عزم مسئولان قم برای توسعه پایدار گردشگری
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایرنا
  4. فرهنگ
عزم مسئولان قم برای توسعه پایدار گردشگری

عزم مسئولان قم برای توسعه پایدار گردشگری

ایرناخبرگزاری ایرنا |
قم - ایرنا - گردشگری همواره به عنوان یکی از مهمترین منابع درآمدی مطرح بوده است اما اکنون مسئولان ارشد استان قم با تمرکز ویژه بر این موضوع و توسعه ظرفیت های زائرپذیری درپی افزایش اشتغال و رونق اقتصادی هستند.

به گزارش ایرنا، حضور گردشگران در قم فرصتی مناسب برای توسعه اقتصادی استان است اما برای توسعه زائر پذیری در این منطقه و تحقق چشم اندازهای درآمدی ناشی از آن، باید ظرفیت‌های خدماتی ورفاهی مورد نیاز گردشگران بیش از پیش فراهم شود تا مدت زمان ماندگاری آنان در قم به چند روز افزایش یابد.

قم اکنون در طول سال میزبان حدود ۲۵ میلیون زائر است، اما بسیاری از آنان، به صورت ساعتی در این استان توقف و پس از زیارت مکان‌های مقدسی چون بارگاه کریمه اهل بیت (س) و مسجد مقدس جمکران آن را ترک می‌کنند که این موضوع نیازمند بازنگری در سیاست‌های استان و تامین حداکثری امکانات مورد نیاز گردشگران است.

در همین زمینه مسئولان استان در نشست‌های عمومی و خصوصی بارها بر اهمیت توسعه گردشگری و زائر پذیری قم تاکید و اعلام آمادگی کرده‌اند از هر گونه سرمایه گذاری در این بخش که سبب افزایش وضعیت اشتغال و درآمدزایی استان شود، حمایت می‌کنند، به همین منظور خبرنگار ایرنا نظر شماری از مسئولان ارشد قم در پیوند با جایگاه گردشگری و زائر پذیری استان را مورد بررسی قرار داده است:

** اولویت حوزه گردشگری در تدوین اسناد راهبردی قم

استاندار قم در این مورد گفت: گردشگری در اولویت برنامه‌های توسعه راهبردی استان قرار دارد و این موضوع باید در تدوین سند اشتغال قم برای سال آینده لحاظ شود.

بهرام سرمست افزود: سند اشتغال استان باید متناسب با بخش‌های فعال اقتصادی باشد که در این میان باید به اولویت اشتغال در حوزه گردشگری اهتمام لازم صورت گیرد و ظرفیت‌های این بخش با رویکرد توسعه زائر پذیری مورد توجه باشد.

وی ادامه داد: سرمایه گذاری در بخش گردشگری اقتصاد استان را متحول می‌کند و موجب افزایش سطح درآمدهای پایدار استان می‌شود.

او بیان کرد: توسعه گردشگری رویکرد اصلی استان است و قم در این حوزه قابلیت‌های مناسبی برای جذب گردشگران و زائران داخلی و خارجی دارد که باید بیش از پیش تقویت شود.

** جذب زائر مهمترین رویکرد در رشد اقتصادی قم است

معاون امور زائران استانداری قم نیز در این پیوند گفت: با توجه به این که قم شهری زائر پذیر است، جذب زائر از کشورهای دیگر مهم‌ترین رویکرد در رشد اقتصادی این استان و حتی تامین بودجه آینده کشور به شمار می‌رود.

یونس عالی پور با تاکید بر حرکت به سمت گردشگری مذهبی، افزود: دستگاه‌های اجرایی برای جذب حداکثری زائر در همه ایام به خصوص تعطیلات عید، نیمه شعبان و تابستان تدبیر و برنامه ریزی لازم داشته باشند تا از این مسیر اقتصاد استان رونق گیرد.

وی اضافه کرد: با توجه به ظرفیت بالایی که نسبت به جذب زائر در قم وجود دارد، نباید در روند پیشرفت اقتصادی استان خللی وارد شود و توسعه گردشگری می‌تواند با تحریم‌های ظالمانه دشمنان مقابله کند.

عالی پور با اشاره به این که ظرفیت‌های گردشگری مذهبی در قم باید به فرصت تبدیل شود، ادامه داد: قم با وجود حرم کریمه اهل بیت (ع) و سایر اماکن مقدس استان می‌تواند در حوزه گردشگری مذهبی سرآمد باشد که در این زمینه باید از توان علمی و فکری همه نخبگان استفاده کرد.

