1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایران‌جیب
  4. اقتصادی

گزارشی از گردش مالی میلیاردی چهارشنبه سوری

ایران‌جیبخبرگزاری ایران‌جیب |
تا شب چهارشنبه‌سوری سال 97 و استقبال از بهار 98 تنها چند روز باقی مانده است. بازار خرید و فروش ابزار آتش‌بازی پایان سال نیز روزهای آخر اسفند ...

آرمان: تا شب چهارشنبه‌سوری سال ۹۷ و استقبال از بهار ۹۸ تنها چند روز باقی مانده است. بازار خرید و فروش ابزار آتش‌بازی پایان سال نیز روزهای آخر اسفند را به‌خوبی داغ کرده است. اما ترقه‌بازی آخرین چهارشنبه سال ایرانیان، آنقدرها هم که به‌نظر می‌رسد کم‌خرج و ساده برگزار نمی‌شود. یک برآورد ساده از خریدهای آتش‌بازی این شب، نشان از گردش مالی ‌میلیاردی در بازار داغ آتش و دود دارد.

چهارشنبه آخر سال در تقویم ایرانیان به‌عنوان یک جشن ملی قلمداد می‌شود. از دیرباز این رسم کهن با خواندن اشعار ویژه این شب و پریدن از روی آتش برگزار می‌شد تا در کنار آن، همه افراد جامعه در سایه این پیوستگی فرهنگی در کنار هم شبهای پایانی سال شمسی را جشن بگیرند. این جشن زیبا که تا همین چندسال قبل، با صدای خنده‌ و شادی کودک و بزرگسال همراه بود، چند سالی ا‌ست روی شادی را به خود ندیده است. روند تبدیل این جشن ملی به یک میدان جنگ تمام‌‌عیار خانواده‌ها را به پناهگاه‌ها فرستاده و اکنون تنها صدای بمب و نارنجک است که از کوچه‌ها و خیابان‌ها به گوش می‌رسد. همچنین در پی افزایش جمعیت و رشد آپارتمان‌نشینی، خانواده‌ها فضای مستقل خود را از دست داده‌اند و اکنون بدون برپایی این مراسم ملی، شب خود را پای تلویزیون می‌گذرانند. اگرچه از دیدگاه جامعه‌شناسی و فرهنگ‌شناسی، آداب و رسوم ملی به قهقرا می‌رود اما این تغییر هویتی یک جشن ملی، گردش مالی عجیبی را ایجاد کرده است. اکنون با یک گردش کوتاه در خیابان‌ها می‌توان هرگونه ابزار چهارشنبه‌سوری را اعم از قاچاق یا تولید داخل، استاندارد یا غیراستاندارد را از دستفروش‌ها و حتی مغازه‌داران به قیمت‌های متفاوتی خریداری کرد.

تجارت آخرین چهارشنبه سال

به‌کارگیری فناوری‌های جدید می‌تواند انجام امور زندگی را آسان‌تر کند. از جمله این امور خرید کردن است. اکنون برای خرید انواع و اقسام کالاهای مورد نیاز، می‌توان با یک جست‌وجوی ساده در اینترنت به ده‌ها سایت فروش کالا دست یافت که حتی قدرت مقایسه را نیز در اختیار شما قرار می‌دهند. از خودرو، پوشاک و کیف و کفش گرفته تا انواع مواد غذایی و آجیل و خشکبار شب عید. شما حتی می‌توانید سفره هفت‌سین و سبزه و سنبل را نیز از طریق اینترنت خریداری کرده و درب منزل تحویل بگیرید! این گسترش استفاده از فناوری، حالا به فروش ابزار چهارشنبه‌سوری هم رسیده است و در خوشبینانه‌ترین حالت، می‌توانید این ابزار را از سایت فروشگاه‌های مجاز با توضیح کامل طریقه مصرف کالا، تهیه کنید.

