آیا چای سبز باعث لاغری می‌شود؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اقتصاد آنلاین
  4. سلامت
آیا چای سبز باعث لاغری می‌شود؟

آیا چای سبز باعث لاغری می‌شود؟

یک مطالعه جدید روی موش‌ها نشان داده است که مصرف چای سبز می‌تواند خطر چاقی و بیماری‌های مرتبط با آن را با تاثیرات مثبتی که بر باکتری‌های‌ روده دارد، کاهش دهد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، طبق اعلام سازمان جهانی بهداشت (WHO) شیوع چاقی در سطح جهان از سال ۱۹۸۰ میلادی تاکنون افزایش تقریبا دو برابری داشته است.

چاقی در عین حال خطر ابتلا به بیماری‌های دیگری از جمله دیابت و سایر بیماری‌های متابولیک را افزایش می‌دهد. به همین دلیل یافتن روشی برای به حداقل رساندن اثرات منفی آن از اهمیت بالایی برخوردار است.

اخیرا گروهی از متخصصان دانشگاه ایالتی اوهایو واقع در «کلمبوس» آمریکا آزمایش‌هایی را در مورد چگونگی فعل و انفعالات ترکیبات چای سبز بر باکتری‌های روده و تاثیرات آن بر چاقی و بیماری‌های مرتبط با آن صورت داده‌اند.

تحقیقات گذشته نشان داده‌ است که چای سبز می‌تواند با چاقی و التهاب مبارزه کند، هرچند نتایج آن نیز متناقض بوده است.

پروفسور «ریچارد برونو» نویسنده اصلی این مطالعه می‌گوید: نتایج مطالعاتی که تاکنون در مورد تاثیرات چای سبز بر چاقی منتشر شده، بسیار متناقض بوده‌اند. برخی از مطالعات حاکی از تاثیر چای سبز بر کاهش وزن بوده و بسیاری دیگر نشان داده که نوشیدن این چای هیچ تاثیری بر کاهش وزن ندارد. این تناقض‌ها احتمالا به دلیل پیچیدگی ارتباط رژیم غذایی با تعدادی از عوامل سبک زندگی است.

در مطالعه اخیر متخصصان موش‌های نر را مورد مطالعه قرار دادند. به مدت هشت هفته نیمی از موش‌ها با رژیم غذایی عادی و نیمی دیگر با رژیم غذایی سرشار از چربی که به چاقی منجر می‌شود، تغذیه شدند. آنها هم‌چنین عصاره چای سبز را به رژیم غذایی نیمی از موش‌های هر گروه اضافه کردند.

از آن جایی که موش‌های ماده نسبت به چاقی ناشی از رژیم غذایی و سایر تغییرات متابولیکی مرتبط با آن مقاوم هستند، متخصصان آن‌ها را وارد مطالعه نکردند.

پس از گذشت این هشت هفته محققان طیفی از عوامل از جمله نفوذپذیری روده یا نشتی روده را در این موش‌ها اندازه‌گیری کردند. متخصصان نشتی روده را در التهاب و سایر مشکلات سلامتی مرتبط می‌دانند.

آن‌ها هم‌چنین التهابات داخل روده و بافت چربی و ترکیب میکروبیوم یا گونه‌های باکتری موجود در روده را اندازه گیری و سطح اندوتوکسین‌ها را در جریان خون موش‌ها بررسی کردند. درون‌زهرابه یا اندوتوکسین سمی را گویند که در باکتری وجود دارد و تنها پس از تجزیه یا مردن یا متلاشی شدن یاخته باکتریایی آزاد می‌شود.

باکتری‌های روده این مواد شیمیایی را تولید می‌کنند که در صورت ورود به خون می‌توانند در سراسر بدن حرکت کرده و منجر به ایجاد التهاب و مقاومت نسبت به انسولین شوند که از پیش‌سازهای ابتلا به دیابت هستند.

همان‌طور که محققان امیدوار بودند، عصاره چای سبز تاثیراتی مثبت داشت. به خصوص موش‌هایی که رژیم غذایی سرشار از چربی را به همراه عصاره چای سبز مصرف می‌کردند، ۲۰ درصد کمتر از موش‌هایی که رژیم غذایی سرشار از چربی را بدون عصاره چای سبز مصرف کرده بودند، دچار اضافه وزن شدند. میزان مقاومت به انسولین نیز در این دسته از موش‌ها پایین‌تر بود.

این مطالعه شواهدی را ارائه می‌دهد مبنی بر این که چای سبز باعث رشد باکتری‌های مفید روده شده و منجر به مجموعه‌ای از مزایایی می‌شود که خطر ابتلا به چاقی را به طور قابل توجهی کاهش می‌دهد.