** زمان ماندگاری مسافران در قم باید افزایش یابد

معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استاندار قم نیز با تاکید بر توجه به افزایش زمان ماندگاری مسافران در استان گفت: باید قم از «معبر» به «مقصد» مسافران تبدیل شود و زمان توقف زائران در آن، افزایش یابد.

سید محمدرضا هاشمی با اشاره به حضور حدود ۲۵ میلیون زائر در سال در این استان تاکید کرد: ستاد دایمی سفر باید هر ۲ ماه یک بار برگزار شود تا شاهد کاهش مشکل‌های زائران باشیم.

وی با اشاره به زیرساخت‌های قم در پیش و پس از انقلاب اسلامی بیان کرد: در سال ۱۳۵۷ قم تنها ۱۹ واحد اقامتی با یک هزار و ۹۱ تخت داشت که این رقم در سال ۱۳۹۶ به ۲۸۴ واحد اقامتی با ۱۱ هزار و ۶۰۷ تخت افزایش یافت.

اکنون ۲۸۷ واحد اقامتی شامل ۳۵ واحد هتل، ۲۸ واحد هتل آپارتمان، ۵۸ واحد مهمانپذیر و ۱۶۶ واحد خانه مسافر و همچنین ۱۰۰ مجتمع بین راهی و پذیرایی در استان قم پذیرای زائران و مسافران است.

معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استاندار قم با اشاره به ارائه خدمات لازم در ایام تعطیلات نوروزی به زائران حرم مطهر کریمه اهل بیت (ع)، بر توجه به مساله مبلمان و ایجاد نشاط در فضای شهری نیز تاکید کرد و گفت: امنیت، سلامت و اسکان زائران از اولویت‌های نخست ما به شمار می‌آید.

هاشمی خواستار نظارت دقیق بر رستوران‌ها و مراکز اقامتی و اطلاع رسانی مناسب به مسافران نوروزی در زمینه معرفی اماکن زیارتی، اقامتی و تفریحی استان شد و گفت: در این ایام می‌توان روستاهای هدف گردشگری را نیز به مسافران معرفی کرد.

** تسهیلات گردشگری قم متناسب با موقعیت استان نیست

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قم نیز در این زمینه گفت: با توجه به موقعیت خاص و راهبردی استان و ورود سالانه میلیون‌ها زائر و گردشگر مذهبی، تسهیلاتی که به حوزه گردشگری قم اختصاص می‌یابد پاسخگوی نیازهای آنان نیست.

حمید یزدانی اظهار کرد: میراث فرهنگی قم در سال جاری حدود ۲ هزار و ۳۰۰ میلیارد ریال تسهیلات از بانک‌های عامل این استان درخواست کرده است.

وی با تاکید بر اینکه قم استحقاق دریافت تسهیلاتی به مراتب بیش از این دارد، گفت: متقاضیان سرمایه گذاری در بخش گردشگری استان به علت نداشتن سند شش دانگ در تامین وثیقه مورد نیاز دچار مشکل هستند و این موضوع سبب به تعویق افتادن دریافت این تسهیلات شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی قم بیان کرد: اکنون به دلیل وجود مسایلی بین بانک‌ها و دستگاه‌های اجرایی روند اعطای تسهیلات رونق تولید به واحدهای متقاضی به ویژه در بخش گردشگری با کندی پیش می‌رود.

یزدانی در عین حال وضعیت جذب تسهیلات رونق تولید در بخش گردشگری قم را در مقایسه با کل کشور بسیار خوب ارزیابی کرد و گفت: اداره کل میراث فرهنگی قم در جذب اعتبارات رونق تولید از بقیه استان‌های کشور جلوتر است.

وی اضافه کرد: اکنون ۹۱۰ میلیارد ریال طرح گردشگری برای دریافت تسهیلات به بانک‌ها معرفی شده و تحقق این امر مستلزم کمک بانک‌ها و آسان گرفتن ضوابط و مقررات از سوی آنها است.

**امکان واگذاری آثار تاریخی قم به بخش خصوصی وجود دارد

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قم نیز گفت: امکان واگذاری آثار تاریخی این استان در قالب پروژه‌های گردشگری به سرمایه گذاران بخش خصوصی وجود دارد.