یک گردش در خیابان‌های تهران و خیابان مولوی به‌عنوان مرکزیت فروش ابزار آخرین چهارشنبه سال و در کنار آن یک جست‌وجوی ساده در برخی سایت‌های فروش این کالاها، به‌طور متوسط ۲۵‌هزار تومان هزینه برای یک خانوار دارد؛ بدین صورت که اگر یک خانوار ایرانی تنها پنج قلم کالای ساده و از هر کدام هم یک عدد خریداری کند، با حساب قیمت هر موشک پنج‌هزار تومان، فلشر سه‌هزار تومان، مشعل چهارهزار تومان، آبشار معمولی سه‌هزار تومان و پرطرفدارترین کالای این شب یعنی یک بسته سیگارت ۱۰‌هزار تومان، هزینه‌ای معادل ۲۵‌هزار تومان را پرداخت خواهد کرد. از سوی دیگر، بر اساس اعلام مرکز آمار، جامعه ایران از حدود ۲۴‌میلیون خانوار تشکیل شده است. اگر تعداد خانوارهای درگیر در این جشن استحاله‌شده را تنها نیمی‌از خانوارهای ایرانی در نظر بگیریم، بر این اساس ۱۲‌میلیون خانوار، چنین خریدی خواهند داشت که با یک حساب و کتاب ساده به رقم ۳۰۰‌میلیارد تومان خواهیم رسید. باید توجه داشت که این مبلغ تنها در خرید و فروش‌ لوازم استاندارد صورت می‌گیرد و ابزار دست‌ساز را شامل نمی‌شود. حال می‌توان این رقم را با صفر تومان هزینه جشن چهارشنبه‌سوری که در سال‌های گذشته برگزار می‌شد مقایسه کرد؛ جشنی که تنها هزینه‌اش چند تکه چوب خشک و یک کبریت بود!

گردش مالی غیرمفید

از منظری دیگر می‌توان این گردش مالی عظیم را به‌شدت غیرمفید دانست. زمانی‌که در خبرها می‌خوانیم مجلس شورای اسلامی ‌در جریان بررسی لایحه بودجه سال ۹۸ کل کشور، مبلغ ۳۰۰‌میلیارد تومان را از محل درآمد هدفمندی یارانه‌ها به بیمه زنان سرپرست خانوار و بدسرپرست اختصاص داده است. یا آنکه مقرر کرده است معادل همین مبلغ از محل حق بیمه شخص ثالث دریافتی، در امور منجر به کاهش تصادفات جاده‌‌ای و مرگ و میر هزینه شود. در حقیقت، چهارشنبه‌سوری در سال‌های اخیر تبدیل به ثروت‌سوزی و سرمایه‌سوزی شده است. باید توجه داشت که رقم ۳۰۰میلیارد تومان، کف هزینه این شب است و در واقع ممکن است تعداد خانوارها یا میزان مصرف این کالاها افزون بر محاسبات ذکر شده باشد. همچنین قیمت‌ها در بازار متفاوت هستند و نمی‌توان رقم دقیقی را به دست آورد. از سوی دیگر باید گفت که حجم قابل توجهی از این مواد محترقه از کشورهای دیگر از جمله چین وارد می‌شوند که این امر خود، ضربه مضاعفی را به‌سبب خروج ارز از کشور به اقتصاد ایران وارد می‌کند. جامعه‌ای که نیازمند اشتغال و تولید است باید چنین ارقامی‌ را صرف ایجاد کارگاه‌های تولیدی کوچک برای پوشاک یا کیف و کفش کند. اگرچه این مبلغ را نمی‌توان تجمیع کرد اما برابرسازی و مقایسه آن با هزینه ایجاد اشتغال و بنگاه‌های کوچک تولیدی می‌تواند تلنگر به جامعه‌ای‌ باشد که با انواع و اقسام مشکلات اقتصادی دست و پنجه نرم می‌کند.

