، کاور ناخن، رنگ مو، مش و هایلایت، کوتاهی مو، براشینگ، پدیکور و … هستند.

سمیرا می‌گوید: برخی آرایشگاه‌ها بدون هیچ امکاناتی و تنها در یک اتاق هزینه‌های گزافی می‌گیرند و برخی حرفه‌ای‌تر هستند و هر کدام قیمت خاصی را دارند. برخی آرایشگران معروف، تنها در یک تخصص کار می‌کنند، برخی دیگر همه فن، حریف هستند. اما قیمت آرایشگاه‌ها از قانون مشخصی تبعیت نمی‌کند و به خصوص اکنون در آستانه نوروز، هر کدام قانون خاص خود را دارند. عیدی، انعام کمک آرایشگر و … هزینه‌ها سر به فلک می‌کشد، اما چاره‌ای نیست و حداقل سالی چهار مرتبه برای آرایشگاه هزینه می‌کنم.

ثمین؛ زن جوان دیگری که معتقد به هزینه بالای دستمزد آرایشگران است، می‌گوید: چند سالی است که خودکفا شده‌ام و برخی امور آرایشگری را برای خودم انجام می‌دهم تا در هزینه‌های زندگی خود صرفه جویی کنم. با این وجود هزینه مواد آرایشگری مثل رنگ، اکسیدان و … امسال بسیار بالا رفته و مغازه داران می‌گویند افزایش نرخ دلار بر قیمت مواد آرایشی و بهداشتی تاثیر داشته، چرا که بیشتر محصولات وارداتی هستند.

آرزو زن جوانی که به گفته خودش حداقل هر دو یا سه ماه یک بار به آرایشگاه می‌رود، معتقد است: هزینه مواد آرایشگاه‌ها گران شده و من به عنوان مشتری خواهان مواد خوب با کیفیت بالا هستم. البته دستمزد آرایشگران امسال نزدیک عید بسیار بالاتر از پارسال شده که البته بخشی به دلیل گرانی مواد و رنگ است که حتی از سه تا چهار برابر هم بیشتر شده است.

او می‌گوید: آرایشگران گویا دستمزد خود را با نوسانات نرخ ارز بالا برده‌اند، دو ماه پیش برای میکروبلیدینگ ابرو خود یک میلیون تومان هزینه کردم در حالی که یک ماه قبل از آن حدود ۸۰۰ هزار تومان قیمت گرفته بودم.

راحله نیز می‌گوید: حدود دو ماه پیش برای مش و هایلایت مو از آرایشگاه قیمت گرفتم؛ هر فویل مش ۱۸ هزار تومان، رنگ ساده حدود ۱۴۰ هزار تومان و قیمت کامل مش و رنگ بنا بر تعداد فویل‌ها و بلندی و کوتاهی مو متفاوت است، اما در مجموع چیزی حدود ۸۰۰ هزار تومان باید هزینه کنم.

مهسا دختر ۱۶ ساله‌ای که به تازگی موهای خود را فر کرده، می‌گوید: هزینه فر مو حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان بود، اما به دلیل این‌که آرایشگر دوست قدیمی‌ام بود ۸۰۰ هزار تومان هزینه کردم.

خانم جوان دیگری می‌گوید: یک ماه پیش برای کراتینه مو حدود ۸۵۰ هزار تومان و برای ریباندینگ مو ۹۰۰ هزار تومان هزینه کردم و چند هفته بعد نیز ۱۸۰ هزار تومان برای یک رنگ ساده مو پرداخت کردم.

خانم میانسالی که برای کوتاهی مو در نوبت است، می‌گوید: هزینه کوتاهی مو بستگی به مهارت آرایشگر دارد و قیمت مشخصی وجود ندارد و قیمت بین ۲۰ تا ۶۰ هزار تومان متغیر است.

او اضافه می‌کند: هزینه تتو و هاشور ابرو ۳۵۰ هزار تومان است البته برخی که کار تخصصی تتو انجام می‌دهند حتی نرخی بین ۶۰۰ تا ۸۰۰ هزار تومان هم دارند. گویا نظارتی بر قیمت‌ها نیست، اما به دلیل این‌که بحث زیبایی است اگر کار خوب باشد گلایه‌ای از قیمت ندارم.

خانم دیگری از هزینه‌های کاشت مو می‌گوید که نرخ‌ها متفاوت است و بنا بر مهارت ناخن کار، قیمت مواد و … تعیین می‌شود، اما به طور معمول هزینه کاشت اولیه ناخن بین ۱۵۰ تا ۲۰۰ هزار تومان و نرخ هر دوره ترمیم در بازه زمانی ۲۰ یا ۲۵ روزه بین ۶۰ تا ۸۰ هزار تومان است.

رئیس اتحادیه آرایشگران زنانه اصفهان در خصوص شرایط اقتصادی امسال و بالارفتن قیمت ارز و تاثیر آن بر دستمزد و هزینه‌های آرایشگاه‌های زنانه به خبرنگار ایسنا، می‌گوید: درصد افزایش قیمت در آرایشگاه‌ها مشخص نیست و هر آرایشگاه باید به نسبت موقعیت جغرافیایی خود، هزینه و مشتریانش نرخ‌های خود را مشخص کند و بر دیوار آرایشگاه نصب کند.

زهره حسن‌تاش تاکید می‌کند: آرایشگر باید قیمت‌ها را نصب کند تا در صورت بازدید تعزیرات قیمت‌ها مشخص باشد، در غیر این صورت آرایشگران مشمول جریمه سنگین خواهند شد.

حسن‌تاش با تاکید بر این‌که هر آرایشگاه باید قیمت اصلاح و کوتاهی مو را نصب و هم‌چنین فاکتور هزینه کار و مواد را به مشتری خود بدهد، تاکید می‌کند: باید آنالیز قیمت هر آرایشگاه، میزان مصرف آب، برق و دستمزد و … باید مشخص باشد.