شاهین ایل بیگی در گفت وگو با خبرنگار ایرنا با اشاره به وجود ابزار قانونی برای واگذاری بناهای تاریخی به جز نفایس ملی به بخش خصوصی افزود: قانونگذار به منظور رونق گردشگری، حضور سرمایه گذاران، ایجاد درآمد پایدار و همچنین حفاظت و مرمت آثار تاریخی امکان واگذاری بناهای تاریخی به بخش خصوصی را فراهم کرده است.

وی ادامه داد: مرمت کاروانسراهای قم و روند قانونی تعیین کاربری بسیاری از این کاروانسراها به منظور زمینه سازی برای واگذاری به بخش خصوصی در حال انجام است.

۱۷ کاروانسرای تاریخی در قم وجود دارد.

**توسعه گردشگری کم هزینه‌ترین شیوه تامین درآمد پایدار

معاون امور هماهنگی اقتصادی و توسعه منابع استانداری قم نیز گفت: اگر گردشگری را جدی بگیریم با هزینه اندک درآمد افسانه‌ای برای استان خواهد داشت، از این رو همه دستگاه‌ها اجرایی برای پیشبرد هدف‌های گردشگری همت خواهند کرد.

مهرداد غضنفری اظهار کرد: مشکل اصلی استان تامین درآمد پایدار و ایجاد اشتغال است، ولی تحقق آن را در بخش گردشگری ساده و راحت می‌بینیم.

وی گفت: خوشبختانه این روند در حال توسعه است، و اولویت نخست استان در موضوع توسعه و اشتغال گردشگری به شمار می‌آید.

غضنفری، همراهی بانک‌ها و کمک کارگروه‌های تخصصی را از جمله الزام‌های موجود در مسیر توسعه گردشگری استان عنوان کرد.

او همچنین با بیان اینکه قم از لحاظ جاذبه‌های گردشگری استعداد فراوانی دارد، بیان کرد: یکی از اقدام هایی که در گذشته فراموش شده توجه به مقوله بوم گردی است.

معاون استاندار قم یادآور شد: در بخش «کهک» قم مناطقی وجود دارد، که به لحاظ گردشگری به یقین دارای استعداد بی نظیری است و نظیر آن در بسیاری از استان‌های کشور نیست.

بخش کهک به عنوان یکی از بخش‌های پنج گانه قم در جنوب این استان قرار دارد و فاصله آن تا شهر قم ۳۰ کیلومتر است، این بخش دارای ۲ دهستان کهک و فردو و ۱۸ روستا است.

بخش کهک بر اساس سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۹۵، ۲۰ هزار و ۵۸۸ تن جمعیت ثابت دارد که این رقم در روزهای تعطیل به بیش از ۳۰ هزار تن می‌رسد.

وی تاکید کرد: بوم گردی را باید در استان توسعه دهیم، چرا که قابلیت جذب گردشگران خارجی را داشته و رفاه و درآمد بالای خانواده‌ها را در پی دارد.

غضنفری گفت: اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قم باید برای استفاده از ظرفیت‌های گردشگری استان برنامه کامل و جامعی هیه و نیازهای موجود را نیز احصا کند تا از مسیرهای گوناگونی که پیش رو داریم، آن را بر طرف کنیم.

۷۴۰۵/۶۱۳۳/۶۰۳۳

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با فرهنگی، گردشگری، توسعه پایدار و قم از تلگرام

#گردشگری با طعم #تخریب محیط زیست

🔹 گردشگری در مازندران همواره با #طعم_تلخ تخریب محیط زیست است

🔹 چراکه محموعه‌ای از عوامل فرهنگی و ساختاری، دست به دست هم داده تا طبیعت، ساحل، کوه و دشت بی نصیب از #زباله‌های #برجای_مانده از مردم بومی و گردشگران نباشد/ ایرنا

دوشنبه ٢۰ اسفند ٩٧؛


🔻زخم مرمت‌های ناشیانه به پل تاریخی «کوچه» کرمانشاه

🔹سیاوش آریا، پژوهشگر تاریخ و میراث فرهنگی در یادداشتی نوشت: بازسازی و مرمت‌های ناشیانه و کارشناسی نشده (غیراصولی) سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهر کنگاور در استان کرمانشاه به پل تاریخی و ملی نامدار به «کوچه» که وابسته به دوره صفویه است، آسیب رسانیده و زخم‌های ژرفی بر پیکره رنجور و بی دفاع این یادمان تاریخی – فرهنگی برجا گذاشته است.

🔹به باور کنشگران (فعالان) میراث فرهنگی و کارشناسان یکی از آفت‌ها و بلایا جان یادمان‌های تاریخی – فرهنگی، مدیریت ناکارآمد در برخی از شهرها و پایگاه‌های میراث فرهنگی است.