هزینه‌های مضاعف بر دوش کشور

از سوی دیگر در کنار این تجارت قانونی، مبالغ هنگفتی در زیرزمین‌ها و خانه‌های دنج صرف ساخت بمب و نارنجک‌های آسیب‌زا می‌شود. این مبالغ را می‌توان بر مبلغ ۳۰۰‌میلیارد تومان افزود تا ارقام عجیب و چشمگیری را به ما نشان بدهد. اما در کنار هزینه ساخت این موارد ثروت‌سوز و ویرانگر، هزینه‌های درمان و آماده‌باش بیمارستان‌ها، آمبولانس‌ها، پزشکان و پرستاران بر این مبالغ سربار می‌شود که همه اینها تنها بر دوش اقتصاد کشور است. افزایش مراجعات اورژانس‌ها در این شب، هزینه گزافی را به بیمارستان‌ها تحمیل می‌کند که می‌توانست در بخش دیگری هزینه شود.

همچنین از دست‌رفتن سلامتی جوانان که بخش بزرگی از جامعه درگیر در این شب را تشکیل می‌دهند به‌عنوان نیروی انسانی و اشتغال آنان به بخش‌های غیرسازنده و زیرزمینی اقتصادی، معضل دیگری را این بار به دولتمردان گوشزد می‌کند که در صورت اشتغال جوانان به مشاغل مناسب، می‌توان از بروز چنین آسیب‌هایی جلوگیری کرد. از سوی دیگر صدمات ناشی از این جنگ شهری در خیابان‌ها و معابر عمومی ‌و خرابی‌های باقیمانده زاز یک جشن عجیب و خطرناک، خرج‌تراشی برای شهرداری‌ها در جهت ترمیم خرابی‌های به‌ بار آمده است. در حقیقت جشن چهارشنبه سوری را می‌توان از منظرهای مختلفی نگاه و دلایل استحاله آن را بررسی کرد. فقر فرهنگی و فراموش‌شدن رسوم کهن، تبلیغات ضدفرهنگی مستقیم و غیرمستقیم رسانه‌ها و اثرگذاری آن بر جوانان، ناکافی‌بودن فضاهای مناسب برای تخلیه انرژی جوانان، کمبود سرگرمی‌برای خانوارها، عدم برپایی جشن‌های دسته‌جمعی و گردهمایی‌های عمومی‌برپایه خانواده، شرایط نامناسب اشتغال و تولید کشور، تنها بخش کوچکی از بستر نامناسب اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی کشور است که می‌تواند از دلایل مهم تغییر ماهیت این رخداد از یک جشن ملی به یک آتش‌سوزی بزرگ در کشور باشد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