نتایج مطالعه فوق هم‌چنین نشان داد موش‌هایی که رژیم غذایی سرشار از چربی را به همراه عصاره چای سبز مصرف می‌کردند، التهابات کمتری داشته و سطوح اندوتوکسین در خونشان کاهش می‌یابد. طبق انتظار محققان نشتی روده نیز در این دسته از موش‌ها کمتر برآورد شده بود.

متخصصان در این آزمایش‌ها نشان دادند آن دسته از موش‌هایی که مکمل چای سبز مصرف کرده‌اند از مجموعه میکروبی سالم‌تری برخوردارند.

نکته جالب توجه این است که مزایای مذکور در آن دسته از موش‌هایی که یک رژیم غذایی عادی همراه با مصرف مکمل چای سبز داشتند نیز مشاهده شد. هر چند میزان آن نسبت به آن دسته از موش‌هایی که رژیم غذایی سرشار از چربی را به همراه عصاره چای سبز مصرف می‌کردند، کمتر بود اما با این حال قابل توجه محسوب می‌شد.

اما باید توجه داشت طبق این مطالعه میزانی که یک انسان باید برای برخورداری از مزایای چای سبز مصرف کند، معادل روزانه حدود ۱۰ فنجان چای سبز است.

بنا بر گزارش سایت تخصصی مدیکال نیوز تودی، متخصصان تاکید دارند برای اثبات این که این مزایا در انسان‌ها نیز به همین صورت است انجام تحقیقات بیشتری نیاز است. لینک کوتاه لینک کپی شد

خواندن خبر در سایت منبع


تلگرام

خبرهای مرتبط با چاقی، لاغری و چای سبز از تلگرام

تقویم سال ۱۳۹۸ در یک نگاه!

🔹در سال ۹۸ بجز ایام عید، ۲۰ روز تعطیلات رسمی وجود دارد! (آذر و دی بدون تعطیلات، خرداد و آبان هرکدام با داشتن ۴ روز تعطیل رسمی، بیشترین تعطیلات رسمی‌رو دارن)

🔹 سال ۹۸ طبق تقویم میلادی سال خوک است و برای اینکه خوک‌ها عاشق خوردن و خوابیدن هستند این سال را نماد تنبلی و چاقی می‌دونن، البته خوک رو نماد ثروت و زیادی نعمت هم می‌دونن! 😍


شکمت بزرگه⁉

پوستش شله⁉خیلی چاقی⁉

میخای تخت و خوشگلش کنی⁉

بزن رو لینک👇و ۱ ماهه آبش کن

🌞اینجابیای هرماه۳کیلو کاهش چربی داری

مشاوره رایگااااان😍

گروه دمنوش سلامتی زیرنظر استاد طب سنتی

مسئول هماهنگی خانم نازنین محرابی

@nazimehraby


⭕️ سرخط مهم‌ترین خبرهای صبح ‌شنبه ۱۸ اسفند

🔻 گفته می‌شود مذاکرات هیئت‌های چینی و آمریکایی بر سر پایان جنگ تجاری پیشرفت‌هایی داشته است.

ونگ‌شوون، معاون هیئت مذاکره‌کننده چینی روز شنبه ضمن ابراز خوشبینی تصریح کرد که «طرفین در برخی از موضوع‌‌ها به پیشرفت‌های مهمی دست‌یافته‌اند».

هدف هیئت‌های مذاکره‌کننده چینی و آمریکایی برداشتن «مالیات‌های گمرکی ویژه» است. پیشتر طرف آمریکایی از «ادامه اختلافات» خبر داده بود.

🔻 چاقی و خطر ابتلا به دیابت در بین کودکان و نوجوانان ایرانی افزایش یافته است.

امیر کامران نیکو سخن، رئیس انجمن دیابت ایران گفت: «پژوهش‌ها نشان می‌دهد هر یک کیلوگرم اضافه وزن، خطر ابتلاء به دیابت را ۵ درصد در جامعه بالا می‌برد و متأسفانه افزایش چاقی در کودکان و نوجوانان ما نیز در حال افزایش است چرا که بازیگوشی‌های کودکان دیروز به گوشی بازی‌های کودکان امروز تبدیل شده است.»

نیکو سخن با بیان اینکه ۱۲ درصد جمعیت بزرگسال در ایران دیابت دارند، افزود: «این شیوع در جمعیت بالغ کشور است و چون کشور ما جوان است سن ابتلاء در حال پایین آمدن است.»

🔻 به گزارش کاخ سفید ژایر بولسونارو، رئیس جمهوری برزیل در روز ۱۹ ماه مارس در واشنگتن با دونالد ترامپ دیدار و گفتگو می‌کند.

همکاری‌های نظامی، تجاری، مقابله مشترک با قاچاق و تبهکاری و همچنین بحران ونزوئلا از موضوعات مورد گفتگوی طرفین خواهد بود.