🔹 زمانی که سازمان میراث فرهنگی، فردی را با رشته غیرمرتبط با میراث فرهنگی و گردشگری و بدون تجربه به عنوان سرپرست و یا مدیر میراث فرهنگی شهری گزینش کرده و بر سرکار می‌آورد، نتیجه‌ای جز آسیب رسانی به یادمان‌های تاریخی در برنداشته و هدر رفت منابع مالی و سرمایه و زمان کشور و مهمتر از همه، ویرانی اموال ملی را به دنبال دارد.

جزئیات بیشتر:


🔻 ‏پول سخت ما از نفت؛ پول راحت ترکیه از گردشگری

🔹 خلیل آبادی، رییس کمیته گردشگری و میراث فرهنگی شورای شهر تهران گفت: ما باید با التماس نفت‌مان را به دنیا بفروشیم تا نصف درآمد ترکیه که به‌راحتی از گردشگری به‌دست می‌آورد، نصیب‌مان شود. /ایسنا


🔻راهنمایان گردشگری، سفیران صلح و دوستی فرهنگ‌ها

در سال ۱۹۸۵ برای اولین بار «سالنامه تحقیقات گردشگری» به نقش و اهمیت راهنمایان تور اشاره کرد. مطالعات بسیاری نیز پیرامون اهمیت راهنمایان گردشگری انجام گرفته است.

منوچهر جهانیان، رئیس دانشکده علوم گردشگری دانشگاه علم‌وفرهنگ به مناسبت روز جهانی راهنمایان گردشگری در یادداشتی نوشت:

▫️دیپلماسی عمومی در عالی‌ترین سطح خود بسترساز تعامل فرهنگ‌ها و تمدن‌هاست و بهترین ابزار شناخت فرهنگ دیگران، شناساندن فرهنگ خویش به دیگران و تعاملات بین فرهنگی است که در توسعه روابط بین‌المللی نقش و اهمیت بسزایی دارد.

▫️بر این اساس راهنمایان گردشگری به‌عنوان سفیران فرهنگی می‌توانند نقش موثر و سازنده‌ای در توسعه روابط فرهنگی و گردشگری میان مردمان جوامع محلی، گردشگران و دولت‌های میزبان و مهمان داشته باشند.

▫️با پاسداشت روز جهانی راهنمایان گردشگری و تبریک این روز به راهنمایان، سفیران صلح و دوستی فرهنگ‌ها، امید است نقش و جایگاه آنان بیش ازپیش مورد توجه سیاست‌گذاران، برنامه ریزان ومتولیان حوزه گردشگری کشور قرار گیرد.

🔹متن کامل یادداشت:

#اسکان_نیوز


🔴 ‏پول سخت ما از نفت؛ پول راحت ترکیه از گردشگری

🔸 خلیل آبادی، رییس کمیته گردشگری و میراث فرهنگی شورای شهر تهران گفت: ما باید با التماس نفت‌مان را به دنیا بفروشیم تا نصف درآمد ترکیه که به‌راحتی از گردشگری به‌دست می‌آورد، نصیب‌مان شود. /ایسنا


مراکز اقامتی در نوروز افزایش قیمت ندارند

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از نظارت بر قیمت مراکز اقامتی خبر داد و گفت: نوروز امسال هیچ افزایش قیمتی نخواهیم داشت. /ایرنا