افتصادنیوزافتصادنیوز1 ساعت قبل
جدول قیمت ۳ روز اخیر دلار در بازار تهران قیمت (تومان) مقدار تغییر درصد تغییر تاریخ ۱۴,۴۹۰ -۱۴۰ -۰٫۹۷ امروز ۱۴,۶۳۰ -۹۰ -۰٫۶۲ روز قبل ۱۴,۷۲۰ -۱۲۰ -۰٫۸۲ ۳ روز پیش به محض تغییر قیمت جداول بروزرسانی می‌شوندقیمت دلار هرات امروزدر بازار امروز دلار هرات در بازار تهران نسبت به روز قبل، با ۹۰ تومان کاهش، ۱۴,۳۶۰ (چهارده هزار و سیصد و شصت) تومان نرخ گذاری شد. جدول قیمت ۳ روز اخیر دلار قیمت (تومان) مقدار تغییر درصد تغییر تاریخ ۱۴,۴۹۷ -۵۳ -۰٫۳۷ امروز ۱۴,۵۵۰ -۹۷ -۰٫۶۷ روز قبل ۱۴,۶۴۷ -۱۹۶ -۱٫۳۴ ۳ روز پیش به محض تغییر قیمت جداول بروزرسانی می‌شوندآخرین نرخ یورودر بازار امروز یورو نسبت به روز قبل، با ۵۹ تومان کاهش، ۱۶,۴۴۱ (شانزده هزار و چهارصد و چهل و یک) تومان نرخ گذاری شد. جدول قیمت ۳ روز اخیر درهم امارات قیمت (تومان) مقدار تغییر درصد تغییر تاریخ ۳,۹۴۷ -۲۹ -۰٫۷۴ امروز ۳,۹۷۶ -۱۲ -۰٫۳۱ روز قبل ۳,۹۸۸ -۵۶ -۱٫۴۱ ۳ روز پیش به محض تغییر قیمت جداول بروزرسانی می‌شوندقیمت لیر ترکیه امروزلیر ترکیه در بازار داخلی هم ۲,۳۹۳ (دو هزار و سیصد و نود و سه) تومان قیمت خورد. جدول قیمت ۳ روز اخیر دلار کانادا قیمت (تومان) مقدار تغییر درصد تغییر تاریخ ۱۰,۷۷۳ -۷۹ -۰٫۷۴ امروز ۱۰,۸۵۲ -۷۵ -۰٫۷ روز قبل ۱۰,۹۲۷ -۱۰۷ -۰٫۹۸ ۳ روز پیش به محض تغییر قیمت جداول بروزرسانی می‌شوندآخرین نرخ دلار استرالیادر بازار امروز دلار استرالیا نسبت به روز قبل، با ۷۳ تومان کاهش، ۹,۹۵۵ (نه هزار و نهصد و پنجاه و پنج) تومان نرخ گذاری شد. جدول قیمت ۳ روز اخیر فرانک سوئیس قیمت (تومان) مقدار تغییر درصد تغییر تاریخ ۱۴,۳۴۶ -۱۰۵ -۰٫۷۴ امروز ۱۴,۴۵۱ -۶۶ -۰٫۴۶ روز قبل ۱۴,۵۱۷ -۲۱۷ -۱٫۵ ۳ روز پیش به محض تغییر قیمت جداول بروزرسانی می‌شوندقیمت دینار عراق امروزدینار عراق در بازار داخلی هم ۱۲ (دوازده) تومان قیمت خورد.
جام نیوزجام نیوز19 ساعت قبل
البته بازگشت تحریم‌ها و به‌دنبال آن کاهش ارزش پول ملی سبب هجوم نقدینگی به بازارهای مختلف از جمله بازار خودرو شد. در این بین اما نظر دیگری نیز وجود دارد مبنی‌بر شروطی که می‌توانست موفقیت طرح پیش‌فروش‌ها برای ساماندهی بازار خودرو را تضمین کند. کریمی‌سنجری میان پیش‌فروش و عرضه خودرو به بازار تفاوت قائل است و ثبت‌نام کردن خودرو در شرایطی که خودروسازان در تحویل خودرو به بازار با چالش روبه‌رو هستند را بی‌فایده می‌داند. برای برقراری مجدد این تعادل یا باید میزان عرضه را به اندازه تقاضا در بازار افزایش داد یا اینکه تقاضا را با عرضه شرکت‌های خودروساز منطبق کرد. نکته‌ای که کریمی‌سنجری به آن اشاره می‌کند، در کنار بی‌اطمینانی به آینده اقتصادی شرایط را برای هجوم سرمایه‌های سرگردان به بازار خودرو افزایش داده است.