این نخستین دیدار روسای جمهور دو کشور است.

https: //bit. ly/۲tWXUGD

📌 اخبار دویچه وله در اینجا:

https: //p. dw. com/p/۳EhWj


🔶 ۶۰ درصد ایرانیان اضافه وزن دارند

در نخستین همایش چاقی که صبح دوشنبه ۱۳ اسفند (۴ مارس) در تهران برگزار شد، یکی از اساتید دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: «بیش از ۶۰ درصد مردم ایران اضافه وزن دارند در حالی که استاندارد جهانی این عدد نسبت به جمعیت کشور حدود ۱۳ درصد است.»

علی ناصر مستوفی، دبیر همایش چاقی نیز گفته است: «چاقی در کودکان و نوجوانان نیز به شدت رو به افزایش است که علت آن نحوه زندگی و تغذیه نامناسب است.»

https: //bit. ly/۲UjGOOO

https: //p. dw. com/p/۳EOb۲


🔶 ترنس فقط ترنس است، نه منحرف

اسمش هاجر بود. او را از روستا برای کمک به کارهای خانگی آورده بودند. توی کوچه چادر کدری کرم رنگی سرش می‌انداخت و داخل خانه با پیژامه و پیراهن بالاتنه کوتاه راه می‌رفت. آرام بود و همیشه می‌خندید. بزرگترها اغلب درگوشی به ما می‌گفتند: «هاجر پسره. زیاد باهاش هره‌کره نکنید.»

چند وقت یک مرتبه نیز، مرد بلند قد و لاغری به کوچه ما می‌آمد و خرت و پرت می‌فروخت. او را به خاطر صدای نازکش مهری خانوم صدا می‌کردند. تا سر کوچه پیدایش می‌شد، بچه‌ها پشت سرش راه می‌افتادند و دم می‌گرفتند: «مهری خانوم گلدسته، تو گلخونه نشسته …»

هاجر و مهری خانوم ترنس بودند و سهم‌شان از حضور در اجتماع، شرارت‌ بچه‌ها و پچ پچ بزرگترها. ترنس‌ها هنوز هم با ریشخند و نیشخند اطرافیان زندگی می‌کنند. پای صحبت‌شان که بنشینیم، از تنهایی و انزوا‌، هویت دوگانه و پیش‌داوری‌ها می‌گویند و از فرهنگی می‌نالند که آنها را «بیمار» یا «منحرف» تلقی می‌کند. ساده‌ترین تعامل در این فرهنگ، تجویز عمل جراحی و تغییر جنسیت است؛ کاری که بسیاری ترنس‌ها به آن «قصابی» می‌گویند.

📌 متن کامل گزارش را بخوانید:

t. me/iv?url=https: //p. dw. com/p/۳E۰aZ?maca=per-Red-Telegram&rhash=eda۹۶f۳۶fc۸۰e۰


#سلامت

👈 خوراکی‌های مفید برای لاغری شکم

#کاهو و #کرفس: کمک به کاهش اشتهای کاذب

#سیب_پخته: کمک به درمان یبوست و لاغر کننده

#کلم: چربی سوزی موضعی شکم


در ادامه بخوانید

فارسفارس20 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری فارس، صبح امروز مهرداد پهلوان‌زاده رئیس فدراسیون شطرنج با حضور در شرکت دخانیات ایران با محمدرضا خاک‌کار، مدیرعامل این شرکت دیدار و گفت‌و‌گو کرد. در این جلسه مدیرعامل شرکت دخانیات ایران ضمن تبریک موفقیت‌های اخیر شطرنج در چند سال اخیر از آمادگی این شرکت برای حضور در لیگ شطرنج خبر داد. در این جلسه محمدرضا رحیمی رئیس تربیت بدنی دخانیات ایران نیز حضور داشت. لازم به یادآوری است دخانیات از باشگاه‌های قدیمی ورزش ایران است که در سنوات گذشته در رشته‌های چون فوتبال، بسکتبال، والیبال، کشتی و ورزش‌های رزمی فعالیت داشت که قرار است از امسال در لیگ شطرنج نیز تیمداری کند. انتهای پیام/س
عصر ایرانعصر ایران23 ساعت قبل
محققان دانشگاه تورنتو متوجه شدند مصرف قرص‌های استاتین در افراد مسن صدمه‌دیده می‌تواند تا ۱۳ درصد ابتلا به زوال عقل را کاهش دهد. به گزارش ایلنا، این محققان پرونده ۳۰۰ هزار بیمار که دچار ضربه‌مغزی شده بودند را موردمطالعه قراردادند و متوجه شدند که آن‌ها پس از مصرف دارو‌های استاتین کمتر دچار زوال عقل شده‌اند. استاتین‌ها گروهی از دارو‌های کاهنده کلسترول خون هستند که با مهار آنزیم کاهنده اچ‌ام‌جی-کوآ (HMG-CoA reductase) عمل می‌کنند. اغلب ضربه‌های مغزی به‌سوی بهبود پیش می‌روند، اما در افراد مسن این حالت می‌تواند منجر به زوال عقل شود. پس از پیگیری ۴ ساله یک نفر از ۶ نفر یعنی ۴۷۲۷ نفر دچار زوال عقل شده بودند.