در ادامه بخوانید

وانانیوزوانانیوز19 ساعت قبل
از هفتم خرداد و با هدف عرضه مستقیم خودرو به مشتریان واقعی آغاز می‌شود‎طرح فروش فوری اعتباری محصولات گروه خودروسازی سایپا با هدف عرضه مستقیم خودرو به مصرف کنندگان نهایی و مشتریان واقعی در راستای تنظیم بازار از ساعت ۱۰ صبح روز هفتم خردادماه آغاز می‌شود. به گزارش وانانیوز، ‎به نقل از سایپا، این طرح شامل برخی محصولات خانواده پلتفرم X۱۰۰ و X۲۰۰ با تسهیلات و بازپرداخت مناسب می‌باشد که بصورت فوری با اعمال محدویت کد ملی و سنی در اختیار مشتریان محترم قرار خواهد گرفت. محصولات X۱۰۰ شامل خودروهای خانواده پراید و X۲۰۰ شامل خودروهای تیبا، تیبا ۲، ساینا و کوییک است که طرح جدید فروش تسهیلاتی سایپا به عرضه تعدادی از این محصولات اختصاص دارد. ‎بر این اساس با برنامه ریزی صورت گرفته مشتریان می‌توانند فقط از طریق مراجعه به سایت اینترنتی فروش گروه خودروسازی سایپا به نشانی www. saipagroup. ir نسبت به ثبت نام خودرو اقدام کنند. همچنین مرکز ارتباط با مشتریان گروه خودروسازی سایپا با شماره تلفن ۰۹۶۵۵۰ پاسخگوی سوالات مشتریان خواهد بود.
ایران‌جیبایران‌جیب19 ساعت قبل
در راستای تنظیم قیمت خودروهای شرکت ایران خودرو در بازار، بدینوسیله به اطلاع کلیه متقاضیان و نمایندگان محترم می‌رساند، شرایط فروش …در راستای تنظیم قیمت خودروهای شرکت ایران خودرو در بازار، بدینوسیله به اطلاع کلیه متقاضیان و نمایندگان محترم می‌رساند، شرایط فروش فوری تنظیم بازار مطابق جدول ذیل و از ساعت ۱۰ صبح روز سه شنبه مورخ ۹۸/۰۳/۰۷ آغاز خواهد شد. بدیهی است امکان ثبت نام تا تکمیل ظرفیت فعال خواهد بود. لازم به ذکر است، عرضه محصولات جدول ذیل بر اساس قیمت حاشیه بازار تنظیم شده است.
افتصادنیوزافتصادنیوز22 ساعت قبل
قیمت دلار آمریکا در بازار آزاد که دیروز بین ۱۴۱۰۰ تا ۱۴۱۵۰ تومان قیمت خورده بود، ظهر امروز یکشنبه تا ۱۴۰۰۰ تومان نیز عقب نشست اما بدون حصول موفقیت در شکستن مرز ۱۴ هزار تومانی، ۵۰ تومان افزایش یافت و به ۱۴۰۵۰ رسید. صرافی ملی نیز صبح امروز ۷۰ تومان و ظهر ۵۰ تومان از قیمت خرید و فروش دلار و یورو کاست و مجموعا با ۱۲۹۰ تومان کاهش نسبت به دیروز به شرح زیر اعلام کرد. قیمت خرید دلار آمریکا: ۱۳,۷۵۰ تومان / قیمت فروش دلار آمریکا: ۱۳,۸۵۰ تومانقیمت خرید یورو: ۱۵,۶۵۰ تومان / قیمت فروش یورو: ۱۵,۷۵۰ توماندلار هرات نیز دیروز بین ۱۳۹۸۰ تا ۱۴۰۰۰ تومان به کارش پایان داد و ظهر امروز با ۱۰۰ تومان کاهش ۱۳۸۸۰ تا ۱۳۹۰۰ تومان قیمت خورد. جدول قیمت ۳ روز اخیر درهم امارات قیمت (تومان) مقدار تغییر درصد تغییر تاریخ ۳,۸۲۳ -۳۰ -۰٫۷۹ امروز ۳,۸۵۳ -۱۴ -۰٫۳۷ روز قبل ۳,۸۶۷ -۵۴ -۱٫۴ ۳ روز پیش به محض تغییر قیمت جداول بروزرسانی می‌شوندقیمت لیر ترکیه امروزلیر ترکیه در بازار داخلی هم ۲,۳۱۰ (دو هزار و سیصد و ده) تومان قیمت خورد. جدول قیمت ۳ روز اخیر منات آذربایجان قیمت (تومان) مقدار تغییر درصد تغییر تاریخ ۸,۲۵۹ -۶۳ -۰٫۷۷ امروز ۸,۳۲۲ -۳۲ -۰٫۳۹ روز قبل ۸,۳۵۴ -۱۱۷ -۱٫۴۱ ۳ روز پیش به محض تغییر قیمت جداول بروزرسانی می‌شوندآخرین نرخ درام ارمنستاندرام ارمنستان در بازار داخلی هم ۲۹ (بیست و نه) تومان قیمت خورد.