صدا و سیماصدا و سیما3 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صداوسیما به نقل از روابط عمومی سازمان مدیریت میادین شهرداری تهران؛ قیمت انواع میوه در میادین میوه و تره بار ۱۸ تا ۴۴ درصد زیر قیمت سطح شهر است و در این میان، قیمت لیمو شیرین ۴۴ درصد، کیوی ۳۹ درصد، سیب زرد ۳۸ درصد، سیب قرمز ۳۷ درصد، طالبی ۳۴ درصد، پرتقال درجه یک ۳۲ درصد، پرتقال درجه دو ۲۶ درصد، هندوانه ۲۷ درصد و موز ۱۸ و نیم درصد، زیر قیمت سطح شهر است. به عبارتی، با پول خرید یک کیلوگرم لیمو شیرین از سطح شهر می‌توان یک کیلو و ۸۰۰ گرم لیمو شیرین، با پول خرید یک کیلوگرم کیوی از سطح شهر می‌توان یک کیلو و ۶۵۰ گرم کیوی و با پول خرید یک کیلوگرم سیب زرد یا قرمز از سطح شهر می‌توان یک کیلو و ۶۰۰ گرم سیب زرد یا قرمز در میادین میوه و تره بار خریداری کرد. همچنین با پول خرید ۲ عدد طالبی یک کیلوگرمی در سطح شهر می‌توان ۳ عدد طالبی یک کیلوگرمی، با پول خرید یک عدد هنداونه ۳ کیلوگرمی در سطح شهر می‌توان یک عدد هندوانه ۴ کیلوگرمی و با پول خرید ۴ عدد موز در سطح شهر می‌توان ۵ عدد موز از میادین میوه و تره بار خریداری کرد. قیمت محصولات فرنگی نیز در میادین میوه و تره بار ۲۷ تا ۵۲ درصد زیر قیمت سطح شهر است و در این میان، قیمت بادمجان ۵۲ درصد، کدو ۵۰ درصد، خیار ۳۳ درصد، گوجه فرنگی ۳۱ درصد، سیب زمینی ۲۹ و نیم درصد، پیاز ۲۸ و نیم درصد و سبزی‌های برگی ۲۷ درصد زیر قیمت سطح شهر است. به عبارتی، با پول خرید یک کیلوگرم بادمجان از سطح شهر می‌توان دو کیلو و ۲۰۰ گرم بادمجان، با پول خرید یک کیلوگرم کدو از سطح شهر می‌توان دو کیلوگرم کدو، با پول خرید یک کیلوگرم خیار از سطح شهر می‌توان یک و نیم کیلوگرم خیار، با پول خرید یک کیلوگرم گوجه فرنگی از سطح شهر می‌توان یک کیلو و ۴۵۰ گرم گوجه فرنگی، با پول خرید یک کیلوگرم سیب زمینی از سطح شهر می‌توان یک کیلو و ۴۰۰ گرم سیب زمینی و با پول خرید یک کیلوگرم پیاز در سطح شهر می‌توان یک کیلو و ۴۰۰ گرم پیاز از میادین میوه و تره بار خریداری کرد.
افتصادنیوزافتصادنیوز21 ساعت قبل
در بازار آزاد نیز قیمت دلار آمریکا حدود ۱۰۰ تومان کاهش داشته است. سکه گرمی هم روی رقم ۱ میلیون تومان بدون نوسان نرخ‌گذاری شد. اما در لحظه تنظیم گزارش (حوالی ساعت ۷ عصر) رقم ۱ میلیون و ۹۳۰ هزار تومان را ثبت کرد. همچنین امروز در بازار داخلی گرم طلای ۱۸ عیار در محدوده ۴۴۰ هزار تومانی قرار گرفت. قیمت دلار و ارزهای رایجصرافی ملی امروز قیمت رسمی خرید دلار آمریکا را ۱۴٫۴۵۰ تومان، و قیمت فروش آن ۱۴,۵۵۰ تومان اعلام کرد.
صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، مدیرکل فرودگاه بین المللی مهرآباد از فرود اضطراری یک فروند بوئینگ ۷۷۷ ترکیش ایرلاینز که از دهلی نو عازم استانبول بود به دلیل اعلام خلبان مبنی برحضور مریض بدحال در فرودگاه مهرآباد در ساعت ۱۳:۲۲ دقیقه امروز خبر داد. میرسعید صفی نیا گفت: با اعلام خلبان قبل از فرود در فرودگاه مهرآباد، اورژانس با آمادگی کامل در پای پرواز حاضر بود، اما متاسفانه طبق اعلام اورژانس مستقر در فرودگاه، مسافر نیم ساعت قبل از فرود درگذشته بود. وی افزود: تمام مسافران این پرواز در سلامت کامل به سر می‌برند و بعد از طی مراحل قانونی، این پرواز به مسیر خود ادامه خواهد داد.

نظرها

اخبار بیشتر