دیدار وزیر بهداشت کشورمان با رئیس سازمان جهانی سلامت

صدا و سیماصدا و سیما23 ساعت قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صداوسیما از برلین؛ دکتر سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشورمان که در صدر هیئتی برای شرکت در هفتاد و دومین اجلاس مجمع جهانی سلامت به ژنو مقر دائمی سازمان ملل متحد سفر کرده است در روز دوم و آخرین روز کاری خود با برخی همتایان و رئیس سازمان جهانی سلامت دیدار و گفتگو کرد. وزیر بهداشت کشورمان در نشست وزرای عضو جنبش غیرمتعهدها درباره توانمندی‌ها و اقدامات انجام شده در حوزه بهداشت و سلامت کشورمان گزارشی ارائه داد. سخنرانی در اجلاس وزرای بهداشت عضو جنبش غیر متعهدهادیدار با وزیر بهداشت تایلنددیدار با وزیر بهداشت اندونزی
ایسناایسنا23 ساعت قبل
پژوهشگران «دانشگاه گلاسگو» موفق شدند روش جدیدی برای یافتن پروتئین‌های مناسب ارائه دهند که به زمان کمتری نیاز دارد. این پژوهش روش جدیدی از ارزیابی واکنش داروها را نسبت به گیرنده‌های پروتئین نشان می‌دهد و قابلیت بهبود گسترش دارو در بدن و کاهش تعداد آزمایش‌های دارویی را فراهم می‌کند. پژوهشگران ابتدا این روش را با استفاده از پروتئین‌های فلورسنت که توسط پروفسور «لونل پوپا» (Ionel Popa)، استاد دانشگاه ویسکانسین در میلواکی تولید شده بودند، آزمایش کردند. آنها در مرحله بعد، این روش را برای گروهی از گیرنده‌های پروتئین موسوم به GPCR"" به کار بردند. «گرام میلیگان» (Graeme Milligan)، مدیر بخش بیوشیمی دانشگاه گلاسگو گفت: این روش جدید تشخیص تعامل پروتئین، در طبقه‌بندی داروهای متفاوت، اهمیت زیادی دارد.
عصر ایرانعصر ایران22 ساعت قبل
رژیم غذایی سرکه سیب چیست؟ رژیم غذایی سرکه سیب در واقع تنها شامل اضافه کردن این نوع سرکه به روتین روزانه شما می‌شود. برخی افراد سرکه سیب را با آب ترکیب کرده، در شرایطی که دیگران از قرص‌های سرکه سیب استفاده می‌کنند. تاریخچه سرکه سیبدر شرایطی که رژیم سرکه سیب به عنوان جریانی جدید مورد توجه قرار گرفته است، استفاده از این محصول برای بهره‌مندی از فواید سلامت به قرن‌ها پیش باز می‌گردد. عوارض جانبی سرکه سیبجدا از عدم کسب نتیجه دلخواه، رژیم سرکه سیب ممکن است برای برخی افراد خطرناک باشد. افزودن سرکه سیب به رژیم غذاییاگر همچنان قصد استفاده از سرکه سیب را دارید، می‌توانید به روش‌های کم خطر آن را به رژیم غذایی خود اضافه کنید.
صدا و سیماصدا و سیما14 ساعت قبل
از روابط عمومی فرهنگستان علوم؛ شاخه علوم وصنایع غذایی گروه علوم کشاورزی فرهنگستان علوم همایشی با عنوان «سلامت و کیفیت محصول‌های کشاورزی و فراورده‌های غذایی» با حضور افراد صاحب نظر، مسؤولان اجرایی و ارزیابی مواد غذایی، پژوهشگران و دانشگاهیان و شماری از اعضای فرهنگستان علوم برگزار کرد. ۳- سلامت و کیفیت نان به عنوان اصلی‌ترین ماده غذایی و تامین کننده درصد زیادی از نیاز‌های تغذیه‌ای بدن افراد جامعه دستخوش دشواری‌هایی است. برای کاهش ضایعات و سلامت محصول‌های کشاورزی در مراحل برداشت، ترابری و نگهداری آموزش‌های لازم به افراد دست اندرکار داده شود و با استفاده از متخصصان این رشته نظارت لازم صورت گیرد. ۹- تعداد بازرسان سازمان غذا و دارو و کارشناسان نظارت بر مواد غذایی، کافی نیستند. اصلاح ساختار سیستم نظارت و کنترل مواد غذایی ضروری است.

نظرها

اخبار بیشتر