حجم بارش‌های تهران به ۳۸۲ میلی متر رسید

صدا و سیماصدا و سیما19 ساعت قبل
سید حسن رضوی در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما افزود: میزان بارندگی‌های امسال در مقایسه با ۲۲۰ میلیمتر بارش انجام شده در مدت مشابه سال گذشته ۷۴ درصد رشد و نسبت به متوسط بلند مدت با ۲۵۱ میلی متر بارش ۵۲ درصد رشد را نشان می‌دهد. وی با بیان اینکه بیشترین میزان بارندگی‌های استان تهران در فروردین اتفاق افتاده است، گفت: این مدل بارندگی در سال‌های ترسالی رخ می‌دهد بنابراین امسال از سطح نرمال گذشته و شرایط ترسالی بر سال آبی حاکم است. مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای تهران شرایط ورودی سد‌ها را نیز مناسب دانست و ادامه داد: برای مدیریت مخزن و سیلاب‌های احتمالی در بهار و اولین ماه از تابستان در برخی از سد‌های حوضه آبریز تهران ورودی و خروجی سده کنترل شده و بخشی از حجم مخزن خالی است. رضوی حجم فعلی مخازن سد‌های تهران را ۱ میلیارد و ۱۱۵ میلیون مترمکعب دانست و افزود: این میزان حجم مخزن از میزان ذخیره آب سد‌های تهران در مدت مشابه سال گذشته ۳۵۰ میلیون مترمکعب بیشتر است. وی گفت: ورودی سد‌های تهران از ابتدای سال آبی تاکنون ۱۰۸ درصد افزایش یافته است و شرایط نسبت به سنوات گذشته بهبود یافته است و هم اکنون در حالت نرمال قرار دارد.
صدا و سیماصدا و سیما15 ساعت قبل
یا آنکه فرموده: باکى بر تو نیست که در هر دو شب کار خیر انجام دهى مانند ان. و فرموده: هرکه این دعا را بخواند، خدا تقصیرى که در گذشته از ماه رمضان از او سر زده بیامرزد، و او را در باقیمانده ماه از گناهان بازدارد. شیخ کلینى روایت کرده که امام باقر علیه السلام در شبهاى بیست و یکم و بیست و سوم تا نیمه شب دعا مى خواند، و پس از آن شروع به خواندن نماز می‌کرد. آگاه باش که در هر شب از شبهاى این دهه غسل مستحب است. روایت شده حضرت رصول صلى الله علیه و آله در هر شب این دهه غسل می‌کرد.
صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما از سازمان بنادر و دریانوردی؛ محمد راستاد در نشست شورای مدیران این سازمان با اشاره به فعال شدن سامانه اطلاعات مکانی سواحل و بنادر GIS، تاکید کرد: امروزه مدیریت حرفه‌ای برای تصمیم گیری دقیق نیازمند اطلاعات به روز و ابزار مناسب است و بر همین اساس، سامانه اطلاعات مکانی سواحل و بنادر می‌تواند ابزار مناسبی برای تصمیم گیری مدیران سازمان بنادر و دریانوردی و فعالان این حوزه و مبنایی برای تصمیم گیری‌های آن‌ها باشد. مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی با اشاره به اهمیت سامانه اطلاعات مکانی سواحل و بنادر GIS، گفت: این سامانه، به لحاظ برنامه ریزی مدیریتی و تسهیل تصمیم گیری و سیاستگذاری در سواحل و بنادر جنوب کشور، گنجینه بسیار مفیدی برای سازمان بنادر محسوب می‌شود و این سامانه باید مبنای تصمیم گیری‌ها در بنادر باشد. معاون وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر مسئله به روز رسانی این سامانه اظهار داشت: به روز رسانی سامانه GIS در زمینه‌های مختلف به مکانیزم مشخص و فرایند محور نیاز دارد. راستاد افزود: سامانه اطلاعات مکانی سواحل و بنادر این امکان را فراهم می‌کند تا به لحظه بتوانیم وضعیت ترافیک کالا و کشتی را در اسکله‌ها رصد کنیم. مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به ترافیک نسبتا بالا کشتی‌ها در بنادر شهید رجایی، امام خمینی (ره) و امیرآباد، تصریح کرد: همه بنادر به ویژه سه بندر یاد شده باید استفاده از همه ابزار‌ها و مکانیزم‌های عملیاتی و نرم افزاری «ارتقای سطح کیفیت خدمات» و «کاهش زمان انتظار کشتی‌ها» را در دستور کار خود قرار دهند. راستاد تاکید کرد: بنادر شهید رجایی، امام خمینی و امیرآباد که عمده کالا‌های اساسی در این بنادر تخلیه می‌شود، باید با مکانیزم مشخص، زمان انتظار کشتی‌ها و میزان دموراژ را به حداقل ممکن کاهش دهند.

نظرها

اخبار بیشتر