به گفته رئیس اتحادیه آرایشگران زنانه اصفهان، در حال حاضر ۲۰۰۰ هزار آرایشگاه زنانه با جواز و تعداد زیادی آرایشگاه بدون مجوز و به صورت زیرزمینی در اصفهان مشغول فعالیت هستند.

اگر چه امروز قدرت خرید مردم به دلیل نوسانات اقتصادی تغییر کرده اما آرایشگاه‌ها در آستانه نوروز هنوز مشتریان خاص خود را دارند و با دستمزدهایی که گویا از قانون خاصی تبعیت نمی‌کند، به عبارتی نه تنها نرخ دلار بر درآمد آنها تاثیر منفی نداشته بلکه زنان با رضایت خود هزینه‌های بالایی را برای زیبایی پرداخت می‌کنند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

گزارشی تامل برانگیز از یک ویژه خواری

صدا و سیماصدا و سیما19 ساعت قبل
جغرافیای منطقه از یک رودخانه به نام جاجرود و دو کوه در دو طرف آن شکل گرفته است. مردم در تماس هایشان از ویژه خواری‌هایی خبر می‌دادند که در نوع خود قابل توجه بود. اهالی ما را به یکی از کوچه‌های روستا بردند که بر اثر ریزش کوه بسته شده بود کوچه‌ای که مدرسه روستا هم در آن واقع است. آن‌ها علت بسته شدن کوچه را تخریب کوه بالای روستا به دست فرد بانفوذی می‌دانستند که برادرزاده یکی از وزاری دولت است. مردم می‌گفتند: این فرد از سازمان منابع طبیعی استان تهران مجوزی دریافت کرده که از کوه بالادست ویلای خود برداشت کند تا ریزش سنگ مزاحمش نشود. یکی از اهالی می‌گفت: اگر مردم محلی بخواهند یک بیل در کوه بزنند فورا اخطار دریافت می‌کنند و از طرف اداره منابع طبیعی با آن‌ها برخورد می‌شود، ولی حالا این ویژه خوار با بیل میکانیکی به جان طبیعت بکر منطقه و روستا افتاده است. یکی دیگر از اهالی گفت: کل منطقه رودبارقصران در یک دره واقع شده و ریزش سنگ کل مردم روستا‌های منطقه را اذیت می‌کند حالا چرا باید به یک فرد با رابطه و آشنابازی مجوز داده شود تا به این بهانه کوه خواری کند. به نظر می‌رسد سازمان منابع طبیعی استان تهران که مجوز ابتدایی را برای این ویژه خواری صادر و هر سازمان دیگری که در این فساد همراهی کرده، باید پاسخگو باشد.

عکس/ صفحه نخست روزنامه‌های چهارشنبه اول خرداد

18+
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز10 ساعت قبل
صدا و سیماصدا و سیما19 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران و رئیس کنفدراسیون صادرات ایران در نشست هیئت نمایندگان اتاق تهران از هجمه رسانه‌ای در هفته‌های اخیر علیه صادرکنندگان با موضوع عدم بازگشت ارز حاصل از صادرات به داخل کشور، انتقاد کرد. محمد لاهوتی گفت: آمار غیر واقعی که چندی پیش از سوی یکی از مسئولان وزارت اقتصاد مبنی بر بازگشت محدود ارز صادراتی به داخل کشور، موجی از انتقادات جامعه را به سوی فعالان اقتصادی و صادرکنندگان کشور به همراه آورد. این درحالی است که در شرایط تحریمی این روز‌های کشور که درآمد‌های نفتی دولت به شدت کاهش یافته است، باید صادرکنندگان را به عنوان سربازان خط مقدم اقتصاد کشور، مورد قدردانی قرار داده و به شکلی شایسته از این قشر دفاع کرد. لاهوتی گفت: بر اساس این بخشنامه، کانال‌هایی برای فرآیند بازگشت ارز صادراتی به چرخه اقتصادی کشور تعیین شده است که قطعا به حجم گرفتاری‌ها و محدودیت‌های پیش روی کسب و کار صادرکنندگان اضافه خواهد کرد. این عضو هیئت نمایندگان اتاق تهران با اشاره به جلسات کمیته ارزی اتاق ایران درخصوص مسائل ارزی کشور، افزود: راهکار‌هایی از سوی بخش خصوصی برای سامان‌دهی به شرایط کنونی تعیین و آماده ارائه به دولت است.
مهرمهر10 ساعت قبل
خبرگزاری مهر-گروه بین الملل: دولت دونالد ترامپ قصد دارد با همکاری بحرین یک کنفرانس اقتصادی برگزار کند که هدف آن جذب سرمایه‌گذاری در مناطق فلسطینی‌نشین است. رسانه‌های رژیم صهیونیستی اعلام کردند اسرائیل دعوت نامه رسمی برای مشارکت در کنفرانس اقتصادی بحرین را دریافت کرده است. در ادامه این بیانیه آمده است که کنفرانس اقتصادی بحرین مقدمه‌ای برای صلح است و صلح حقیقی با اشغالگری اسرائیل بر سرزمین‌های فلسطینیان و جولان و مزارع شبعا نشدنی است. جبهه مردمی برای آزادی فلسطین، فرماندهی کل تاکید کرد کنفرانس اقتصادی بحرین یکی از حلقه‌های توطئه علیه مساله فلسطین است. واشنگتن و متحدانش که تاکنون از راههای دیگر نتوانستند فلسطین و آرمان آنرا نابود کنند این بار از راه صلح اقتصادی وارد شده‌اند.

نظرها

اخبار بیشتر